Συζήτηση για τις αλλαγές νερού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Συζήτηση για τις αλλαγές νερού

Δημοσίευση από Τάκης » Πέμ 14 Νοέμ 2019, 00:29

Σκέφτηκα να ανοίξω μια συζήτηση για τις αλλαγές που ως επί το πλείστον αφορά ενυδρεία γλυκού νερού.
Κάθε πότε κάνετε αλλαγές ;
Γιατί κάνετε αλλαγές ;
Αν δεν κάνετε αλλαγές τι μπορεί να συμβεί ;
Η μεγάλη συγκέντρωση νιτρικών τι μπορεί να προκαλέσει ;
Υπάρχει άλλος λόγος εκτός από τα νιτρικά που κάνουμε αλλαγές ;
Ένα ή πολλά δυνατά φίλτρα μπορούν να αντικαταστήσουν τις αλλαγές ;
Τα φίλτρα για πιο λόγο τα βάζουμε ; Ποιος ο ρόλος τους ;
Μπορούν να αντικατασταθούν οι αλλαγές ρίχνοντας βακτήρια ;
Πιστεύετε πως μπορούν να αντικατασταθούν οι αλλαγές με κάποιο τρόπο ;

Η αφορμή είναι πως διάβασα σήμερα πως ρίχνοντας βακτήρια και έχοντας δυνατά φίλτρα
δεν χρειάζεται να κάνουμε αλλαγές για κανα χρόνο ή και ακόμα παραπάνω.
Και αυτό δεν είναι απλά ένα πείραμα , αλλά μια συνταγή 2 10ετιών
Επίσης αν κάποιος έχει κάποια επιστημονική μελέτη που το τεκμηριώνει αυτό πολύ θα ήθελα να τη δούμε όλοι.



Άβαταρ μέλους
Irida - Tanganyika
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Κυρ 20 Οκτ 2019, 12:20
Τοποθεσία: Αθήνα
Mood:
Έχει βάλει Like: 422 times
Του έχουν βάλει Like: 242 times

Re: Συζήτηση για τις αλλαγές νερού

Δημοσίευση από Irida - Tanganyika » Πέμ 14 Νοέμ 2019, 00:52

Πολύ χρήσιμη θα είναι αυτή η συζήτηση Τάκη!!!

Λοιπόν εγώ και στα 3 ενυδρεία μου κάνω αλλαγές κάθε Κυριακή το 30-35% και πάντα με προετοιμασία νερού!!
Αλλαγη νερού κάνω για να καθαρίζω τις ακαθαρσίες και τυχόν νιτρικά αλλά και για να προσθέτω φρέσκο νερό οξυγονομενο πλήρους στα ενυδρεία μου!! Όσο περισσότερες και σταθερες αλλαγές τόσο πιο υγείες ενυδρειο!!! Τα φίλτρα στα ενυδρεία μας είναι η καρδιά τους ! Εκεί σχηματίζεται η βιολογία μας και από αυτό έχουμε κυκλοφορία νερού αλλά και βιολογίας στα ενυδρεία! Βακτήρια από την στιγμή που ένα ενυδρείο είναι "σωστά" στρωμένο δεν χρειάζεται να ρίχνουμε! Στην αρχή βεβαίως και βοηθάνε!
Αυτά από εμένα 🤗😀
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Irida - Tanganyika για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Πέμ 14 Νοέμ 2019, 10:16)
Irida Tanganyika Tanks :heart2:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Συζήτηση για τις αλλαγές νερού

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 14 Νοέμ 2019, 09:19

πανέμορφο θέμα άνοιξες Τάκη, πολλά μπραβο σου!

Άβαταρ μέλους
noa78
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:30
Τοποθεσία: argos
Έχει βάλει Like: 7 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Re: Συζήτηση για τις αλλαγές νερού

Δημοσίευση από noa78 » Πέμ 14 Νοέμ 2019, 10:01

ωραιο θεμα τακη!!!εγω μιας και εχω φουλ φυτεμενο και πανω σε αυτο θα μιλησω,αλαγες κανω αυτηρα 50% καθε κυριακη και καθαρισμος φιλτρων μια φορα το μηνα περιπου!!!θεωρω πως σε ενα φυτεμενο στο οποιο παρεχουμε σταθερη λυπανση οι αλαγες νερου ειναι επιβεβλημενη!!!μονο την αντιδραση των φυτων αν δουμε απ την στιγμη που μπαινει το φρεσκο ενερο στο ενυδρειο θα καταλαβουμε!!!!επειδη εχω πειραματιστει στην αρχη μια καθυστερημενη αλαγη εχει σαν επιπτωση αλγες,νιτρικα,αμωνια(αναλογος την υχθιοφωρτηση) πραγματα που για ολους μας ειναι ενοχλητικα σε ενα ενυδρειο,με την αλαγη κραταμε σταθερες τις τιμες αποφευγοντας ανεπιθυμητες αλγες και εξασφαλιζουμε την υγειη αναπτυξη των φυτων μας!!!!οπως το ιδιο σημβαινει και με τα φιλτρα,λογο του μεγαλου ογκου της φυτομαζας τα φιλτρα "μπουκωνουν" πολυ πιο γρηγορα απο διαφορα ιζυματα σαπια φυλλα ριζες φυτων αποκομενες κ.α. ,το μπουκωμα αυτο εχει σαν αποτελεσμα το ανεβασμα των νιτρικων και μερικες φορεες και της αμωνιας με τις γνωστες επιπτωσεις στα ψαρια μας,μπορει το ενυδρειο μας να φαινεται πεντακαθαρο αλλα αν η καρδια του(φιλτρα) δεν ειναι καθαρη ειναι σαν να ειναι πιο βρομικο απο ποτε!!!ετσι τελειωνοντας η γνωμη μου ειναι σε φυτεμενα ενυδρεια με σταθερη λυπανση οι αλαγες νερου ειναι επιβεβλημενες καθε εβδομαδα γιατι δινουν ζωη στα φυτα και μακροζωια στο συστημα μας,οπως και ο καθαρισμος των φιλτρων !!!!!!αυταν απ την μικρη εμπειρια μου στα φυτεμενα παντα!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην noa78 για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Πέμ 14 Νοέμ 2019, 10:16)
KEEP PLANTING!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Συζήτηση για τις αλλαγές νερού

Δημοσίευση από Karlos » Πέμ 14 Νοέμ 2019, 10:11

Εγω κανω αλλαγες μια φορα την εβδομαδα περιπου το 30% και μια φορα τον μηνα καθαριζω τα φιλτρα. Ειδικα στο θαλασσινο πιστευω οτι ηταν και ενας απο τους σημαντικους παραγοντες που δεν εμφανισα ποτε αλγες. Εκτος απο την αφαιρεση των νιτρικων θεωρω οτι το φρεσκο νερο ειναι υγεια και αναζωογονηση για ολα τα ζωντανα
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Karlos για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Πέμ 14 Νοέμ 2019, 10:16)
Keep Reefing! :fish4:

Paris
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ 04 Νοέμ 2018, 14:40
Τοποθεσία: Nikaia
Mood:
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 3 times

Re: Συζήτηση για τις αλλαγές νερού

Δημοσίευση από Paris » Πέμ 14 Νοέμ 2019, 11:28

noa78 έγραψε:
Πέμ 14 Νοέμ 2019, 10:01
ωραιο θεμα τακη!!!εγω μιας και εχω φουλ φυτεμενο και πανω σε αυτο θα μιλησω,αλαγες κανω αυτηρα 50% καθε κυριακη και καθαρισμος φιλτρων μια φορα το μηνα περιπου!!!θεωρω πως σε ενα φυτεμενο στο οποιο παρεχουμε σταθερη λυπανση οι αλαγες νερου ειναι επιβεβλημενη!!!μονο την αντιδραση των φυτων αν δουμε απ την στιγμη που μπαινει το φρεσκο ενερο στο ενυδρειο θα καταλαβουμε!!!!επειδη εχω πειραματιστει στην αρχη μια καθυστερημενη αλαγη εχει σαν επιπτωση αλγες,νιτρικα,αμωνια(αναλογος την υχθιοφωρτηση) πραγματα που για ολους μας ειναι ενοχλητικα σε ενα ενυδρειο,με την αλαγη κραταμε σταθερες τις τιμες αποφευγοντας ανεπιθυμητες αλγες και εξασφαλιζουμε την υγειη αναπτυξη των φυτων μας!!!!οπως το ιδιο σημβαινει και με τα φιλτρα,λογο του μεγαλου ογκου της φυτομαζας τα φιλτρα "μπουκωνουν" πολυ πιο γρηγορα απο διαφορα ιζυματα σαπια φυλλα ριζες φυτων αποκομενες κ.α. ,το μπουκωμα αυτο εχει σαν αποτελεσμα το ανεβασμα των νιτρικων και μερικες φορεες και της αμωνιας με τις γνωστες επιπτωσεις στα ψαρια μας,μπορει το ενυδρειο μας να φαινεται πεντακαθαρο αλλα αν η καρδια του(φιλτρα) δεν ειναι καθαρη ειναι σαν να ειναι πιο βρομικο απο ποτε!!!ετσι τελειωνοντας η γνωμη μου ειναι σε φυτεμενα ενυδρεια με σταθερη λυπανση οι αλαγες νερου ειναι επιβεβλημενες καθε εβδομαδα γιατι δινουν ζωη στα φυτα και μακροζωια στο συστημα μας,οπως και ο καθαρισμος των φιλτρων !!!!!!αυταν απ την μικρη εμπειρια μου στα φυτεμενα παντα!!!
Παρόμοια λογική κι εγώ
Συχνές αλλαγες,συγκεκριμένα το 50 τις εκατό κάθε 7 μέρες ,αλλα και μια μικρή της τάξης περίπου 20 τις εκατό ενδιάμεσα
Αυτή είναι και η μόνη διαφορά,ακολουθώντας την λίπανση του Μπαρ
Φίλτρα όμως σπανιότατα
Κάθε 6 μήνες ίσως,αλλά συνήθως μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
Είναι φουλ φυτεμένα όλα,όντως στα ενυδρεία αυτά διαφορά μπορεί να μπουκωσουν τα φίλτρα.
Έχω αντιμετωπίσει το μπουκωμα με διάφορους τρόπους
Στα εξωτερικα φίλτρα,δεν έχω κάνει παρέμβαση στο μεγαλύτερο ενυδρείο .Είχα δοκιμάσει σφουγγάρια στην είσοδο,η λύση αυτή λειτουργεί άψογα σε λίγα λίτρα,π.χ σε 60 ενυδρείο,αλλά σε μεγαλύτερο μπουκωνει πολύ γρήγορα
Στα τοπ φιλτερ τοποθετώ ενυδρειακο βαμβάκι ακριβώς στην είσοδο του νερού,το οποίο αλλάζω δύο φορές την βδομάδα.Διαδικασια που διαρκεί 5 δεύτερα.Εκει συγκεντρώνονται τα περισσότερα "απόβλητα",βρωμιά που εύκολα μπουκωνει τα φίλτρα,αλλά και τους πόρους του βιολογικού υλικού.
Μεγάλα κομμάτια, συγκρατει επίσης ο εσωτερικός diy ριακτοτας διοξειδίου
Έτσι, ανοίγω τα φίλτρα, σπανιότατα,όχι γιατί έχει πέσει η ροή,αλλά για να τσεκαρω τα υλικά μου.Στην τελευταία συντήρηση,είχα βρει πλήρως ανεπτυγμενα-σχεδον τσερι μπαρμπ
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Paris για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Πέμ 14 Νοέμ 2019, 13:22)

Άβαταρ μέλους
delta66
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Πέμ 01 Μαρ 2018, 11:43
Έχει βάλει Like: 20 times
Του έχουν βάλει Like: 25 times

Re: Συζήτηση για τις αλλαγές νερού

Δημοσίευση από delta66 » Πέμ 14 Νοέμ 2019, 13:13

Προσωπικα, και αφου εχουν περασει πολλα χρονια ενασχολησης με το "αθλημα" και λογω ελλειψης χρονου, εχω σταματησει να ασχολουμαι τοσο με τα δρωμενα του ενυδρειακου χωρου και το ψαξιμο/διαβασμα κλπ, εχοντας κρατησει μονο το μεγαλο ενυδρειο (500 λιτρα) με 6 χρυσοψαρα, με το μεγαλο φιλτρο της eheim, το 2080.
Δυο πραγματα δεν εχω σταματησει να κανω.
Καθημερινο ταισμα και αλλαγη νερου καθε εβδομαδα το 80%.
Οταν παραλειψω για λιγο κατι απο αυτα τα δυο, φαινονται αμεσως στα ψαρια οι συνεπειες.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην delta66 for the post (total 3):
Karlos (Πέμ 14 Νοέμ 2019, 13:16) • Τάκης (Πέμ 14 Νοέμ 2019, 13:21) • Νίκος (Πέμ 14 Νοέμ 2019, 13:21)

Άβαταρ μέλους
DaLtQN
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ 14 Νοέμ 2019, 10:02
Τοποθεσία: Αθήνα - Αχαρναί
Mood:
Έχει βάλει Like: 13 times
Του έχουν βάλει Like: 17 times

Re: Συζήτηση για τις αλλαγές νερού

Δημοσίευση από DaLtQN » Πέμ 14 Νοέμ 2019, 13:29

Εγώ λόγο φόβου ιχθυοφόρτησης μιας και τα χρυσόψαρα είναι της ρύπανσης, κάνω 1 φορα την εβδομάδα 50 % αλλαγή νερού με τα περιτίφ ( σκούπα) και είμαι στα στάνταρ μου ... και σε Ph,kh,no3,no4 κλπ ! θέλει αλλαγές το νερό,λόγω άλγης, και στοιχείων που δημιουργέιται στο νερό μας λόγω στοιχέιων που διαφοροποιούν την ποιότητα του νερού (απολλύματα τροφής) , σύν ότι ελέγχω το φίλτρο μου ( εξωτερικο) 1 φορά τον μήνα, όταν έχεις εσωτερικό με χρυσόψαρο ( εγώ τουλάχιστον) σε κάθε αλλαγή καθάριζα το σφουγγαράκι με νερό ενυδρείου..!
Fish Fish everywhere :fishgreen:

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Συζήτηση για τις αλλαγές νερού

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 14 Νοέμ 2019, 14:23

Εγω κανω αλλαγη νερου κάθε εβδομαδα το 60%. Αν παραλείψω κάποια αλλαγή φαίνονται οι συνέπειες στα ψάρια καθώς και έχω εξαρση πράσινης αλγης.
Γενικά, θεωρώ πως σε ένα ενυδρείο οι αλλαγές νερού είναι επιβεβλημένες. Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο για το σύστημα από το να μπει φρέσκο νεράκι πλούσιο σε οξυγόνο.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
DaLtQN (Πέμ 14 Νοέμ 2019, 14:25)

Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Συζήτηση για τις αλλαγές νερού

Δημοσίευση από tsoui » Πέμ 14 Νοέμ 2019, 20:42

Κάθε εβδομάδα το λιγότερο 30% ακόμα και τώρα που δεν είχα ψάρια μέσα, ακόμα και στο παλιό στήσιμο που για κάνα 2 χρόνια είχε μηδέν νιτρικά απαραιτητα

Άβαταρ μέλους
SpirosLo
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 13:07
Έχει βάλει Like: 43 times
Του έχουν βάλει Like: 20 times

Re: Συζήτηση για τις αλλαγές νερού

Δημοσίευση από SpirosLo » Τετ 18 Δεκ 2019, 08:57

το θεμα ελπιζω να μην ειναι μονο για τους γλυκουλιδες . Εγω κανω 18% (οπως και το παλιο καλο φπα ) καθε εβδομαδα στο θαλασσινο μου. φυσικα καμια φορα το ξεχναω , αλλα να εχεις υποψιν σου παντα οτι τα βακτηρια στο θαλασσινο ειναι απαραιτητα . καθε εβδομαδα οταν υπαρχει επαρκια σε νιτρικα και φωσφορικα στο ενυδρειο .
Μετα απο δυομιση χρονια στημενο ενυδρειο ειδα νιτρικα 10 προχθες , και ολο το θεμα ερχεται απο τον αραγωνιτη μου, λογο στησιματος δεν μπορω να τον καθαρισω με σκουπα η οτι αλλο και αυτο εχει ως συνεπεια την συσωρευση μπιχλας. ετσι λοιπον αρχησα και εγω να αφαιρω αραγωνιτη και να βλεπω τα νιτρικα μου να ερχονται σε πιο νορμαλ επιπεδα . τωρα ειμαι στο 3-5 με σχεδον τον μισο αραγωνιτη εξω . στο τελος θα μεινει bare bottom ετσι οπως παει αλλα δεν με χαλαει καθολου .
Main : 140x50x60 Sump : 100x40x40
Return : Sicce 4000 L
Skimmer : RLSS R8-I Reactor : 2χ DIY activated carbon :fish2:
Wavemakers : 2x CoralBox QP-16
Lights : 2x AI Hydra26 HD
Chiller : TK 500

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 13:43
Τοποθεσία: Σπάτα
Έχει βάλει Like: 3 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times

Re: Συζήτηση για τις αλλαγές νερού

Δημοσίευση από Αντώνης » Τετ 18 Δεκ 2019, 18:19

Προσωπικά αλλάζω περίπου το 40% κάθε βδομάδα με νερό που έχω προετοιμάσει σε βαρέλι. Για φίλτρανση χρησιμοποιώ sump με σίτα στην είσοδό του, οπότε μέσα δε βρίσκω φύλλα κλπ.. Παρ' όλα αυτά και τα σφουγγάρια ξεπλένω, και τη βάτα καθαρίζω και τα σακουλάκια με την ελαφρόπετρα ξεπλένω μια φορά το δίμηνο περίπου. Όχι δλδ κάτι περισσότερο από τα απαραίτητα. Τώρα, Τάκη, όσον αφορά στα ερωτήματα που έθεσες, δεν είμαι διατεθειμένος να μάθω ώστε να σου απαντήσω..😋
Ελπίζω κάποτε να φτιάξω μία καλή απομίμηση της φύσης στο σαλόνι μου...

Michalis
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:15
Τοποθεσία: Γαλατσι
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 5 times

Re: Συζήτηση για τις αλλαγές νερού

Δημοσίευση από Michalis » Πέμ 19 Δεκ 2019, 12:30

Από την προσωπική μου εμπειρία έχοντας περάσει από τα στάδια του γλυκού, φυτεμενου και δίσκων και τελικά καταλήγοντας στο θαλασσινό.
Έχω να πω από την εμπειρία μου, (ακόμα ασφαλώς μαθαίνω) ότι η αλλαγές νερού είναι απαραίτητες όμως πχ στο γλυκό με δίσκους βαριά βαριά μια φορά στις 10 μέρες στο θαλασσινό αν οι βασικές τιμές είναι σταθερές μπορώ να το κρατήσω και 2 μήνες.
Όμως αν εξαιρέσουμε τα νιτρικα που είναι η πρώτη ένδειξη αλλαγής νερού, η αλλαγές είναι απαραίτητες για την ανανέωση στοιχείων που υπάρχουν στο νερό και καταναλλωνονται από τους οργανισμούς ψάρια και φυτα. Ο καθένας θα πρέπει να βλέπει το σύστημα του και ανάλογα με τη φίλτρανση που έχει θα πρέπει να κινείτε ανάλογα.
Αν πχ είχα σκιμμερ στους δίσκους ίσως και έκανα πιο αραιά αλλαγές νερού αλλά όλα είναι σχετικά ακόμα και με την ποσότητα φαγητού που ρίχνουμε.

Πραγματικά θα ήθελα την άποψη ενός δισκα για τη χρήση σκιμμερ. Γτ αν το είχα ανακαλύψει τότε πιστεύω θα ήταν πρίγκιπες στο ενυδρείο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γλυκό νερό - γενικά - απορίες”