Ριακτορας Ζεολιθου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 31 Μάιος 2019, 11:21

Voas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:02
GodFather έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 10:46


Ωπα...ώπα.....μισόοοοο.
Κάτσε γιατί βγαίνει "λαγός" εδώ !!!
Γιατί βρε καλέ μου άνθρωπε δεν το είχες πει από την αρχή αυτό ???????????
Δηλαδή μόνο με ένα ριάκτορα ζεόλιθου και ρίχνοντας (που έτσι και αλλιώς ρίχνουμε) βακτηρια καταφέρνεις να κατεβάσεις τα νιτρικά ?
Πόσο κατεβαίνουν τα νιτρικά ? πχ.. αν έχεις 10 - 15 ...θα τα κατεβάσει στα 3 - 5 ? ή όχι τόσο πολύ ?
κάθε πότε πρέπει να αλλάζεις τον ζεόλιθο ?


τα εχω γράψει ξανα Λαμπρο και μέσα στο φορουμ!

ο ζεο λειτουργεί με βακτηρία και θέλει αλλαγη ανά δυο μήνες και ανάδευση ανα μερα

το πόσο ανεκαταβαζει είναι σχετικό και έχει να κανει με τον υπόλοιπο εξοπλισμό αλλά και το φορτίο των ζωντανών!

σε μερικούς υφάλους λειτουργεί και σε άλλους δεν τραβάει και τον αφαιρούν...

δεν λειτουργεί με το πόσο αφαιρεί σε πόσες μέρες, αλλά με την λογική του πολλαπλασιασμου των ωφέλιμων βακτηρίων!

τα βακτήρια κατεβάζουν τα νιτρικά και περισσότερο ο άνθρακα (πολυμερές) που είναι τροφή βακτηρίων!
Νικόλα, εξήγησε λίγο αυτό που είπες.
Ποιοί λόγοι θα μπορούσαν πχ.. να κάνουν αυτή τη λύση να μην λειτουργήσει και να την σταματήσεις ?
Επίσης αν θυμάμαι καλά, είναι μια λύση που δεν ξεκινά ΑΜΕΣΑ να αποδίδει. Σωστά ? Αν ναι...μετά από πόσο χρόνο αρχίζει να αποδίδει ?
Επίσης μια "χαζή" ερώτηση....αν βάλεις ριάκτορα ζεόλιθου, πρέπει να αφαιρέσεις τον ριάκτορα αντιφώς ΄?


Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Tomas » Παρ 31 Μάιος 2019, 11:56

GodFather έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:21
Voas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:02



τα εχω γράψει ξανα Λαμπρο και μέσα στο φορουμ!

ο ζεο λειτουργεί με βακτηρία και θέλει αλλαγη ανά δυο μήνες και ανάδευση ανα μερα

το πόσο ανεκαταβαζει είναι σχετικό και έχει να κανει με τον υπόλοιπο εξοπλισμό αλλά και το φορτίο των ζωντανών!

σε μερικούς υφάλους λειτουργεί και σε άλλους δεν τραβάει και τον αφαιρούν...

δεν λειτουργεί με το πόσο αφαιρεί σε πόσες μέρες, αλλά με την λογική του πολλαπλασιασμου των ωφέλιμων βακτηρίων!

τα βακτήρια κατεβάζουν τα νιτρικά και περισσότερο ο άνθρακα (πολυμερές) που είναι τροφή βακτηρίων!
Νικόλα, εξήγησε λίγο αυτό που είπες.
Ποιοί λόγοι θα μπορούσαν πχ.. να κάνουν αυτή τη λύση να μην λειτουργήσει και να την σταματήσεις ?
Επίσης αν θυμάμαι καλά, είναι μια λύση που δεν ξεκινά ΑΜΕΣΑ να αποδίδει. Σωστά ? Αν ναι...μετά από πόσο χρόνο αρχίζει να αποδίδει ?
Επίσης μια "χαζή" ερώτηση....αν βάλεις ριάκτορα ζεόλιθου, πρέπει να αφαιρέσεις τον ριάκτορα αντιφώς ΄?
Απ οτι καταλαβαινω εγω ζεολιθος αποροφαει θρεπτικα απο μονος του σαν πετρωμα. Στο ριακτορα αποικιζεται απο βακτηρια διαφορετικα αν καταλαβα καλα απ αυτα του ενυδρειου τα οποια κανουν απονιτροποιηση. Αν τα λεω καλα νικο. Τωρα κ γω προβληματιστηκα π λεει οτι δεν λειτουργει σε αλλα συστηματα.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Παρ 31 Μάιος 2019, 12:05)
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 31 Μάιος 2019, 12:04

GodFather έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:21
Voas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:02



τα εχω γράψει ξανα Λαμπρο και μέσα στο φορουμ!

ο ζεο λειτουργεί με βακτηρία και θέλει αλλαγη ανά δυο μήνες και ανάδευση ανα μερα

το πόσο ανεκαταβαζει είναι σχετικό και έχει να κανει με τον υπόλοιπο εξοπλισμό αλλά και το φορτίο των ζωντανών!

σε μερικούς υφάλους λειτουργεί και σε άλλους δεν τραβάει και τον αφαιρούν...

δεν λειτουργεί με το πόσο αφαιρεί σε πόσες μέρες, αλλά με την λογική του πολλαπλασιασμου των ωφέλιμων βακτηρίων!

τα βακτήρια κατεβάζουν τα νιτρικά και περισσότερο ο άνθρακα (πολυμερές) που είναι τροφή βακτηρίων!
Νικόλα, εξήγησε λίγο αυτό που είπες.
Ποιοί λόγοι θα μπορούσαν πχ.. να κάνουν αυτή τη λύση να μην λειτουργήσει και να την σταματήσεις ?
Επίσης αν θυμάμαι καλά, είναι μια λύση που δεν ξεκινά ΑΜΕΣΑ να αποδίδει. Σωστά ? Αν ναι...μετά από πόσο χρόνο αρχίζει να αποδίδει ?
Επίσης μια "χαζή" ερώτηση....αν βάλεις ριάκτορα ζεόλιθου, πρέπει να αφαιρέσεις τον ριάκτορα αντιφώς ΄?
είναι σχετικό Λάμπρο αυτό και πάλι και έχει να κάνει με την ισορροπία που έχει ο ύφαλος συνολικά!

ο ζεόλιθος δουλεύει σε βάθος χρόνου (εγώ είδα ένδειξη στο 3μηνο) και βοηθάει το σκιμμερ στην απορρόφηση θρεπτικων μικρότερου μοριακού βάρους και αποίκιση βακτηρίων, αλλά ελλοχευει και ο κίνδυνος του στεγνώματος σε αυτές τις περιπτώσεις...

για τον λόγο αυτό χρειάζονται τα δυνατά ταισματα στις προβιοτικες μεθόδους!

πολύ σωστά... αφαιρείς αντιφωσφορο, καθώς ο ζεο λόγο σύστασης απορροφά και φωσφορικα!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 31 Μάιος 2019, 12:10

Tomas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:56
GodFather έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:21


Νικόλα, εξήγησε λίγο αυτό που είπες.
Ποιοί λόγοι θα μπορούσαν πχ.. να κάνουν αυτή τη λύση να μην λειτουργήσει και να την σταματήσεις ?
Επίσης αν θυμάμαι καλά, είναι μια λύση που δεν ξεκινά ΑΜΕΣΑ να αποδίδει. Σωστά ? Αν ναι...μετά από πόσο χρόνο αρχίζει να αποδίδει ?
Επίσης μια "χαζή" ερώτηση....αν βάλεις ριάκτορα ζεόλιθου, πρέπει να αφαιρέσεις τον ριάκτορα αντιφώς ΄?
Απ οτι καταλαβαινω εγω ζεολιθος αποροφαει θρεπτικα απο μονος του σαν πετρωμα. Στο ριακτορα αποικιζεται απο βακτηρια διαφορετικα αν καταλαβα καλα απ αυτα του ενυδρειου τα οποια κανουν απονιτροποιηση. Αν τα λεω καλα νικο. Τωρα κ γω προβληματιστηκα π λεει οτι δεν λειτουργει σε αλλα συστηματα.
πολύ σωστά Θωμά, όταν λέμε δεν λειτουργεί σε όλα τα συστήματα με ελλιπής εξοπλισμό ή χαμηλής δυναμικής!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Tomas » Παρ 31 Μάιος 2019, 12:57

Voas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 12:10
Tomas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:56


Απ οτι καταλαβαινω εγω ζεολιθος αποροφαει θρεπτικα απο μονος του σαν πετρωμα. Στο ριακτορα αποικιζεται απο βακτηρια διαφορετικα αν καταλαβα καλα απ αυτα του ενυδρειου τα οποια κανουν απονιτροποιηση. Αν τα λεω καλα νικο. Τωρα κ γω προβληματιστηκα π λεει οτι δεν λειτουργει σε αλλα συστηματα.
πολύ σωστά Θωμά, όταν λέμε δεν λειτουργεί σε όλα τα συστήματα με ελλιπής εξοπλισμό ή χαμηλής δυναμικής!
Μαλιστα κ πως κρινονται αυτα? Δλδ στο συστημα μου θα δωσει τιποτα π ειναι σχετικα νεος υφαλος ή ειναι νωρις ακομα? Γτ σκεφτομουν για τα 3 4 βασικα της ζεοβιτ.
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 31 Μάιος 2019, 13:00

Tomas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 12:57
Voas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 12:10


πολύ σωστά Θωμά, όταν λέμε δεν λειτουργεί σε όλα τα συστήματα με ελλιπής εξοπλισμό ή χαμηλής δυναμικής!
Μαλιστα κ πως κρινονται αυτα? Δλδ στο συστημα μου θα δωσει τιποτα π ειναι σχετικα νεος υφαλος ή ειναι νωρις ακομα? Γτ σκεφτομουν για τα 3 4 βασικα της ζεοβιτ.
είναι ακόμα νωρίς κατ με ολοκλήρωσε το φωτιστικό και στην συνέχεια το βλέπεις ξανά!

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Rayden » Παρ 31 Μάιος 2019, 13:47

Να πω και εγω τη γνωμη μου. Για να δουλεψει καλα ο Ζεολιθος χρειαζεται δυνατο φως και σταθερες τιμες στη στηλη νερου. Απο εκει και περα με καταλληλη ροη θεωρω οτι θα δουλεψει ανεξαρτητος σε ολα τα συστηματα που ειναι κοντα στα επιθυμητες τιμες. Τι εννοω, αν καποιος εχει ΝΟ3 100 δεν νομιζω οτι μονο με την προσθηκη ζεολιθου θα τα ρηξει στο 2. Αν αντιστοιχα ενα συστημα εχει ΝΟ3 γυρο στο 20 θα καταφερει να παει σε ultra low nutrients συστημα.

Συνηθως μετα απον ενα τριμηνο αρχιζεις και βλεπεις τη διαφορα
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Παρ 31 Μάιος 2019, 14:02)

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 31 Μάιος 2019, 14:27

Rayden έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 13:47
Να πω και εγω τη γνωμη μου. Για να δουλεψει καλα ο Ζεολιθος χρειαζεται δυνατο φως και σταθερες τιμες στη στηλη νερου. Απο εκει και περα με καταλληλη ροη θεωρω οτι θα δουλεψει ανεξαρτητος σε ολα τα συστηματα που ειναι κοντα στα επιθυμητες τιμες. Τι εννοω, αν καποιος εχει ΝΟ3 100 δεν νομιζω οτι μονο με την προσθηκη ζεολιθου θα τα ρηξει στο 2. Αν αντιστοιχα ενα συστημα εχει ΝΟ3 γυρο στο 20 θα καταφερει να παει σε ultra low nutrients συστημα.

Συνηθως μετα απον ενα τριμηνο αρχιζεις και βλεπεις τη διαφορα
Το φως τώρα που κολλάει ??? :ee:
Μιλάτε με γρίφους ..γέροντες !!!
Εννοείς ότι θα αναγκάσεις τα κοράλια να έχουν μεγαλύτερες καταναλώσεις ?
και η "κατάλληλη ροή" ??? τι εννοείς ? δεν έχουν όλοι οι ριάκτορες ζεόλιθου συγκεκριμένη ροή που τους τροφοδοτείς ? (όπως πχ..οι ριάκτορες αντιφώς)
Λάμπρος.Τ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λοιπός εξοπλισμός”