Chichiros doctor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spiros007
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ 29 Μαρ 2019, 01:48
Τοποθεσία: Άνω Λιόσια
Mood:
Έχει βάλει Like: 117 times
Του έχουν βάλει Like: 48 times

Chichiros doctor

Δημοσίευση από Spiros007 » Παρ 27 Σεπ 2019, 17:13

Καλησπέρα Team....
Σε κάποιες περιπτώσεις το αναφέρουν και ως twinstar νομίζω.
Θα ήθελα να ρωτήσω άμα ξέρετε να με κατατοπισετε περί τίνος πρόκειται,τι κάνει,που ωφελεί και αν εννοείτε!!
Επίσης υπάρχει και σε DIY... Γενικός τελευταία βλέπω σε πολλά scapes στο net που το έχουν και σκέφτομαι μήπως βάλω και εγώ...
Ακούω ακόμη ότι σταματάει η αποτρέπει άλγες και πώς ωφελεί τα φυτά!!!
Φουμαρα;;;


Guppies Biotope :fish2:

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Chichiros doctor

Δημοσίευση από Τάκης » Παρ 27 Σεπ 2019, 18:32

Οχι , από όσα έχω ακούσει δεν είναι φούμαρα , μειώνει αρκετά την άλγη , τωρα λεπτομέριες δεν ξέρω
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης για αυτή τη δημοσίευση:
Spiros007 (Σάβ 28 Σεπ 2019, 13:24)

Άβαταρ μέλους
Spiros007
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ 29 Μαρ 2019, 01:48
Τοποθεσία: Άνω Λιόσια
Mood:
Έχει βάλει Like: 117 times
Του έχουν βάλει Like: 48 times

Re: Chichiros doctor

Δημοσίευση από Spiros007 » Σάβ 28 Σεπ 2019, 13:25

Θα το δοκιμάσω σε μορφή DIY και θα σας πω...
Guppies Biotope :fish2:

cplk
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 07 Ιουν 2019, 10:52
Τοποθεσία: Αττική
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 7 times

Re: Chichiros doctor

Δημοσίευση από cplk » Δευ 28 Σεπ 2020, 01:01

Είδα ότι δεν έχει πολύ συζήτηση το συγκεκριμένο θέμα. Θα γράψω την εμπειρία μου μήπως και αναζωογονηθεί το topic. Εδώ και μερικούς μήνες έχω το Twinstar M5 που αγόρασα σε ένα ταξίδι μου στην Ολλανδία και το είχανε 80€ φθηνότερα. Το έβαλα στο iwagumi 90άρι μου. Το είχα όπως λένε οι οδηγίες, και λειτουργεί από την πρώτη μέρα που στήθηκε το ενυδρείο. Δεν μειώνει καθόλου την άλγη σε ήδη στρωμένο ενυδρείο και το είδα αυτό αφού αγόρασα 2ο για το 2χρονο 60άρι μου με ποταμίσιες πέτρες και ξύλα, guppies και platies. Αυτά λοιπόν που κατάλαβα για το όλο σύστημα και τι προσφέρει είναι:

1) πράγματι σταματάει την άλγη να εμφανιστεί σε νέο ενυδρείο. 6 μήνες μετά, οι γαρίδες πεινούσαν, τα σαλιγκάρια πεινούσαν, και δεν έχω ίχνος άλγης επάνω στις πέτρες.
2) Χρησιμοποιεί την ηλεκτρόλυση για να «κάψει» τα σπορίδια άλγης και ό,τι άλλο βλαβερό κυκλοφορεί στο ενυδρείο και περνάει μέσα από το δίχτυ του όσο λειτουργεί. Γι αυτό και η καλύτερη θέση του είναι κατακόρυφα και όχι οριζόντια κοντά στη ροή του νερού
3) Την διαδικασία αυτή, σε τεράστια κλίμακα την χρησιμοποιούμε εδώ και δεκαετίες για τον καθαρισμό των λυμμάτων μας
4) Στην ηλεκτρόλυση που κάνει δημιουργούνται H2, O2 και ορισμένα υποπροϊόντα όπως °OH.
5) Μετά από 6μηνες χρήση χρειάζεται να ψάξεις τις κατάλληλες ουσίες για να το καθαρίσεις γιατί έχει μαζέψει άλατα στα ηλεκτρόδια. Είτε έχεις τα φακελάκια που δίνουν μαζί, είτε μια εύκολη λύση αλλά δεν αφαιρεί το 100% είναι βύθιση σε Λευκό ξύδι για όλο το βράδυ.
6) Μετά από πολύ έρευνα, ανακάλυψα το εξής αλλά με μια επιφύλαξη μιας και η χημεία ενός ενυδρείου είναι πολύπλοκη. Οι μικροοργανισμοί που περνούν από το πλέγμα καίγονται. Μετατρέπονται σε C. Στο νερό υπάρχει στιγμιαία παραπάνω καθαρό οξυγόνο. Δεν θα το πω, αλλά θα το αφήσω στην λογική του καθένα. Το 90αρι μου έχει αρκετό οξυγόνο για να πρασινίσει ο δείκτης του CO2. Όταν βγάζω τον μηχανισμό για 2 ημέρες, γυρίζει στο μπλε, όταν είναι μέσα, μετά από 2 ημέρες της ενεργοποίησης ο δείκτης ξαναγίνεται πράσινος. Σημειωτέον το ενυδρείο έχει Cuba και 15 green neon. Η έξτρα πρόσθεση CO2 με τη μπουκάλα είναι στα 5ppm μόνο αφού κοντεύει να κιτρινίσει ο δείκτης αν βάλω περισσότερες μπούμπλες. Το παραπάνω φαινόμενο δημιουργόταν και στο 60αρι μου, μέχρι που το γέμισα με Vallisneries και δεν μου φτάνει το CO2 πλέον... Είναι μαγικό και ελπίζω να βρεθεί κάποιος χημικός που θα μπορούσε ίσως να βρει άλλη εξήγηση. Για τώρα, απλά θα το ευχαριστηθώ. :-)
7) Υπήρχε μια φήμη ότι γαρίδες και σαλιγκάρια που το ακουμπάνε όσο λειτουργεί παθαίνουν ηλεκτροπληξία. Δεν ισχύει. Δεν έχω χάσει τίποτα από τα δυο.
8) Είναι ωραίο «παιχνίδι» για τα παιδιά αντί από το να υπερταΐζουν τα ψάρια όταν θέλουν να έχουν μια αλληλεπίδραση με το ενυδρείο. Πατάνε το κουμπάκι και λειτουργεί με όριο τις 2 φορές. Όχι παραπάνω.
9) Προσοχή στα Modes. Αναλόγως με τα λίτρα, θα πρέπει και να είναι η συχνότητα λειτουργίας του. Μην το παρακάνετε στην ηλεκτρόλυση. Προκαλεί άλλα προβλήματα που εξηγεί επάνω στο manual του.
10) Bonus εμπειρία: έχω προσέξει ότι οι ασθένειες των ψαριών μου έχουν λιγότερη συχνότητα. Έχω να χάσω ψάρι στα 2 προαναφερθέν ενυδρεία εδώ και 5 μήνες, και δεν έχω ούτε dropsy ούτε ick ούτε τίποτα απολύτως. Ίσως είναι και τυχαίο, και απλά λειτούργησε σαν placebo ότι το νερό είναι «καθαρό».
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην cplk for the post (total 3):
Τάκης (Δευ 28 Σεπ 2020, 08:21) • jim somebody (Δευ 05 Οκτ 2020, 12:38) • Xarisgr (Σάβ 12 Δεκ 2020, 23:41)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός γλυκού νερού”