Λευκα σημάδια σε Ctenochaetus Binotatus

Απάντηση
magman
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ 2018, 16:30
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 62 times
Του έχουν βάλει Like: 51 times
Επικοινωνία:

Re: Λευκα σημάδια σε Ctenochaetus Binotatus

Δημοσίευση από magman » Παρ 16 Νοέμ 2018, 21:40

GodFather έγραψε:
Πέμ 15 Νοέμ 2018, 11:39
Οταν πριν κανένα χρόνο έπαθα το "Ικ" ......φτου φτου φτου..εξω και μακριά από ολους μας.... Είχα ψάξει πάρα πολύ να βρω μια λύση χωρίς να επιβαρύνω τα όποια λιγα κοράλια είχα τοτε μέσα αλλά και να μην επιβαρύνω τον βράχο.

Τότε έχανα τα ψάρια το ένα μετά το άλλο...και δεν μπορούσε να με βοηθήσει κανείς.
Το μονο που μου λέγανε ήταν άστο και όσα αντέξουν.

Έψαξα τότε αρκετά, γιατι δεν μπορούσα να το βλέπω έτσι το ενυδρείο και τα ψάρια και βρήκα κάποια άρθρα στο εξωτερικό για το Herbtana.
Είπα να το δοκιμάσω αφου πρώτα βεβαιώθηκα ότι δεν επηρεάζει πουθενά τα κοράλια και τον βράχο.
Στο εξωτερικό τα σχόλια για αυτό το προιόν είναι πολύ αντικρουόμενα.
Αλλοι λένε ότι κάνει δουλειά...και άλλοι ότι δνε κάνει τίποτε.
Σε εμένα έκανε δουλειά αμέσως....όπως και σε εσένα Μάκη.
Σταμάτησαν οι απώλειες και έσωσα τα μισα ψάρια που είχα μέσα.
Αν μου πεις να το προτείνω σε κάποιον ...δεν θα το κάνω...γιατι δεν είμαι σίγουρος 100/100.
Αυτό που ξέρω είναι ότι είναι περίπου σαν το Melafix που έβαζα στο γλυκό και μου έκανε και αυτό δουλειά.

Μυριζει ακριβως οπως το Melafix ;)



magman
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ 2018, 16:30
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 62 times
Του έχουν βάλει Like: 51 times
Επικοινωνία:

Re: Λευκα σημάδια σε Ctenochaetus Binotatus

Δημοσίευση από magman » Κυρ 18 Νοέμ 2018, 17:32

4η μέρα στο MetroPlex και πάει πολύ καλα! Τα πρώτα σημάδια έχουν χαθεί και έχει μείνει ελάχιστα ένα ασπράκι κοντά στην ουρά.

Ακολουθώ την θεραπεί όχι ταίσματος αλλά για όλο το νερό, δοσολογία για 400lt ενώ είμαι στα 380lt. Είναι "τσιμπημένη" σα θεραπεία γιατί θα χρειαστώ για το σύνολο των 15+ ημερών 3 συσκευασίες αλλά κάνει πολύ καλή δουλειά! Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα κοράλια μου σε αντίθεση με το Herbtana που φάνηκε να τα στρεσάρει ελαφρώς. Θα έδινα και Herbtana αλλά δε μπορούσα να βάλω μπρός το σκίμερ ούτε τη δεύτερη μέρα! Στην θεραπεία μόλις ρίξω το MetroPlex το μεσημέρι κλείνω το skimmer μέχρι το άλλο πρωί

Αύριο θα δώσω μαζί με το φάρμακο και ένα κύβο κατεψυγμένη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ασθένειες - Pest”