Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

G.Frag
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από G.Frag » Παρ 27 Σεπ 2019, 22:01

niknik έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 20:00
SweepingFish έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 00:20


Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για απάντηση σου.
Ξέχασα να αναφέρω οτι χρησιμοποιώ βακτήρια... Ρίχνω μετά απο καθε αλλαγη νερου, οπως και άνθρακα και αντιφωσφορο στο σαμπ. Βακτήρια ρίχνω τα special blend απο τοτε που ξεκίνησε να τρέχει το ενυδρείο, τωρα θα τα αλλαξω σε αυτα της brightwell, microbacter 7.
Για τις αλλαγες νερού το σκεφτόμουν να τις κανω καθε εβδομάδα οσο χωράει το σαμπ, γιατί τώρα κάνω απο το κυρίως ενυδρείο.
Απο αυτα που μου λες τηρω τα Β Γ Δ Ε.
Μακροαλγη εχω χαετο αλλα δεν είχα καθόλου ανάπτυξη τον τελευταίο καιρο.
PO4 δεν εχω την δυνατότητα να κανω αξιόπιστη μέτρηση καθώς δεν έχω το κατάλληλο όργανο αλλα θα είναι υψηλά και αυτα.
Σε αυτό που λες για την βιολογία συμφωνώ. Πιστεύω ομως οτι αν πέσουν τα θρεπτικά θα φύγει και το κυανό διότι το ενυδρείο ηδη τρεχει 1 χρονο κοντα και θα μπορεί να σταθεί στα πόδια της η βιολογία... Μπορεί να κανω και λάθος σε αυτο. Προσπαθώ να εχω σταθερότητα το τελευταίο 2μηνο αλλα δεν βοηθανε και τα υψηλά, σχετικά θρεπτικά.

*Άνθρακα και αντιφως αλλαζω καθε μηνα.
Το ότι αλλάζεις κάθε μήνα τον αντιφωσφωρο δεν λέει κάτι. Αυτό είπε και ο Γιώργος, ανισοροποια. Πόσο αντιφωσφωρο έχεις βάλει? "Πιθανών, να θέλει αύξηση η συντομότερη αλλαγή Γιάννη.
Λάθος



G.Frag
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από G.Frag » Παρ 27 Σεπ 2019, 22:22

Είχα γράψει ένα μήνυμα για κάποιο λόγο δεν ανέβηκε ποτέ. Βλέπω πολύ συχνά κυνήγι αριθμών. Χωρίς να υπάρχει γνώση πάνω στο κομμάτι της βιολογίας. Ένα ulns σύστημα δεν σημαίνει απόλυτα καθαρό, σημαίνει στεγνό σε θρεπτικά και δεν είναι πάντα και ισορροπημένο! Για να είναι επιτυχημένο ένα ενυδρείο με χαμηλή περιεκτικότητα σε θρεπτικά η ακόμα και σε εξαιρετικά χαμηλά θρεπτικά συστατικά, πρέπει να βασίζεται στην εξής ισορροπία άνθρακα, και φωσφορικών αλάτων προκειμένου να επιτραπεί στα ευεργετικά βακτήρια να απομακρύνουν αποτελεσματικά τα απόβλητα οργανικά μέσω της κατανάλωσής τους και της μετατροπής τους σε βιομάζα. Τα ίδια θρεπτικά συστατικά απαιτούνται επίσης από τη ζωοξανθελη. Η ικανότητα λοιπόν των βακτηρίων να αφαιρούν θρεπτικά συστατικά από το περιβάλλον τους βασίζεται στην ύπαρξη επαρκης ποσότητας οργανικού άνθρακα, αζώτου και φωσφόρου. Αν κάποια από αυτές τις θρεπτικές ουσίες δεν υπάρχει σε επαρκή ποσότητα, η αναπαραγωγή επιβίωση και ανάπτυξη των βακτηρίων επιβραδύνεται ή ακόμα σταματά, με αποτέλεσμα οι συγκεντρώσεις των υπολοίπων θρεπτικών συστατικών αυξάνεται, καθώς η εισροή θρεπτικών συστατικών συνεχίζεται. Στο ενυδρείο χρησιμοποιεις υλικα και μέσα για να μειώσεις τις συγκεντρώσεις αυτών των θρεπτικών ουσιών, ωστόσο η συγκέντρωση των θρεπτικών συστατικών σε "ισορροπία" παραμένει ένα θέμα. Συνεπώς αν δεν έχεις Po4 γιατί το σκιμμερ απορροφά, γιατί έχεις την άλγη ( που δεν μεγαλώνει) γιατί έχεις ζεόλιθο και γιατί τρέχεις και αντιφωσφορο με βάση την προαναφερθείσα συνθήκη τα Νο3 με πολύ δυσκολία θα κατέβουν και η διαταραγμένη ισορροπία θα είναι παρούσα παρά τον ένα χρόνο λειτουργίας του συστήματος. Τα special blend είναι ένα ξεπερασμένο σκεύασμα κατά την ταπεινή μου γνώμη, το οποίο χρησιμοποιείται λάθος από πολλούς χομπίστες η εταιρεία στα ψηλά γράμματα λέει χρήση μαζί με το nite out. Μόνο τότε παρέχεται η επαρκής βιολογία για όλο τον κύκλο του αζώτου. Θα μπορούσα να γράφω ώρες. Προσωπικά θα έδινα άλλες προτεραιότητες, θα έλεγχα τα φάσματα του φωτισμού, και θα επαναλρογραμματιζα τις ρουτίνες μου. Keep Reefing my friend hoping the best!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην G.Frag for the post (total 2):
SweepingFish (Παρ 27 Σεπ 2019, 23:34) • trelopoulos (Κυρ 29 Σεπ 2019, 10:23)

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 25
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από niknik » Παρ 27 Σεπ 2019, 22:28

G.Frag έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 22:22
Είχα γράψει ένα μήνυμα για κάποιο λόγο δεν ανέβηκε ποτέ. Βλέπω πολύ συχνά κυνήγι αριθμών. Χωρίς να υπάρχει γνώση πάνω στο κομμάτι της βιολογίας. Ένα ulns σύστημα δεν σημαίνει απόλυτα καθαρό, σημαίνει στεγνό σε θρεπτικά και δεν είναι πάντα και ισορροπημένο! Για να είναι επιτυχημένο ένα ενυδρείο με χαμηλή περιεκτικότητα σε θρεπτικά η ακόμα και σε εξαιρετικά χαμηλά θρεπτικά συστατικά, πρέπει να βασίζεται στην εξής ισορροπία άνθρακα, και φωσφορικών αλάτων προκειμένου να επιτραπεί στα ευεργετικά βακτήρια να απομακρύνουν αποτελεσματικά τα απόβλητα οργανικά μέσω της κατανάλωσής τους και της μετατροπής τους σε βιομάζα. Τα ίδια θρεπτικά συστατικά απαιτούνται επίσης από τη ζωοξανθελη. Η ικανότητα λοιπόν των βακτηρίων να αφαιρούν θρεπτικά συστατικά από το περιβάλλον τους βασίζεται στην ύπαρξη επαρκης ποσότητας οργανικού άνθρακα, αζώτου και φωσφόρου. Αν κάποια από αυτές τις θρεπτικές ουσίες δεν υπάρχει σε επαρκή ποσότητα, η αναπαραγωγή επιβίωση και ανάπτυξη των βακτηρίων επιβραδύνεται ή ακόμα σταματά, με αποτέλεσμα οι συγκεντρώσεις των υπολοίπων θρεπτικών συστατικών αυξάνεται, καθώς η εισροή θρεπτικών συστατικών συνεχίζεται. Στο ενυδρείο χρησιμοποιεις υλικα και μέσα για να μειώσεις τις συγκεντρώσεις αυτών των θρεπτικών ουσιών, ωστόσο η συγκέντρωση των θρεπτικών συστατικών σε "ισορροπία" παραμένει ένα θέμα. Συνεπώς αν δεν έχεις Po4 γιατί το σκιμμερ απορροφά, γιατί έχεις την άλγη ( που δεν μεγαλώνει) γιατί έχεις ζεόλιθο και γιατί τρέχεις και αντιφωσφορο με βάση την προαναφερθείσα συνθήκη τα Νο3 με πολύ δυσκολία θα κατέβουν και η διαταραγμένη ισορροπία θα είναι παρούσα παρά τον ένα χρόνο λειτουργίας του συστήματος. Τα special blend είναι ένα ξεπερασμένο σκεύασμα κατά την ταπεινή μου γνώμη, το οποίο χρησιμοποιείται λάθος από πολλούς χομπίστες η εταιρεία στα ψηλά γράμματα λέει χρήση μαζί με το nite out. Μόνο τότε παρέχεται η επαρκής βιολογία για όλο τον κύκλο του αζώτου. Θα μπορούσα να γράφω ώρες. Προσωπικά θα έδινα άλλες προτεραιότητες, θα έλεγχα τα φάσματα του φωτισμού, και θα επαναλρογραμματιζα τις ρουτίνες μου. Keep Reefing my friend hoping the best!
Πάλι τα ίδια περιγράφεις Γιώργο απλά ποιο αναλυτικά. Οποιαδήποτε ανισορροπία στο συστημα προκαλεί προβλήματα. Όταν λέμε ένα ενυδρείο να μην έχει φωσφωρικά εννοούμε να είναι χαμηλά. Για μένα τέτοιο ενυδρείο στο απόλυτο 0-0δεν υπάρχει. Και εάν συμβεί τουμπαρε.
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

G.Frag
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από G.Frag » Παρ 27 Σεπ 2019, 22:49

Δεν νομίζω ότι επαναλαμβάνομαι, απλά εξηγώ. Εσύ κατάλαβες πριν ότι είπα να χρησιμοποιήσει περισσότερο αντιφωσφορο η να τον αλλάζει νωρίτερα. Κάποια πράγματα πρέπει να εξηγούνται για να μην παρεξηγούνται. Εκεί βρίσκεται η ουσία δεν χρειάζεται να είσαι βιολόγος για να κατανοήσεις βασικές λειτουργίες. Το εύκολο είναι να πεις βάλε το ένα και βάλε το άλλο και έκανα αυτό και δούλεψε, κάθε σύστημα είναι διαφορετικό όμως η θεωρία είναι η βάση σε όλα. Δεν φτιάχνουμε μαγικό φίλτρο. Η κατανόηση της λειτουργίας και των πραγμάτων είναι μείζονος σημασίας. Χωρίς αυτά το χόμπι γίνεται ακριβό! Λέω τα πράγματα από τη δική μου οπτική όπως εγώ κάνω χόμπι. Για εμένα αυτό είναι απλό. Ενώ να προτείνεις 200γρ αντιφωσφορο χωρίς να ξέρεις ποια μάρκα αν είναι ριτινης λόγου χάρη και χωρίς να υπάρχει τέστ μέτρησης είναι εύκολο. Τεσπά η γνώμη μου είναι όποιος θέλει την ακούει όποιος θέλει την πετάει. ☮️ peace

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 25
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από niknik » Παρ 27 Σεπ 2019, 23:06

G.Frag έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 22:49
Δεν νομίζω ότι επαναλαμβάνομαι, απλά εξηγώ. Εσύ κατάλαβες πριν ότι είπα να χρησιμοποιήσει περισσότερο αντιφωσφορο η να τον αλλάζει νωρίτερα. Κάποια πράγματα πρέπει να εξηγούνται για να μην παρεξηγούνται. Εκεί βρίσκεται η ουσία δεν χρειάζεται να είσαι βιολόγος για να κατανοήσεις βασικές λειτουργίες. Το εύκολο είναι να πεις βάλε το ένα και βάλε το άλλο και έκανα αυτό και δούλεψε, κάθε σύστημα είναι διαφορετικό όμως η θεωρία είναι η βάση σε όλα. Δεν φτιάχνουμε μαγικό φίλτρο. Η κατανόηση της λειτουργίας και των πραγμάτων είναι μείζονος σημασίας. Χωρίς αυτά το χόμπι γίνεται ακριβό! Λέω τα πράγματα από τη δική μου οπτική όπως εγώ κάνω χόμπι. Για εμένα αυτό είναι απλό. Ενώ να προτείνεις 200γρ αντιφωσφορο χωρίς να ξέρεις ποια μάρκα αν είναι ριτινης λόγου χάρη και χωρίς να υπάρχει τέστ μέτρησης είναι εύκολο. Τεσπά η γνώμη μου είναι όποιος θέλει την ακούει όποιος θέλει την πετάει. ☮️ peace
Τον να συζητάμε την γνώμη μας είναι υγεία όπως και το να διαφωνούμε.
Δεν είπα ότι είπες να αύξηση η να βγάλει νωρίτερα τον αντιφωσφωρο
Είπες είπα ότι το κυανό διμιουργειτε από διάφορους λόγους, ένας από αυτούς στο θέμα μας είναι η ανισοροποια.
Οι άλλοι πολλοί, όπως σωστά είπες φως, ροές, κλπ.
Φυσικά ο καθένας κάνει ότι νομίζει, δικό του είναι το ενυδρειο.
Εμείς είμαστε, εδώ γιατί γουστάρουμε, γιατί θέλουμε, να βοηθήσουμε και πολλά άλλα.
Προφανώς φίλε Γιώργο peace, αν και δεν τσακώθηκα ε κάπου εντός εισαγωγικών.
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

G.Frag
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από G.Frag » Παρ 27 Σεπ 2019, 23:08

niknik έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 23:06
G.Frag έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 22:49
Δεν νομίζω ότι επαναλαμβάνομαι, απλά εξηγώ. Εσύ κατάλαβες πριν ότι είπα να χρησιμοποιήσει περισσότερο αντιφωσφορο η να τον αλλάζει νωρίτερα. Κάποια πράγματα πρέπει να εξηγούνται για να μην παρεξηγούνται. Εκεί βρίσκεται η ουσία δεν χρειάζεται να είσαι βιολόγος για να κατανοήσεις βασικές λειτουργίες. Το εύκολο είναι να πεις βάλε το ένα και βάλε το άλλο και έκανα αυτό και δούλεψε, κάθε σύστημα είναι διαφορετικό όμως η θεωρία είναι η βάση σε όλα. Δεν φτιάχνουμε μαγικό φίλτρο. Η κατανόηση της λειτουργίας και των πραγμάτων είναι μείζονος σημασίας. Χωρίς αυτά το χόμπι γίνεται ακριβό! Λέω τα πράγματα από τη δική μου οπτική όπως εγώ κάνω χόμπι. Για εμένα αυτό είναι απλό. Ενώ να προτείνεις 200γρ αντιφωσφορο χωρίς να ξέρεις ποια μάρκα αν είναι ριτινης λόγου χάρη και χωρίς να υπάρχει τέστ μέτρησης είναι εύκολο. Τεσπά η γνώμη μου είναι όποιος θέλει την ακούει όποιος θέλει την πετάει. ☮️ peace
Τον να συζητάμε την γνώμη μας είναι υγεία όπως και το να διαφωνούμε.
Δεν είπα ότι είπες να αύξηση η να βγάλει νωρίτερα τον αντιφωσφωρο
Είπες είπα ότι το κυανό διμιουργειτε από διάφορους λόγους, ένας από αυτούς στο θέμα μας είναι η ανισοροποια.
Οι άλλοι πολλοί, όπως σωστά είπες φως, ροές, κλπ.
Φυσικά ο καθένας κάνει ότι νομίζει, δικό του είναι το ενυδρειο.
Εμείς είμαστε, εδώ γιατί γουστάρουμε, γιατί θέλουμε, να βοηθήσουμε και πολλά άλλα.
Προφανώς φίλε Γιώργο peace, αν και δεν τσακώθηκα ε κάπου εντός εισαγωγικών.
Το ☮️ πήγαινε σε εμένα γιατί μπορεί κάποιος διαβάζοντας με να διακρίνει μέσα από το πάθος της γραφής και ένταση. Προφανώς και δεν τσακωθηκαμε.

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 25
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από niknik » Παρ 27 Σεπ 2019, 23:14

G.Frag έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 23:08
niknik έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 23:06

Τον να συζητάμε την γνώμη μας είναι υγεία όπως και το να διαφωνούμε.
Δεν είπα ότι είπες να αύξηση η να βγάλει νωρίτερα τον αντιφωσφωρο
Είπες είπα ότι το κυανό διμιουργειτε από διάφορους λόγους, ένας από αυτούς στο θέμα μας είναι η ανισοροποια.
Οι άλλοι πολλοί, όπως σωστά είπες φως, ροές, κλπ.
Φυσικά ο καθένας κάνει ότι νομίζει, δικό του είναι το ενυδρειο.
Εμείς είμαστε, εδώ γιατί γουστάρουμε, γιατί θέλουμε, να βοηθήσουμε και πολλά άλλα.
Προφανώς φίλε Γιώργο peace, αν και δεν τσακώθηκα ε κάπου εντός εισαγωγικών.
Το ☮️ πήγαινε σε εμένα γιατί μπορεί κάποιος διαβάζοντας με να διακρίνει μέσα από το πάθος της γραφής και ένταση. Προφανώς και δεν τσακωθηκαμε.
Έτσι κάνουν οι γνήσιοι χομπίστες, απλά συζητάνε, με πάθος. :heart2:
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 29
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Tomas » Σάβ 28 Σεπ 2019, 12:40

Rayden έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 13:11
Σωστα, 600γρ περιπου.

Ναι Γιαννη για να μην στεγνωσει και τα παρεις ολα στα χερια
Μιχαλη μ καπου σ εχασα κατσε τωρα γτ μαλλον εχω πολυ μικρη ποσοτητα. Ξερεις ποσα γραμμαρια ειναι το λιτρο του zeolite?
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Σάβ 28 Σεπ 2019, 12:45

Tomas έγραψε:
Σάβ 28 Σεπ 2019, 12:40
Rayden έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 13:11
Σωστα, 600γρ περιπου.

Ναι Γιαννη για να μην στεγνωσει και τα παρεις ολα στα χερια
Μιχαλη μ καπου σ εχασα κατσε τωρα γτ μαλλον εχω πολυ μικρη ποσοτητα. Ξερεις ποσα γραμμαρια ειναι το λιτρο του zeolite?
Εγω το μετραω 1270gr στην συσκευασία του λίτρου που έχω.

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 64
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Rayden » Κυρ 29 Σεπ 2019, 01:10

Οσα εχω ζυγησει δεν εχω βρει ποτε το ιδιο. Εχω ζυγησει απο 1070γρ εως και 1300+. (Το 1 λιτρο ζεολιθου) Το λίτρο είναι μονάδα μέτρησης όγκου υγρών και αερίων. Για να κανεις μετατροπη σε γραμμαρια πρεπει να ξερεις το ειδικο βαρος του καθε υλικου.

Απο ενα σημειο και μετα βαεθηκα και το περνω 1 προς 1, ειτη 1 λιτρο = 1000γρ.
Η ποσοτητα σε τετοια μικροποσα θεωρω οτι δεν παιζει τοσο ρολο, τι 550γρ τι 650, δυο πετραδακια παραπανω. Η ροη που διαπερναει το υλικο ειναι το θεμα. (Προσωπικη αποψη)
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden για αυτή τη δημοσίευση:
mixalisdarras (Κυρ 29 Σεπ 2019, 04:15)

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 29
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 29 Σεπ 2019, 17:45

Rayden έγραψε:
Κυρ 29 Σεπ 2019, 01:10
Οσα εχω ζυγησει δεν εχω βρει ποτε το ιδιο. Εχω ζυγησει απο 1070γρ εως και 1300+. (Το 1 λιτρο ζεολιθου) Το λίτρο είναι μονάδα μέτρησης όγκου υγρών και αερίων. Για να κανεις μετατροπη σε γραμμαρια πρεπει να ξερεις το ειδικο βαρος του καθε υλικου.

Απο ενα σημειο και μετα βαεθηκα και το περνω 1 προς 1, ειτη 1 λιτρο = 1000γρ.
Η ποσοτητα σε τετοια μικροποσα θεωρω οτι δεν παιζει τοσο ρολο, τι 550γρ τι 650, δυο πετραδακια παραπανω. Η ροη που διαπερναει το υλικο ειναι το θεμα. (Προσωπικη αποψη)
Αρα γ να καταλαβω αυξανοντας τη ροη αυξανεις και την αποροφηση π κανει σε θρεπτικα. Αυξανοντας το ανακατεμα το ιδιο?
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 64
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Rayden » Δευ 30 Σεπ 2019, 09:12

Σωστα. Αυξανοντας τη ροη αυξανεις ας το πουμε απλα την αποροφηση. Ανακατευοντας τον ζεολιθο τον καθαριζεις καινη μουργα που απελευθερωνετε ειναι τροφη για τα κοραλια.

antegeia7
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 05:27
Τοποθεσία: Αυστραλια
Έχει βάλει Like: 212 times
Του έχουν βάλει Like: 100 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από antegeia7 » Δευ 30 Σεπ 2019, 16:51

G.Frag έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 22:22
Είχα γράψει ένα μήνυμα για κάποιο λόγο δεν ανέβηκε ποτέ. Βλέπω πολύ συχνά κυνήγι αριθμών. Χωρίς να υπάρχει γνώση πάνω στο κομμάτι της βιολογίας. Ένα ulns σύστημα δεν σημαίνει απόλυτα καθαρό, σημαίνει στεγνό σε θρεπτικά και δεν είναι πάντα και ισορροπημένο! Για να είναι επιτυχημένο ένα ενυδρείο με χαμηλή περιεκτικότητα σε θρεπτικά η ακόμα και σε εξαιρετικά χαμηλά θρεπτικά συστατικά, πρέπει να βασίζεται στην εξής ισορροπία άνθρακα, και φωσφορικών αλάτων προκειμένου να επιτραπεί στα ευεργετικά βακτήρια να απομακρύνουν αποτελεσματικά τα απόβλητα οργανικά μέσω της κατανάλωσής τους και της μετατροπής τους σε βιομάζα. Τα ίδια θρεπτικά συστατικά απαιτούνται επίσης από τη ζωοξανθελη. Η ικανότητα λοιπόν των βακτηρίων να αφαιρούν θρεπτικά συστατικά από το περιβάλλον τους βασίζεται στην ύπαρξη επαρκης ποσότητας οργανικού άνθρακα, αζώτου και φωσφόρου. Αν κάποια από αυτές τις θρεπτικές ουσίες δεν υπάρχει σε επαρκή ποσότητα, η αναπαραγωγή επιβίωση και ανάπτυξη των βακτηρίων επιβραδύνεται ή ακόμα σταματά, με αποτέλεσμα οι συγκεντρώσεις των υπολοίπων θρεπτικών συστατικών αυξάνεται, καθώς η εισροή θρεπτικών συστατικών συνεχίζεται. Στο ενυδρείο χρησιμοποιεις υλικα και μέσα για να μειώσεις τις συγκεντρώσεις αυτών των θρεπτικών ουσιών, ωστόσο η συγκέντρωση των θρεπτικών συστατικών σε "ισορροπία" παραμένει ένα θέμα. Συνεπώς αν δεν έχεις Po4 γιατί το σκιμμερ απορροφά, γιατί έχεις την άλγη ( που δεν μεγαλώνει) γιατί έχεις ζεόλιθο και γιατί τρέχεις και αντιφωσφορο με βάση την προαναφερθείσα συνθήκη τα Νο3 με πολύ δυσκολία θα κατέβουν και η διαταραγμένη ισορροπία θα είναι παρούσα παρά τον ένα χρόνο λειτουργίας του συστήματος. Τα special blend είναι ένα ξεπερασμένο σκεύασμα κατά την ταπεινή μου γνώμη, το οποίο χρησιμοποιείται λάθος από πολλούς χομπίστες η εταιρεία στα ψηλά γράμματα λέει χρήση μαζί με το nite out. Μόνο τότε παρέχεται η επαρκής βιολογία για όλο τον κύκλο του αζώτου. Θα μπορούσα να γράφω ώρες. Προσωπικά θα έδινα άλλες προτεραιότητες, θα έλεγχα τα φάσματα του φωτισμού, και θα επαναλρογραμματιζα τις ρουτίνες μου. Keep Reefing my friend hoping the best!
Παρακολουθώ το θέμα. Πολυ χρήσιμο κείμενο φίλε 😊

Δηλ, τρέχοντας ριακτορες, Άνθρακα, GFO, Άλγης και Biopellets, επιτυχγναεις να έχει χαμηλά Νο3 και Πο4?
Σόρρυ Αλλά είμαι κβεγω πολύ νεος

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Δευ 30 Σεπ 2019, 21:19

Καλησπέρα σε ολους!

Σήμερα ηρθε επιτελους το καινούργιο aquaweather φωτιστικο. Αποτελείται απο 2 multichip (cw, rb και uv) 72watt το καθένα συν 8 royal blue, cw και 3 moonlight power leds. Σύνολο 230 watt περιπου. Ενα μεγαλο ευχαριστώ στον Δημήτρη @golf που πραγματικά δεν υπάρχουν λογια. Άνθρωπος με αξίες και ηθος και ηταν εκει σε ότι τον χρειαζόμουν! Να είσαι πάντα καλα Δημήτρη μου, σου εύχομαι τα καλύτερα!

EDIT: Εκανα αλλη μια αλλαγη νερου, μηπως και πεσουν τα νιτρικά αλλα παρέμειναν στο 25.
Συνημμένα
IMG_20190930_211702-992x744.jpg
IMG_20190930_180927-992x744.jpg
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SweepingFish την Δευ 30 Σεπ 2019, 21:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
antegeia7 (Τρί 01 Οκτ 2019, 01:07)

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 25
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 30 Σεπ 2019, 21:37

καλορίζικο!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Gmarbel για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Δευ 30 Σεπ 2019, 21:46)
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Δευ 30 Σεπ 2019, 21:46

Gmarbel έγραψε:
Δευ 30 Σεπ 2019, 21:37
καλορίζικο!
Σε ευχαριστώ πολυ Γιώργο!

Μακης68
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 650 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Μακης68 » Δευ 30 Σεπ 2019, 22:31

Καλορίζικο Γιάννη!!! Σούπερ είναι!! Και για άλλη μια φορά μπράβο στον Δημήτρη με τις ωραίες δημιουργίες του!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Μακης68 για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Δευ 30 Σεπ 2019, 23:10)
:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νικολακης » Δευ 30 Σεπ 2019, 23:01

Καλορίζικο Γιάννη. Καλοδούλευτο και αντε να μπουσταρεις τωρα και εσύ σιγά σιγά!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νικολακης για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Δευ 30 Σεπ 2019, 23:10)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Δευ 30 Σεπ 2019, 23:11

Νικολακης έγραψε:
Δευ 30 Σεπ 2019, 23:01
Καλορίζικο Γιάννη. Καλοδούλευτο και αντε να μπουσταρεις τωρα και εσύ σιγά σιγά!
Μακης68 έγραψε:
Δευ 30 Σεπ 2019, 22:31
Καλορίζικο Γιάννη!!! Σούπερ είναι!! Και για άλλη μια φορά μπράβο στον Δημήτρη με τις ωραίες δημιουργίες του!!!
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, να είστε καλά!
Το ελπιζω Νικολα μου... Θέλω να φυγει το κυανό, να πέσουν και τα θρεπτικά λίγο και θα αρχίσω το στοκαρισμα
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
Νικολακης (Δευ 30 Σεπ 2019, 23:29)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 01 Οκτ 2019, 09:30

καλοριζικο Γιαννη μου καλοδούλευτο να είναι και να ο χαρείς παρέα με τα ζωντανά σου...

στους ποσους πόντους υψος το εχεις τοποθετήσει?
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Τρί 01 Οκτ 2019, 12:42)

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 64
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Rayden » Τρί 01 Οκτ 2019, 10:02

Καλοριζικο Γιαννη. Ο Δημητρης εγγυηση
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden for the post (total 2):
Νίκος (Τρί 01 Οκτ 2019, 10:42) • SweepingFish (Τρί 01 Οκτ 2019, 12:42)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τρί 01 Οκτ 2019, 12:45

Rayden έγραψε:
Τρί 01 Οκτ 2019, 10:02
Καλοριζικο Γιαννη. Ο Δημητρης εγγυηση
Σε ευχαριστώ πολυ Μιχάλη να είσαι καλα!
Νίκος έγραψε:
Τρί 01 Οκτ 2019, 09:30
καλοριζικο Γιαννη μου καλοδούλευτο να είναι και να ο χαρείς παρέα με τα ζωντανά σου...

στους ποσους πόντους υψος το εχεις τοποθετήσει?
Ευχαριστώ πολυ Νικο μου, να είσαι καλα! Στους 20 πόντους το εχω.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 01 Οκτ 2019, 12:50

SweepingFish έγραψε:
Τρί 01 Οκτ 2019, 12:45
Rayden έγραψε:
Τρί 01 Οκτ 2019, 10:02
Καλοριζικο Γιαννη. Ο Δημητρης εγγυηση
Σε ευχαριστώ πολυ Μιχάλη να είσαι καλα!
Νίκος έγραψε:
Τρί 01 Οκτ 2019, 09:30
καλοριζικο Γιαννη μου καλοδούλευτο να είναι και να ο χαρείς παρέα με τα ζωντανά σου...

στους ποσους πόντους υψος το εχεις τοποθετήσει?
Ευχαριστώ πολυ Νικο μου, να είσαι καλα! Στους 20 πόντους το εχω.
Ανέβασε το άλλους 10 πόντους να κάνει καλύτερη διάχυση!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τρί 01 Οκτ 2019, 13:02

Νίκος έγραψε:
Τρί 01 Οκτ 2019, 12:50
SweepingFish έγραψε:
Τρί 01 Οκτ 2019, 12:45

Σε ευχαριστώ πολυ Μιχάλη να είσαι καλα!


Ευχαριστώ πολυ Νικο μου, να είσαι καλα! Στους 20 πόντους το εχω.
Ανέβασε το άλλους 10 πόντους να κάνει καλύτερη διάχυση!
Οκ, θα το προσπαθήσω γιατί έχει η βαση που ειχα κανει δεν ειχε κενό πανω. Εχει ενα στραντζαριστο(απο εκει πιανω και το φωτιστικο) που πρεπει να κοπεί για να παει παραπάνω.

AGAPI
Posts in topic: 86
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από AGAPI » Τρί 01 Οκτ 2019, 16:56

Γιαννάκη μου με γεια!!!
Να το χαίρεσαι!
Παμε να δουμε τώρα αντιδράσεις του ενυδρείου...
Θα μας ενημερώνεις!
Κάπου διάβασα πως η χαετο σου δεν παει καλά!
Εγω θα σου προτείνω να δοκιμάσεις κατι που ξέρω ότι θα διαφωνήσουν αρκετοί...
Βγαλτην! Δοκίμασε να την βγάλεις...
Επίσης...
Έχεις τα υλικά σε κάλτσες κ λες ότι τα αλλαζεις ανα μηνα!
Αυτο σημαίνει ότι η κάλτσα πλένεται μια φορά τον μηνα;
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην AGAPI for the post (total 2):
SweepingFish (Τρί 01 Οκτ 2019, 17:14) • Νίκος (Τρί 01 Οκτ 2019, 17:24)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τρί 01 Οκτ 2019, 17:12

AGAPI έγραψε:
Τρί 01 Οκτ 2019, 16:56
Γιαννάκη μου με γεια!!!
Να το χαίρεσαι!
Παμε να δουμε τώρα αντιδράσεις του ενυδρείου...
Θα μας ενημερώνεις!
Κάπου διάβασα πως η χαετο σου δεν παει καλά!
Εγω θα σου προτείνω να δοκιμάσεις κατι που ξέρω ότι θα διαφωνήσουν αρκετοί...
Βγαλτην! Δοκίμασε να την βγάλεις...
Επίσης...
Έχεις τα υλικά σε κάλτσες κ λες ότι τα αλλαζεις ανα μηνα!
Αυτο σημαίνει ότι η κάλτσα πλένεται μια φορά τον μηνα;
Σε ευχαριστώ Αγαπη μου! Να εισαι καλα.

Την χαετο την εβγαλα εχθες. Ούτως η αλλος 0 ανάπτυξη είχα, δεν πιστεύω οτι βοηθούσε και καπου
.. Μπορει να ξερναγε και νιτρικά κιολας.
Σωστα, μια φορα τον μηνα την πλενω και ανα 2-3 μηνες τις αλλαζω τελειως.

AGAPI
Posts in topic: 86
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από AGAPI » Τρί 01 Οκτ 2019, 18:35

SweepingFish έγραψε:
Τρί 01 Οκτ 2019, 17:12
AGAPI έγραψε:
Τρί 01 Οκτ 2019, 16:56
Γιαννάκη μου με γεια!!!
Να το χαίρεσαι!
Παμε να δουμε τώρα αντιδράσεις του ενυδρείου...
Θα μας ενημερώνεις!
Κάπου διάβασα πως η χαετο σου δεν παει καλά!
Εγω θα σου προτείνω να δοκιμάσεις κατι που ξέρω ότι θα διαφωνήσουν αρκετοί...
Βγαλτην! Δοκίμασε να την βγάλεις...
Επίσης...
Έχεις τα υλικά σε κάλτσες κ λες ότι τα αλλαζεις ανα μηνα!
Αυτο σημαίνει ότι η κάλτσα πλένεται μια φορά τον μηνα;
Σε ευχαριστώ Αγαπη μου! Να εισαι καλα.

Την χαετο την εβγαλα εχθες. Ούτως η αλλος 0 ανάπτυξη είχα, δεν πιστεύω οτι βοηθούσε και καπου
.. Μπορει να ξερναγε και νιτρικά κιολας.
Σωστα, μια φορα τον μηνα την πλενω και ανα 2-3 μηνες τις αλλαζω τελειως.
Βρε Γιαννάκη μου...
Δεν είδες εγω τι είχα πάθει με τις καλτσες;
Εγω στη θέση σου το πρωτο που θα έκανα θα ήταν να βγάλω τις κάλτσες!
Αν δεν υπάρχει δυνατότητα αυτη τη στιγμή να μπουνε σε ριακτορα 'Η φιλτρακι...
Θα προτιμούσα να αλλάζω πιο συχνά τα υλικά ώστε να τις κραταω πιο καθαρές!
Αν είχα έναν ριακτορα, θα επέλεγα εκεί να βάλω καποιον καλο αντιφωσφορο κυρίως γιατί είναι πολυ πιο ακριβος απο τον ενεργο ανθρακα κ θα τον αλλαζα ανα μηνα! Ίσως Κ νωρίτερα!
Για ριακτορακια υπάρχει Κ η diy επιλογή!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην AGAPI για αυτή τη δημοσίευση:
antegeia7 (Τρί 01 Οκτ 2019, 21:54)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τρί 01 Οκτ 2019, 21:16

AGAPI έγραψε:
Τρί 01 Οκτ 2019, 18:35
SweepingFish έγραψε:
Τρί 01 Οκτ 2019, 17:12


Σε ευχαριστώ Αγαπη μου! Να εισαι καλα.

Την χαετο την εβγαλα εχθες. Ούτως η αλλος 0 ανάπτυξη είχα, δεν πιστεύω οτι βοηθούσε και καπου
.. Μπορει να ξερναγε και νιτρικά κιολας.
Σωστα, μια φορα τον μηνα την πλενω και ανα 2-3 μηνες τις αλλαζω τελειως.
Βρε Γιαννάκη μου...
Δεν είδες εγω τι είχα πάθει με τις καλτσες;
Εγω στη θέση σου το πρωτο που θα έκανα θα ήταν να βγάλω τις κάλτσες!
Αν δεν υπάρχει δυνατότητα αυτη τη στιγμή να μπουνε σε ριακτορα 'Η φιλτρακι...
Θα προτιμούσα να αλλάζω πιο συχνά τα υλικά ώστε να τις κραταω πιο καθαρές!
Αν είχα έναν ριακτορα, θα επέλεγα εκεί να βάλω καποιον καλο αντιφωσφορο κυρίως γιατί είναι πολυ πιο ακριβος απο τον ενεργο ανθρακα κ θα τον αλλαζα ανα μηνα! Ίσως Κ νωρίτερα!
Για ριακτορακια υπάρχει Κ η diy επιλογή!
Ο άνθρακας και ο αντιφως ποση ροη πρέπει να εχουν; Εχω ενα φιλτρακι 380ltr/h. Μηπως κάνει μέχρι να βαλω κανονικο ριακτορα.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
antegeia7 (Τρί 01 Οκτ 2019, 21:54)

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 29
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Tomas » Τετ 02 Οκτ 2019, 01:15

Καλοριζικο γιαννη. Ο δημητρης κανει τρομερη δουλεια. Θα δεις λογικα κ με το φωτιστικο πως θ αρχισουν ν ανεβαινουν οι καταναλωσεις και να πεφτουν τα νιτρικα κ εκει μην την πατησεις οπως εγω. Θα πρεπει αργα να βρεις ισοροπια συα θρεπτικα μην ξεκινησεις φουλ ταισματα γτ θα ξδαναφτασουν στο θεο κ μετα θελει παλι χρονο μεχρι να ξαναπεσουν. Αλλα θα μπει και ο ζεολιθος κ μετα δε θα φοβασαι τιποτα
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas for the post (total 2):
SweepingFish (Τετ 02 Οκτ 2019, 07:44) • Νίκος (Τετ 02 Οκτ 2019, 09:30)
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τετ 02 Οκτ 2019, 07:47

Tomas έγραψε:
Τετ 02 Οκτ 2019, 01:15
Καλοριζικο γιαννη. Ο δημητρης κανει τρομερη δουλεια. Θα δεις λογικα κ με το φωτιστικο πως θ αρχισουν ν ανεβαινουν οι καταναλωσεις και να πεφτουν τα νιτρικα κ εκει μην την πατησεις οπως εγω. Θα πρεπει αργα να βρεις ισοροπια συα θρεπτικα μην ξεκινησεις φουλ ταισματα γτ θα ξδαναφτασουν στο θεο κ μετα θελει παλι χρονο μεχρι να ξαναπεσουν. Αλλα θα μπει και ο ζεολιθος κ μετα δε θα φοβασαι τιποτα
Σε ευχαριστώ Θωμα μου να είσαι καλά! Το ελπιζω... Ταΐζω παρα πολυ λιγο μεχρι να πέσουν τα θρεπτικά αλλα τίποτα... Λογικα με τον ζεολιθο κατι θα γίνει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”