Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Συζητήσεις πέραν των ενυδρειακών θεμάτων
Απάντηση
xrhstos Nikaia
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ 2018, 16:04
Τοποθεσία: Νικαια
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times
Επικοινωνία:

Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από xrhstos Nikaia » Κυρ 09 Δεκ 2018, 19:49

Καλησπερα στην ομαδα... Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση να παρω γνωμες...Περσι το καλοκαιρακι αγορασα το ενυδρειο 400 λιτρα...Τοτε σαν αρχαριος δν ηξερα οτι πρεπει πρωτα σχεδια για να το βαλω μεσα στο σπιτι λογο βαρους...Θα μπορουσα να χω μερικες αποψεις αν ειναι ας το πουμε safe το 400λιτρο στο σπιτι μου?
Επησεις να προσθεσω οτι ειναι διπλα σε κολονα καθετη της φατσας του σπιτιου...



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 09 Δεκ 2018, 19:56

Χρηστάρα καλησπέρα...

Τι κτίσμα ειναι η οικοδομή;

xrhstos Nikaia
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ 2018, 16:04
Τοποθεσία: Νικαια
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times
Επικοινωνία:

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από xrhstos Nikaia » Κυρ 09 Δεκ 2018, 19:58

Τσιμεντενιο της 10αιτιας του 80 περιπου απο οσο ξερω...Δν ξερω παρα πολλες λεπτομεριες λογο οτι νοικιαζω...
Φοβαμαι αμα ζητησω τα σχεδια μην υπαρξουν κακοβουλα σχολια γιατι ειναι λιγο περιεργος αυτος!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 09 Δεκ 2018, 20:11

Δεν εχεις θεμα Χρησταρα..

Αν δεν έχουν γίνει μαϊμουδιές στην οικοδομή!

Καθε τετραγωνικό της πλάκας αντέχει παρα πολλά κιλά, άλλοι μιλάνε έως και τονο, ανάλογα με το σκυρόδεμα φυσικά!

Ρώτησε και εναν πολιτικό μηχανικό ομως!

xrhstos Nikaia
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ 2018, 16:04
Τοποθεσία: Νικαια
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times
Επικοινωνία:

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από xrhstos Nikaia » Κυρ 09 Δεκ 2018, 20:15

Ειναι πολλα χρονια κτισμα... Εχει αντεξει και δυο μεγαλους σεισμους ... Ξερω εγω...
Η λογικη μου λεει οτι με μισο τονο δν γινετε να πεσει ενα μερος του σπιτιου...Ειναι Να το κανεις σαν εικονα να εχεις κανει ενα χριστουγεννιατικο τραπεζι και ακριβως στο κεντρο του δωματιου να ειναι 20 ατομα ττων 60 κιλων και να καθονται..Αυτοματος πανε στα 1.200 κιλα ...

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από Rayden » Κυρ 09 Δεκ 2018, 21:26

Δεν εχεις πολυ αδικο, αλλα εκει μοιραζετε το βαρος. Τωρα σε 1,5μ εχεις 400 κιλα. Δεν θα εχεις θεμα παντως. Εγω να σου πω κατι συνθετα φοβαμαι πιο πολυ με ποτυρια κλπ μεσα που στανταρ ειναι πανω απο 400 κιλα

xrhstos Nikaia
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ 2018, 16:04
Τοποθεσία: Νικαια
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times
Επικοινωνία:

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από xrhstos Nikaia » Κυρ 09 Δεκ 2018, 22:17

Rayden έγραψε:
Κυρ 09 Δεκ 2018, 21:26
Δεν εχεις πολυ αδικο, αλλα εκει μοιραζετε το βαρος. Τωρα σε 1,5μ εχεις 400 κιλα. Δεν θα εχεις θεμα παντως. Εγω να σου πω κατι συνθετα φοβαμαι πιο πολυ με ποτυρια κλπ μεσα που στανταρ ειναι πανω απο 400 κιλα
Και εγω φιλε μου όταν διαβασα κάτι τέτοια το θεώρησα λίγο υπερβολή... είναι πολλά πραματα π έχει ο άνθρωπος και ζυγίζουν κάμποσα κιλά.... ήθελα απλά μια γνώμη να έχω μια εικόνα Γιατί ένα μικρό άγχος το χω

βαγγελης τζιζ
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2018, 09:55
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από βαγγελης τζιζ » Δευ 10 Δεκ 2018, 01:51

Γεια σας και απο μενα, ωραιο θεμα και πολυ προσφατα εκανα την ιδια μελετη για ενα 2μετρο ( περαν του θαλλασινου) ,οποτε ψάχτηκα με την εξεις σειρα.
1)πολιτικο μηχανικο ο οποιος ,δεν ειναι αρμοδιος να απαντησει και παραπεμπτει σε..
2)πολιτικο μηχανικο στατικολογιας- τους συναντας σε μεγαλες εταιρίες.
3) και αυτος πηγαινει πολεοδομία και σε βρισκει ακριβως μεγιστο στατικο βαρος ανα /τμ το δικο μου και σχεδον ολα εχουν 600κιλα στατικα ( δλδ οχι κινουμενα).
4---εδω μπορει ο καθε ενας βεβαια να παει στην πολεοδομια αλλα δεν ξερω ποσο γρηγορο και ευκολονοητο μπορει να ειναι το αποτελεσμα
5) το σκεπτικό οτι ειναι διπλα σε 1-2 δοκαρια η κολονα δεν παιζει κανεναν απολυτος λογο. δλδ δεν μεταβαλεται η τιμη της αντοχης κιλου/τμ .
6)μετα εκανα μια σύγκριση στο ενυδρειο που εχω τωρα το οποιο ειναι πανω απο 550 κιλα σε 1.2 τμ-και αντεξε μερικους σεισμους.---για λογους ασφαλειας εβαλα το σαμπ στην κουζινα, σπάζοντας τον τοιχο.
7) αρκει να υπολογισουμε οτι το ενυδρειο εχει διαστασεις 1μετρο μηκος αλλα μονο 50εκατοστα ή και 60 βαθος απλα μικραίνει
η κλιμακα της εξισωσεις .
8) σημερα μπορω να πω ευστοχα πως αμα βαλουμε τα κιλα μιας βασης απο κοιλοδοκο ,,στο διμετρο περιπου 40 και η επένδυση αλλα 10 + εξοπλισμος + γυαλα + αμμο + λιτρα ενυδρειου εχουμε περιπου 800 κιλα . τα οποια τα αντεχει μια πλακα στατικα .( να τονισω οτι δεν εκανα ποδαρακια αλλα flat ενωσεις για μεγαλυτερη αποσυμφόρηση του βαρους. γιατι εχω ξυλινο πατωμα.
9) οποιος εχει ξυλινο πατωμα καλο θα ηταν να κανει το ιδιο και επισεις εχω αλλαξα με νεα ξυλα το σημειο του ενυδρειου και εβαλα τσιμεντο ωστε να μην εχω καποια καθίζηση--και οτι εξυσα -εβαψα και λουσταρα ολο το πατωμα για να εχω αντοχη στα νερα που θα πεφτουν και στην υγρασια .
10) ελπιζω να μην σας κουρασα χαχαχα

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 10 Δεκ 2018, 09:36

βαγγελης τζιζ έγραψε:
Δευ 10 Δεκ 2018, 01:51
Γεια σας και απο μενα, ωραιο θεμα και πολυ προσφατα εκανα την ιδια μελετη για ενα 2μετρο ( περαν του θαλλασινου) ,οποτε ψάχτηκα με την εξεις σειρα.
1)πολιτικο μηχανικο ο οποιος ,δεν ειναι αρμοδιος να απαντησει και παραπεμπτει σε..
2)πολιτικο μηχανικο στατικολογιας- τους συναντας σε μεγαλες εταιρίες.
3) και αυτος πηγαινει πολεοδομία και σε βρισκει ακριβως μεγιστο στατικο βαρος ανα /τμ το δικο μου και σχεδον ολα εχουν 600κιλα στατικα ( δλδ οχι κινουμενα).
4---εδω μπορει ο καθε ενας βεβαια να παει στην πολεοδομια αλλα δεν ξερω ποσο γρηγορο και ευκολονοητο μπορει να ειναι το αποτελεσμα
5) το σκεπτικό οτι ειναι διπλα σε 1-2 δοκαρια η κολονα δεν παιζει κανεναν απολυτος λογο. δλδ δεν μεταβαλεται η τιμη της αντοχης κιλου/τμ .
6)μετα εκανα μια σύγκριση στο ενυδρειο που εχω τωρα το οποιο ειναι πανω απο 550 κιλα σε 1.2 τμ-και αντεξε μερικους σεισμους.---για λογους ασφαλειας εβαλα το σαμπ στην κουζινα, σπάζοντας τον τοιχο.
7) αρκει να υπολογισουμε οτι το ενυδρειο εχει διαστασεις 1μετρο μηκος αλλα μονο 50εκατοστα ή και 60 βαθος απλα μικραίνει
η κλιμακα της εξισωσεις .
8) σημερα μπορω να πω ευστοχα πως αμα βαλουμε τα κιλα μιας βασης απο κοιλοδοκο ,,στο διμετρο περιπου 40 και η επένδυση αλλα 10 + εξοπλισμος + γυαλα + αμμο + λιτρα ενυδρειου εχουμε περιπου 800 κιλα . τα οποια τα αντεχει μια πλακα στατικα .( να τονισω οτι δεν εκανα ποδαρακια αλλα flat ενωσεις για μεγαλυτερη αποσυμφόρηση του βαρους. γιατι εχω ξυλινο πατωμα.
9) οποιος εχει ξυλινο πατωμα καλο θα ηταν να κανει το ιδιο και επισεις εχω αλλαξα με νεα ξυλα το σημειο του ενυδρειου και εβαλα τσιμεντο ωστε να μην εχω καποια καθίζηση--και οτι εξυσα -εβαψα και λουσταρα ολο το πατωμα για να εχω αντοχη στα νερα που θα πεφτουν και στην υγρασια .
10) ελπιζω να μην σας κουρασα χαχαχα

κατατοπιστικότατος μπραβο Βαγγέλη.... :bravo:

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 10 Δεκ 2018, 12:34

Παιδιά, σε συζήτηση που είχα με πολιτικό μηχανικό.
Δεν χρειάζεται να μετράμε όλες τις διαστάσεις του ενυδρείου για να βρούμε τα κιλά/τετρ.μέτρο
μόνο το ύψος της στάθμης του νερού είναι αρκετό , κάθε εκατοστό αντιστοιχεί με 10 κιλά/τ.μέτρο , δηλαδή 50 εκατοστά ύψος στάθμης νερού είναι 500κιλά/τ.μέτρο
από εκει και πέρα παίζει ρόλο η "έδραση" , δηλαδή αν έχουμε ποδαράκια στη βάση , πόσα ποδαράκια ή αν έχουμε πλαίσιο
το πλαίσιο είναι πολύ καλύτερο γιατί έχουμε μεγαλύτερη έδραση , μεγαλύτερη κατανομή του βάρους στο πάτωμα δηλαδή.
Και για τα ποδαράκια , όσα πιο πολλά ποδαράκια , τόσο το καλύτερο.
Επίσης οι πέτρες και η άμμος κλπ διακοσμητικά μη τα παίρνεται σαν συνολικό βάρος
γιατί μη ξεχνάτε πως μέσα στο νερό χάνουν τόσο βάρος όσο νερό "εκτοπίσουν" (Αρχή του Αρχιμήδη)
Σε αυτό το θέμα να έχουμε υπόψη μας πως το βάρος που πρέπει να αθροίσουμε εξαρτάται από το ειδικό βάρος του υλικού.
πχ η άμμος έχει ειδικό βάρος 1,5-1,6 , δηλαδή τα 10 κιλά άμμου θα αυξήσουν το βάρος κατά 5-6 κιλά και όχι 10.
Οι πέτρες χοντρικά έχουν ειδικό βάρος από 2 έως 3. Ανάλογα τη πέτρα , ο σχιστόλιθος πχ έχει 2,6 με 2,9 και οι απλές πέτρες έχουν 2,3 και το μάρμαρο 2,65.
Δηλαδή μια πέτρα βάρους 30 κιλών θα αυξήσει το βάρος κατά 17 έως 19 κιλά το πολύ και όχι 30

Άβαταρ μέλους
delta66
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Πέμ 01 Μαρ 2018, 11:43
Έχει βάλει Like: 20 times
Του έχουν βάλει Like: 25 times

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από delta66 » Δευ 10 Δεκ 2018, 13:19

Και το γυαλι δεν πρεπει να υπολογιστει?

ΥΓ εγω παντως με rio 400 (400 λιτρα νερο - 500 λιτρα συνολικος ογκος) δεν εχω κανεθα θεμα εδω και πολλα χρονια.
Πολυκατοικια 20ετιας, 2ος οροφος, πλακακι κατω.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 10 Δεκ 2018, 13:25

delta66 έγραψε:
Δευ 10 Δεκ 2018, 13:19
Και το γυαλι δεν πρεπει να υπολογιστει?
Σπύρο Φυσικά και το γυαλί αλλά και η βάση , ειδικά αν είναι από κοιλοδοκό

Άβαταρ μέλους
freediver
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 16:36
Τοποθεσία: Βόλος
Έχει βάλει Like: 124 times
Του έχουν βάλει Like: 137 times

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από freediver » Δευ 10 Δεκ 2018, 15:54

Ως πολιτικός μηχανικός, έχω να πω:
Όλα όσα προαναφέρθηκαν είναι ορθά. Οι παράμετροι όμως είναι τόσες πολλές, που μπορούμε να μιλάμε για πάντα. Κατά κανόνα, ένα ενυδρείο που κατανέμει σταθερό βάρος μικρότερο των 500 κιλών ανά τετραγωνικό δε δημιουργεί εύκολα πρόβλημα σε ένα κτίριο με φέροντα οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα. Και αν η τοποθέτηση γίνει κοντά σε κολώνα ή δοκό, κινούμαστε με αρκετή ασφάλεια. Περισσότερα μπορούμε να πούμε αν δούμε τη στατική μελέτη του κτιρίου.
Τώρα, όσο αφορά αυτό περί αρμόδιο πολιτικού μηχανικού και "στατικολογιας", παιδιά συγνώμης δε μπορώ να το πω διαφορετικά και συγνώμη αν παρεξηγηθώ: Η ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΣΤΑΤΙΚΑ. Αυτός και μόνο αυτός είναι αρμόδιος επί του θέματος. Προφανώς ο προηγούμενος συνάδελφος δεν ασχολείται με τα στατικά (επιλογή του). Διαφορετικά για να κτίσουμε τα σπίτια μας θα ψάχναμε στις μεγαλοεταιρείες για στατικές μελέτες.
Και πάλι συγνώμη αν φαίνομαι αυστηρός. Δε θέλω να παρεξηγηθώ με κανέναν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος freediver την Δευ 10 Δεκ 2018, 16:11, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Γιάννης

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 10 Δεκ 2018, 16:01

freediver έγραψε:
Δευ 10 Δεκ 2018, 15:54
Ως πολιτικός μηχανικός, έχω να πω:
Όλα όσα προαναφέρθηκαν είναι ορθά. Οι παράμετροι όμως είναι τόσες πολλές, που μπορούμε να μιλάμε για πάντα. Κατά κανόνα, ένα ενυδρείο που κατανέμει σταθερό βάρος μικρότερο των 500 κιλών ανά τετραγωνικό δε δημιουργεί εύκολα πρόβλημα σε ένα κτίριο με φέροντα οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα. Και αν η τοποθέτηση γίνει κοντά σε κολώνα ή δοκό, κινούμαστε με αρκετή ασφάλεια.
Τώρα, όσο αφορά αυτό περί αρμόδιο πολιτικού μηχανικού και "στατικολογιας", παιδιά συγνώμης δε μπορώ να το πω διαφορετικά και συγνώμη αν παρεξηγηθώ: Η ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΣΤΑΤΙΚΑ. Αυτός και μόνο αυτός είναι αρμόδιος επί του θέματος. Προφανώς ο συνάδελφος αυτός δεν ασχολείται με τα στατικά (επιλογή του). Διαφορετικά για να κτίσουμε τα σπίτια μας θα ψάχναμε στις μεγαλοεταιρείες για στατικές μελέτες.
Και πάλι συγνώμη αν φαίνομαι αυστηρός. Δε θέλω να παρεξηγηθώ με κανέναν.
:+1:

xrhstos Nikaia
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ 2018, 16:04
Τοποθεσία: Νικαια
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times
Επικοινωνία:

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από xrhstos Nikaia » Τετ 12 Δεκ 2018, 15:43

freediver έγραψε:
Δευ 10 Δεκ 2018, 15:54
Ως πολιτικός μηχανικός, έχω να πω:
Όλα όσα προαναφέρθηκαν είναι ορθά. Οι παράμετροι όμως είναι τόσες πολλές, που μπορούμε να μιλάμε για πάντα. Κατά κανόνα, ένα ενυδρείο που κατανέμει σταθερό βάρος μικρότερο των 500 κιλών ανά τετραγωνικό δε δημιουργεί εύκολα πρόβλημα σε ένα κτίριο με φέροντα οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα. Και αν η τοποθέτηση γίνει κοντά σε κολώνα ή δοκό, κινούμαστε με αρκετή ασφάλεια. Περισσότερα μπορούμε να πούμε αν δούμε τη στατική μελέτη του κτιρίου.
Τώρα, όσο αφορά αυτό περί αρμόδιο πολιτικού μηχανικού και "στατικολογιας", παιδιά συγνώμης δε μπορώ να το πω διαφορετικά και συγνώμη αν παρεξηγηθώ: Η ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΣΤΑΤΙΚΑ. Αυτός και μόνο αυτός είναι αρμόδιος επί του θέματος. Προφανώς ο προηγούμενος συνάδελφος δεν ασχολείται με τα στατικά (επιλογή του). Διαφορετικά για να κτίσουμε τα σπίτια μας θα ψάχναμε στις μεγαλοεταιρείες για στατικές μελέτες.
Και πάλι συγνώμη αν φαίνομαι αυστηρός. Δε θέλω να παρεξηγηθώ με κανέναν.
Αρα βαση της εμπειριας σου δν νομιζεις οτι θα υπαρξει καποιο θεμα?
Ειχα ενα αγχος μην καμια βλακεια γιατι εκτος απο το οτι μπορει να χτυπησει καποιος δν ειναι και δικο μ το σπιτι χχαχααχχααχαχ

Άβαταρ μέλους
freediver
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 16:36
Τοποθεσία: Βόλος
Έχει βάλει Like: 124 times
Του έχουν βάλει Like: 137 times

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από freediver » Τετ 12 Δεκ 2018, 20:02

Σύμφωνα με τα λεγόμενα, δε βλέπω λόγο ανησυχίας.
Κατά κανόνα , τέτοιου μεγέθους ενυδρεία δε δημιουργούν προβλήματα αν η τοποθέτηση γίνει κοντά σε κολώνες ή δοκούς. Απόλαυσε το ησυχαστήριό σου και δείχνει και σε μας φωτογραφίες όποτε μπορείς. ;)
Γιάννης

xrhstos Nikaia
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ 2018, 16:04
Τοποθεσία: Νικαια
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times
Επικοινωνία:

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από xrhstos Nikaia » Παρ 14 Δεκ 2018, 21:26

freediver έγραψε:
Τετ 12 Δεκ 2018, 20:02
Σύμφωνα με τα λεγόμενα, δε βλέπω λόγο ανησυχίας.
Κατά κανόνα , τέτοιου μεγέθους ενυδρεία δε δημιουργούν προβλήματα αν η τοποθέτηση γίνει κοντά σε κολώνες ή δοκούς. Απόλαυσε το ησυχαστήριό σου και δείχνει και σε μας φωτογραφίες όποτε μπορείς. ;)
Το ενυδρειο ειναι διαγωνια σε κολονα .... Με ξυλινο Δαπεδο....
48225524_364972910978429_8885121586810585088_n.jpg
48275164_327398841429487_8279722311234355200_n.jpg
48370852_2268638800073196_1790310671561261056_n.jpg
48373698_920597054813183_5508617941660205056_n.jpg

Άβαταρ μέλους
freediver
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 16:36
Τοποθεσία: Βόλος
Έχει βάλει Like: 124 times
Του έχουν βάλει Like: 137 times

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από freediver » Σάβ 15 Δεκ 2018, 00:56

Για την πλάκα του κτιρίου τα είπαμε.
Όσον αφορά το παρκέ, υπάρχει και η τεχνική του κολλητού πάνω σε τσιμεντοκονία, αλλά συνήθως είναι στρωμένο πάνω σε πήχες ανά 40-50 εκ. Πιθανολογώντας, υπολογίζοντας το μήκος του επίπλου, το βάρος κατανέμεται ομαλά, εκτός και αν εχει ποδαρακια που πατούν στα κενά και ταυτόχρονα τα σανίδια δεν είναι σε καλή κατάσταση. Και αυτό αφορά μόνο το αν δημιουργήθεί κάποιο σκεύρωμα στα ξυλα. Και πάλι, όμως, την αδυναμία σε ένα σημείο την αναβαθμίζουν τα υπόλοιπα. Αν το έβλεπα από κοντά θα έλεγα περισσότερα... αλλά μάλλον για φιλολογική συζήτηση. Δε θα έλεγα ότι με ανησυχεί. Και εφόσον το έχεις ήδη στήσει για κάποιο χρονικό διάστημα και δε δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα, δε νομίζω να προκύψει κάτι τώρα.
Γιάννης

xrhstos Nikaia
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ 2018, 16:04
Τοποθεσία: Νικαια
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times
Επικοινωνία:

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από xrhstos Nikaia » Σάβ 15 Δεκ 2018, 06:10

freediver έγραψε:
Σάβ 15 Δεκ 2018, 00:56
Για την πλάκα του κτιρίου τα είπαμε.
Όσον αφορά το παρκέ, υπάρχει και η τεχνική του κολλητού πάνω σε τσιμεντοκονία, αλλά συνήθως είναι στρωμένο πάνω σε πήχες ανά 40-50 εκ. Πιθανολογώντας, υπολογίζοντας το μήκος του επίπλου, το βάρος κατανέμεται ομαλά, εκτός και αν εχει ποδαρακια που πατούν στα κενά και ταυτόχρονα τα σανίδια δεν είναι σε καλή κατάσταση. Και αυτό αφορά μόνο το αν δημιουργήθεί κάποιο σκεύρωμα στα ξυλα. Και πάλι, όμως, την αδυναμία σε ένα σημείο την αναβαθμίζουν τα υπόλοιπα. Αν το έβλεπα από κοντά θα έλεγα περισσότερα... αλλά μάλλον για φιλολογική συζήτηση. Δε θα έλεγα ότι με ανησυχεί. Και εφόσον το έχεις ήδη στήσει για κάποιο χρονικό διάστημα και δε δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα, δε νομίζω να προκύψει κάτι τώρα.
Το σκέφτηκα για αυτο για το πάτωμα π ειπες φιλε μου... Και δεν έβαλα τα πλαστικά ποδαράκια της βάσης... πατάει επίπεδα όλο... Από όσο ξέρω από κατω έχει το ίδιο παράθυρο με εμένα ... οπότε από κατω στο ίδιο σημείο περνάει δοκάρι...

xrhstos Nikaia
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ 2018, 16:04
Τοποθεσία: Νικαια
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times
Επικοινωνία:

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από xrhstos Nikaia » Σάβ 15 Δεκ 2018, 06:12

Επησεις από έξω από εκεί π Σ στείλα έχει μπαλκόνι... οπότε από κατω αποκλείετε να μην περνάει ένα δοκάρι για στήριξη του μπαλκονιου

Άβαταρ μέλους
freediver
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 16:36
Τοποθεσία: Βόλος
Έχει βάλει Like: 124 times
Του έχουν βάλει Like: 137 times

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από freediver » Σάβ 15 Δεκ 2018, 07:56

Τέλεια! Και αφού πατάει όλο το έπιπλο, κατανέμει ομαλά τα φορτία του όποτε δε διατρέχει κανένα κίνδυνο.
Αυτά, λοιπόν, και όπως προείπα μην ανησυχείς.
Τα λίτρα σε σχέση με την έκταση του επίπλου δεν ειναι επίφοβα. Δε χρειάζεται να το αναλύσουμε με νούμερα. Αυτό ας το αφήσουμε για μεγαλύτερα ενυδρεία, που τότε για να γίνει έλεγχος θα χρειάζεται να δούμε τα στατικά της οικοδομής και την έδραση του ενυδρείου σε διάφορες θέσεις.
Γιάννης

xrhstos Nikaia
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ 2018, 16:04
Τοποθεσία: Νικαια
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times
Επικοινωνία:

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από xrhstos Nikaia » Σάβ 15 Δεκ 2018, 15:45

freediver έγραψε:
Σάβ 15 Δεκ 2018, 07:56
Τέλεια! Και αφού πατάει όλο το έπιπλο, κατανέμει ομαλά τα φορτία του όποτε δε διατρέχει κανένα κίνδυνο.
Αυτά, λοιπόν, και όπως προείπα μην ανησυχείς.
Τα λίτρα σε σχέση με την έκταση του επίπλου δεν ειναι επίφοβα. Δε χρειάζεται να το αναλύσουμε με νούμερα. Αυτό ας το αφήσουμε για μεγαλύτερα ενυδρεία, που τότε για να γίνει έλεγχος θα χρειάζεται να δούμε τα στατικά της οικοδομής και την έδραση του ενυδρείου σε διάφορες θέσεις.
Ευχαριστω ρε φιλαρακι για τον χρονο σου..Να σαι καλα αδερφε μου....

Άβαταρ μέλους
freediver
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 16:36
Τοποθεσία: Βόλος
Έχει βάλει Like: 124 times
Του έχουν βάλει Like: 137 times

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από freediver » Σάβ 15 Δεκ 2018, 16:06

Παρακαλώ.
Κοίτα τώρα να απολαμβάνεις το χρόνο ασχολίας με το ενυδρείο σου και ανέβαζε και καμία φωτό να απολαμβάνουμε κι εμείς... ;)
Γιάννης

xrhstos Nikaia
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ 2018, 16:04
Τοποθεσία: Νικαια
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times
Επικοινωνία:

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από xrhstos Nikaia » Σάβ 15 Δεκ 2018, 16:08

freediver έγραψε:
Σάβ 15 Δεκ 2018, 16:06
Παρακαλώ.
Κοίτα τώρα να απολαμβάνεις το χρόνο ασχολίας με το ενυδρείο σου και ανέβαζε και καμία φωτό να απολαμβάνουμε κι εμείς... ;)
Ειμαι γλυκου νερου εγω...Δεν ενθουσιαζω τοσο με τα χρυσοψαρα χααχαχχααχ

Άβαταρ μέλους
freediver
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 16:36
Τοποθεσία: Βόλος
Έχει βάλει Like: 124 times
Του έχουν βάλει Like: 137 times

Re: Ενυδρειο 400 λιτρα σε 3ο οροφο!

Δημοσίευση από freediver » Σάβ 15 Δεκ 2018, 16:13

Δεν έχει σημασία... το υδρο-μικρόβιο είναι ένα. Μην κοιτάς που μεταλάσσεται... :roll:
Γιάννης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικού περιεχομένου”