Σύνδεση high power led

Συμβουλές και προτάσεις για όσους πιάνουν τα χέρια τους
pagokoftis
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 15:39
Έχει βάλει Like: 56 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Σύνδεση high power led

Δημοσίευση από pagokoftis » Παρ 27 Μαρ 2020, 12:14

Caterina έγραψε:
Πέμ 26 Μαρ 2020, 23:48
Παρακάτω σου παραθέτω και μερικά σχέδια για τις συνδεσμολογίες.
Για οποιαδήποτε απορία διευκρίνηση ή οτιδήποτε άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου

Με εκτίμηση Χαράλαμπος Βέης
Κι εγώ στα περισσότερα σάιτ 9-12V βλέπω!! Ίσως θέλει να είναι πιο ακριβής ως προς την τάση λειτουργίας... Καθώς αν λειτουργήσει ένα λεντ στα 12V η λογική λέει οτι εκει θα τραβήξει και το μέγιστο ρεύμα 1000mA, οπότε τα watt φτάνουν τα 12!!

Γενικά έχω δουλέψει αρκετές φορές 12V λεντ στα 12V χωρις να καεί ποτέ κανέα, και έχω παρατηρήσει μετά από 1-2 μήνες λειτουργία λίγο λιγότερη φωτεινότητα σε σχέση με ενα δεύτερο π.χ. που έβαλα παράλληλα... Ίσως τα έτρεχα στο φουλ και γινόταν αυτο που είπαν και οι παραπάνω, ελαττωνόταν σημαντικά η διάρκεια ζωής τους... απλά ήθελα να το κάνω σωστά στην κατασκευή αυτή για να μην τρέχω...

θα μετρήσω με πολύμετρο έτσι και αλλιώς...
Τα σχήματα είναι κατατοπιστικά!!

Οπότε δοκιμάζω με τον TC420 τα παρακάτω και βλέπουμε...
1. Κάνοντας το πρωτο σου σχήμα, μετράω με πολύμετρο στα λεντ ρεύμα, τάση και άρα w και βλέπουμε..
2. μειώνω λιγάκι από το τροφοδοτικό την τάση εξόδου/εισόδου στον TC420 και μετράω με πολύμετρο στα λεντ ρεύμα, τάση και άρα w, ελπίζοντας να μην την κάνει 12V πάλι..
3. Αν ρεύμα και τάση είναι ψηλά, βάζω από μια αντίσταση σε κάθε λεντ και φέρνω τάση και ρεύμα στα 10w ή και λίγο λιγότερο..

Αν βοηθήσει ο θεός και κάνει και λίγο κράτει ο κορωναϊός, σύντομα θα σας έχω παρουσίαση...

Σας εύχαριστώ πολύ όλους ...



Άβαταρ μέλους
Caterina
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ 08 Ιαν 2020, 18:48
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Έχει βάλει Like: 89 times
Του έχουν βάλει Like: 101 times

Re: Σύνδεση high power led

Δημοσίευση από Caterina » Παρ 27 Μαρ 2020, 14:06

pagokoftis έγραψε:
Παρ 27 Μαρ 2020, 12:14
Caterina έγραψε:
Πέμ 26 Μαρ 2020, 23:48
Παρακάτω σου παραθέτω και μερικά σχέδια για τις συνδεσμολογίες.
Για οποιαδήποτε απορία διευκρίνηση ή οτιδήποτε άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου

Με εκτίμηση Χαράλαμπος Βέης
Οπότε δοκιμάζω με τον TC420 τα παρακάτω και βλέπουμε...
1. Κάνοντας το πρωτο σου σχήμα, μετράω με πολύμετρο στα λεντ ρεύμα, τάση και άρα w και βλέπουμε..
2. μειώνω λιγάκι από το τροφοδοτικό την τάση εξόδου/εισόδου στον TC420 και μετράω με πολύμετρο στα λεντ ρεύμα, τάση και άρα w, ελπίζοντας να μην την κάνει 12V πάλι..
3. Αν ρεύμα και τάση είναι ψηλά, βάζω από μια αντίσταση σε κάθε λεντ και φέρνω τάση και ρεύμα στα 10w ή και λίγο λιγότερο..

Αν βοηθήσει ο θεός και κάνει και λίγο κράτει ο κορωναϊός, σύντομα θα σας έχω παρουσίαση...

Σας εύχαριστώ πολύ όλους ...
Καλημέρα

Τα led έχουν τη τάση να πέφτει η απόδοση τους στο πέρασμα του χρόνου, μπορεί να μην καούν αλλά σίγουρα θα πέσει η φωτεινότητά τους. Αυτό όμως δεν δικαιολογείται να συμβεί στους 2 πρώτους μήνες (όχι πως είναι παράλογο, πάντα παίζει ρόλο και η ποιότητα κατασκευής).
Αφού θα προχωρήσεις με τον TC420 τότε όταν θα ρυθμίσεις το τροφοδοτικό θα δώσεις την τάση λειτουργίας που χρειάζεται ο TC420 δηλαδή 12v και όταν θα ρυθμίσεις τον TC420 θα δώσεις την επιθυμητή τάση που χρειάζεσαι σε κάθε κανάλι για τα led 9 - 11V για τα fan 12v. Στο σχέδιο έχω βάλει τα fan σε ένα κανάλι μόνα τους για να μπορείς να ρυθμίζεις τη φωτεινότητα των led χωρίς να επηρεάζεται και η λειτουργία των fan. Από θέμα κατανάλωσης νομίζω πως σου έχω μοιράσει καλά τα φορτία αλλά μία μέτρηση ποτέ δε βλάπτει.
Αντίσταση δεν θα χρειαστεί να βάλεις εφόσον μπορείς να ρυθμίσεις την τάση εξόδου κάθε καναλιού του TC420, μην μπερδεύεσαι με την κατανάλωση W την ένταση του ρεύματος Α και την τάση του ρεύματος V. Αυτό που πρέπει να έχεις κατά νου είναι η τάση τροφοδοσίας της κατανάλωσης σου να είναι στα όρια που ορίζει ο κατασκευαστής της κατανάλωσης και το τροφοδοτικό σου να μπορεί να σηκώσει το φορτίο όπου θα βάλεις.
Στη δική σου περίπτωση σε νοιάζει να εφαρμόσεις τάση στα led 9 - 11v (το ρυθμίζεις από τον TC420) στα fan 12v (το ρυθμίζεις από τον TC420) και υπολογίζοντας τα φορτία σου (15*10= 150W για τα led και 15*1,2= 15W για τα fan σύνολο 165W) άρα χρειάζεσαι ένα τροφοδοτικό που να μπορεί να δώσει τουλάχιστον 200W για να μπορεί να δουλεύει άνετα. Όσον αφορά τον TC420 αφού αντέχει 48w ανά κανάλι νομίζω πως είσαι καλυμμένος αφού δεν του βάζουμε πάνω από 40W ανά κανάλι.

Ελπίζω οι απαντήσεις μου να σε κάλυψαν, ελπίζω να μην σε κούρασα.

Με εκτίμηση Χαράλαμπος Βέης
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Caterina για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Παρ 27 Μαρ 2020, 14:42)

pagokoftis
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 15:39
Έχει βάλει Like: 56 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Σύνδεση high power led

Δημοσίευση από pagokoftis » Παρ 27 Μαρ 2020, 15:31

Caterina έγραψε:
Παρ 27 Μαρ 2020, 14:06
[Αντίσταση δεν θα χρειαστεί να βάλεις εφόσον μπορείς να ρυθμίσεις την τάση εξόδου κάθε καναλιού του TC420...
Ελπίζω οι απαντήσεις μου να σε κάλυψαν, ελπίζω να μην σε κούρασα.

Με εκτίμηση Χαράλαμπος Βέης
Με έχεις ζαλίσει φίλε μου, δεν σε μπορώ άλλο, θα παάρω ασφαλιστικά μέτρα... :p

Την τάση εξόδου κάθε καναλιού, πώς την ρυθμίζω?? Έχει ο TC420 κάποια επιλογή? Έχει κάποιο ποντεσιόμετρο το κάθε κανάλι? Ή θα το κάνω προγραμματιστικά επιλέγοντας στην ένταση των led το μέγιστο να είναι 85% π.χ. ??
Εννοείται σε κάθε περίπτωση μετράω με το πολύμετρο...
Απλά ρωτάω γιατι το PMW κάνει αλλαγές στην συχνότητα, αν δεν κάνω λάθος, και δεν αλλάζει ρεύμα και τάση...
Τελευταία απορία το υπόσχομαι!!

Άβαταρ μέλους
Caterina
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ 08 Ιαν 2020, 18:48
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Έχει βάλει Like: 89 times
Του έχουν βάλει Like: 101 times

Re: Σύνδεση high power led

Δημοσίευση από Caterina » Παρ 27 Μαρ 2020, 16:36

pagokoftis έγραψε:
Παρ 27 Μαρ 2020, 15:31

Την τάση εξόδου κάθε καναλιού, πώς την ρυθμίζω?? Έχει ο TC420 κάποια επιλογή? Έχει κάποιο ποντεσιόμετρο το κάθε κανάλι? Ή θα το κάνω προγραμματιστικά επιλέγοντας στην ένταση των led το μέγιστο να είναι 85% π.χ. ??
Εννοείται σε κάθε περίπτωση μετράω με το πολύμετρο...
Απλά ρωτάω γιατι το PMW κάνει αλλαγές στην συχνότητα, αν δεν κάνω λάθος, και δεν αλλάζει ρεύμα και τάση...
Τελευταία απορία το υπόσχομαι!!
Προσωπικά δεν έχω λειτουργήσει ποτέ τον TC420 αλλά από αυτό που μπορώ να καταλάβω είναι πως τη τάση εξόδου τη ρυθμίζεις μέσα από το πρόγραμμα του ή από το menu που έχει η συσκευή πάνω της, αυτό θα το δεις όταν πάρεις πλέων τη συσκευή μαζί με το manual.
Τα led, ο tc420, οι fan, όλα αυτά δουλεύουν σε συνεχές ρεύμα, εξ ορισμού το συνεχές ρεύμα δεν έχει συχνότητα!
Μην μπερδεύεσαι με το pwm! To pwm είναι ένας τρόπος να ελέγξεις την φωτεινότητα των led από το τροφοδοτικό. Σου παραθέτω φώτο και link για να καταλάβεις τι είναι πως δουλεύει και γιατί δεν σου είναι απαραίτητο! (έχεις επιλέξει άλλο τρόπο για τον έλεγχο της φωτεινότητας)

Με εκτίμηση Χαράλαμπος Βέης

http://resources.wellforces.com/dim-led ... n4MMogzZdg
Συνημμένα
unnamed.jpg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Caterina για αυτή τη δημοσίευση:
pagokoftis (Παρ 27 Μαρ 2020, 18:07)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάξτο μόνος σου (DΙΥ)”