Ινδονησία.... ώρα μηδέν!

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Ινδονησία.... ώρα μηδέν!

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 14 Ιαν 2019, 10:10

από οτι καταλαβαίνω το υπουργείο τους δεν χορηγεί εδώ και καιρό πιστοποιητικα υγείας για να μπορούν να εξάγουν κοράλλια, διότι προσπαθούν να πατάξουν την εμπορία άγριων κοραλλιών και κατ εμε καλά κάνουν!

το πρόβλημα όμως είναι το εξής...

οτι δεν υπάρχει διαχωρισμός καλλιεργητών κοραλλιών, από τους εμπόρους άγριων κοραλλιών, με αποτέλεσμα να υπάγονται όλοι στο ίδιο καθεστώς!

ξεκίνησε η σύσταση ενοποίησης μια ομάδας καλλιεργητών, δημιουργουντας στην ουσία τον πρώτο συνεταιρισμό τους, έτσι ώστε όλοι να προχωρήσουν από κοινού, διασφαλιζοντας τα ζωντανά που μεγαλώνουν και καθημερινά συντηρούν!

για να δούμε!

https://reefbuilders.com/2019/01/10/ind ... n-is-born/



dano23
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2018, 12:23
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Ινδονησία.... ώρα μηδέν!

Δημοσίευση από dano23 » Δευ 14 Ιαν 2019, 10:34

όπως και να έχει πάντως αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι αν ξεκινήσει κάποια στιγμή θα αγοράζουμε σε τιμές πιο αυξημένες λόγω πιστοποιητικών αλλά όπως έιπες καλά κάνουν άμα όντως έχουν σκοπό να γίνουν όλα πιο προβλεπόμενα...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Ινδονησία.... ώρα μηδέν!

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 14 Ιαν 2019, 11:11

dano23 έγραψε:
Δευ 14 Ιαν 2019, 10:34
όπως και να έχει πάντως αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι αν ξεκινήσει κάποια στιγμή θα αγοράζουμε σε τιμές πιο αυξημένες λόγω πιστοποιητικών αλλά όπως έιπες καλά κάνουν άμα όντως έχουν σκοπό να γίνουν όλα πιο προβλεπόμενα...
έτσι είναι Γιώργο, έχουν τα δίκια τους και οι αρμόδιες αρχές, προσπαθούν να προστατέψουν την γη τους, αλλά από όσα συμπεραίνω και με βάση τα νέα δεδομένα, μου θυμίζει την Ελλάδα στην δεκαετία αρχές 80ς όταν ξεκίνησαν να δημιουργουνται οι συνεταιρισμοί στις εκάστοτε περιοχές της χωράς μας!

απο την άλλη όμως είναι παράλογο να υπάγονται στο ίδιο καθεστώς απαγόρευσης οι καλλιεργητές με τους εμπόρους και εκεί εστιάζουν το πρόβλημα οι πρώτοι!

έχω την αίσθηση οτι μετά και από αυτό, θα βρεθεί λύση κάποια στιγμή!

τώρα οτι έχει να κάνει με τις τιμές είναι λίγο πρώιμες οι προβλέψεις, καθώς θα παίξουν μεγάλο ρόλο αρκετοί αστάθμητοι παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν κατά πολύ , όπως το αποθεματικό και στην κατάσταση που βρίσκεται, μην ξεχνάμε το πρόσφατο τσουναμι που έπληξε την χωρα, όπως επίσης και το πως θα το χειριστούν οι μεγάλοι εισαγωγείς, γιατί μπορεί να πουλήσουν φτηνά οι ντόπιοι λόγο μεγάλου αποθεματικού και να το εκμεταλλευτουν οι άλλοι!


γνώμη μου πάντα, σε τέτοιες περιπτώσεις ο καταναλωτής πρέπει να περιμένει να περάσουν οι πρώτες εισαγωγές, περιμένοντας τις τιμές να καλμάρουν!

dano23
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2018, 12:23
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Ινδονησία.... ώρα μηδέν!

Δημοσίευση από dano23 » Δευ 14 Ιαν 2019, 11:18

Voas έγραψε:
Δευ 14 Ιαν 2019, 11:11
έτσι είναι Γιώργο, έχουν τα δίκια τους και οι αρμόδιες αρχές, προσπαθούν να προστατέψουν την γη τους, αλλά από όσα συμπεραίνω και με βάση τα νέα δεδομένα, μου θυμίζει την Ελλάδα στην δεκαετία αρχές 80ς όταν ξεκίνησαν να δημιουργουνται οι συνεταιρισμοί στις εκάστοτε περιοχές της χωράς μας!

απο την άλλη όμως είναι παράλογο να υπάγονται στο ίδιο καθεστώς απαγόρευσης οι καλλιεργητές με τους εμπόρους και εκεί εστιάζουν το πρόβλημα οι πρώτοι!

έχω την αίσθηση οτι μετά και από αυτό, θα βρεθεί λύση κάποια στιγμή!

τώρα οτι έχει να κάνει με τις τιμές είναι λίγο πρώιμες οι προβλέψεις, καθώς θα παίξουν μεγάλο ρόλο αρκετοί αστάθμητοι παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν κατά πολύ , όπως το αποθεματικό και στην κατάσταση που βρίσκεται, μην ξεχνάμε το πρόσφατο τσουναμι που έπληξε την χωρα, όπως επίσης και το πως θα το χειριστούν οι μεγάλοι εισαγωγείς, γιατί μπορεί να πουλήσουν φτηνά οι ντόπιοι λόγο μεγάλου αποθεματικού και να το εκμεταλλευτουν οι άλλοι!


γνώμη μου πάντα, σε τέτοιες περιπτώσεις ο καταναλωτής πρέπει να περιμένει να περάσουν οι πρώτες εισαγωγές, περιμένοντας τις τιμές να καλμάρουν!
αν το πάρουμε βάση λογικής όμως απλά θα ψωνίζουμε όπως όλη η ευρώπη...παράλογο για τους μισθούς μας ίσως αλλά αν βγάλεις αυτό τον παράγοντα απλά μπαίνεις στην πραγματικότητα θεωρώ...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Ινδονησία.... ώρα μηδέν!

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 14 Ιαν 2019, 11:24

dano23 έγραψε:
Δευ 14 Ιαν 2019, 11:18
Voas έγραψε:
Δευ 14 Ιαν 2019, 11:11
έτσι είναι Γιώργο, έχουν τα δίκια τους και οι αρμόδιες αρχές, προσπαθούν να προστατέψουν την γη τους, αλλά από όσα συμπεραίνω και με βάση τα νέα δεδομένα, μου θυμίζει την Ελλάδα στην δεκαετία αρχές 80ς όταν ξεκίνησαν να δημιουργουνται οι συνεταιρισμοί στις εκάστοτε περιοχές της χωράς μας!

απο την άλλη όμως είναι παράλογο να υπάγονται στο ίδιο καθεστώς απαγόρευσης οι καλλιεργητές με τους εμπόρους και εκεί εστιάζουν το πρόβλημα οι πρώτοι!

έχω την αίσθηση οτι μετά και από αυτό, θα βρεθεί λύση κάποια στιγμή!

τώρα οτι έχει να κάνει με τις τιμές είναι λίγο πρώιμες οι προβλέψεις, καθώς θα παίξουν μεγάλο ρόλο αρκετοί αστάθμητοι παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν κατά πολύ , όπως το αποθεματικό και στην κατάσταση που βρίσκεται, μην ξεχνάμε το πρόσφατο τσουναμι που έπληξε την χωρα, όπως επίσης και το πως θα το χειριστούν οι μεγάλοι εισαγωγείς, γιατί μπορεί να πουλήσουν φτηνά οι ντόπιοι λόγο μεγάλου αποθεματικού και να το εκμεταλλευτουν οι άλλοι!


γνώμη μου πάντα, σε τέτοιες περιπτώσεις ο καταναλωτής πρέπει να περιμένει να περάσουν οι πρώτες εισαγωγές, περιμένοντας τις τιμές να καλμάρουν!
αν το πάρουμε βάση λογικής όμως απλά θα ψωνίζουμε όπως όλη η ευρώπη...παράλογο για τους μισθούς μας ίσως αλλά αν βγάλεις αυτό τον παράγοντα απλά μπαίνεις στην πραγματικότητα θεωρώ...
1,000 :+1: δυστυχώς αυτό ισχύει σε όλα, με βάση το ελληνικό κατά κεφαλήν εισόδημα μας! :bravo:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”