Θαλασσινο ενυδρειο-on a budget ??

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Georgeps
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευ 14 Μάιος 2018, 21:59
Τοποθεσία: Γαλάτσι
Mood:
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Θαλασσινο ενυδρειο-on a budget ??

Δημοσίευση από Georgeps » Σάβ 04 Μάιος 2019, 09:58

καλησπέρα σε όλους!

Οπως έχω γράψει σε άλλα ποστ, προς το παρον διατηρω 1 100αρι ενυδρειο -γαριδαδικο και αρλεκινικο - :P αλλά και ενα μικροτερο 60αρι για ενα ζευγαρι μονομάχους (προσπαθεια mating). Ενας καλός φίλος μου έκανε δώρο μερικά πράγματα που δεν ηθελε για να στησω ενα θαλασσινό ενυδρείο με τη μέθοδο garf http://www.garf.org/index.html.

Ο εξοπλισμός που μου χαρισε μαζί με κάποια που εχω ηδη είναι ο παρακάτω :

https://www.dropbox.com/sh/3dufl4vyy5rk ... qfiMa?dl=0

(δεν τις ανεβασα γιατι μου τις βγαζει πολυ μεγαλες)

*το ενυδρείο ειναι το boyu 130lt
*το δευτερο σκιμερ δεν εχω αντλια οποτε πρεπει να αγοραστει
*επίσης υπάρχει και το juwel bioflow 3.0 large αλλά πάλι λειπει η αντλια του.
*σαμπ δεν χωράει από κάτω εκτος αν φτιαξω κανενα 20λιτρο σε περιεργο σχήμα :fishes:
*Στο γλυκό, έχω το astro2212 που θα μπορούσα να το έβαζα σε αυτό και να πήγαινα το μικρότερο της eheim στο 100αρι.

Οταν μου τα έδωσε με εψησε τόσο πολύ για θαλασσινό :fish4: , που πάντα το 'φοβόμουν' και περίμενα να αποκτησω περισσοτερη εμπειρια πρώτα με το γλυκό, αλλά τωρα που έχω μια Α εμπειρια υπάρχουν άλλα ζητήματα.
Το μεγάλο μου πρόβλημα, είναι πως καθως είμαι φοιτητης ακόμη και με τη δουλειά μου τα εβγαζα κουτσα κουτσα ( και φευγω τελος του μηνα). Και από οσο υπολογίζω στο περίπου θα χρειαστώ ενα σεβαστό ποσό για αρχη αλλά και για τη συνέχεια.

Και επειδή το μεγάλο μου εμπόδιο καλώς η κακώς είναι το οικονομικό,θα στηριχτώ εκει.Χοντρικά με όσα έχω διαβάσει χρειάζομαι:

α) Αντίστροφη όσμωση 50-60ε
β)Ρεφρακτόμετρο κανα 30αρι μεταχειρ. - 55 καινουργιο
γ) θερμαντήρα 10-15ε
δ) σκιμερ υποτιθεται θα χρησιμοποιω αυτα π εχω ή θα πάρω μια αντλια για να φτιάξω το μεγαλο απο τα 2 που εχω, 20ε
ε) κυκλοφορητης 20ε
στ)Ριάκτορα υλικών φιλτρανσης 30-40ε
ζ) νεκρο βράχο 30-40 ευρω
η)αλάτια 30αρι μονο για την αρχη
θ) 2-3 τεστ γτ έχω μόνο τα βασικα της API για γλυκο 40-60ε


και η λίστα συνεχίζει....

Οπότε είμαστε ήδη στα 260ε στη καλύτερη τουλάχιστον, βγάζοντας έξω κανα κοραλάκι κλπ.


Το σκέφτομαι λάθος? Μπορει να βγει πιό οικονομικό? Μήπως να το κάνω και αυτό γλυκόυ νερού και να βάλω γαριδες και κανα φυτό; βέβαια τότε θα πάει στράφι ο φωτισμός και οι λάμπες του φίλου μου. Βεβαια ίσως με τα μισά λεφτά που θα δώσω για το θαλασσινο να μπορέσω να πάρω ενα μεταχειρισμενο σύστημα CO2 που δεν έχω πάρει ως τώρα για κανένα ενυδρείο μου.

Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις σκεψεις μου. Οποιαδήποτε συμβουλη καλοδεχούμενη (εκτος απο αυτες τυπου "παρατα τα ενυδρεια και κανε κατι αλλο " :drinkingbuddies: :rockout:


"be kind to each other"

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Θαλασσινο ενυδρειο-on a budget ??

Δημοσίευση από Rayden » Σάβ 04 Μάιος 2019, 10:51

Πιο οικονομικο δεν βλεπω να βγαινει με τπτ! Θα ελεγα για να πεσεις μεσα να υπολογιζεις μινιμουμ τα διπλα+

Sump καλο θα ηταν να μπει εστω και σε περιεργο σχημα οπως λες. Ποσο χωρο εχεις ακριβως? Μηπως ειναι κοντα σε κανα μπαλκονι το ενυδρειο?

Επειδη ειναι κουβας χωρις πατο το Θαλασσινο, χωρις να θελω να σε απονθαρυνω, θα προτεινα να το αφησεις για πιο μετα. Να μαζεψεις σιγα σιγα τον εξοπλισμο, να εισαι σε καλητερη φαση απο αποψη δουλειας και το βλεπεις πως θα παει.

Αν παρολα αυτα το αποφασησεις, γραφε τι χρειαζεσαι αναλυτικα, ολο και κατι θα εχουμε να σε βοηθησουμε. Πχ μια αντλια eheim 1000 εχω να σου δωσω αν την χρειαζεσαι και καποια τεστ. Σιγουρα θα βοηθησουν και αλλα παιδια, οποτε η αποφαση δικια σου

Φιλικα
Μιχαλης
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden for the post (total 3):
Georgeps (Σάβ 04 Μάιος 2019, 11:44) • trelopoulos (Σάβ 04 Μάιος 2019, 11:53) • Gmarbel (Σάβ 04 Μάιος 2019, 13:16)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Θαλασσινο ενυδρειο-on a budget ??

Δημοσίευση από Νίκος » Σάβ 04 Μάιος 2019, 11:32

Georgeps έγραψε:
Σάβ 04 Μάιος 2019, 09:58
καλησπέρα σε όλους!

Οπως έχω γράψει σε άλλα ποστ, προς το παρον διατηρω 1 100αρι ενυδρειο -γαριδαδικο και αρλεκινικο - :P αλλά και ενα μικροτερο 60αρι για ενα ζευγαρι μονομάχους (προσπαθεια mating). Ενας καλός φίλος μου έκανε δώρο μερικά πράγματα που δεν ηθελε για να στησω ενα θαλασσινό ενυδρείο με τη μέθοδο garf http://www.garf.org/index.html.

Μπραάβο στον φιλο σου .... :bravo:

Ο εξοπλισμός που μου χαρισε μαζί με κάποια που εχω ηδη είναι ο παρακάτω :

https://www.dropbox.com/sh/3dufl4vyy5rk ... qfiMa?dl=0

(δεν τις ανεβασα γιατι μου τις βγαζει πολυ μεγαλες)

*το ενυδρείο ειναι το boyu 130lt
*το δευτερο σκιμερ δεν εχω αντλια οποτε πρεπει να αγοραστει
*επίσης υπάρχει και το juwel bioflow 3.0 large αλλά πάλι λειπει η αντλια του.

Να αγοράσεις ενα αξιόπιστο σκίμμερ καλυτερα, ειναι η ραχοκοκαλιά του εξοπλισμού σου!

*σαμπ δεν χωράει από κάτω εκτος αν φτιαξω κανενα 20λιτρο σε περιεργο σχήμα :fishes:
*Στο γλυκό, έχω το astro2212 που θα μπορούσα να το έβαζα σε αυτό και να πήγαινα το μικρότερο της eheim στο 100αρι.

Οταν μου τα έδωσε με εψησε τόσο πολύ για θαλασσινό :fish4: , που πάντα το 'φοβόμουν' και περίμενα να αποκτησω περισσοτερη εμπειρια πρώτα με το γλυκό, αλλά τωρα που έχω μια Α εμπειρια υπάρχουν άλλα ζητήματα.
Το μεγάλο μου πρόβλημα, είναι πως καθως είμαι φοιτητης ακόμη και με τη δουλειά μου τα εβγαζα κουτσα κουτσα ( και φευγω τελος του μηνα). Και από οσο υπολογίζω στο περίπου θα χρειαστώ ενα σεβαστό ποσό για αρχη αλλά και για τη συνέχεια.

Και επειδή το μεγάλο μου εμπόδιο καλώς η κακώς είναι το οικονομικό,θα στηριχτώ εκει.Χοντρικά με όσα έχω διαβάσει χρειάζομαι:

α) Αντίστροφη όσμωση 50-60ε
β)Ρεφρακτόμετρο κανα 30αρι μεταχειρ. - 55 καινουργιο
γ) θερμαντήρα 10-15ε

Και εναν stc ελεγκτή θερμοκρασίας
& ενα σύστημα ψύξης απο Diy ανεμιστηράκια

δ) σκιμερ υποτιθεται θα χρησιμοποιω αυτα π εχω ή θα πάρω μια αντλια για να φτιάξω το μεγαλο απο τα 2 που εχω, 20ε
ε) κυκλοφορητης 20ε

Εναν αξιόπιστο καλύτερα ρυθμ. έντασης

στ)Ριάκτορα υλικών φιλτρανσης 30-40ε
ζ) νεκρο βράχο 30-40 ευρω
η)αλάτια 30αρι μονο για την αρχη
θ) 2-3 τεστ γτ έχω μόνο τα βασικα της API για γλυκο 40-60ε


και η λίστα συνεχίζει....

Οπότε είμαστε ήδη στα 260ε στη καλύτερη τουλάχιστον, βγάζοντας έξω κανα κοραλάκι κλπ.


Το σκέφτομαι λάθος? Μπορει να βγει πιό οικονομικό? Μήπως να το κάνω και αυτό γλυκόυ νερού και να βάλω γαριδες και κανα φυτό; βέβαια τότε θα πάει στράφι ο φωτισμός και οι λάμπες του φίλου μου. Βεβαια ίσως με τα μισά λεφτά που θα δώσω για το θαλασσινο να μπορέσω να πάρω ενα μεταχειρισμενο σύστημα CO2 που δεν έχω πάρει ως τώρα για κανένα ενυδρείο μου.

Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις σκεψεις μου. Οποιαδήποτε συμβουλη καλοδεχούμενη (εκτος απο αυτες τυπου "παρατα τα ενυδρεια και κανε κατι αλλο " :drinkingbuddies: :rockout:
Το θαλασσινο ενυδρείο ειναι σαφώς ακριβότερο, συγκριτικά με του γλυκού, αλλα με στοχευμένες και έξυπνες κινήσεις μπορεις να διατηρείς ενα όμορφο light reef με αρκετά χαμηλό μπατζετ!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
Georgeps (Σάβ 04 Μάιος 2019, 11:44)

Άβαταρ μέλους
Georgeps
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευ 14 Μάιος 2018, 21:59
Τοποθεσία: Γαλάτσι
Mood:
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Θαλασσινο ενυδρειο-on a budget ??

Δημοσίευση από Georgeps » Σάβ 04 Μάιος 2019, 11:50

Σας ευχαριστω και τους 2 για τα μηνύματά σας!


@Ryden
ενδιαφέρον η οπτική σου Μιχάλη , και με βάζεις σε σκέψεις. Οσο για το χώρο θα μετρήσω ακριβώς στο σπίτι και θα ενημερώσω.

Θα δούμε για την αντλία ίσως τη δανειστω παντως αν το προχωρησω, εστω για την αρχη :P



@Voas
STC εχω αχρησιμοποιητο, αλλά και τα ανεμιστηράκια οπότε δεν τα τοποθέτησα, οποτε να κάτι θετικό.

Για το σκίμερ το ψιλοκαταλάβα αλλά θεωρούσα ότι για την αρχή θα βοηθούσε.
"be kind to each other"

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Θαλασσινο ενυδρειο-on a budget ??

Δημοσίευση από SweepingFish » Σάβ 04 Μάιος 2019, 14:00

Georgeps έγραψε:
Σάβ 04 Μάιος 2019, 11:50


Για το σκίμερ το ψιλοκαταλάβα αλλά θεωρούσα ότι για την αρχή θα βοηθούσε.
Καλη αρχη και απο εμενα!

Οπως σου ειπε και ο Νικος, @Voas ειναι απαραίτητο ενα καλο σκιμμερ εξ αρχης... Εγω φαντάσου ειχα παρει ενα οριακο για τα λιτρα μου και μετα απο μερικους μηνες ήμουν αναγκασμένος να το αλλαξω για ενα που θα έκανε για τα λιτρα μου.

Ιορδανης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τρί 19 Ιουν 2018, 13:48
Τοποθεσία: Κατερινη
Έχει βάλει Like: 41 times
Του έχουν βάλει Like: 33 times

Re: Θαλασσινο ενυδρειο-on a budget ??

Δημοσίευση από Ιορδανης » Σάβ 04 Μάιος 2019, 14:11

Φίλε μου georgeps έχω ένα καλουτσικο skimer to deltec mcx 300 αν έχεις κάποιο φίλτρο hang on η εξωτερικό που δεν θες να το κάνουμε τραμπα επίσης έχω και μια hydor 1600 coralia 12000 litra/h αν αποφασίσεις να κάνεις θα σου την δώσω δώρο και νεκρό βράχο έχω να σου δώσω λίγο δώρο

Άβαταρ μέλους
Georgeps
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευ 14 Μάιος 2018, 21:59
Τοποθεσία: Γαλάτσι
Mood:
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Θαλασσινο ενυδρειο-on a budget ??

Δημοσίευση από Georgeps » Σάβ 04 Μάιος 2019, 14:17

Ιορδανης έγραψε:
Σάβ 04 Μάιος 2019, 14:11
Φίλε μου georgeps έχω ένα καλουτσικο skimer to deltec mcx 300 αν έχεις κάποιο φίλτρο hang on η εξωτερικό που δεν θες να το κάνουμε τραμπα επίσης έχω και μια hydor 1600 coralia 12000 litra/h αν αποφασίσεις να κάνεις θα σου την δώσω δώρο και νεκρό βράχο έχω να σου δώσω λίγο δώρο
μονο κατι μικρα hang on back δυστυχως,σου στέλνω μια πμ παντως :fishes:
"be kind to each other"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”