Seachem MetroPlex και θαλάσσιο ICK

Απάντηση
magman
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ 2018, 16:30
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 62 times
Του έχουν βάλει Like: 51 times
Επικοινωνία:

Seachem MetroPlex και θαλάσσιο ICK

Δημοσίευση από magman » Τετ 21 Νοέμ 2018, 16:14

Καταθέτω την εμπειρία μου για το MetroPlex για θεραπεία σε ICK. Την 4η μέρα είχα απαλαγεί από το ICK το οποίο είχε φανεί 7 μέρες πρίν και είχε απλώσει στο ψάρι στην μία του μεριά.

Η θεραπεία έγινε με δοσολογία για όλο το ενυδρείο και όχι στο τάισμα. Έχω μέσα ακορπόρες μαλακά κοράλια και ασπόνδυλα. Δεν έιχα κανένα πρόβλημα σε κανένα.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Seachem MetroPlex και θαλάσσιο ICK

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 21 Νοέμ 2018, 16:29

magman έγραψε:
Τετ 21 Νοέμ 2018, 16:14
Καταθέτω την εμπειρία μου για το MetroPlex για θεραπεία σε ICK. Την 4η μέρα είχα απαλαγεί από το ICK το οποίο είχε φανεί 7 μέρες πρίν και είχε απλώσει στο ψάρι στην μία του μεριά.

Η θεραπεία έγινε με δοσολογία για όλο το ενυδρείο και όχι στο τάισμα. Έχω μέσα ακορπόρες μαλακά κοράλια και ασπόνδυλα. Δεν έιχα κανένα πρόβλημα σε κανένα.
Πολύ ευχάριστα νεα Ανέστη..

Αν θέλεις και όποτε εχεις χρόνο, γράψε αναλυτικά την θεραπεία που ακολούθησες, ετσι ώστε να το περάσουμε σαν υπόμνημα!

magman
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ 2018, 16:30
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 62 times
Του έχουν βάλει Like: 51 times
Επικοινωνία:

Re: Seachem MetroPlex και θαλάσσιο ICK

Δημοσίευση από magman » Τετ 21 Νοέμ 2018, 22:34

Καθώς δεν έχω καραντίνα έβαλα στο ενυδρείο μου ένα Ctenochaetus Binotatus όπως το πήρα. Το ψάρι ήταν υγιέστατο, δραστήριο και έτρωγε. Την τρίτη μέρα παρατήρησα λευκές κουκίδες κάτω από το πτερύγιό του χωρίς να κάνω κάτι. Την πέμπτη μέρα οι κουκίδες απλώθηκαν και έβγαλε μία πρίν την ουρά επίσης. Συνημμένο.
ick binotatus.jpg
Η θεραπεία με Metroplex ξεκίνησε με δοσολογία 1 κουταλιά ανά 20lt όπως προτείνει η εταιρία μέρα παρα μέρα. Φυσικά χρειάστηκα 3 συσκευασίες για να ολοκληρώσω τις 15 μέρες που έιναι απαραίτητο για να ολοκληρώσω τον κύκλο της θεραπείας καθώς τα αυγά δεν σκοτώνονται με το φάρμακο.
Ανέβασα θερμοκρασία 0,3 για αν επιταχύνω το μεταβολισμό του ICK χωρίς να επιρεάσω τα κοράλια μου ( ακροπόρες, lps, clam και ασπόνδυλα)

Έχω αφαιρέσει τον άνθρακα αλλά κράτησα των αντιφόσφωρο ο οποίος θα πεταχτεί όταν τελειώσει η θεραπεία.
Όταν ρίχνω το φάρμακο κλείνω το σκίμμερ για 2 ώρες

Η βελτίωση φάνηκε από τη δεύτερη κιόλας μέρα με τα σημάδια να υποχωρούν. Την τέταρτη μέρα το ψάρι ήταν καθαρό!

Έκανα την αλλαγή μου τη Δευτέρα και μετά έριξα το MetroPlex

Έχω άλλες 7 μέρες θεραπεία και τελειώνω. Δε βέπω κάτι άλλο να προσθέσω... όταν τελειώσω τη θεραπεία άνθρακα ώς συνήθως και νέο αντιφόσφωρο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ασθένειες - Pest”