Τα 4 νέα ενυδρεία μου!

Απάντηση
cplk
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 07 Ιουν 2019, 10:52
Τοποθεσία: Αττική
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 7 times

Τα 4 νέα ενυδρεία μου!

Δημοσίευση από cplk » Δευ 16 Σεπ 2019, 23:43

Καλησπέρα σε όλους!

Σχετικά νέος στο χόμπυ. Χρήστο με λένε. 2 χρόνια έχω και τα 4 ενυδρεία. Ας τα παρουσιάσω και εγώ :-)
Τόσα χρόνια μπαίνω στο forum σας... λέω γιατί να μην δείξω τι έχω δημιουργήσει με τις πληροφορίες που μάζευα όλον αυτόν τον καιρό από εδώ!

Τα ενυδρεία μου:
  • 15ltr (Μονομαχοενυδρείο)
    25ltr (Neon και Γαρίδες)
    25ltr Χαρέμι
    60ltr Platties
Ψάρια:
  • 9x Cardinal Neon Tetras
    2x Assassin Snails (μόνα τους στο μονομαχοενυδρείο - καθαρίζουν τα ramshorn που ήρθαν με φυτό το οποίο δεν το έχω πλέον)
    4x horn Nerite snails
    2x Nerite snails
    4x Red Nerite snails
    9x Platties
    8x Blue Velvet Shrimps
    4x Red Cherry Shrimps
    6x Female Bettas
    1x Male Betta (Halfmoon)
    6x Siamese Algea Eaters
    1x L213 Pleco
    4x Albino Cory Catfish
Φυτά:
  • Monte Carlo
    Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
    Limnobium laevigatum
    Καθόλου CO2
    Καθόλου λίπασμα
Γενικα:
  • 10 ώρες φως
    26 βαθμούς τον χειμώνα
    Καλοκαίρι απλά βγάζω τα καπάκια και βάζω τα πλαίσια που έχω εκτυπώσει με 3D printer για να μην δραπετεύσουν
    Αλλαγή περίπου 1/4 νερού κάθε 2 εβδομάδες και στα 4 ενυδρεία που τα NO3 αυξάνονται
    Καθάρισμα φίλτρων στο νερό του κάθε ενυδρείου μια φορά τον μήνα, όχι ταυτόχρονα με αλλαγή νερού και καθάρισμα διακοσμητικών και τζαμιών
    Κλάδεμα τα μικρά φυτά και πέταμα τα μισά Limnovium μια φορά κάθε 6μηνο
Στο σύνολο έχω χάσει αυτά τα δύο χρόνια 1 Neon Cardinal που καταλάθος μπλέχτηκε σε ένα διακοσμητικό θαμνάκι και κόλλησε... δεν το είδα παρά μόνο 2 μέρες μετά που έλειπε το 10ο... Έβγαλα το διακοσμητικό, από τα νεύρα μου έπιασα μια πένσα και το έκανα 1000 κομμάτια μέχρι να αφαιρέσω το θαμνάκι. Το υπόλοιπο ξαναμπήκε μετά από καθάρισμα μέσα στο γαριδοενυδρείο-neon ξανά. 2 Nerite Snails - τα πρώτα μου - μάλλον από γερατιά μετά από 1 χρόνο (είχαν και ονόματα ο Γκάρυ και η Σάλι ;-) )... 2 Siamese Algea eaters που τα παράγγειλα από κατάστημα εκτός Αττικής και μου τα έστειλε 2-3 εβδομάδων... μωράκια... μόνο το 3ο έζησε και είναι μέσα στο μονομαχοενυδρείο 1 χρόνο τώρα, και μια γαρίδα κόκκινη που ήταν λίγο περίεργη από τη στιγμή που την πήρα. Καφετί αντί για κόκκινη, μεγαλύτερη από τις άλλες και γενικά φεύγανε μακριά της. Απλά την βρήκα ανάσκελα μια μέρα.

Γεννητούρια? Μετράω 5 Platties τα οποία και έχω χαρίσει. Αυτή την στιγμή έχω ένα μωρό που κυκλοφορεί πάλι... ένα μπλε/ασημί 8 χιλιοστών και πολλές πολλές γαρίδες. Και ναι. Μερικές μου έχουν βγει μισές μπλε, μισές κόκκινο αλλά αυτό ήθελα να πετύχω :)

Για την απουσία του CO2, δεν μπορώ να ασχοληθώ με μπουκάλες, DYI λύσεις, κτλ. Μου έχουν δώσει ένα υγρό που λέει Liquid CO2... ξέρω ότι δεν κάνει δουλειά αλλά δεν βάζω ούτε αυτό. Δεν θέλω να γεμίσουν φυτά τα ενυδρεία. Τα έχω κρατήσει σε αυτή την κατάσταση με κλαδέματα... ένα κάθε 6μηνο. Δεν μεγαλώνουν γρήγορα, δεν εξαπλώνονται και είμαι χαρούμενος με το να μην ασχολούμαι τόσο! Επίσης μου αργούν τις αλλαγές νερού για μια εβδομάδα. Όταν δεν είχα τα μικρά αυτά έπρεπε να αλλάζω κάθε εβδομάδα νερό. Τώρα ούτε τα PPM δεν ανεβαίνουν όσο γρήγορα ανέβαιναν όταν δεν είχα φυτά.

Μία από τις αρχικές φωτογραφίες του μονομάχου 2 χρόνια πριν
Εικόνα

Εικόνα

Το μονομαχοενυδρείο με το κρεβάτι του
Εικόνα

Μόλις είχαν ξυπνήσει... Το κόκκινο λείπει προφανώς :P
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Οι γαρίδες
Εικόνα

Εικόνα

Το Χαρέμι μου, με ορχιδέες Schilleriana με τις ρίζες τους μέσα στο νερό. Όταν ξημερώσει θα τραβήξω και φωτογραφία με τις κούκλες να φαίνονται. Τώρα το βράδυ κοιμούνται όλες μαζί πίσω από το φυτό αριστερά.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και το μεγάλο μου. Κάτω από τη γέφυρα φαίνεται και ο μπόμπιρας
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα



Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Τα 4 νέα ενυδρεία μου!

Δημοσίευση από Tomas » Τρί 17 Σεπ 2019, 02:57

Ολα πολυ ομορφα φιλε μ να τα χαιρεσαι!!! Θα μ αρεσε πολυ περισσοτερο φυσικα αν αντικαθιστουσες τα ψευτικα φυτα με ζωντανα πχ καμια μος κ θα χεις τα ιδια κ καλυτερα αποτελεσματα
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Τρί 17 Σεπ 2019, 08:26)
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Τα 4 νέα ενυδρεία μου!

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 17 Σεπ 2019, 08:37

Τα ενυδρεία σου είναι όμορφα αισθητικά , ουσιαστικά βέβαια με χαλάνε τα πλαστικά φυτά , γιατι θεωρώ πως δεν προσφέρουν κάτι.
Εχω ενδοιασμούς όμως με το πλήθος των ψαριών αλλά καιν για τις αλλαγές σου
τα 9 Νεον στα 25 λίτρα πόσα νιτρικά σου ανεβάζουν ; άσχετα που τα Νεον θέλουν μήκος οπότε τα 25 λίτρα ειναι υπερβολικά μικρό ενυδρείο.
Στο 25λιτρο με τα Νέον με το ζόρι μπαίνουν 6 Rasbora που είναι πολύ μικρά
Τα 6 SAE τι τα ήθελες ; αυτά θέλουν ενυδρείο από 1,5 μέτρο και πάνω , σε ποιο ενυδρείο τα έχει ;
Επίσης τις 6 θηλυκές μονομαχίνες σε πιο ενυδρείο τις έχεις ; στο 80 λιτρο μαζί με τα Platy ;
Πρέπει να προσέξεις λίγο τα είδη , φοβάμαι πως τα έχεις λίγο μπερδεμένα .
Γενικά η προσπάθεια σου είναι αρκετά καλή αρκεί να βελτιώσεις τις ιχθυοσυνθέσεις σου :)
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης for the post (total 2):
GodFather (Τρί 17 Σεπ 2019, 10:35) • SweepingFish (Τρί 17 Σεπ 2019, 15:18)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Τα 4 νέα ενυδρεία μου!

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 17 Σεπ 2019, 09:34

καλή αρχη και από εδώ φίλε μου!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Τα 4 νέα ενυδρεία μου!

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 17 Σεπ 2019, 10:40

Τάκης έγραψε:
Τρί 17 Σεπ 2019, 08:37
Τα ενυδρεία σου είναι όμορφα αισθητικά , ουσιαστικά βέβαια με χαλάνε τα πλαστικά φυτά , γιατι θεωρώ πως δεν προσφέρουν κάτι.
Εχω ενδοιασμούς όμως με το πλήθος των ψαριών αλλά καιν για τις αλλαγές σου
τα 9 Νεον στα 25 λίτρα πόσα νιτρικά σου ανεβάζουν ; άσχετα που τα Νεον θέλουν μήκος οπότε τα 25 λίτρα ειναι υπερβολικά μικρό ενυδρείο.
Στο 25λιτρο με τα Νέον με το ζόρι μπαίνουν 6 Rasbora που είναι πολύ μικρά
Τα 6 SAE τι τα ήθελες ; αυτά θέλουν ενυδρείο από 1,5 μέτρο και πάνω , σε ποιο ενυδρείο τα έχει ;
Επίσης τις 6 θηλυκές μονομαχίνες σε πιο ενυδρείο τις έχεις ; στο 80 λιτρο μαζί με τα Platy ;
Πρέπει να προσέξεις λίγο τα είδη , φοβάμαι πως τα έχεις λίγο μπερδεμένα .
Γενικά η προσπάθεια σου είναι αρκετά καλή αρκεί να βελτιώσεις τις ιχθυοσυνθέσεις σου :)
+1000

Πιστεύω ότι έχεις την θέληση να ασχοληθείς σοβαρά με τα ενυδρεία και πιστεύω ότι με "σωστές" παρεμβάσεις (όπως σου προτείνανε τα παιδιά πιο πάνω, πχ.. αφαίρεση πλαστικών διακοσμητικών, πιο σωστή επιλογή ψαριών για τα λίτρα) θα έχεις πολύ πιο όμορφα αποτελέσματα.

Επίσης να προσθέσω κάτι που λέω πάντα.... το μέγεθος των ψαριών (πχ.. Neon tetra) δεν σημαίνει ότι μπορούν να μπούν και σε ένα ενυδρείο 25 ή 40 λίτρων.
Τα ψάρια αυτά είναι κοπαδόψαρα και χρειάζονται εκτός από πλήθος και μεγάλο μήκος στο ενυδρείο ούτως ώστε να τα έχουν πιο φυσική συμπεριφορά.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GodFather for the post (total 2):
Τάκης (Τρί 17 Σεπ 2019, 13:30) • SweepingFish (Τρί 17 Σεπ 2019, 15:18)
Λάμπρος.Τ

cplk
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 07 Ιουν 2019, 10:52
Τοποθεσία: Αττική
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 7 times

Re: Τα 4 νέα ενυδρεία μου!

Δημοσίευση από cplk » Τρί 17 Σεπ 2019, 10:55

Τάκης έγραψε:
Τρί 17 Σεπ 2019, 08:37
Τα ενυδρεία σου είναι όμορφα αισθητικά , ουσιαστικά βέβαια με χαλάνε τα πλαστικά φυτά , γιατι θεωρώ πως δεν προσφέρουν κάτι.
Εχω ενδοιασμούς όμως με το πλήθος των ψαριών αλλά καιν για τις αλλαγές σου
τα 9 Νεον στα 25 λίτρα πόσα νιτρικά σου ανεβάζουν ; άσχετα που τα Νεον θέλουν μήκος οπότε τα 25 λίτρα ειναι υπερβολικά μικρό ενυδρείο.
Στο 25λιτρο με τα Νέον με το ζόρι μπαίνουν 6 Rasbora που είναι πολύ μικρά
Τα 6 SAE τι τα ήθελες ; αυτά θέλουν ενυδρείο από 1,5 μέτρο και πάνω , σε ποιο ενυδρείο τα έχει ;
Επίσης τις 6 θηλυκές μονομαχίνες σε πιο ενυδρείο τις έχεις ; στο 80 λιτρο μαζί με τα Platy ;
Πρέπει να προσέξεις λίγο τα είδη , φοβάμαι πως τα έχεις λίγο μπερδεμένα .
Γενικά η προσπάθεια σου είναι αρκετά καλή αρκεί να βελτιώσεις τις ιχθυοσυνθέσεις σου :)
Χμμ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα τα ανακατατάξω λοιπόν και θα χαρίσω λίγο πληθυσμό.
Γενικά η διάταξη έχει ως εξής:
  • 15 λίτρα cuba -> 1 Μονομάχος, 2 Assassin snails, 2 μωρά SAE, Φυτό Limnobium laevigatum, Φυτό Monte Carlo
    25 λίτρα cube -> 6 Μονομαχίνες, 2 Nerites, Monte Carlo
    25 λίτρα Cube -> 9 Neon Cardinal, 8 Blue velvet shrimps, 4 Red Shrimps, 2 Nerite Snails, Φυτό Monte Carlo, Φυτό Moss Balls
    60 λίτρα μακρύ -> 9 Platties, 4 Nerite Snails, 4 SAE, 4 Cory Catfish, 1 L213 Pleco που μου πρότειναν σε κατάστημα, Φυτό Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
Ρωτήσατε για τα Νέον. Δίνουν 20-25 νιτρικά και 110 PPM κάθε 2 εβδομάδες στην μέτρησή μου όπου και γίνεται αλλαγή νερού. Όσο για τα πλαστικά διακοσμητικά βρίσκονται εκεί για να φαίνονται ωραία όσο περνάω τα στάδια εκμάθησης του χόμπυ. Στα λίγα φυτά που έχω τα πηγαίνω καλά. Όσο περνάει ο καιρός, τόσο δοκιμάζω και άλλα. Βγαίνουν διακοσμητικά - μπαίνουν φυτά. Το τελευταίο που είχα δοκιμάσει ήταν το Hornwort που μου είχαν προτείνει σε κατάστημα αλλά δεν δούλεψε...

Όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Αν μπορέσουν να ζήσουν μια φυσιολογική ζωή τότε θα είμαι ικανοποιημένος - και αυτά με τη σειρά τους χαρούμενα :)

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Τα 4 νέα ενυδρεία μου!

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 17 Σεπ 2019, 15:33

cplk έγραψε:
Τρί 17 Σεπ 2019, 10:55
15 λίτρα cuba -> 1 Μονομάχος, 2 Assassin snails, 2 μωρά SAE, Φυτό Limnobium laevigatum, Φυτό Monte Carlo
τα SAE πρέπει να φύγουν , δεν χωράνε
cplk έγραψε:
Τρί 17 Σεπ 2019, 10:55
25 λίτρα cube -> 6 Μονομαχίνες, 2 Nerites, Monte Carlo
6 Μονομαχίνες είναι πολλές , σε 25 λίτρα 2 το πολύ
cplk έγραψε:
Τρί 17 Σεπ 2019, 10:55
25 λίτρα Cube -> 9 Neon Cardinal, 8 Blue velvet shrimps, 4 Red Shrimps, 2 Nerite Snails, Φυτό Monte Carlo, Φυτό Moss Balls
δεν χωράνε 9 Νεον με τίποτα , υπερβολικά λίγα τα λίτρα και επιπλεόν τα Νεον θέλουν μήκος απο 60 με 70 εκατοστά και πάνω
cplk έγραψε:
Τρί 17 Σεπ 2019, 10:55
60 λίτρα μακρύ -> 9 Platties, 4 Nerite Snails, 4 SAE, 4 Cory Catfish, 1 L213 Pleco που μου πρότειναν σε κατάστημα, Φυτό Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
τα SAE πρέπει να φύγουν οπωσδήποτε , o L213 είναι Ancistrus αρα δεν μεγαλώνει πολύ , μέχρι 10 εκατοστά φτάνει ,
αλλά και ο ancistrus αλλά και τα corydoras θέλουν μέτρια όξινο και μαλακό νερό , επομένως με ζωοτόκα καλό είναι να μη τα βάζουμε μαζί
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης για αυτή τη δημοσίευση:
cplk (Τρί 17 Σεπ 2019, 17:21)

cplk
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 07 Ιουν 2019, 10:52
Τοποθεσία: Αττική
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 7 times

Re: Τα 4 νέα ενυδρεία μου!

Δημοσίευση από cplk » Τετ 18 Σεπ 2019, 11:07

Χαρίστηκαν 3 Cardinals, 4 Platties, τα Cories και τα SAE.
Μεταφέρθηκαν τα Νέον στον μεγάλο μαζί με τα Platties.
Μπήκαν νέα φυτά.
Οι μονομαχίνες μοιράστηκαν στα δύο 25ltr.
Δημιουργήθηκε γαριδοενυδρείο 20 λίτρων χελωνιέρα.

1000 ευχαριστώ για τη βοήθειά σας :)
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην cplk for the post (total 4):
Νικολακης (Τετ 18 Σεπ 2019, 11:23) • Τάκης (Τετ 18 Σεπ 2019, 13:36) • Μακης68 (Τετ 18 Σεπ 2019, 15:31) • Νίκος (Τετ 09 Οκτ 2019, 09:57)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Τα 4 νέα ενυδρεία μου!

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 09 Οκτ 2019, 09:58

cplk έγραψε:
Τετ 18 Σεπ 2019, 11:07
Χαρίστηκαν 3 Cardinals, 4 Platties, τα Cories και τα SAE.
Μεταφέρθηκαν τα Νέον στον μεγάλο μαζί με τα Platties.
Μπήκαν νέα φυτά.
Οι μονομαχίνες μοιράστηκαν στα δύο 25ltr.
Δημιουργήθηκε γαριδοενυδρείο 20 λίτρων χελωνιέρα.

1000 ευχαριστώ για τη βοήθειά σας :)
καλημερα φιλε μου, βάλε μας καμιά φώτο να δούμε τις αλλαγές!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων”