Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Άβαταρ μέλους
isidor
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:01
Τοποθεσία: Μαρούσι
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από isidor » Κυρ 28 Οκτ 2018, 09:15

Πολύ όμορφο.



Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Κυρ 28 Οκτ 2018, 10:51

Πολυ καλη κινηση να προσθεσεις πετρες περισσοτερες.
Πιστευω ομως οπως τις βλεπω οτι αυτες που εχεις βαλει επανω δεν δειχνουν να πατανε καλα και τις ψιλοφοβαμαι.
Επισης καποιες απο αυτες τις πετρες δειχνουν να εχουν αιχμηρες ακρες και οταν μεγαλωσουν τα ψαρια σου αν αρχισουν τα κυνηγητα υπαρχει φοβος να τραυματιστουν.
Μπορεις τις ακρες να τις κανεις λιγο πιο λειες.
Και τελος να προσθεσω οτι με τοσες πετρες θα μπορουσες να κανεις ακομη πιο "φυσικο-αφυσικο" στησιμο.
Λάμπρος.Τ

AGAPI
Posts in topic: 2
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από AGAPI » Κυρ 28 Οκτ 2018, 12:48

Σίγουρα θα το εκτιμήσουν τα ψαράκια σου!
Κ εγω ποτέ δεν αγόρασα πέτρα!
Για malawi έπαιρνα πάντα απο τη θάλασσα!
Εχουν κ πιο λείες άκρες οι πετρες απο θάλασσα!
Επίσης όπως κ εσύ ποτέ δεν τις εβρασα!
Πιεστικο δεν εχω με ζεστο νερό, αλλά κ με το ντουζ στη μπανιερα μια χαρά ήταν!

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Κυρ 28 Οκτ 2018, 13:52

GodFather έγραψε:
Κυρ 28 Οκτ 2018, 10:51
Πολυ καλη κινηση να προσθεσεις πετρες περισσοτερες.
Πιστευω ομως οπως τις βλεπω οτι αυτες που εχεις βαλει επανω δεν δειχνουν να πατανε καλα και τις ψιλοφοβαμαι.
Επισης καποιες απο αυτες τις πετρες δειχνουν να εχουν αιχμηρες ακρες και οταν μεγαλωσουν τα ψαρια σου αν αρχισουν τα κυνηγητα υπαρχει φοβος να τραυματιστουν.
Μπορεις τις ακρες να τις κανεις λιγο πιο λειες.
Και τελος να προσθεσω οτι με τοσες πετρες θα μπορουσες να κανεις ακομη πιο "φυσικο-αφυσικο" στησιμο.
Σε ευχαριστώ Λάμπρο! Είναι αρκετά ψηλές οι στοίβες αν και πρόσεξα πολύ να στερεωθούν καλά, θα έχω το νου μου μήπως υπάρξει κάποιος κίνδυνος να πέσουν. Θα ήθελα και γω να γίνουν λίγο πιο αφύσικες αν και το πλάτος του ενυδρείου δεν βοηθάει πολύ ή θα έπρεπε να κολληθούν για να κερδίσω κάποιους πόντους στο φάρδος και να μη φοβάμαι ότι θα ακουμπήσουν στα τζάμια, επίσης προσπάθησα να χρησιμοποιήσω τις ήδη υπάρχουσες σαν βάση αλλιώς θα έπρεπε να βγει όλη η άμμος και να ξεκινήσει το στήσιμο από την αρχή πράγμα λίγο δύσκολο αυτή τη στιγμή. Το μέλλον θα δείξει!!

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Κυρ 28 Οκτ 2018, 14:40

AGAPI έγραψε:
Κυρ 28 Οκτ 2018, 12:48
Σίγουρα θα το εκτιμήσουν τα ψαράκια σου!
Κ εγω ποτέ δεν αγόρασα πέτρα!
Για malawi έπαιρνα πάντα απο τη θάλασσα!
Εχουν κ πιο λείες άκρες οι πετρες απο θάλασσα!
Επίσης όπως κ εσύ ποτέ δεν τις εβρασα!
Πιεστικο δεν εχω με ζεστο νερό, αλλά κ με το ντουζ στη μπανιερα μια χαρά ήταν!
Η μία λύση ήταν κουβάδες και βραστό νερό, μετά σκέφτηκα τη λύση του πιεστικού και πραγματικά κάνει πολύ καλή δουλειά γιατί βγαίνουν με τη μία λάσπες, χώματα και ότι άλλο είναι κολλημένο πάνω στις πέτρες.

Προς το παρών δείχνουν να το χαίρονται πολύ, μπαινοβγαίνουν στις τρύπες και ψάχνουν να κάνουν νέες "φωλιές". Το περίεργο με τη φύση είναι πως η θηλυκιά chilumba η οποία είναι πάλι έγκυος έχει οριοθετήσει πάλι τον ίδιο χώρο για φωλιά άσχετα που έχει αλλάξει με τις νέες πέτρες. Εννοώ βρίσκεται πάλι ακριβώς στον ίδιο χώρο του ενυδρείου!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 29 Οκτ 2018, 13:53

Panioul έγραψε:
Κυρ 28 Οκτ 2018, 13:52
GodFather έγραψε:
Κυρ 28 Οκτ 2018, 10:51
Πολυ καλη κινηση να προσθεσεις πετρες περισσοτερες.
Πιστευω ομως οπως τις βλεπω οτι αυτες που εχεις βαλει επανω δεν δειχνουν να πατανε καλα και τις ψιλοφοβαμαι.
Επισης καποιες απο αυτες τις πετρες δειχνουν να εχουν αιχμηρες ακρες και οταν μεγαλωσουν τα ψαρια σου αν αρχισουν τα κυνηγητα υπαρχει φοβος να τραυματιστουν.
Μπορεις τις ακρες να τις κανεις λιγο πιο λειες.
Και τελος να προσθεσω οτι με τοσες πετρες θα μπορουσες να κανεις ακομη πιο "φυσικο-αφυσικο" στησιμο.
Σε ευχαριστώ Λάμπρο! Είναι αρκετά ψηλές οι στοίβες αν και πρόσεξα πολύ να στερεωθούν καλά, θα έχω το νου μου μήπως υπάρξει κάποιος κίνδυνος να πέσουν. Θα ήθελα και γω να γίνουν λίγο πιο αφύσικες αν και το πλάτος του ενυδρείου δεν βοηθάει πολύ ή θα έπρεπε να κολληθούν για να κερδίσω κάποιους πόντους στο φάρδος και να μη φοβάμαι ότι θα ακουμπήσουν στα τζάμια, επίσης προσπάθησα να χρησιμοποιήσω τις ήδη υπάρχουσες σαν βάση αλλιώς θα έπρεπε να βγει όλη η άμμος και να ξεκινήσει το στήσιμο από την αρχή πράγμα λίγο δύσκολο αυτή τη στιγμή. Το μέλλον θα δείξει!!
Δεν χρειάζεται να κολληθούν.
Στο δικό μου που είχα βάλει τεράστιους όγκους και πάρα πολλές μικρότερες, ποτε δεν είχα κολλήσει πέτρες.
Και να ακουμπήσουν στο πίσω τζάμι δεν παθαίνει τίποτε.
Απλά το μυστικό είναι να μην πέφτει όλο το βάρος στο τζαμι.
Το να ακουμπάει δεν σου δημιουργεί θέμα.
Επίσης, θα μπορούσες αντι να έχεις βάλει τις μικρές από πάνω σαν στοίβα και να μοιάζουν οι 2 φωτό (η φωτό με την μάντρα από το χωράφι με τις πέτρες και η φωτό με το στήσιμο στο ενυδρείο) σαν ίδιες, να έχεις βάλει τις μεγάλες κάπως ακανόνιστα, και τις μικρές να πεφτουν ανάμεσα τους σαν κατολίσθηση.
και πιο φυσικό θα φαινόταν και πιο ασφάλεια θα είχες.
Άποψη μου πάντα και χωρίς παρεξήγηση.
Λάμπρος.Τ


Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Τετ 31 Οκτ 2018, 00:25

GodFather έγραψε:
Δευ 29 Οκτ 2018, 13:53
Επίσης, θα μπορούσες αντι να έχεις βάλει τις μικρές από πάνω σαν στοίβα και να μοιάζουν οι 2 φωτό (η φωτό με την μάντρα από το χωράφι με τις πέτρες και η φωτό με το στήσιμο στο ενυδρείο) σαν ίδιες,
:lol: :lol: :lol: Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα προσέξει ότι μοιάζουνε!!! Έχεις δίκιο, λες να εμπνεύστηκα υποσυνείδητα;;; Πλάκα κάνω...και μένα δεν μου αρέσει πάρα πολύ αυτή η στοίβα, προσπάθησα προς το παρών να κερδίσω μόνο ύψος και φωλιές χωρίς να δω ιδιαίτερα το αισθητικό κομμάτι. Πιθανών σε μία μελλοντική απομάκρυνση κάποιων ψαριών να αλλάξουν ριζικά οι θέσεις των βράχων. Πάντως για να μπορέσω να κάνω απόλυτα αυτό που λες θα έπρεπε οι μεγάλες πέτρες να ήταν πολύ πιο μεγάλες ώστε να είχαν το απαραίτητο ύψος αλλά ρε συ δεν κουβαλιούνται πιο μεγάλες!!! ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ!!! :shrug: :shrug: :shrug:

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Κυρ 09 Δεκ 2018, 14:20

Εχθές κατά την καθιερωμένη αλλαγή νερού έπαιξα και λίγο με τις πέτρες. Συγκεκριμένα σήκωσα περισσότερο την αριστερή στοίβα ακουμπώντας μερικές και στο πίσω τζάμι και στο πλαϊνό και προσπάθησα το ύψος να κατεβαίνει προς τα δεξιά και να σβήσει στο τέλος. Γενικά η ποσότητα των πετρών έχει μειώσει τον όγκο του νερού αλλά προσφέρει πάρα πολλές κρυψώνες και δεν έχω καθόλου καυγάδες. Το μόνο άσχημο είναι ότι έχασα την ενήλικη Chilumba θηλυκιά στο τέλος του δεύτερου μπουκώματός της. Πιθανών να ήταν πολύ εξαντλημένη και να την ζόρισε πολύ κάποιος από τους δύο αρσενικούς. Δυστυχώς τα μικρά δεν μεγάλωσαν τόσο ώστε να ξεχωρίσουν τα θηλυκά και έτσι την πίεση την έφαγε μόνη της. Επίσης 2 από τα μικρά της τα έβλεπα για μερικές μέρες αλλά πλέον τα έχω χάσει οπότε μάλλον έγιναν μεζές. Φώτο από το νέο στήσιμο θα ανεβάσω το απόγευμα με το φως.

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Κυρ 09 Δεκ 2018, 18:03

Και μερικές φωτογραφίες από τη μικρή αλλαγή. Δεν ήθελα να ανακατέψω παραπάνω τις πέτρες, πιθανών αυτό να γίνει αν βγουν με κάποια αφορμή όλα τα ψάρια οπότε τότε να πετύχω και πιο φυσικό αποτέλεσμα. Προς το παρών νομίζω ότι μου αρέσει λίγο παραπάνω αυτό το στήσιμο.
Συνημμένα
20181209_173314small.jpg
20181209_173305small.jpg
20181209_173255small.jpg
20181209_173243small.jpg
20181209_173236small.jpg

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Κυρ 09 Δεκ 2018, 18:05

Και μια που ο φίλος Τάκης μετέφερε σωστά το νήμα στις παρουσιάσεις ας γράψω και την ολοκληρωμένη παρουσίαση του ενυδρείου μαζί με τις τελευταίες μετρήσεις.

Υ.Γ. Αν γίνεται η παρουσίαση να μεταφερθεί στην αρχή του νήματος

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Κυρ 09 Δεκ 2018, 18:10

Πληροφορίες
Χρονικό διάστημα που λειτουργεί το ενυδρείο: 4 μήνες
Κατηγορία: Malawi mbuna
Διαστάσεις: 135εκ μήκος, 50 πλάτος, 55 ύψος
Όγκος: 350 + 100sump (65 ωφέλιμα) λίτρα
Φυτά: Anubias barteri var. congensis, Anubias barteri var. nana, Anubias gilleti, Anubias heterophylla
Ψάρια : είδος: Iodotropheus sprengerae 6 ανήλικα, Pseudotropheus demasoni 4 ανήλικα, Pseudotropheus sp. "acei" 1 ενήλικο & 5 ανήλικα, Tropheops sp. Chilumba 2 ενήλικα αρσενικά και 7 ανήλικα

Διακοσμητικά υλικά
άμμος: είδος: Χαλαζιακή ψιλή χρώμα: Μπέζ
πέτρες: είδος: Ασβεστολιθικές χρώμα: Μπεζ προέλευση: Χωράφι της Μακεδονίας μας
Φόντο: Μαύρο πλαστικό βαμμένο
Φωτισμός: Led RS light 120cm
Διάρκεια φωτισμού: από 16:00 μέχρι 23:00 και μισή ώρα moonlight
Φιλτράρισμα Sump 100lit
Ποσότητα φίλτρων: 12 λίτρα ελαφρόπετρα μικρής κοκκομετρίας, 2 ενυδρειακές κάλτσες, Siporax, Μακαρόνι Eheim Αντλία επιστροφής Jebao DCT 4000
Θερμαντήρας: Aquael Thermostat Comfort Zone Gold 300W Elitech controller E-1000

Παράμετροι:

pH: 8.2
Γενική σκληρότητα (GH): ..............
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): .............
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 15
Αλλαγές νερού: 40 % Κάθε 7-10 μέρες
Θερμοκρασία τώρα: 25 Θερμοκρασία χειμώνα: 24.5-25 Θερμοκρασία καλοκαίρι: 26.5-27
Μετρήσεις με τεστ (υγρά ή στικς): API υγρά τεστ
Άλλες πληροφορίες: Αλλαγές νερού με προετοιμασία σε βαρέλι αλλαγής 150 λίτρων θερμαντήρα και κυκλοφορητή
Αυτόματη αναπλήρωση από δοχείο 35 λίτρων δίπλα από το sump
Συνημμένα
20181209_173255small.jpg
20181209_173243small.jpg

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 10 Δεκ 2018, 11:46

Πολύ ωραία η σκέψη σου να σηκώσεις το αριστερό κομμάτι με τις πέτρες..αλλά.....Θα επιμείνω στην αρχική μου άποψη.
Έχεις βάλει πλέον πάρα πολλές πέτρες και οι περισσότερες από αυτές είναι πολύ αιχμηρές (θα έχεις σίγουρα προβλήματα τραυματισμών στα ψάρια) σε κάποια σημεία.
Επίσης ο τρόπος που τις έχεις βάλει αδικούν την προσπάθεια σου.
Είμαι σίγουρος ότι μπορείς να κάνεις πολύ πιο όμορφα πράγματα όταν αποφασίσεις να τις αλλάξεις λίγο.
Λάμπρος.Τ

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Δευ 10 Δεκ 2018, 17:12

GodFather έγραψε:
Δευ 10 Δεκ 2018, 11:46
Πολύ ωραία η σκέψη σου να σηκώσεις το αριστερό κομμάτι με τις πέτρες..αλλά.....Θα επιμείνω στην αρχική μου άποψη.
Έχεις βάλει πλέον πάρα πολλές πέτρες και οι περισσότερες από αυτές είναι πολύ αιχμηρές (θα έχεις σίγουρα προβλήματα τραυματισμών στα ψάρια) σε κάποια σημεία.
Επίσης ο τρόπος που τις έχεις βάλει αδικούν την προσπάθεια σου.
Είμαι σίγουρος ότι μπορείς να κάνεις πολύ πιο όμορφα πράγματα όταν αποφασίσεις να τις αλλάξεις λίγο.
Σε ευχαριστώ Λάμπρο μου. Όπως είπα και πιο πάνω με κάποιο ξεστήσιμο γενικό το οποίο θα είναι αναπόφευκτο κάποια στιγμή θα διορθωθεί η κατάσταση και θα τις κάνω να μοιάζουν πιο πολύ σαν κατολίσθηση και πιο φυσικό το στήσιμο με μια μικρή μείωση στον αριθμό τους. Πιθανών αυτό να γίνει όταν υπάρξει και η μείωση του είδους των ψαριών αφού ενηλικιωθούν.

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Δευ 14 Ιαν 2019, 00:52

Τα ψαράκια ήδη έχουν μεγαλώσει αρκετά και άρχισα να κάνω τις πρώτες σκέψεις για μείωση των ειδών. Ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος συνδυασμός 2 ειδών από αυτά που έχω; Τα iodotropheus sprengerae και τα Acei μου φαίνονται πολύ ειρηνικά και με ελάχιστους τσαμπουκάδες μεταξύ τους, από την άλλη τα chilumba είναι πανέμορφα και κυρίως ο αρσενικός... Θα ήθελα πραγματικά τη γνώμη σας, ενώ όπως είπαμε μαζί με τη μείωση του πληθυσμού σε 2 είδη θα μειωθεί και ο αριθμός των πετρών.

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Δευ 14 Ιαν 2019, 21:23

Κράτα και τα 3 είδη και απλά μείωσε τον αριθμό των αρσενικων αν περισσεύουν.
Σταύρος ο cheepης.

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Τρί 15 Ιαν 2019, 00:26

Φαρμακοδάσκαλος έγραψε:
Δευ 14 Ιαν 2019, 21:23
Κράτα και τα 3 είδη και απλά μείωσε τον αριθμό των αρσενικων αν περισσεύουν.
Σταύρο μου τα ψάρια είναι αυτά:

Ψάρια : είδος: Iodotropheus sprengerae 6 ανήλικα, Pseudotropheus demasoni 4 ανήλικα, Pseudotropheus sp. "acei" 1 ενήλικο & 5 ανήλικα, Tropheops sp. Chilumba 2 ενήλικα αρσενικά και 7 ανήλικα

Και μάλλον τα demasoni περισσεύουν. Δεν τα αναφέρω γιατί μάλλον ειναι τα πρώτα που θα βγουν γιατί είναι μόνο 4 αλλά και τα φοβάμαι στην ενηλικίωσή τους. Ο φόβος μου ήταν να μην χρειαστεί να αφαιρέσω και άλλο είδος αλλά αφού πιστεύεις ότι με τα άλλα 3 είδη είμαι καλά θα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 15 Ιαν 2019, 09:41

Καλημέρα και από εμένα.
Δική μου γνώμη για να είσαι πιο άνετος, (συμφωνώ καταρχήν με το να βγάλεις τα Ντεμαζόνι, γιατί ούτως η άλλως είναι πολύ λίγα...αυτά θέλουν ομάδες με 10 και πάνω), είναι αν θα κρατήσεις τα άλλα 3 είδη να μειώσεις τον πληθυσμό τους σε 1 αρσ + 3 Θηλ σε κάθε είδος.
Έτσι και πιο σωστά χαρέμια θα έχεις ...αλλά και θα μειώσεις πολύ τον αριθμό των ψαριών.
Έτσι και αλλιώς σε λίγο καιρό πάλι γέννες θα έχεις !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Λάμπρος.Τ

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Σάβ 19 Ιαν 2019, 14:49

GodFather έγραψε:
Τρί 15 Ιαν 2019, 09:41
Καλημέρα και από εμένα.
Δική μου γνώμη για να είσαι πιο άνετος, (συμφωνώ καταρχήν με το να βγάλεις τα Ντεμαζόνι, γιατί ούτως η άλλως είναι πολύ λίγα...αυτά θέλουν ομάδες με 10 και πάνω), είναι αν θα κρατήσεις τα άλλα 3 είδη να μειώσεις τον πληθυσμό τους σε 1 αρσ + 3 Θηλ σε κάθε είδος.
Έτσι και πιο σωστά χαρέμια θα έχεις ...αλλά και θα μειώσεις πολύ τον αριθμό των ψαριών.
Έτσι και αλλιώς σε λίγο καιρό πάλι γέννες θα έχεις !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Συμφωνώ για τα Demasoni και θα φύγουν σχετικά σύντομα, για τα υπόλοιπα θα πρέπει να μεγαλώσουν λίγο ακόμα για να ξεχωρίσω αρσενικά θηλυκά. Νομίζω ότι το πιο δύσκολο θα είναι στα acei. Αν και στα tropheops ο στόχος είναι τα 5 με 6 θηλυκά γιατί είναι πολύ λίγα τα 3 για το συγκεκριμένο είδος. Γενικά μέχρι να προκύψουν μικρά από γέννες με τα λίτρα που έχω ακόμα και τα 6 ανά είδος (1+5) είναι καλά πιστεύω.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Σάβ 19 Ιαν 2019, 19:43

Μολις ξεκινησουν να γεννανε δεν θα τα προλαβαινεις....
Θα ξυπνησεις καποια μερα και θα δεις καμια 30αρια μωρα...και τοτε θα σου ρθει ταμπλας !!!!
Χαχαχαχαχα
Λάμπρος.Τ

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Κυρ 20 Ιαν 2019, 19:58

GodFather έγραψε:
Σάβ 19 Ιαν 2019, 19:43
Μολις ξεκινησουν να γεννανε δεν θα τα προλαβαινεις....
Θα ξυπνησεις καποια μερα και θα δεις καμια 30αρια μωρα...και τοτε θα σου ρθει ταμπλας !!!!
Χαχαχαχαχα
Μέχρι τώρα είχα 3 γέννες αλλά δεν φαίνεται να έχουν επιζήσει καθόλου μικρά. Ίσως γιατι το μέγεθος από κάποια ψάρια είναι αρκετά μικρό και προλαβαίνουν τα μικρά και τα τρώνε. Η θηλυκιά ενήλικη tropheops Chilumba είχε δώσει 2 γέννες και πρόσφατα και μια θηλυκιά iodotropheus sprengerae. Ελπίζω στις επόμενες να καταφέρουν κάποια να μεγαλώσουν.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Κυρ 20 Ιαν 2019, 20:37

Για να μην αναγκαζονται τα μωρα να βγαινουν στα ανοικτα για να φανε ...και τους την πεφτουν τα αλλα....να τριβεις μερικα φλεικς σαν σκονη....ετσι θα τρωνε και αυτα.
Παντως μην ανησυχεις...σε λιγο καιρο δε θα τα προλαβαινεις
Λάμπρος.Τ

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Κυρ 20 Ιαν 2019, 20:48

GodFather έγραψε:
Κυρ 20 Ιαν 2019, 20:37
Για να μην αναγκαζονται τα μωρα να βγαινουν στα ανοικτα για να φανε ...και τους την πεφτουν τα αλλα....να τριβεις μερικα φλεικς σαν σκονη....ετσι θα τρωνε και αυτα.
Παντως μην ανησυχεις...σε λιγο καιρο δε θα τα προλαβαινεις
Σε ευχαριστώ Λάμπρο! Θα το ακολουθήσω και ελπίζω να βοηθήσει! Πάντως φαίνεται ότι υπάρχουν καλές συνθήκες και όπως λες σίγουρα θα υπάρξουν και άλλες.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 21 Ιαν 2019, 10:32

Panioul έγραψε:
Κυρ 20 Ιαν 2019, 20:48
GodFather έγραψε:
Κυρ 20 Ιαν 2019, 20:37
Για να μην αναγκαζονται τα μωρα να βγαινουν στα ανοικτα για να φανε ...και τους την πεφτουν τα αλλα....να τριβεις μερικα φλεικς σαν σκονη....ετσι θα τρωνε και αυτα.
Παντως μην ανησυχεις...σε λιγο καιρο δε θα τα προλαβαινεις
Σε ευχαριστώ Λάμπρο! Θα το ακολουθήσω και ελπίζω να βοηθήσει! Πάντως φαίνεται ότι υπάρχουν καλές συνθήκες και όπως λες σίγουρα θα υπάρξουν και άλλες.
Θυμάμαι στο δικό μου, στις αρχές, είχα απελπιπιστεί γιατί δεν έβλεπα μωρά και νόμιζα ότι δεν μπορούσανε να ζήσουν.
Και ξαφνικά..... σκάσανε μύτη καμιά 20αρια μαζεμένα και έπαθα σοκ !!!
Όταν δε, είχα πάει να κάνω το τελευταίο setup στο Scape και σήκωσα βράχια άρχισαν να ξεπηδάνε μωρά, από όλες τις θέσεις.
Λάμπρος.Τ

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Δευ 21 Ιαν 2019, 19:57

GodFather έγραψε:
Δευ 21 Ιαν 2019, 10:32
Panioul έγραψε:
Κυρ 20 Ιαν 2019, 20:48


Σε ευχαριστώ Λάμπρο! Θα το ακολουθήσω και ελπίζω να βοηθήσει! Πάντως φαίνεται ότι υπάρχουν καλές συνθήκες και όπως λες σίγουρα θα υπάρξουν και άλλες.
Θυμάμαι στο δικό μου, στις αρχές, είχα απελπιπιστεί γιατί δεν έβλεπα μωρά και νόμιζα ότι δεν μπορούσανε να ζήσουν.
Και ξαφνικά..... σκάσανε μύτη καμιά 20αρια μαζεμένα και έπαθα σοκ !!!
Όταν δε, είχα πάει να κάνω το τελευταίο setup στο Scape και σήκωσα βράχια άρχισαν να ξεπηδάνε μωρά, από όλες τις θέσεις.
Μακάρι!!!

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Τετ 30 Ιαν 2019, 00:12

Και ένα βιντεάκι για καληνύχτα...


Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 30 Ιαν 2019, 09:13

Panioul έγραψε:
Τετ 30 Ιαν 2019, 00:12
Και ένα βιντεάκι για καληνύχτα...

Να τα χαίρεσαι τα ψαράκια σου. Φαίνονται μια χαρά.
Όμως πρόσεξα αυτό το "κόκκινο" στις πέτρες....δεν φαίνεται και καλά.....δεν πιστεύω να είναι κυανό ?
Επίσης ...φτιάξε βρε πουλάκι μου τις πέτρες σου.....το αδικείς το ενυδρείο σου.
Άντε...μια απόφαση είναι. ;) ;) ;) ;)
Λάμπρος.Τ

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Πέμ 31 Ιαν 2019, 16:14

GodFather έγραψε:
Τετ 30 Ιαν 2019, 09:13
Να τα χαίρεσαι τα ψαράκια σου. Φαίνονται μια χαρά.
Όμως πρόσεξα αυτό το "κόκκινο" στις πέτρες....δεν φαίνεται και καλά.....δεν πιστεύω να είναι κυανό ?
Επίσης ...φτιάξε βρε πουλάκι μου τις πέτρες σου.....το αδικείς το ενυδρείο σου.
Άντε...μια απόφαση είναι. ;) ;) ;) ;)
Λάμπρο μάλλον ο φωτισμός σε συνδυασμό με το βίντεο φταίει. Η άλγη σε όλες τις πέτρες είναι καφέ. Πιθανών ο φωτισμός μέσα από το βίντεο να την κάνει να φαίνεται έτσι γιατί εκείνη την ώρα έχει και μπλέ led αναμμένα λίγο πριν σβήσουν τα λευκά.

Οι πέτρες είπαμε σύντομα θα αλλάξουν, θα μπει σε λίγο και αγγελία για τα demasoni.

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Κυρ 10 Φεβ 2019, 14:13

Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει πρόβλημα να μείνουν οι πέτρες μερικές μέρες εκτός ενυδρείου; Θα ήθελα να τις βγάλω σταδιακά όλες λόγω χρόνου γιατί σε ένα απόγευμα δε θα τα προλάβω όλα και να δώσω και τα ψάρια. Υπάρχει πρόβλημα αν ξεραθεί η άλγη πάνω στις πέτρες και μπουν μετά ξανά μερικές μέσα στο ενυδρείο;

Άβαταρ μέλους
noa78
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:30
Τοποθεσία: argos
Έχει βάλει Like: 7 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από noa78 » Κυρ 10 Φεβ 2019, 14:19

Panioul έγραψε:
Κυρ 10 Φεβ 2019, 14:13
Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει πρόβλημα να μείνουν οι πέτρες μερικές μέρες εκτός ενυδρείου; Θα ήθελα να τις βγάλω σταδιακά όλες λόγω χρόνου γιατί σε ένα απόγευμα δε θα τα προλάβω όλα και να δώσω και τα ψάρια. Υπάρχει πρόβλημα αν ξεραθεί η άλγη πάνω στις πέτρες και μπουν μετά ξανά μερικές μέσα στο ενυδρείο;
δεν υπαρχει θεμα,απλα οταν θες να τις ξαναβαλεις καθαρισε τες λιγο αν τις χρησιμοποιησεις παλι για αφρικανικο και πολυ καλα αν τις χρησιμοποιησεις σε ενυδρειο φυτεμενο-κοινωνικο κ.τ.λ για τους προφανεις λογους!!!!!
KEEP PLANTING!!!!!!!!

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Κυρ 10 Φεβ 2019, 14:27

noa78 έγραψε:
Κυρ 10 Φεβ 2019, 14:19
δεν υπαρχει θεμα,απλα οταν θες να τις ξαναβαλεις καθαρισε τες λιγο αν τις χρησιμοποιησεις παλι για αφρικανικο και πολυ καλα αν τις χρησιμοποιησεις σε ενυδρειο φυτεμενο-κοινωνικο κ.τ.λ για τους προφανεις λογους!!!!!
Στο ίδιο θα μπουν απλά θέλω να τις μειώσω και να αλλάξω το scape, επειδή θα δώσω και κάποια ψάρια εκείνη την ημέρα σε μαγαζί, δε θα προλάβω να τα κάνω όλα μαζί. Γι' αυτό θέλω σταδιακά να τις μειώσω και να την τελευταία μέρα να πιάσω τα ψάρια βγάζοντας και τις τελευταίες και να κάνω πάλι το στήσιμο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρουσιάσεις ενυδρείων λίμνης Malawi”