Gmarbel's Malawi tank

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 19 Αύγ 2018, 18:37

Έφτασε ο καιρός να παρουσιασώ το αφρικάνικο. Το ενυδρείο βρίσκεται στο υπνοδωμάτιο και όντως ειναι δωμάτιο με θέα. Μετακόμισε προσφατα εκει αφου ήταν 1.5 χρόνο Τρίπολη όπου δεν είδα γέννα ποτέ και πριν ήταν σε επαγγελματικό χώρο όπου είχα παρα πολλές γέννες αλλά και απώλειες το καλοκαιρι πριν μετακομίσω Τρίπολ, λόγω υψηλών θερμοκρασιών και υπερπληθυσμού. Ευτυχώς τώρα βρήκετη θέση του και ήδη οι γέννες ξεκίνησαν.

Πληροφορίες
Χρονικό διάστημα που λειτουργεί το ενυδρείο: 4 χρόνια συνολικά (2 μήνες σε νεο χώρο μετά απο μεταφορά)
Κατηγορία: Malawi
Διαστάσεις: 170cm μήκος, 50 cm πλάτος, 50cm ύψος
Όγκος: 400 λίτρα
Φυτά: Anubias sp δεμένα πάνω στο ξύλο πλατάνου
Ψάρια : είδος: Pseudotropheus acei αριθμός αρσενικών: 1 αριθμός θηλυκών: 1
Pseudotropheus socolofi αριθμός αρσενικών: 3 αριθμός θηλυκών:7
Iodotropheus sprengerae αριθμός αρσενικών: 1 αριθμός θηλυκών: 3 + μωρά
Άλλα είδη: 2 χ Synodontis sp.
Διακοσμητικά υλικά
άμμος: είδος: 50:50 αμμος θαλάσσης: αραγωνίτης
πέτρες: είδος: αγνωστο, χρώμα: γκρι, προέλευση: Στρατόπεδο
ξύλα κ.λ.π.: κλαδί πλατάνου που επιπλέει
Φόντο: μαυρο (πλαστικό χρωμα)
Φωτισμός: led T8 μπάρα 120cm 18w 6500K τοποθετημένη σε κοινό φωτιστικό οροφής με προστατευτικό κάλλυμα μετά απο τροποποίηση του balast
Διάρκεια φωτισμού: από 10:00 μέχρι 22:00
Φιλτράρισμα
Ποσότητα φίλτρων: 1 Τύπου Αμβούργου, Ροή φίλτρων: 3500 lt/ h Jecod Ποσότητα βιολογικού υλικού: μπλε σφουγγάρι 50χ50χ 5 cm (2 Τμχ)
Θερμαντήρας: Eheim 250w
Aερισμός : Eheim air 200
Ψύξη: οχι


Παράμετροι:

pH: 7,4 (ηλεκτρονικό)
Γενική σκληρότητα (GH): μετράω
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): δεν μετράω
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 40 % Κάθε 20 ημέρες απο νερό δικτύου + seahem prime
Θερμοκρασία τώρα: 29 Θερμοκρασία χειμώνα: 24 Θερμοκρασία καλοκαίρι: 29
Μετρήσεις με τεστ (υγρά ή στικς): tetra
Διατροφή:
Συχνότητα:2 φορές την ημέρα Είδος: tropical cichlid herbivor pellet, tropical spirulina forte granulant, ocean nutrition vegi cichlid pellet
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφίες:
Βίντεο:
malawi 2.jpg
malawi.jpg


Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Κυρ 19 Αύγ 2018, 19:12

Γιατί ένα θηλυκό μόνο στα Αcei, είχες θανάτους; Έχεις 50εκ πλάτος και έκανε αρκετά για να στήσεις τις πέτρες σου με πολλούς τρόπους, γιατί τις έβαλες μέχρι το τζαμί μπροστά βρε συ; Έτσι δε θα βλέπεις και κολουβτα ψαράκια σου, θέλουν κι αυτά το χώρο τους να κολυμπούν σε ανοιχτα μέρη που και που. 12 ώρες φωτισμού είναι πολλές. Κατέβασέ τες σταδιακά στις 8. Βιολογικό υλικό δεν έχεις στο φίλτρο; Μόνο σφουγγάρια;
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 19 Αύγ 2018, 19:29

ειχα πάρει 4 acei αλλα εμειναν τα 2 (ήταν πολυ ταλαιπωρήμένα απο την αγορά τους)
ο φωτισμός όντως είναι αρκετές ώρες αλλα ειπα καλοκαιρι ειναι μεγαλυτερη μέρα...το χειμώνα κατεβαινω
Στο φίλτρο εχω περιπου 1.5 λίτρο βιολογικό πάνω απο την αντλία σαν συμπλωρωμα. Εδω και χρονια θελω να παρω ενα εξωτερικό αλλά δεν με αφήνουν τα έξοδα του reef. Σιγά σιγα θα το πάρω και αυτό πια, για να κερδίσω τα λίτρα του φίλτρου.
Εχουν χωρο μπροστά και πίσω και πάνω για κολύμπι αλλα και παρα πολλα περασματα και κρυψώνες ωστε να μην έχω πολλους τσακωμούς...
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Κυρ 19 Αύγ 2018, 19:51

Βάλε κάνα θηλυκο acei σιγά σιγά. Εγώ είμαι ένθερμος υποστηρικτής εν τω μεταξύ της διακριτικής πρασινάδας στα αφρικανικα (αν δεις το θεμα μου στην κατηγορία Malawi θα καταλάβεις) και μου αρέσει ο τρόπος που έχεις βάλει τη ανούμπια. Πόσο αφορά τις ώρες φωτισμού και τη διαφορά που έχεις δε χειμώνα και καλοκαίρι, δεννομιζω ότι προσφέρει και τίποτα αλλά μιας και το κάνεις, επειδή η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη, κοιτα να μειώνεις τις ώρες φωτισμού σταδιακά και λίγο λίγο. Α! Και κάτι άλλο, μιας και έχεις τρία σοκολοφι, βάλε κι αλλα θηλυκα αν και τα τρία αρκετά είναι πάλι στο ίδιο είδος.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 19 Αύγ 2018, 20:05

οι ανουμπιες ειναι δοκιμαστικά. Αντέχουν προς το παρον και αναπτύσσονται. Νομιζω ο αιορπυμενες δεν ενοχλουν καθόλου τα ψαρια. Κανουν και σκιές.
Τα acei προέκυψαν. spreagerae Ηθελα μόνο αλλα εκανα την παραγγελία ηλεκτρονικά και δεν ειχε διαθεσιμα 7 σε καλη κατασταση και μου εστειλε 4 acei αλλα επιβίωσαν τα δύο. ελεγα να βάλω και αλλα αλλα περιμενα να δω το φύλο τους. Τωρα ισως εβαζα θηλυκα αλλα δύκολο να βρεις σεξαρισμένα και στις αγγελίες ή μικρά βρίσκεις ή αρσενικά. Αν και νομιζω σιγά σιγά θα δώ και γεννα και δεν θέλω τωρα να ταραξω τις ισορροπίες. Οσο για τα socolofi οντως ειναι αρκετά 3 αρσενικά αλλα και εδω εχω το ιδιο θέμα. θηλυκά δεν βρίσκεις τα αρσενικα δεν τα θελει κανεις ( ασε που τώρα δεν πιανονται) και δεν θλελω να βαλω άλλα. Περιμένω γέννες και θα αυξηθει ο πληθυσμός απο αυτά. Ηδη και sτα socolofi βλέπω μπουκώματα.
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 20 Αύγ 2018, 00:18

Να το χαιρεσαι Γιωργο και με πολλες πολλες γέννες!!!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 20 Αύγ 2018, 09:17

Voas έγραψε:
Δευ 20 Αύγ 2018, 00:18
Να το χαιρεσαι Γιωργο και με πολλες πολλες γέννες!!!
Ευχαριστώ Νίκο
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
isidor
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:01
Τοποθεσία: Μαρούσι
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από isidor » Δευ 20 Αύγ 2018, 10:16

Καλημέρα φίλε μου.
Μου αρέσει το στήσιμο σου αλλά προσωπικά θα έβγαζα μερικές πέτρες από το μπροστινό τζαμί.
Καλό θα ήταν να έβαζες δυο με τρία ανεμιστηράκια ώστε να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία πάνω από τους 27.
Βαλε και έναν κοντρολερ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μην σου κολλήσει κανένας θερμαντηρας.
12 ώρες με τα φώτα αναμμένα είναι πολλές και σου ανεβάζουν και την θερμοκρασία. Κατέβασε τα στις 8.
Αλλαγές νερου θα έκανα κάθε 15μερες.
Καλή συνέχεια με τον όμορφο ενυδρείο σου.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 20 Αύγ 2018, 10:43

Καλημέρα και από εμένα φίλε μου και ευχαριστουμε για την παρουσίαση σου.
Από την πλευρά μου αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι οτι το ενυδρείο σου με καποιες παρεμβάσεις θα μπορούσε να γινει πολύ "ιδιαίτερο" και πιο απροβλημάτιστο για σενα και τα ψαράκια σου.
Καταρχήν θα συμφωνήσω και εγώ ότι οι ώρες φωτισμού που εχεις είναι πολλές και ειδικά για τις "αφρικάνες" δεν τους προσφέρουν τίποτε.
Πιο πολύ αντιλαμβάνονται την αλλαγή των εποχών απο το δυνάμωμα των ρευμάτων μεσα στο νερό παρα με το φως.
Επίσης οι ανούμπιες και το ξυλο που εβαλες επίσης δεν προσφέρουν τίποτε στα ψαρια σου και ειναι εντελώς εκτος του βιότοπου στον οποίο μεγαλώνουν.
Τα φυτα αυτού του ειδους σε Αφρικάνικα ενυδρεία με ψάρια Mbuna προσφέρουν όσα θα προσφερε και ενα κεραμικό βαρκάκι ή κάποιο άλλο (ασφαλές κατα τα αλλα) αντικείμενο.
Είναι καθαρά και μονο για διακοσμητικους λογους και ικανοποιεί κατά βάση τη δική μας αισθητική.
Θα μου πεις τώρα...κακό κάνουν ? Όχι
Σε ότι αφορά το στήσιμο με τις πετρες και εδώ θα συμφωνήσω ότι θα μπορούσαν να στηθούν με διαφορετικό τρόπο ούτως ώστε να υπάρχει ενα πιο ακανονιστο σχήμα και να δώσεις και υψος σε καποια σημεία.
Αφου όμως λες ότι εχουν αρκετες κρυψώνες και χωρο να κολυμπούν τότε και σε αυτο θα σου πω ότι ειναι ξεκάθαρα θέμα αισθητικής από την στιγμή που δεν θελεις να προσομοιώσεις τον βιότοπο των ψαριών που φιλοξενείς.
Σε ότι αφορά την ψαροσύνθεση σου και εγώ θα σου ελεγα ότι το ζευγαρι των Acei θα πρεπει να αλλαξει.
Ειτε να προστεθουν θηλυκά ειτε να τα βγαλεις.
Θα μου πεις μια κουβεντα ειναι να τα βγαλεις....
Πιστεψε με σε καταλαβαινω απολυτα.....
Ισως μια αναδιοργάνωση στις πετρες θα σου επέτρεπε να μπορεσεις να κάνεις αυτή την αλλαγή.
Ούτως ή αλλως στο μελλον θα χρειαστείς να βγαζεις τα υπεραριθμα ψαρια και τοτε θα πρεπει να βρεις λύση.
Τα 3 αρσενικά socolofi επιβιώνουν προς το παρον ξεκάθαρα γιατι εχεις αρκετα θηλυκά.
Δεν ξερω αν θα συνεχίσει να ισχύει αυτό
Πιστεύω ότι η ιδια η φυση θα φροντισει να μειωθούν τα αρσενικά.
Σε οτι αφορά τον συνδιασμό των ψαριών που εχεις διαλέξει μπορώ να πω ότι θα βλέπεις κίνηση στη μεση και στο άνω τμημα του ενυδρείου σου μιας και τα 3 ειδη κολυμπάνε σε αυτα τα τμηματα.
Τέλος θα σου πω ότι οι αλλαγες νερού που κάνεις είναι αρκετα λίγες.
Το πιο ενδεδειγμένο θα ηταν το 40% (αν οχι καθε βδομάδα) κάθε 10 ημέρες και οχι καθε 20.
Εύχομαι τελος να καταφέρεις να αγοράσεις το εξωτερικό φίλτρο που είπες.
Να το χαίρεσε και να το απολαμβάνεις μαζί με τα υπόλοιπα ενυδρεία σου
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 20 Αύγ 2018, 11:53

ευχαριστώ για την απάντηση και τις παρατηρήσεις..
Η αλήθεια είναι οτι οι αλλαγές νερού μόνο καλό κάνουν ...θα δώ μήπως τις κάνω πιο συχνές χρησιμοποιώντας το νερο για το πλυσιμο του μπαλκονιού και για ποτισμα...οπως κάνω και τώρα εξαλλου..
Κατα τα άλλα αισθητικά μαρέσει ολο αυτό το νταμάρι μαζί εχώ δει στησιματα με δυο σωρους δεξια αριστέρα αλλα δεν με καλυπτουν αισθητικά
Γιατι λες οτι το στησιμο δεν προσομοιάζει το βιοτοπο των ψαρίων?...απο βιντεο που εχω δει δεν διαφέρει νπμιζω..(εκτος απο τα φυτά αλλα είναι απο το κλαδεμα του ''Αμαζονίου'' και είπα να πιασουν τόπο)
Για τα acei θα δώ πώς θα πάνε οι γεννες και απο του χρόνου θα κινηθώ...
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 20 Αύγ 2018, 11:56

ευχαριστώ για την απάντηση και τις παρατηρήσεις..
Η αλήθεια είναι οτι οι αλλαγές νερού μόνο καλό κάνουν ...θα δώ μήπως τις κάνω πιο συχνές χρησιμοποιώντας το νερο για το πλυσιμο του μπαλκονιού και για ποτισμα...οπως κάνω και τώρα εξαλλου..
Κατα τα άλλα αισθητικά μαρέσει ολο αυτό το νταμάρι μαζί εχώ δει στησιματα με δυο σωρους δεξια αριστέρα αλλα δεν με καλυπτουν αισθητικά
Γιατι λες οτι το στησιμο δεν προσομοιάζει το βιοτοπο των ψαρίων?...απο βιντεο που εχω δει δεν διαφέρει νπμιζω..(εκτος απο τα φυτά αλλα είναι απο το κλαδεμα του ''Αμαζονίου'' και είπα να πιασουν τόπο)
https://www.youtube.com/watch?v=MvnDfPzhR3Q
Για τα acei θα δώ πώς θα πάνε οι γεννες και απο του χρόνου θα κινηθώ...
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 20 Αύγ 2018, 12:07

Όταν γυρισω με το καλό από τις διακοπες. Θα σου δώσω αναλυτικα εικόνες και βίντεο απο τα reef που ζούνε τα ψαράκια σου που φιλοξενείς.
Όπως επίσης και περισσοτερες πληροφορίες σχετικά με τα ρευματα της περιοχής κτλ...και το ποσο τα λατρευουν τα ψαρακια σου.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 20 Αύγ 2018, 12:15

Για τα ρεύματα το ξέρω...
Καλές διακοπές και καλή επιστροφή...και εδω ειμαστε να τα πουμε
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Δευ 20 Αύγ 2018, 13:10

Χαιρετώ κι εγώ. Καταρχάς μπράβο που έχεις ενα ενυδρείο με μπουνα. Είναι η καλύτερη επιλογή (αντικειμενικά πάντα :) ) .
Τώρα για παρατηρήσεις τα είπαν όλα νομίζω. Σίγουρα τα acei θέλουν περισσότερα άτομα, θηλυκά βέβαια, και πραγματικά τα συγκεκριμένα ψάρια αξίζει να τα έχεις σε πληθυσμό γιατί κοπαδιαζουν...
Οι ώρες φωτισμού σίγουρα πρέπει να μειωθούν, εξάλλου στην τροπική ζώνη δεν έχουν μεγάλη αυξομειωση ανάλογα την εποχή και επίσης πριν ανάψουν τα φώτα δεν νομίζω ότι επικρατεί το απόλυτο σκοτάδι μες στο σπίτι.
Η θερμοκρασία σίγουρα πρέπει να ρυθμιστεί το καλοκαίρι και να μην ξεπερνάει τους 27 - 27,5 το πολύ.
Για το στήσιμο θα μπορούσες να βάλεις κάποιες από τις μεγάλες πέτρες όρθιες για να μοιάζει πιο φυσικό και ακανονιστο.
Σταύρος ο cheepης.

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 20 Αύγ 2018, 13:56

Όντως τα acei κοπαδιαζουν. και τα δύο μαζί είναι πάντα.
Τις πέτρες φοβάμαι να τις βάλω όρθιες μη πέσουν και από την άλλη θα δημιουργούν φραγμούς στις απλωτες. Για την ώρα δεν κάνω αλλαγές. Τον φωτισμό ήδη ξεκίνησα να τον μειώνω. Και λέω να βάλω και έναν κυκλοφορητή που περισσεύει από το reef για ρευμα.
Αν πάρω το φίλτρο και αυξηθεί και ο πληθυσμός ίσως βγάλω τις πάνω πέτρες που είναι ογκώδεις και δεν προσφέρουν και πολλά.

Για εξωτερικο φίλτρο τι προτείνεται; Αποδοτικό, οικονομικό στην κατανάλωση και αξιόπιστο; 1ή 2;
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Δευ 20 Αύγ 2018, 14:25

Ο κυκλοφορητης καλό θα κάνει για πολλούς λόγους. Αν αυξηθεί ο πληθυσμός όμως όπως λες, θα χρειάζεσαι και περισσότερες κρυψώνες, ποις ο λόγος να αφαιρέσεις πέτρες; Ίσα ίσα που θα τις χρειάζεσαι περισσότερο.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 20 Αύγ 2018, 14:34

Undertaker έγραψε:
Δευ 20 Αύγ 2018, 14:25
Ο κυκλοφορητης καλό θα κάνει για πολλούς λόγους. Αν αυξηθεί ο πληθυσμός όμως όπως λες, θα χρειάζεσαι και περισσότερες κρυψώνες, ποις ο λόγος να αφαιρέσεις πέτρες; Ίσα ίσα που θα τις χρειάζεσαι περισσότερο.
οι πάνω πάνω ειναι πολύ μεγάλες και προσφέρουν λίγες κρυψώνες σε σχέση με τον ογκο που καταλαμβάνουν...ισως αν βγουν καποιες δημιουργηθεί και ενα πιο ανομοιομορφο scape.. θα δείξει..αν κουραστώ να το χαζεύω και χρειαστω μια οπτική αλλαγή ή αν τα ψάρια τι ζητήσουν...
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Δευ 20 Αύγ 2018, 15:15

Κοίτα μη το βλέπεις έτσι. Μην μετράς τις τρύπες. Παίζουν πολλά ρόλο. Ας πούμε κάποιες μεγάλες όρθιες πέτρες μπορεί να μην σου δώσουν τρύπες αλλά θα βοηθήσουν σε περιπτώσεις κυνηγητού και στη μείωση της ορατοτητας ανάμεσα σε τσαμπουκαλήδες αρσενικούς.
Σταύρος ο cheepης.

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Δευ 20 Αύγ 2018, 15:19

Gmarbel έγραψε:
Δευ 20 Αύγ 2018, 13:56
Όντως τα acei κοπαδιαζουν. και τα δύο μαζί είναι πάντα.
Σκέψου να έχεις 7 και να είναι και τα 7 στη σειρά... Και γύρω τους τα υπόλοιπα μπουνα να πλακώνονται και να μπαινοβγαίνουν στις τρύπες.
Σταύρος ο cheepης.

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 20 Αύγ 2018, 15:50

Φαρμακοδάσκαλος έγραψε:
Δευ 20 Αύγ 2018, 15:19
Gmarbel έγραψε:
Δευ 20 Αύγ 2018, 13:56
Όντως τα acei κοπαδιαζουν. και τα δύο μαζί είναι πάντα.
Σκέψου να έχεις 7 και να είναι και τα 7 στη σειρά... Και γύρω τους τα υπόλοιπα μπουνα να πλακώνονται και να μπαινοβγαίνουν στις τρύπες.
καταλαβα τι εννοεις με τις πέτρες αλλα τις συγκεκριμένες ορθιες ή γενικά να δώω περισσοτερο υψος το φοβάμαι οτι θα γλυστρίσουν. προς το παρον ολα ειναι ήσυχα και θα τα αφησω στην ησυχία τους..εχουν ταλαιπωρηθεί αρκετά
εχεις δίκιο για τα acei..αν εβρισκα 2-3 θηλυκά θα έβαζα. 7 ειναι πολλά..!
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 20 Αύγ 2018, 15:52

εν τω μεταξύ...
ο κυκλοφορητής μπήκε σε λειτουργία ..
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 20 Αύγ 2018, 15:57

Μη τις φοβασαι τις πετρες.....όσο μεγαλυτερες τοσο καλυτερα.
Δες αυτο ... viewtopic.php?f=48&t=50
Ακόμη και στο βιντεο που εβαλες απο την λιμνη πριν θα δεις πόσο μεγαλους ογκους απο πέτρες εχει.
Υπαρχουν τεραστια κομματια και αρκετα γύρω τους πιο ακανόνιστα.
Επίσης βάλε όσο πιο δυνατη κυκλοφορία εχεις....θα δεις το μοναδικό θέαμα να παίρνουν όλες οι κιχλίδες σου σειρα κοντρα στο ρευμα και να καθονται ετσι με τις ωρες.
Μην τις φοβασαι τις αλλαγές.
Εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε σε οτι χρειαστεί.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 20 Αύγ 2018, 16:09

παρόμοιες διαστασεις έχουμε... εγω τετοιες κοτρώνες δεν έχω βεβαια...
τις εχεις βάλει να ακουμπανε στο πίσω τζάμι? ετσι ειναι μια λύση σε καποιο σημείο να τις βάλω να ακουμπανε να δημιουργειθει πιο σταθερη βαση και να ανεβω σε ύψος....
επίσης ο φωτισμός σου..αναδυκνύει εντυπωσιακά το χρωμα των ψαριών ...
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Δευ 20 Αύγ 2018, 20:14

Σε βάθος χρόνου και όποτε βρεις ευκαιρία όλα αυτά. Δεν είναι κάτι που επειγει.
Σταύρος ο cheepης.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 21 Αύγ 2018, 11:49

Gmarbel έγραψε:
Δευ 20 Αύγ 2018, 16:09
παρόμοιες διαστασεις έχουμε... εγω τετοιες κοτρώνες δεν έχω βεβαια...
τις εχεις βάλει να ακουμπανε στο πίσω τζάμι? ετσι ειναι μια λύση σε καποιο σημείο να τις βάλω να ακουμπανε να δημιουργειθει πιο σταθερη βαση και να ανεβω σε ύψος....
επίσης ο φωτισμός σου..αναδυκνύει εντυπωσιακά το χρωμα των ψαριών ...
Δεν ακουμπάνε εντελως στο πισω τζαμι.
Ισα ισα...ουσιαστικά ειναι οφθαλμαπάτη..γιατι πισω απο τις ορθιες υπαρχουν αλλες που τις κρατανε.
Και ετσι ακουμπαει απλα και καπου καπου στο πισω τζαμι.
Και ναι....αν εγω με αυτες τις πετρες δεν ειχα θεμα....δεν θα εχεις ουτε και εσύ....και επισης δειχνει πιο φυσικό και πιο αγριο.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
isidor
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:01
Τοποθεσία: Μαρούσι
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από isidor » Τρί 21 Αύγ 2018, 13:11

Δες αυτό το ενυδρείο που βγήκε πρώτο σε διαγωνισμό.
Μπορείς να κανείς και κάτι τέτοιο.
Συνημμένα
EC545CFD-1CCD-4FD4-A1C7-A31E4101092B.jpeg
A854C752-B213-4D49-B94C-70FB15288922.jpeg

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 21 Αύγ 2018, 13:34

Δεν κανει Ισίδωρε το στήσιμο αυτο για τα ψαρια που εχει ο φίλος.
Όσο για τα βραβεία και τους διαγωνισμούς ξέρουμε πολύ καλά οτι δεν αποτελούν σε καμιά περίπτωση το "παράδειγμα".
Εχουμε δει "κριτές" με άθλια ή απαράδεχτα ενυδρεία ή ακόμη και χωρίς καν ενυδρεία του βιοτοπου που καλούνται να κρινουν.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
isidor
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:01
Τοποθεσία: Μαρούσι
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από isidor » Τρί 21 Αύγ 2018, 13:43

Λάμπρο πιστεύω πως θυμάσαι σε ποιον διαγωνισμό κέρδισε και ποιοι ήταν οι κριτές.
Δεν θέλω να το συνεχίσω γιατί βγαίνουμε εκτός θέματος.
Το έβαλα επειδή μου άρεσε και αν αρέσει στο φίλο.

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τρί 21 Αύγ 2018, 14:03

θα αρκεσ΄τω σε αυτο που έχω τώρα. Αργοτερα θα κάνω αλαγες στα παισια συντήρησης...Γενικα θα προσπαθήσω να δώσω σε καποι σήμειο τουλαχιστο λιγο ύψος στις πέτρες στην πίσω πλευρά του ενυδρείου και πιο χαμηλά μπροστά...
προς το παρον απολαμβνω τα baby spreagerae ...
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Gmarbel's Malawi tank

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 28 Αύγ 2018, 10:12

GodFather έγραψε:
Δευ 20 Αύγ 2018, 12:07
Όταν γυρισω με το καλό από τις διακοπες. Θα σου δώσω αναλυτικα εικόνες και βίντεο απο τα reef που ζούνε τα ψαράκια σου που φιλοξενείς.
Όπως επίσης και περισσοτερες πληροφορίες σχετικά με τα ρευματα της περιοχής κτλ...και το ποσο τα λατρευουν τα ψαρακια σου.
Καλημέρα σου.
Όπως σου υποσχέθηκα, τώρα που γύρισα μπορώ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες για τα ψαράκια που φιλοξενείς.
Ας ξεκινήσουμε με τα "iodotropheus sprengerae" τα οποία ζούν στο Νότιο κομμάτι της λίμνης Malawi κοντά στο "Boadzulu Island"
Τα "Pseudotropheus Acei" ζουν συνήθως στο Βόρειο κομμάτι της λίμνης. Αν και τα βρίσκουμε σε αρκετά reef, τα πιο συνηθισμένα είναι το "Itungi", "Ngara", "Lupembe".
Τα Socolofi τα βρίσκουμε στο κεντρικό κομμάτι της λίμνης και Ανατολικά. πχ "Tumbi point", "Mara point", "Cobue reef".
Ένα σχετικό βίντεο από το "Mara rock" είναι αυτό "https://www.youtube.com/watch?v=SUF6XXGBYJQ&t=305s
Όπως καταλαβαίνεις επειδή τα ψάρια που φιλοξενείς καλύπτουν γεωγραφικά σχεδόν όλη τη λίμνη, είναι σίγουρο ότι στην φύση έχουν αρκετές διαφορές στα ρεύματα που συναντούν.
Μια ανάλυση σχετικά με τα ρεύματα που υπάρχουν στη λίμνη και πως κινούνται μπορείς να διαβάσεις εδώ.
"https://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=48&t=50"
Επίσης βίντεο σχετικά με τον βιότοπο των ψαριών από διάφορα Reef της λίμνης μπορείς να δεις εδώ.
"https://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=49&t=221"

Για οτιδήποτε άλλο θα ήθελες να ρωτήσεις ή να συζητήσουμε είμαι στη διάθεση σου.
Και πάλι σου εύχομαι να το χαίρεσαι και να το απολαμβάνεις το Αφρικάνικο ενυδρείο σου.
Δεν είναι τυχαίο που λένε ότι τα ψάρια σε αυτό είναι ότι πιο κοντινό σε Θαλασσινό.
Λάμπρος.Τ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρουσιάσεις ενυδρείων λίμνης Malawi”