Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Συμβουλές και προτάσεις για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Απάντηση
Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Σάβ 16 Ιουν 2018, 23:02

Καλησπέρα σε όλους,

Για να συστηθώ, ονομάζομαι Νικόλας και είμαι νέο μέλος (στο φόρουμ αλλά και στον κόσμο των ενυδρείων). Το θέμα αυτό έχει σκοπό να με βοηθήσει στο εγχείρημα μου, το οποίο είναι η κατασκευή ενός ενυδρείου με διαστάσεις 120x50x50 cm και χωρητικότητα 300 L.

Ξεκινώντας θα ήθελα να σας περιγράψω τι έχω στο μυαλό μου. Σπίτι μου, υπάρχει δοκάρι/κολώνα το οποίο βρίσκεται στο κέντρο ενός ενιαίου χώρου τραπεζαρίας και σαλονιού. Σε αυτό το δοκάρι, θέλω να "σηκώσω" ένα διαχωριστικό με γυψοσανίδα, μέσα στο οποίο θα εντοιχίσω το ενυδρείο. Παραθέτω για όποιον θέλει και ένα απλό σχεδιάγραμμα που έκανα που εξηγεί πως θα γίνει αυτό. Στην ουσία με 2 πλευρές (3 αν συμπεριλάβω και την μικρότερη πλευρά) θα δημιουργήσω ένα κενό μήκους 39,5 cm για να μπει η βάση και από πάνω το ενυδρείο και γύρω γύρω θα ντυθεί με γυψοσανίδα. Για γυψοσανίδα θα βάλω ανθυγρή που έχει ενισχυμένη ανοχτή στην υγρασία και θα υπάρχει και πετροβάμβακας στο μεταλλικό πλαίσιο που λογικά θα ρουφάει και αυτός.

Θα χρησιμοποιήσω 10mm τζάμι και οι 3 ορατές πλευρές του ενυδρείου θα είναι με τζάμι extra clear. Τα τζάμια θα είναι ρονταρισμένα, καθώς από αυτά που διάβασα, τελικά δεν υπάρχει διαφορά ως προς την ικανότητα τους να κολλάνε με αυτά που είναι αροντάριστα. Κόντρες θα μπουν πάνω-κάτω.

Σχετικά με την συντήρηση, έχω σκεφτεί 2 πράγματα. Το πρώτο είναι, μόλις τελειώσει η γυψοσανίδα και το ενυδρείο είναι μέσα της, να τοποθετήσω περιμετρικά του ενυδρείου κάτι σαν πλαίσιο κορνίζας (δεν ξέρω πως λέγεται) το οποίο στην πάνω πλευρά του ενυδρείου θα είναι με μηχανισμό ώστε να σηκώνεται και να έχω πρόσβαση στο πάνω μέρος. Για το λόγο αυτό έχω προβλέψει και κάποια εκατοστά αέρα, δηλαδή το ενυδρείο να είναι κοντύτερο από την γυψοσανίδα στο πάνω μέρος. Επίσης, έχω σκεφτεί να κάνω μία ή δύο θυρίδες πρόσβασης, που ουσιαστικά είναι καπάκια που κλείνουν μεγάλες τρύπες (π.χ. 60x60cm) στην γυψοσανίδα. Αυτές θα είναι στο κάτω μέρος ώστε να φτάνω τα παρελκόμενα πχ φίλτρα). Και αν δεν γίνει η κορνίζα, θα γίνουν και άλλες θυρίδες για πρόσβαση στο πάνω μέρος του tank.

Για φίλτρανση έχω σχεδιάσει ένα sump, διαστάσεων 100cm X 30cm X 40cm. Για παροχή νερού από το main tank, θα βάλω overflow box με σύστημα bean animal (3 pipes).

Παραθέτω μερικές εικόνες, αυτή του ενυδρείου είναι χοντρικά αυτό που θέλω να καταφέρω και οι άλλες είναι το σχέδιο του μεταλλικού σκελετού για την γυψοσανίδα, το σχέδιο του sump και ένα απλό σχέδιο για την return pipe που ομολογουμένως κάνει ένα μικρό ταξίδι... Στο σχεδιάγραμμα του sump, έχει κάποιες μικρές ανακρίβειες, όπως κάποια βελάκια που δείχνουν διάφορα ύψη, αυτά ήταν πριν διορθώσω το σχέδιο κατεβάζοντας την γραμμή του νερού εκεί που πιστεύω ότι θα είναι όταν λειτουργεί το sump, καθώς πριν την είχα fix ενιαία στο ανώτατο ύψος των ανώτατων baffle. Επίσης, από κάτω από τα baffles θα αφήσω κενό 5cm και όχι 3cm.

Γενικά θα ήθελα την γνώμη σας ως προς το project μου και φυσικά την πολύτιμη εμπειρία σας.
Συνημμένα
sump-to-main.jpg
Σχεδιάγραμμα return pipe και inbound pipes
sump_2.jpg
Σχεδιάγραμμα sump
wall-aquarium.jpg
Τι θέλω να πετύχω
Aqua_Sketch.jpg
Σχεδιάγραμμα σκελετού γυψοσανίδας



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 36
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 17 Ιουν 2018, 11:05

Nomad7 έγραψε:
Σάβ 16 Ιουν 2018, 23:02
Καλησπέρα σε όλους,

Για να συστηθώ, ονομάζομαι Νικόλας και είμαι νέο μέλος (στο φόρουμ αλλά και στον κόσμο των ενυδρείων). Το θέμα αυτό έχει σκοπό να με βοηθήσει στο εγχείρημα μου, το οποίο είναι η κατασκευή ενός ενυδρείου με διαστάσεις 120x50x50 cm και χωρητικότητα 300 L.


καλημερα Νικόλα, καλώς ήρθες στο φορουμ μας!


Ξεκινώντας θα ήθελα να σας περιγράψω τι έχω στο μυαλό μου. Σπίτι μου, υπάρχει δοκάρι/κολώνα το οποίο βρίσκεται στο κέντρο ενός ενιαίου χώρου τραπεζαρίας και σαλονιού. Σε αυτό το δοκάρι, θέλω να "σηκώσω" ένα διαχωριστικό με γυψοσανίδα, μέσα στο οποίο θα εντοιχίσω το ενυδρείο. Παραθέτω για όποιον θέλει και ένα απλό σχεδιάγραμμα που έκανα που εξηγεί πως θα γίνει αυτό. Στην ουσία με 2 πλευρές (3 αν συμπεριλάβω και την μικρότερη πλευρά) θα δημιουργήσω ένα κενό μήκους 39,5 cm για να μπει η βάση και από πάνω το ενυδρείο και γύρω γύρω θα ντυθεί με γυψοσανίδα. Για γυψοσανίδα θα βάλω ανθυγρή που έχει ενισχυμένη ανοχτή στην υγρασία και θα υπάρχει και πετροβάμβακας στο μεταλλικό πλαίσιο που λογικά θα ρουφάει και αυτός.


πολύ όμορφο project ετοιμάζεις...

θα σου πρότεινα πρώτα να ξεκινήσεις με την βάση του ενυδρείου και σαμπ από κοιλοδοκο και στην πορεία να την ντύσεις με τσιμεντοσανιδα (είναι αδιάβροχη) χωρίς πετροβαμβακα που στην πορεία θα σου ξεραθεί και θα τριμματίζεται ....

εσωτερικά την βάση να την ντύσεις με κόντρα πλακε θαλ. και τσιμεντοσανιδα να βάλεις στις μετόπες των πλευρών για να γίνει εντοιχιζόμενο ...

Θα χρησιμοποιήσω 10mm τζάμι και οι 3 ορατές πλευρές του ενυδρείου θα είναι με τζάμι extra clear. Τα τζάμια θα είναι ρονταρισμένα, καθώς από αυτά που διάβασα, τελικά δεν υπάρχει διαφορά ως προς την ικανότητα τους να κολλάνε με αυτά που είναι αροντάριστα. Κόντρες θα μπουν πάνω-κάτω.

πολύ σωστά

Σχετικά με την συντήρηση, έχω σκεφτεί 2 πράγματα. Το πρώτο είναι, μόλις τελειώσει η γυψοσανίδα και το ενυδρείο είναι μέσα της, να τοποθετήσω περιμετρικά του ενυδρείου κάτι σαν πλαίσιο κορνίζας (δεν ξέρω πως λέγεται) το οποίο στην πάνω πλευρά του ενυδρείου θα είναι με μηχανισμό ώστε να σηκώνεται και να έχω πρόσβαση στο πάνω μέρος. Για το λόγο αυτό έχω προβλέψει και κάποια εκατοστά αέρα, δηλαδή το ενυδρείο να είναι κοντύτερο από την γυψοσανίδα στο πάνω μέρος. Επίσης, έχω σκεφτεί να κάνω μία ή δύο θυρίδες πρόσβασης, που ουσιαστικά είναι καπάκια που κλείνουν μεγάλες τρύπες (π.χ. 60x60cm) στην γυψοσανίδα. Αυτές θα είναι στο κάτω μέρος ώστε να φτάνω τα παρελκόμενα πχ φίλτρα). Και αν δεν γίνει η κορνίζα, θα γίνουν και άλλες θυρίδες για πρόσβαση στο πάνω μέρος του tank.

αν θελεις να κάνεις κάτι αντίστοιχο με την φώτο από το ενυδρείο υφάλου που έβαλες, τότε χρειαζεται να κάνεις τελαριασμα από σιδεροκατασκευη στην οροφή, οπου εκεί πάνω θα σχεδιάσεις τα πορτάκια είτε ανοιγομενα είτε συρόμενα...


Για φίλτρανση έχω σχεδιάσει ένα sump, διαστάσεων 100cm X 30cm X 40cm. Για παροχή νερού από το main tank, θα βάλω overflow box με σύστημα bean animal (3 pipes).

μπορείς να κάνεις και ευκολότερη υπερ/ση αθόρυβη με δυο κατεβασιές...


Παραθέτω μερικές εικόνες, αυτή του ενυδρείου είναι χοντρικά αυτό που θέλω να καταφέρω και οι άλλες είναι το σχέδιο του μεταλλικού σκελετού για την γυψοσανίδα, το σχέδιο του sump και ένα απλό σχέδιο για την return pipe που ομολογουμένως κάνει ένα μικρό ταξίδι... Στο σχεδιάγραμμα του sump, έχει κάποιες μικρές ανακρίβειες, όπως κάποια βελάκια που δείχνουν διάφορα ύψη, αυτά ήταν πριν διορθώσω το σχέδιο κατεβάζοντας την γραμμή του νερού εκεί που πιστεύω ότι θα είναι όταν λειτουργεί το sump, καθώς πριν την είχα fix ενιαία στο ανώτατο ύψος των ανώτατων baffle. Επίσης, από κάτω από τα baffles θα αφήσω κενό 5cm και όχι 3cm.

Γενικά θα ήθελα την γνώμη σας ως προς το project μου και φυσικά την πολύτιμη εμπειρία σας.
τι είδος ενυδρείου σκέφτεσαι να κάνεις?
από αυτοματισμους τι έχεις κατά νου?

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Κυρ 17 Ιουν 2018, 11:12

:welcome: Νίκο.
Πολύ όμορφο αυτό που σκέφτεσαι. Η εικόνα που έβαλες είναι φοβερή και μακάρι να καταφέρεις να το κάνεις έτσι. Βέβαια θέλει αρκετή δουλειά και χρειάζεται και χρήματα όλο αυτό. Στην πορεία θα προκύψουν προβληματισμοί και εδω θα είμαστε να σκεφτούμε πατέντες και λύσεις όλοι μαζί. Καλή επιτυχία.
Σταύρος ο cheepης.

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Κυρ 17 Ιουν 2018, 17:30

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τα σχόλια.

Η αλήθεια είναι ότι είχα σκεφτεί την τσιμεντοσανίδα, αλλά νόμιζα ότι κόβεται μόνο με τρόχο. Διάβασα, όμως, ότι μπορεί να κοπεί και με κοπίδι, χαράσοντας την και "σπάζοντας" την. Τα πλεονεκτήματα της σε σύγκριση με την γυψοσανίδα, σε αυτό που θέλω να κάνω, νομίζω είναι αρκετά, οπότε μάλλον θα πάω προς τα εκεί.

Επίσης, δεν ήξερα τι είναι ο κοιλόδοκος, το έψαξα και αυτό. Θα το αναφέρω στον σιδερά που ξέρω για να μου πει αν είναι ανεθκτικό και αν τρυπάει εύκολα για την στερέωση του κόντρα πλακέ ή απευθείας της τσιμεντοσανίδας. Βολεύει έτσι να ντυθεί η βάση κατευθείαν γιατί θα μου κλέψει έτσι λιγότερο χώρο. Το πάνω προφίλ, το κάνω κανονικά με σκελετό για τσιμεντοσανίδα.

Σχετικά με την υπερχείλιση, με τις 2 κατεβασιές λογικά αναφέρεσαι στο σύστημα Herbie. Από ότι έχω διαβάσει, είναι λιγάκι πιο θορυβώδες από Bean Animal και έχει μία λιγότερη δικλείδα ασφάλειας. Αλλά, από την στιγμή που θα πάω σε overflow box (λογικά έτοιμο, απλά τρύπημα tank και τοποθέτησή του) και αφού θα γίνει η τοποθέτηση των σωληνώσεων, πόσο πιο δύσκολο να είναι μία παραπάνω σωλήνα?

Ακόμα δεν έχω καταλήξει στα είδη που θα φιλοξενήσω στο ενυδρείο. Σίγουρα θα πάω σε γλυκό νερό, αλλά την σύνθεση του ενυδρείου θα την δω μετά από τις απαιτούμενες κατασκευές. Φυσικά, θα θελήσω και τότε την βοήθεια σας, καθώς δεν έχω εμπειρία ούτε στις συνθέσεις (θα ρωτήσει κανείς εύλοξα, που έχω εμπειρία τελικά! :D ).

Όταν λες αυτοματισμούς, εννοείς αλλαγές νερού, top-off κ.λ.π.? Για αλλαγές, νομίζω μπορώ να τις κάνω από το sump, αδειάζοντας (χωρίς να το στεγνώσω) κάποια ποσότητα νερού και συμπλήρωση νέου πάλι στο sump. Για υπόλοιπους αυτοματισμούς, δεν έχω κοιτάξει κάτι, όμως έχω προβλέψει να μου μείνει κάποιος χώρος εσωτερικά της τσιμεντοσανίδας, ώστε να μπορέσω να προσθέσω στο μέλλον.

Τέλος, θα ήθελα και την γνώμη σας για το sump, ειδικά για τα διαμερίσματα και τις μετρήσεις που έχω κάνει, γιατί θέλω να ξεκινήσω με αυτό, να το κολλήσω να αποκτήσω μια εμπειρία και στις κολλήσεις.

Ευχαριστώ και πάλι για την συμβολή (και συμβουλή-ες) σας.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 36
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 18 Ιουν 2018, 00:42

Nomad7 έγραψε:
Κυρ 17 Ιουν 2018, 17:30
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τα σχόλια.

Η αλήθεια είναι ότι είχα σκεφτεί την τσιμεντοσανίδα, αλλά νόμιζα ότι κόβεται μόνο με τρόχο. Διάβασα, όμως, ότι μπορεί να κοπεί και με κοπίδι, χαράσοντας την και "σπάζοντας" την. Τα πλεονεκτήματα της σε σύγκριση με την γυψοσανίδα, σε αυτό που θέλω να κάνω, νομίζω είναι αρκετά, οπότε μάλλον θα πάω προς τα εκεί.

Πολύ σωστά....την εχω χρησιμοποιήσει και εχω ντύσει όλη την μετόπη της βάσης, αλλα και το ταβανακι στο οποίο στηρίζω το φωτιστικο μου, χωρις να μου εχει βγάλει υγρασία σε όντως κλειστό χώρο που φιλοξενείτε το ενυδρείο!

Επίσης, δεν ήξερα τι είναι ο κοιλόδοκος, το έψαξα και αυτό. Θα το αναφέρω στον σιδερά που ξέρω για να μου πει αν είναι ανεθκτικό και αν τρυπάει εύκολα για την στερέωση του κόντρα πλακέ ή απευθείας της τσιμεντοσανίδας. Βολεύει έτσι να ντυθεί η βάση κατευθείαν γιατί θα μου κλέψει έτσι λιγότερο χώρο. Το πάνω προφίλ, το κάνω κανονικά με σκελετό για τσιμεντοσανίδα.

Αν εχεις κάποιον σίδερα μπορει να σου φτιαξει μια βάση απο κοιλοδοκό δίνοντας του τα μέτρα...
Να προσέξεις τα κάθετα νεύρα της εμπρός μεριάς του σαμπ, που θα επιλέξεις να δουλεύεις στην συντήρηση...
Υπολόγισε το εσωτερικό ύψος της βάσης του σαμπ, να ξεπερνά τους 70 πόντους και να μην υπερβαίνει το ενα μέτρο η βάση στο σύνολο της!

Το ντύσιμο εσωτερικα της βασης, τα πορτακια της βάσης και της ψευδοροφής, να τα κανεις απο κόντρα πλακέ θαλ. ...
Εαν τα στοκαρεις και τα βάψεις το ίδιο χρωμα με την τσιμεντοσανιδα, θα φαίνονται το ίδιο!


Σχετικά με την υπερχείλιση, με τις 2 κατεβασιές λογικά αναφέρεσαι στο σύστημα Herbie. Από ότι έχω διαβάσει, είναι λιγάκι πιο θορυβώδες από Bean Animal και έχει μία λιγότερη δικλείδα ασφάλειας. Αλλά, από την στιγμή που θα πάω σε overflow box (λογικά έτοιμο, απλά τρύπημα tank και τοποθέτησή του) και αφού θα γίνει η τοποθέτηση των σωληνώσεων, πόσο πιο δύσκολο να είναι μία παραπάνω σωλήνα?

Η καθε υπερχείλιση εχει τα θετικά αλλα και τα αρνητικά της...
Υπάρχουν τρόποι να μηδενίσεις τον ήχο και ανώδυνα!
Δυο τρύπες στην επιστροφή, θεωρούνται υπεραρκετές και βάση στατιστικής παρα πολύ ασφαλείς
!

Ακόμα δεν έχω καταλήξει στα είδη που θα φιλοξενήσω στο ενυδρείο. Σίγουρα θα πάω σε γλυκό νερό, αλλά την σύνθεση του ενυδρείου θα την δω μετά από τις απαιτούμενες κατασκευές. Φυσικά, θα θελήσω και τότε την βοήθεια σας, καθώς δεν έχω εμπειρία ούτε στις συνθέσεις (θα ρωτήσει κανείς εύλοξα, που έχω εμπειρία τελικά! :D ).

Όταν λες αυτοματισμούς, εννοείς αλλαγές νερού, top-off κ.λ.π.? Για αλλαγές, νομίζω μπορώ να τις κάνω από το sump, αδειάζοντας (χωρίς να το στεγνώσω) κάποια ποσότητα νερού και συμπλήρωση νέου πάλι στο sump. Για υπόλοιπους αυτοματισμούς, δεν έχω κοιτάξει κάτι, όμως έχω προβλέψει να μου μείνει κάποιος χώρος εσωτερικά της τσιμεντοσανίδας, ώστε να μπορέσω να προσθέσω στο μέλλον


Υπάρχουν αρκετοί αυτοματισμοί που μπορεις να προετοιμάσεις αρχικά..
Σωλήνα που να τρέχει στην αποχευτευση με διακλάδωση σε τρια μέρη..
Ποτήρι υπερ/σης στο σαμπ
Σύνδεση με μόνιμη βυθιζόμενη αντλία άντλησης νερου στο σαμπ
Τρύπα σιφόνι σε γωνία της βάσης του σαμπ
Επίσης...
Αλφαδολαστιχο ή πολυστρωματικη εισροής νερου προς το σαμπ απο δοχείο προετοιμασίας νερου σε εξωτερικό χώρο
Αλφ/χο ή πολ/τικη εισροής νερου αυτ. αναπλήρωσης
2 αλφ/χο για το chiller ....
Μπορεις να δεις το θεμα κατασκευής του ενυδρείου μου, εχει αρκετά απο αυτα που ζητάς
!

Τέλος, θα ήθελα και την γνώμη σας για το sump, ειδικά για τα διαμερίσματα και τις μετρήσεις που έχω κάνει, γιατί θέλω να ξεκινήσω με αυτό, να το κολλήσω να αποκτήσω μια εμπειρία και στις κολλήσεις.

Σε αυτο θα σε βοηθήσουν οι φίλοι μας του γλυκού!

Ευχαριστώ και πάλι για την συμβολή (και συμβουλή-ες) σας.
Να εισαι καλα φιλαράκι!

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Δευ 18 Ιουν 2018, 13:25

Καλησπέρα Νίκο (και υπόλοιποι),
Το ντύσιμο εσωτερικα της βασης, τα πορτακια της βάσης και της ψευδοροφής, να τα κανεις απο κόντρα πλακέ θαλ. ...
Εαν τα στοκαρεις και τα βάψεις το ίδιο χρωμα με την τσιμεντοσανιδα, θα φαίνονται το ίδιο!
Είχα στο μυαλό μου μια βάση όπως η δική σου, με το μπροστινό χώρισμα να είναι στη μέση, ώστε αριστερά και δεξιά του να έκοβα την τσιμεντοσανίδα και να τοποθετούσα 2 θυρίδες επίσκεψης (τις μεγαλύτερες που θα έβρισκα). Από όσο έχω δει είναι ελάχιστα διακριτές. Επίσης, μιας και ο σιδεράς είναι γνωστός μου και θα μου κάνει καλή τιμή, στο μυαλό μου είχα τον πάτο του sump να μην έχει κενά και να είναι και αυτός από σίδερο, άρα να κάτσει το sump κατευθείαν πάνω του. Υπάρχει κάπου πρόβλημα σε αυτό και πρέπει υποχρεωτικά να γίνει ο πάτος με κενά και να ντυθεί με κόντρα πλακέ θαλάσσης?
Η καθε υπερχείλιση εχει τα θετικά αλλα και τα αρνητικά της... Υπάρχουν τρόποι να μηδενίσεις τον ήχο και ανώδυνα! Δυο τρύπες στην επιστροφή, θεωρούνται υπεραρκετές και βάση στατιστικής παρα πολύ ασφαλείς!
Βλέπω επιμένεις για Herbie, η ερώτηση μου είναι αν ο Bean Animal έχει κάποιο σημαντικό μειονέκτημα έναντι του Herbie.
Ποτήρι υπερ/σης στο σαμπ
Με την λέξη ποτήρι, εννοείς το overflow box? Αν ναι, γιατί χρειάζεται αυτό στο sump?
Αλφαδολαστιχο ή πολυστρωματικη εισροής νερου προς το σαμπ απο δοχείο προετοιμασίας νερου σε εξωτερικό χώρο
Αυτό ξέρω ότι χρειάζεται για τα θαλασσινά όπου κάνετε μίξη του νερού με το αλάτι και τα διάφορα άλλα στοιχεία, ώστε να ετοιμαστεί το νερό για την αλλαγή, αλλά χρειάζεται για ενυδρεία γλυκού νερού?
2 αλφ/χο για το chiller
Μένω Χαλκίδα (2 βαθμοί κάτω από Αθήνα) και είμαι μπροστά στην θάλασσα. Χρειάζομαι οπωσδήποτε chiller ή θα κάνω δουλειά με τα γνωστά ανεμιστηράκια?
Τρύπα σιφόνι σε γωνία της βάσης του σαμπ
Για να σου δώσω να καταλάβεις, θα είναι η βασή μου που θα ντυθεί με την τσιμεντοσανίδα, αλλά θα έχω γύρω στους 40 πόντους αέρα μέχρι το δοκάρι. Δηλαδή, είναι δοκάρι --> 40 πόντοι αέρα (ντυμένο φυσικά με τσιμεντοσανίδα και αυτό) --> 120 πόντοι ενυδρείο, άρα το ενυδρείο δεν θα είναι κολλημένο στο δοκάρι. Οπότε θα έχω λίγο χώρο εκεί.

Τώρα, καλοί όλοι αυτοί οι αυτοματισμοί και πραγματικά λύνουν χέρια, αλλά ο χώρος μου είναι εξειδικευμένος. Δηλαδή, θα είναι στο κέντρο του τοίχου, κάθετα με αυτόν, σαν επέκταση του δοκαριού που βρίσκεται στη μέρη τραπεζαρίας και σαλονιού. Οπότε έχω περιορισμούς στην σύνδεση με αποχέτευση. Μία λύση που έχω σκεφτεί, αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστή, είναι είτε σωλήνας αποχέτευσης μέσα σε κανάλι, που θα ξεκινάει από την κατασκευή, θα βγαίνει έξω από αυτήν και θα κολλήσει στον τοίχο και θα διαπερνά το μήκος του σαλονιού μέχρι το μπαλκόνι (με τρύπα στον τοίχο του μπαλκονιού). Αν αυτό δεν μπορεί να δουλέψει μόνο με βαρύτητα, σκέφτηκα μήπως συλλέγεται το νερό της υπερχείλισης ( όταν φτάνει στο σημείο της πλυμμήρας) σε δοχείο μέσα στην κατασκευή (δίπλα στην βάση του ενυδρείου και του sump) και να έχω αντλία μέσα που θα παίρνει μπροστά μόλις πάει να γεμίσει το δοχείο (με κάποιο floater).

Περιμένω και τα άλλα παιδιά να μου πουν τις σκέψεις τους για τον σχεδιασμό που έχω κάνει στο sump, για να πάω να ξεκινήσω από εκεί, θα πάρει και μέρες να στεγνώσει καλά και να δοκιμαστεί για διαρροές, οπότε σε αυτό το διάστημα πάω να δω και την βάση μου και τα υπόλοιπα.

Υ.Γ. Το ενυδρείο σου τα σπάει... Πολύ καλή δουλειά!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 36
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 18 Ιουν 2018, 14:43

Nomad7 έγραψε:
Δευ 18 Ιουν 2018, 13:25
Καλησπέρα Νίκο (και υπόλοιποι),
Το ντύσιμο εσωτερικα της βασης, τα πορτακια της βάσης και της ψευδοροφής, να τα κανεις απο κόντρα πλακέ θαλ. ...
Εαν τα στοκαρεις και τα βάψεις το ίδιο χρωμα με την τσιμεντοσανιδα, θα φαίνονται το ίδιο!
Είχα στο μυαλό μου μια βάση όπως η δική σου, με το μπροστινό χώρισμα να είναι στη μέση, ώστε αριστερά και δεξιά του να έκοβα την τσιμεντοσανίδα και να τοποθετούσα 2 θυρίδες επίσκεψης (τις μεγαλύτερες που θα έβρισκα). Από όσο έχω δει είναι ελάχιστα διακριτές. Επίσης, μιας και ο σιδεράς είναι γνωστός μου και θα μου κάνει καλή τιμή, στο μυαλό μου είχα τον πάτο του sump να μην έχει κενά και να είναι και αυτός από σίδερο, άρα να κάτσει το sump κατευθείαν πάνω του. Υπάρχει κάπου πρόβλημα σε αυτό και πρέπει υποχρεωτικά να γίνει ο πάτος με κενά και να ντυθεί με κόντρα πλακέ θαλάσσης?

κανένα απολύτως πρόβλημα, απλά να τριφτεί καλά και να βαφτεί!
Η καθε υπερχείλιση εχει τα θετικά αλλα και τα αρνητικά της... Υπάρχουν τρόποι να μηδενίσεις τον ήχο και ανώδυνα! Δυο τρύπες στην επιστροφή, θεωρούνται υπεραρκετές και βάση στατιστικής παρα πολύ ασφαλείς!
Βλέπω επιμένεις για Herbie, η ερώτηση μου είναι αν ο Bean Animal έχει κάποιο σημαντικό μειονέκτημα έναντι του Herbie.

την θεωρώ αρκετά μπελαλιδικη σε σχέση με αλλες, αλλά και με αυτήν κάνεις μια χαρά δουλειά, αρκει να σχεδιαστεί σωστά!
Ποτήρι υπερ/σης στο σαμπ
Με την λέξη ποτήρι, εννοείς το overflow box? Αν ναι, γιατί χρειάζεται αυτό στο sump?

εννοω αυτο εδω...
ποτηρι.jpg
.......

προσωπικά το έχω στο σαμπ σαν εξτρά προστασία και το έχω συνδέσει απευθείας σε σωλήνα αποχέτευσης, δεν είναι απαραίτητο αλλά ποτέ δεν ξέρεις!

[/color]
Αλφαδολαστιχο ή πολυστρωματικη εισροής νερου προς το σαμπ απο δοχείο προετοιμασίας νερου σε εξωτερικό χώρο
Αυτό ξέρω ότι χρειάζεται για τα θαλασσινά όπου κάνετε μίξη του νερού με το αλάτι και τα διάφορα άλλα στοιχεία, ώστε να ετοιμαστεί το νερό για την αλλαγή, αλλά χρειάζεται για ενυδρεία γλυκού νερού?

εάν βάλεις ζωντανά που χρειάζονται νερό όσμωσης, τότε θα χρειαστείς δοχείο προετοιμασιας νερού...

2 αλφ/χο για το chiller
έτσι δουλεύει το chiller, με δυο λάστιχα, το ενα στέλνει νερό με βυθιζόμενη αντλία στο σαμπ και το άλλο το στέλνει πάλι στο σαμπ!

Μένω Χαλκίδα (2 βαθμοί κάτω από Αθήνα) και είμαι μπροστά στην θάλασσα. Χρειάζομαι οπωσδήποτε chiller ή θα κάνω δουλειά με τα γνωστά ανεμιστηράκια?

πολύ όμορφο μέρος, ανάλογα τα ζωντανά που θα επιλέξεις, φυσιολογικά και με ανεμιστηρακια θα κάνεις δουλίτσα!
Τρύπα σιφόνι σε γωνία της βάσης του σαμπ
εαν βάλεις σιφόνι σε γωνία της βάσης και συνδεθεί με σωλήνα αποχέτευσης, απλοποιουνται αρκετές δουλειές......σκέψου με ένα λάστιχο μισό μέτρο, θα κάνεις όλες τις εργασιες αλλαγών νερού!


Για να σου δώσω να καταλάβεις, θα είναι η βασή μου που θα ντυθεί με την τσιμεντοσανίδα, αλλά θα έχω γύρω στους 40 πόντους αέρα μέχρι το δοκάρι. Δηλαδή, είναι δοκάρι --> 40 πόντοι αέρα (ντυμένο φυσικά με τσιμεντοσανίδα και αυτό) --> 120 πόντοι ενυδρείο, άρα το ενυδρείο δεν θα είναι κολλημένο στο δοκάρι. Οπότε θα έχω λίγο χώρο εκεί.

σε αυτούς τους πόντους πλεόνασμα που έχεις, θα έκανα μετόπη ανοιγομενη και εκεί θα προσάρμοζα την υπερχ/ση, κλείνοντας την χωρίς να φαίνεται τπτ!

Τώρα, καλοί όλοι αυτοί οι αυτοματισμοί και πραγματικά λύνουν χέρια, αλλά ο χώρος μου είναι εξειδικευμένος. Δηλαδή, θα είναι στο κέντρο του τοίχου, κάθετα με αυτόν, σαν επέκταση του δοκαριού που βρίσκεται στη μέρη τραπεζαρίας και σαλονιού. Οπότε έχω περιορισμούς στην σύνδεση με αποχέτευση. Μία λύση που έχω σκεφτεί, αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστή, είναι είτε σωλήνας αποχέτευσης μέσα σε κανάλι, που θα ξεκινάει από την κατασκευή, θα βγαίνει έξω από αυτήν και θα κολλήσει στον τοίχο και θα διαπερνά το μήκος του σαλονιού μέχρι το μπαλκόνι (με τρύπα στον τοίχο του μπαλκονιού).

αυτό είναι και το σωστό, εάν το κάνεις έτσι θα είναι ευχής έργων και θα σου λύσει τα χέρια στην συντήρηση!


Αν αυτό δεν μπορεί να δουλέψει μόνο με βαρύτητα, σκέφτηκα μήπως συλλέγεται το νερό της υπερχείλισης ( όταν φτάνει στο σημείο της πλυμμήρας) σε δοχείο μέσα στην κατασκευή (δίπλα στην βάση του ενυδρείου και του sump) και να έχω αντλία μέσα που θα παίρνει μπροστά μόλις πάει να γεμίσει το δοχείο (με κάποιο floater).

Περιμένω και τα άλλα παιδιά να μου πουν τις σκέψεις τους για τον σχεδιασμό που έχω κάνει στο sump, για να πάω να ξεκινήσω από εκεί, θα πάρει και μέρες να στεγνώσει καλά και να δοκιμαστεί για διαρροές, οπότε σε αυτό το διάστημα πάω να δω και την βάση μου και τα υπόλοιπα.

εάν θελεις την γνώμη μου, πρώτα τελείωσε τα κατασκευαστηκα, βάση, ντυσίματα και σωληνώσεις αν περάσεις και μετά σε κατασκευή σαμπ και ενυδρείου!

Υ.Γ. Το ενυδρείο σου τα σπάει... Πολύ καλή δουλειά!
Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να σε βοήθησε και να πήρες ιδέες!

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Δευ 18 Ιουν 2018, 18:00

Το ποτήρι ακόμα δεν έχω καταλάβει τι κάνει ή που μπαίνει ακριβώς :D. Αν είναι για προστασία μην υπερχειλίσει το sump, εγώ θα έχω τρύπα αποχέτευσης 3-5 cm από την επιφάνει του sump. Άρα μία στάθμη είναι η κανονική λειτουργία του sump, δεύτερη στάθμη είναι η στάθμη που θα ανέβει το νερό όταν κλείσει η return pump και μαζευτεί το έξτρα νερό στο sump και πάνω από και αυτήν τη στάθμη, θα έχω τρύπα για να φύγει το νερό πριν ξεχειλίσει το sump.

Για την αποχέτευση, θα βάλω ένα σιφόνι κοντά στο δοκάρι (αν δεις το σχέδιο του μεταλλικού σκελετού, μιλάω για το κάτω κάτω δεξιά κουτάκι) το οποίο θα συνδεθεί με σωλήνα που θα βγαίνει από την τσιμεντοσανίδα, θα είναι σε κανάλι στον τοίχο (ελπίζω να με παίρνει να του δώσω και κλίση προς τα κάτω) και θα βγαίνει στο μπαλκόνι. Σε αυτό το σιφόνι, θα συνδέσω την τρύπα του sump που εξήγησα παραπάνω και την αντίστοιχη τρύπα που θα έχει και το main tank (πάνω από την στάθμη της υπερχείλισης), ώστε να είμαι καλυμένος και από εκεί.

Επίσης, αφού θα ανοίξω τρύπα στον τοίχο του μπαλκονιού για να βγει η αποχέτευση, σκέφτηκα το εξής. Να βάλω στην βρύση του μπαλκονιού έναν διακλαδωτή παροχής με 2 βανάκια και στο ένα στόμιο να συνδέσω μόνιμο λάστιχο που θα μπαίνει από το μπαλκόνι μέσα στην τρύπα, μέσα στο κανάλι και θα βγαίνει μέσα στην κατασκευή από τσιμεντοσανίδα. Του βάζω και κάτι σαν βρυσάκι, ώστε να έχω και παροχή νερού δίπλα στα ενυδρεία. Άρα ανοίγω την βρύση του μπαλκονιού, δεν γίνεται τίποτα και ανοίγω το βανάκι στα ενυδρεία και τρέχει το νερό.

Από σωληνώσεις τι άλλο χρειάζομαι? Απαριθμώ τα παρακάτω:

1) Οι σωληνώσεις από overflow box του main tank προς την είσοδο του sump.
2) Η σωλήνωση από την έξοδο του sump προς το main tank.
3) Η σωλήνωση από την τρύπα αποχέτευσης του main tank προς το σιφώνι.
4) Η σωλήνωση από την τρύπα αποχέτευσης του sump προς το σιφώνι.
5) Η σωλήνωση από μικρό δοχείο προς το sump για αυτόματη πλήρωση (λόγω εξάτμισης)?

Τέλος, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως κάνετε τις αλλαγές του νερού? Δεν έχω καταλάβει ακριβώς την διαδικασία. Απλά βγάζω νερό από το sump και συμπληρώνω νερό πάλι στο sump?

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 36
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 18 Ιουν 2018, 22:05

Nomad7 έγραψε:
Δευ 18 Ιουν 2018, 18:00
Το ποτήρι ακόμα δεν έχω καταλάβει τι κάνει ή που μπαίνει ακριβώς :D. Αν είναι για προστασία μην υπερχειλίσει το sump, εγώ θα έχω τρύπα αποχέτευσης 3-5 cm από την επιφάνει του sump. Άρα μία στάθμη είναι η κανονική λειτουργία του sump, δεύτερη στάθμη είναι η στάθμη που θα ανέβει το νερό όταν κλείσει η return pump και μαζευτεί το έξτρα νερό στο sump και πάνω από και αυτήν τη στάθμη, θα έχω τρύπα για να φύγει το νερό πριν ξεχειλίσει το sump.

Ετσι ακριβώς Νίκο, απο την στιγμή που θα περάσεις σωλήνα αποχέτευσης στον χώρο του ενυδρείου, καλό ειναι να συνδέσεις και μια υπερχείλιση πανω της..
Το ποτήρι μπαίνει εσωτερικα και μετα βάζεις τον σύνδεσμο, για τον οποίο η τρύπα στο σαμπ θα ειναι 7-8 πόντους κατω απο το ύψος του τζαμιού, μην σε αγχώνει ομως, μπορεις να βάλεις και γωνία ανάμεσα και ρυθμίζεις το ύψος!



Για την αποχέτευση, θα βάλω ένα σιφόνι κοντά στο δοκάρι (αν δεις το σχέδιο του μεταλλικού σκελετού, μιλάω για το κάτω κάτω δεξιά κουτάκι) το οποίο θα συνδεθεί με σωλήνα που θα βγαίνει από την τσιμεντοσανίδα, θα είναι σε κανάλι στον τοίχο (ελπίζω να με παίρνει να του δώσω και κλίση προς τα κάτω) και θα βγαίνει στο μπαλκόνι. Σε αυτό το σιφόνι, θα συνδέσω την τρύπα του sump που εξήγησα παραπάνω και την αντίστοιχη τρύπα που θα έχει και το main tank (πάνω από την στάθμη της υπερχείλισης), ώστε να είμαι καλυμένος και από εκεί.

Την λεγόμενη ρήση που θέλεις, θα την κερδίσεις απο το ύψος της βάσης του σαμπ...

Απο εκει και κατω θα φτιάξεις μια διακλάδωση 3ων δρόμων απο φ-20 / φ-25 με τελείωμα σε ουρά έκαστος, που θα συνδέσεις ...
1.Μικρη αντλία βυθιζόμενη στο σαμπ συνδεδεμένη με μπουτόν( για αλλαγές νερου αυτόματες)
2.σιφόνι στην βάση του σαμπ ( για χειροκίνητες αλλαγές με λάστιχο)
3.υπερχείλιση προστασίας του σαμπ

Επίσης, αφού θα ανοίξω τρύπα στον τοίχο του μπαλκονιού για να βγει η αποχέτευση,

Η συγκεκριμένη τρύπα να φροντίσεις να γίνει όσο ποιο χαμηλά στο δάπεδο μπορεις!


σκέφτηκα το εξής. Να βάλω στην βρύση του μπαλκονιού έναν διακλαδωτή παροχής με 2 βανάκια και στο ένα στόμιο να συνδέσω μόνιμο λάστιχο που θα μπαίνει από το μπαλκόνι μέσα στην τρύπα, μέσα στο κανάλι και θα βγαίνει μέσα στην κατασκευή από τσιμεντοσανίδα. Του βάζω και κάτι σαν βρυσάκι, ώστε να έχω και παροχή νερού δίπλα στα ενυδρεία. Άρα ανοίγω την βρύση του μπαλκονιού, δεν γίνεται τίποτα και ανοίγω το βανάκι στα ενυδρεία και τρέχει το νερό.

Στην παροχή νερου στο μπαλκόνι σου, να περάσεις ενα τ και στην μια απο τις δυο εξόδους να προσθέσεις βανάκι...
Πανω του μπορεις να περάσεις αλφαδολαστιχο που να τρέχει στον χωρι της βάσης του ενυδρείου..
Καλό ειναι να περάσεις και ενα ακόμα μικρότερης διατομής, μαζι με αυτο, όπου θα συνδέσεις αυτόματη αναπλήρωση η οποία θα μπορει να τοποθετηθεί σε δοχείο στο μπαλκόνι και Οχι στον χώρο του ενυδρείου!


Από σωληνώσεις τι άλλο χρειάζομαι? Απαριθμώ τα παρακάτω:

1) Οι σωληνώσεις από overflow box του main tank προς την είσοδο του sump.
2) Η σωλήνωση από την έξοδο του sump προς το main tank.
3) Η σωλήνωση από την τρύπα αποχέτευσης του main tank προς το σιφώνι.

Δεν χρειάζεται αυτο

4) Η σωλήνωση από την τρύπα αποχέτευσης του sump προς το σιφώνι.
5) Η σωλήνωση από μικρό δοχείο προς το sump για αυτόματη πλήρωση (λόγω εξάτμισης)?

Τέλος, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως κάνετε τις αλλαγές του νερού? Δεν έχω καταλάβει ακριβώς την διαδικασία. Απλά βγάζω νερό από το sump και συμπληρώνω νερό πάλι στο sump?
Σωστά

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 43
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 19 Ιουν 2018, 11:36

Να πω μερικές παρατηρήσεις για το Σαμπ.
Αν το έφτιαχνα εγώ δεν θα έκανα 4 χωρίσματα από 10 εκατοστά πλάτος, αλλά μόνο 2 από 30 εκατοστά τουλάχιστον το καθένα.
Στο 1ο θα είχα σφουγγάρια στο πάνω μέρος όμως , και από κάτω μακαρόνι.
Ο λόγος είναι πως το μακαρόνι κάνει και αυτό εάν είδος μηχανικής φίλτρανσης.
Ανάμεσα στον 1ο και τον 2ο χώρο θα είχε ένα χώρισμα, όπως έχεις ανάμεσα στο μακαρόνι και στο refugium , για να μπαίνει το νερό στον 2ο χώρο από επάνω.
Στον 2ο χώρο θα έβαζα από πάνω ενυδρειακό βαμβάκι και από κάτω ελαφρόπετρα.
ΟΙ λόγοι τώρα που θα το έκανα αυτό.
Εχω παρατηρήσει πως όσο πιο μεγάλη είναι επιφάνεια της μηχανικής φίλτρανσης τόσο πιο δύσκολα μπουκώνει.
Επίσης θα είχα από πάνω με εύκολη πρόσβαση στα σφουγγάρια αλλά και στο ενυδρειακό βαμβάκι.
Αλλος ένας λόγος είναι πως στη μεγάλη επιφάνεια έχουμε μικρότερη ροή ανα τετραγωνικό εκατοστό και έτσι μπορούμε να πετύχουμε και κατά κάποιο τρόπο και μικρή αναερόβια βιολογία για να τραβάει νιτρικά, πολύ μικρή βέβαια αλλά θα υπάρχει.
Στο Refugium τι έχεις σκοπό να βάλεις ; Εχεις σκοπό να βάλει πχ κερατόφυλλο με φωτισμό για να τραβάει νιτρικά ;
Για το θέμα των αλλαγών, θα έφτιαχνα υπερχείλιση στο σαμπ με αρκετά καλή διάμετρο η τρύπα, για να μη υπάρξει ποτέ πρόβλημα, και στις αλλαγές δεν θα αφαιρούσα νερό, αλλά θα πρόσθετα το φρέσκο στο κυρίως ενυδρείο.
Το νερό που περίσσευε θα κατέβαινε από την υπερχείλιση του κυρίως ενυδρείου στο σαμπ , και από την υπερχείλιση του σάμπ στην αποχέτευση.
Αυτό το έχω εφαρμόσει στο μεγάλο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα, λειτουργεί άψογα και οι αλλαγές είναι πολύ ήπιες και τα ψάρια δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
Αυτό βέβαια θα γίνεται με κλειστές τις αντλίες επιστροφής για να μην ανακατεύεται το φρέσκο νερό με το παλιό.
Για τα υπόλοιπα θα πρότεινα και εγώ τσιμεντοσανίδα και όχι γυψοσανίδα. Επίσης διάβασα πως υπάρχει ακόμα και υαλοσανίδα που είναι ακόμα πιο ανθεκτική από την τσιμεντοσανίδα, ειδικά στο θέμα της υγρασίας

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Τρί 19 Ιουν 2018, 20:26

Ευχαριστώ και εσένα Τάκη για τις παρατηρήσεις. Μερικές ερωτήσεις που μου δημιουργήθηκαν.

Κάνοντας την αλλαγή ρίχνοντας νερό στο main tank και ενώ το heater θα βρίσκεται στο sump, δεν υπάρχει πρόβλημα με την θερμοκρασία του νερού που θα είναι κρύο?

Πως θα είμαι σίγουρος ότι αλλάχθηκε το παλαιό νερό από το main tank? Επειδή το νερό θα είναι κρύο και θα κατεβαίνει στον πάτο και ομοίως το ζεστό παλαιό νερό θα είναι στην επιφάνεια, οπότε το ζεστό παλαιό νερό θα είναι αυτό που θα υπερχειλίζεται/αλλάζεται?

Πως θα μπορέσω να μετρήσω πόσο νερό άλλαξα? Χοντρικά υπολογίζοντας την ποσότητα της ροής του νερού πχ σε ένα λεπτό από την παροχή πολλαπλασιάζοντας την με τα συνολικά λεπτά που κάνω την αλλαγή?

Πως θα είμαι σίγουρος ότι το νερό που κατεβαίνει στο sump, στην είσοδο του, οπότε και θα διατρέξει όλο το sump, ότι δεν θα μου αλλάξει όλο το υπάρχον νερό του sump (για να μην διαταραχτεί η βιολογία του sump)? -- EDIT: Άκυρο αυτό, αφού και όλο το υπάρχον νερό του sump να αλλάξει, θα έχει αντικατασταθεί με νερό του main tank, που αυτό με τη σειρά του είχε προέλθει από το ίδιο το sump.

Θα κάνω ένα νέο σχέδιο του sump με τις παρατηρήσεις σου και θα ανεβάσω ξανά την εικόνα.

-- EDIT #2: Δεν σου απάντησα σε μια ερώτηση, στο refugium πράγματι είχα σκοπό να βάλω κερατόφυλλο, μιας και είναι αρκετά εύκολο φυτό από ότι διάβασα, δεν έχει ρίζες και θέλει μόνο φως και περιστασιακό κλάδεμα όταν πάει να ξεφύγει ή όταν κιτρινίσουν κάποια μέρη του.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 43
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 19 Ιουν 2018, 21:48

Στις αλλαγές δεν θα βάζεις νερό από τη βρύση, θα το έχεις προθερμάνει και θα είναι 1 με 2 βαθμούς πιο κρύο από το νερό του ενυδρείου.
Εννοείτε πως για τις αλλαγές έχουμε βαρέλι προετοιμασίας.
Εσύ πως σκέφτεσαι να προετοιμάζεις το νερό ;
Θα έχεις φίλτρο άνθρακα και θα ρίχνεις κατευθείαν στο ενυδρείο ή θα έχεις βαρέλι αλλαγής ;
Για τη ποσότητα αλλαγής , αν τη κάνεις από βρύση , το υπολογίζεις έτσι ακριβώς, ροή επί χρόνο.
Στο δικό μου , έχω ρυθμίσει να πέφτουν 5 λίτρα το λεπτό, και έτσι ξέρω ακριβώς πόσο αλλαγή κάνω.
Για νερό όμως από φίλτρο άνθρακα σημαίνει πως θα έχεις ψάρια που θέλουν νερό βρύσης,
για αυτό είναι σημαντικό να αποφασίσεις το είδος των ψαριών που θες να βάλεις
Για τη βιολογία ισχύει αυτό που είπες.
Αυτό που είπες για το ζεστό/κρύο και πως το κρύο της αλλαγής θα κατεβαίνει χαμηλά και το παλιό ζεστό θα φεύγει από την υπερχείλιση ,
έτσι ακριβώς γίνεται.

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Τρί 19 Ιουν 2018, 22:07

Να σου πω την αλήθεια, από όσο έχω διαβάσει, είχα στο μυαλό μου ότι θα αφαιρώ αρκετή ποσότητα νερού από το sump και θα προσθέτω αντίστοιχη ποσότητα πάλι στο sump. Η return pump κλειστή εννοείται και θα περίμενα λίγο να εξομαλυνθεί και η θερμοκρασία μιας και το heater θα βρίσκεται στο sump.

Το βαρέλι αλλαγής δεν ξέρω κατά πόσο θα με βολέψει γιατί μέσα στην κατασκευή της τσιμεντοσανίδας δεν θα υπάρχει τόσος πολύς χώρος ελεύθερος και αν είναι μόνιμα στο μπαλκόνι θα υπάρχει θέμα τον χειμώνα.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 43
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 19 Ιουν 2018, 22:13

Αποχλωρίωση πως θα κάνεις στο νερό ;

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Τρί 19 Ιουν 2018, 22:36

Δεν ξέρω :D

Δεν γίνεται να βάζω την αντίστοιχη ποσότητα του σκευάσματος αποχλωρίωσης πχ μέσα στο sump, μόλις του βάλω το νέο νερό?

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 43
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 19 Ιουν 2018, 22:43

Nomad7 έγραψε:
Τρί 19 Ιουν 2018, 22:36
Δεν ξέρω :D

Δεν γίνεται να βάζω την αντίστοιχη ποσότητα του σκευάσματος αποχλωρίωσης πχ μέσα στο sump, μόλις του βάλω το νέο νερό?
Οχι , μη το κάνεις αυτό, θα καταστρέψεις τη βιολογία.
Ετσι μόνο αν ρίχνεις πρώτα αντιχλώριο στο συνολικό όγκο του σαμπ και μετά νερό, αλλά και πάλι δεν θα το συνιστούσα.
Γιατί δεν βάζεις 'ένα οικιακό φίλτρο άνθρακα ;
Επίσης το να βάζεις κρύο νερό στο σαμπ που υπάρχει η βιολογία και να το ζεσταίνεις εκεί δεν είναι ότι καλύτερο,
και η βιολογία πρέπει να έχει σταθερή θερμοκρασία και όχι απότομες μεταβολές.
Το να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία σε απευθείας αλλαγές είναι ένα θέμα.

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Τρί 19 Ιουν 2018, 22:46

Άρα προτείνεις φίλτρο άνθρακα συδεδεμένο στην παροχή που θα έχω μέσα στην κατασκευή και να ριχνώ κατευθείαν στο main tank, υπερχειλίζοντας το και κλείνοντας την return pump και χρήση της υπερχείλισης του sump για να πηγαίνει αποχέυτεση.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 43
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 19 Ιουν 2018, 22:55

Nomad7 έγραψε:
Τρί 19 Ιουν 2018, 22:46
Άρα προτείνεις φίλτρο άνθρακα συδεδεμένο στην παροχή που θα έχω μέσα στην κατασκευή και να ριχνώ κατευθείαν στο main tank, υπερχειλίζοντας το και κλείνοντας την return pump και χρήση της υπερχείλισης του sump για να πηγαίνει αποχέυτεση.
Και για θέρμανση του νερού μπορείς να βάλεις εξωτερικό θερμαντήρα
(Για να μη σου βάλω πιο δύσκολα και κάτσεις και φτιάξεις μόνος σου :) )

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 43
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 19 Ιουν 2018, 22:59

Και για να σε κουφάνω λίγο :)

IMG_20171001_111853.jpg

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Τρί 19 Ιουν 2018, 23:06

Έλα Χαλκίδα, κερνάω τσιπουράκι, να μου τα φτιάξεις όλα εσύ :D

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 43
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 19 Ιουν 2018, 23:10

Nomad7 έγραψε:
Τρί 19 Ιουν 2018, 23:06
Έλα Χαλκίδα, κερνάω τσιπουράκι, να μου τα φτιάξεις όλα εσύ :D
:lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 36
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 20 Ιουν 2018, 00:45

γιατι δεν βάζεις ενα δοχείο προετοιμασίας νερου, δίπλα απο την παροχή στο μπαλκόνι...

Εκει μεσα θα εχεις μόνιμα μια αντλία 2/3.000 λιτρ/ωρα, συνδεδεμένη με αλφαδολαστιχο που θα καταλήγει στο χώρο του σαμπ...

Επίσης θα εχεις έναν μικρο θερμαντηρα στο δοχείο που θα θερμαίνεται το νερο κατα την προετοιμασία του!

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 20 Ιουν 2018, 01:07

Έχω αρκετά στενό σε πλάτος μπαλκόνι και θα μου κλείσει αρκετό χώρο το δοχείο. Βασικά για τι χωρητικότητας δοχείο μιλάμε? Αν είναι σχετικά μικρό, ίσως δουλέψει έτσι. Αν τελικά το κάνω με δοχείο, θερμαντήρα μέσα και με αντλία το στέλνω στο sump, η αλλαγή θα γίνεται μέσα στο sump με κλειστή την επιστροφή και ανοιχτή την υπερχείλιση του sump? Και γίνεται έτσι η αλλαγή μόνη της?

Αν ναι, εδώ πως είμαι σίγουρος ότι αλλάζει το νερό? Είναι σίγουρο ότι το νέο νερό θα σπρώξει το παλιό νερό του sump ή κινδυνεύει να δραπετέυσει και νέο νερό?

Επισυνάπτω και τον νέο σχεδιασμό που πρότεινε ο Τάκης, πρόσθεσα 10cm στο τελικό μήκος του sump γιατί δεν ήθελα να μικρύνω το refugium και το διαμέρισμα της επιστροφής και τα 2 πρώτα διαμερίσματα τα έκανα τελικά από 25cm και όχι 30cm που πρότεινε ο Τάκης. Ελπίζω να είναι μικρής σημασίας αυτό.
Συνημμένα
sump_3.jpg

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Πέμ 21 Ιουν 2018, 21:07

Καλησπέρα και πάλι,

Έκανα κάποιους υπολογισμούς για τα τζάμια του sump. Όποιος μπορεί ας δει τα νούμερα μην έχω κάνει κάποιο λάθος :)

Το sump θα είναι 110cm X 30cm X 40cm με 6άρι τζάμι.

1x (πάτος): 110cm X 30cm
2x (μπρος - πίσω): 110cm x 40cm
2x (δεξιά - αριστερά): 40cm x 28,8cm (το 28,8 προέκυψε από το 30 που είναι το πλάτος μείον 2 χ 6mm = 1,2cm που είναι το πάχος του μπροστινού και οπίσθιου τζαμιού)

8x (baffles): 28,2cm x 20cm (το 28,2 προέκυψε από το 30 που είναι το πλάτος μείον 2 χ 6mm = 1,2cm που είναι το πάχος του μπροστινού και οπίσθιου τζαμιού, και επιπλέον μείον 2 χ 3mm = 0,6cm, όπου 3mm είναι το κενό μεταξύ του baffle και του προς κόλληση τζαμιού για να εισχωρήσει η σιλικόνη).

Τέλος, θα ήθελα 2 ακόμα διευκρινίσεις:

a) Η τρύπα υπερχείλισης είναι οκ να γίνει 5cm από την επιφάνεια και 5cm από την γωνία (σε ένα από τα πλαϊνά τζάμια)?
b) Τα ύψη των baffles τα έχω βάλει όλα να είναι 20cm, υπάρχει κάποιος λόγος κάποιο να είναι κοντύτερο ή θα τα βάλω στην ίδια ευθεία όπως στο σχεδιάγραμμα μου στο παραπάνω post?

Thaaaanks :)

Άβαταρ μέλους
Kostas82
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 12:13
Τοποθεσία: Athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Kostas82 » Πέμ 21 Ιουν 2018, 22:08

Τα τζάμια γύρω γύρω είναι σωστά, οι μπάφλες γιατί 8;
main 850l,sub 200l,frag farm 200l, sub2 80l
Light: diy custom multichip led, R.o. ww , Top off: ww
Skinmer: Atb big econo
Reactors: shurran jetstream1 C.R., zeo reactor diy, active carbon diy
Circulation: jebao Dosing pump Marine color

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Πέμ 21 Ιουν 2018, 22:19

Έχω 5 διαμερίσματα στο sump και σε ένα σημείο έχω τριπλό baffle για παγίδευση φυσαλίδων. Υπάρχει λίγο παραπάνω το σχέδιο του sump για να δεις ακριβώς.

Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει και στα ερωτήματα (a) και (b).

Άβαταρ μέλους
Kostas82
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 12:13
Τοποθεσία: Athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Kostas82 » Πέμ 21 Ιουν 2018, 22:22

Το ενυδρείο προορίζεται για υφάλου;
main 850l,sub 200l,frag farm 200l, sub2 80l
Light: diy custom multichip led, R.o. ww , Top off: ww
Skinmer: Atb big econo
Reactors: shurran jetstream1 C.R., zeo reactor diy, active carbon diy
Circulation: jebao Dosing pump Marine color

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Πέμ 21 Ιουν 2018, 22:26

Θα είναι γλυκού νερού.

Άβαταρ μέλους
Kostas82
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 12:13
Τοποθεσία: Athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Kostas82 » Πέμ 21 Ιουν 2018, 22:28

Ωραία , βασικά ρώτησα γιατί εάν ήταν θαλασσινό δεν είναι σωστά τα διαμερίσματα στην αρχή, αν είναι γλυκό για πιο λόγο να κάνεις ριφιουτζιουμ και γιατί να βάλεις τοσες μπάφλες εφόσον δεν θα έχεις σκιμμερ να κάνει πολλές φυσαλίδες;
main 850l,sub 200l,frag farm 200l, sub2 80l
Light: diy custom multichip led, R.o. ww , Top off: ww
Skinmer: Atb big econo
Reactors: shurran jetstream1 C.R., zeo reactor diy, active carbon diy
Circulation: jebao Dosing pump Marine color

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Πέμ 21 Ιουν 2018, 22:31

Γιατί το κόστος για τα έξτρα baffles δεν είναι μεγάλο και αφού θα γίνει από την αρχή, καλό είναι να υπάρχει και το bubble trapper. Refugium είπα να βάλω γιατί έχω τον χώρο να γίνει όσο θα γίνει στο μήκος και έχω διαβάσει ότι πχ το κερατόφυλλο κάνει καλή δουλειά για την αμμωνία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάξτο μόνος σου (DΙΥ)”