Θεραπεία ick με χαλκό

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Θεραπεία ick με χαλκό

Δημοσίευση από Νικολακης » Δευ 12 Νοέμ 2018, 16:09

Σε αυτό το θέμα θα περιγράψω και θα αναλύσω την δική μου περιπέτεια με το ick και τέλικα την αντιμετώπιση του.
Όλα ξεκίνησαν όταν από απερισκεψία μου έβαλα μέσα στο ενυδρείο ένα naso lituratus χωρίς να το βάλω πρώτα στην καραντίνα για να το δω και μελετήσω πριν το βάλω με τα υπόλοιπα υγιεί μου ψάρια.
Από το naso λοιπόν γέμισε με ick το yellow tang το scopas μου to cauderni και ένα από τα δύο clown Fish. Με την βοήθεια του Νικόλα και ενός φίλου ακόμα που είχε δουλέψει τον χαλκό σε αντίστοιχη περίπτωση στο δικό του ενυδρείο προμηθεύτηκα τον χαλκό της seachem το cupramine. Έφτιαξα τις δύο καραντίνες μου με τα εσωτερικά τους φίλτρα και βιολογικό υλικό από το main ενυδρείο έβαλα το οξυγόνο και στις δύο μαζί με τους θερμαντήρες και ξεκίνησα σταδιακά να ανεβάζω την ποσότητα του χαλκού μέχρι που το έφτασα στο 0.25.
Το επόμενο βήμα μου ήταν οι καθημερινές μετρήσεις του χαλκού αλλά και των νιτρικών για να μην ξεφύγουν λόγο τάισματων αλλά και ψαριών.
Οι καθημερινές μετρήσεις πριν αλλά και μετά την δοσολογία του χαλκού μου έδωσαν να καταλάβω ότι έπρεπε να συμπληρώνω γύρω στα 0.4ml ανα 2 ημέρες.
Τάισμα καθημερινό βουτηγμένο σε σκόρδοζουμο και ανα 3 ημέρες αλλαγή νερού 10%.
Την Τρίτη ημέρα που πρόσθεσα την δοσολογία του χαλκού μου έχασα το πρώτο μου ψάρι και εκεί ήταν που νόμιζα ότι έκανα κάποια πατάτα και θα τα έχανα όλα. Ευτυχώς όμως συνέχισα το ίδιο πρόγραμμα και συνταγή και όλα πήγαν καλά στο τέλος
Μετα από 15 ημέρες καθημερινής ρουτίνας λοιπόν έβαλα στα φίλτρα μου ενεργό άνθρακα για να τραβήξουν τον εναπομένοντα χαλκό και να ξεκινήσω σιγά σιγά την προσαρμογή στο main ενυδρείο.
Εκει λοιπόν ήταν που έχασα και τα άλλα 2 μου ψάρια τον naso και το clown,τα οποία μάλιστα ήταν και σε διαφορετικές καραντίνες μεταξύ τους. Μάλλον δεν άντεξαν κατά την διάρκεια της αφαίρεσης του χαλκού και αφού τα αφαίρεσα ξεκίνησα σταγόνα σταγονα την προσαρμογή.
Έβαλα τα ψάρια στο main και ακόμα και σήμερα μετά από μια εβδομάδα όλα δείχνουν ότι η θεραπεία με τον χαλκό ήταν άψογη και είχε τα αποτελέσματα που επιθυμούμε όλοι μας όταν μια τέτοια αρρώστια μας χτυπάει το τζάμι του ενυδρείου μας.😁😁
Ελπίζω να βοήθησει αυτό το κατεβατό κάποιον που μελλοντικά θα έχει πρόβλημα με το ick και αυτό που αποκόμισα εγώ από όλη αυτήν την ιστορία είναι ποτέ ψάρι μέσα στο ενυδρείο μας χωρίςνα περάσει από καραντίνα πρώτα.
Να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά από εδώ μέσα για την βοήθεια τους και ιδιαίτερα εννοείτε τον καλό μας φίλο Νικόλα που είναι μέσα και πίσω από όλα.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Θεραπεία ick με χαλκό

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 12 Νοέμ 2018, 16:13

Να' σαι καλά Νικόλα μου, καπατοπιστικότατος, το κάνω υπόμνημα! :bravo:

Άβαταρ μέλους
PolinaDis
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2021, 13:19
Τοποθεσία: Athens
Έχει βάλει Like: 35 times
Του έχουν βάλει Like: 29 times
Επικοινωνία:

Re: Θεραπεία ick με χαλκό

Δημοσίευση από PolinaDis » Παρ 22 Ιούλ 2022, 15:35

Ερώτηση. Στο Main δεν κάνατε κάποια θεραπεία? Στην καραντίνα μπήκαν 5 ψαρια. 3 πέθαναν και 2 με επιτυχία γιατρεύτηκαν και ξαναμπήκαν στο Main. Σωστά κατάλαβα? Δεν ξανά κόλλησαν ? Υποτίθεται το παράσιτο παρέμεινε ενεργό στο μεγάλο ενυδρείο?

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Θεραπεία ick με χαλκό

Δημοσίευση από Νικολακης » Κυρ 24 Ιούλ 2022, 01:14

Καλησπέρα πολινα! Ναι έτσι ακριβώς το έκανα εγώ κια τα ψάρια που επέστρεψαν ζούνε ακομα και σήμερα σε κάποια ενυδρεία φίλων. Αν το παράσιτο δεν έχει κάποιον ξενιστή πεθαίνει μετά από κάποιες ημέρες!και αφού επιστρέψεις τα ψάρια πλέον απαλλαγμένα από αυτό οι πιθανότητες είναι μαζί σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ασθένειες - Pest”