Σεταρισμα σκιμμερ coral box dc 700

Απάντηση
Γιάννης Μ5
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 03:06
Έχει βάλει Like: 102 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Σεταρισμα σκιμμερ coral box dc 700

Δημοσίευση από Γιάννης Μ5 » Σάβ 12 Ιαν 2019, 10:24

Καλημέρα σε ολους.Απο την Δευτέρα το βραδυ,αναβαθμίστηκα με dc 700 εναντι του deltec mce 600.Καλο το σκιμμερ,αθορυβο ομως....δεν μπορω να το σεταρω...εκει που.λεω ειμαστε οκ εστρωσε,σηκώνομαι το πρωι και βρισκω το κυπελλο γεματο..
Την αντλια την εχω στο 80%,ενω εχω στην μεση την καταπακτη στην εξοδο του σκιμμερ...
Το υψος δε του νερου ειναι στους 17 ποντους ενω το εγχειρίδιο λεει 18-23.Μπορει το ενα εκ διαφορα να ευθυνεται για αυτο το χαλι;Αργει τοσο να στρωσει;Κανω καποια βλακεια;;;
Αν γνωρίζει καποιος,ας μου πει..



Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Σεταρισμα σκιμμερ coral box dc 700

Δημοσίευση από Νικολακης » Σάβ 12 Ιαν 2019, 11:34

Γιάννης Μ5 έγραψε:
Σάβ 12 Ιαν 2019, 10:24
Καλημέρα σε ολους.Απο την Δευτέρα το βραδυ,αναβαθμίστηκα με dc 700 εναντι του deltec mce 600.Καλο το σκιμμερ,αθορυβο ομως....δεν μπορω να το σεταρω...εκει που.λεω ειμαστε οκ εστρωσε,σηκώνομαι το πρωι και βρισκω το κυπελλο γεματο..
Την αντλια την εχω στο 80%,ενω εχω στην μεση την καταπακτη στην εξοδο του σκιμμερ...
Το υψος δε του νερου ειναι στους 17 ποντους ενω το εγχειρίδιο λεει 18-23.Μπορει το ενα εκ διαφορα να ευθυνεται για αυτο το χαλι;Αργει τοσο να στρωσει;Κανω καποια βλακεια;;;
Αν γνωρίζει καποιος,ας μου πει..
Καλημέρα φίλε μου Γιάννη. Πήρα κριβως το ίδιο σκιμερ και είχα κια εγώ θα την πρώτη ημέρα. Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έβαλα την στάθμη του νερού στους 17 πόντους και την καταπακτη του νερού μισό πόντο ανοιχτή. Αυτό βέβαια που με έσωσε και επιτέλους το σεταρα είναι ότι έβγαλα τον σωλήνα του αέρα από την πλευρά που παει στον κύλινδρο επανω στο πλαι και τον έχω ελεύθερο να τραβάει κατευθείαν από εκεί αέρα.
Έτσι κατάφερα την στάθμη να φτάνει μέχρι την μέση του κυπέλου εσωτερικά και κάνει κανονικά υπερχείλιση μόνο αφρό και βρώμα.
Ελπίζω να βοήθησα γιατί και εγώ στην αρχή είχα συνέχεια θέματα με γεμάτο κύπελο με νερό.

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Σεταρισμα σκιμμερ coral box dc 700

Δημοσίευση από niknik » Σάβ 12 Ιαν 2019, 21:39

Το κάθε νέο σκιμερ για να στρώσει θέλει περίπου ένα μήνα. Λογικό να πλυμηριζει το κύπελο, άνοιξε τέρμα τον αερα και το νερο στην έξοδο τέρμα, και αρχίζεις να κλεινεις την καταπακτη. Και στους 16 να πάει δεν έχεις θέμα, κάθε μέρα που περνάει θα στρωνει και η παρέμβαση σου θα σταματήση.
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Σεταρισμα σκιμμερ coral box dc 700

Δημοσίευση από Νίκος » Σάβ 12 Ιαν 2019, 21:49

Συμφωνώ και εγω με τους "προλαλήσαντες" ...

Προσπάθησε το στόμιο εισαγωγής νερου της αντλίας του, να εχει χώρο!

Γιάννης Μ5
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 03:06
Έχει βάλει Like: 102 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Re: Σεταρισμα σκιμμερ coral box dc 700

Δημοσίευση από Γιάννης Μ5 » Κυρ 13 Ιαν 2019, 00:04

Ευχαριστώ παιδια.Νικο το γυρισα αλλιως, το σκιμμερ,αν και ειλικρινά δεν φταιει αυτο. Ο ενας μηνας φαίνεται μεγαλο διαστημα για να στρωσει ενα σκιμμερ....το deltec σε 3-4 μερες σκοτωνε. .Επισης δεν μου ακουγεται σωστο να καταργεις τον κυλινδρο,οχι γιατι εχει επιπτωση στην λειτουργια του αλλα για την μικρη μεν,φασαρια δε,που κανει χωρις αυτο,μιας και αυτος ειναι ο σκοπος του...
Θα περιμένω να δω ποσο θα κρατήσει..
Αλήθεια....αυτο ο κύλινδρος για τον αέρα,ανοιγει για να καθαριστεί;;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λοιπός εξοπλισμός”