ο Αστερίας και η "διάσωση" του

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

ο Αστερίας και η "διάσωση" του

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 18 Ιουν 2019, 10:22

καλημερα σας!

κατά τις καλοκαιρινές μας εξορμήσεις στις παραλίες της χώρας μας, όλοι μας έχουμε ακούσει λιλιπούτειους φίλους να φωνάζουν ...

-Μαμά Μπαμπά κοίτα τι βρήκα, έναν αστερία, βγάζοντας τον εκτός νερού!

Ο Αστερίας ανήκει στη συνομοταξία των Εχινόδερμων και είναι πολύ ευπαθής ζωντανό στην οξυγόνωση του σώματος του, καθώς μια φυσαλίδα στον βραχίονα του, μπορεί να του προκαλέσει ανεπανορθωτες ζημιές έως και τον θάνατο!

έτσι καλό είναι να ενημερώνουμε τα παιδιά, ότι βγάζοντας τον εκτός νερού, του αφαιρούμε συνάμα και την ζωή!

IMG_2048 (1).JPG
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
Νικολακης (Τρί 18 Ιουν 2019, 10:34)



Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: ο Αστερίας και η "διάσωση" του

Δημοσίευση από Νικολακης » Τρί 18 Ιουν 2019, 10:35

Καλημέρα Νικόλα. Δυστυχώς το έχω διε επανειλημμένα αυτό να γίνεται από τα παιδάκια που δεν ξέρουν! Και οι γονείς κάθονται άπραγοι και γελάνε!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νικολακης για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Τρί 18 Ιουν 2019, 10:37)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: ο Αστερίας και η "διάσωση" του

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 18 Ιουν 2019, 10:37

Νικολακης έγραψε:
Τρί 18 Ιουν 2019, 10:35
Καλημέρα Νικόλα. Δυστυχώς το έχω διε επανειλημμένα αυτό να γίνεται από τα παιδάκια που δεν ξέρουν! Και οι γονείς κάθονται άπραγοι και γελάνε!
δυστυχώς Νικόλα μου δεν το γνωρίζουν ούτε οι γονείς!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
Νικολακης (Τρί 18 Ιουν 2019, 10:38)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: ο Αστερίας και η "διάσωση" του

Δημοσίευση από SweepingFish » Τρί 18 Ιουν 2019, 10:58

Εμεις οι άνθρωποι δυστυχώς βλεπουμε τα ζωα ως ''κατώτερα'' όντα, χωρις να βάζουμε την θεση τους σε αυτα οταν τα βασανίζουμε... γιατί για βασανιστήριο πρόκειται ειτε με ανεπαρκής πληροφόρησει ειτε οχι. Γι αυτο αλλωστε δεν μπαίνουμε στο κόπο να βρουμε και πληροφορίες, εστω για εγκυκλοπαιδικες γνώσεις ή να αναρωτηθούμε στο τελος της μερας ''τι ηταν αυτο'' οταν εχει να κανει με καποιο ζώο. Ωστόσο υπαρχουν κάποιο που τραβάνε μέχρι και βιντεο εξεφτελιζοντας η βασανιζοντας καποιο ζωο γελώντας, ατομα απο ολες τις ηλικιακές ομαδες.

Σε αυτο που θελω να καταλήξω και για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις ειναι οτι σαφως και δεν πρεπει να τα βάζουμε απολυτα στην ιδια θεση με τους ανθρώπους(γιατι το εχω δει και αυτο, να μου λενε γιατι ασχολείσαι τοσο πολυ με τα ζωα) αλλα να μην υπάρχει και αγνοια ή ανύπαρκτη ενσυναισθηση για αυτα. Ουτε να πηγαινουμε στο αλλο ακρο. Άνθρωποι χωρίς φωνή... Ισως και λογικη. Εχουν συναισθήματα προς εμας ασχετως αν μερικες φορες ειμαστε ξενοι για αυτα αλλα και οχι μονο.

EDIT: Άλλωστε υπάρχει και το ρητό που λέει : Οι άνθρωποι σε κρινουν καθημερινά, ακομη και χωρις να σε γνωριζουν, τα ζωα οχι.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Τρί 18 Ιουν 2019, 11:20)

pagokoftis
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 15:39
Έχει βάλει Like: 56 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: ο Αστερίας και η "διάσωση" του

Δημοσίευση από pagokoftis » Τετ 19 Ιουν 2019, 14:36

Το άστο έξω να στεγνώσει, να το πάρουμε μαζί μας?? Από γονέα?? Πώς το ακουτε??
Δεν έκανε μπάνιο στην θαλασσα απάντησα, εκεί ζει, και αν στεγνώσει.. θα ψοφήσει... Το παιδάκι παραξενεύτηκε, έτοιμο ήταν να το αφήσει... Ο γονέας, απάντησε... σιγά γεμάτο αστερίες είναι η θάλασσα...
No comment!!!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: ο Αστερίας και η "διάσωση" του

Δημοσίευση από SweepingFish » Τετ 19 Ιουν 2019, 14:44

pagokoftis έγραψε:
Τετ 19 Ιουν 2019, 14:36
Το άστο έξω να στεγνώσει, να το πάρουμε μαζί μας?? Από γονέα?? Πώς το ακουτε??
Δεν έκανε μπάνιο στην θαλασσα απάντησα, εκεί ζει, και αν στεγνώσει.. θα ψοφήσει... Το παιδάκι παραξενεύτηκε, έτοιμο ήταν να το αφήσει... Ο γονέας, απάντησε... σιγά γεμάτο αστερίες είναι η θάλασσα...
No comment!!!
Προσπαθούν να κανουν τα παιδακια τους να νιώθουν χαρουμενα ισως με αυτο το πλασμα που βρηκαν (γιατι δεν το βρίσκεις καθε μερα) αλλα με τον σωστο τροπο να γινει αυτο. Γιατι πιστεύω πως πιο πολυ χαρα θα παρει ενα παιδάκι οταν μαθει πως να προστατεύει κατι, ξεροντας οτι ειναι ζωντανο αυτο το πλασματακι παρα να το δουν για μια στιγμή για λίγα λεπτα...

Εγω δεν εχω πετυχει αστερια να σου πω την αλήθεια. Ομως να αντιμετωπιζονται με σεβασμο. Με αυτη την λογική ολα αυτα τα ζωα που ειναι υπο εξαφάνιση εχουν μπει σε αυτη την κατηγορία.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
pagokoftis (Πέμ 20 Ιουν 2019, 14:39)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”