Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Συμβουλές και προτάσεις για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Σάβ 06 Οκτ 2018, 17:51

Bump :)



Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Σάβ 06 Οκτ 2018, 19:50

Nomad7 έγραψε:
Παρ 05 Οκτ 2018, 23:22
Καλησπέρα παιδιά,

Πήγε λίγο πιο αργά το project από ότι περίμενα, αλλά δεν πτοούμαι, όλα στο πρόγραμμα είναι. Να πω πως τελικά μου κόλλησαν το ενυδρείο και πως το έχω βάλει στην βάση μαζί με το sump εδώ και μερικές μέρες και τρέχει με την αντλία για να τεστάρω την υπρεχείλιση και τυχόν διαρρόες (ευχαριστώ και τον κ. Τάκη που μου έδωσε πληροφορίες για την επισκευή διαρροής στο κουτί της υπερχείλισης). Μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Μερικές ερωτήσεις αν μπορείτε να μου απαντήσετε:

1) Ενώ έχω διαβάσει ότι για malawi πάμε σε μπεζ άμμο με μικρή κοκομετρία, δυσκολεύομαι να εντοπίσω την σωστή από τα διάφορα sites. Μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα link με μια τέτοια άμμο που μπαίνει σε αφρικάνικα? Επίσης, πάνω σε αυτό, πόσα κιλά θα πρέπει να βάλω? (120χ46.5χ50-55)
Καμιά 20αρια κιλά. Να μην είναι πολύ ψιλή γιατί θα μετακινείται με την έντονη ροή και θα δημιουργήσει προβλήματα.

2) Για έξτρα κυκλοφορητή, αυτά που μπαίνουν μέσα στο ενυδρείο πχ στη μέση (του πλαινού) και δημιουργούν ρεύματα, ποιος θα κάνει καλή δουλειά για τα λίτρα μου και το μήκος μου? (120χ46.5χ50-55)

Θα πάρεις έναν ή δύο με 5-6 χιλιάδες λίτρα την ώρα. Να κοιτάξεις να στερεώνεται με μαγνήτη και όχι με βεντούζα.

3) Υπάρχει κάπου οδηγός για το στρώσιμο του ενυδρείου? Δεν βρήκα κάτι με το search στο φόρουμ. Αν δεν υπάρχει, έχει κανείς χρόνο να γράψει έναν? :)
Θέλεις να γίνει με μπολι για πιο γρήγορα ή θα το πας σιγά σιγά ;

4) Συμπληρωματικά με το στρώσιμο, επειδή θα βάλω κερατόφυλλο στο sump και διάβασα ότι τρέφεται με νιτρικά, λογικά δεν πρέπει να το βάλω στην αρχή του στρωσίματος, που δεν θα έχω νιτρικά ακόμα, σωστά?
Μη βάλεις ακόμα.
Ευχαριστώ πολύ!
Σταύρος ο cheepης.

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Σάβ 06 Οκτ 2018, 20:11

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

1) Υπάρχει κάποιο ενδεικτικό link για έτοιμο προϊόν άμμου? Επίσης, το να μην είναι πολύ ψιλή, σε τι κοκομετρία αναλογεί?

2) Πειράζει να είναι και οι 2 από την μία πλευρά? Επειδή θα είναι εντοιχιζόμενο, δεν θέλω να βάλω στο πλαϊνό που είναι η ορατή πλευρά. Θέλω να μπει στο απέναντι πλαϊν'ο που είναι και το κουτί της υπερχείλισης, οπότε θα κρύψει αρκετά το καλώδιο. Το κουτί έχει πλάτος 40cm, να μπει ένας στη μια του πλευρά και ο άλλος στην άλλη με 40cm απόσταση μεταξύ τους. Υπάρχει κάποιο link με δοκιμασμένους κυκλοφορητές?

3) Δεν έχω πρόβλημα, όπως με συμβουλεύσετε εσείς. Αν μπορέσω να γλυτώσω χρόνο, αλλά παράλληλα να γίνει και σωστή δουλειά, φυσικά θα το προτιμήσω. Και αν φυσικά είναι κάποιος διατεθιμένος να με προμηθεύσει με μπόλι.

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Σάβ 06 Οκτ 2018, 21:33

Βρήκα αυτά αλλά δεν έχω ιδέα αν κάνουυν.

Άμμος
http://aquaclubdesign.com/%CE%B1%CE%BC% ... 20-kg.html

Κυκλοφορητής
https://misirlis-aquarium.gr/30-eksopli ... CE%B2.html

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Κυρ 07 Οκτ 2018, 08:44

Εγώ θα σου πω τι απόψεις μου πάνω σε αυτά τα 3 ζητήματα αλλά δεν σημαίνει ότι θα είναι και για σένα ιδανικά. Εξάλλου αρχίζουμε κάπως και στην πορεία βλέπουμε αν κάτι λείπει και το διορθώνουμε.
1. Για την άμμο. Μπορείς να πάρεις από μια καθαρή παραλία. Είχα βάλει από παραλία αλλά τελικά αποδείχθηκε πολύ λεπτή η συγκεκριμένη και την άλλαξα. Συνήθως η άμμος θαλάσσης όμως δεν είναι τόσο ψιλή σαν την δικιά μου. Τελικά έβαλα χαλαζιακη απο μάντρα με κοκκομετρια σαν την καστανή ζάχαρη φαντάσου. Μπεζ πάντα. Λινκ δεν έχω και προτιμώ να τη δω από κοντά.
2. Για τον κυκλοφοριτη έχω τον ίδιο και μόνο έναν. Αλλά έχω 2 φίλτρα άρα και 2 εξόδους μεσα στο ενυδρείο. Συνολικά δηλαδή από 3 σημεία πετάγεται νερό. Το ενυδρείο μου έχει 1 φανερή οθόνη και 1 φανερό πλαινο. Τον έβαλα τελικά μετά από πειραματισμούς στο φανερό πλαινο γιατί έτσι γινόταν καλύτερα ο κύκλος. Αυτό θα το ρυθμίσεις δηλαδή στην πράξη.
3. Στρώσιμο με μπολι είναι η πιο γρήγορη μέθοδος. Αλλά τη βιολογία από το μπολι πρέπει να την ταΐζεις με τροφή μέχρι να μπουν τα ψάρια. Έχεις τεστακια; θα μετράς αμμωνία, νιτρωδη και νιτρικα. Όταν τα 2 πρώτα είναι μηδέν (μπορεί και από την αρχή αν βάλεις μπολι) και τα νιτρικα γίνουν πολλά πχ 40, 50 είσαι στρωμένος. Κάνεις αλλαγή νερού να πέσουν τα νιτρικα κάτω από 10 και βάζεις τα πρώτα ψάρια. Όχι απότομα πολλά ψάρια για να προσαρμοστεί η βιολογία σου στο φορτίο.
Σταύρος ο cheepης.

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 15 Μάιος 2019, 10:35

Καλημέρα στην παρέα!

Μετά από κάποιους μήνες αποχής, λόγω μικροπροβλημάτων, συνεχίζω την προσπάθεια μου. Αυτήν τη στιγμή, βρίσκομαι εδώ:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ελπίζω να μην μου πείτε ότι χρειάζομαι και άλλες πέτρες, πρώτον γιατί μου έπεσε η μέση και δεύτερον γιατί νομίζω θα μπουκώσει πάρα πολύ.

Έχω βάλει το ενυδρείο να τρέχει από χθες που έβαλα τις πέτρες (αφού πλύθηκαν αρκετές φορές με πιεστικό και ζεματίστηκαν με βραστό νερό άλλες κάμποσες), έχοντας στο sump μόνο τα σφουγγάρια.

Αν το scaping είναι ικανοποιητικό (για τα ψάρια, γιατί για εμένα είναι), πως προχωράω; Βάζω τα βιολογικά υλικά (μακαρόνι και ελαφρόπετρα) στο sump και ξεκινάω το στρώσιμο;

1) Στρώσιμο με τροφή; Αν ναι, ποια τροφή (για αφρικανικες κιχλίδες λίμνης malawi); Πόση τρόφη; Κάθε πόσο;

2) Στρώσιμο με σκευάσματα; Αν ναι, πως που πότε γιατί;

3) Στρώσιμο με μπόλι; Δεν έχω κανέναν γνωστό δικό μου, αν μου πείτε ότι πρέπει να γίνει έτσι, θα πρέπει να βρω κάποιο παλικάρι από το φόρουμ ή καλύτερα να μου βρείτε εσείς που γνωρίζεστε μεταξύ σας :)

4) Τα βιολογικά υλικά και γενικά το sump μπορώ να τα τοποθετήσω από σήμερα, χωρίς να έχω ξεκινήσει το στρώσιμο; Δηλαδή, να είναι το sump έτοιμο και με τους θερμαντήρες με τον STC για θερμοκρασίες σταθερές και με τα βιολογικά υλικά κλπ.

5) Τεστ μετρήσεων αξιόπιστα;

Γενικότερα θα εκτιμούσα την καθοδήγηση σας σχετικά με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω από εδώ και πέρα και ειδικά στο στρώσιμο.

Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας (ξανά)βρήκα!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 15 Μάιος 2019, 10:42

Καλημέρα φίλε μου.
θα ήθελα αν μπορείς να μας ξαναθυμήσεις τα λίτρα του ενυδρείου σου? (εγω με βάση τις διαστάσεις τα βγάζω 300. Σωστά ? τοσα είναι ? γιατι φαίνεται μικρότερο)
τι είδους κιχλίδες θέλεις να βάλεις ?
Τις πέτρες από που τις μάζεψες ?
Λάμπρος.Τ

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 15 Μάιος 2019, 10:55

Καλημέρα σου,

Το ενυδρείο είναι 300 λίτρα.

Τις πέτρες τις μάζεψα από ένα βουνό στην Εύβοια, σε ποτάμι (όχι μέσα στο ποτάμι, αλλά από τις όχθες γύρω γύρω). Προσπάθησα να βρω με στρογγυλεμένες άκρες για να μην υπάρχουν τραυματισμοί στα ψάρια και 3-4 που είχαν μερικές γωνίες τις έτριψα με γυαλόχαρτο.

Από ψαράκια, σκέφτομαι 2 είδη, γιατί 3 δεν νομίζω ότι με παίρνει από χώρο. Το ένας είδος θα ήθελα να είναι από Chindongo saulosi και το δεύτερο είτε Pseudotropheus acei είτε Labeotropheus trewavasae.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Nomad7 για αυτή τη δημοσίευση:
GodFather (Τετ 15 Μάιος 2019, 12:02)

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 15 Μάιος 2019, 10:57

Διόρθωση, με βάση την στάθμη που είναι η υπερχείλιση και το πάχος των τζαμιών μου, τα λίτρα δεν είναι 300, είναι γύρω στα 285.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 15 Μάιος 2019, 12:14

Μια χαρά τότε.
Τα ψαράκια που διάλεξες επίσης είναι πολύ όμορφα.
Για το scape αυτό που θα σου πω είναι ότι παρατήρησα ότι έβαλες πρώτα την άμμο και μετά ακούμπησες πάνω τις πέτρες.
Θα έπρεπε να έκανες το ανάποδο...και ο λόγος είναι για να σταθεροποιηθούν οι πέτρες καλύτερα και να μην έχεις στο μέλλον προβλήματα όταν θα αρχίσουν να σκάβουν τα "γκρειντερ" ψαράκια σου...χαχαχαχαχα
Επίσης κάποιες πέτρες που τις έχεις απλά ακουμπήσει επάνω δεν τις βλέπω πολύ safe.
Σε γενικές γραμμές μου αρέσει η εικόνα....αν και επίσης θα προτιμούσα πέτρες στο ίδιο χρώμα.....άλλωστε βέβαια με τον καιρό όταν πιάσουν άλγη όλες θα μοιάζουν περίπου ίδιες.
Και σαν τελαυταίο να σου πω ότι το scape στα αφρικάνικα είναι πολύυυυυυ μεγάλη υπόθεση και θα το αλλάξεις πολλέςςςςς φορέεεςςςςς....αν σε ενδιαφέρει να έχεις μια όσο το δυνατόν πιο φυσική εικόνα...(από όσο βλέπω το έψαξες αρκετά)....και δεν θέλεις να βάλεις μερικές πέτρες έτσι τυχαία μέσα.

Τεστ μετρήσεων μπορείς να πάρεις τα υγρά τεστ της API (όλο το σετ) για γλυκό νερό.
Βιολογικό υλικό μπορείς να βάλεις στο σαμπ και νερό επίσης..όπως και στο ενυδρείο .... και να ρίξεις μερικά υγρά βακτήρια....να ανοίξεις και τους κυκλοφορητές και να ξεπλυθεί η πρώτη μούργα.

Εγω θα συμφωνούσα με τη λογική του "μπόλι" από άλλο ενυδρείο για πιο γρήγορα αποτελέσματα.
Μπορείς να βάλεις μια αγγελία και σίγουρα θα βρεθεί κάποιο παιδί να σου δώσει...(αν όχι από Χαλκίδα, μπορείς να κατέβεις και να σου δώσει κάποιος από Αθήνα..κοντα είσαι).
Όπως και να έχει καλή αρχή.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 36
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 15 Μάιος 2019, 12:26

καλή επάνοδο να έχεις και περαστικά σε όλα!

το scape θα το προτιμούσα πιο φυσικό, μου μοιάζουν πολύ τυποποιημενες οι πέτρες όπως έχουν μπει!

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 15 Μάιος 2019, 12:37

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Σχετικά με την άμμο, πρώτα έβαλα τις πέτρες και μετά την άμμο, ακριβώς για το θέμα της σταθερότητας όπως είχα διαβάσει και εγώ, όμως για να το είπες κάτι θα παρατήρησες. Μήπως δεν είναι αρκετή η άμμος? Νομίζω 20 ή 25 κιλά έβαλα (όση είχα δηλαδή).

Για αυτές που έχω ακουμπήσει επάνω, νομίζω πως μόνο μία δεν είναι τόσο safe, μια μικρή μακρόστενη που ακουμπάει στην μία από τις δύο μεγαλύτερες και στην κόκκινη. Θα την παρακολουθώ αυτήν, αλλά και τις υπόλοιπες εννοείται.

Για το χρώμα, σκέφτηκα να μην έχω μόνο ένα γιατί ενδέχεται να ήταν λίγο μουντό. Όπως είπες όμως, το scaping είναι κάτι που αλλάζει και σίγουρα θα γίνουν κάποιες αλλαγές.

Οπότε, σχετικά με το στρώσιμο, μου προτείνεις να βάλω ότι είναι να μπει στο sump ήδη, δηλαδή ελαφρόπετρα που έχω πάρει και μακαρόνι (τα σφουγγάρια τα έχω ήδη μέσα) και να βάλω μια αγγελία για μπόλι.

Τα test τα παρήγγειλα μόλις, αυτά είχα δει και εγώ αλλά είπα να ρωτήσω πρώτα για σιγουριά. Έχω παραγγείλει και έναν κυκλοφορητή και ψάχνω (και εδώ θέλω μια βοήθεια) να βρω από ελληνικό e-shop αυτά που μπαίνουν στην είσοδο του νερού μου στο ενυδρείο και ουσιαστικά επιταχύνουν την ροή του νερού και είναι και εύπλαστα (νομίζω οπτικά έχουν κάτι μπίλιες) και μπορούν να μπουν ίσα ίσα κάτω από την επιφάνεια και προς όποια κατεύθυνση τα βάλω εγώ. Στα αγγλικά νομίζω λέγονται vortex flow. Έχεις κανείς υπόψη για τι πράγμα μιλάω ή/και κάποιο link από e-shop ελληνικό;

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι το πλάτος με περιορίζει αρκετά και δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω. Πχ με τις 2 μεγάλες που έχω βάλει, αυτές έχουν καταλάβει όλο σχεδόν το πλάτος και δεν θα ήθελα να το μπουκώσω με πέτρες για να φαίνονται πιο φυσικές ή σαν κατολισθήσεις κλπ. Αλλά όπως είπα το scaping θα αλλάζει/διορθώνεται όσο μπορώ.

Ευχαριστώ και πάλι.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 15 Μάιος 2019, 13:02

Nomad7 έγραψε:
Τετ 15 Μάιος 2019, 12:37
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Σχετικά με την άμμο, πρώτα έβαλα τις πέτρες και μετά την άμμο, ακριβώς για το θέμα της σταθερότητας όπως είχα διαβάσει και εγώ, όμως για να το είπες κάτι θα παρατήρησες. Μήπως δεν είναι αρκετή η άμμος? Νομίζω 20 ή 25 κιλά έβαλα (όση είχα δηλαδή).
όχι...μια χαρά είναι η ποσότητα που έβαλες. Απλά βλέπω κάποιες πέτρες να μην είναι θαμμένες στην άμμο αλλά να είναι απλά ακουμπησμένες επάνω της.
Για αυτές που έχω ακουμπήσει επάνω, νομίζω πως μόνο μία δεν είναι τόσο safe, μια μικρή μακρόστενη που ακουμπάει στην μία από τις δύο μεγαλύτερες και στην κόκκινη. Θα την παρακολουθώ αυτήν, αλλά και τις υπόλοιπες εννοείται.

Για το χρώμα, σκέφτηκα να μην έχω μόνο ένα γιατί ενδέχεται να ήταν λίγο μουντό. Όπως είπες όμως, το scaping είναι κάτι που αλλάζει και σίγουρα θα γίνουν κάποιες αλλαγές.
Όταν θα πιάσουν άλγη θα έχουν σχεδόν όλες το ίδιο χρώμα.
δες εδώ...
https://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=48&t=50
Δεν θα το έλεγες και μουντό.......!!!! ;)


Οπότε, σχετικά με το στρώσιμο, μου προτείνεις να βάλω ότι είναι να μπει στο sump ήδη, δηλαδή ελαφρόπετρα που έχω πάρει και μακαρόνι (τα σφουγγάρια τα έχω ήδη μέσα) και να βάλω μια αγγελία για μπόλι.

Τα test τα παρήγγειλα μόλις, αυτά είχα δει και εγώ αλλά είπα να ρωτήσω πρώτα για σιγουριά. Έχω παραγγείλει και έναν κυκλοφορητή και ψάχνω (και εδώ θέλω μια βοήθεια) να βρω από ελληνικό e-shop αυτά που μπαίνουν στην είσοδο του νερού μου στο ενυδρείο και ουσιαστικά επιταχύνουν την ροή του νερού και είναι και εύπλαστα (νομίζω οπτικά έχουν κάτι μπίλιες) και μπορούν να μπουν ίσα ίσα κάτω από την επιφάνεια και προς όποια κατεύθυνση τα βάλω εγώ. Στα αγγλικά νομίζω λέγονται vortex flow. Έχεις κανείς υπόψη για τι πράγμα μιλάω ή/και κάποιο link από e-shop ελληνικό;
κυκλοφορητές θα χρειαστείς....όχι κυκλοφορητή.
Τα Mbuna λατρεύουν τη δυνατή ροή και πάνε και κολυμπάνε αντιθετα σε αυτήν.
θα τα δεις να παίρνουν σειρά σαν στρατιωτάκια κόντρα στη ροή.


Νίκο σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι το πλάτος με περιορίζει αρκετά και δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω. Πχ με τις 2 μεγάλες που έχω βάλει, αυτές έχουν καταλάβει όλο σχεδόν το πλάτος και δεν θα ήθελα να το μπουκώσω με πέτρες για να φαίνονται πιο φυσικές ή σαν κατολισθήσεις κλπ. Αλλά όπως είπα το scaping θα αλλάζει/διορθώνεται όσο μπορώ.

Ευχαριστώ και πάλι.
Εμένα πάλι σε γενικές γραμμές το scape μου αρέσει...αν εξαιρέσεις αυτές που έχουν μπει από πάνω απλά ακουμπησμένες.
Όμως όπως έιπες στην πορεία θα το αλλάξεις ξανά και ξανά....!!!
Λάμπρος.Τ

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 15 Μάιος 2019, 14:55

Θα πάρω από τον κ. Τάκη βιολογία το Σάββατο. Στο μεταξύ, θα βάλω στο sump μου το δικό μου βιολογικό υλικό (ελαφρόπετρα-μακαρόνι) έτσι ώστε να είναι έτοιμο να προστεθεί και το μπόλι που θα πάρω, σωστά;

Επίσης, τα βακτήρια τρέφονται με αμμωνία, οπότε λογικά από την στιγμή που θα βάλω το μπόλι θα πρέπει να προμηθεύσω εγώ την απαιτούμενη αμμωνία στο σύστημα. Πως θα γίνει αυτό, με κάποιο σκεύμασμα? Αν ναι, ποιο ακριβώς, ώστε να το πάρω να το έχω έτοιμο και αυτό.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 43
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Τάκης » Τετ 15 Μάιος 2019, 15:01

Θα σου δώσω σε ένα μπουκαλάκι και αμμωνία αν θες αλλά ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ , είναι ιδιαίτερα καυστική
μπορείς να βάζεις και τροφή όμως
Θα τα πούμε το Σάββατο από κοντά
Και όταν θα φύγεις από τη ταράτσα θα ξεστήσεις το ενυδρείο και θα βάλεις χρυσόψαρα :lol: :lol: :lol: :lol:

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 15 Μάιος 2019, 15:14

Ωραία, ναι ένα ιδιαίτερο μάθημα θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο :)

Όσο για τα χρυσόψαρα, έχω δει τα δικά σας από φωτογραφίες και είναι τέλεια!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 15 Μάιος 2019, 15:36

Τάκης έγραψε:
Τετ 15 Μάιος 2019, 15:01
Θα σου δώσω σε ένα μπουκαλάκι και αμμωνία αν θες αλλά ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ , είναι ιδιαίτερα καυστική
μπορείς να βάζεις και τροφή όμως
Θα τα πούμε το Σάββατο από κοντά
Και όταν θα φύγεις από τη ταράτσα θα ξεστήσεις το ενυδρείο και θα βάλεις χρυσόψαρα :lol: :lol: :lol: :lol:
Άσε ρε συ Τάκη να υπάρχει και κανένα Αφρικάνικο....αμέσως χρυσόψαρα.
Prime μπορείς να ρίχνεις.
Μόλις βάλεις το μπόλι μαζί με το δικό σου βιολογικό υλικό (ελαφρόπετρα) θα ξεκινήσει η αποίκηση των βακτηρίων...αν έχεις βάλει και λίγη τροφούλα θα πάει ακόμη πιο γρήγορα.
Σε 2 ημέρες μετράς και βάζεις ψάρια.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GodFather για αυτή τη δημοσίευση:
Nomad7 (Τετ 15 Μάιος 2019, 15:45)
Λάμπρος.Τ

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Σάβ 18 Μάιος 2019, 17:43

Πήρα μπόλι από τον κ. Τάκη (ευχαριστώ και πάλι), το έβαλα στο sump και έριξα 4ml αμμωνία. Να μετράω ξεκινάω από αύριο? Αν δω ότι μειωθεί/εξαφανιστεί η αμμωνία, συμπληρώνω πάλι αμμωνία ή να πάω σε τροφή?

Αν πάω σε τροφή, μπορείτε να μου πείτε ποια να πάρω, πόσο να ρίχνω και κάθε πόσο να ρίχνω (νομίζω σε διχτάκι πρέπει για να μην σκορπιστεί/ρουφηχτεί από τα φίλτρα)? Δεν ξέρω αν οι τροφές είναι για όλες τις αφρικανικές κιχλίδες η ίδια ή αν αλλάζει ανάλογα το είδος των κιχλίδων, αλλά εγώ θέλω να βάλω Chindongo saulosi και Labeotropheus trewavasae (αν καταφέρω και τα βρω...).

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από SweepingFish » Σάβ 18 Μάιος 2019, 19:07

Αν μειωθεί και μηδενιστει νομιζω μπορεις να βαλεις και τα πρωτα σου ψαρια.

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Κυρ 19 Μάιος 2019, 14:43

Έκανα 2 μετρήσεις από χθες το μεσημέρι που έβαλα το βιολογικό υλικό του κ. Τάκη. Το μπόλι και η αμμωνία (4 ml) μπήκαν περίπου στη 13:30 Σάββατο 18/5. Τα απότελέσματα:

19/5 - 01:30
pH: 8.2
Αμμωνία (ΝΗ3): 2.0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5.0
Θερμοκρασία: 27.8

19/5 - 13:30
pH: 8.2
Αμμωνία (ΝΗ3): 1.0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5.0
Θερμοκρασία: 28.0

Οπότε βλέπω η αμμωνία μειώνεται. Επειδή ακόμα δεν έχω βρει από που θα πάρω τα ψαράκια που θέλω, πως προχωράω μέχρι να βρω? Να ξαναβάλω 3-4ml αμμωνία μόλις μηδενιστεί? Να πάω να πάρω τροφή να την βάλω σε διχτάκι και μέσα στο ενυδρείο? Αν ναι στην τροφή, ποια και πόση ποσότητα?

Ευχαριστώ :)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 19 Μάιος 2019, 15:53

Κοιτα και να ριξεις πάλι αμμωνια ειναι περιπου το ιδιο με το να ριξεις τροφη. Τροφη θα το δεις, βαλε μερική αλλιως με αμμωβια βαλε πάλι την ιδια ποσότητα με την αρχική.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 43
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Τάκης » Κυρ 19 Μάιος 2019, 16:11

Βάλε Αμμωνία , η βιολογία πηγαίνει με 1000 :)
Και πριν μηδενιστεί να βάλεις δεν πειράζει
Αν βάλεις τροφή για αυτά τα λίτρα θες μια κουταλιά της σουπας σε τούλι που θα την αλλάζεις κάθε 2-3- ημέρες

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Κυρ 19 Μάιος 2019, 16:52

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα βάλω αμμωνία να έχουν τα βακτήρια να τρώνε και θα παραγγείλω και μια τροφή ( αφού δεν μου λέει κανείς ποια ακριβώς, θα πάρω όποια νομίζω εγώ :P ) ώστε να μπει και αυτή μέσα, μέχρι να βρω τα ψαράκια, να μην ρίχνω συνέχεια αμμωνία.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 43
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Τάκης » Κυρ 19 Μάιος 2019, 19:36

τη πιο φθηνή τροφή :)
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης για αυτή τη δημοσίευση:
Nomad7 (Κυρ 19 Μάιος 2019, 19:48)

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Δευ 20 Μάιος 2019, 16:48

Έριξα χθες το βράδυ 4 ml αμμωνία (για δεύτερη φορά μετά από το Σάββατο το μεσημέρι) και σήμερα το μεσημέρι ξαναμέτρησα. Το μεσημέρι έβαλα και τροφή μέσα σε διχτάκι.

20/5 - 13:30
pH: 8.2
Αμμωνία (ΝΗ3): 4.0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5.0
Θερμοκρασία: 27.8

19/5 - 13:30
pH: 8.2
Αμμωνία (ΝΗ3): 1.0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5.0
Θερμοκρασία: 28.0

19/5 - 01:30
pH: 8.2
Αμμωνία (ΝΗ3): 2.0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5.0
Θερμοκρασία: 27.8

18/5 - 13:30
Μπήκε το μπόλι του κ. Τάκη και 4 ml αμμωνία.

Το γεγονός ότι η αμμωνία αυξομειώνεται αλλά τα νιτρικά είναι σταθερά 5, τι σημαίνει?

Επίσης, άλλο θέμα, ψάχνω τα saulosi, έστειλα σε 15 pet shop, κανένα δεν τα είχε και κανένα δεν μπορεί να τα φέρει. Το μοναδικό που τα έχω βρει, είναι στο Άβυσσος. Πήρα τηλέφωνο εκεί και μου είπαν ότι έχουν, αλλά δεν μπορούν να εγγυηθούν το φύλο, καθώς είναι μικρά ακόμα και δεν έχουν εμφανίσει χρώμα. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση? Εγώ θέλω 1 αρσενικό - 4 θυληκά, τι θα κάνω αν μεγαλώνοντας δω πχ ότι είναι 3 τα αρσενικά πχ? Θα βρω κάποιον να του τα δώσω? Ποια η γνώμη σας?

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 20 Μάιος 2019, 18:14

Καταρχην μην βιαζεσαι ...χαχαχαχα
Αυτα που βρηκες στο καταστημα εισαι σιγουρος οτι ειναι γνησια ?
Αν ειναι τα red cotal....τοτε δεν ειναι.
Καλυτερα να περιμενεις να βρεις απο αλλο χομπιστα.
Βαλε τα αλλα ψαρακια προς το παρον αν τα εχεις βρει.
Σε οτι αφορα το φυλο του ψαριου...μονο οταν μεγαλωσει λιγο διακρινεται.
Συνεπως ή βαζεις 6 -7 ψαρια και παρακαλας να εισαι τυχερος και να βγαλεις χαρεμι....ή περιμενεις να παρεις μεγαλα που ξεχωριζει το αρσενικο απο το θηλυκο.
.
Λάμπρος.Τ

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Δευ 20 Μάιος 2019, 18:29

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι είναι γνήσια, μου είπαν ότι είναι.

Στο site τους πάντως δεν αναφέρουν red coral και η φωτό είναι από τα γνήσια. Τώρα τι θα βγουν, δεν ξέρω. Τα άλλα ψάρια, ούτε αυτά τα βρίσκω και δεν τα φέρνει ούτε η Άβυσσος, οπότε μάλλον θα πάω στην 2η επιλογή μου, στα acei είτε τα μπλε είτε τα μαύρα αν τα έχει.

Από χομπίστα θα ήταν η καλύτερη επιλογή, όμως αυτό μπορεί να σημαίνει ένας και δύο μήνες και η βιολογία μου είναι σχεδόν έτοιμη.

Θα το σκεφτώ λίγο και θα δω τι θα κάνω :)

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 20 Μάιος 2019, 19:55

Nomad7 έγραψε:
Δευ 20 Μάιος 2019, 18:29
Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι είναι γνήσια, μου είπαν ότι είναι.

Στο site τους πάντως δεν αναφέρουν red coral και η φωτό είναι από τα γνήσια. Τώρα τι θα βγουν, δεν ξέρω. Τα άλλα ψάρια, ούτε αυτά τα βρίσκω και δεν τα φέρνει ούτε η Άβυσσος, οπότε μάλλον θα πάω στην 2η επιλογή μου, στα acei είτε τα μπλε είτε τα μαύρα αν τα έχει.

Από χομπίστα θα ήταν η καλύτερη επιλογή, όμως αυτό μπορεί να σημαίνει ένας και δύο μήνες και η βιολογία μου είναι σχεδόν έτοιμη.

Θα το σκεφτώ λίγο και θα δω τι θα κάνω :)
Εγω παντως σαουλοσι απο μαγαζι ΔΕΝ θα επαιρνα.
Μονο απο χομπιστα και αφου πρωτα ειχα τσεκαρει οτι εχει τα γνησια.
Τα red coral να ξερεις οτι παει προς το πορτοκαλι το κιτρινο τους.
Ενω τα γνησια ειναι κιτρινα καθαρα.
Επισης τα αρσενικα ξεχωριζουν απο τις ραβδωσεις τους...αλλα εφοσον δεν βρισκεις ενηλικα δεν εχει νοημα να σου πω.
Τα Acei παντως ειναι ωραια και ηρεμα ψαρια και κολυμπανε σε ολο το ενυδρειο.
Λάμπρος.Τ

Nomad7
Posts in topic: 123
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 22 Μάιος 2019, 19:30

Καλησπέρα παιδιά,

Μια ερώτηση, το καλώδιο του αισθητήρα STC μεχρι πόσο μπορώ να το επεκτείνω? Χρειάζομαι γύρω στα 8-10 μέτρα, θα δουλέψει? Επίσης, το ίδιο θέλω να κάνω με τα καλώδια ρεύματος για αντλία βαρελιού, αντίσταση χειρός βαρελιού και μια 12άβολτη αντλία ανάδευσης βαρελιού, υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν πρέπει να είναι τόσο μεγάλα σε μήκος τα καλώδια?

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 43
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Κατασκευή ενυδρείου 120x50x50 από αρχάριο

Δημοσίευση από Τάκης » Τετ 22 Μάιος 2019, 20:48

8 μετρα για τον αισθητήρα ειναι πάρα πολλά
πολύ φοβάμαι πως θα υπάρχουν σημαντικές απώλειες
για τα υπόλοιπα για το βαρέλι τραβάς μπαλαντέζα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάξτο μόνος σου (DΙΥ)”