Ριακτορας Ζεολιθου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 19 Μαρ 2019, 22:34

Καλησπερα σας.
Ανοιγω αυτο το θεμα για να ρωτησω τη γνωμη σας στο κατα ποσο χρειαζεται ο ριακτορας ζεολιθου.
Τι μας προσφερει δηλαδη ?
Ποσο αναγκαιος ειναι στον εξοπλισμο μας ?
Ποιος ειναι ο τροπος λειτουργιας του ?
Ευχαριστω εκ των προτερων.


Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Rayden » Τρί 19 Μαρ 2019, 23:14

Ο Ζεολιθος μας βοηθαει στο να κραταμε ενα συστημα με χαμηλα Νιτρικα οπως το καταλαβαινω. Ουσιαστικα παλι με βακτηρια γινετε η ολη διαδικασια, οπως και εχει την ιδιοτητα να αποροφαει φωσφορηκα. Εξου και οτι αφαιρουμε τον αντιφοσφωρο.

Εχει πολυ διαβασμα αν θες να ρηξεις, καθε εταιρια εχει το δικο της συστημα και σκευασματα.
Σχεδον ολες ομως εχουν τις ιδιες προυποθεσεις για να δουλεψει η μεθοδος.
Καλο σκιμαρισμα
Δυνατο φωτισμο
Οσο το δυνατον πιο σταθερες τιμες με την προσθηκη ελαχιστον ιχνοστοιχιων
Εβδομαδιες αλλαγες
Καλη κυκλοφορια

Κανονηστε ενα καφε να πουμε γνωμες απο κοντα, ειναι ενδιαφερων θεμα. Παντως τωρα τελευταια αυτο που κανει θραυση ειναι τα σκευασματα της Red Sea, διαβαζω πολυ καλες κριτικες

AGAPI
Posts in topic: 2
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από AGAPI » Τετ 20 Μαρ 2019, 00:17

Πολύ ωραίο θέμα!
Κ εγώ θέλω να μάθω...

Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από nasos » Τετ 20 Μαρ 2019, 08:52

Ωραίο θέμα άνοιξες Λάμπρο !!!
Πιστεύω θα μας λύσουν αρκετές απορίες ,που έχουμε όλοι μας , τα παιδιά που δουλευουν αυτήν την μέθοδο !!!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 20 Μαρ 2019, 10:48

Ο ζεολιθος ειναι ενα φυσικό ηφαιστειακό πέτρωμα που δημιουργήθηκε απο ηφαιστειακή τέφρα κατα την εισαγωγή της σε ύδατα, αλληλοεπιδροντας μαζι με τα άλατα του νερου..

η κρυστάλλινη δομή του ειναι ιδιόμορφη συγκριτικά με τα υπόλοιπα, με την μοναδική του ιδιότητα να ανταλλαζει ιόντα..

έχουν ισχυρή δραστική απορροφητικότητα επίσης σε αρκετά βαρέα μέταλλα οπως χρώμιο το νικέλιο ο ψευδάργυρος ο μόλυβδος κ.α.

Υπάρχουν αρκετές ποιότητες, ο ελληνικός θεωρείτε απο τους κορυφαίους και χρησιμοποιείται στην ιατρική αλλα στην κτηνοτροφία!

Η χρήση του ζεολιθου σε ενυδρείο υφάλου, βοηθάει στην εξαγωγή των προαναφερθέντων αλλα και στην βελτιστοποίηση των υπολοίπων μηχανημάτων απορρύπανσης του υφαλου μας, καθώς απορροφάει και δεσμεύει τα θρεπτικά με αρκετό μοριακό βάρος πριν μεταβληθούν σε ίζημα ή νιτρικό αλας!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 20 Μαρ 2019, 11:45

Voas έγραψε:
Τετ 20 Μαρ 2019, 10:48
Ο ζεολιθος ειναι ενα φυσικό ηφαιστειακό πέτρωμα που δημιουργήθηκε απο ηφαιστειακή τέφρα κατα την εισαγωγή της σε ύδατα, αλληλοεπιδροντας μαζι με τα άλατα του νερου..

η κρυστάλλινη δομή του ειναι ιδιόμορφη συγκριτικά με τα υπόλοιπα, με την μοναδική του ιδιότητα να ανταλλαζει ιόντα..

έχουν ισχυρή δραστική απορροφητικότητα επίσης σε αρκετά βαρέα μέταλλα οπως χρώμιο το νικέλιο ο ψευδάργυρος ο μόλυβδος κ.α.

Υπάρχουν αρκετές ποιότητες, ο ελληνικός θεωρείτε απο τους κορυφαίους και χρησιμοποιείται στην ιατρική αλλα στην κτηνοτροφία!

Η χρήση του ζεολιθου σε ενυδρείο υφάλου, βοηθάει στην εξαγωγή των προαναφερθέντων αλλα και στην βελτιστοποίηση των υπολοίπων μηχανημάτων απορρύπανσης του υφαλου μας, καθώς απορροφάει και δεσμεύει τα θρεπτικά με αρκετό μοριακό βάρος πριν μεταβληθούν σε ίζημα ή νιτρικό αλας!
@Voas Τι λές τώρα ??????????????????? :ee:
Πωωωωωω...... :clap: :clap: :clap:

Βρε συ...αυτά τα διαβάζουμε και στη "Wikipedia" !!!

Θα μας γράψεις πως λειτουργεί αυτό στα ενυδρεία ?
Πως στήνεται?
Πως λειτουργεί ?
Πόσο περίπου κοστίζει?
Ποια τα οφέλη ?
Ποιές μέθοδοι υπάρχουν ?

Αυτά θέλουμε να μάθουμε από εσάς που τα χρησιμοποιείτε.
Άσε τα εγκυκλοπαιδικά......!!!
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Rayden » Τετ 20 Μαρ 2019, 12:08

ΧΑΧΑΧΑΧΑ, Νικολα εχεις ξεφυγει φιλαρακι. Εισαι πολυ μπροστα!

Λαμπρο
Ριακτορας ειναι, οπου μπαινει μεσα το πετρωμα. Χρειαζεται τακτικα αναδευση (Ημερησια προτεινουν). Υπαρχουν Ριακτορες οπου αυτο γινετε αυτοματα, αλλα φυσικα ανεβαινει το κοστος.

Πως Λειτουργει. Κλασικη λειτουργια ριακτορα, Ροη απο κατω προς τα πανω, με το νερο να περναει μεσα απο τον ζεολιθο και να εξερχετε στο sump

Ποσο Κοστιζει. Μαζι με το ζεολιθο απο 250-300 Ευρο. Απο κει και περα εξαρτατε αν θες να ακολουθησεις foul zeovit, με ενα καρο ζουμια η' οχι. Εγω χρησιμοποιω της Korralen, τα 4 βασικα (Zeoliuo, Zeovak, Zeostart, Zeofood) καθως και αμινοξεα και Coral Vitalizer. Tα ζουμια υπολογησε τα κανα 60αρι, αλλα κρατανε πολυ, ρηχνεις σταγονες μεσα.

Οφελη. Συστημα χαμηλο σε Θρεπτικα, οπως αναφεραμε και πιο πανω

Μεθοδοι. Kαθε εταιρια εχει τα δικα της. Η Βασικη λειτουργια ομως ειναι ιδια, Ριακτορας, ζεολιθος, βακτηρια και ζουμια
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden for the post (total 2):
Νίκος (Τετ 20 Μαρ 2019, 12:15) • GodFather (Τετ 20 Μαρ 2019, 13:56)

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 20 Μαρ 2019, 12:36

Rayden έγραψε:
Τετ 20 Μαρ 2019, 12:08
ΧΑΧΑΧΑΧΑ, Νικολα εχεις ξεφυγει φιλαρακι. Εισαι πολυ μπροστα!

Λαμπρο
Ριακτορας ειναι, οπου μπαινει μεσα το πετρωμα. Χρειαζεται τακτικα αναδευση (Ημερησια προτεινουν). Υπαρχουν Ριακτορες οπου αυτο γινετε αυτοματα, αλλα φυσικα ανεβαινει το κοστος.

Πως Λειτουργει. Κλασικη λειτουργια ριακτορα, Ροη απο κατω προς τα πανω, με το νερο να περναει μεσα απο τον ζεολιθο και να εξερχετε στο sump

Ποσο Κοστιζει. Μαζι με το ζεολιθο απο 250-300 Ευρο. Απο κει και περα εξαρτατε αν θες να ακολουθησεις foul zeovit, με ενα καρο ζουμια η' οχι. Εγω χρησιμοποιω της Korralen, τα 4 βασικα (Zeoliuo, Zeovak, Zeostart, Zeofood) καθως και αμινοξεα και Coral Vitalizer. Tα ζουμια υπολογησε τα κανα 60αρι, αλλα κρατανε πολυ, ρηχνεις σταγονες μεσα.

Οφελη. Συστημα χαμηλο σε Θρεπτικα, οπως αναφεραμε και πιο πανω

Μεθοδοι. Kαθε εταιρια εχει τα δικα της. Η Βασικη λειτουργια ομως ειναι ιδια, Ριακτορας, ζεολιθος, βακτηρια και ζουμια
Σε ευχαριστώ βρε Μιχάλη που αποφάσισες τουλάχιστον εσύ να μοιραστείς μαζί μας ένα από τα πιο βαθιά κρυμένα μυστικά της παγκόσμιας κοινότητας των Reefαδων !!!!!
:clap:
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι στην υλοποίηση του είναι αυτό ?
Ποιοί είναι οι κίνδυνοι που υπάρχουν ?
Πόσο πολύ πρέπει να το παρακολουθείς ?
Για δώσε μερικές ακόμη πληροφορίες
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GodFather για αυτή τη δημοσίευση:
Rayden (Τετ 20 Μαρ 2019, 13:56)
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
GiannisFil
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 538
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 21:50
Τοποθεσία: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Έχει βάλει Like: 102 times
Του έχουν βάλει Like: 139 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από GiannisFil » Τετ 20 Μαρ 2019, 13:01

Μιχάλη να σε ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου κάτι.

Δηλαδή σε έναν απλό ριάκτορα, πες βάζεις τον ζεόλιθο της τάδε μάρκας που πωλείται μεμονομένα, δεν θα κάνει δουλειά από μόνος του;

Οι υπόλοιπες ερωτήσεις είναι ίδιες με τον κύριο από πάνω.

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Rayden » Τετ 20 Μαρ 2019, 13:09

Kοιτα που βγηκα και ειδικος, χααχχαχα.

Λαμπρος. Θελει χρονο για να δουλεψει η μεθοδος, κανα τριμηνο υπολογιζε. Κινδυνος ειναι οτι ο Ζεολιθος ειναι πολυ δυνατος, θελει σιγα σιγα προσαρμογη στη ροη, και μετα μαξ 400 λιτρα ανα ωρα, αλλιως μπορει να το στεγνωσει το ενυδρειο, με οτι κακο συνεπαγετε απο αυτο. Με φουλ Ζεοβιτ θελει καθημερινη ενασχοληση, οχι βεβαια τπτ το σπουδαιο, σκεψου οτι εμενα 2 μηνες τωρα το εκανε η Γυναικα μου. (Να ρηξει τα ζουμια και να κανει αναδευση του υλικου, οχι παρατηρηση κλπ)

Γιαννη. Θα τον δεις και απο κοντα τον ριακτορα, αλλα πιστευω πως οχι, θελει αναδευση το υλικο (Εγω το κανω καθημερινα, ο Νικος πχ που ειναι ειδη χαμηλο σε Θρεπτικα το συστημα του, 2-3 φορες την εβδομαδα).
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden for the post (total 2):
Νίκος (Τετ 20 Μαρ 2019, 13:17) • GodFather (Τετ 20 Μαρ 2019, 13:56)

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 20 Μαρ 2019, 13:23

Rayden έγραψε:
Τετ 20 Μαρ 2019, 13:09
Kοιτα που βγηκα και ειδικος, χααχχαχα.

Λαμπρος. Θελει χρονο για να δουλεψει η μεθοδος, κανα τριμηνο υπολογιζε. Κινδυνος ειναι οτι ο Ζεολιθος ειναι πολυ δυνατος, θελει σιγα σιγα προσαρμογη στη ροη, και μετα μαξ 400 λιτρα ανα ωρα, αλλιως μπορει να το στεγνωσει το ενυδρειο, με οτι κακο συνεπαγετε απο αυτο. Με φουλ Ζεοβιτ θελει καθημερινη ενασχοληση, οχι βεβαια τπτ το σπουδαιο, σκεψου οτι εμενα 2 μηνες τωρα το εκανε η Γυναικα μου. (Να ρηξει τα ζουμια και να κανει αναδευση του υλικου, οχι παρατηρηση κλπ)

Γιαννη. Θα τον δεις και απο κοντα τον ριακτορα, αλλα πιστευω πως οχι, θελει αναδευση το υλικο (Εγω το κανω καθημερινα, ο Νικος πχ που ειναι ειδη χαμηλο σε Θρεπτικα το συστημα του, 2-3 φορες την εβδομαδα).
άρα για να συνοψίσουμε.....
Δεν δουλεύει αμέσως...χρειάζεται χρόνο.
Δεν κάνουν οι απλοί ριάκτορες. Θέλει ριάκτορα με ανάδευση (αυτόματη ή χειροκίνητη)
Έχει κίνδυνο να σου στεγνώσει το ενυδρείο και να πάρεις τα κοράλια στα χέρια αν σου ξεφύγει λίγο.
ΘΕΛΕΙ καθημερινή προσωπική ενασχόληση.... όταν η γυναίκα μας δεν ανήκει...στην κατηγορία της γυναίκας του Μιχάλη.

Οκ λοιπόν.....
Πιστεύω ότι μάθαμε κάποια σημαντικά πράγματα....
Μια τελευταία ερώτηση....

Το πόσο θα κατεβάσεις τα νιτρικά εξαρτάτε από εσένα ?
Δηλαδή μπορείς να το ρυθμίσεις να πάει στο 1 στο 5 στο 10 κτλ.. ή είναι τυχαίο μέσα σε κάποιο εύρος...πχ..από 2 ως 7 ?
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Rayden » Τετ 20 Μαρ 2019, 13:34

Eκει μπαινουν τα ταισματα που κανεις, και η συχνοτητα. Παντως οχι, δεν ξερω καποιο τροπο για να τα ρυθμισεις στο 2 πχ.

AGAPI
Posts in topic: 2
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από AGAPI » Πέμ 21 Μαρ 2019, 00:44

Εγώ δεν ρωτάω γιατί μ έχει καλύψει o @GodFather !
Τελικά νομίζω ότι δεν είναι για μένα!
Είναι για καλά παιδάκια που είναι τυπικά στις ρουτίνες τους!

Salamander
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2018, 10:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 59 times
Του έχουν βάλει Like: 66 times
Επικοινωνία:

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Salamander » Παρ 22 Μαρ 2019, 20:31

Η βασική ερώτηση για μένα Λάμπρο είναι τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις. Θες να κατεβάσεις π.χ τα νιτρικά σου ? Μπορείς να πας σε απλότερη μέθοδο βλέπε nopox . Εγώ προσωπικά δούλευα 3 χρόνια ζεοβιτ με πολύ θετικά αποτελέσματα που όμως δεν είμαι πλέον διηθημένος να κρεμαστώ ξανά απο το ενυδρείο μου. Ο ριάκτορας πρέπει να έχει ανάδευση, έχω έναν σπίτι αν θες μπορείς να περάσεις να τον δεις.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 22 Μαρ 2019, 21:36

Salamander έγραψε:
Παρ 22 Μαρ 2019, 20:31
Η βασική ερώτηση για μένα Λάμπρο είναι τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις. Θες να κατεβάσεις π.χ τα νιτρικά σου ? Μπορείς να πας σε απλότερη μέθοδο βλέπε nopox . Εγώ προσωπικά δούλευα 3 χρόνια ζεοβιτ με πολύ θετικά αποτελέσματα που όμως δεν είμαι πλέον διηθημένος να κρεμαστώ ξανά απο το ενυδρείο μου. Ο ριάκτορας πρέπει να έχει ανάδευση, έχω έναν σπίτι αν θες μπορείς να περάσεις να τον δεις.
Σε ευχαριστω φιλε.....αλλα για να περασω να τον δω ειναι λιγο δυσκολο.
Δεν ρωτησα με σκοπο μειωσης μονο των Νιτρικων....ρωτησα για να ακουσω αποψεις για τις διαφορες μεθοδους και βασικα να εξετασω κατα ποσο θα ειχε εφαρμογη στο δικο μου ενυδρειο και στον δικο μου τροπο ζωης.
Γιατι δεν εχω ουτε το χρονο ουτε τη διαθεση να ειμαι καθε ημερα εφοπλου λογχη.
Λάμπρος.Τ

Salamander
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2018, 10:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 59 times
Του έχουν βάλει Like: 66 times
Επικοινωνία:

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Salamander » Σάβ 23 Μαρ 2019, 10:30

Θέλει καθημερινή ενασχόληση όποτε σίγουρα σε σκλαβώνει. Με την μέθοδο της redsea προσωπικά είμαι ευχαριστημένος, είναι εύκολη επίσης.

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Tomas » Παρ 31 Μάιος 2019, 01:07

Καλησπερα ρε παιδια ειοειδη σκεφτογια κ γω για ζεολιθο μπορεις κ απλα να τον εχεις απλα για μειωση θρεπτικων χωρις ζουμια ζεοβιτ ή δεν κανει κατι ετσι? Οποτε η λυση ειναι nopox?
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 31 Μάιος 2019, 09:18

Tomas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 01:07
Καλησπερα ρε παιδια ειοειδη σκεφτογια κ γω για ζεολιθο μπορεις κ απλα να τον εχεις απλα για μειωση θρεπτικων χωρις ζουμια ζεοβιτ ή δεν κανει κατι ετσι? Οποτε η λυση ειναι nopox?
μια χαρά μπορείς Θωμά μου, μόνο λίγα βακτήρια θα προσθέτεις!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 31 Μάιος 2019, 10:46

Voas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 09:18
Tomas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 01:07
Καλησπερα ρε παιδια ειοειδη σκεφτογια κ γω για ζεολιθο μπορεις κ απλα να τον εχεις απλα για μειωση θρεπτικων χωρις ζουμια ζεοβιτ ή δεν κανει κατι ετσι? Οποτε η λυση ειναι nopox?
μια χαρά μπορείς Θωμά μου, μόνο λίγα βακτήρια θα προσθέτεις!
Ωπα...ώπα.....μισόοοοο.
Κάτσε γιατί βγαίνει "λαγός" εδώ !!!
Γιατί βρε καλέ μου άνθρωπε δεν το είχες πει από την αρχή αυτό ???????????
Δηλαδή μόνο με ένα ριάκτορα ζεόλιθου και ρίχνοντας (που έτσι και αλλιώς ρίχνουμε) βακτηρια καταφέρνεις να κατεβάσεις τα νιτρικά ?
Πόσο κατεβαίνουν τα νιτρικά ? πχ.. αν έχεις 10 - 15 ...θα τα κατεβάσει στα 3 - 5 ? ή όχι τόσο πολύ ?
κάθε πότε πρέπει να αλλάζεις τον ζεόλιθο ?
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 31 Μάιος 2019, 11:02

GodFather έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 10:46
Voas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 09:18


μια χαρά μπορείς Θωμά μου, μόνο λίγα βακτήρια θα προσθέτεις!
Ωπα...ώπα.....μισόοοοο.
Κάτσε γιατί βγαίνει "λαγός" εδώ !!!
Γιατί βρε καλέ μου άνθρωπε δεν το είχες πει από την αρχή αυτό ???????????
Δηλαδή μόνο με ένα ριάκτορα ζεόλιθου και ρίχνοντας (που έτσι και αλλιώς ρίχνουμε) βακτηρια καταφέρνεις να κατεβάσεις τα νιτρικά ?
Πόσο κατεβαίνουν τα νιτρικά ? πχ.. αν έχεις 10 - 15 ...θα τα κατεβάσει στα 3 - 5 ? ή όχι τόσο πολύ ?
κάθε πότε πρέπει να αλλάζεις τον ζεόλιθο ?


τα εχω γράψει ξανα Λαμπρο και μέσα στο φορουμ!

ο ζεο λειτουργεί με βακτηρία και θέλει αλλαγη ανά δυο μήνες και ανάδευση ανα μερα

το πόσο ανεκαταβαζει είναι σχετικό και έχει να κανει με τον υπόλοιπο εξοπλισμό αλλά και το φορτίο των ζωντανών!

σε μερικούς υφάλους λειτουργεί και σε άλλους δεν τραβάει και τον αφαιρούν...

δεν λειτουργεί με το πόσο αφαιρεί σε πόσες μέρες, αλλά με την λογική του πολλαπλασιασμου των ωφέλιμων βακτηρίων!

τα βακτήρια κατεβάζουν τα νιτρικά και περισσότερο ο άνθρακα (πολυμερές) που είναι τροφή βακτηρίων!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
Rayden (Παρ 31 Μάιος 2019, 11:06)

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 31 Μάιος 2019, 11:21

Voas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:02
GodFather έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 10:46


Ωπα...ώπα.....μισόοοοο.
Κάτσε γιατί βγαίνει "λαγός" εδώ !!!
Γιατί βρε καλέ μου άνθρωπε δεν το είχες πει από την αρχή αυτό ???????????
Δηλαδή μόνο με ένα ριάκτορα ζεόλιθου και ρίχνοντας (που έτσι και αλλιώς ρίχνουμε) βακτηρια καταφέρνεις να κατεβάσεις τα νιτρικά ?
Πόσο κατεβαίνουν τα νιτρικά ? πχ.. αν έχεις 10 - 15 ...θα τα κατεβάσει στα 3 - 5 ? ή όχι τόσο πολύ ?
κάθε πότε πρέπει να αλλάζεις τον ζεόλιθο ?


τα εχω γράψει ξανα Λαμπρο και μέσα στο φορουμ!

ο ζεο λειτουργεί με βακτηρία και θέλει αλλαγη ανά δυο μήνες και ανάδευση ανα μερα

το πόσο ανεκαταβαζει είναι σχετικό και έχει να κανει με τον υπόλοιπο εξοπλισμό αλλά και το φορτίο των ζωντανών!

σε μερικούς υφάλους λειτουργεί και σε άλλους δεν τραβάει και τον αφαιρούν...

δεν λειτουργεί με το πόσο αφαιρεί σε πόσες μέρες, αλλά με την λογική του πολλαπλασιασμου των ωφέλιμων βακτηρίων!

τα βακτήρια κατεβάζουν τα νιτρικά και περισσότερο ο άνθρακα (πολυμερές) που είναι τροφή βακτηρίων!
Νικόλα, εξήγησε λίγο αυτό που είπες.
Ποιοί λόγοι θα μπορούσαν πχ.. να κάνουν αυτή τη λύση να μην λειτουργήσει και να την σταματήσεις ?
Επίσης αν θυμάμαι καλά, είναι μια λύση που δεν ξεκινά ΑΜΕΣΑ να αποδίδει. Σωστά ? Αν ναι...μετά από πόσο χρόνο αρχίζει να αποδίδει ?
Επίσης μια "χαζή" ερώτηση....αν βάλεις ριάκτορα ζεόλιθου, πρέπει να αφαιρέσεις τον ριάκτορα αντιφώς ΄?
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Tomas » Παρ 31 Μάιος 2019, 11:56

GodFather έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:21
Voas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:02



τα εχω γράψει ξανα Λαμπρο και μέσα στο φορουμ!

ο ζεο λειτουργεί με βακτηρία και θέλει αλλαγη ανά δυο μήνες και ανάδευση ανα μερα

το πόσο ανεκαταβαζει είναι σχετικό και έχει να κανει με τον υπόλοιπο εξοπλισμό αλλά και το φορτίο των ζωντανών!

σε μερικούς υφάλους λειτουργεί και σε άλλους δεν τραβάει και τον αφαιρούν...

δεν λειτουργεί με το πόσο αφαιρεί σε πόσες μέρες, αλλά με την λογική του πολλαπλασιασμου των ωφέλιμων βακτηρίων!

τα βακτήρια κατεβάζουν τα νιτρικά και περισσότερο ο άνθρακα (πολυμερές) που είναι τροφή βακτηρίων!
Νικόλα, εξήγησε λίγο αυτό που είπες.
Ποιοί λόγοι θα μπορούσαν πχ.. να κάνουν αυτή τη λύση να μην λειτουργήσει και να την σταματήσεις ?
Επίσης αν θυμάμαι καλά, είναι μια λύση που δεν ξεκινά ΑΜΕΣΑ να αποδίδει. Σωστά ? Αν ναι...μετά από πόσο χρόνο αρχίζει να αποδίδει ?
Επίσης μια "χαζή" ερώτηση....αν βάλεις ριάκτορα ζεόλιθου, πρέπει να αφαιρέσεις τον ριάκτορα αντιφώς ΄?
Απ οτι καταλαβαινω εγω ζεολιθος αποροφαει θρεπτικα απο μονος του σαν πετρωμα. Στο ριακτορα αποικιζεται απο βακτηρια διαφορετικα αν καταλαβα καλα απ αυτα του ενυδρειου τα οποια κανουν απονιτροποιηση. Αν τα λεω καλα νικο. Τωρα κ γω προβληματιστηκα π λεει οτι δεν λειτουργει σε αλλα συστηματα.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Παρ 31 Μάιος 2019, 12:05)
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 31 Μάιος 2019, 12:04

GodFather έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:21
Voas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:02



τα εχω γράψει ξανα Λαμπρο και μέσα στο φορουμ!

ο ζεο λειτουργεί με βακτηρία και θέλει αλλαγη ανά δυο μήνες και ανάδευση ανα μερα

το πόσο ανεκαταβαζει είναι σχετικό και έχει να κανει με τον υπόλοιπο εξοπλισμό αλλά και το φορτίο των ζωντανών!

σε μερικούς υφάλους λειτουργεί και σε άλλους δεν τραβάει και τον αφαιρούν...

δεν λειτουργεί με το πόσο αφαιρεί σε πόσες μέρες, αλλά με την λογική του πολλαπλασιασμου των ωφέλιμων βακτηρίων!

τα βακτήρια κατεβάζουν τα νιτρικά και περισσότερο ο άνθρακα (πολυμερές) που είναι τροφή βακτηρίων!
Νικόλα, εξήγησε λίγο αυτό που είπες.
Ποιοί λόγοι θα μπορούσαν πχ.. να κάνουν αυτή τη λύση να μην λειτουργήσει και να την σταματήσεις ?
Επίσης αν θυμάμαι καλά, είναι μια λύση που δεν ξεκινά ΑΜΕΣΑ να αποδίδει. Σωστά ? Αν ναι...μετά από πόσο χρόνο αρχίζει να αποδίδει ?
Επίσης μια "χαζή" ερώτηση....αν βάλεις ριάκτορα ζεόλιθου, πρέπει να αφαιρέσεις τον ριάκτορα αντιφώς ΄?
είναι σχετικό Λάμπρο αυτό και πάλι και έχει να κάνει με την ισορροπία που έχει ο ύφαλος συνολικά!

ο ζεόλιθος δουλεύει σε βάθος χρόνου (εγώ είδα ένδειξη στο 3μηνο) και βοηθάει το σκιμμερ στην απορρόφηση θρεπτικων μικρότερου μοριακού βάρους και αποίκιση βακτηρίων, αλλά ελλοχευει και ο κίνδυνος του στεγνώματος σε αυτές τις περιπτώσεις...

για τον λόγο αυτό χρειάζονται τα δυνατά ταισματα στις προβιοτικες μεθόδους!

πολύ σωστά... αφαιρείς αντιφωσφορο, καθώς ο ζεο λόγο σύστασης απορροφά και φωσφορικα!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 31 Μάιος 2019, 12:10

Tomas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:56
GodFather έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:21


Νικόλα, εξήγησε λίγο αυτό που είπες.
Ποιοί λόγοι θα μπορούσαν πχ.. να κάνουν αυτή τη λύση να μην λειτουργήσει και να την σταματήσεις ?
Επίσης αν θυμάμαι καλά, είναι μια λύση που δεν ξεκινά ΑΜΕΣΑ να αποδίδει. Σωστά ? Αν ναι...μετά από πόσο χρόνο αρχίζει να αποδίδει ?
Επίσης μια "χαζή" ερώτηση....αν βάλεις ριάκτορα ζεόλιθου, πρέπει να αφαιρέσεις τον ριάκτορα αντιφώς ΄?
Απ οτι καταλαβαινω εγω ζεολιθος αποροφαει θρεπτικα απο μονος του σαν πετρωμα. Στο ριακτορα αποικιζεται απο βακτηρια διαφορετικα αν καταλαβα καλα απ αυτα του ενυδρειου τα οποια κανουν απονιτροποιηση. Αν τα λεω καλα νικο. Τωρα κ γω προβληματιστηκα π λεει οτι δεν λειτουργει σε αλλα συστηματα.
πολύ σωστά Θωμά, όταν λέμε δεν λειτουργεί σε όλα τα συστήματα με ελλιπής εξοπλισμό ή χαμηλής δυναμικής!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Tomas » Παρ 31 Μάιος 2019, 12:57

Voas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 12:10
Tomas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 11:56


Απ οτι καταλαβαινω εγω ζεολιθος αποροφαει θρεπτικα απο μονος του σαν πετρωμα. Στο ριακτορα αποικιζεται απο βακτηρια διαφορετικα αν καταλαβα καλα απ αυτα του ενυδρειου τα οποια κανουν απονιτροποιηση. Αν τα λεω καλα νικο. Τωρα κ γω προβληματιστηκα π λεει οτι δεν λειτουργει σε αλλα συστηματα.
πολύ σωστά Θωμά, όταν λέμε δεν λειτουργεί σε όλα τα συστήματα με ελλιπής εξοπλισμό ή χαμηλής δυναμικής!
Μαλιστα κ πως κρινονται αυτα? Δλδ στο συστημα μου θα δωσει τιποτα π ειναι σχετικα νεος υφαλος ή ειναι νωρις ακομα? Γτ σκεφτομουν για τα 3 4 βασικα της ζεοβιτ.
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 31 Μάιος 2019, 13:00

Tomas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 12:57
Voas έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 12:10


πολύ σωστά Θωμά, όταν λέμε δεν λειτουργεί σε όλα τα συστήματα με ελλιπής εξοπλισμό ή χαμηλής δυναμικής!
Μαλιστα κ πως κρινονται αυτα? Δλδ στο συστημα μου θα δωσει τιποτα π ειναι σχετικα νεος υφαλος ή ειναι νωρις ακομα? Γτ σκεφτομουν για τα 3 4 βασικα της ζεοβιτ.
είναι ακόμα νωρίς κατ με ολοκλήρωσε το φωτιστικό και στην συνέχεια το βλέπεις ξανά!

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από Rayden » Παρ 31 Μάιος 2019, 13:47

Να πω και εγω τη γνωμη μου. Για να δουλεψει καλα ο Ζεολιθος χρειαζεται δυνατο φως και σταθερες τιμες στη στηλη νερου. Απο εκει και περα με καταλληλη ροη θεωρω οτι θα δουλεψει ανεξαρτητος σε ολα τα συστηματα που ειναι κοντα στα επιθυμητες τιμες. Τι εννοω, αν καποιος εχει ΝΟ3 100 δεν νομιζω οτι μονο με την προσθηκη ζεολιθου θα τα ρηξει στο 2. Αν αντιστοιχα ενα συστημα εχει ΝΟ3 γυρο στο 20 θα καταφερει να παει σε ultra low nutrients συστημα.

Συνηθως μετα απον ενα τριμηνο αρχιζεις και βλεπεις τη διαφορα
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Παρ 31 Μάιος 2019, 14:02)

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Ριακτορας Ζεολιθου

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 31 Μάιος 2019, 14:27

Rayden έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 13:47
Να πω και εγω τη γνωμη μου. Για να δουλεψει καλα ο Ζεολιθος χρειαζεται δυνατο φως και σταθερες τιμες στη στηλη νερου. Απο εκει και περα με καταλληλη ροη θεωρω οτι θα δουλεψει ανεξαρτητος σε ολα τα συστηματα που ειναι κοντα στα επιθυμητες τιμες. Τι εννοω, αν καποιος εχει ΝΟ3 100 δεν νομιζω οτι μονο με την προσθηκη ζεολιθου θα τα ρηξει στο 2. Αν αντιστοιχα ενα συστημα εχει ΝΟ3 γυρο στο 20 θα καταφερει να παει σε ultra low nutrients συστημα.

Συνηθως μετα απον ενα τριμηνο αρχιζεις και βλεπεις τη διαφορα
Το φως τώρα που κολλάει ??? :ee:
Μιλάτε με γρίφους ..γέροντες !!!
Εννοείς ότι θα αναγκάσεις τα κοράλια να έχουν μεγαλύτερες καταναλώσεις ?
και η "κατάλληλη ροή" ??? τι εννοείς ? δεν έχουν όλοι οι ριάκτορες ζεόλιθου συγκεκριμένη ροή που τους τροφοδοτείς ? (όπως πχ..οι ριάκτορες αντιφώς)
Λάμπρος.Τ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λοιπός εξοπλισμός”