Νέος με την θάλασσα

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Μακης68
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 650 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Νέος με την θάλασσα

Δημοσίευση από Μακης68 » Σάβ 22 Ιουν 2019, 21:59

AGAPI έγραψε:
Σάβ 22 Ιουν 2019, 21:26
Παίζει να είσαι ο μόνος που ξέρω να ξεκινάει με τόσο σωστό εξοπλισμό, πριν να φτιάξει το ενυδρείο!
:bravo:
Σκέψου ότι εγώ όταν ξεκίνησα να τρέχω το δικό μου, ούτε που γνώριζα τι είναι ο ριάκτορας κ η δοσομετρική! :lol:
Συμφωνώ απόλυτα !!!! Μια από τα ίδια και εγώ!!!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Μακης68 για αυτή τη δημοσίευση:
Garbakos (Πέμ 05 Σεπ 2019, 15:26)


:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Νέος με την θάλασσα

Δημοσίευση από Νικολακης » Σάβ 22 Ιουν 2019, 22:24

Garbakos έγραψε:
Σάβ 22 Ιουν 2019, 20:08
Παιδιά στο παραπάνω post μου, επειδή έγραφα λίγο γρήγορα δεν ξέρω κατά ποσο βγάζουν νόημα αυτά που γράφω.. 😂

Μέχρι τώρα έχω πάρει τα εξής:

Φωτιστικό: kessil A360w tuna blue
Σκιμερ: Deltec mc 500
Wavemaker: Vortech mp40 και tunze nanostream 6025
Ριακτορα: Phosban 550
Αναπλήρωση: Waterwaves
Νεκρό βράχο
Αλάτι: Red Sea
Αντίστροφη όσμωση: Cardinal με Di και 150 μεμβράνη
Ρεφρακτόμετρο Arka Aref
Τσίλερ: Teco tr10
Βιολογία: XPORT BIO BRICK
Θερμοστάτη: Schego titanium 250w
Κοντρόλερ θερμοκρασίας: eliwell
Και κάτι άλλα ψιλοπραγματάκια και συνεχίζουμε δυναμικά..

Άντε να μου έρθει και το ενυδρείο με το καλό για να αρχίσω να το στήνω σιγά σιγά!! :rockout:
Μια χαρά είσαι φίλε. Όλα όσα είπαμε τα πήρες και με το παραπάνω. Έτοιμος για δυναμική εκκίνηση και μέλλον στα reef.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νικολακης για αυτή τη δημοσίευση:
Garbakos (Πέμ 05 Σεπ 2019, 15:26)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Νέος με την θάλασσα

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 23 Ιουν 2019, 10:03

η επιτυχία σου είναι προδιαγεγραμμένη!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
Garbakos (Πέμ 05 Σεπ 2019, 15:26)

Garbakos
Posts in topic: 23
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Κυρ 12 Μάιος 2019, 00:36
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 216 times
Του έχουν βάλει Like: 43 times

Re: Νέος με την θάλασσα

Δημοσίευση από Garbakos » Πέμ 05 Σεπ 2019, 15:43

Σας ευχαριστώ παιδιά.

Δεν έγραφα τόσο καιρό γιατί τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα περίμενα και άρχισαν τα “προβλήματα” ακόμα
δεν άρχισα..

Το ενυδρείο που είχα γράψει παραπάνω δεν τελείωσε ποτέ λόγο διαφόρων προβλημάτων και για να μην σας τα πολυλογώ αυτό το πρότζεκτ ακυρώθηκε.

Τώρα πάω σε κύβο 70*70*55 και σαμπ 100 λίτρα περίπου.

Άρα όπως καταλαβαίνετε πολλά από αυτά που είχα πάρει δεν μου έκαναν πλέον γιατί το καινούριο πρότζεκτ είναι μεγαλύτερο και αναγκαστικά πούλησα αρκετά πράγματα..

Δεν πειράζει όμως, κάθε αρχή και δύσκολη.

Όταν με το καλό μου έρθει τέλος του μήνα, θα αρχίσουμε επιτελους ( αν δεν στραβώσει πάλι τίποτα 😁 )

Έχω κάποια πραγματακια να ρωτήσω..

1. Αραγωνιτη να βάλω η όχι; Είναι πλέον της “μόδας” να μην χρησιμοποιούμε.. Το βλέπω όλο και σε πιο πολλά ενυδρεία χρόνο με τον χρόνο.. Βέβαια για μένα χανει όλη την φυσική του ομορφιά. Ποια είναι η δίκη σας γνώμη για όλο αυτό;

2. Σε αυτά τα λίτρα που ανέφερα, θα με καλύψουν δυο κυκλοφορητές rossmont 5.800 μαζί με τον waver?

3. Έχω πάρει πλέον το φωτιστικό Ati 8*24w. Νομίζετε ότι θα είμαι οκ με τον φωτισμό η θα είναι υπερβολικός και θα έχω προβλήματα στο μέλλον;
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Garbakos για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Πέμ 05 Σεπ 2019, 22:46)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Νέος με την θάλασσα

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 05 Σεπ 2019, 16:09

Καλησπερα! Καλη αρχη και παλι χωρις προβλήματα αυτη τη φορα!

Εγω αραγωνιτη θα εβαζα, αλλα ειναι κυρίως αν θα σου αρέσει το ενυδρείο στο αισθητικο κομμάτι. Μερικα θετικα του bare bottom ειναι οτι θα μπορεις να παίξεις με την κυκλοφορία χωρις να σκέφτεσαι αν θα αρχιζει ο αραγωνιτης να κανει "βολτες" στο ενυδρείο η θα σου δημιουργούνται κενα με ο,τι συνεπάγεται αυτο (πχ δεν θα εχεις κενα σημεια, θα ειναι πιο αερατος ο βραχος σου)
Επισης, τα οργανικα/detritus που θα βρίσκονται στο νερο, δεν θα κάθονται στην αμμο και ετσι θα ειναι πιο εύκολο και για το σκιμμερ σου να τα μαζεψει.
Θα ειναι πιο ευκολο να καθαρισεις την αλγη που θα βγει η το κυανο απο το τζαμι παρα να το σιφωναρεις απο τον αραγωνιτη αλλα θα ειναι και πιο εύκολο για το συνεργείο καθαρισμού που θα βαλεις να καθαρισει το τζαμι.
Για την κυκλοφορια και τον φωτισμό πιστεύω οτι θα εισαι εντάξει για αρχη, μετα το βλέπεις αναλογα με το στοκαρισμα αλλα περίμενε να σου πει καποιος πιο έμπειρος σε αυτό.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
Garbakos (Παρ 06 Σεπ 2019, 09:01)

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Νέος με την θάλασσα

Δημοσίευση από mixalisdarras » Πέμ 05 Σεπ 2019, 19:11

Καλησπερα φίλε απλως δεν θα έχεις καλή αντανάκλαση του φωτός κάτω από τα κορραλια με 5ον αραγωνιτη και κάποια ψαράκια κοιμούνται μέσα στον αραγωνιτη πχ μελανουρος και καθε αυτού γούστο!!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην mixalisdarras για αυτή τη δημοσίευση:
Garbakos (Παρ 06 Σεπ 2019, 09:01)

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Νέος με την θάλασσα

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Πέμ 05 Σεπ 2019, 22:52

Garbakos έγραψε:
Πέμ 05 Σεπ 2019, 15:43
Σας ευχαριστώ παιδιά.

Δεν έγραφα τόσο καιρό γιατί τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα περίμενα και άρχισαν τα “προβλήματα” ακόμα
δεν άρχισα..

Το ενυδρείο που είχα γράψει παραπάνω δεν τελείωσε ποτέ λόγο διαφόρων προβλημάτων και για να μην σας τα πολυλογώ αυτό το πρότζεκτ ακυρώθηκε.

Τώρα πάω σε κύβο 70*70*55 και σαμπ 100 λίτρα περίπου.

Άρα όπως καταλαβαίνετε πολλά από αυτά που είχα πάρει δεν μου έκαναν πλέον γιατί το καινούριο πρότζεκτ είναι μεγαλύτερο και αναγκαστικά πούλησα αρκετά πράγματα..

Δεν πειράζει όμως, κάθε αρχή και δύσκολη.

Όταν με το καλό μου έρθει τέλος του μήνα, θα αρχίσουμε επιτελους ( αν δεν στραβώσει πάλι τίποτα 😁 )

Έχω κάποια πραγματακια να ρωτήσω..

1. Αραγωνιτη να βάλω η όχι; Είναι πλέον της “μόδας” να μην χρησιμοποιούμε.. Το βλέπω όλο και σε πιο πολλά ενυδρεία χρόνο με τον χρόνο.. Βέβαια για μένα χανει όλη την φυσική του ομορφιά. Ποια είναι η δίκη σας γνώμη για όλο αυτό;

2. Σε αυτά τα λίτρα που ανέφερα, θα με καλύψουν δυο κυκλοφορητές rossmont 5.800 μαζί με τον waver?

3. Έχω πάρει πλέον το φωτιστικό Ati 8*24w. Νομίζετε ότι θα είμαι οκ με τον φωτισμό η θα είναι υπερβολικός και θα έχω προβλήματα στο μέλλον;
Φίλε μου διάβασα όλο το θέμα σου εξ αρχής .... Με μια πρώτη ανάγνωση καταλαβαίνει κανείς ότι έχεις μεγάλη διάθεση και θέληση το ψάχνεις και διαβάζεις .... Κατά την γνώμη μου είναι πολύ βασικά συστατικά αυτά για να πετύχεις στο θαλασσινό ενυδρείο... Απόλαυσε το γιατί η φάση που βρίσκεσαι τώρα (το στήσιμο) είναι από τις καλύτερες φάσεις στην διαδρομή ενός reef ενυδειου καλώς ήρθες λοιπόν κ από μένα (αν κ λίγο καθυστερημένα)...εύχομαι ότι καλύτερο στην προσπάθεια σου και πιστεύω πως θα σου βγουν σε καλό οι νέες διαστάσεις που προέκυψαν!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην kosmas kleidas για αυτή τη δημοσίευση:
Garbakos (Παρ 06 Σεπ 2019, 09:01)
:fish4: Keep reefing

Garbakos
Posts in topic: 23
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Κυρ 12 Μάιος 2019, 00:36
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 216 times
Του έχουν βάλει Like: 43 times

Re: Νέος με την θάλασσα

Δημοσίευση από Garbakos » Παρ 06 Σεπ 2019, 08:54

SweepingFish έγραψε:
Πέμ 05 Σεπ 2019, 16:09
Καλησπερα! Καλη αρχη και παλι χωρις προβλήματα αυτη τη φορα!

Εγω αραγωνιτη θα εβαζα, αλλα ειναι κυρίως αν θα σου αρέσει το ενυδρείο στο αισθητικο κομμάτι. Μερικα θετικα του bare bottom ειναι οτι θα μπορεις να παίξεις με την κυκλοφορία χωρις να σκέφτεσαι αν θα αρχιζει ο αραγωνιτης να κανει "βολτες" στο ενυδρείο η θα σου δημιουργούνται κενα με ο,τι συνεπάγεται αυτο (πχ δεν θα εχεις κενα σημεια, θα ειναι πιο αερατος ο βραχος σου)
Επισης, τα οργανικα/detritus που θα βρίσκονται στο νερο, δεν θα κάθονται στην αμμο και ετσι θα ειναι πιο εύκολο και για το σκιμμερ σου να τα μαζεψει.
Θα ειναι πιο ευκολο να καθαρισεις την αλγη που θα βγει η το κυανο απο το τζαμι παρα να το σιφωναρεις απο τον αραγωνιτη αλλα θα ειναι και πιο εύκολο για το συνεργείο καθαρισμού που θα βαλεις να καθαρισει το τζαμι.
Για την κυκλοφορια και τον φωτισμό πιστεύω οτι θα εισαι εντάξει για αρχη, μετα το βλέπεις αναλογα με το στοκαρισμα αλλα περίμενε να σου πει καποιος πιο έμπειρος σε αυτό.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε μου!

Λογικά θα πάω σε αραγωνιτη για να δώσω αυτό το φυσικό αποτέλεσμα που είπα παραπάνω.

Είναι το πρώτο μου θαλασσινό και θα ήθελα να να το ζήσω αυτό για αρχή και στο επόμενο βλέπουμε για bare bottom. :)
mixalisdarras έγραψε:
Πέμ 05 Σεπ 2019, 19:11
Καλησπερα φίλε απλως δεν θα έχεις καλή αντανάκλαση του φωτός κάτω από τα κορραλια με 5ον αραγωνιτη και κάποια ψαράκια κοιμούνται μέσα στον αραγωνιτη πχ μελανουρος και καθε αυτού γούστο!!!!
Καλημέρα φίλε μου, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
kosmas kleidas έγραψε:
Πέμ 05 Σεπ 2019, 22:52
Garbakos έγραψε:
Πέμ 05 Σεπ 2019, 15:43
Σας ευχαριστώ παιδιά.

Δεν έγραφα τόσο καιρό γιατί τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα περίμενα και άρχισαν τα “προβλήματα” ακόμα
δεν άρχισα..

Το ενυδρείο που είχα γράψει παραπάνω δεν τελείωσε ποτέ λόγο διαφόρων προβλημάτων και για να μην σας τα πολυλογώ αυτό το πρότζεκτ ακυρώθηκε.

Τώρα πάω σε κύβο 70*70*55 και σαμπ 100 λίτρα περίπου.

Άρα όπως καταλαβαίνετε πολλά από αυτά που είχα πάρει δεν μου έκαναν πλέον γιατί το καινούριο πρότζεκτ είναι μεγαλύτερο και αναγκαστικά πούλησα αρκετά πράγματα..

Δεν πειράζει όμως, κάθε αρχή και δύσκολη.

Όταν με το καλό μου έρθει τέλος του μήνα, θα αρχίσουμε επιτελους ( αν δεν στραβώσει πάλι τίποτα 😁 )

Έχω κάποια πραγματακια να ρωτήσω..

1. Αραγωνιτη να βάλω η όχι; Είναι πλέον της “μόδας” να μην χρησιμοποιούμε.. Το βλέπω όλο και σε πιο πολλά ενυδρεία χρόνο με τον χρόνο.. Βέβαια για μένα χανει όλη την φυσική του ομορφιά. Ποια είναι η δίκη σας γνώμη για όλο αυτό;

2. Σε αυτά τα λίτρα που ανέφερα, θα με καλύψουν δυο κυκλοφορητές rossmont 5.800 μαζί με τον waver?

3. Έχω πάρει πλέον το φωτιστικό Ati 8*24w. Νομίζετε ότι θα είμαι οκ με τον φωτισμό η θα είναι υπερβολικός και θα έχω προβλήματα στο μέλλον;
Φίλε μου διάβασα όλο το θέμα σου εξ αρχής .... Με μια πρώτη ανάγνωση καταλαβαίνει κανείς ότι έχεις μεγάλη διάθεση και θέληση το ψάχνεις και διαβάζεις .... Κατά την γνώμη μου είναι πολύ βασικά συστατικά αυτά για να πετύχεις στο θαλασσινό ενυδρείο... Απόλαυσε το γιατί η φάση που βρίσκεσαι τώρα (το στήσιμο) είναι από τις καλύτερες φάσεις στην διαδρομή ενός reef ενυδειου καλώς ήρθες λοιπόν κ από μένα (αν κ λίγο καθυστερημένα)...εύχομαι ότι καλύτερο στην προσπάθεια σου και πιστεύω πως θα σου βγουν σε καλό οι νέες διαστάσεις που προέκυψαν!!


Καλημέρα φίλε μου.

Η αλήθεια είναι ότι επειδή μου αρέσει πολύ αυτό το χόμπι, έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα και ψάχνομαι πολύ για καλό εξοπλισμό κτλ κτλ.

Σε ευχαριστώ πολύ, καλή συνέχεια και σε εσένα!

Garbakos
Posts in topic: 23
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Κυρ 12 Μάιος 2019, 00:36
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 216 times
Του έχουν βάλει Like: 43 times

Re: Νέος με την θάλασσα

Δημοσίευση από Garbakos » Παρ 06 Σεπ 2019, 09:01

Για αραγωνιτη σκέφτομαι να βάλω αυτόν:

https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismo ... ης-4-6-kg/

Είναι λίγο πιο χοντρός από άλλους που έχω δει και νομίζω πως θα με βοηθήσει στο να μην σηκώνεται συνέχεια..

Η δίκη σας γνώμη;

AGAPI
Posts in topic: 6
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Νέος με την θάλασσα

Δημοσίευση από AGAPI » Παρ 06 Σεπ 2019, 09:09

Παίζει να είμαι κ η τελευταία που θα βγάλει τον αραγωνίτη! Χαχαχαχα!!!!
Είμαι φαν του αραγωνίτη.. με τα υπέρ κ τα κατά του!
Εγώ έχω τον πολύ λεπτό στο δικό μου αλλά αν έβαζα τώρα, θα έβαζα το μεσαίο μέγεθος!
Καλή συνέχεια!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην AGAPI for the post (total 4):
Μακης68 (Παρ 06 Σεπ 2019, 09:16) • Νικολακης (Παρ 06 Σεπ 2019, 11:22) • SweepingFish (Παρ 06 Σεπ 2019, 11:36) • Garbakos (Παρ 06 Σεπ 2019, 13:44)

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Νέος με την θάλασσα

Δημοσίευση από Νικολακης » Παρ 06 Σεπ 2019, 11:24

Θα συμφωνήσω με την αγάπη Χριστόφορε! Προσπάθησε να βρεις τον μεσαίο ώστε να μην στο κουνάει η κυκλοφορία! Από την φωτογραφία δεν φαίνεται η κοκκομετρία αυτουνού! Εσύ δες την με το μάτι!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νικολακης για αυτή τη δημοσίευση:
Garbakos (Παρ 06 Σεπ 2019, 13:44)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”