Χαιρετώ σας

Η πρώτη σας γνωριμία, με τα μέλη του φόρουμ
Απάντηση
Sepia
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2019, 17:40
Τοποθεσία: Heraklion Crete
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 1 time
Επικοινωνία:

Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από Sepia » Παρ 15 Μαρ 2019, 19:48

Γειά σας παιδιά,

Είμαι ο Πάνος και δουλεύω στο Cretaquarium στο Ηράκλειο της Κρήτης. Πιο συγκεκριμένα είμαι Ιχθυολόγος με ειδίκευση στα κεφαλόποδα (φυσιολογία σουπιάς). Οπως καταλαβαίνετε είμαι πολύ νέος στο χώρο των reef ενυδρείων και η αναζήτηση διαφόρων θεμάτων σχετικά με reef με έφεραν στο δρόμο του site σας το οποίο θεωρώ πολύ κατατοπιστικό, καλά διαμορφωμένο σε ενότητες και κυρίως ζωντανό. Η ενασχόλησή μου με το hobby (έτσι βλέπω την δουλειά μου) ξεκίνησε πριν από 3 μήνες όπου και το πήρα απόφαση να ασχοληθώ σοβαρά έτσι ώστε να πετύχω το οραμά μου. Αυτό είναι να δημιουργήσω στο χώρο του ενυδρείου ένα μεγάλο reef όπου ο κόσμος θα χαίρεται να το βλέπει. Αυτά για αρχή και θα χαρώ πολύ να ανταλλάσουμε απόψεις και ιδέες.



Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από SweepingFish » Παρ 15 Μαρ 2019, 19:52

Καλως ηρθες στην παρεα μας! Δεν σε εχω πετυχει στο cretaquarium τοσες φορες που εχω ερθει... Το καλοκαίρι θα ηθελα να συναντηθούμε εαν ειναι εφικτο!

Πολυ ωραια ιδεα αυτη που σκέφτηκες... Θα ειναι πολυ θεαματικο, ειδικα σε εναν χωρο οπως αυτος. Εχεις βρει τον χωρο οπου θα το κανεις;

Sepia
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2019, 17:40
Τοποθεσία: Heraklion Crete
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 1 time
Επικοινωνία:

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από Sepia » Παρ 15 Μαρ 2019, 20:04

SweepingFish έγραψε:
Παρ 15 Μαρ 2019, 19:52
Καλως ηρθες στην παρεα μας! Δεν σε εχω πετυχει στο cretaquarium τοσες φορες που εχω ερθει... Το καλοκαίρι θα ηθελα να συναντηθούμε εαν ειναι εφικτο!

Πολυ ωραια ιδεα αυτη που σκέφτηκες... Θα ειναι πολυ θεαματικο, ειδικα σε εναν χωρο οπως αυτος. Εχεις βρει τον χωρο οπου θα το κανεις;
Ευχαριστώ φίλε. Κοίτα γενικά είναι δύσκολο να μας πετύχεις γιατί κρυβόμαστε :D :D :D Κατεβαίνεις Κρήτη συχνά? Πολύ ευχαρίστως να συναντηθούμε όταν κατέβεις. Τώρα όσον αφορά το χώρο 2 λύσεις υπάρχουν ή χρησιμοποιώ μια υπάρχουσα τροπική δεξαμενή ή φτιάχνω μια από την αρχή.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 15 Μαρ 2019, 20:09

Καταρχην καλως ηρθες στην παρεα μας.
Επειδη ακομη δεν ειχα την τυχη να παω στο cretaquarium, θα ηθελα να με βοηθησεις να καταλαβω κατι.
Δεν υπαρχει καποιο reef μεσα σε ολο αυτο ?
Αληθεια μου κανει εντυπωση.
Εγω πιστευα οτι οταν θα πηγαινα θα εβλεπα φοβερα reef κτλ...
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από tsoui » Παρ 15 Μαρ 2019, 20:16

Καλως ηρθες!!!
Ειχα ερθει οταν ειχε πρωτοανοιξει σκεψου το κυλικειο ηταν μπετα ακομη .. ...τι μου θυμισες!!!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από SweepingFish » Παρ 15 Μαρ 2019, 20:17

Sepia έγραψε:
Παρ 15 Μαρ 2019, 20:04
SweepingFish έγραψε:
Παρ 15 Μαρ 2019, 19:52
Καλως ηρθες στην παρεα μας! Δεν σε εχω πετυχει στο cretaquarium τοσες φορες που εχω ερθει... Το καλοκαίρι θα ηθελα να συναντηθούμε εαν ειναι εφικτο!

Πολυ ωραια ιδεα αυτη που σκέφτηκες... Θα ειναι πολυ θεαματικο, ειδικα σε εναν χωρο οπως αυτος. Εχεις βρει τον χωρο οπου θα το κανεις;
Ευχαριστώ φίλε. Κοίτα γενικά είναι δύσκολο να μας πετύχεις γιατί κρυβόμαστε :D :D :D Κατεβαίνεις Κρήτη συχνά? Πολύ ευχαρίστως να συναντηθούμε όταν κατέβεις. Τώρα όσον αφορά το χώρο 2 λύσεις υπάρχουν ή χρησιμοποιώ μια υπάρχουσα τροπική δεξαμενή ή φτιάχνω μια από την αρχή.
Ναι... Κατεβαίνω 1 με 2 φορες τον χρόνο... Εξαρτατε.

Ο, τι σου ειναι πιο ευκολο... Για τις λεπτομέρειες θα σου πουν και τα υπόλοιπα παιδια!

Poseidon1976
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2019, 15:03
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από Poseidon1976 » Παρ 15 Μαρ 2019, 20:49

Καλως τον Πανο.καταπληκτικη δουλεια το ενυδρειο της κρητης.ειχα κολισει την μουρη μου στα τζαμια επι ωρες στο ενυδρειο με τους καρχαριες σαν μικρο παιδι και μακαρι να πανε ολοι να το γουσταρουν.θα ειναι φοβερο αν διμιουργηθει και ενα μεγα reef.αντε με το καλο να γινει.....

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από Νικολακης » Παρ 15 Μαρ 2019, 21:23

Καλώς ήρθες φίλε Πανο. Πανέμορφο το ενυδρείο στην Κρήτη. Το επισκέφτηκα φέτος το καλοκαίρι και το χάζευα σαν μικρό παιδάκι. Για τα δεδομένα της Ελλάδας είναι πολύ μπροστά! Μακάρι να δημιουργηθεί και ένα αξιόλογο reef να μείνουμε με το στόμα ανοιχτό!

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από niknik » Παρ 15 Μαρ 2019, 21:51

Καλώς ήρθες, πάντα αυτή η απορία με έτρωγε το γιατί? Πέρα από το χρηματικό, τέλος πάντων, μακάρι να γίνει πράξη.
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

Sepia
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2019, 17:40
Τοποθεσία: Heraklion Crete
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 1 time
Επικοινωνία:

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από Sepia » Παρ 15 Μαρ 2019, 22:11

Καλώς σας βρήκα. Για την απορία σας σχετικά με το γιατί δεν έχουμε ένα reef η απάντηση είναι ότι όταν ξεκίνησε τη λειτουργία του το 2005 δημιουργήθηκαν 2 δεξαμενές 11 κυβικών η καθεμία στο τέλος της διαδρομής επίσκεψης για όσους έχουν έρθει, με σκοπό η μια να γίνει tropical fish only και η άλλη coral reef. Στην αρχή έγινε προσπάθεια αλλά λόγω λανθασμένων χειρισμών δεν καρποφόρησε τίποτα. Σε αυτό το διαστημα την εποπτεία των τροπικών την είχαν άτομα που δεν βρισκονται τωρα στο ενυδρείο, οπότε θεώρησα σωστό να ξεκινήσω να ασχολούμαι γιατί θεωρώ ότι είναι ένα κομμάτι που λείπει από το ενυδρείο. Γενικά το ενυδρείο αναφέρεται σε Μεσογειακά είδη και απλά κάνουμε μια αναφορά στα τροπικά στο τέλος της διαδρομής για να γνωρίσει ο επισκέπτης οργανισμούς που δεν έχει την ευκαιρία να δεί στα μέρη μας.

tzekis
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 21:52
Τοποθεσία: Α. Ι. Ρέντη
Mood:
Έχει βάλει Like: 25 times
Του έχουν βάλει Like: 71 times

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από tzekis » Παρ 15 Μαρ 2019, 22:35

Καλώς ήρθες συνονόματε!!! Μπράβο για το reef που θέλεις να υλοποιήσεις!! μακάρι να γίνει πραγματικότητα....

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 15 Μαρ 2019, 22:52

Sepia έγραψε:
Παρ 15 Μαρ 2019, 22:11
Καλώς σας βρήκα. Για την απορία σας σχετικά με το γιατί δεν έχουμε ένα reef η απάντηση είναι ότι όταν ξεκίνησε τη λειτουργία του το 2005 δημιουργήθηκαν 2 δεξαμενές 11 κυβικών η καθεμία στο τέλος της διαδρομής επίσκεψης για όσους έχουν έρθει, με σκοπό η μια να γίνει tropical fish only και η άλλη coral reef. Στην αρχή έγινε προσπάθεια αλλά λόγω λανθασμένων χειρισμών δεν καρποφόρησε τίποτα. Σε αυτό το διαστημα την εποπτεία των τροπικών την είχαν άτομα που δεν βρισκονται τωρα στο ενυδρείο, οπότε θεώρησα σωστό να ξεκινήσω να ασχολούμαι γιατί θεωρώ ότι είναι ένα κομμάτι που λείπει από το ενυδρείο. Γενικά το ενυδρείο αναφέρεται σε Μεσογειακά είδη και απλά κάνουμε μια αναφορά στα τροπικά στο τέλος της διαδρομής για να γνωρίσει ο επισκέπτης οργανισμούς που δεν έχει την ευκαιρία να δεί στα μέρη μας.
Ευχομαι αυτη τη φορα να πανε ολα αψογα !!!!!
Εμεις οπου μπορουμε θα βοηθησουμε με μεγαλη μας χαρα.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GodFather for the post (total 4):
SweepingFish (Παρ 15 Μαρ 2019, 22:53) • Νίκος (Παρ 15 Μαρ 2019, 23:16) • Τάκης (Σάβ 16 Μαρ 2019, 09:24) • nasos (Κυρ 17 Μαρ 2019, 00:19)
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 15 Μαρ 2019, 23:34

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας Πάνο .... :welcome:

Αξιέπαινη η προσπάθεια που κάνει η ομάδα σας που εχει αναλάβει την λειτουργία του Cretaquarium, σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια...... :bravo:

Πρόσφατα ειδα και μια συνέντευξη που δώσατε, με αρκετά πλάνα και απο την συντήρηση, με την επιφυλακή που βρίσκεται ένας σας, για τους "περίεργους" καρχαρίες!

Πολλά μπράβο ξανά, σας εύχομαι τα καλυτερα!

Άβαταρ μέλους
GiannisFil
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 538
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 21:50
Τοποθεσία: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Έχει βάλει Like: 102 times
Του έχουν βάλει Like: 139 times

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από GiannisFil » Παρ 15 Μαρ 2019, 23:55

Καλησπέρα και από εμένα. Το ενυδρείο είναι πανέμορφο. Είναι μια πολύ όμορφη προσπάθεια πολλών συγχαρητηρίων.

Εμένα μ άρεσε το τροπικό πολύ.

Κατεβαίνω Ηράκλειο 2-3 φορές το χρόνο και εγώ.

dimpol
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Κυρ 24 Φεβ 2019, 17:36
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Έχει βάλει Like: 12 times
Του έχουν βάλει Like: 48 times

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από dimpol » Σάβ 16 Μαρ 2019, 09:52

Καλημέρα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά στην ομάδα σας και να μπορέσει να υλοποιήσει αυτό το σπουδαίο όνειρο. Είμαι λίγο καιρό εγγεγραμμένος σε αυτό το site αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι αρκετά καταξιωμένοι σ΄αυτό που κάνουν και μπορούν να δώσουν στην ομάδα Cretaquarium ένα πολύ μεγάλο χέρι βοήθειας.Επιχειρήστε το και όλα θα πάνε καλά.

Sepia
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2019, 17:40
Τοποθεσία: Heraklion Crete
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 1 time
Επικοινωνία:

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από Sepia » Σάβ 16 Μαρ 2019, 11:54

Ευχαριστώ παιδιά για τις ευχές και είμαι σίγουρος ότι θα με βοηθήσετε σε αυτό το εγχείρημα

AGAPI
Posts in topic: 1
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από AGAPI » Σάβ 16 Μαρ 2019, 13:33

Γεια σου Πάνο!
Δεν το έχω επισκεφθεί αλλά κ εγώ νόμιζα ότι θα δω κανένα μεγάλο reef k ένα fish only μαζί με τα υπόλοιπα...
Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε έστω κ λιγάκι....
Για παράδειγμα ανεμώνες.. Θα μπορούσαμε να στείλουμε άνετα...
Χαίρομαι που ήρθες στην παρέα μας!

azurawet
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 10:23
Τοποθεσία: Καβάλα
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από azurawet » Σάβ 16 Μαρ 2019, 20:33

Καλως ήρθες πάνο!

Μακης68
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 650 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από Μακης68 » Κυρ 17 Μαρ 2019, 00:10

Καλώς ήρθες Πανό στην παρέα μας. Είχα επισκεφθεί το Cretaquarium πρίν από 10 χρόνια. Ελπίζω να πραγματοποιηθεί το όραμα σου και στην επόμενη επίσκεψη μου να δω και ένα μεγαλο reef !!!!!!
:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Χαιρετώ σας

Δημοσίευση από nasos » Κυρ 17 Μαρ 2019, 00:24

Καλώς ήρθες φίλε μου!! Ελπίζω τώρα να πάνε όλα καλά και να φτιαχτεί ένας όμορφος και υγιής ύφαλος!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Καλώς ορίσατε”