Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Vaggelis
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ 06 Μάιος 2019, 01:50
Τοποθεσία: Patra
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από Vaggelis » Δευ 06 Μάιος 2019, 16:45

Καλησπέρα σε όλη την παρέα και συγχαρητήρια για την βοήθεια που παρέχετε σε όλους τους νέους φίλους αυτού του όμορφου χόμπι!

Στο δια ταύτα. Μετά από αρκετά χρόνια αποφάσισα να φτιάξω και πάλι το ενυδρείο μου και χρειάζομαι κάποιες συμβουλές-γνώμες σχετικά με το πως θα κινηθώ.
Αρχικά να πω πως έχω το ενυδρείο που είχαν βγάλει τα carrefour το 2007 (αυτό με το ενσωματωμένο φίλτρο στην πλάτη) με τις διαστάσεις (σε καθαρά λίτρα) 78.5x28.8x39.4 = 89 καθαρά λίτρα.

- Θέλω γνώμες-συμβουλές για το τι ψάρια μπορώ να βάλω (συνδυασμοί και ποσότητα αν γίνεται) (Είχα χρησιμοποιήσει γκαπι στο παρελθόν όποτε θα προτιμούσα να βάλω κάτι διαφορετικό)
- Θέλω γνώμες-συμβουλές για το τι φυτά θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω (εύκολα φυτά)
- αν θα μπορούσα να το κάνω νταμάρι (θα μου άρεσε πολύ να εκανα κιχλιδες αλλά ξέρω πως είναι λίγα τα λίτρα (εκτός και αν κάνω λάθος)
- τι άμμο - υπόστρωμα και ποσό θα χρειαστώ για αυτά τα λίτρα.

Ξέρω είναι πολλές οι ερωτήσεις και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων αλλά θα με βοηθήσει παρά πολύ στο να συνεχίσω σωστά με το χόμπι που όλοι αγαπάμε.



Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 06 Μάιος 2019, 17:06

Vaggelis έγραψε:
Δευ 06 Μάιος 2019, 16:45
Καλησπέρα σε όλη την παρέα και συγχαρητήρια για την βοήθεια που παρέχετε σε όλους τους νέους φίλους αυτού του όμορφου χόμπι!

Στο δια ταύτα. Μετά από αρκετά χρόνια αποφάσισα να φτιάξω και πάλι το ενυδρείο μου και χρειάζομαι κάποιες συμβουλές-γνώμες σχετικά με το πως θα κινηθώ.
Αρχικά να πω πως έχω το ενυδρείο που είχαν βγάλει τα carrefour το 2007 (αυτό με το ενσωματωμένο φίλτρο στην πλάτη) με τις διαστάσεις (σε καθαρά λίτρα) 78.5x28.8x39.4 = 89 καθαρά λίτρα.

- Θέλω γνώμες-συμβουλές για το τι ψάρια μπορώ να βάλω (συνδυασμοί και ποσότητα αν γίνεται) (Είχα χρησιμοποιήσει γκαπι στο παρελθόν όποτε θα προτιμούσα να βάλω κάτι διαφορετικό)
- Θέλω γνώμες-συμβουλές για το τι φυτά θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω (εύκολα φυτά)
- αν θα μπορούσα να το κάνω νταμάρι (θα μου άρεσε πολύ να εκανα κιχλιδες αλλά ξέρω πως είναι λίγα τα λίτρα (εκτός και αν κάνω λάθος)
- τι άμμο - υπόστρωμα και ποσό θα χρειαστώ για αυτά τα λίτρα.

Ξέρω είναι πολλές οι ερωτήσεις και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων αλλά θα με βοηθήσει παρά πολύ στο να συνεχίσω σωστά με το χόμπι που όλοι αγαπάμε.
Καλησπέρα και καλως ήρθες Βαγγέλη.

Οι διαστάσεις του ενυδρείου και τα λίτρα του καθορίζουν τις επιλογές που μπορείς να έχεις.
Για "νταμάρι" (Αφρικάνικο δηλαδή) δυστυχώς δεν γινεται.
Για κάποιο φυτεμένο όμως πιστεύω ότι θα μπορούσες να κάνεις πολύ όμορφα πράγματα.
Θα σου δώσουν πληροφορίες για το "φυτεμένο" τα παιδιά που έχουν την σχετική εμπειρία.
Και πάλι καλό ξεκίνημα.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από SweepingFish » Δευ 06 Μάιος 2019, 17:28

Καλησπερα και καλώς μας ηρθες Βαγγέλη!

Αν δεν απατώμαι εχεις τις εξεις επιλογες:

-Ειτε καποια αλλα ζωοτόκα περα απο γκαπυ.
-Ειτε 3-4 φανσυ χρυσοψαρα (θα σου πει ο Τακης με σιγουρια για αυτο. Εαν θέλεις και εσυ βέβαια)
-Ειτε καποιο φυτεμενο οπως σου ειπε και ο Λαμπρος απο πανω με καποιο κοπαδοψαρο ή cpd fish και mountain minnow.
-Ειτε καποιο nano θαλασσινο ή μεσογειακό ενυδρειο αν θες να δοκιμασεις και την αλμυρή πλευρά.

Αποφασιζεις και μας λες παραιτερω για να σε βοηθήσουμε και εμεις πιο εξειδικευμένα στο τι θα χρειαστείς

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 06 Μάιος 2019, 17:51

Καλώς ήρθες φίλε μας.
Για "νταμάρι" ίσως να μπορείς να βάλεις κοχυλόψαρα , έχω δει έτσι μικρά ενυδρεία με ψάρια από Τανγκανίκα πχ julidochromis ή Neolamprologus multifasciatus
Για Χρυσόψαρα άστο καλύτερα.
Αν θες ψάρια κρύου νερού μπορείς να βάλεις Mountain Minnow που είπε και ο @SweepingFish πριν ή και Galaxy Rasbora.
Για Mountain Minnow δεν θα θες θερμαντήρα τον Χειμώνα αν η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από τους 15 βαθμούς . αλλά θα χρειαστείς οπωσδήποτε κάποιο συστημα ψύξης το καλοκαίρι.
Μπορείς να το γεμίσεις με εύκολα φυτά , να βάλεις και καμια γαριδούλα και κανα σαλιγκαράκι Ramshorn και θα πάει μόνο του.
Καλό θα είναι να βάλεις χαλαζιακό χαλικάκι κάτω και αν βάλεις και λίγο ενεργό υπόστρωμα , όχι πολύ , δεν χρειαζεται να ξοδευτείς, σε λίγο καιρό θα γίνει ζουγκλα :)

Vaggelis
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ 06 Μάιος 2019, 01:50
Τοποθεσία: Patra
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από Vaggelis » Δευ 06 Μάιος 2019, 18:13

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις! Πραγματικά με βοηθάτε πολύ!

Αρχικά να πω πως ενώ είναι ένα όνειρο το θαλασσινό δε θα το τολμήσω ακόμα και από άποψη εμπειρίας αλλά και χρημάτων.
Χρυσόψαρα να πω την αλήθεια δεν με πολυτραβανε αλλά ενθουσιάστηκα με την άποψη του Τάκη για ψάρια από Τανγκανίκα πχ julidochromis ή Neolamprologus multifasciatus! Αν πιστεύετε πως θα μπορούσα να πάω προς αυτή την κατεύθυνση και έχετε χρόνο να με καθοδηγήσετε για τα είδη ψαριών που μπορώ να βάλω σε κάποιο τέτοιο ενυδρείο (ποσότητα - αναλογία), είδη φυτών, πέτρες, άμμο θα ήμουν υπόχρεος!

Άβαταρ μέλους
noa78
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:30
Τοποθεσία: argos
Έχει βάλει Like: 7 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από noa78 » Δευ 06 Μάιος 2019, 21:31

καλως ηρθες φιλε!!!!!!!
εντελως τυχαια με ενα τετοιο ενυδρειο ειχα φτιαξει το πρωτο νταμαρακι με κιχλιδες τανγκανικα neolamprologus brichardi,εξαιρετικα ψαρακια για αρχη που αν αφησεις ενα ζευγαρι στο ενυδρειο σε λιγο καιρο θα γινουν δεκαδες!!!!αν σε ενδιαφερουν τα ψαρακια εγω ειχα βαλει αμμο θαλασσης χωρις κανενα προβλημα,μπορεις να βαλεις και χαλαζιακη αμμο,απο πετρες λογο γουστου φυσικα μου αρεσαν και ειχα οπως και ακομη στεινω με τετοιες διαφορα scape οι περτρες λαβα,απο φυτα μπορεις να βαλεις ανουμπιες διαφορων ειδων οπως και καμια βαλισνερια η μικροσορουμ σου στελνω και μια φωτο να παρεις μια ιδεα πως μπορει να ειναι μια τετοια προσπαθεια
Συνημμένα
DSC00097.JPG
KEEP PLANTING!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 06 Μάιος 2019, 21:44

Τα κοχυλοψαρα θελουν μονο αμμο και αδεια κελυφη απο σαλιγκαρια και οχι πετρες.
Ισως να μπορουσε να βαλει ενα ειδος μονο....αλλα σε λιγο διαστημα θα επρεπε να βρει που θα δωσει τις γεννες.
Τα brichardi που του προταθηκαν ειναι μεγαλυτερα σε μεγεθος απο τα κοχυλοψαρα και θελουν πετρες συνεπως τα λιτρα και οι διαστασεις που εχει δεν κανουν.
Επισης οι πετρες λαβας καλο θα ηταν να αποφευγονται γιατι εχουν αιχμηρες πλευρες και μπορει να τραυματισουν τα ψαρια ...εκτος του οτι τριβονται και γινεται χαλια ο βυθος.
Τελος καλο θα ηταν ο φιλος να ξερει οτι τα περισσοτερα κοχυλοψαρα δεν εχουν φανταχτερα χρωματα...αν θα τον ενδιεφερε κατι τετοιο.
Λάμπρος.Τ

Vaggelis
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ 06 Μάιος 2019, 01:50
Τοποθεσία: Patra
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από Vaggelis » Δευ 06 Μάιος 2019, 21:50

noa78 έγραψε:
Δευ 06 Μάιος 2019, 21:31
καλως ηρθες φιλε!!!!!!!
εντελως τυχαια με ενα τετοιο ενυδρειο ειχα φτιαξει το πρωτο νταμαρακι με κιχλιδες τανγκανικα neolamprologus brichardi,εξαιρετικα ψαρακια για αρχη που αν αφησεις ενα ζευγαρι στο ενυδρειο σε λιγο καιρο θα γινουν δεκαδες!!!!αν σε ενδιαφερουν τα ψαρακια εγω ειχα βαλει αμμο θαλασσης χωρις κανενα προβλημα,μπορεις να βαλεις και χαλαζιακη αμμο,απο πετρες λογο γουστου φυσικα μου αρεσαν και ειχα οπως και ακομη στεινω με τετοιες διαφορα scape οι περτρες λαβα,απο φυτα μπορεις να βαλεις ανουμπιες διαφορων ειδων οπως και καμια βαλισνερια η μικροσορουμ σου στελνω και μια φωτο να παρεις μια ιδεα πως μπορει να ειναι μια τετοια προσπαθεια
Καλησπέρα. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!
Είναι όντως κάτι που θα μου άρεσε! Αν μπορούσες να μου έδινες κάποιες επιπλέον πληροφορίες όπως:

- Ποσα ψάρια αυτού η συνδυαστικά με άλλο είδος θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω;
- Είναι ανθεκτικά ψάρια αυτά;
- Η άμμος που μπορώ να πάρω από θάλασσα θα πρέπει να είναι πολύ λεπτή; Χρειάζεται κάποια προεργασία πριν;
- Μπορώ να χρησιμοποιήσω και πέτρες που μπορώ να βρω έξω; Και αν ναι τι είδους πέτρες;

Οτιδήποτε άλλο πιστεύεις πως θα χρειαστεί μου λες.

Ξέρω πολλές οι ερωτήσεις αλλά θα ήθελα να ήμουν σίγουρος πριν κάθε βήμα.

Άβαταρ μέλους
noa78
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:30
Τοποθεσία: argos
Έχει βάλει Like: 7 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από noa78 » Δευ 06 Μάιος 2019, 21:52

GodFather έγραψε:
Δευ 06 Μάιος 2019, 21:44
Τα κοχυλοψαρα θελουν μονο αμμο και αδεια κελυφη απο σαλιγκαρια και οχι πετρες.
Ισως να μπορουσε να βαλει ενα ειδος μονο....αλλα σε λιγο διαστημα θα επρεπε να βρει που θα δωσει τις γεννες.
Τα brichardi που του προταθηκαν ειναι μεγαλυτερα σε μεγεθος απο τα κοχυλοψαρα και θελουν πετρες συνεπως τα λιτρα και οι διαστασεις που εχει δεν κανουν.
Επισης οι πετρες λαβας καλο θα ηταν να αποφευγονται γιατι εχουν αιχμηρες πλευρες και μπορει να τραυματισουν τα ψαρια ...εκτος του οτι τριβονται και γινεται χαλια ο βυθος.
Τελος καλο θα ηταν ο φιλος να ξερει οτι τα περισσοτερα κοχυλοψαρα δεν εχουν φανταχτερα χρωματα...αν θα τον ενδιεφερε κατι τετοιο.
θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω,τα συγκεκριμενα ψαρια για ενα ζευγαρι 90 λιτρα ειναι υπεραρκετα για να δημιουργησουν μια αποικια,το που θα δωσει τις γεννες οταν σε ενα χρονο+ μεγαλωσουν τα ψαρια δεν νομιζω να ειναι προβλημα,οι πετρες λαβας δεν τριβονται τοσο ευκολα,οπως και μετα απο 4 χρονια με τα συγκεκριμενα ψαρια ποτε δεν τραυματιστηκε ουτε ενα,οσο για τα χρωματα εχεις δικιο,εγω μια προταση εκανα μπορει να ψαξει ο φιλος και να δει τι εστι τανγανικα σχετικα με χρωματισμους και τι ψαρια κανουν για τα λιτρα του!!!!
KEEP PLANTING!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
noa78
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:30
Τοποθεσία: argos
Έχει βάλει Like: 7 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από noa78 » Δευ 06 Μάιος 2019, 21:58

Vaggelis έγραψε:
Δευ 06 Μάιος 2019, 21:50
noa78 έγραψε:
Δευ 06 Μάιος 2019, 21:31
καλως ηρθες φιλε!!!!!!!
εντελως τυχαια με ενα τετοιο ενυδρειο ειχα φτιαξει το πρωτο νταμαρακι με κιχλιδες τανγκανικα neolamprologus brichardi,εξαιρετικα ψαρακια για αρχη που αν αφησεις ενα ζευγαρι στο ενυδρειο σε λιγο καιρο θα γινουν δεκαδες!!!!αν σε ενδιαφερουν τα ψαρακια εγω ειχα βαλει αμμο θαλασσης χωρις κανενα προβλημα,μπορεις να βαλεις και χαλαζιακη αμμο,απο πετρες λογο γουστου φυσικα μου αρεσαν και ειχα οπως και ακομη στεινω με τετοιες διαφορα scape οι περτρες λαβα,απο φυτα μπορεις να βαλεις ανουμπιες διαφορων ειδων οπως και καμια βαλισνερια η μικροσορουμ σου στελνω και μια φωτο να παρεις μια ιδεα πως μπορει να ειναι μια τετοια προσπαθεια
Καλησπέρα. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!
Είναι όντως κάτι που θα μου άρεσε! Αν μπορούσες να μου έδινες κάποιες επιπλέον πληροφορίες όπως:

- Ποσα ψάρια αυτού η συνδυαστικά με άλλο είδος θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω;
- Είναι ανθεκτικά ψάρια αυτά;
- Η άμμος που μπορώ να πάρω από θάλασσα θα πρέπει να είναι πολύ λεπτή; Χρειάζεται κάποια προεργασία πριν;
- Μπορώ να χρησιμοποιήσω και πέτρες που μπορώ να βρω έξω; Και αν ναι τι είδους πέτρες;

Οτιδήποτε άλλο πιστεύεις πως θα χρειαστεί μου λες.

Ξέρω πολλές οι ερωτήσεις αλλά θα ήθελα να ήμουν σίγουρος πριν κάθε βήμα.
απ τα συγκεκριμενα ψαρια ξεκινας με μια πενταδα και περιμενεις να βγει ζευγαρι,μετα τα αλλα πρεπει να τα βγαλεις
δυστηχως τα συγκεκριμενα στα λιτρα που εχεις πανε μονο το ειδος τους
ειναι πολυ ανθεκτικα ψαρια,σχετικα επιθετικα οταν υπερασπιζονται το χωρο τους και τα μικρα τους
αμμο μπορεις να βαλεις οτι θελεις,ψιλη ,χοντρη οχι ομως χαλικακι,την πλενεις καλα εγω την εβρασα κιολας για σιγουρια
πετρες γενικα εχει πολλες επιλογες γιατι τα συγκεκριμενα ψαρια θελουν υψηλο ph και οι περισσοτερες πετρες ειναι ασβεστολιθικες(απο βουνα ,ποταμια κτλ)
KEEP PLANTING!!!!!!!!

Vaggelis
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ 06 Μάιος 2019, 01:50
Τοποθεσία: Patra
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από Vaggelis » Δευ 06 Μάιος 2019, 22:18

noa78 έγραψε:
Δευ 06 Μάιος 2019, 21:58
Vaggelis έγραψε:
Δευ 06 Μάιος 2019, 21:50


Καλησπέρα. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!
Είναι όντως κάτι που θα μου άρεσε! Αν μπορούσες να μου έδινες κάποιες επιπλέον πληροφορίες όπως:

- Ποσα ψάρια αυτού η συνδυαστικά με άλλο είδος θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω;
- Είναι ανθεκτικά ψάρια αυτά;
- Η άμμος που μπορώ να πάρω από θάλασσα θα πρέπει να είναι πολύ λεπτή; Χρειάζεται κάποια προεργασία πριν;
- Μπορώ να χρησιμοποιήσω και πέτρες που μπορώ να βρω έξω; Και αν ναι τι είδους πέτρες;

Οτιδήποτε άλλο πιστεύεις πως θα χρειαστεί μου λες.

Ξέρω πολλές οι ερωτήσεις αλλά θα ήθελα να ήμουν σίγουρος πριν κάθε βήμα.
απ τα συγκεκριμενα ψαρια ξεκινας με μια πενταδα και περιμενεις να βγει ζευγαρι,μετα τα αλλα πρεπει να τα βγαλεις
δυστηχως τα συγκεκριμενα στα λιτρα που εχεις πανε μονο το ειδος τους
ειναι πολυ ανθεκτικα ψαρια,σχετικα επιθετικα οταν υπερασπιζονται το χωρο τους και τα μικρα τους
αμμο μπορεις να βαλεις οτι θελεις,ψιλη ,χοντρη οχι ομως χαλικακι,την πλενεις καλα εγω την εβρασα κιολας για σιγουρια
πετρες γενικα εχει πολλες επιλογες γιατι τα συγκεκριμενα ψαρια θελουν υψηλο ph και οι περισσοτερες πετρες ειναι ασβεστολιθικες(απο βουνα ,ποταμια κτλ)
Με κάλυψες αρκετά!
Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και κάποια μικρά κοπαδοψαρα όπως τα νέον πχ; Η κάποιον γλυφτη για άλγη κλπ;
Και τέλος όσον αφορά τις πέτρες, ψάχνω για ασβεστολιθικες πέτρες από βουνά, ποτάμια μόνο; Καταλαβαίνω πως είναι ασβεστολιθικες με την ένωση με το ακουαφορτε;

Vaggelis
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ 06 Μάιος 2019, 01:50
Τοποθεσία: Patra
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από Vaggelis » Δευ 06 Μάιος 2019, 22:28

GodFather έγραψε:
Δευ 06 Μάιος 2019, 21:44
Τα κοχυλοψαρα θελουν μονο αμμο και αδεια κελυφη απο σαλιγκαρια και οχι πετρες.
Ισως να μπορουσε να βαλει ενα ειδος μονο....αλλα σε λιγο διαστημα θα επρεπε να βρει που θα δωσει τις γεννες.
Τα brichardi που του προταθηκαν ειναι μεγαλυτερα σε μεγεθος απο τα κοχυλοψαρα και θελουν πετρες συνεπως τα λιτρα και οι διαστασεις που εχει δεν κανουν.
Επισης οι πετρες λαβας καλο θα ηταν να αποφευγονται γιατι εχουν αιχμηρες πλευρες και μπορει να τραυματισουν τα ψαρια ...εκτος του οτι τριβονται και γινεται χαλια ο βυθος.
Τελος καλο θα ηταν ο φιλος να ξερει οτι τα περισσοτερα κοχυλοψαρα δεν εχουν φανταχτερα χρωματα...αν θα τον ενδιεφερε κατι τετοιο.
Σε ευχαριστώ και εσένα φιλε μου για την βοήθεια σου.
Θα μου άρεσαν επίσης και τα ψάρια από Τανγκανίκα πχ julidochromis ή Neolamprologus multifasciatusόπως πρότεινε και ο Τάκης. Έχεις να προτείνεις κάποια παρόμοια που θα ταιριάζουν και με τα λίτρα μου;

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 07 Μάιος 2019, 00:14

Vaggelis έγραψε:
Δευ 06 Μάιος 2019, 22:28
GodFather έγραψε:
Δευ 06 Μάιος 2019, 21:44
Τα κοχυλοψαρα θελουν μονο αμμο και αδεια κελυφη απο σαλιγκαρια και οχι πετρες.
Ισως να μπορουσε να βαλει ενα ειδος μονο....αλλα σε λιγο διαστημα θα επρεπε να βρει που θα δωσει τις γεννες.
Τα brichardi που του προταθηκαν ειναι μεγαλυτερα σε μεγεθος απο τα κοχυλοψαρα και θελουν πετρες συνεπως τα λιτρα και οι διαστασεις που εχει δεν κανουν.
Επισης οι πετρες λαβας καλο θα ηταν να αποφευγονται γιατι εχουν αιχμηρες πλευρες και μπορει να τραυματισουν τα ψαρια ...εκτος του οτι τριβονται και γινεται χαλια ο βυθος.
Τελος καλο θα ηταν ο φιλος να ξερει οτι τα περισσοτερα κοχυλοψαρα δεν εχουν φανταχτερα χρωματα...αν θα τον ενδιεφερε κατι τετοιο.
Σε ευχαριστώ και εσένα φιλε μου για την βοήθεια σου.
Θα μου άρεσαν επίσης και τα ψάρια από Τανγκανίκα πχ julidochromis ή Neolamprologus multifasciatusόπως πρότεινε και ο Τάκης. Έχεις να προτείνεις κάποια παρόμοια που θα ταιριάζουν και με τα λίτρα μου;
Οποιο απο τα δυο που ανεφερες σου αρεσει μπορεις να το δοκιμασεις.
Μονο ενα ειδος ομως.
Και οπως εγραψα ..μονο με κελυφη σαλιγκαριων. Οχι πετρες.
Το προβλημα ειναι και τα λιτρα σου...αλλα πιο βασικα για μενα οι διαστασεις σου.
Σε λιγοτερο απο 30 ποντους πλατος ...τι πετρα να βαλεις ?
Για αυτο ειπα μονο για κοχυλοψαρα.
Μπορεις να βρεις πληροφοριες στο seriously fish ή στο fishkeeping
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 07 Μάιος 2019, 00:26

noa78 έγραψε:
Δευ 06 Μάιος 2019, 21:52
GodFather έγραψε:
Δευ 06 Μάιος 2019, 21:44
Τα κοχυλοψαρα θελουν μονο αμμο και αδεια κελυφη απο σαλιγκαρια και οχι πετρες.
Ισως να μπορουσε να βαλει ενα ειδος μονο....αλλα σε λιγο διαστημα θα επρεπε να βρει που θα δωσει τις γεννες.
Τα brichardi που του προταθηκαν ειναι μεγαλυτερα σε μεγεθος απο τα κοχυλοψαρα και θελουν πετρες συνεπως τα λιτρα και οι διαστασεις που εχει δεν κανουν.
Επισης οι πετρες λαβας καλο θα ηταν να αποφευγονται γιατι εχουν αιχμηρες πλευρες και μπορει να τραυματισουν τα ψαρια ...εκτος του οτι τριβονται και γινεται χαλια ο βυθος.
Τελος καλο θα ηταν ο φιλος να ξερει οτι τα περισσοτερα κοχυλοψαρα δεν εχουν φανταχτερα χρωματα...αν θα τον ενδιεφερε κατι τετοιο.
θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω,τα συγκεκριμενα ψαρια για ενα ζευγαρι 90 λιτρα ειναι υπεραρκετα για να δημιουργησουν μια αποικια,το που θα δωσει τις γεννες οταν σε ενα χρονο+ μεγαλωσουν τα ψαρια δεν νομιζω να ειναι προβλημα,οι πετρες λαβας δεν τριβονται τοσο ευκολα,οπως και μετα απο 4 χρονια με τα συγκεκριμενα ψαρια ποτε δεν τραυματιστηκε ουτε ενα,οσο για τα χρωματα εχεις δικιο,εγω μια προταση εκανα μπορει να ψαξει ο φιλος και να δει τι εστι τανγανικα σχετικα με χρωματισμους και τι ψαρια κανουν για τα λιτρα του!!!!
Η διαφωνιες ειναι παντα ευπροσδεκτες γιατι εδω ο καθενας καταθετει την γνωση του και την εμπειρια που εχει.
Πετρες λαβας ειχα χρησιμοποιησει στο πρωτο μου στησιμο με ψαρια απο τη Malawi...ειχα πολλους τραυματισμους και καθε φορα που χρειαζοτανε να μετακινησω καποια πετρα ηταν δεδομενο οτι θα τριβοτανε και θα γεμιζε η αμμος.
Επισης σε ολα τα βιβλια που αναφερονται σε αυτες τις λιμνες προτεινουν να αποφευγονται οι πετρες λαβας για λογους τραυματισμου σε περιπτωση κυνηγητου των ψαριων.
Οι διαστασεις του ενυδρειου οπως ειπα και πιο πανω καθιστουν την τοποθετηση πετρων απαγορευτικη.
Για αυτο μιλησα μονο για κοχυλοψαρα.
Τα οποια επισης δεν εχουν χρωματα...αλλα εχουν ωραια συμπεριφορα.
Ας διαβασει ο φιλος τις αναγκες των ψαριων σε χωρο..συνθηκες..κτλ...
Ας διαλεξει το ειδος που τον ενδιαφερει...και εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε.
Λάμπρος.Τ

Vaggelis
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ 06 Μάιος 2019, 01:50
Τοποθεσία: Patra
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από Vaggelis » Τρί 07 Μάιος 2019, 01:28

GodFather έγραψε:
Τρί 07 Μάιος 2019, 00:26
noa78 έγραψε:
Δευ 06 Μάιος 2019, 21:52


θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω,τα συγκεκριμενα ψαρια για ενα ζευγαρι 90 λιτρα ειναι υπεραρκετα για να δημιουργησουν μια αποικια,το που θα δωσει τις γεννες οταν σε ενα χρονο+ μεγαλωσουν τα ψαρια δεν νομιζω να ειναι προβλημα,οι πετρες λαβας δεν τριβονται τοσο ευκολα,οπως και μετα απο 4 χρονια με τα συγκεκριμενα ψαρια ποτε δεν τραυματιστηκε ουτε ενα,οσο για τα χρωματα εχεις δικιο,εγω μια προταση εκανα μπορει να ψαξει ο φιλος και να δει τι εστι τανγανικα σχετικα με χρωματισμους και τι ψαρια κανουν για τα λιτρα του!!!!
Η διαφωνιες ειναι παντα ευπροσδεκτες γιατι εδω ο καθενας καταθετει την γνωση του και την εμπειρια που εχει.
Πετρες λαβας ειχα χρησιμοποιησει στο πρωτο μου στησιμο με ψαρια απο τη Malawi...ειχα πολλους τραυματισμους και καθε φορα που χρειαζοτανε να μετακινησω καποια πετρα ηταν δεδομενο οτι θα τριβοτανε και θα γεμιζε η αμμος.
Επισης σε ολα τα βιβλια που αναφερονται σε αυτες τις λιμνες προτεινουν να αποφευγονται οι πετρες λαβας για λογους τραυματισμου σε περιπτωση κυνηγητου των ψαριων.
Οι διαστασεις του ενυδρειου οπως ειπα και πιο πανω καθιστουν την τοποθετηση πετρων απαγορευτικη.
Για αυτο μιλησα μονο για κοχυλοψαρα.
Τα οποια επισης δεν εχουν χρωματα...αλλα εχουν ωραια συμπεριφορα.
Ας διαβασει ο φιλος τις αναγκες των ψαριων σε χωρο..συνθηκες..κτλ...
Ας διαλεξει το ειδος που τον ενδιαφερει...και εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε.
Το θέμα είναι πως για να καταλήξω σε κάποιο είδος ψαριών θα πρέπει να έχω ένα σύνολο πραγμάτων που θα μου άρεσαν και θα υπήρχε και περισσότερο κέφι και ζήλος για την ολοκλήρωση του. Αυτά θα ήταν αφού εκανα ένα set up με κιχλιδες να γινόταν ολοκληρωμένο. Δηλαδή με πέτρες, φυτά και όσο το δυνατόν περισσότερα είδη ψαριών. Αποτι φαίνεται τα λίτρα μου είναι απαγορευτικά σε όλο αυτό ; Όποτε να κινηθώ σε άλλου είδους set up?

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 07 Μάιος 2019, 09:54

Vaggelis έγραψε:
Τρί 07 Μάιος 2019, 01:28

Το θέμα είναι πως για να καταλήξω σε κάποιο είδος ψαριών θα πρέπει να έχω ένα σύνολο πραγμάτων που θα μου άρεσαν και θα υπήρχε και περισσότερο κέφι και ζήλος για την ολοκλήρωση του. Αυτά θα ήταν αφού εκανα ένα set up με κιχλιδες να γινόταν ολοκληρωμένο. Δηλαδή με πέτρες, φυτά και όσο το δυνατόν περισσότερα είδη ψαριών. Αποτι φαίνεται τα λίτρα μου είναι απαγορευτικά σε όλο αυτό ; Όποτε να κινηθώ σε άλλου είδους set up?
Καλημέρα φίλε μου.

Αν κατάλαβα σωστά εννοείς, να έβαζες κάποια είδη ψαριών μέσα στο ενυδρείο και ανάλογα με το ποια θα σου άρεσαν να κρατούσες τα μεν και να έδεινες τα άλλα. Σωστά κατάλαβα ?
Αν σκέφτεσαι αυτό....τότε σου λέω πως αυτό δεν γίνεται γιατί δεν μπορούν να συνυπάρξουν κάποια είδη μαζί μέχρι να αποφασίσουμε.
Για να σε βοηθήσω όσο μπορώ πειρσσότερο θα σου πω ότι κανονικά πρώτα σκεφτόμαστε τι είδους ψάρια θέλουμε να φιλοξενήσουμε και μετά ανάλογα με τις ανάγκες των ψαριών μας βρίσκουμε τα ανάλογα λίτρα και διαστάσεις ενυδρείου και όλο τον υπόλοιπο εξοπλισμό και διάκοσμο.
Τώρα...στην περίπτωση που με κάποιον τρόπο βρέθηκε, η γυάλα στα χέρια μας και ψάχνουμε εκ των υστέρων την καλύτερη πρόταση για ψαράκια, τότε και πάλι σκεφτόμαστε ανάλογα με τα λίτρα και τις διαστάσεις μας.

Πληροφορίες, για τα ψάρια που μας ενδιαφέρουν υπάρχουν στο Internet
πχ.. για κιχλίδες Αφρικής κοίτα εδώ https://www.cichlid-forum.com/profiles/ ... hp?id=1601 είναι το πιο αξιόπιστο site για κιχλίδες.
Εδω θα δεις επίσης ότι τα Brichardi είναι εξαιρετικά επιθετικά σαν ψάρια και πρτείνεται να φιλοξενούνται μόνα τους σαν είδος.
Γενικά ότι πληροφορίες για κιχλίδες θέλεις μπορείς να τις βρεις και εδώ και στα άλλα site που σου είχα πει πιο πάνω.

https://www.cichlid-forum.com/profiles/ ... hp?id=1526

https://www.cichlid-forum.com/profiles/ ... hp?id=1585

Μια ακόμη πιστεύω πολύ καλή πρόταση για τα λίτρα και τις διαστάσεις σου θα ήταν να έβαζες έναν μονομάχο αρσενικό με 2 θυληκές και αρκετά φυτά.
Ή θα μπορούσες να βάλεις ένα ζευγαράκι https://www.seriouslyfish.com/species/m ... -ramirezi/ και θα ήταν το τέλειο.
Λάμπρος.Τ

Vaggelis
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ 06 Μάιος 2019, 01:50
Τοποθεσία: Patra
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από Vaggelis » Τρί 07 Μάιος 2019, 12:53

GodFather έγραψε:
Τρί 07 Μάιος 2019, 09:54
Vaggelis έγραψε:
Τρί 07 Μάιος 2019, 01:28

Το θέμα είναι πως για να καταλήξω σε κάποιο είδος ψαριών θα πρέπει να έχω ένα σύνολο πραγμάτων που θα μου άρεσαν και θα υπήρχε και περισσότερο κέφι και ζήλος για την ολοκλήρωση του. Αυτά θα ήταν αφού εκανα ένα set up με κιχλιδες να γινόταν ολοκληρωμένο. Δηλαδή με πέτρες, φυτά και όσο το δυνατόν περισσότερα είδη ψαριών. Αποτι φαίνεται τα λίτρα μου είναι απαγορευτικά σε όλο αυτό ; Όποτε να κινηθώ σε άλλου είδους set up?
Καλημέρα φίλε μου.

Αν κατάλαβα σωστά εννοείς, να έβαζες κάποια είδη ψαριών μέσα στο ενυδρείο και ανάλογα με το ποια θα σου άρεσαν να κρατούσες τα μεν και να έδεινες τα άλλα. Σωστά κατάλαβα ?
Αν σκέφτεσαι αυτό....τότε σου λέω πως αυτό δεν γίνεται γιατί δεν μπορούν να συνυπάρξουν κάποια είδη μαζί μέχρι να αποφασίσουμε.
Για να σε βοηθήσω όσο μπορώ πειρσσότερο θα σου πω ότι κανονικά πρώτα σκεφτόμαστε τι είδους ψάρια θέλουμε να φιλοξενήσουμε και μετά ανάλογα με τις ανάγκες των ψαριών μας βρίσκουμε τα ανάλογα λίτρα και διαστάσεις ενυδρείου και όλο τον υπόλοιπο εξοπλισμό και διάκοσμο.
Τώρα...στην περίπτωση που με κάποιον τρόπο βρέθηκε, η γυάλα στα χέρια μας και ψάχνουμε εκ των υστέρων την καλύτερη πρόταση για ψαράκια, τότε και πάλι σκεφτόμαστε ανάλογα με τα λίτρα και τις διαστάσεις μας.

Πληροφορίες, για τα ψάρια που μας ενδιαφέρουν υπάρχουν στο Internet
πχ.. για κιχλίδες Αφρικής κοίτα εδώ https://www.cichlid-forum.com/profiles/ ... hp?id=1601 είναι το πιο αξιόπιστο site για κιχλίδες.
Εδω θα δεις επίσης ότι τα Brichardi είναι εξαιρετικά επιθετικά σαν ψάρια και πρτείνεται να φιλοξενούνται μόνα τους σαν είδος.
Γενικά ότι πληροφορίες για κιχλίδες θέλεις μπορείς να τις βρεις και εδώ και στα άλλα site που σου είχα πει πιο πάνω.

https://www.cichlid-forum.com/profiles/ ... hp?id=1526

https://www.cichlid-forum.com/profiles/ ... hp?id=1585

Μια ακόμη πιστεύω πολύ καλή πρόταση για τα λίτρα και τις διαστάσεις σου θα ήταν να έβαζες έναν μονομάχο αρσενικό με 2 θυληκές και αρκετά φυτά.
Ή θα μπορούσες να βάλεις ένα ζευγαράκι https://www.seriouslyfish.com/species/m ... -ramirezi/ και θα ήταν το τέλειο.
Καλημέρα. Όχι δεν εννοούσα αυτό. Επειδή ειπώθηκε πως γεννούν ειπα πως αν γεννήσουν θα μπορέσω να δώσω κάποια για να αποφύγω την ιχθυοφορτιση.
Το ενυδρείο το είχα φτιάξει πριν χρόνια με γκάπι και ψάχνομαι αν μπορώ να πάω σε κάτι διαφορετικό αυτή την φορά και αν μπορούσα στα λίτρα μου να χρησιμοποιούσα κιχλιδες με νταμάρι και κάποια φυτά, που μου αρέσουν θα το προτιμούσα.
Γενικά κοιτάω να βρω πιθανές επιλογές για αυτά τα λίτρα για να μην κάνω πάλι το ίδιο ενυδρείο που είχα και πριν.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 07 Μάιος 2019, 15:54

Vaggelis έγραψε:
Τρί 07 Μάιος 2019, 12:53
GodFather έγραψε:
Τρί 07 Μάιος 2019, 09:54


Καλημέρα φίλε μου.

Αν κατάλαβα σωστά εννοείς, να έβαζες κάποια είδη ψαριών μέσα στο ενυδρείο και ανάλογα με το ποια θα σου άρεσαν να κρατούσες τα μεν και να έδεινες τα άλλα. Σωστά κατάλαβα ?
Αν σκέφτεσαι αυτό....τότε σου λέω πως αυτό δεν γίνεται γιατί δεν μπορούν να συνυπάρξουν κάποια είδη μαζί μέχρι να αποφασίσουμε.
Για να σε βοηθήσω όσο μπορώ πειρσσότερο θα σου πω ότι κανονικά πρώτα σκεφτόμαστε τι είδους ψάρια θέλουμε να φιλοξενήσουμε και μετά ανάλογα με τις ανάγκες των ψαριών μας βρίσκουμε τα ανάλογα λίτρα και διαστάσεις ενυδρείου και όλο τον υπόλοιπο εξοπλισμό και διάκοσμο.
Τώρα...στην περίπτωση που με κάποιον τρόπο βρέθηκε, η γυάλα στα χέρια μας και ψάχνουμε εκ των υστέρων την καλύτερη πρόταση για ψαράκια, τότε και πάλι σκεφτόμαστε ανάλογα με τα λίτρα και τις διαστάσεις μας.

Πληροφορίες, για τα ψάρια που μας ενδιαφέρουν υπάρχουν στο Internet
πχ.. για κιχλίδες Αφρικής κοίτα εδώ https://www.cichlid-forum.com/profiles/ ... hp?id=1601 είναι το πιο αξιόπιστο site για κιχλίδες.
Εδω θα δεις επίσης ότι τα Brichardi είναι εξαιρετικά επιθετικά σαν ψάρια και πρτείνεται να φιλοξενούνται μόνα τους σαν είδος.
Γενικά ότι πληροφορίες για κιχλίδες θέλεις μπορείς να τις βρεις και εδώ και στα άλλα site που σου είχα πει πιο πάνω.

https://www.cichlid-forum.com/profiles/ ... hp?id=1526

https://www.cichlid-forum.com/profiles/ ... hp?id=1585

Μια ακόμη πιστεύω πολύ καλή πρόταση για τα λίτρα και τις διαστάσεις σου θα ήταν να έβαζες έναν μονομάχο αρσενικό με 2 θυληκές και αρκετά φυτά.
Ή θα μπορούσες να βάλεις ένα ζευγαράκι https://www.seriouslyfish.com/species/m ... -ramirezi/ και θα ήταν το τέλειο.
Καλημέρα. Όχι δεν εννοούσα αυτό. Επειδή ειπώθηκε πως γεννούν ειπα πως αν γεννήσουν θα μπορέσω να δώσω κάποια για να αποφύγω την ιχθυοφορτιση.
Το ενυδρείο το είχα φτιάξει πριν χρόνια με γκάπι και ψάχνομαι αν μπορώ να πάω σε κάτι διαφορετικό αυτή την φορά και αν μπορούσα στα λίτρα μου να χρησιμοποιούσα κιχλιδες με νταμάρι και κάποια φυτά, που μου αρέσουν θα το προτιμούσα.
Γενικά κοιτάω να βρω πιθανές επιλογές για αυτά τα λίτρα για να μην κάνω πάλι το ίδιο ενυδρείο που είχα και πριν.
Αν θελεις τοσο πολυ να στησεις Αφρικάνικο νταμαρι, τοτε γιατι δεν κοιτας να αγορασεις μια μεταχειρισμενη γυαλα σε διαστασεις (απο 1,20 και πανω) που να στο επιτρεπει ?
δεν πιστευω οτι θα ειναι μεγαλο το κοστος αγορας της.
Λάμπρος.Τ

Vaggelis
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ 06 Μάιος 2019, 01:50
Τοποθεσία: Patra
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από Vaggelis » Τρί 07 Μάιος 2019, 16:48

GodFather έγραψε:
Τρί 07 Μάιος 2019, 15:54
Vaggelis έγραψε:
Τρί 07 Μάιος 2019, 12:53


Καλημέρα. Όχι δεν εννοούσα αυτό. Επειδή ειπώθηκε πως γεννούν ειπα πως αν γεννήσουν θα μπορέσω να δώσω κάποια για να αποφύγω την ιχθυοφορτιση.
Το ενυδρείο το είχα φτιάξει πριν χρόνια με γκάπι και ψάχνομαι αν μπορώ να πάω σε κάτι διαφορετικό αυτή την φορά και αν μπορούσα στα λίτρα μου να χρησιμοποιούσα κιχλιδες με νταμάρι και κάποια φυτά, που μου αρέσουν θα το προτιμούσα.
Γενικά κοιτάω να βρω πιθανές επιλογές για αυτά τα λίτρα για να μην κάνω πάλι το ίδιο ενυδρείο που είχα και πριν.
Αν θελεις τοσο πολυ να στησεις Αφρικάνικο νταμαρι, τοτε γιατι δεν κοιτας να αγορασεις μια μεταχειρισμενη γυαλα σε διαστασεις (απο 1,20 και πανω) που να στο επιτρεπει ?
δεν πιστευω οτι θα ειναι μεγαλο το κοστος αγορας της.
Δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία γιατί ήδη έχω ένα ενυδρείο. Όποτε αν είναι τόσο απαγορευτικό το set up των κιχλιδων θα κοιτάξω να προσανατολιστω σε αλλά set up με βάση τις γνώμες σας

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 07 Μάιος 2019, 16:55

Vaggelis έγραψε:
Τρί 07 Μάιος 2019, 16:48
GodFather έγραψε:
Τρί 07 Μάιος 2019, 15:54


Αν θελεις τοσο πολυ να στησεις Αφρικάνικο νταμαρι, τοτε γιατι δεν κοιτας να αγορασεις μια μεταχειρισμενη γυαλα σε διαστασεις (απο 1,20 και πανω) που να στο επιτρεπει ?
δεν πιστευω οτι θα ειναι μεγαλο το κοστος αγορας της.
Δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία γιατί ήδη έχω ένα ενυδρείο. Όποτε αν είναι τόσο απαγορευτικό το set up των κιχλιδων θα κοιτάξω να προσανατολιστω σε αλλά set up με βάση τις γνώμες σας
Αφού λοιπόν το ενυδρείο είναι αδιαπραγμάτευτο, τότε συμφωνώ ότι θα πρέπει να στρέψεις την προσοχή σου στις λύσεις που σου προτάθηκαν.
Λάμπρος.Τ

Tasos.t
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 08 Μάιος 2019, 16:37
Τοποθεσία: Thessaloniki
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από Tasos.t » Τετ 08 Μάιος 2019, 16:51

Φίλοι μου καλησπέρα. Μόλις έγινα μέλος στην ομάδα και χαίρομαι πολύ . Πριν κάποια χρόνια είχα ένα ενυδρείο 40 λίτρα με χρυσόψαρα και μετά από λίγο καιρό τα παράτησα . Τώρα ξανά κόλλησα το μικρόβιο που λένε και θα ξανά ασχοληθώ Αλλά πιο εύστοχα και πιο σωστά αυτή τη φορά . Αγόρασα ένα ενυδρείο 54 λίτρα διαστάσεις 60×30×30 Και με φίλτρο eheim Αλλά δεν ξέρω τα βήματα για να το στήσω σωστά και φοβάμαι μην πεθαίνουν τα ψάρια. Κάποιος αν μπορεί να με βοηθήσει με απλά βήματα να τι στήσω σωστά.Εχω διαβάσει πάρα πολλά κείμενα και άρθρα για το στήσιμο Αλλά δεν έχω καταλάβει πλήρως. Σας ευχαριστω για το χρόνο 🙂🙂🙂

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από SweepingFish » Τετ 08 Μάιος 2019, 16:58

Tasos.t έγραψε:
Τετ 08 Μάιος 2019, 16:51
Φίλοι μου καλησπέρα. Μόλις έγινα μέλος στην ομάδα και χαίρομαι πολύ . Πριν κάποια χρόνια είχα ένα ενυδρείο 40 λίτρα με χρυσόψαρα και μετά από λίγο καιρό τα παράτησα . Τώρα ξανά κόλλησα το μικρόβιο που λένε και θα ξανά ασχοληθώ Αλλά πιο εύστοχα και πιο σωστά αυτή τη φορά . Αγόρασα ένα ενυδρείο 54 λίτρα διαστάσεις 60×30×30 Και με φίλτρο eheim Αλλά δεν ξέρω τα βήματα για να το στήσω σωστά και φοβάμαι μην πεθαίνουν τα ψάρια. Κάποιος αν μπορεί να με βοηθήσει με απλά βήματα να τι στήσω σωστά.Εχω διαβάσει πάρα πολλά κείμενα και άρθρα για το στήσιμο Αλλά δεν έχω καταλάβει πλήρως. Σας ευχαριστω για το χρόνο 🙂🙂🙂
Καλησπερα και καλώς μας ηρθες!

Καλύτερο θα ηταν να κανεις ενα νεο θεμα για να υπάρχουν ολες οι απορίες σου μαζι. Στο ψητο τωρα, ποιο φιλτρο εχει μαζι το ενυδρειο (εσωτερικο φαντάζομαι); . Εχεις σκεφτει περιπου τι θες να κανεις πχ φυτεμένο, με μονομάχο; Φυτεμενο θα ηταν μια καλη ιδεα με μερικα εύκολα φυτα και ομορφα ψαρια.

Οτσν αποφασίσεις τι θες να κανεις τοτε θα πρεπει να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου. Ειτε με μπολι ειτε με τροφη.

Tasos.t
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 08 Μάιος 2019, 16:37
Τοποθεσία: Thessaloniki
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από Tasos.t » Τετ 08 Μάιος 2019, 17:09

Σε ευχαριστώ θα κάνω νέο θέμα 🙂🙂

Tasos.t
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 08 Μάιος 2019, 16:37
Τοποθεσία: Thessaloniki
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Νέο Θέμα

Δημοσίευση από Tasos.t » Τετ 08 Μάιος 2019, 17:18

Πώς κάνω ένα νέο θέμα;

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Νέο Θέμα

Δημοσίευση από Νικολακης » Τετ 08 Μάιος 2019, 17:28

Tasos.t έγραψε:
Τετ 08 Μάιος 2019, 17:18
Πώς κάνω ένα νέο θέμα;
Πας στην κατηγορία που σε ενδιαφέρει μέσα στο φόρουμ και πατάς πάνω. Μόλις μπεις στην κατηγορία πάνω αριστερά σου βγάζει ένα κουμπί που γράφει νέο θέμα. Το πατάς και γράφεις τις ερωτήσεις και απορίες που έχεις φίλε μου!

Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από tsoui » Τετ 08 Μάιος 2019, 18:47

Καλώς ήρθες σιγά σιγά θα γίνουν όλα

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 09 Μάιος 2019, 09:11

Καλώς ήρθες Τάσο ..... :welcome:

AGAPI
Posts in topic: 2
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από AGAPI » Πέμ 09 Μάιος 2019, 09:37

Καλώς ήρθες Βαγγέλη! :welcome:
Ό,τι κ αν αποφασίσεις, όμορφο θα γίνει!
Μην ξεχνάς κ την εκδοχή να γίνει θαλασσινό! :mrgreen:
Καλή συνέχεια!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 09 Μάιος 2019, 10:13

AGAPI έγραψε:
Πέμ 09 Μάιος 2019, 09:37
Καλώς ήρθες Βαγγέλη! :welcome:
Ό,τι κ αν αποφασίσεις, όμορφο θα γίνει!
Μην ξεχνάς κ την εκδοχή να γίνει θαλασσινό! :mrgreen:
Καλή συνέχεια!
Εννοείτε ........ :bravo: :goodpost: :+1:

Vaggelis
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ 06 Μάιος 2019, 01:50
Τοποθεσία: Patra
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέο ενυδρείο βοήθεια-γνώμες

Δημοσίευση από Vaggelis » Πέμ 09 Μάιος 2019, 12:22

AGAPI έγραψε:
Πέμ 09 Μάιος 2019, 09:37
Καλώς ήρθες Βαγγέλη! :welcome:
Ό,τι κ αν αποφασίσεις, όμορφο θα γίνει!
Μην ξεχνάς κ την εκδοχή να γίνει θαλασσινό! :mrgreen:
Καλή συνέχεια!
Καλώς σας βρηκα!
Το θαλασσινό είναι στην to do list μου αλλά φοβάμαι να το κάνω τώρα και λόγω εμπειρίας και λόγω κόστους.
Όποτε προσπαθώ να πάρω γνώμες για το πως θα κινηθώ σε αυτό το ενυδρείο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γλυκό νερό - γενικά - απορίες”