Cnc router ή laser cutter

Συζητήσεις πέραν των ενυδρειακών θεμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από golf » Παρ 17 Απρ 2020, 10:16

Καλημέρα σας, μια ερώτηση για τους γνωστές του θέματος. Θέλω να πάρω ένα μηχάνημα να κόβω plexi περίπου 3mm. Να μπορεί να κόβει γράμματα, σχέδια κλπ. Θέλω οικιακού τύπου μικρό κ οικονομικό από κατάστημα τύπου bangood. Η επιφάνεια που θέλω να κόβω είναι περίπου 10 x 10cm.
Βλέπω διαφορά ωραία μηχανήματα laser αλλά τα περισσότερα είναι για χάραξη κ στα cnc δεν μπορώ να καταλάβω αν θα μπορούν να κόψουν σχέδια χωρίς να σπάσουν το πλεξι.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 17 Απρ 2020, 10:44

τινως ειναι αυτό?

πρώτη φορά το ακούω!

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από golf » Παρ 17 Απρ 2020, 11:00

Νίκος έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 10:44
τινως ειναι αυτό?

πρώτη φορά το ακούω!
Δεν κατάλαβα Νίκο. Εννοείς το banggood, gearbest?

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 17 Απρ 2020, 11:14

golf έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 11:00
Νίκος έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 10:44
τινως ειναι αυτό?

πρώτη φορά το ακούω!
Δεν κατάλαβα Νίκο. Εννοείς το banggood, gearbeast?
ναι

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από golf » Παρ 17 Απρ 2020, 11:21

Νίκος έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 11:14
golf έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 11:00


Δεν κατάλαβα Νίκο. Εννοείς το banggood, gearbeast?
ναι
https://m.gearbest.com/sale/laser-cutter/
https://m.banggood.com/search/cnc-router/0.html

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 17 Απρ 2020, 11:49

α οκ το πιασα, θενκς φιλαρακι μου!

Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από tsoui » Παρ 17 Απρ 2020, 12:54

Δημήτρη cnc που κόβει πλεξι υπάρχει σίγουρα είναι και μαγαζί που το κάνει στον Κηφισό τώρα αν είναι ειδικά μηχανήματα εκεί θέλει ψαξιμο... :?

pagokoftis
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 15:39
Έχει βάλει Like: 56 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από pagokoftis » Παρ 17 Απρ 2020, 13:00

Υπάρχουν στα 200-300 ευρώ μηχανήματα που κόβουν άνετα 3άρι πλέξιγλας... Αλλά έχε υπ' όψιν σου οτι θα χρειαστείς άλλα τόσα σχεδόν για μεταφορικά!! Είμαι κι εγώ στην ίδια θέση με σένα, μόνο που θέλω μεγαλύτερη επιφάνεια κοπής...
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... p3JD2V&s=p

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από golf » Παρ 17 Απρ 2020, 13:25

pagokoftis έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 13:00
Υπάρχουν στα 200-300 ευρώ μηχανήματα που κόβουν άνετα 3άρι πλέξιγλας... Αλλά έχε υπ' όψιν σου οτι θα χρειαστείς άλλα τόσα σχεδόν για μεταφορικά!! Είμαι κι εγώ στην ίδια θέση με σένα, μόνο που θέλω μεγαλύτερη επιφάνεια κοπής...
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... p3JD2V&s=p
Από τα παραπάνω site που έβαλα τα μεταφορικά είναι πολύ φτηνά γιατί είναι πολύ μικρό το κουτάκι κ τα συναρμολογεί εσυ. Γλιτώνεις κ τελωνείο γιατί έρχονται μέσω ελβετιας.

Ήθελα ενα πιο οικιακό μηχάνημα. Τα co2 laser τα ξέρω κ σε τέτοιο κόβω όποτε θέλω.Αν γνωρίζεις μπορείς να μου προτείνεις 2-3 μηχανήματα από τα παραπάνω site όπου μπορούν να κόψουν πλεξι;

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από golf » Παρ 17 Απρ 2020, 13:35

tsoui έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 12:54
Δημήτρη cnc που κόβει πλεξι υπάρχει σίγουρα είναι και μαγαζί που το κάνει στον Κηφισό τώρα αν είναι ειδικά μηχανήματα εκεί θέλει ψαξιμο... :?
Ευχαριστώ πολύ Χρήστο. Αυτοί στο κηφισο δεν ήθελαν να αναλάβουν αυτό που ήθελα. Έχω βρει άλλον στο κέντρο της Αθήνας αλλά ήθελα ένα δικό μου μηχάνημα να μην χρειάζεται κάθε λίγο κ λιγάκι να τρέχω.

Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από tsoui » Παρ 17 Απρ 2020, 15:05

Τι έχεις σκεφτεί πάλι.... :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από golf » Παρ 17 Απρ 2020, 15:26

tsoui έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 15:05
Τι έχεις σκεφτεί πάλι.... :mrgreen:
Όσο καθόμαστε μέσα τόσο περισσότερο καίμε τον εγκέφαλο για κατασκευές :)
Υπάρχουν πολλά όμορφα πράγματα που μπορείς να κατασκευάσεις με ένα τέτοιο μηχάνημα. Μπορείς να το αναβαθμίσεις στην πορεία κ από cnc να το κανείς 3 σε 1 (laser και 3D printer). Όχι για επαγγελματικούς σκοπούς αλλά ερασιτεχνικά στο σπίτι.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην golf για αυτή τη δημοσίευση:
tsoui (Παρ 17 Απρ 2020, 15:44)

pagokoftis
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 15:39
Έχει βάλει Like: 56 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από pagokoftis » Σάβ 18 Απρ 2020, 05:02

golf έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 13:25

Από τα παραπάνω site που έβαλα τα μεταφορικά είναι πολύ φτηνά γιατί είναι πολύ μικρό το κουτάκι κ τα συναρμολογεί εσυ. Γλιτώνεις κ τελωνείο γιατί έρχονται μέσω ελβετιας.

Ήθελα ενα πιο οικιακό μηχάνημα. Τα co2 laser τα ξέρω κ σε τέτοιο κόβω όποτε θέλω.Αν γνωρίζεις μπορείς να μου προτείνεις 2-3 μηχανήματα από τα παραπάνω site όπου μπορούν να κόψουν πλεξι;
Δυστυχώς μόνο τα CO2 μηχανήματα κόβουν πλεξιγκλας και είναι αδύνατον πιστεύω να σου έρθει προς συναρμολόγηση μηχάνημα τέτοιο...
Υπάρχουν DIY κατασκευές αγοράζοντας όλα τα εξαρτηματα, αλλά αν δεν φτιάχνεις κάτι πολύ μεγάλο, δεν συμφέρει.. Επίσης είναι και τρομερά πολύπλοκο όταν μπλέκεις με CO2 laser...
Όσο και αν έχω κοιτάξει παντού, σε οικονομικές λύσεις, τα μεταφορικά είναι στο θεό...
Αν κάποιος έχει βρει κάτι καλύτερο να μας "φωτίσει"

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από golf » Σάβ 18 Απρ 2020, 10:45

Έχεις δίκιο ένας co2 θα κάνει δουλειά αλλά είναι πιο επαγγελματικός. Πιστεύω ότι κ με έναν laser από 5w κ πάνω να κάνει δουλειά όπως κ ένας cnc να το τρυπάει κ να σχεδιάζει, 3mm plexi είναι πολύ λίγο.

Είδα σε βίντεο laser 2.5w να κάνει τη δουλειά που θέλω.
Ίσως κάποια στιγμή να πάρω έναν cnc κ να του βάλω έξτρα laser αλλά θα είναι ένα ρίσκο 200-250Ε.

GLyra
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί 27 Αύγ 2019, 01:51
Τοποθεσία: Καλυβισ θορικου αττικης
Έχει βάλει Like: 19 times
Του έχουν βάλει Like: 12 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από GLyra » Σάβ 18 Απρ 2020, 17:15

Καλησπερα και καλή Αναστάση σε όλους!! Αν κάτι κόβει μπορεί και να χαράξει στα λέιζερ.. Αυτό το ρυθμίζεις μέσα από κάποιους παραγοντες όπως εστίαση, watt, ταχυτητα και hertz.. Σαν βασικές παραμετροι ... Όπως με έχουν ρωτήσει και άλλοι.. Καλο. Είναι να. Μην συνδιαζεις μηχανήματα μεταξυ τους ... Από θέμα ασφάλειας αν κανεις την κίνηση.. Οπωσδήποτε γυαλιά για την ακτινοβολία!! Καλού είναι το. Μηχάνημα που θα επιλέξεις να εχει στιβαρη κατασκευή για να μη ταλαντωνεται και χάνεις στο αποτέλεσμα! Στον χώρο εργασίας μου δουλευουμε 700w.οπτικη ίνα γιατί κόβω μέταλλο.. Τώρα για πλεξι θα ρωτησω στην πιατσα ποσα watt είναι κατάλληλα για την δουλειά που θες.. Και να ενημερωσω... Με αυτά λοιπόν τα κριτήρια θα επιλέξεις το σωστό μηχάνημα για σένα, ώστε να κάνεις σωστή αγορά χωρίς να πεταξεις χρήματα άδικα..
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GLyra for the post (total 2):
Νικολακης (Σάβ 18 Απρ 2020, 17:47) • golf (Σάβ 18 Απρ 2020, 18:48)

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από golf » Σάβ 18 Απρ 2020, 18:49

GLyra έγραψε:
Σάβ 18 Απρ 2020, 17:15
Καλησπερα και καλή Αναστάση σε όλους!! Αν κάτι κόβει μπορεί και να χαράξει στα λέιζερ.. Αυτό το ρυθμίζεις μέσα από κάποιους παραγοντες όπως εστίαση, watt, ταχυτητα και hertz.. Σαν βασικές παραμετροι ... Όπως με έχουν ρωτήσει και άλλοι.. Καλο. Είναι να. Μην συνδιαζεις μηχανήματα μεταξυ τους ... Από θέμα ασφάλειας αν κανεις την κίνηση.. Οπωσδήποτε γυαλιά για την ακτινοβολία!! Καλού είναι το. Μηχάνημα που θα επιλέξεις να εχει στιβαρη κατασκευή για να μη ταλαντωνεται και χάνεις στο αποτέλεσμα! Στον χώρο εργασίας μου δουλευουμε 700w.οπτικη ίνα γιατί κόβω μέταλλο.. Τώρα για πλεξι θα ρωτησω στην πιατσα ποσα watt είναι κατάλληλα για την δουλειά που θες.. Και να ενημερωσω... Με αυτά λοιπόν τα κριτήρια θα επιλέξεις το σωστό μηχάνημα για σένα, ώστε να κάνεις σωστή αγορά χωρίς να πεταξεις χρήματα άδικα..
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Με ενδιαφέρει το κόψιμο 3mm plexiglass

pagokoftis
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 15:39
Έχει βάλει Like: 56 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από pagokoftis » Σάβ 18 Απρ 2020, 19:58

Για να κόψεις πλέξιγκλας δεν έχουν σημασία τα watt!! Και 100w να μπορούσες να έχεις, αν δεν είναι CO2 δεν θα σου κόψει το πλέξιγκλας...
Το λέιζερ στα CO2 μηχανήματα έχει μήκος κύματος περίπου 10 μικρόμετρα, ενώ τα υπόλοιπα που χρησιμοποιούν την κλασική δίοδο, είναι στα 400-800 νανόμετρα, οπότε όσα και w να είναι, όταν θα εστιάσεις πάνω σε ένα διαφανές πλέξιγλας, απλά θα περάσει το φωτεινό κύμα διαμέσου του, όπως περνάει το φως του ήλιου από το τζάμι και θα χαράξει αν μπορεί την επιφάνεια κάτω από το πλεξιγκλας.. Δεν θα το χαράξει καν...
Άσε που τα λείζερ διόδου δεν βγαίνουν παραπάνω από 10w..
Το μήκος κύματος αυτών των CO2 είναι αρκετά απορροφήσιμο και μπορεί με ευκολία να λιώσει/κόψει το πλαστικό..
Για να κάνεις DIY ένα CO2 λέιζερ, θες τον σωλήνα, ψύξη νερού και το δυσκολότερο ένα σύστημα κατόπτρων το οποίο θα εστιάζει το λέιζερ εκεί που θες, το οποίο θεωρώ οτι θέλει τεράστια ακρίβεια και είναι και πολύ επικίνδυνο!! Στα CO2 λέιζερ, το λέιζερ δεν είναι στην κεφαλή, αλλά βγάινει από τον σωλήνα ο οποίος είναι σταθερός και με ένα σύστημα κατόπτρων και φακών, το εστιάζεις εκεί που θες, το οποίο σύστημα πρέπει να κινείται όπως κινείται το όλο συστημα της συσκευής... Επίσης πρέπει να είναι εξαιρετικά σταθερό γιατί οι παραμικρές ταλαντώσεις εκτρέπουν πολύ εύκολα την ακτίνα του λέιζερ, καθιστώντας την κοπή αδύνατη...
Αυτο με το cnc και το λέιζερ μαζί δεν το έπιασα...

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από golf » Σάβ 18 Απρ 2020, 21:22

pagokoftis έγραψε:
Σάβ 18 Απρ 2020, 19:58
Για να κόψεις πλέξιγκλας δεν έχουν σημασία τα watt!! Και 100w να μπορούσες να έχεις, αν δεν είναι CO2 δεν θα σου κόψει το πλέξιγκλας...
Το λέιζερ στα CO2 μηχανήματα έχει μήκος κύματος περίπου 10 μικρόμετρα, ενώ τα υπόλοιπα που χρησιμοποιούν την κλασική δίοδο, είναι στα 400-800 νανόμετρα, οπότε όσα και w να είναι, όταν θα εστιάσεις πάνω σε ένα διαφανές πλέξιγλας, απλά θα περάσει το φωτεινό κύμα διαμέσου του, όπως περνάει το φως του ήλιου από το τζάμι και θα χαράξει αν μπορεί την επιφάνεια κάτω από το πλεξιγκλας.. Δεν θα το χαράξει καν...
Άσε που τα λείζερ διόδου δεν βγαίνουν παραπάνω από 10w..
Το μήκος κύματος αυτών των CO2 είναι αρκετά απορροφήσιμο και μπορεί με ευκολία να λιώσει/κόψει το πλαστικό..
Για να κάνεις DIY ένα CO2 λέιζερ, θες τον σωλήνα, ψύξη νερού και το δυσκολότερο ένα σύστημα κατόπτρων το οποίο θα εστιάζει το λέιζερ εκεί που θες, το οποίο θεωρώ οτι θέλει τεράστια ακρίβεια και είναι και πολύ επικίνδυνο!! Στα CO2 λέιζερ, το λέιζερ δεν είναι στην κεφαλή, αλλά βγάινει από τον σωλήνα ο οποίος είναι σταθερός και με ένα σύστημα κατόπτρων και φακών, το εστιάζεις εκεί που θες, το οποίο σύστημα πρέπει να κινείται όπως κινείται το όλο συστημα της συσκευής... Επίσης πρέπει να είναι εξαιρετικά σταθερό γιατί οι παραμικρές ταλαντώσεις εκτρέπουν πολύ εύκολα την ακτίνα του λέιζερ, καθιστώντας την κοπή αδύνατη...
Αυτο με το cnc και το λέιζερ μαζί δεν το έπιασα...
Ο συγκεκριμένος κόβει με 2.5watt απλό laser 3mm plexi

Υπάρχουν μηχανήματα που αντικαθιστάς τις κεφαλές κ μπορείς να έχεις laser ή cnc ή 3D printer ψάξτο

pagokoftis
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 15:39
Έχει βάλει Like: 56 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Cnc router ή laser cutter

Δημοσίευση από pagokoftis » Κυρ 19 Απρ 2020, 12:05

golf έγραψε:
Σάβ 18 Απρ 2020, 21:22
Ο συγκεκριμένος κόβει με 2.5watt απλό laser 3mm plexi

Υπάρχουν μηχανήματα που αντικαθιστάς τις κεφαλές κ μπορείς να έχεις laser ή cnc ή 3D printer ψάξτο
Το έχω δει το μηχάνημα αυτο.. Αυτά που σου έγραψα αφορούν διαφανές πλέξιγκλας, θεωρώ ότι οι περισσότεροι όταν μιλάμε για κοπή πλέξιγκλας αναφερόμαστε σε διαφανές... Χρωματιστά πλαστικά μπορείς να κόψεις και πολύ πιο εύκολα με ένα 7.5 ή 10w μηχάνημα...
Γενικότερα με το cnc πιστεύω οτι η κοπή δεν θα ήταν τόσο καλή.. το πάχος την ακτίνας του λέιζερ με αυτό ενός cnc είναι πολύ μικρότερο και θεωρώ θα είχε λιωσίματα αρκετά στις ακμές.. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικού περιεχομένου”