ΑΛΓΗ ΑΠΟ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ

Απάντηση
mixalakis
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 13:25
Τοποθεσία: ATHENS
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

ΑΛΓΗ ΑΠΟ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ

Δημοσίευση από mixalakis » Πέμ 07 Μαρ 2019, 16:36

Καλησπέρα

πρόσφατα το κεσσιλ που ειχα κάηκε . Στην θέση του έβαλα το HYDRA52 HD. το ξεκίνησα χαμηλά και ήταν όλα καλά. Όταν πέρασαν 2 εβδομάδες προσαρμογής και το ανέβασα , σαν να στράβωσε το ενυδρείο και παρουσιάστηκε καφέ άλγη. Αυτο γίνεται εδω και 1 μήνα. Το πρωί πριν ξεκινλήσει το φως δεν υπάρχει τίποτα απο άλγη . Αφού πάρει μπρος γεμίζει.

το φωτιστικό το έχω 10 ώρες με 3 ώρες ανέβασμα κατέβασμα. στα χρώματα έχω κλείσει πλέον τελείως το πράσινο / κόκκινο. το δουλέυω στο 40%.
επίσης απο τον καιρό που εμφανίστηκε το πρόβλημα τα μαλακά κοράλια δεν ανοίγουν όσο άνοιγαν....



Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: ΑΛΓΗ ΑΠΟ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ

Δημοσίευση από GodFather » Πέμ 07 Μαρ 2019, 17:01

mixalakis έγραψε:
Πέμ 07 Μαρ 2019, 16:36
Καλησπέρα

πρόσφατα το κεσσιλ που ειχα κάηκε . Στην θέση του έβαλα το HYDRA52 HD. το ξεκίνησα χαμηλά και ήταν όλα καλά. Όταν πέρασαν 2 εβδομάδες προσαρμογής και το ανέβασα , σαν να στράβωσε το ενυδρείο και παρουσιάστηκε καφέ άλγη. Αυτο γίνεται εδω και 1 μήνα. Το πρωί πριν ξεκινλήσει το φως δεν υπάρχει τίποτα απο άλγη . Αφού πάρει μπρος γεμίζει.

το φωτιστικό το έχω 10 ώρες με 3 ώρες ανέβασμα κατέβασμα. στα χρώματα έχω κλείσει πλέον τελείως το πράσινο / κόκκινο. το δουλέυω στο 40%.
επίσης απο τον καιρό που εμφανίστηκε το πρόβλημα τα μαλακά κοράλια δεν ανοίγουν όσο άνοιγαν....
Καλησπέρα φίλε μου,

Ας τα πάρουμε από την αρχή.
Και μόνο που άλλαξες φωτιστικό είναι λογικό να περιμένεις την εμφάνιση άλγης.
Άλλο φως..άλλο φάσμα...άλλη διασπορά...άλλη ένταση..κτλ...
Επίσης όπως είπες όταν το είχες χαμηλά ήταν όλα μια χαρά....γιατί ? Γιατί προφανώς ήταν όλα όσα περιγράφω πιο πάνω πάνω -κάτω στις τιμές του φωτιστικού που προυπήρχε. Ενω μετά ανεβάζοντας την ένταση άλλαξες ουσιαστικά τις σταθερές του ενυδρείου.
Αν είναι καφέ πάντως άλγη μην φοβάσαι. θα κάνει τον κύκλο της κια θα φύγει.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: ΑΛΓΗ ΑΠΟ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 07 Μαρ 2019, 21:17

Μιχάλη εκτός απο την αλλαγή στο φωτιστικό, πειράχτηκε τπτ αλλο οπως ροη;

Εχεις κανει μέτρηση στην όσμωση, μήπως θέλουν αλλαγή τα προφιλτρα.

Η άλγη που σου εμφανίζει εχει πανω της γλίτσα, υπάρχει περίπτωση να ειναι και κυανοβακτήριο, αν εξαφανίζεται το βράδυ, διότι ειναι φωτοσυνθετικό!

Απο μετρήσεις που βρίσκεσαι;

mixalakis
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 13:25
Τοποθεσία: ATHENS
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: ΑΛΓΗ ΑΠΟ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ

Δημοσίευση από mixalakis » Δευ 11 Μαρ 2019, 11:40

καλημερα και χρονια πολλα. οι μετρήσεις είναι καλές αλλα θα ξανακάνω σήμερα. χθες αλλαξα ολα τα φιλτρα της οσμωσης. οποτε θα κανω μια αλλαγη νερου 30 % να δω τι θα γινει .

δεν ειναι κυκλος γιατι μιλαμε για πολυ καιρό....παρα πολυ καιρό και εμφανίζεται μόνο στο φως . το βραδυ είναι ολα πεντακάθαρα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτισμός”