Νέο μέλος !

Η πρώτη σας γνωριμία, με τα μέλη του φόρουμ
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Chronis
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 10 Δεκ 2018, 12:58
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Chronis » Δευ 10 Δεκ 2018, 20:38

Καλώς σας βρήκα φίλες και φίλοι ....
Πήρα πριν 2 μέρες ένα 100 Lt ενυδρείο .Ναι είναι το πρώτο μου και ευελπιστώ στην ηρεμία και στην αγάπη για την φύση που αποπνέει μια τέτοια ενασχόληση .
Μπορώ να πω ότι ζαλίστηκα από τον όγκο των πληροφοριών που έπρεπε να διαχειριστώ προκειμένου να αρχίσω σωστά ..αλλά ελπίζω με πολύ διάβασμα και φυσικά με την βοήθεια σας να αποφύγω τουλάχιστον σοβαρά λάθη.
Σας ευχαριστώ όλους που με δεχθήκατε


Χρόνης

Αθήνα



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 10 Δεκ 2018, 20:45

Καλώς μας ήρθες Χρόνη...

Με σωστά βήματα και λιγο διάβασμα, θα εχεις ενα πανέμορφο αποτέλεσμα στον χώρο σου.

Οτι απορίες εχεις, με πολύ χαρά εαν γνωρίζουμε, θα σε βοηθήσουμε!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από SweepingFish » Δευ 10 Δεκ 2018, 20:52

Καλησπέρα και απο εμενα Χρονη!!

Οπως ειπε και ο Νικος παραπάνω, μην δισταζεις να ρωτήσεις, ολοι με ερωτησεις ξεκινησαμε. Εφοσον εχεις και 100 λιτρα σαν πρωτο ενυδρειο και λαθη να κανεις, μερικα απο αυτα συγχωρούνται λογω του όγκου.

Καλη αρχη σε αυτον το πανεμορφο υδατινο κοσμο!

Άβαταρ μέλους
utalking2me?
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 26 Σεπ 2018, 00:00
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 11 times
Του έχουν βάλει Like: 11 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από utalking2me? » Δευ 10 Δεκ 2018, 21:46

:welcome:
roadrunner

AGAPI
Posts in topic: 1
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από AGAPI » Δευ 10 Δεκ 2018, 21:48

Με ωραία λίτρα ξεκινάς!
Έχεις επιλογές αρκετές ως προς την ψαροσύνθεση!
Καλή συνέχεια!

Μακης68
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 650 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Μακης68 » Δευ 10 Δεκ 2018, 21:52

Καλώς όρισες στην παρέα μας Χρόνη!!!!
:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Rayden » Δευ 10 Δεκ 2018, 22:16

Καλως ηρθες και απο εμενα. Για πες, τι σκεφτεσαι μεχρι τωρα να φιλοξενησεις?

Άβαταρ μέλους
freediver
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 16:36
Τοποθεσία: Βόλος
Έχει βάλει Like: 124 times
Του έχουν βάλει Like: 137 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από freediver » Δευ 10 Δεκ 2018, 22:17

Καλώς ήρθες Χρόνη.
Μεθοδικά και με υπομονή, να απολαύσεις την κάθε μέρα μπροστά στο ενυδρείο!
Μη διστάσεις να ρωτήσεις ό,τι σε αποσχολήσει.
Η παρέα, εδώ, βρίσκεται με σκοπό την αλληλοβοήθεια.
Γιάννης

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Karlos » Δευ 10 Δεκ 2018, 22:41

Καλώς ήρθες. Μην αγχώνεσαι!τι σκέφτεσαι να βάλεις? ?
Keep Reefing! :fish4:

βαγγελης τζιζ
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2018, 09:55
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από βαγγελης τζιζ » Δευ 10 Δεκ 2018, 22:42

καλως ηρθες στην ομαδα μας
:)

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 10 Δεκ 2018, 22:44

Καλώς ήρθες φίλε μας :)

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 10 Δεκ 2018, 22:56

Καλως ηρθες φιλε....σκεψου ποια ψαρια σου αρεσουν και εδω ειμαστε να τα πουμε....σιγα σιγα...ολα θα γινουν.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Chronis
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 10 Δεκ 2018, 12:58
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Chronis » Δευ 10 Δεκ 2018, 23:13

Ευχαριστώ πολύ όλους.
Μάλλον για αφρικάνικα που είναι εύκολα (λέμε τώρα)
Πάντως προς το παρόν το βλέπω το ενυδρείο μου να ωριμάζει με aquasana και μετά nutridac πριν βάλω ψάρια. Αληθινά φυτά μάλλον αργότερα . Θα βάλω 8-10 μικρά ψαράκια 3-5 πόντους το κάθε ένα σε ζευγάρια.
Η κόρη μου θέλει πολύχρωμα αλλά δεν είναι κουρτίνες τα ψάρια...θέλει προσοχή. Πρέπει να πάρω και ένα σετ μέτρησης και έχω χαθεί λίγο....

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Revolution1925 » Δευ 10 Δεκ 2018, 23:15

Καλώς ήρθες! Καλή αρχή στον κόσμο του ενυδρείου!

Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από tsoui » Τρί 11 Δεκ 2018, 00:42

Καλως ηρθες!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Gmarbel » Τρί 11 Δεκ 2018, 08:06

καλώς όρισες..
Το σημαντικό είναι οτι πρώτα ενημερώνεσαι και μετά αποφασίζεις... συνηθως ολοι μας ξεκινησαμε αναποδα..επομένως εχεις ενα + στην επιτυχία
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από nasos » Τρί 11 Δεκ 2018, 10:28

Καλώς ήρθες ! Καλή αρχή !!!!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 11 Δεκ 2018, 11:20

Chronis έγραψε:
Δευ 10 Δεκ 2018, 23:13
Ευχαριστώ πολύ όλους.
Μάλλον για αφρικάνικα που είναι εύκολα (λέμε τώρα)
Πάντως προς το παρόν το βλέπω το ενυδρείο μου να ωριμάζει με aquasana και μετά nutridac πριν βάλω ψάρια. Αληθινά φυτά μάλλον αργότερα . Θα βάλω 8-10 μικρά ψαράκια 3-5 πόντους το κάθε ένα σε ζευγάρια.
Η κόρη μου θέλει πολύχρωμα αλλά δεν είναι κουρτίνες τα ψάρια...θέλει προσοχή. Πρέπει να πάρω και ένα σετ μέτρησης και έχω χαθεί λίγο....
Όλα τα είδη "ενυδρείων" είναι εύκολα και όλα είναι "δύσκολα". ;)
Τα πάντα είναι συνάρτηση των δικών σου επιλογών.
Μπορεί ..πχ...να στήσεις σωστά από την αρχή ένα θαλασσινό ενυδρείο και να σου πηγαίνει ρολόι χωρίς προβλήματα και να απορούν όλοι και εσένα να σου φαίνεται πολύ εύκολο, ενώ μπορείς να στήσεις "λάθος" ένα αφρικάνικο ενυδρείο και να έχεις συνέχεια προβλήματα με απώλειες ψαριών κτλ..
πάμε τώρα και στην χρωματική επιλογή !!!
Αυτό είναι κάτι που οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) όσοι ξεκινούν στον χώρο των ενυδρείων επιζητούν. Να έχουν πολλά χρώματα, να είναι διαφορετικά, και να έχουν και κίνηση παντού. Τα λέω σωστά ???
Δυστυχώς με τον καιρό θα καταλάβεις και μόνος σου ότι τα ενυδρεία δεν είναι οθόνη κάποιας τηλεόρασης όπου βλέπεις ωράια και πολύχρωμα και εντυπωσιακά βίντεο.
Είναι ζωντανά οικοσυστήματα με τις ανάγκες τους και ζητούν την προσοχή και φροντίδα από εμάς για να είναι όσο το δυνατόν πιο υγιή.
Συνεπώς συμφωνώ απόλυτα με το παράδειγμα που έκανες για τις κουρτίνες και πολλά μπράβο σου !!!!

επίσης να σου πω ότι αυτός ο τρόπος υπλογισμός της ψαροσύνθεσης που σκέφτεσαι (...8-10 μικρά ψαράκια σε ζευγάρια) δεν θα μπορέσει να υλοποιηθεί.
Στα αφρικάνικα ..πχ...δεν υπάρχουν ζευγάρια αλλά χαρέμια (1 αρσεν + μινιμουμ 3 θηλ).
Επίσης το μέγεθος των ψαριών (πχ...3 - 5 εκατ) δεν έχει να κάνει με το πόσα "χωράνε" στο ενυδρείο σου.
Δεν υπολογίζεται έτσι αυτό...
Για να υπολογίσεις πόσα ψάρια μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου, θα πρέπει να λάβεις υπόψην σου, το είδος των ψαριών, το πόσο μεγάλα γίνονται, τό πόσο γρήγορα γεννάνε και πολλαπλασιάζωνται, το τί είδους τροφή χρειάζονται, το τι συνθήκες νερού θέλουν, κτλ...κτλ...

Το δικό σου ενυδρείο είδα ότι είναι 100 λίτρα.... αμέσως αμέσως μπορώ να σου αποκλείσω ότι δεν μπορείς να βάλεις ψάρια από τη λίμνη Malawi.
Συνεπώς αν σου αρέσουν τα αφρικάνικα ενυδρεία θα πρέπει να κοιτάξεις σε ψάρια της λίμνης Τανγκανίκα (κοχυλόψαρα).
Αυτά προς το παρόν και εδώ είμαστε να ακούσουμε και να βρούμε μαζί το τι θα μπορούσες να βάλεις και να σου αρέσει.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Chronis
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 10 Δεκ 2018, 12:58
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Chronis » Τρί 11 Δεκ 2018, 13:28

GodFather έγραψε:
Τρί 11 Δεκ 2018, 11:20
Chronis έγραψε:
Δευ 10 Δεκ 2018, 23:13
Ευχαριστώ πολύ όλους.
Μάλλον για αφρικάνικα που είναι εύκολα (λέμε τώρα)
Πάντως προς το παρόν το βλέπω το ενυδρείο μου να ωριμάζει με aquasana και μετά nutridac πριν βάλω ψάρια. Αληθινά φυτά μάλλον αργότερα . Θα βάλω 8-10 μικρά ψαράκια 3-5 πόντους το κάθε ένα σε ζευγάρια.
Η κόρη μου θέλει πολύχρωμα αλλά δεν είναι κουρτίνες τα ψάρια...θέλει προσοχή. Πρέπει να πάρω και ένα σετ μέτρησης και έχω χαθεί λίγο....
Όλα τα είδη "ενυδρείων" είναι εύκολα και όλα είναι "δύσκολα". ;)
Τα πάντα είναι συνάρτηση των δικών σου επιλογών.
Μπορεί ..πχ...να στήσεις σωστά από την αρχή ένα θαλασσινό ενυδρείο και να σου πηγαίνει ρολόι χωρίς προβλήματα και να απορούν όλοι και εσένα να σου φαίνεται πολύ εύκολο, ενώ μπορείς να στήσεις "λάθος" ένα αφρικάνικο ενυδρείο και να έχεις συνέχεια προβλήματα με απώλειες ψαριών κτλ..
πάμε τώρα και στην χρωματική επιλογή !!!
Αυτό είναι κάτι που οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) όσοι ξεκινούν στον χώρο των ενυδρείων επιζητούν. Να έχουν πολλά χρώματα, να είναι διαφορετικά, και να έχουν και κίνηση παντού. Τα λέω σωστά ???
Δυστυχώς με τον καιρό θα καταλάβεις και μόνος σου ότι τα ενυδρεία δεν είναι οθόνη κάποιας τηλεόρασης όπου βλέπεις ωράια και πολύχρωμα και εντυπωσιακά βίντεο.
Είναι ζωντανά οικοσυστήματα με τις ανάγκες τους και ζητούν την προσοχή και φροντίδα από εμάς για να είναι όσο το δυνατόν πιο υγιή.
Συνεπώς συμφωνώ απόλυτα με το παράδειγμα που έκανες για τις κουρτίνες και πολλά μπράβο σου !!!!

επίσης να σου πω ότι αυτός ο τρόπος υπλογισμός της ψαροσύνθεσης που σκέφτεσαι (...8-10 μικρά ψαράκια σε ζευγάρια) δεν θα μπορέσει να υλοποιηθεί.
Στα αφρικάνικα ..πχ...δεν υπάρχουν ζευγάρια αλλά χαρέμια (1 αρσεν + μινιμουμ 3 θηλ).
Επίσης το μέγεθος των ψαριών (πχ...3 - 5 εκατ) δεν έχει να κάνει με το πόσα "χωράνε" στο ενυδρείο σου.
Δεν υπολογίζεται έτσι αυτό...
Για να υπολογίσεις πόσα ψάρια μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου, θα πρέπει να λάβεις υπόψην σου, το είδος των ψαριών, το πόσο μεγάλα γίνονται, τό πόσο γρήγορα γεννάνε και πολλαπλασιάζωνται, το τί είδους τροφή χρειάζονται, το τι συνθήκες νερού θέλουν, κτλ...κτλ...

Το δικό σου ενυδρείο είδα ότι είναι 100 λίτρα.... αμέσως αμέσως μπορώ να σου αποκλείσω ότι δεν μπορείς να βάλεις ψάρια από τη λίμνη Malawi.
Συνεπώς αν σου αρέσουν τα αφρικάνικα ενυδρεία θα πρέπει να κοιτάξεις σε ψάρια της λίμνης Τανγκανίκα (κοχυλόψαρα).
Αυτά προς το παρόν και εδώ είμαστε να ακούσουμε και να βρούμε μαζί το τι θα μπορούσες να βάλεις και να σου αρέσει.
Μερικά θέματα είναι κοινή λογική ,άλλα σωστό διάβασμα και πιστεύω αρκετά εμπειρία . Δεν έχω ιδέα για τα ψάρια γλυκού νερού απλά διαβάζω συνεχώς .Η λεπτομέρεια του χαρεμιού ήταν καταλυτική .
Μου είπαν σε 1 εβδομάδα να βάλω το 100 σταγόνες από το Nutridac και να βάλω ψαρια την επόμενη μέρα.

Και επειδή χρειάζομαι βοήθεια θα ήθελα να μου πείτε μερικά είδη που μπορώ να βάλω για αρχή ..

Τα δεδομένα του ενυδρείου είναι τα εξίς :

Aquarium Wave Riviera Basic 80 Led
•Capacity: 95 liters
•Filter internal Black box 100 με 4 είδη φίλτρου εσωτερικά with circulation pump Stream 480 520 lt/h
•Lamp of Led lighting.
•Allaround Tropic 100W
•Dimensions: 80 cm length x 32 cm width x 45 cm high.

Πλαστικά διακοσμητικά και Air pump ρυθμιζόμενης πίεσης αέρα με δύο υποδοχές σωλήνα ( έχω βάλει σε δύο σημεία να βγαίνουν φυσαλίδες)
Καταλαβαίνω ότι όσο ποιο φυσικό τόσο το καλύτερο αλλά πιστεύω αν καταφέρω να φτιάξω ένα ΄σταθερό περιβάλλον θα μπορέσω να κάνω τις όποιες παρεμβάσεις αργότερα με σωστά φυτά φυσικά με την βοήθεια από εσάς.
Θερμοκρασία είναι στους 22 βαθμούς και ελπίζω να πάει στους 25 (είναι τώρα τρία 24 ώρα που δουλεύει ) έχω σχετικά κρύο περιβάλλον Μήπως θα χρειαστώ και 2ο θερμαντικό σώμα ή μεγαλύτερο ? Ψάχνω και σετ μετρήσεων για αρχάριους αν υπάρχει καμιά πρόταση.

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 11 Δεκ 2018, 14:39

Ωραία... πάμε στα πιο ουσιαστικά και πρακτικά τώρα.

Σαν πρώτο βήμα βγάλε τα πλαστικά διακοσμητικά..... you never know !!!
Αν ο θερμαντήρας δεν έχει να ανεβάσει τη θερμοκρασία από τους 22 στους 25 βαθμούς σε 3 24ωρα όπως λες...τοτε κάποιο πρόβλημα υπάρχει.
Κοίταξε αν έχει κάποιο δείκτη επάνω ο θερμαντήρας σε ποια θερμοκρασία είναι ρυθμισμένος.

Πάμε τώρα στα "μαγικά" ζουμια...... μόνο με αυτά το ενυδρείο σου δεν θα στρώσει και θα αναγκαστείς να χαλάσεις πολλά χρήματα σε τετοια μπουκαλάκια.
Αλλά πριν πάμε σε αυτό, μήπως θα μπορούσες να μας πεις τι έχει μέσα το φίλτρο σου ? Τι υλικα εννοώ ? σφουγγάρια, βαμβάκι, κάτι άλλο...???
Είναι πολύ βασικό να ξέρουμε τι έχει μέσα, τι χώρο έχει μέσα, για να δούμε και το τι μπορείς να βάλεις σαν βιολογικό υλικό.
Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ ...αν μπορούσες να μας βάλεις.

όσο για το στρώσιμο, ...αφού δούμε τι υλικά έχει μέσα και το τι χωράει, ...τότε θα βρεθεί ένα καλό παιδί από εμάς εδώ και θα σου δώσει λίγο "μπόλι" για να στρώσει το ενυδρείο σου σωστά.
Μέχρι τότε μην βιαστείς να βάλεις ψάρια ...άσχετα τι σου είπανε από το κατάστημα.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Chronis
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 10 Δεκ 2018, 12:58
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Chronis » Τρί 11 Δεκ 2018, 16:53

Λοιπόν
Έχω θέμα με τα διακοσμητικά ...αρέσουν στην οικογένεια ..απλά θα τα βγάζω σταδιακά μέχρι να εξαφανιστούν ...καταλαβαίνεις...

Το φίλτρο :

Εικόνα

1 θερμαντικό σώμα με ένδειξη και λυχνία ON (ρυθμισμένο από μένα στους 25 βαθμούς)
2 μαύρο φίλτρο αφρολέξ και άσπρο βαμβάκι πολυεστερικό (ενυδρείου)
3 ενεργός άνθρακας & μαύρο αφρολέξ (ποιο συμπυκνωμένο)
4 άσπροι δακτύλιοι σαν κεραμικοί ήταν ..
5-6 αντλία ανακύκλωσης νερού
τα έβαλα όπως στην φωτό ( έτσι ήταν στις οδηγίες)

το ενυδρείο
Εικόνα

Το φίλτρο το έχω βάλει δεξιά,
αν θέλω μπαίνει και στην μέση.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Τάκης » Τετ 12 Δεκ 2018, 11:13

Chronis έγραψε:
Τρί 11 Δεκ 2018, 16:53
Λοιπόν
Έχω θέμα με τα διακοσμητικά ...αρέσουν στην οικογένεια ..απλά θα τα βγάζω σταδιακά μέχρι να εξαφανιστούν ...καταλαβαίνεις...
Πες ότι θες να βάλεις πέτρες ή κελύφη σαλιγκαριών και τα διακοσμητικά σου πιάνουν χώρο , και είναι και αλήθεια αυτό :)
Θα στα πουν και οι πιο έμπειροι στα Αφρικάνικα αλλά με αυτές τις διαστάσεις ίσως να ήταν καλύτερα να πας σε Ταγκανίκα με κοχυλόψαρα :)
Chronis έγραψε:
Τρί 11 Δεκ 2018, 16:53
1 θερμαντικό σώμα με ένδειξη και λυχνία ON (ρυθμισμένο από μένα στους 25 βαθμούς)
2 μαύρο φίλτρο αφρολέξ και άσπρο βαμβάκι πολυεστερικό (ενυδρείου)
3 ενεργός άνθρακας & μαύρο αφρολέξ (ποιο συμπυκνωμένο)
4 άσπροι δακτύλιοι σαν κεραμικοί ήταν ..
5-6 αντλία ανακύκλωσης νερού
1. Κοίτα να πάρεις και ένα κοντρολερ STC να ησυχάσεις σε θέματα σταθερότητας θερμοκρασίας ,
είναι αξιόπιστος και πολύ οικονομικός, θα τον χρειαστείς και το καλοκαίρι για να συνδέσεις επάνω του ανεμιστηράκια για ψύξη
2. Τα σφουγγάρια και το ενυδρειακό βαμβάκι τα κρατάς
3, Άνθρακα και μαύρο σφουγγάρι που έχει άνθρακα τα βγάζεις , δεν χρειάζονται και μόνο χώρο πιάνουν
4. Με κεραμικό υλικό γεμίζεις όλο τον υπόλοιπο χώρο. Αν το μακαρόνι είναι σε καλή κατάσταση ή αν είναι Siporax το κρατάς,
αλλιώς μπορείς να το γεμίσεις με ελαφρόπετρα που είναι τσάμπα (2 Ευρω τα 12 λίτρα).
Αν κρατήσεις 2 διαφορετικά υλικά πχ μακαρόνι και ελαφρόπετρα , τότε θα τα βάλεις σε σακουλάκι από τούλι να μη μπλεχτούν μεταξύ τους.
Γενικότερα όμως τα σακουλάκια από τούλι βολεύουν πολύ στον καθαρισμό.

Σε ποια περιοχή είσαι ; Αν μπορείς να πεταχτείς Κερατσίνι μπορώ να σου δώσω μπόλι ,
και ευτυχώς που έχεις μικρό ενυδρείο γιατί αλλιώς αν έρθεις για μπόλι σε βλέπω να άλλαζες ψάρια και να έβαζες χρυσόψαρα :mrgreen: :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 12 Δεκ 2018, 16:06

και εδώ ερχόμαστε......σε αυτό που σου είχα πει αρχικά.
όλο και κάποιο "καλό" παιδί θα βρεθεί να σσου δώσει "Μπόλι" (βλέπε Τάκης).
Συμφωνω με την πρόταση του για αλλαγή του άνθρακα και του Μαύρου σφουγγαριού με σακουλάκι από τούλι με ελαφρόπετρα (εκεί μπορείς να βάλεις το μπόλι που θα σου δώσει).
όσο για την ψαροσύνθεση, στα έχω ήδη πει.....μια χαρά μπορείς να βάλεις "κοχυλόψαρα".
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Chronis
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 10 Δεκ 2018, 12:58
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Chronis » Τετ 12 Δεκ 2018, 22:50

Ευχαριστώ πολύ όλους και θα προσπαθήσω να το αρχίσω σωστά ...
Τάκη σε ευχαριστώ ..μόλις βρω χρόνο ..φτιαξω το φίλτρο όπως πρέπει θα σε ειδοποιήσω να βρεθούμε.
Είχα και τις πρώτες αντιδράσεις μα τα πλαστικά ..βλέπεις σε όλους αρέσουν τα πλαστικά αστραφτερά ασιατικά σκούτερ αλλά μπροστά στην original χαλύβδινη vespa όλοι βγάζουν το καπέλο. Παράξενη παρομοίωση αλλά μηχανόβιος γαρ..... (έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετά μηχανάκια και τα έχω οδηγησει δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα ..)
Επίσης όπως μου είπατε όλοι σιγάάά σιγάάάά .. πρέπει να μπω και εγώ σε χρόνους ενυδρειακής ζωής...

Διακρίνω μία ελαφρά απαξίωση για τα χρυσόψαρα ή μου φάνηκε?

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Τάκης » Τετ 12 Δεκ 2018, 23:44

Chronis έγραψε:
Τετ 12 Δεκ 2018, 22:50
Διακρίνω μία ελαφρά απαξίωση για τα χρυσόψαρα ή μου φάνηκε?
Από εμένα το αντίθετο :mrgreen:
Αυτοί όμως που δεν ξέρουν, απλά δεν ξέρουν :(

Άβαταρ μέλους
Chronis
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 10 Δεκ 2018, 12:58
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από Chronis » Τρί 05 Φεβ 2019, 21:47

Ναιιιιιιιι η λίμνη μου εχει κάνει την αρχή ...

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα[/img]


Μετά από σχεδόν 2 μηνες υπομονή κατάφερα τον βυθό που μου αρέσει.

Κατάφερα να πετάξω από μέσα όλα τα πλαστικά που ήθελε η οικογένεια ...
3 ψαράκια είναι καλά για αρχή μέχρι να στρώσουν και τα φυτά μου . (ακόμα άλλα 2 και τέλος)
είναι 3 ψευδομορφέους 2 κιτρινα 1 γκρί
4 μικρές ανούμπιες και 4 μεγάλες με καλά κριμένα σχοινάκια .
Τελικά με κέρδισαν οι αφρικάνες από Μαλάουι.
Στο κάτω κάτω αυτά μου άρεσαν και με αυτά θα προσπαθήσω να φτιάξω βιότοπο. Οι πέτρες σε αυτό το σχήμα ήταν απωθημένο από παλιά .Πρόσεξα βέβαια την ανάρτηση που αναφερόταν στο στήσιμο με πέτρες που δεν τραυματίζουν τα ψάρια , και έπραξα τα ανάλογα .

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο μέλος !

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 05 Φεβ 2019, 22:04

Καλησπερα φιλε μου.
Μπραβο που ξεφορτωθηκες τα πλαστικα.
Ομως τα ψαρακια που διαλεξες...δεν κανουν για το ενυδρειο σου.
Αν δεν κανω λαθος ειναι 100 λιτρα ?
Αν ναι...σε αυτα τα λιτρα δεν μπορεις να βαλεις ψαρια Malawi.
Μονο απο Τανγκανικα κοχυλοψαρα.
Λάμπρος.Τ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Καλώς ορίσατε”