Nopox... το έχει δουλέψει κανείς?

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Απάντηση
Salamander
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2018, 10:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 59 times
Του έχουν βάλει Like: 66 times
Επικοινωνία:

Re: Nopox... το έχει δουλέψει κανείς?νν

Δημοσίευση από Salamander » Σάβ 07 Σεπ 2019, 22:59

Puntakias22 έγραψε:
Σάβ 07 Σεπ 2019, 22:04
Salamander έγραψε:
Σάβ 07 Σεπ 2019, 20:06


12ml ρίχνω κάθε μέρα.. Για 500μλ, 187,5 βότκα 40% ,250μλ ξύδι , 62,5 μλ όσμωσης. Από έξτρα α,β και α,β,γ,δ από redsea λίγο στρονδιο και διάφορα που δοκιμάζω αν καιρούς. Αντιφωσφορο όχι, άνθρακα σπάνια και αν χρειαστεί, τα ίδια πάνω κάτω και στο προηγούμενο ενυδρείο με ζεοβιτ απλά εκεί με ζεόλιθο και λίγα παραπάνω πράγματα.
Σορυ που ρωτάω έτσι αλλά ποσο πιο φθηνά βγαίνει αν το φτιάξεις μόνος σου όταν έχει 28 ευρώ τα 1000μλ;το ξύδι ξέρω είναι φθηνό. το 4 λίτρο νομίζω 4 ευρώ.Η βότκα;και ποσο φτιάχνεις;;εννοώ η μεγάλη ποσότητα χαλάει με το καιρό;
Μισή τιμή και διαθέσιμο πάντα.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Salamander για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Κυρ 08 Σεπ 2019, 11:50)



mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Nopox... το έχει δουλέψει κανείς?νν

Δημοσίευση από mixalisdarras » Κυρ 08 Σεπ 2019, 10:01

Salamander έγραψε:
Σάβ 07 Σεπ 2019, 22:59
Puntakias22 έγραψε:
Σάβ 07 Σεπ 2019, 22:04

Σορυ που ρωτάω έτσι αλλά ποσο πιο φθηνά βγαίνει αν το φτιάξεις μόνος σου όταν έχει 28 ευρώ τα 1000μλ;το ξύδι ξέρω είναι φθηνό. το 4 λίτρο νομίζω 4 ευρώ.Η βότκα;και ποσο φτιάχνεις;;εννοώ η μεγάλη ποσότητα χαλάει με το καιρό;
Μισή τιμή και διαθέσιμο πάντα.
Ναι μισή τιμή αλλά άμα άμα ας διακοπές ή άμα πρέπει να λείπεις και ξεφύγεις στις δοσολογίες τι γίνεται τα πήρες όλα χέρι??? Η είναι οκ αντέχει το σύστημα???
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην mixalisdarras για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Κυρ 08 Σεπ 2019, 11:50)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Nopox... το έχει δουλέψει κανείς?

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 08 Σεπ 2019, 11:13

Καλημερα σας, θα ήθελα να σας πω και εγώ την γνώμη μου σε οτι αφορά την τροφοδότηση πολυμερές άνθρακα ..βότκα, καστανή ζάχαρη κτλ, & παραπλήσιων σκευασμάτων του, όπως το nopox το biofuel κτλ, στις δεξαμενές μας...

αρχικά να σας πω ότι τέτοιες συζητήσεις πριν αρκετά χρόνια και όταν ξεκίνησε η χορήγηση βότκας σε δεξαμενές υφάλων για πρώτη φορά, σε φορουμ της Αμερικής, έφτασαν σε σημείο να λύσουν τις διαφορές τους με μηνύσεις!

οτι αφορά τον ζεόλιθο τώρα, δεν έχει καμια σχέση η λειτουργιά του με τον άνθρακα που είναι τροφή βακτηρίων επι της ουσίας, ενω με την ανάδευση επιτυγχανουμε να δημιουργησουμε πάλι τις συνθήκες εκ νέου ανάπτυξης ωφελίμων (δλδ "οικόθεσης") βακτηρίων, στον ριακτορα!

προσωπικά εχω να χορηγήσω πολ. άνθρακα πάνω από δυο χρόνια σε full sps reef με 1,2 w/lit και με ρυθμούς ανάπτυξης που έφταναν 1 cm/ μήνα μ.ο. κρατώντας τα θρεπτικά μου πολύ χαμηλά με ασφάλεια και ισορροπια!

η γνώμη και η λογική μου συγκλίνουν σε natural reef.... δυνατός εξοπλισμός, εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, πολύ δυνατά ταισματα σε κοράλλια και ψάρια, ελεγχόμενη τροφοδότηση βακτηρίων, αμινοξέα και βιταμίνη c ...

έτσι και με σωστό διάβασμα του υφάλου σου, μπορείς να έχεις και τον έλεγχο του συστήματος σου!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος for the post (total 4):
Rayden (Κυρ 08 Σεπ 2019, 11:39) • Tomas (Κυρ 08 Σεπ 2019, 12:08) • SweepingFish (Κυρ 08 Σεπ 2019, 12:51) • kosmas kleidas (Κυρ 08 Σεπ 2019, 17:14)

Salamander
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2018, 10:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 59 times
Του έχουν βάλει Like: 66 times
Επικοινωνία:

Re: Nopox... το έχει δουλέψει κανείς?

Δημοσίευση από Salamander » Κυρ 08 Σεπ 2019, 12:48

Νίκο το χόμπι τα τελευταία χρόνια ( περισσότερα από 10) έχει πολλές εκδοχές και τρόπους συντηρήσης ενός υφάλου. Ο καθένας πρέπει να ξέρει γιατί επιλέγει ότι επιλέγει σε συνάρτηση με το χρόνο την τσέπη και σίγουρα αυτό που θέλει να δει. Τώρα για το τελευταίο η τεχνολογία και η γνώση που έχει αποκτηθεί ( και συνεχίζει) μας δίνει την δυνατότητα να φτιάξουμε ενυδρεία φοβερά με διαφορετικούς παράγοντες στο ένα με το άλλο.

* Σίγουρα αυτό που περιγράφεις δεν είναι "natural reef" . Ίσως μια προσέγγιση σε ένα χόμπι όμως που μόνο natural δεν είναι.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Salamander for the post (total 3):
pagokoftis (Κυρ 08 Σεπ 2019, 13:01) • Νικολακης (Κυρ 08 Σεπ 2019, 13:34) • kosmas kleidas (Κυρ 08 Σεπ 2019, 17:14)

pagokoftis
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 15:39
Έχει βάλει Like: 56 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Nopox... το έχει δουλέψει κανείς?

Δημοσίευση από pagokoftis » Κυρ 08 Σεπ 2019, 13:01

Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου σε μεσογειακά ενυδρεία όμως..
Έχω δοκιμάσει και ζάχαρη και βότκα και λευκό ξύδι.. Nopox για μικρό χρονικό διάστημα, με ίδια αποτελέσματα..
Πλέον χρησιμοποιώ την ζάχαρη 7-8 μήνες τον χρόνο (4 μήνες με κρύα αναπτύσσονται όμορφες άλγες που μου κρατάνε τα νιτρικά/φωσφορικά μηδέν όσο και να ταΐσω)
Έχω μια ταΐστρα που έχει διαθέτει 12 κουτάκια/θέσεις για τροφή, και η οποία γυρίζει δύο φορές την μέρα και αφήνει τροφή στο ενυδρείο, την οποία χρησιμοποιώ για την δοσολογία της ζάχαρης...
Μηδέν νιτρικά/φωσφορικά όσο και να ταΐζω..
Έχω παραλείψει δοσολογία και για 4-5 μέρες, την οποία συνέχισα κανονικά στη συνέχεια, χωρίς κανένα πρόβλημα ποτέ..
Όταν την διακόπτω τον χειμώνα, το κάνω σταδιακά σε διάστημα 20 ημερών περίπου.. Το ίδιο και για την επανέναρξη..
Η δοσολογία γίνεται με το μάτι στις αρχές.. όταν μετράω νιτρικά 2-3 την σταθεροποιώ.. Να προσθέσω οτι η πτώση νιτρικών/φωσφορικών γίνεται σχετικά άμεσα!! Δεν είναι σαν τα biopellets κλπ... Καθώς δίνεις άνθρακα, σε όλη την επιφάνεια του ενυδρείου.. Μέσα σε 2-4 μέρες βλέπεις αλλαγές, αλλά ξαναλέω η πτώση πρέπει να γίνεται σταδιακά..
Κυάνο έχει βγει σε δύο ενυδρεία στις αρχές, μόνο όταν ξεκινούσα την δοσολογία απότομα...
Επίσης έχω παρατηρήσει και σημαντικά μεγαλύτερη διαύγεια στο ενυδρείο όταν χρησιμοποιούσα την ζάχαρη!!
Ελπίζω να μην μένουν βλαβερά υπολείμματα από την χρηση της ζάχαρης τα οποία να επηρεάζουν τα ζωντανά... 5-6 χρόνια τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι, με το μάτι φυσικά...
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην pagokoftis για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Κυρ 08 Σεπ 2019, 17:14)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Nopox... το έχει δουλέψει κανείς?

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 08 Σεπ 2019, 13:16

Salamander έγραψε:
Κυρ 08 Σεπ 2019, 12:48
Νίκο το χόμπι τα τελευταία χρόνια ( περισσότερα από 10) έχει πολλές εκδοχές και τρόπους συντηρήσης ενός υφάλου. Ο καθένας πρέπει να ξέρει γιατί επιλέγει ότι επιλέγει σε συνάρτηση με το χρόνο την τσέπη και σίγουρα αυτό που θέλει να δει. Τώρα για το τελευταίο η τεχνολογία και η γνώση που έχει αποκτηθεί ( και συνεχίζει) μας δίνει την δυνατότητα να φτιάξουμε ενυδρεία φοβερά με διαφορετικούς παράγοντες στο ένα με το άλλο.

* Σίγουρα αυτό που περιγράφεις δεν είναι "natural reef" . Ίσως μια προσέγγιση σε ένα χόμπι όμως που μόνο natural δεν είναι.
εννοείται οτι η τεχνογνωσία προχωράει και μαθαίνουμε όλοι μας καθημερινά νέες τεχνικες και μεθόδους διατήρησης υφάλου...και πράττουμε με τον τρόπο που εμείς θεωρούμε ενδεδειγμένο, με βάση τις γνώσεις μας και την τσέπη μας!

επίσης δέχομαι αρκετούς διαφορετικους τρόπους ανάπτυξης υφάλων απο το μηδέν και ποτέ δεν είμαι απόλυτος!

* natural reef και γενικότερα natural σε οπουδήποτε μορφή ανθρώπινης επεξεργασίας ή και προσομοίωσης σαφώς δεν υφίσταται, στην ορολογία των reef εννοούμε την διατήρηση του συστήματος χωρίς πολλά πρόσθετα, παρά μόνο με τα απαραίτητα ιχνοστοιχεια και τα αμινοξέα, επίσης τα υπόλοιπα τα αναπληρωνουμε με τις αλλαγές νερού!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος for the post (total 2):
Νικολακης (Κυρ 08 Σεπ 2019, 13:37) • kosmas kleidas (Κυρ 08 Σεπ 2019, 17:14)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”