Ικ

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Απάντηση
GLyra
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί 27 Αύγ 2019, 01:51
Τοποθεσία: Καλυβισ θορικου αττικης
Έχει βάλει Like: 19 times
Του έχουν βάλει Like: 12 times

Ικ

Δημοσίευση από GLyra » Κυρ 24 Μάιος 2020, 14:09

Την κάτσαμε ! Γεμίσαμε ικ από καποια νέα εισαγωγή στο ενυδρείο καο έχασα το. Αγαπημενο μου, Καλοθρεμμενο japonicus. Υπάρχει τρόπος να γιατρεψω το ικ χωρίς να βγάλω τα ψάρια από το ενυδρείο? Το ενυδρείο είναι μεγάλο και ειναι αρκετά δυσκολο να τα πιασω .. Στην εσχάτη λυση λέω να παρω cupramine και να τα βάλω σε καραντίνα σε άλλο ενυδρείο.. Αλλά διαβάζω ότι μειώνει το όριο ζωής των ψαριών παρα πολυ .. Το ενυδρείο έχει και κοράλλια μέσα.. Ποια ειναι γνώμη σας? Πως το αντιμετώπιζεται εσείς? Το παθημα εγινε μάθημα και από δω και περα σε καραντίνα ολα :sos:



Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Ικ

Δημοσίευση από Νικολακης » Κυρ 24 Μάιος 2020, 15:49

Καλησπέρα φίλε μου. Δυστυχώς το έχω περάσει και εγώ το ικ και είναι πολύ βασανιστικό!!!
Ότι και αν διάβασα και ρώτησα όλα οδηγούσαν μονόδρομο στην Χρήση χαλκού και καραντίνας!!! Έχει τα πιο σίγουρα αποτελέσματα χωρίς όμως να μπορεί κάποιος να σου εγγυηθεί ότι δεν θα πεθάνουν κάποια ψάρια κατά την διάρκεια της θεραπείας!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Ικ

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 24 Μάιος 2020, 17:24

Η μονη λυση για μενα οσο αφορα το ικ ειναι να υπαρχει καραντινα οπου οι νεες εισαγωγες θα μενουν εκει για 8 εβδομαδες πραγμα πολυ δυσκολο θεωρω για τα ελληνικα δεδομενα. Κ δε σ λεει κανεις πως δε θα περασουν αυγα παλι απο καποιο κοραλλι ή καποια αλλη προσθηκη. Βιταμινουλες κ σκορδο η σωτηρια. Στο δικο μ εχω συχνα πυκνα ξεσπασματα αλλα με νιτ v και σκορδο τα κραταω σε καλο επιπεδο.
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Ικ

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 24 Μάιος 2020, 17:25

Απορω ομως μετα απο τοσα χρονια να μην εχει βρεθει ενα φαρμακο reef safe γι αυτα τα κωλοπαρασιτα.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas για αυτή τη δημοσίευση:
Νικολακης (Κυρ 24 Μάιος 2020, 23:33)
Thomas oikonomou

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”