High power Leds vs Led Strips σε reef

Συμβουλές και προτάσεις για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Απάντηση
pagokoftis
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 15:39
Έχει βάλει Like: 56 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

High power Leds vs Led Strips σε reef

Δημοσίευση από pagokoftis » Σάβ 28 Μαρ 2020, 18:41

Μιας και μένουμε σπίτι και έχουμε άπειρο χρόνο και επειδή αρχίζω να ανακατεύομαι με τα led λίγο περισσότερο, είπα να κάνω μερικά πειράματα...
Τυχαία χθες είδα μια εφαρμογή για android κινητά, το "Lux Light Meter" το οποίο χρησιμοποιούν πολλοί... Σίγουρα δεν είναι επαγγελματικό εργαλείο, αλλά πιστεύω κάποια χρησιμα ίσως συμπεράσματα μπορούν να βγουν...

Βλέπω παντού να τονίζουν οτι οι λεντοταινίες δεν κάνουν για τα reef ενυδρεία γιατί δεν έχουν την ισχύ να φτάσει το φως τους μέχρι χαμηλά, ενώ ενδείκνυνται τα high power led...
Στα φυτεμένα ενυδρεία γλυκού νερού, πλέον χρησιμοποιούνται με εξαιρετικά αποτελέσματα, ενω στα reef όχι...

Πάντα το θεωρούσα παράλογο!! Τα λεντάκια στις λεντοταινίες, σαφώς και έχουν πολύ λιγότερη ισχύ το καθένα... Αν κόψουμε τμήματα λεντοταινίας, συνολικής ισχύος ίδιας με ένα high power led, και τα συνδέσουμε σε ένα τετράγωνο σχήμα, το φως τους μέχρι την βάση μιας γυάλας, αλληλοεπικαλύπτεται πολλαπλές φορές και άρα ενισχύεται!! Μην ξεχνάμε οτι και ένα power led είναι πολλά μικρά λεντ σε πολυ πιο κοντινή απόσταση μεταξυ τους...

Ψάχνοντας για DIY reef led strip φωτιστικά, ανακαλύπτω ελάχιστες σελίδες...

Έχω ένα flood light 6000Κ 10w και ένα καπάκι με λεντοταινίες 6000Κ που έφτιαξα προχθές για ένα γαριδάδικό μικρό...

Ανοίγω το flood, μετράω με το πολύμετρο και οι τιμές 27.3V και 0,33Α.. Δηλαδή 9W!!
Εικόνα

Μετράω το λεντ στο καπάκι και οι τιμές είναι 12,1V και 0,58Α.. Δηλαδή 7W
Εικόνα

Το σχήμα από το καπάκι, ταιριάζει αρκετά στην έκταση του φωτός που βγαίνει εκτός ενυδρείου.. Εκτείνεται σε σχεδόν την ίδια επιφανεια στην βάση του ενυδρείου με το flood...

Βάζω διαδοχικά το flood και το καπάκι στο ίδιο ακριβώς ύψος στην κορυφή του ενυδρείου και έχω τα παρακάτω αποτελέσματα, τραβηγμένα με DSLR με σταθερές ρυθμίσεις...
Εικόνα Εικόνα

Σίγουρα το φως από το καπάκι αν και λιγότερο ισχυρό, είναι πιο ομοιόμορφο...

Ας δούμε όμως τι καταγράφει το κινητό, τοποθετημένο στην βάση του ενυδρείου, όσο πιο κοντά γίνεται, μετρώντας στην μέση του ενυδρείου και στην άκρη του...

Η πρώτη καταγραφή είναι από το flood...
Εικόνα

Η δεύτερη καταγραφή είναι από το καπάκι...
Εικόνα

Οπότε έχουμε:
High Power LED : 9W, 74lux στη μέση, 39lux στην άκρη
Λεντοταινία : 7W, 54lux στη μέση, 39lux στην άκρη

Συμπεραίνω οτι το πρώτο όντας 2W περισσότερα και ισχυρότερο στο κέντρο, έχει μια διαφορά μόνο 20lux παραπάνω από την λεντοταινία!!
Ενώ το δεύτερο, αν και 2W λιγότερο ισχυρό, δίνει ίδια μέτρηση στην άκρη του ενυδρείου!!

Σίγουρα σε καμία περίπτωση το "πείραμα" δεν είναι επιστημονικό!! Οι μετρήσεις γίνονται εκτός ενυδρείου, η εφαρμογή στο κινητό προφανώς δεν μπορεί να είναι και τόσο αξιόπιστη!!!
Όμως πιστεύω οτι κάποια συμπεράσματα μπορούν να βγουν... Και οτι ο αποκλεισμός των led strips για την δημιουργία φωτιστικών, ίσως και να μην είναι τόσο σωστός...

Ακούω τις παρατηρήσεις/διορθώσεις σας γενικότερα και όχι μόνο για το πείραμα αυτό, που ξεκίνησε απλά από περιέργεια για το πόσα w είναι όντως οι συσκευές αυτές..



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: High power Leds vs Led Strips σε reef

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 29 Μαρ 2020, 10:07

μπραβο βρε Γιάννη μου πανέμορφα ολα!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
pagokoftis (Κυρ 29 Μαρ 2020, 13:09)

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: High power Leds vs Led Strips σε reef

Δημοσίευση από Νικολακης » Κυρ 29 Μαρ 2020, 13:03

Πολύ ενδιαφέρον αυτό! Αλλά το μόνο που έχω ακούσει και θέλω να δω είναι σε βάθος χρόνου πόσο κρατάνε την ένταση οι λεντοταινιεσ!
Γιατί αν πάνω κάτω είναι ίδια η πτώση και στα δύο έχεις αρχίσει να με βάζεις σε μεγάλη πρίζα για δοκιμές!

pagokoftis
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 15:39
Έχει βάλει Like: 56 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: High power Leds vs Led Strips σε reef

Δημοσίευση από pagokoftis » Κυρ 29 Μαρ 2020, 13:36

Νίκος έγραψε:
Κυρ 29 Μαρ 2020, 10:07
μπραβο βρε Γιάννη μου πανέμορφα ολα!
Να 'σαι καλά Νίκο!! Σε ευχαριστώ πολύ!!
Νικολακης έγραψε:
Κυρ 29 Μαρ 2020, 13:03
Πολύ ενδιαφέρον αυτό! Αλλά το μόνο που έχω ακούσει και θέλω να δω είναι σε βάθος χρόνου πόσο κρατάνε την ένταση οι λεντοταινιεσ!
Γιατί αν πάνω κάτω είναι ίδια η πτώση και στα δύο έχεις αρχίσει να με βάζεις σε μεγάλη πρίζα για δοκιμές!
Αυτό είναι το θέμα... Και ίσως γι αυτό δεν τις χρησιμοποιούνε... Επίσης λεντοταινίες βλέπω άπειρες παντού, λεντοταινίες από αξιόπιστους κατασκευαστες όμως?? Π.χ. βάζω cree led strip και δεν βλέπω τίποτα!! Σίγουρα δεν είναι οτι δεν μπορεί η εταιρία αυτή να φτιάξει...

Και πώς ξεχωρίζουμε αν μια λεντοταινία είναι ποιοτική?? Πολλοί λένε να λειτουργεί στα 24V, να έχει πλάτος 12mm αντί για 10, να έχει πάχος 0.4mm αντί για 0.29 κλπ... Είναι αρκετά αυτά??
Ο Τάκης χρησιμοποιήσε μία λεντοταινία που κρατάει καλά όπως μας ενημερώνει...

Επίσης και οι λεντοταινίες αν τα λεντάκια τους είναι μικρά, θερμαίνονται μια χαρά!!Μήπως κανείς δεν τις κολλάει σε κάποια αλουμινογωνία ας πούμε και λόγω θερμοκρασίας αρχίζουν σιγά σιγά να πέφτουν??

Τέλος σίγουρα δεν μπορείς να βρεις λεντοταινίες συγκεκριμένου φάσματος εύκολα!! White, red, blue led strips, δεν λέει κάτι... Έχω εκτός από 6000Κ και royal blue και UV και φάινεται το χρώμα τους σαν αυτό που έχω δει σε reef ενυδρεία από κοντά.. Είναι όμως? Σίγουρα δεν έχω εξοπλισμό για να το δοκιμασω... Αν είναι αρκετά κοντά όμως έχει τόσο σημασία?? Πάντως επειδή έχω ταραντούλες και σκορπιούς για κατοικίδια, όταν φωτίαζω με την UV λεντοταινία, οι σκορπιοι μου γίνονται καταπρασινοι φωσφοριζε...

Μπορεί για τα reef ενυδρεία με SPS ευαίσθητα κοράλλια να μην είναι ικανοποιητικές σε βάθος χρόνου και σίγουρα υπάρχουν πιο αξιόπιστες λύσεις, όπως μου πρότεινε και ο φίλος "golf".. Στο δικό μου που θα φιλοξενεί μαλακά κοράλλια, μάλλον θα το δοκιμάσω... Το κόστος τους είναι μακράν λιγότερο από άλλες πιο δοκιμασμένες λύσεις...

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: High power Leds vs Led Strips σε reef

Δημοσίευση από golf » Κυρ 29 Μαρ 2020, 15:29

Ένα επώνυμο high power led έχει διάρκεια ζωής 150.000 ώρες ζωής. Αν κάνουμε ένα πρόχειρο υπολογισμό θα παίζει περίπου 33 χρόνια με 12 ώρες καθημερινά κ σωστή ψύξη. 40.000 ώρες χωρίς να πέσει η απόδοση του!
Ας σκεφτούμε λίγο ότι καμία μεγάλη εταιρεία δεν χρησιμοποιεί λεντοταινιες στα φωτιστικά της, για θαλασσινά ενυδρεία, παρά μόνο high power leds. Μια μόνο εταιρεία είχε βγάλει στις αρχές (μου διαφεύγει τώρα, όταν ακόμα παίζαμε άσπρα κ μπλε μόνο) όπου η απόδοση τους ήταν πολύ περιορισμένη κ γρήγορα τα απέσυρε.
Κοιτάξτε ecotech, Kesil, AI, ati...
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην golf for the post (total 3):
pagokoftis (Κυρ 29 Μαρ 2020, 17:12) • Νικολακης (Κυρ 29 Μαρ 2020, 17:38) • SweepingFish (Κυρ 29 Μαρ 2020, 23:57)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάξτο μόνος σου (DΙΥ)”