Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Συζητήσεις πέραν των ενυδρειακών θεμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Νικολακης » Πέμ 21 Μαρ 2019, 23:06

Καλησπέρα στην παρέα. Όπως γράφει και ο τίτλος σήμερα πήρα στα χέρια μου τον λογαριασμό της ΔΕΗ με το εξωφρενικό ποσό των 210 ευρώ για δύο μόνο άτομα που λείπουμε όλη την ημέρα από το σπίτι.
Η απορία μου είναι η εξής! Είναι δυνατόν να μου έχει κάνει το ενυδρείο όλη αυτήν την κατανάλωση? Μιλάμε για 1225kw μεγάλο νούμερο για ένα σπίτι μόλις 60τ.μ.
Εχει κάποιος κάποια ιδέα?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!



Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 801 times
Του έχουν βάλει Like: 1026 times

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Τάκης » Πέμ 21 Μαρ 2019, 23:14

210 Ευρω 4μηνία ;
κλιματιστικό ; θερμοσίφωνα ; χρησιμοποιείται τακτικά ;
και τι ενυδρείο έχεις ; λίτρα , φυτεμενο , θαλασσινο ;

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Νικολακης » Πέμ 21 Μαρ 2019, 23:41

Τάκης έγραψε:
Πέμ 21 Μαρ 2019, 23:14
210 Ευρω 4μηνία ;
κλιματιστικό ; θερμοσίφωνα ; χρησιμοποιείται τακτικά ;
και τι ενυδρείο έχεις ; λίτρα , φυτεμενο , θαλασσινο ;
210 ευρώ εκκαθαριστικος και 100 ευρώ έναντι μέσα στο τετράμηνο κύριε Τάκη. Κλιματιστικό δνε έχω ανοίξει καθόλου και θερμοσίφωνα σχεδόν καθόλου λόγο ηλιακού.
Το ενυδρείο μου είναι γύρω στα 500 λίτρα θαλασσινό με λεντ φωτισμό 2 waves αντλία επιστροφής σκιμερ και αντλία ριακτορα.
Δεν νομίζω ότι δικαιολογειτε αυτή η κατανάλωση. Τι λέτε εσείς?

AGAPI
Posts in topic: 1
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από AGAPI » Παρ 22 Μαρ 2019, 06:28

Αν είχες τ5... Ίσως...!!!!
Αλλά γράφεις ότι έχεις λεντ...

Μακης68
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 651 times
Του έχουν βάλει Like: 359 times

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Μακης68 » Παρ 22 Μαρ 2019, 08:07

Είδα το ποστ σου Νικόλα και λέω για να δω τι κατανάλωση είχα την τελευταία φορά....... διαπιστώνοντας ότι έχει λήξει ο λογαριασμός της ΔΕΗ.Ειχα ξέχασει να τον πληρώσω!!!! Τα νεύρα μου....!!!! Λοιπόν για 4μηνο με κοινωνικό τιμολόγιο και κατανάλωση 2135kwh θα πληρώσω 320 €. Στο ενυδρείο είμαστε στα ίδια λίτρα αλλά έχω φωτισμό μόνο Τ5 (320W) αλλά τετραμελής οικογένεια σε 90 τετραγωνικά με θέρμανση μόνο air-condition
:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 801 times
Του έχουν βάλει Like: 1026 times

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Τάκης » Παρ 22 Μαρ 2019, 08:08

Νίκο , το ενυδρείο είναι με καπάκι ή χωρίς καπάκι ;
Πόσα watt είναι ο θερμαντήρας ;
πόσα watt το φωτιστικό και πόσες ώρες έχεις τα φώτα αναμμένα ;
και πόσα watt η κεντρική αντλία
Συγκρίνοντας τωρα με τον δικό μου λογαριασμό όταν είχα ΔΕΗ (τώρα έχω άλλον πάροχο) με 2000kwh περίπου ίσως και λίγο παραπάνω είχα συνολικό λογαριασμό τη 4μηνία περίπου 350 με 380 Ευρώ λογαριασμό . Για αυτό μου κάνει εντύπωση ο λογαριασμός σου με τις μισές περίπου κιλαβατώρες να έχεις τόσο μεγάλο λογαριασμό, μήπως υπάρχει κάποια άλλη χρέωση μέσα που τον ανεβάζει ;
Για σύγκρινε κιλαβατώρες με προηγούμενους λογαριασμούς

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Νικολακης » Παρ 22 Μαρ 2019, 10:41

Μακης68 έγραψε:
Παρ 22 Μαρ 2019, 08:07
Είδα το ποστ σου Νικόλα και λέω για να δω τι κατανάλωση είχα την τελευταία φορά....... διαπιστώνοντας ότι έχει λήξει ο λογαριασμός της ΔΕΗ.Ειχα ξέχασει να τον πληρώσω!!!! Τα νεύρα μου....!!!! Λοιπόν για 4μηνο με κοινωνικό τιμολόγιο και κατανάλωση 2135kwh θα πληρώσω 320 €. Στο ενυδρείο είμαστε στα ίδια λίτρα αλλά έχω φωτισμό μόνο Τ5 (320W) αλλά τετραμελής οικογένεια σε 90 τετραγωνικά με θέρμανση μόνο air-condition
Καλημέρα φίλε Μάκη.
Με τα δεδομένα τα δικά σου θεωρώ ότι είναι καλά τα λεφτά που σου βγήκαν αναλογικά αν δεν κάνω λάθος.
Εμείς 2 άτομα χωρίς καμία χρήση θέρμανσης λόγο φυσικού αερίου τα θεωρω υπερβολικά. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου σου

Μακης68
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 651 times
Του έχουν βάλει Like: 359 times

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Μακης68 » Παρ 22 Μαρ 2019, 10:51

Νικολακης έγραψε:
Παρ 22 Μαρ 2019, 10:41
Μακης68 έγραψε:
Παρ 22 Μαρ 2019, 08:07
Είδα το ποστ σου Νικόλα και λέω για να δω τι κατανάλωση είχα την τελευταία φορά....... διαπιστώνοντας ότι έχει λήξει ο λογαριασμός της ΔΕΗ.Ειχα ξέχασει να τον πληρώσω!!!! Τα νεύρα μου....!!!! Λοιπόν για 4μηνο με κοινωνικό τιμολόγιο και κατανάλωση 2135kwh θα πληρώσω 320 €. Στο ενυδρείο είμαστε στα ίδια λίτρα αλλά έχω φωτισμό μόνο Τ5 (320W) αλλά τετραμελής οικογένεια σε 90 τετραγωνικά με θέρμανση μόνο air-condition
Καλημέρα φίλε Μάκη.
Με τα δεδομένα τα δικά σου θεωρώ ότι είναι καλά τα λεφτά που σου βγήκαν αναλογικά αν δεν κάνω λάθος.
Εμείς 2 άτομα χωρίς καμία χρήση θέρμανσης λόγο φυσικού αερίου τα θεωρω υπερβολικά. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου σου
Τιποτα Νικολα !!! Τα δικα μου ειναι λογικα αλλα τα δικα σου τα βλεπω πολλα. Να τσεκαρεις με παλιους λογαριασμους ,εκτος και αν ειχε τιποτα εξτρα χρεωσεις αυτος ο λογαριασμος.....
:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Νικολακης » Παρ 22 Μαρ 2019, 11:01

Τάκης έγραψε:
Παρ 22 Μαρ 2019, 08:08
Νίκο , το ενυδρείο είναι με καπάκι ή χωρίς καπάκι ;
Πόσα watt είναι ο θερμαντήρας ;
πόσα watt το φωτιστικό και πόσες ώρες έχεις τα φώτα αναμμένα ;
και πόσα watt η κεντρική αντλία
Συγκρίνοντας τωρα με τον δικό μου λογαριασμό όταν είχα ΔΕΗ (τώρα έχω άλλον πάροχο) με 2000kwh περίπου ίσως και λίγο παραπάνω είχα συνολικό λογαριασμό τη 4μηνία περίπου 350 με 380 Ευρώ λογαριασμό . Για αυτό μου κάνει εντύπωση ο λογαριασμός σου με τις μισές περίπου κιλαβατώρες να έχεις τόσο μεγάλο λογαριασμό, μήπως υπάρχει κάποια άλλη χρέωση μέσα που τον ανεβάζει ;
Για σύγκρινε κιλαβατώρες με προηγούμενους λογαριασμούς
Καλημέρα κύριε Τάκη.
Το ενυδρείο είναι χωρίς καπάκι κια στο σπίτι έχουμε μια μέση θερμοκρασία 15-18 τον χειμώνα.
Ο θερμαντηρας μου είναι ένα eheim jager 300και το φωτιστικό μου είναι 200w και δουλεύει 8 ώρες την ημέρα.
Η αντλία επιστροφής μου εινια 100w αλλά την δουλεύω πολύ χαμηλά στο μισό του μισού.
Ο προηγούμενος εκκαθαριστικός είχε 550kw ενώ ο τωρινός είχε 1225kw. Τα διπλά και παραπάνω.
Δεν μου γράφει ο λογαριασμός μέσα τπτ για προηγούμενο ανεξοφλητο πόσο κλπ. Υπάρχει περίπτωση κάποιος να μπορεί να μου κλέψει ρεύμα? Και να ναι πως το παίρνω χαμπάρι εγώ?

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 801 times
Του έχουν βάλει Like: 1026 times

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Τάκης » Παρ 22 Μαρ 2019, 11:55

Νίκο , λόγω χειμώνα είναι ,
με το ενυδρείο χωρίς καπάκι τα 300 watt του θερμαντήρα δουλεύανε συνέχεια.
Και αυτό το λέω συγκρίνοντας με το δικό μου , που μια Κυριακή του έβγαλα το καπάκι να του αλλάξω το φωτιστικό
για 3 ώρες που έμεινε χωρίς καπάκι κατέβηκε από τους 25,8 στους 24.
Ο θερμάντηρας 125 watt Jager σε 130αρι ενυδρείο δεν σταμάτησε καθόλου, και αυτό πριν κανα μήνα πήρα 150αρι θερμαντήρα για αυτόν τον λόγο.
1ος Χειμώνας είναι για αυτό το ενυδρείο ;

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Νικολακης » Παρ 22 Μαρ 2019, 12:16

Ναι κύριε Τάκη. Πρώτος χειμώνας είναι. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης με προηγούμενο χειμώνα.
Άρα η λύση είναι ν αοαρω μεγαλύτερο θερμαντήρα? Θα εξοικονόμησω σε καταναλωση?

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 801 times
Του έχουν βάλει Like: 1026 times

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Τάκης » Παρ 22 Μαρ 2019, 12:25

Νικολακης έγραψε:
Παρ 22 Μαρ 2019, 12:16
Ναι κύριε Τάκη. Πρώτος χειμώνας είναι. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης με προηγούμενο χειμώνα.
Welcome to the club :mrgreen:
Νικολακης έγραψε:
Παρ 22 Μαρ 2019, 12:16
Άρα η λύση είναι ν αοαρω μεγαλύτερο θερμαντήρα? Θα εξοικονόμησω σε καταναλωση?
Δεν θα γλυτώσεις κάτι παίρνοντας μεγαλύτερο θερμαντήρα , όσο υπάρχουν απώλειες από την επιφάνεια θα ανεβαίνει και η κατανάλωση ενέργειας

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Νικολακης » Παρ 22 Μαρ 2019, 13:47

Τάκης έγραψε:
Παρ 22 Μαρ 2019, 12:25
Νικολακης έγραψε:
Παρ 22 Μαρ 2019, 12:16
Ναι κύριε Τάκη. Πρώτος χειμώνας είναι. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης με προηγούμενο χειμώνα.
Welcome to the club :mrgreen:
Νικολακης έγραψε:
Παρ 22 Μαρ 2019, 12:16
Άρα η λύση είναι ν αοαρω μεγαλύτερο θερμαντήρα? Θα εξοικονόμησω σε καταναλωση?
Δεν θα γλυτώσεις κάτι παίρνοντας μεγαλύτερο θερμαντήρα , όσο υπάρχουν απώλειες από την επιφάνεια θα ανεβαίνει και η κατανάλωση ενέργειας
Οπότε το κρατάμε κρυφό από την γυναίκα γιατί μας βλέπω ενυδρείο και εγώ στον δρόμο. Πάντως είναι πολλά τα άτιμα...

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 801 times
Του έχουν βάλει Like: 1026 times

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Τάκης » Παρ 22 Μαρ 2019, 14:21

Νικολακης έγραψε:
Παρ 22 Μαρ 2019, 13:47
Οπότε το κρατάμε κρυφό από την γυναίκα γιατί μας βλέπω ενυδρείο και εγώ στον δρόμο. Πάντως είναι πολλά τα άτιμα...
sst.jpg

Salamander
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2018, 10:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 59 times
Του έχουν βάλει Like: 66 times
Επικοινωνία:

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Salamander » Παρ 22 Μαρ 2019, 20:45

Τοσο καίω και εγώ για μεγαλύτερο σπίτι και μένω μόνος μου (περίπου 1200kw στους 2 μήνες). Η τίμη είναι φυσιολογική για την κατανάλωση σου.

Panioul
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Panioul » Σάβ 23 Μαρ 2019, 00:31

Η τιμή σαν τιμή είναι φυσιολογική για τα KW, και ο λογαριασμός αφού είναι επίσης ο πρώτος χειμώνας του ενυδρείου έχει λογικά σωστή κατανάλωση. Το πρόβλημα είναι ότι από τη στιγμή που έχεις τόσο χαμηλή θερμοκρασία στο σπίτι το χειμώνα τότε προκύπτει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας σε σχέση με την επιθυμητή του ενυδρείου και έτσι ο θερμοστάτης δουλεύει στο φουλ! Η λύση είναι η μόνωση...δηλαδή ξεκινάς από ένα απλό καπάκι ώστε τουλάχιστον τον χειμώνα να μην έρχεται η επιφάνεια του νερού με τον κρύο αέρα, αλλά ακόμα και η μόνωση του ενυδρείου γύρω γύρω (δηλαδή στις όψεις που είναι τυφλές, πχ πλάτη και κάποια πλαϊνή). Επίσης αν έχεις sump μην ξεχνάς πως το νερό κρυώνει και από εκεί.

Μία ακόμα πολύ καλή λύση για εξοικονόμηση ρεύματος είναι η μεταφορά του ενυδρείου κοντά σε σώμα καλοριφέρ αφού έχεις αέριο στο σπίτι.

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Εξωφρενικος λογαριασμός δεη!

Δημοσίευση από Νικολακης » Σάβ 23 Μαρ 2019, 10:09

Panioul έγραψε:
Σάβ 23 Μαρ 2019, 00:31
Η τιμή σαν τιμή είναι φυσιολογική για τα KW, και ο λογαριασμός αφού είναι επίσης ο πρώτος χειμώνας του ενυδρείου έχει λογικά σωστή κατανάλωση. Το πρόβλημα είναι ότι από τη στιγμή που έχεις τόσο χαμηλή θερμοκρασία στο σπίτι το χειμώνα τότε προκύπτει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας σε σχέση με την επιθυμητή του ενυδρείου και έτσι ο θερμοστάτης δουλεύει στο φουλ! Η λύση είναι η μόνωση...δηλαδή ξεκινάς από ένα απλό καπάκι ώστε τουλάχιστον τον χειμώνα να μην έρχεται η επιφάνεια του νερού με τον κρύο αέρα, αλλά ακόμα και η μόνωση του ενυδρείου γύρω γύρω (δηλαδή στις όψεις που είναι τυφλές, πχ πλάτη και κάποια πλαϊνή). Επίσης αν έχεις sump μην ξεχνάς πως το νερό κρυώνει και από εκεί.

Μία ακόμα πολύ καλή λύση για εξοικονόμηση ρεύματος είναι η μεταφορά του ενυδρείου κοντά σε σώμα καλοριφέρ αφού έχεις αέριο στο σπίτι.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια. Τώρα πλέον όλα αυτά που είπες θα μπορώ να τα εφαρμόσω από τον επόμενο χειμώνα. Μιας και ευτυχώς ζέστανε ο καιρός! Σε ευχαριστώ πολύ και πλάι πάντως

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικού περιεχομένου”