Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Απάντηση
Firekostas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ 27 Απρ 2020, 09:12
Τοποθεσία: Σέρρες
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από Firekostas » Δευ 27 Απρ 2020, 10:30

Καλημέρα σε όλους και χάρηκα πολύ που σας βρήκα.Απεκτησα προχθές ένα ενυδρείο 120 λίτρων 100χ40χ30 καο προορίζω για χρυσόψαρα. Διάβασα σχεδόν όλο το forum και θέλω κάποιες επιβεβαιώσεις για κάποια πράγματα για να μη κάνω λάθη και τρέχω μετά να τα διορθώσω.
1. Το παλικάρι που αγόρασα το ενυδρείο είχε μέσα Κιχλίδες και για υπόστρωμα είχε άσπρη άμμο.Να υποθέσω ότι με αυτά που διάβασα δεν κάνει οπότε πάω για αγορά μαύρου χαλικιού 3mm από ότι είδα?Η βασαλτική είναι το ίδιο?Από που το παίρνω αυτό και πόσο θα χρειαστώ?
2. Για φίλτρο αν και θα ήθελα εσωτερικό γιατί η βάση είναι με ανοιχτά ντουλάπια και θα φαίνεται τελικά από ότι διάβασα το εξωτερικό επιβάλλεται. Έλεγα για το Dophin astro 2208.Ειναι οκ για τα λίτρα και τα χρυσόψαρα?Να πάρω και siporax εκτός των σφουγγαριών που θα έχει μέσα?
3. Από διακόσμηση ξέρω ότι δεν παίρνει και πολλά πράγματα το χρυσοψαράδικο αλλά καμία πέτρα και κανένα ξύλο θα μπορώ να βάλω φαντάζομαι.Μενω στις Σέρρες όπου έχουμε πάνω στην κοιλάδα μια λίμνη και ένα μικρό ποταμάκι.Μπορω να μαζέψω από εκεί καμία στρογγυλεμένη πέτρα και καμία ρίζα/κλαδί?
4. Φυτά τι θα επιβιώσει σε εύκολα?Ίσα ίσα ένα δύο για να κάνουν αντίθεση γιατί σκοπεύω να βάλω μαύρο αυτοκόλλητο πίσω.
5. Θερμοστάτης θα μου χρειαστεί?Μέσα στο σπίτι ακόμα και τον χειμώνα δεν έχω ποτέ κάτω από 19 βαθμούς.Για ανεμιστηράκια θα το δω το καλοκαίρι που θα έχει ζέστες αν και πάλι πάνω από 26 δεν πάει το σπίτι.
6. Το ενυδρείο το καθαρίζω με ξύδι και σφουγγαράκι με την μαλακή πλευρά?

Συγνώμη εάν σας ζαλίζω απλά θέλω να τα κάνω σωστά από την αρχή!

Φιλικά, Κώστας.



Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από christoschor » Δευ 27 Απρ 2020, 10:59

Καλημέρα φίλε μου και καλή αρχή. Λοιπόν πάμε να τα δούμε ένα ένα:
1. όσον αφορά την άμμο, καλό είναι σε κάθε περίπτωση που αλλάζουμε set up να αλλάζει για πάρα νόσο και μα... Δεν αξίζει το ρίσκο γιατί κόστος είναι μικρό. Καλό είναι να είναι μαύρη για να μην αντανακλά το φως από τις λάμπες (αν χρησιμοποιήσεις γιατί εγώ δε χρησιμοποιώ καθώς το δωμάτιο φωτίζεται επαρκώς). Αν δεν βρεις πας σε φυσικό χαλίκι με μέγεθος μικρό όμως ώστε να μην τους κολλήσει στο στόμα και πνιγούν.
2. Σε κάθε περίπτωση πας είτε σε ένα ισχυρό εξωτερικό φίλτρο, είτε δύο πιο μικρά ασχέτως του τι είδους ψάρια θα βάλεις. Το μέγεθος του ενυδρείου σου είναι απαγορευτικό για common-comet-shubukin, οπότε πας για είδη fancy, όπου άνετα θα χωράνε και 3 ή ακόμη και τέσσερα αλλά ζορισμένα. Από φίλτρα σου προτείνω τo εξής που έχει και όλα τα υλικά φίλτρασης μέσα (τόσο μηχανικά όσο και βιολογικά), ή και το astro 2212, το οποίο όμως δεν έχει βιολογικά υλικά φίλτρανσης :
https://www.petsupermarket.gr/fluval-30 ... ium-filter
3. όσον αφορά τη διακόσμηση, βάζεις ξύλα ενυδρειακά και πέτρες στρογγυλεμένες όμως για να μην τραυματιστούν τα ψάρια. Αν θες από ποτάμι οκ, απλά πάρε και ρίξε λίγο aquaforte, αν αφρίσουν δεν πρέπει να μπουν στο ενυδρείο
4. Αν πάρεις στα fancy θα μπορείς να βάλεις και φυτά καθώς συνήθως δεν τα τρώνε.
5, Τον θερμοστάτη τον χρειάζεσαι μόνο σε περίπτωση που χρειάζονται θεραπεία σε υψηλή θερμοκρασία π.χ. ich, οπότε καλό είναι θα έχεις έναν καβάτζα εκτός ενυδρείου μήπως κάποια στιγμή τον χρειαστείες.
6. Ακριβώς έτσι και μετά ξεπλένεις και το αφήνεις να στεγνώσει
:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 27 Απρ 2020, 12:40

καλοτάξιδο να είναι!

Firekostas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ 27 Απρ 2020, 09:12
Τοποθεσία: Σέρρες
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από Firekostas » Δευ 27 Απρ 2020, 13:22

christoschor έγραψε:
Δευ 27 Απρ 2020, 10:59
Καλημέρα φίλε μου και καλή αρχή. Λοιπόν πάμε να τα δούμε ένα ένα:
1. όσον αφορά την άμμο, καλό είναι σε κάθε περίπτωση που αλλάζουμε set up να αλλάζει για πάρα νόσο και μα... Δεν αξίζει το ρίσκο γιατί κόστος είναι μικρό. Καλό είναι να είναι μαύρη για να μην αντανακλά το φως από τις λάμπες (αν χρησιμοποιήσεις γιατί εγώ δε χρησιμοποιώ καθώς το δωμάτιο φωτίζεται επαρκώς). Αν δεν βρεις πας σε φυσικό χαλίκι με μέγεθος μικρό όμως ώστε να μην τους κολλήσει στο στόμα και πνιγούν.
2. Σε κάθε περίπτωση πας είτε σε ένα ισχυρό εξωτερικό φίλτρο, είτε δύο πιο μικρά ασχέτως του τι είδους ψάρια θα βάλεις. Το μέγεθος του ενυδρείου σου είναι απαγορευτικό για common-comet-shubukin, οπότε πας για είδη fancy, όπου άνετα θα χωράνε και 3 ή ακόμη και τέσσερα αλλά ζορισμένα. Από φίλτρα σου προτείνω τo εξής που έχει και όλα τα υλικά φίλτρασης μέσα (τόσο μηχανικά όσο και βιολογικά), ή και το astro 2212, το οποίο όμως δεν έχει βιολογικά υλικά φίλτρανσης :
https://www.petsupermarket.gr/fluval-30 ... ium-filter
3. όσον αφορά τη διακόσμηση, βάζεις ξύλα ενυδρειακά και πέτρες στρογγυλεμένες όμως για να μην τραυματιστούν τα ψάρια. Αν θες από ποτάμι οκ, απλά πάρε και ρίξε λίγο aquaforte, αν αφρίσουν δεν πρέπει να μπουν στο ενυδρείο
4. Αν πάρεις στα fancy θα μπορείς να βάλεις και φυτά καθώς συνήθως δεν τα τρώνε.
5, Τον θερμοστάτη τον χρειάζεσαι μόνο σε περίπτωση που χρειάζονται θεραπεία σε υψηλή θερμοκρασία π.χ. ich, οπότε καλό είναι θα έχεις έναν καβάτζα εκτός ενυδρείου μήπως κάποια στιγμή τον χρειαστείες.
6. Ακριβώς έτσι και μετά ξεπλένεις και το αφήνεις να στεγνώσει
Ευχαριστώ αρχικά.Για μαύρο χαλίκι έλεγα αλλά τι διάσταση?Αλλού βλέπω μικρή σχετικά για να το βάζουν στο στόμα και να μπορεί να φύγει από τα βράγχια και αλλού μεγάλο για να μη χωράει στο στόμα τους.Νομιζω με 3mm είμαι οκ?
Το φίλτρο ξέρω ότι είναι το Α και το Ω αλλά δεν θέλω να ξεφύγω τόσο πολύ στην τιμή.Στα 70 80 ευρώ υπάρχει κάτι αξιόλογο? Θερμοστάτη έχω από τον προηγούμενο οπότε δεν τον βάζω και τον έχω για καβάτζα όπως είπες.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 27 Απρ 2020, 13:37

Καλως ήρθες φίλε μας
για βυθό, όπως σου ειπαν και πριν το άσπρο θα αντανακλα το φως και θα στρεσάρει τα ψάρια
καλύτερα κάποιο σκουρόχρωμα ή μαυρο, χοντρή άμμο είναι μια χαρά , και η βαλσατική είναι ουδέτερη , τη βάζεις αφοβα

https://www.xomatexniki.gr/enidriaka.html


Εικόνα

ή


Εικόνα


θα χρειαστείς σε κιλά
μήκος ενυδρείου Χ πλάτος ενυδρείου Χ ύψος βυθού Χ 1.5
το ύψος του βυθού 4 με 5 εκατοστά είναι εντάξει


Για διακόσμηση κανα ξύλο να δεσεις καμια ανούμπια αλλα να μην εχει αιχμηρές άκρες γιατί τα χρυσόψαρα είναι ατσόυμπαλα και τραυματίζονται


επίσης όπως σου είπε ο Χρήστος με αυτό το μήκος μη βάλεις common/comet , καλύτερα funcy χρυσόψαρα


το dolphin 2208 πολύ καλό για τα λεφτά του , μόνο καλά λόγια ακούω


Για το καθάρισμα του ενυδρείου , αν έχεις αυλή ή κάποιο μπαλκόνι , το περνάς με ακουαφόρτε και θα γίνει καινούριο
μόνοι προσοχη στα στο δερμα , στα ρούχα και αν έχεις μαρμαρα κάτω , και φοράς γάντια
με ένα απλό ξεβγαλμα μετά καθάρισε

Firekostas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ 27 Απρ 2020, 09:12
Τοποθεσία: Σέρρες
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από Firekostas » Δευ 27 Απρ 2020, 16:26

Ωραία παρήγγειλα ήδη το Astro 2208. Να βάλω ελαφρόπετρα ή Siporax? Τελείως άσχετη ερώτηση τώρα αλλά τι θα μπορούσα να βάλω εκτός από χρυσόψαρα για να έχω ένα εύκολο με κάποια φυτά ? Δεν θέλω κοπαδόψαρα τύπου Gappy Molly κλπ έλεγα για κάτι πιο μεγάλο σε μέγεθος.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 27 Απρ 2020, 17:04

Ελαφρόπετρα, μη το συζητάς viewtopic.php?f=46&t=2179
άλλο είδος ψαριού όχι , δεν μπορείς να βάλεις
τα χρυσόψαρα είναι ψαρια κρύου νερού , έτσι κάποιο απο τα τροπικά δεν θα αντέξει αυτό το ευρος θερμοκρασιών που θέλουν τα χρυσόψαρα
τα μόνα μικρα που είναι συμβατά είναι τα white cloud , αλλα το πιθανότερο είναι πως τα χρυσόψαρα θα τα φάνε , για αυτό άστο καλύτερα

Firekostas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ 27 Απρ 2020, 09:12
Τοποθεσία: Σέρρες
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από Firekostas » Δευ 27 Απρ 2020, 17:14

Όχι δεν εννοούσα μαζί με χρυσόψαρα.Μονα τους κάποιο άλλο είδος γενικά που να μπαίνει σε γλυκό νερό σε 120 λίτρα.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 27 Απρ 2020, 17:45

Firekostas έγραψε:
Δευ 27 Απρ 2020, 17:14
Όχι δεν εννοούσα μαζί με χρυσόψαρα.Μονα τους κάποιο άλλο είδος γενικά που να μπαίνει σε γλυκό νερό σε 120 λίτρα.
υπάρχουν πολλές επιλογές
θες νερό βρύσης ; να το προετοιμάζεις ; θες κοπαδόψαρα ; θες φυτεμένο ; με πέτρες ;
τι περιβάλλον θες ;

Firekostas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ 27 Απρ 2020, 09:12
Τοποθεσία: Σέρρες
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από Firekostas » Δευ 27 Απρ 2020, 19:50

Βρύσης ,φυτεμένο αλλά δεν θέλω μικρά ψάρια. Βασικά τζάμπα τα λέω αφού θα ξεκινήσω τώρα με τα χρυσόψαρα που μου αρέσουν κιόλας και αν κολλήσει για τα καλά το μικρόβιο στο επόμενο βλέπουμε 😂
Έτσι και αλλιώς θέλω και ένα μικρό περίπου 30 λίτρα ας πούμε να το κάνω με μονομάχο γιατί βλέπω κάτι scapes στο YouTube και έχω πάθει πλάκα.
Κάτι που παρατήρησα στο ενυδρείο μου είναι ότι το καπάκι εσωτερικά είναι λίγο ταλαιπωρημένο. Έχει αρκετά άλατα επάνω δλδ και το καπάκι από τις λάμπες είναι αρκετά θολό.Αν τρίψω με ψιλό γυαλόχαρτο και το βάψω με σπρέι που είναι ειδικό για φούρνους ας πούμε που είναι safe για ανθρώπους θα έχω πρόβλημα?Το καπάκι για τα φώτα έλεγα πάλι γυαλόχαρτο και μέρα λίγο διάφανο βερνίκι.Εχει μήπως ειδικά σπρέι και βερνίκια για πλαστικά ενυδρείων?

Firekostas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ 27 Απρ 2020, 09:12
Τοποθεσία: Σέρρες
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από Firekostas » Πέμ 07 Μάιος 2020, 18:05

Καλησπέρα και πάλι.Αργησα λίγο να ενημερώσω γιατί δεν μπορούσα να βρω πουθενά στις Σέρρες βασαλτική άμμο.Τελικα παρήγγειλα από Θεσσαλονίκη αλλά μου είπαν ότι η κοκκομετρία που έχουν είναι μέχρι 2.4 mm και θα δούμε αν έχουν μεγαλύτερη να στείλουν.Πηρα και ένα δεκάκιλο ελαφρόπετρα για να είμαι έτοιμος. Το τι άκουσα στα petshop δεν λέγεται πάντως. Πιστεύω ότι αν δεν το έψαχνα λίγο με την βοήθεια των forum θα έδινα πολλά λεφτά τζάμπα.Πηγαν να μου πουλήσουν 250γρ άμμο 3 ευρώ!Και βέβαια η ασχετοσύνη περί ψαριών και συνθηκών διαβίωσης πάει σύννεφο.Να μη τα ξανά γράφω τα ξέρετε όλοι..
Ήρθε και το Dophin astro 2208 πριν κάποιες μέρες και έχω μια απορία.Απο ότι είδα βάζουμε με τη σειρά από κάτω προς τα πάνω στα καλαθάκια ένα μαύρο σαν φίλτρο αέρος που έχει μετά το βαμβάκι και πάνω πάνω θα γεμίσω ελαφρόπετρα.Στο κάτω καλαθάκι έχει αρκετό κενό με το περίβλημα του κουτιού από κάτω περίπου 3 4 πόντους.Να βάλω και εκεί ελαφρόπετρα ή να το αφήσω κενό για να κυκλοφορεί καλύτερα το νερό?Πήρα και βακτήρια.Οταν με το καλό βάλω μέσα άμμο πέτρες ρίζα και βάλω σε λειτουργία το φίλτρο να τα ρίξω κατευθείαν μαζί με φαγητό σε τούλι?
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Firekostas για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Παρ 08 Μάιος 2020, 08:36)

Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από christoschor » Πέμ 07 Μάιος 2020, 19:09

Τελικά τι ψάρια θα βάλεις φίλε μου?
:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

Firekostas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ 27 Απρ 2020, 09:12
Τοποθεσία: Σέρρες
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από Firekostas » Πέμ 07 Μάιος 2020, 21:10

christoschor έγραψε:
Πέμ 07 Μάιος 2020, 19:09
Τελικά τι ψάρια θα βάλεις φίλε μου?
2 το πολύ 3 fancy

Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από christoschor » Πέμ 07 Μάιος 2020, 21:32

Βάλε επιπλέον βιολογικό υλικό και βάλε στο κενό
:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από Τάκης » Παρ 08 Μάιος 2020, 08:37

Για το φίλτρο ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=46&t=2866

Firekostas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ 27 Απρ 2020, 09:12
Τοποθεσία: Σέρρες
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από Firekostas » Σάβ 23 Μάιος 2020, 13:17

Ήρθε τελικά η βασαλτική και η ελαφρόπετρα οπότε αρχίζω στήσιμο.Να πλύνω την άμμο πριν την βάλω ή να αφήσω το φίλτρο να καθαρίσει την τυχόν θολούρα που θα δημιουργηθεί?Επίσης αφού γεμίσω νερό και βάλω σε λειτουργία το φίλτρο με τα βακτήρια τι κάνω?Ρίχνω μέσα και μετά βάζω φαι σε τούλι και αλλάζω ανά δύο τρεις μέρες?Τεστ περιμένω να μου έρθει το υγρό σετ από βδομάδα λογικά.

Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από christoschor » Σάβ 23 Μάιος 2020, 21:29

Πλύνε καλά την άμμο με νερό αρχικά. Βακτήρια δε ρίχνεις τπτ και στρώνεις με τροφή ώστε να ανεβάσει αμμωνία για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου
:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από christoschor » Σάβ 23 Μάιος 2020, 21:30

Το φαι όπως είπες σε τούλι και αλλαγή κάθε δύο μέρες
:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

Firekostas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ 27 Απρ 2020, 09:12
Τοποθεσία: Σέρρες
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από Firekostas » Τρί 02 Ιουν 2020, 17:01

Βρήκα χρόνο και όρεξη τελικά και έστησα εχθές!Έβαλα 20 κιλά άμμο μια ρίζα και κάτι πέτρες όλα καλά προσεκτικά πλυμένα και μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς!Στο φίλτρο τελικά έβαλα στο κάτω κάτω καλαθάκι μαζί το μαύρο σφουγγάρι και το βαμβάκι και στα άλλα δύο γέμισα ελαφρότερα στο φουλ και αυτή πολύ καλά πλυμένη! Εντυπωσιάστηκα με το πόσο γρήγορα ξεθόλωσε!Σχεδόν σε ένα 24ωρο έγινε κρύσταλλο!Στην πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και φώτο!
Υπάρχει κάποιο θέμα που δεν έκοψα τους διάφανους σωλήνες από το φίλτρο?Έχουν δηλαδή αρκετή διαδρομή και τους έχω διπλώσει χωρίς να κάνουν σπασίματα βέβαια!Και το Astro αθόρυβο κάτι που εκτίμησε δεόντως η σύζυγος!Αύριο που θα έχω γυρίσει από τη δουλειά θα βάλω τροφή σε τούλι και τα βακτήρια!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Firekostas για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Τρί 02 Ιουν 2020, 19:18)

Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από christoschor » Τρί 02 Ιουν 2020, 18:32

Με τους σωλήνες έτσι απλά μπορεί να μειωθεί η ροη λιγο τπτ άλλο. Ξεκίνησε το στρώσιμο για να βάλεις και τα ψάρια σου μόλις ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.
:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Νέο ξεκίνημα με χρυσόψαρα.

Δημοσίευση από christoschor » Παρ 05 Ιουν 2020, 08:42

Καλημέρα παιδιά. Εδώ και καιρό να έβαλα στο ενυδρείο κατόπιν της εξόδου του koi (γιατί τα έτρωγε) αρκετά ramshorn μπλε. Εκτός του ότι έχουν μεγαλώσει πολύ, σήμερα παρατήρησα ότι πλέον το ενυδρείο έχει γεμισει αυγά στα τζάμια. Έχω να βρω σαλιγκάρια στα φίλτρα μου φαίνεται ντουζίνες όταν κάνω καθαρισμό των φιλτρων
:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ενυδρεία με χρυσόψαρα”