Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Συμβουλές και προτάσεις για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Δημοσίευση από Τάκης » Παρ 22 Μάιος 2020, 15:20

θέλω να σας δείξω ένα σύστημα ανακύκλωσης που έχω για να ποτίζω τον ταρατσόκηπο μου.
Με αυτόν τον τρόπο εκμεταλλεύομαι τα νερά από τις αλλαγές στα 3 ενυδρεία που έχω αλλά και το νερό που περισσεύει μετά το πότισμα.
Στον ταρατσόκηπο έχω περίπου 70 γλάστρες και κάποιες από αυτές θα έλεγα πως είναι αρκετά μεγάλες.


04.jpg



Όλα ξεκίνησαν το 2011 που όταν ήρθε ο λογαριασμός νερού με ποσό 185 Ευρώ.
Αυτό με πόνεσε θα έλεγα, και να σκεφτείτε πως τότε δεν είχα ενυδρεία.
Έτσι αποφάσισα να υλοποιήσω μια ιδέα που είχα 2-3 χρόνια πριν αλλά η γκρίνια της συζύγου πως θα χαλάσω πάλι λεφτά για τη ταράτσα έπαιρνε παράταση.
Υπήρχε ήδη μια υποδομή, υπήρχε ένα είδος αποχέτευσης και σε κάθε γλάστρα είχα τροποποιήσει τα πιατάκια και είχα προσαρμόσει σωλήνα (σπιράλ ηλεκτρολογικό βαρέως τύπου όπως αυτό που έχουν και τα air condition για το νερό).


05.jpg


Εκμεταλλευόμενος τη ρήση της ταράτσας είχα βάλει περιμετρικά σωλήνα 32αρα PVC που επάνω της είχα συνδέσει τα σωληνάκια από κάθε γλάστρα, και όλο αυτό κατέληγε στη υδρορροή της ταράτσας.
Αυτό το είχα φτιάξει για να μη τρέχουν τα νερά στη ταράτσα γιατί μετά από κάθε πότισμα πλημύριζαν τα πιατάκια και το νερό μου λέρωνε το χώρο, και το έφτιαξα για να μαζεύεται το νερό στην υδρορροή.
Κάθε φορά που πότιζα έβλεπα να τρέχει το νερό στο δρόμο και να φτάνει 2 τετράγωνα μακριά και ήταν αδύνατο να προσαρμόζω συνέχεια τα μπεκάκια για να τρέχει το ανάλογο νερό στη κάθε γλάστρα έτσι ώστε να μη έχω υπερχείλιση.
Σκέφτηκα λοιπόν πως πρέπει να κάνω κάτι να μαζεύω αυτό το νερό που περισσεύει γιατί τελικά ήταν πάρα πολύ και η σπατάλη μεγάλη.
Τεχνικά υπήρχε το πρόβλημα πως όλο αυτό ήταν στην επιφάνεια της ταράτσας και δεν είχα τη κατάλληλη υψομετρική διαφορά για μαζεύω το νερό.
Η λύση ήταν πως η περισυλλογή έπρεπε να γίνει στον από κάτω όροφο.
Άνοιξα 2 τρύπες στη ταράτσα δίπλα από την υδρορροή και κατέβασα τη 32αρα σωλήνα ,
τη σωλήνα επιστροφής και καλώδια για παροχή ρεύματος,
έφτιαξα ένα δοχείο γαλβανιζε χωρητικότητας 60-70 λίτρων περίπου και έβαλα μέσα μια υποβρύχια αντλία λυμάτων με ηλεκτρικό φλοτέρ.

06.jpg


07-1.jpg


07-2.jpg


08.jpg



Όταν το νερό σε αυτό το δοχείο φτάνει περίπου στη μέση του δοχείου, ενεργοποιείτε η αντλία και μου στέλνει το νερό πάλι επάνω στη ταράτσα.
Εκεί τοποθέτησα ένα βαρέλι 60 λίτρων σαν φίλτρο που έχει μερικά παλιά μαξιλάρια από αφρολέξ που καθαρίζει το νερό πριν φτάσει στο βαρέλι 200 λίτρων.


09.jpg

Μετά υπάρχει ένα πιεστικό που τραβάει από το μεγάλο βαρέλι και στέλνει το νερό στους χρονοδιακόπτες για το αυτόματο πότισμα και σε βρύση για να ποτίζω επιπλέον όποτε θέλω.
Και πλέον με το νέο σύστημα WiFi http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?p=51980#p51980



10.jpg


11-1.jpg


12.jpg


13.jpg



(Το πιεστικό είναι καλυμμένο σε ένα ξύλινο κουτί από παλέτες για να το προφυλάσσω από βροχή και ήλιο, αυτό με τις περσίδες)


11-2.jpg


piestiko.jpg



Στο μεγάλο βαρέλι υπάρχει και φλοτέρ που όταν το νερό πέσει κάτω από ένα συγκεκριμένο σημείο τραβάει νερό από το δίκτυο αλλά πλέον το έχω απομονώσει γιατί δεν χρειάζεται , το βαρέλι γεμίζει από τα νερά των ενυδρείων και το ενεργοποιώ μόνο όταν φύγω για διακοπές.

Τη περίοδο που έκανα αυτή τη κατασκευή έφτιαξα και το 1ο ενυδρείο.
Το συνολικό κόστος της κατασκευής μου στοίχισε τότε περίπου 300-350 Ευρώ (105 το πιεστικό, 35 η αντλία λυμάτων, 60 περίπου το γαλβανιζέ, 50-60 τα 2 βαρέλια, και τα υπόλοιπα σωληνώσεις υδραυλικά και ηλεκτρολογικά).
Η γκρίνια βέβαια από τη σύζυγο υπήρχε πως το σύστημα δεν θα αποδώσει και πως θα πάνε χαμένα τα λεφτά και μάλιστα σε μια περίοδο που υπήρχαν μεγάλες δυσκολίες.
Εγώ περίμενα το λογαριασμό νερού Ιουνίου-Ιουλίου-Αυγούστου που τη προηγούμενη χρονιά ήταν 185 Ευρώ, και ήρθε, 74 Ευρώ, όπως καταλαβαίνεται έπεσε μούγκα στη στρούγκα, το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από το αναμενόμενο και υπήρχε ήδη και 1 ενυδρείο.
Επίσης εφαρμόζοντας το σύστημα αυτό σταμάτησα και όλα τα λιπάσματα που έβαζα στα φυτά, εκτός από τις γλάστρες με τα λαχανικά (έχω και από αυτά) που βάζω μόνο κοπριά. Όπως καταλαβαίνεται τα θρεπτικά στοιχεία που υπήρχαν στο νερό που έφευγε από τις γλάστρες και πήγαινε στον δρόμο , γύριζαν πάλι στις γλάστρες και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό, τα φυτά καλοποτίσμενα, καταπράσινα και μεγάλωναν πολύ γρήγορα .
Ήρθε και ο επόμενος λογαριασμός που το 2011 ήταν 75 Ευρώ και με το σύστημα αυτό έπεσε στα 47, αυτό ήταν το τελειωτικό χτύπημα.
Βέβαια και μετά είχα μια μικρή γκρίνια πως ότι κόστος κερδίσαμε θα μας τα φάνε τα νερά από τα ενυδρεία αλλά όταν και οι επόμενοι λογαριασμοί νερού ήταν το ίδιο χαμηλοί τα πράγματα ηρέμησαν.
Τώρα πλέον όλες οι αλλαγές από τα 3 ενυδρεία πάνε στο γαλβανιζέ δοχείο στο μπαλκόνι.
Επίσης με το σύστημα αυτόματων αλλαγών στα χρυσόψαρα τα πράγματα είναι πιο ξεκούραστα :) http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=76&t=1764
Το όλο σύστημα θέλει τουλάχιστον 1 φορά το χρόνο καθάρισμα στα αφρολέξ του φίλτρου γιατί μαζεύεται πολύ λάσπη από τις γλάστρες και άδειασμα και καθάρισμα το μεγάλο βαρέλι.
Υπάρχει και ένα φιλτράκι πριν το πιεστικό που και αυτό θέλει καθάρισμα κάθε 2-3 μήνες. Το νερό που έρχεται από την ανακύκλωση είναι κίτρινο μεν αλλά ξάστερο που σημαίνει πως το φίλτρο κάνει καλή δουλεία και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το πιεστικό ή να βουλώνουν τα μπεκάκια.
Τελικά το όλο επιχείρημα πέτυχε και από ότι υπολόγισα χοντρικά έκανα απόσβεση σε 1,5 χρόνο ίσως και λιγότερο και τα νερά των ενυδρείων επαναχρησιμοποιούνται στο έπακρον εκτός από τον χειμώνα που το πότισμα δεν είναι τόσο συχνό αλλά και το βαρέλι γεμίζει και από τη βροχή.
Και μία άποψη του ταρατσόκηπου


14.jpg


15.jpg


16.jpg


17.jpg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης for the post (total 7):
tsoui (Παρ 22 Μάιος 2020, 21:05) • vag11 (Σάβ 23 Μάιος 2020, 09:28) • tzekis (Σάβ 23 Μάιος 2020, 11:16) • Μπάμπης (Κυρ 24 Μάιος 2020, 09:07) • christoschor (Κυρ 24 Μάιος 2020, 09:43) • Garbakos (Δευ 25 Μάιος 2020, 01:26) • pagokoftis (Δευ 25 Μάιος 2020, 21:24)



Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Δημοσίευση από tsoui » Παρ 22 Μάιος 2020, 21:06

Τάκη.......... I rest my case.... :mrgreen:
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην tsoui για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Σάβ 23 Μάιος 2020, 00:39)

gs33
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ 28 Φεβ 2019, 16:15
Τοποθεσία: Attiki
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 39 times

Re: Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Δημοσίευση από gs33 » Παρ 22 Μάιος 2020, 21:44

τρομερή δουλειά , τηζηλεύω .
Μου αρέσει πιό πολύ που όλα είναι τακτοποιημένα σε κουτιά , αυτό τρώει παραπάνω χρόνο από τη δουλειά την ίδια ..
Άντε επόμενο βήμα ένα πάνελ φ/β να πρασινίσεις και την κατανάλωση ρεύματος

ps.κάποια στιγμή πήγα να μαζέψω το νερό της αποχέτευσης της όσμωσης , για πότισμα (έχω καμία 40ριά γλάστρες μεγάλες )
με έφαγε η γκρίνια για ένα παραπάνω βαρέλι
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην gs33 για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Σάβ 23 Μάιος 2020, 00:39)

Άβαταρ μέλους
manos 12
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Σάβ 16 Μάιος 2020, 08:09
Τοποθεσία: Κρήτη Χανιά
Έχει βάλει Like: 24 times
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Δημοσίευση από manos 12 » Παρ 22 Μάιος 2020, 22:12

Τάκη καταπληκτική δουλειά.
Καλή ιδέα και πολύ μεράκι .
Μπράβο!!

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην manos 12 για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Σάβ 23 Μάιος 2020, 00:39)

tzekis
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 21:52
Τοποθεσία: Α. Ι. Ρέντη
Mood:
Έχει βάλει Like: 25 times
Του έχουν βάλει Like: 71 times

Re: Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Δημοσίευση από tzekis » Σάβ 23 Μάιος 2020, 11:20

Ένα μεγάλο μπράβο κ. Τάκη!!!
παράδειγμα για να καταλάβουμε ότι με δουλειά κ αν βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει μπορούμε να πετύχουμε πάρα πολλά...
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην tzekis για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Κυρ 24 Μάιος 2020, 01:02)

Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Δημοσίευση από christoschor » Σάβ 23 Μάιος 2020, 21:39

Ο ορισμός της σωστής εκμετάλλευσης και χρήσης του νερού. Πραγματικά μέχρι και η τελευταία σταγόνα δεν πάει χαμένη. Μπράβο ρε Τάκη
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην christoschor για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Κυρ 24 Μάιος 2020, 01:02)
:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 24 Μάιος 2020, 09:06

ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ Τακη....

φοβερή κατασκευη, να βαλουμε και οι θαλασσινοί, βγαλε σχεδιο για μηχανισμό αφαλάτωσης!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Κυρ 24 Μάιος 2020, 13:37)

Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Δημοσίευση από christoschor » Κυρ 24 Μάιος 2020, 09:42

Αν το κάνει και αυτό ο Τάκης μιλάμε για επιστήμονα. Θα τον κάνει επίτιμο μέλος η Greenpeace και το wwf.
:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Δημοσίευση από christoschor » Κυρ 24 Μάιος 2020, 09:43

Oxaxaxa
:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Κυρ 24 Μάιος 2020, 17:38

Μιλάμε για υπερπαραγωγή άνευ προηγουμένου...
Μπράβο κύριε Τάκη!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Δημοσίευση από Τάκης » Κυρ 24 Μάιος 2020, 23:13

Νίκος έγραψε:
Κυρ 24 Μάιος 2020, 09:06
ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ Τακη....

φοβερή κατασκευη, να βαλουμε και οι θαλασσινοί, βγαλε σχεδιο για μηχανισμό αφαλάτωσης!
αυτό υπάρχει βρε , Α/Ο :)

Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Δημοσίευση από nasos » Δευ 25 Μάιος 2020, 08:30

Απλά Respect !!!! :bravo: :bravo: :bravo:

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Δημοσίευση από Rayden » Δευ 25 Μάιος 2020, 10:46

Respect.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Ανακύκλωση απο τα νερά των ενυδρείων

Δημοσίευση από Τάκης » Κυρ 10 Δεκ 2023, 17:33

Μετά από 11 χρόνια λειτουργίας έκανα μια μικρή βελτίωση.
Τον Χειμώνα οι ανάγκες για πότισμα είναι ελάχιστες.
Το νερό από τις αλλαγές των ενυδρείων κατεβαίνει στο δοχείο με την υποβρύχια αντλία λυμάτων , από εκεί ανεβαίνει στο βαρέλι , το βαρέλι εντωμεταξύ είναι γεμάτο , και το νερό φεύγει από την υπερχείλιση και πάει στην υδρορροή , το ίδιο συμβαίνει και όταν βρέχει.
Έτσι η υποβρύχια αντλία δουλεύει χωρίς λόγο για νερό. Εκτός από αυτό έχω και πάλι τη γκρίνια της γυναίκας πως χειμωνιάτικα ποτίζω κλπ κλπ κλπ.
Για αυτό έκατσα και έφτιαξα μια απλή κατασκευή.
Έβαλα ηλεκτρικά φλοτεράκια στο βαρέλι, τα γνωστά 12βολτα φλοτεράκια που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία.
Η υποβρύχια αντλία όμως λειτουργεί με 220V και με αρκετά Watt.
Τα υλικά που χρησιμοποίηση είναι
2 φλοτεράκια
1 παλιός μετασχηματιστής 12Vot 550μΑ
1 12βολτος ρελέ που λειτουργεί NO & NC
1 ρελέ ράγας 220V 22A NC
2 2πλά διακοπτάκια ράγας 220v 22A
λεντάκια , αντιστάσεις για να λειτουργούν στα 12volt και στα 220volt , και δίοδοι zener
Έφτιαξα και ένα κουτί από κόντρα πλακέ θαλάσσης για να μπουν όλα τα υλικά και τα πέρασα 2-3 χέρια συντηρητικό ξύλου εμποτισμού να αντέχει στη βροχή.
Τα 2πλα διακοπτάκια τα έβαλα για να μπορώ να απενεργοποιήσω ξεχωριστά το πιεστικό ή την υποβρύχια αντλία, γιατί δεν είχα.
Έχω κεντρικό διακόπτη στο πλυσταριό αλλά κλείνει και τα 2 μαζί.
Έβαλα τα 2 φλοτεράκια ανάποδα στο βαρέλι , στο ύψος που γεμίζει και πριν το νερό φύγει από την υπερχείλιση.
Τα έβαλα ανάποδα γιατί έτσι λειτουργούν NC , δηλαδή όταν η στάθμη το νερού φτάσει στα φλοτεράκια , αυτά κλείνουν το κύκλωμα , δηλαδή στέλνουν ρεύμα.
Το ρεύμα έρχεται από τον 12βολτο μετασχηματιστή , και έβαλα 2 φλοτεράκια για το αν κολλήσει το ένα , να λειτουργήσει το άλλο.
Όταν η στάθμη φτάσει στα φλοτεράκια , στέλνουν 12 volt τάση στον 12βολτο ρελέ , αυτός στέλνει 220V στον μεγάλο ρελέ , και αυτός με τη σειρά του σταματάει τη τροφοδοσία στην υποβρύχια αντλία.
Υπάρχουν 5 ενδεικτικά λεντάκια ,
το μπλε μου δείχνει πως υπάρχει τάση 220V
το πράσινο πως υπάρχει τάση 12 volt από τον μετασχηματιστή
το πορτοκαλί πως υπάρχει τάση στο πιεστικό , που όταν το κλείσω με τον διπλό διακόπτη σβήνει
το κίτρινο πως υπάρχει τάση στην υποβρύχια αντλία , που όταν κλείσω με τον άλλο 2πλό διακόπτη σβήνει , όπως σβήνει και ο μετασχηματιστής
και το κόκκινο στο κέντρο , ανάβει όταν το βαρέλι είναι γεμάτο και δεν λειτουργεί η υποβρύχια αντλία


01.jpg

02.jpg


03.jpg


04.jpg

05.jpg


06.jpg


07.jpg


08.jpg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης for the post (total 2):
Dimitris94 (Τρί 12 Δεκ 2023, 01:33) • Μπάμπης (Τετ 13 Δεκ 2023, 12:11)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάξτο μόνος σου (DΙΥ)”