PROBLEMS

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Crazywater
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 29 Μαρ 2019, 16:58
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 59 times
Του έχουν βάλει Like: 11 times

PROBLEMS

Δημοσίευση από Crazywater » Κυρ 12 Ιαν 2020, 14:18

Δυστυχώς η χαρά δεν κράτησε πολύ...(1)Χάνω ψάρια...Εδώ και εβδομάδες οι μετρήσεις όλες είναι στο μηδέν και το ph στο 7,5. Ξεκίνησαν να αρρωσταίνουν τα καινούργια Guppies- platies , στην αρχή κάποια με κόκκινα βράγχια, ξεκίνησα να ρίχνω melafix δεν είδα καλυτέρευση ,μετά 'άρχισε κάποιο να έχει άσπρα σημάδια στο σώμα που απλωνόταν ,έκανα αλλαγή και με χρήση melafix (του εμπορίου) μόνο γιατί δεν είχα κάποιο άλλο φάρμακο.Εχω χάσει 5 ψάρια .Παρήγγειλα φ'αρμακα και είμαι στην 4 ημέρα θεραπέιας με την σειρά Esha ( 2000, exit ,gdex) χρησιμοποιώ και τα τρια σε συνδυασμό. Την πρώτη ημέρα ψόφησε ένα ψαράκι (ήταν ήδη νωθρό), τώρα έχω αυτό το αρσενικό που δείχνει το βίντεο με την μαύρη πολύχρωμη ουρά ,έχει απλωμένο στο σώμα κάτι άσπρο, Μύκιτας έιναι ???στο σημέιο τα λέπια είναι ανασηκωμένα και δεν λέει να καλυτερέψει... Τα υπόλοιπα ψάρια φαίνονται μια χαρά. Δεν ξέρω πως να συνεχίσω τώρα... ΄'εχω ήδη 4 ημέρες και δεν θέλω να επιβαρύνω άλλο τα ψάρια. Να κάνω αλλαγή? Να βάλω το ψάρι μόνο του για θεραπέια στην καραντίνα που έιναι ήδη στρωμένη?(2) Άλλο πρόβλημα έιναι η μάυρη άλγη που σκεπάζει τις ανούμπιες, και τα φυτά δεν είναι πολύ ζωηρά και με ωράιο χρώμα παρόλο που μεγαλώνουν, το κερατόφυλλο κάθε βδομάδα το κουρέυω ,θα πνίξει το ενυδρείο!!! Μία κακομοίρα Cuba που έβαλα δεν βρισκει προκοπή...την παλεύω με excel, και ένα γενικό λίπασμα(Sera Florena) που βάζω στις αλλαγές .Ελεγα μήπως γλύτωνα τη μπουκάλα...Συμβουλές παρακαλώ!







81659450_605815930184652_5261273107250806784_o.jpg



Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: PROBLEMS

Δημοσίευση από Τάκης » Κυρ 12 Ιαν 2020, 15:09

Σταμάτα τα φάρμακα , είναι περιττά το exit και το gdex, δεν βοηθάνε σε αυτή τη περίπτωση
Μάλλον χρειάζεται κάτι πιο δραστικό ,
κάνεις 2-3 αλλαγές καλές (απο 50%) και θα σου πρότεινα θεραπεία με bactopur σε σταγόνες όμως , όχι τα χαπια
καλύτερα να μας ρωτάς πριν βάλεις φάρμακα , μην επιβαρύνεις άδικα το περιβάλλον των ψαριών
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης για αυτή τη δημοσίευση:
Irida - Tanganyika (Κυρ 19 Ιαν 2020, 17:56)

Άβαταρ μέλους
Crazywater
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 29 Μαρ 2019, 16:58
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 59 times
Του έχουν βάλει Like: 11 times

Re: PROBLEMS

Δημοσίευση από Crazywater » Κυρ 12 Ιαν 2020, 15:22

Τάκης έγραψε:
Κυρ 12 Ιαν 2020, 15:09
Σταμάτα τα φάρμακα , είναι περιττά το exit και το gdex, δεν βοηθάνε σε αυτή τη περίπτωση
Μάλλον χρειάζεται κάτι πιο δραστικό ,
κάνεις 2-3 αλλαγές καλές (απο 50%) και θα σου πρότεινα θεραπεία με bactopur σε σταγόνες όμως , όχι τα χαπια
καλύτερα να μας ρωτάς πριν βάλεις φάρμακα , μην επιβαρύνεις άδικα το περιβάλλον των ψαριών
Θα ήθελα μια ποιο αναλυτική απάντηση στο θέμα. Εσεις ,βλέποντας το ψαράκι ποια θεωρείτε ότι είναι η ασθένεια ; Η θεραπεία που λέτε να γίνει σε όλο το ενυδρείο η στο συγκεκριμένο ψάρι; Θεωρώ ότι η κίνηση να κάνω θεραπεία για όλες τις πιθανές αιτίες ασθένειας ήταν καλη κίνηση, γιατί μπορεί να κουβαλούσαν ένα σωρό βακτήρια,παράσιτα η σκουλίκια που δεν είχαν εκδηλωθεί ακόμη. Για τα υπόλοιπα θέματα τι γνώμη έχετε;

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: PROBLEMS

Δημοσίευση από Τάκης » Κυρ 12 Ιαν 2020, 15:49

Κοίτα , το exit είναι καθαρά για ick , επομένως ήταν άχρηστο ,
το gdex περιέχει praziquantel που ενδείκνυται για νηματώδη παράσιτα.
Αυτή τη στιγμή όμως το ψάρι δεν δείχνει να έχει κάτι τέτοιο , και δεν χρειάζεται να επιβαρύνουμε και άλλο το περιβάλλον του ,
αν ήταν υγιές δεν θα υπήρχε πρόβλημα
αυτό που έχει μοιάζει πιο πολύ για βακτηριακή επιδερμική μόλυνση
Το esha 2000 δεν είναι τόσο δυνατό , και αφου δεν βελτίωσε τη κατάσταση προφανώς δεν έδρασε
για αυτό πρότεινα το bactopur σαν ποιο ισχυρό
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης for the post (total 2):
Crazywater (Κυρ 12 Ιαν 2020, 17:23) • Irida - Tanganyika (Κυρ 19 Ιαν 2020, 17:57)

Άβαταρ μέλους
Crazywater
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 29 Μαρ 2019, 16:58
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 59 times
Του έχουν βάλει Like: 11 times

Re: PROBLEMS

Δημοσίευση από Crazywater » Κυρ 19 Ιαν 2020, 17:54

Τάκης έγραψε:
Κυρ 12 Ιαν 2020, 15:49
Κοίτα , το exit είναι καθαρά για ick , επομένως ήταν άχρηστο ,
το gdex περιέχει praziquantel που ενδείκνυται για νηματώδη παράσιτα.
Αυτή τη στιγμή όμως το ψάρι δεν δείχνει να έχει κάτι τέτοιο , και δεν χρειάζεται να επιβαρύνουμε και άλλο το περιβάλλον του ,
αν ήταν υγιές δεν θα υπήρχε πρόβλημα
αυτό που έχει μοιάζει πιο πολύ για βακτηριακή επιδερμική μόλυνση
Το esha 2000 δεν είναι τόσο δυνατό , και αφου δεν βελτίωσε τη κατάσταση προφανώς δεν έδρασε
για αυτό πρότεινα το bactopur σαν ποιο ισχυρό
Καλησπέρα! Έκανα τη θεραπεία με bactopur για 4 ημέρες. Σβηστό φώς, αεραντλία και ελάχιστο φαγητό κάθε 2 μέρα. Σήμερα έκανα 50% αλλαγή και βρήκα ένα ψάρι που ενώ δεν είχε ανεπτυγμένο λευκό στο σώμα του σήμερα είχε ...στο κεφάλι κυρίως. Το απομακρύνα απο το ενυδρείο. Έχασα και 2 red cherry...Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ και πως να συνεχίσω...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ασθένειες γλυκού νερού”