Ενυδρείο 60 λίτρα προς στήσιμο

Απάντηση
Martzio
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ 19 Φεβ 2020, 16:46
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 29 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Ενυδρείο 60 λίτρα προς στήσιμο

Δημοσίευση από Martzio » Δευ 09 Νοέμ 2020, 20:49

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστω προκαταβολικά έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρα που ξεκίνησε «κατά τύχη» το είχαμε στην άκρη και πέρσι διέσωσα μια καραβίδα από το σούπερ μάρκετ όπου κατοικούσε στο ενυδρείο τον τελευταίο χρόνο όπως καταλαβαίνεται πέρα από μια κιχλιδα δεν δέχτηκε ποτε τίποτα άλλο για παρέα τώρα που δυστυχώς μας άφησε θα ήθελα να βάλω γαρίδες Κοπαδοψαρα και κάποια φυτά αλλά Δεν ξέρω από που να αρχίσω έχει λάμπα Τ8 και ένα φωτιστικό led λευκό ένα φίλτρο εσωτερικό και θερμοστάτη (Θέλω άλλο φίλτρο σίγουρα) και γενικά θα χρειαστώ τα φώτα των ειδικών!!



Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Ενυδρείο 60 λίτρα προς στήσιμο

Δημοσίευση από Tomas » Τρί 10 Νοέμ 2020, 12:22

Martzio έγραψε:
Δευ 09 Νοέμ 2020, 20:49
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστω προκαταβολικά έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρα που ξεκίνησε «κατά τύχη» το είχαμε στην άκρη και πέρσι διέσωσα μια καραβίδα από το σούπερ μάρκετ όπου κατοικούσε στο ενυδρείο τον τελευταίο χρόνο όπως καταλαβαίνεται πέρα από μια κιχλιδα δεν δέχτηκε ποτε τίποτα άλλο για παρέα τώρα που δυστυχώς μας άφησε θα ήθελα να βάλω γαρίδες Κοπαδοψαρα και κάποια φυτά αλλά Δεν ξέρω από που να αρχίσω έχει λάμπα Τ8 και ένα φωτιστικό led λευκό ένα φίλτρο εσωτερικό και θερμοστάτη (Θέλω άλλο φίλτρο σίγουρα) και γενικά θα χρειαστώ τα φώτα των ειδικών!!
Καλημερα. Στα 60 λιτρα θα μπορουσες να βαλεις ενα κοπαδακι cbd ομορφα ψαρακια και μικρουλια μαζι με γαριδουλες θα ναι τελειο. Επισης με τη λαμπιτσα τ8 ανετα θα μπορουσες ευκολα κ μετριας δυσκολιαε φυτα απλα να θυμασια καθε 6 7 μηνες θελει αλλαγη γυ πεφτει η αποδοση της. Καλο θα ηταν ενα εξωτερικο φιλτρακι fluval 207 η το αστρο το αντιστοιχο θα ειναι μια χαρα. Ξεκινα κ εδω ειμαστε
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas for the post (total 2):
Τάκης (Τρί 10 Νοέμ 2020, 13:46) • Martzio (Τρί 10 Νοέμ 2020, 20:54)
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
DaLtQN
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ 14 Νοέμ 2019, 10:02
Τοποθεσία: Αθήνα - Αχαρναί
Mood:
Έχει βάλει Like: 13 times
Του έχουν βάλει Like: 17 times

Re: Ενυδρείο 60 λίτρα προς στήσιμο

Δημοσίευση από DaLtQN » Τετ 11 Νοέμ 2020, 09:12

Καλημερα απο την πλευρα μου ως κατοχος 2 ενυδρειων ( 80,120) λιτρα.. θα σ ελεγα να μην πας σε κοπαδοψαρο και ο λογος ειναι απλος.. θεωρω οτι το κοπαδοψαρο θελει χωρο και συγκεκριμενα μηκος για να μπορει να κανει με ανεση τις κινησεις του και να μην στρεσαρετε... εγω θα σ ελεγα να πας σε ευκολα ψαρια που ειναι τα ζωοτοκα ( guppy,molly,platty,swordtail) που με νερο βρυσης ( εως και 7,8 ph ) ζουν σε αναλογες θερμοκρασιες ( 22-26) και το μονο που χρειαζεται ειναι το αντιχλωριο! αυτα για την επιβιωση.. ο @Tomas εχει δικιο σε ολα του .. απλα εγω θα σ ελεγα εως νεα να μην πας σε παραμετρους νερου ( μαλακο νερο ) που θελουν τα κοπαδοψαρα αλλα και για τον προσωπικο λογο που ανεφερα παραπανω... για την φιλτρανση ( αν εξαιρεσεις εμενα που μου βγηκε η παναγια) τα fluval ειναι εξαιρετικα, απλα για μενα ενω εχουν βαννα ρυθμισης πιεσης νερου ειναι αρκετα δυνατη η ροη του, πραγμα που σημαινει οτι με δυνατη ροη τα καημενα θα αποσπουνται απο την πορεια τους... το astro ειναι εξαιρετικο.. το εχω στο 80αρι μου και κανει παπαδες + οτι ειναι οικονομικο + οτι εχει βανες... οτι θες οπως ειπε και συγχομπιστας εδω ειμαστε! καλημερα κ παλι!

Υ.Γ αν ασχοληθεις με ζωοτοκα θα πρεπει να ξερεις οτι εχει αναλογια ( 1 αρσενικο , 3 θηλυκα) και επισης γεννανε ανα μηνα ( ισως κ πιο νωρις) 30-35 μικρα.. αλλα ζουν αλλα οχι.. αρα θελει καλη φιλτρανση και προσοχη για ιχθυοφορτιση! :fishes: :fishes:
Fish Fish everywhere :fishgreen:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γλυκό νερό - γενικά - απορίες”