Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από GodFather » Σάβ 22 Ιουν 2019, 22:06

Ενα μαθημα που εχω παρει και το οποιο το πληρωσα πολυ ακριβα και σε χρηματα αλλα και σε στεναχωρια ειναι να ΜΗΝ παιρνω ψαρια που δεν θα τα δω μπροστα μου να τρωνε με ορεξη φλεικς.
Οσο και να το θελω...οσο και να μου αρεσει...επειδη εχω παρασυρθει και την εχω πατησει πολλες φορες...αν δεν φαει φλεικς....παω για αλλα.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GodFather for the post (total 2):
Νικολακης (Σάβ 22 Ιουν 2019, 22:25) • SweepingFish (Κυρ 23 Ιουν 2019, 11:31)


Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 23 Ιουν 2019, 11:10

SweepingFish έγραψε:
Παρ 21 Ιουν 2019, 14:11
Καλησπέρα παιδιά...

Μου φαίνεται έχω ένα πρόβλημα με τον γιατρό. Μερικές φορές τον βλέπω να έχει δυσκοιλιότητα. Ταίζω φλεικς και κατεψυγμένη, τα φλεικς μουλιασμένα σε σκόρδο αραιά και που.

Τώρα, παρατήρησα στον γιατρό κάτι άσπρο στο σώμα του. Μου φαίνεται είτε σαν κατι ασπρο με προεκταση προς τα εξω είτε σαν να έχει γδαρθεί στους βράχους. Φώτο θα ανεβάσω όταν τον τραβήξω καλά γιατί κουνιέται και δεν ξεκαθαρίζετε τίποτα... Θα μπορούσε να είναι ich;

EDIT: Μια φωτο που βγηκε καπως καθαρή...
το πιθανότερο είναι να έχει εκδορές απο τους βράχους, το βλέπεις τις επόμενες μέρες αν θα επανέλθει!

ικ μπορεί να βγάλει και ο γιατρός!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 23 Ιουν 2019, 11:37

Καλημερα,
GodFather έγραψε:
Σάβ 22 Ιουν 2019, 22:06
Ενα μαθημα που εχω παρει και το οποιο το πληρωσα πολυ ακριβα και σε χρηματα αλλα και σε στεναχωρια ειναι να ΜΗΝ παιρνω ψαρια που δεν θα τα δω μπροστα μου να τρωνε με ορεξη φλεικς.
Οσο και να το θελω...οσο και να μου αρεσει...επειδη εχω παρασυρθει και την εχω πατησει πολλες φορες...αν δεν φαει φλεικς....παω για αλλα.
Τις επόμενες φορες θα δινω μεγαλύτερη προσοχή σε αυτό το κομμάτι, του φαγητού των ψαριών. Παντως μου φαινεται οτι εχει αρχισει και το συνηθίζει το θεμα με τα φλεικς. Ελπίζω οτι θα τρωει οπως και τα άλλα ψάρια σε λιγο καιρο.
Voas έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 11:10
SweepingFish έγραψε:
Παρ 21 Ιουν 2019, 14:11
Καλησπέρα παιδιά...

Μου φαίνεται έχω ένα πρόβλημα με τον γιατρό. Μερικές φορές τον βλέπω να έχει δυσκοιλιότητα. Ταίζω φλεικς και κατεψυγμένη, τα φλεικς μουλιασμένα σε σκόρδο αραιά και που.

Τώρα, παρατήρησα στον γιατρό κάτι άσπρο στο σώμα του. Μου φαίνεται είτε σαν κατι ασπρο με προεκταση προς τα εξω είτε σαν να έχει γδαρθεί στους βράχους. Φώτο θα ανεβάσω όταν τον τραβήξω καλά γιατί κουνιέται και δεν ξεκαθαρίζετε τίποτα... Θα μπορούσε να είναι ich;

EDIT: Μια φωτο που βγηκε καπως καθαρή...
το πιθανότερο είναι να έχει εκδορές απο τους βράχους, το βλέπεις τις επόμενες μέρες αν θα επανέλθει!

ικ μπορεί να βγάλει και ο γιατρός!
Καπως τέτοιο δείχνει ότι ειναι. Εχει αρχισει και επουλώνει.

Τα ψσρια με ικ στο θαλασσινο εχουν τα ιδια συμπτώματα με το ικ στο γλυκο η υπάρχει καποια διαφορά ως προς την εκδήλωση του;

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:11

SweepingFish έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 11:37
Καλημερα,
GodFather έγραψε:
Σάβ 22 Ιουν 2019, 22:06
Ενα μαθημα που εχω παρει και το οποιο το πληρωσα πολυ ακριβα και σε χρηματα αλλα και σε στεναχωρια ειναι να ΜΗΝ παιρνω ψαρια που δεν θα τα δω μπροστα μου να τρωνε με ορεξη φλεικς.
Οσο και να το θελω...οσο και να μου αρεσει...επειδη εχω παρασυρθει και την εχω πατησει πολλες φορες...αν δεν φαει φλεικς....παω για αλλα.
Τις επόμενες φορες θα δινω μεγαλύτερη προσοχή σε αυτό το κομμάτι, του φαγητού των ψαριών. Παντως μου φαινεται οτι εχει αρχισει και το συνηθίζει το θεμα με τα φλεικς. Ελπίζω οτι θα τρωει οπως και τα άλλα ψάρια σε λιγο καιρο.
Voas έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 11:10


το πιθανότερο είναι να έχει εκδορές απο τους βράχους, το βλέπεις τις επόμενες μέρες αν θα επανέλθει!

ικ μπορεί να βγάλει και ο γιατρός!
Καπως τέτοιο δείχνει ότι ειναι. Εχει αρχισει και επουλώνει.

Τα ψσρια με ικ στο θαλασσινο εχουν τα ιδια συμπτώματα με το ικ στο γλυκο η υπάρχει καποια διαφορά ως προς την εκδήλωση του;
μιια χαρά τότε, θα επανέλθει φυσιολογικά!

τα συμπτώματα μπορεί να διαφέρουν με βάση την έξαρση του ξενιστή, οι τρόποι θεραπείας μεταξύ γλυκού - θάλασσας είναι διαφορετικοί!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:21)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:21

Voas έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:11
SweepingFish έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 11:37
Καλημερα,



Τις επόμενες φορες θα δινω μεγαλύτερη προσοχή σε αυτό το κομμάτι, του φαγητού των ψαριών. Παντως μου φαινεται οτι εχει αρχισει και το συνηθίζει το θεμα με τα φλεικς. Ελπίζω οτι θα τρωει οπως και τα άλλα ψάρια σε λιγο καιρο.



Καπως τέτοιο δείχνει ότι ειναι. Εχει αρχισει και επουλώνει.

Τα ψσρια με ικ στο θαλασσινο εχουν τα ιδια συμπτώματα με το ικ στο γλυκο η υπάρχει καποια διαφορά ως προς την εκδήλωση του;
μιια χαρά τότε, θα επανέλθει φυσιολογικά!

τα συμπτώματα μπορεί να διαφέρουν με βάση την έξαρση του ξενιστή, οι τρόποι θεραπείας μεταξύ γλυκού - θάλασσας είναι διαφορετικοί!
Κατάλαβα. Θα το παρακολουθώ και αν βγαλει και αλλου αυτο το ασπρο που έχει τώρα θα σας πω!

*Τα νιτρικα ακομα στο 25 ειναι και μετα την αλλαγή... Θα κανω αλλη μια μεσα στην εβδομάδα.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:26

SweepingFish έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:21
Voas έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:11


μιια χαρά τότε, θα επανέλθει φυσιολογικά!

τα συμπτώματα μπορεί να διαφέρουν με βάση την έξαρση του ξενιστή, οι τρόποι θεραπείας μεταξύ γλυκού - θάλασσας είναι διαφορετικοί!
Κατάλαβα. Θα το παρακολουθώ και αν βγαλει και αλλου αυτο το ασπρο που έχει τώρα θα σας πω!

*Τα νιτρικα ακομα στο 25 ειναι και μετα την αλλαγή... Θα κανω αλλη μια μεσα στην εβδομάδα.
Γιαννη μου πως έφτασαν τα νιτρικά εκει τοσο, αν θυμάμαι καλά με το νεο σκιμμερ πήγαινε μια χαρά!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:42

Voas έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:26
SweepingFish έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:21


Κατάλαβα. Θα το παρακολουθώ και αν βγαλει και αλλου αυτο το ασπρο που έχει τώρα θα σας πω!

*Τα νιτρικα ακομα στο 25 ειναι και μετα την αλλαγή... Θα κανω αλλη μια μεσα στην εβδομάδα.
Γιαννη μου πως έφτασαν τα νιτρικά εκει τοσο, αν θυμάμαι καλά με το νεο σκιμμερ πήγαινε μια χαρά!
Το μονο πράγμα που έκανα διαφορετικό ειναι μια αλλαγη νερου, η οποια δεν εγινε οταν έπρεπε να γίνει. Αν θυμαμαι καλα καθυστέρησε μια εβδομάδα.
Περα απο αυτο στις υπόλοιπες ρουτίνες δεν αλλαξε κάτι.
Απο την δευτερη δοση των αμινοξέων ειχα παρατηρήσει τα νιτρικα να έχουν παει στο 25 (πριν 2-3 εβδομαδες περιπου εριξα τελευταία φορά αμινοξέα αν θυμαμαι καλα)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:47

SweepingFish έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:42
Voas έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:26


Γιαννη μου πως έφτασαν τα νιτρικά εκει τοσο, αν θυμάμαι καλά με το νεο σκιμμερ πήγαινε μια χαρά!
Το μονο πράγμα που έκανα διαφορετικό ειναι μια αλλαγη νερου, η οποια δεν εγινε οταν έπρεπε να γίνει. Αν θυμαμαι καλα καθυστέρησε μια εβδομάδα.
Περα απο αυτο στις υπόλοιπες ρουτίνες δεν αλλαξε κάτι.
Απο την δευτερη δοση των αμινοξέων ειχα παρατηρήσει τα νιτρικα να έχουν παει στο 25 (πριν 2-3 εβδομαδες περιπου εριξα τελευταία φορά αμινοξέα αν θυμαμαι καλα)
τι αμινοξέα δουλευεις και ποσο ριχνεις μεσα?

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:54

Voas έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:47
SweepingFish έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:42


Το μονο πράγμα που έκανα διαφορετικό ειναι μια αλλαγη νερου, η οποια δεν εγινε οταν έπρεπε να γίνει. Αν θυμαμαι καλα καθυστέρησε μια εβδομάδα.
Περα απο αυτο στις υπόλοιπες ρουτίνες δεν αλλαξε κάτι.
Απο την δευτερη δοση των αμινοξέων ειχα παρατηρήσει τα νιτρικα να έχουν παει στο 25 (πριν 2-3 εβδομαδες περιπου εριξα τελευταία φορά αμινοξέα αν θυμαμαι καλα)
τι αμινοξέα δουλευεις και ποσο ριχνεις μεσα?
Αυτα που μου ειχες πει, brightwell coral amino. 1 ml έριχνα περιπου ανα εβδομάδα. 2 δοσεις έχω ριξει και αυτες οταν ηταν τα νιτρικα απο 0-2.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:59

SweepingFish έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:54
Voas έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:47


τι αμινοξέα δουλευεις και ποσο ριχνεις μεσα?
Αυτα που μου ειχες πει, brightwell coral amino. 1 ml έριχνα περιπου ανα εβδομάδα. 2 δοσεις έχω ριξει και αυτες οταν ηταν τα νιτρικα απο 0-2.
δύσκολα να προήλθε η άνοδο τόσο πολύ από εκεί....

απο καταναλώσεις που βρίσκεσαι, μηπως έχουν κάνει στοπ?

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 28
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από mixalisdarras » Κυρ 23 Ιουν 2019, 13:04

Μήπως πήρες λάθος μέτρηση νιτρικών????

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 23 Ιουν 2019, 13:08

Voas έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:59
SweepingFish έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 12:54


Αυτα που μου ειχες πει, brightwell coral amino. 1 ml έριχνα περιπου ανα εβδομάδα. 2 δοσεις έχω ριξει και αυτες οταν ηταν τα νιτρικα απο 0-2.
δύσκολα να προήλθε η άνοδο τόσο πολύ από εκεί....

απο καταναλώσεις που βρίσκεσαι, μηπως έχουν κάνει στοπ?
Συνεχίζουν κανονικά οι καταναλώσεις. Θα παρω και τσ καινούργια τεστ να δω και με αυτα. Κάθε 3 μερες ριχνω προσθετα, mg ca και kh.
mixalisdarras έγραψε:
Κυρ 23 Ιουν 2019, 13:04
Μήπως πήρες λάθος μέτρηση νιτρικών????
Δεν νομιζω γιατί μετραω και ξαναμετραω και βγαινει το ιδιο.

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 30 Ιουν 2019, 19:05

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω μερικές απορίες για το θέμα των διακοπών και το θαλασσινό ενυδρείο, θα φύγουμε γύρω στις 20 με 22 Ιουλίου. Το μόνο θέμα που έχω λύση είναι η αναπλήρωση και η θερμοκρασία του ενυδρείου που είναι σταθερά στα 25.5. Έχω έναν κουβά 100 λίτρα σε εξωτερικό χώρο με ελεγχόμενη θερμοκρασία και με βάση τις τωρινές θερμοκρασίες είμαι μια χαρά και από θέμα εξάτμισης και από θερμοκρασίας του νερού. Να προσθέσω ότι δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο άτομο ώστε να έχει κλειδιά για να τσεκάρει το ενυδρείο κάθε εβδομάδα ή όποτε χρειαστεί.

*Θα πάρω μια κάμερα των 20-30€ ώστε να το παρακολουθώ και από το κινητό (Μέχρι στιγμής έχω βρει αυτές τις 2: https://www.wyze.com/ και https://abertech.gr/index.php?route=pro ... ct_id=3456 και μάλλον θα πάω προς την wyze...). Υπάρχει κάποια άλλη να προτείνετε;

Τα υπόλοιπα θέματα που έχω σκεφτεί μέχρι τώρα είναι το τάισμα και τα πρόσθετα. Για το τάισμα θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο πέρα από αυτόματη ταίστρα; Πιστεύω ότι θα ταίζει μεγάλες ποσότητες ακόμη και στην μικρή σκάλα... άλλα θα μπορούσα να την βάλω κάθε 2 μέρες να ταίζει αντί κάθε μέρα νομίζω... Για το ενυδρείο γλυκού έχω μια της JBL, για το θαλασσινό έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη; Θα την βάλω και εγώ βέβαια να δω πως θα ταίζει στο θαλασσινό πριν φύγω μήπως πάρω μια ίδια.

Για τα πρόσθετα δεν ξέρω πως θα γίνει. Χονδρικά χρειάζεται να ρίχνω κάθε 4 με 5 μέρες ca και mg, και κάθε 3 μέρες kh. Θα βοηθούσε ένας diy ριάκτορας ασβεστίου; (Έχω ήδη πλήρες σύστημα co2 και ίσως βγει λιγότερο το κόστος εάν γίνει diy ο ριάκτορας). Τι λέτε; Δοσομετρική θα μου βγει πιο ακριβά; Η πιο φθηνή που έχω βρει είναι μια jebao στα 80€.

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 25
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 30 Ιουν 2019, 20:19

πόσες μέρες θα λειπεις?
η αυτοματη ταϊστρα είναι μονοδρομος αλλα θελει προσοχή γιατι πολλες φορες λογω υγρασία η τροφή κολλάει..και δοκιμη μερικες μέρες πριν φυγεις για το ποσο ρίχνει..
η δοσομετρική νομιζώ ειναι πιο καλή επιλογή αλλα και αυτη θελει χρόνο για να εισαι σιγουρος οτι ρίχνει σωστά..
Ο ριακτορας νομιζω δεν ειναι safe επιλογη αυτη τη στιγμη... δεν θα προλαβεις να τον στετάρεις και θα γίνει καμια στραβή...φευγεις και διακοπές...
καμερα οποια και να πάρεις θα κανεις δουλεια αλλα αν δεν εχεις καποιον για να επέμβει αν χρειατεί ..μονο να σου χαλαει τις διακοπές μπορεί ;)
καλές και απροβληματιστες διακοπές...
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Gmarbel for the post (total 2):
SweepingFish (Κυρ 30 Ιουν 2019, 20:21) • Νίκος (Δευ 01 Ιούλ 2019, 11:13)
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 30 Ιουν 2019, 20:24

Gmarbel έγραψε:
Κυρ 30 Ιουν 2019, 20:19
πόσες μέρες θα λειπεις?
η αυτοματη ταϊστρα είναι μονοδρομος αλλα θελει προσοχή γιατι πολλες φορες λογω υγρασία η τροφή κολλάει..και δοκιμη μερικες μέρες πριν φυγεις για το ποσο ρίχνει..
η δοσομετρική νομιζώ ειναι πιο καλή επιλογή αλλα και αυτη θελει χρόνο για να εισαι σιγουρος οτι ρίχνει σωστά..
Ο ριακτορας νομιζω δεν ειναι safe επιλογη αυτη τη στιγμη... δεν θα προλαβεις να τον στετάρεις και θα γίνει καμια στραβή...φευγεις και διακοπές...
καμερα οποια και να πάρεις θα κανεις δουλεια αλλα αν δεν εχεις καποιον για να επέμβει αν χρειατεί ..μονο να σου χαλαει τις διακοπές μπορεί ;)
καλές και απροβληματιστες διακοπές...
Σε ευχαριστω! 2 εβδομαδες θα λείπω.

Ελπίζω να βρω κάποιον...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 01 Ιούλ 2019, 11:23

καλημερα Γιάννη μου, θα συμφωνήσω και εγω με τον Γιώργο τόσο για την ταΐστρα και τα ταισματα, *αρκετά καλή είναι της eheim....

αλλά και για τον ριακτορα ασβεστίου, καθώς το σεταρισμα του είναι αρκετά χρονοβορο και θέλει παρακολουθηση τον πρώτο καιρό!

καλύτερα δοσομετρικη στην παρούσα φάση και αργότερα βλεπουμε!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Δευ 01 Ιούλ 2019, 13:23)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 04 Ιούλ 2019, 10:51

Καλημερα σας,

Σκέφτηκα ενα ακομη πρόβλημα... Στο ενυδρειο δουλεύει μια diy υπερχείλιση, αυτη της εικονας. Όμως αρκετά συχνά πυκνα σταματάει να δουλευει με αποτέλεσμα η αναπληρωση να βαζει νερο συνέχεια και έτσι να ανεβαίνει η σταθμη στο κυριως ενυδρειο.

Μου φαινεται πως παίρνει αερα απο καπου και για αυτο σταματάει να δουλευει η υπερχείλιση. Υπάρχει κατι που θα μπορουσα να κανω για αυτο;
Συνημμένα
IMG_20190704_104155-744x992.jpg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Πέμ 04 Ιούλ 2019, 10:52)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 04 Ιούλ 2019, 11:02

Νίκος έγραψε:
Δευ 01 Ιούλ 2019, 11:23
καλημερα Γιάννη μου, θα συμφωνήσω και εγω με τον Γιώργο τόσο για την ταΐστρα και τα ταισματα, *αρκετά καλή είναι της eheim....

αλλά και για τον ριακτορα ασβεστίου, καθώς το σεταρισμα του είναι αρκετά χρονοβορο και θέλει παρακολουθηση τον πρώτο καιρό!

καλύτερα δοσομετρικη στην παρούσα φάση και αργότερα βλεπουμε!
Κατάλαβα... Θα δω τι θα κανω

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 04 Ιούλ 2019, 11:06

SweepingFish έγραψε:
Πέμ 04 Ιούλ 2019, 10:51
Καλημερα σας,

Σκέφτηκα ενα ακομη πρόβλημα... Στο ενυδρειο δουλεύει μια diy υπερχείλιση, αυτη της εικονας. Όμως αρκετά συχνά πυκνα σταματάει να δουλευει με αποτέλεσμα η αναπληρωση να βαζει νερο συνέχεια και έτσι να ανεβαίνει η σταθμη στο κυριως ενυδρειο.

Μου φαινεται πως παίρνει αερα απο καπου και για αυτο σταματάει να δουλευει η υπερχείλιση. Υπάρχει κατι που θα μπορουσα να κανω για αυτο;
Γιτι δεν κανετε μια τρύπα μια ξενιασεις, τα pvc τα γνωρίζετε καλα, ποτηροτρυπανο διαμαντιού θα βρούμε δανεικό από καποιο παιδι....

οι υπερχ/σεις αυτού του τυπου συνήθως έχουν θέματα στις διακοπές ρευματος!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 04 Ιούλ 2019, 11:34

Νίκος έγραψε:
Πέμ 04 Ιούλ 2019, 11:06
SweepingFish έγραψε:
Πέμ 04 Ιούλ 2019, 10:51
Καλημερα σας,

Σκέφτηκα ενα ακομη πρόβλημα... Στο ενυδρειο δουλεύει μια diy υπερχείλιση, αυτη της εικονας. Όμως αρκετά συχνά πυκνα σταματάει να δουλευει με αποτέλεσμα η αναπληρωση να βαζει νερο συνέχεια και έτσι να ανεβαίνει η σταθμη στο κυριως ενυδρειο.

Μου φαινεται πως παίρνει αερα απο καπου και για αυτο σταματάει να δουλευει η υπερχείλιση. Υπάρχει κατι που θα μπορουσα να κανω για αυτο;
Γιτι δεν κανετε μια τρύπα μια ξενιασεις, τα pvc τα γνωρίζετε καλα, ποτηροτρυπανο διαμαντιού θα βρούμε δανεικό από καποιο παιδι....

οι υπερχ/σεις αυτού του τυπου συνήθως έχουν θέματα στις διακοπές ρευματος!
Ναι, σταματάει η ροη τους και δεν παίρνει μπρος μονη της μετα...

Τρυπα πως θα μπορούσε να γινει στην παρουσα φαση; Δεν θα χρειαστεί να αδειάσει σχεδον ολο το ενυδρειο;

Δεν μπορει να γινει τρύπα στο πλαϊνό τζαμι γιατι ειναι ψημένο... Ειναι ενιαίο τα πλαινα και το μπροστινό τζαμι με κουρμπα. Μονο στην πλάτη γίνεται τρύπα...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 04 Ιούλ 2019, 11:41

SweepingFish έγραψε:
Πέμ 04 Ιούλ 2019, 11:34
Νίκος έγραψε:
Πέμ 04 Ιούλ 2019, 11:06


Γιτι δεν κανετε μια τρύπα μια ξενιασεις, τα pvc τα γνωρίζετε καλα, ποτηροτρυπανο διαμαντιού θα βρούμε δανεικό από καποιο παιδι....

οι υπερχ/σεις αυτού του τυπου συνήθως έχουν θέματα στις διακοπές ρευματος!
Ναι, σταματάει η ροη τους και δεν παίρνει μπρος μονη της μετα...

Τρυπα πως θα μπορούσε να γινει στην παρουσα φαση; Δεν θα χρειαστεί να αδειάσει σχεδον ολο το ενυδρειο;

Δεν μπορει να γινει τρύπα στο πλαϊνό τζαμι γιατι ειναι ψημένο... Ειναι ενιαίο τα πλαινα και το μπροστινό τζαμι με κουρμπα. Μονο στην πλάτη γίνεται τρύπα...
στην πλατη θα κάνεις την τρυπα....

θα αδειάσεις το 1/4 του νερου μονο και θα την κανεις!

εσωτερικά στο σημείο που θα γίνει, θα βαλεις χαρτοταινία και οτι λιγα γρέζια γυαλιού φύγουν, θα κολλήσουν πάνω της!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 04 Ιούλ 2019, 11:48

Νίκος έγραψε:
Πέμ 04 Ιούλ 2019, 11:41
SweepingFish έγραψε:
Πέμ 04 Ιούλ 2019, 11:34


Ναι, σταματάει η ροη τους και δεν παίρνει μπρος μονη της μετα...

Τρυπα πως θα μπορούσε να γινει στην παρουσα φαση; Δεν θα χρειαστεί να αδειάσει σχεδον ολο το ενυδρειο;

Δεν μπορει να γινει τρύπα στο πλαϊνό τζαμι γιατι ειναι ψημένο... Ειναι ενιαίο τα πλαινα και το μπροστινό τζαμι με κουρμπα. Μονο στην πλάτη γίνεται τρύπα...
στην πλατη θα κάνεις την τρυπα....

θα αδειάσεις το 1/4 του νερου μονο και θα την κανεις!

εσωτερικά στο σημείο που θα γίνει, θα βαλεις χαρτοταινία και οτι λιγα γρέζια γυαλιού φύγουν, θα κολλήσουν πάνω της!
Ενταξει. Καπως ετσι θα γινει. Μενει μονο να βρουμε ποτηροτρυπανο διαμαντιου. Θα κοιταξω αν εχουμε κανένα αλλα δεν νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 04 Ιούλ 2019, 11:49

SweepingFish έγραψε:
Πέμ 04 Ιούλ 2019, 11:48
Νίκος έγραψε:
Πέμ 04 Ιούλ 2019, 11:41


στην πλατη θα κάνεις την τρυπα....

θα αδειάσεις το 1/4 του νερου μονο και θα την κανεις!

εσωτερικά στο σημείο που θα γίνει, θα βαλεις χαρτοταινία και οτι λιγα γρέζια γυαλιού φύγουν, θα κολλήσουν πάνω της!
Ενταξει. Καπως ετσι θα γινει. Μενει μονο να βρουμε ποτηροτρυπανο διαμαντιου. Θα κοιταξω αν εχουμε κανένα αλλα δεν νομίζω.
βαλε αγγελία στο φορουμ να σου δανείσουν, ολο και κάποιος θα έχει!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Πέμ 04 Ιούλ 2019, 11:55)

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 64
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Rayden » Πέμ 04 Ιούλ 2019, 12:33

Μπορεις να φωναξεις και τον Γνωστο Χειρουργο Γιαννη. Ενα 25αρι και καθαρησες, ουτε ανχος ουτε τπτ. Αν το εχεις καλως, εγω που οταν ειναι να κανω τρυπα τρεμω σαν ψαρι δεν θα τοο επιχειρουσα

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 04 Ιούλ 2019, 13:24

Rayden έγραψε:
Πέμ 04 Ιούλ 2019, 12:33
Μπορεις να φωναξεις και τον Γνωστο Χειρουργο Γιαννη. Ενα 25αρι και καθαρησες, ουτε ανχος ουτε τπτ. Αν το εχεις καλως, εγω που οταν ειναι να κανω τρυπα τρεμω σαν ψαρι δεν θα τοο επιχειρουσα
Γνωστο Χειρουργό; ποιον εννοεις; Εχω ακουστα αλλα μου διαφεύγει το ονομα... (αν λεμε και τον ιδιο)

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 64
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Rayden » Πέμ 04 Ιούλ 2019, 13:47

Νινταλ
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Πέμ 04 Ιούλ 2019, 13:48)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τετ 10 Ιούλ 2019, 13:59

Καλησπερα σε ολους,

Ενα μικρο update για το ενυδρειο. Μπηκε ενα sixline wrasse. Επισης άρχισαν οι διαδικασίες για το νεο φωτιστικο και μεσα στον Αύγουστο (η αρχες Σεπτεμβρη) πιστεύω να το εχω.

Τα νιτρικα παραμένουν στο 25. Θα κανω αλλη μια αλλαγη παλι μηπως και κατέβουν. Μολις παρω το σωστο φωτιστικο θεωρώ πως θα μπουν ολα σε εναν κυκλο και το σύστημα σε μια ισορροπία, θα υπάρχει σωστο φασμα και θα φυγουν οι αλγες, θα σταθεροποιηθουν οι καταναλώσεις... Αρα θα βρεθεί και η ισορροπία στα νιτρικα κλπ. Αλλα θα βοηθήσει και οτι το ενυδρειο θα κόντευει κλείσιμο του 1ου χρόνου λειτουργίας του.
Συνημμένα
IMG_20190710_131658-992x744.jpg

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 15:06

Παιδια μηπως γνωρίζετε αν πουλάνε καποια αντλια για την αυτόματη αναπληρωση εντος Ελλάδας περα απο ww; Σταμάτησε να δουλευει αυτη που ειχα και δεν με παίρνει να περινενω εναν μηνα να έρθει αυτή απο Κινα.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 11 Ιούλ 2019, 15:16

για δες εδω Γιάννη.....https://www.skroutz.gr/c/3392/antlies_g ... er_dir=asc
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Πέμ 11 Ιούλ 2019, 15:20)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Δευ 15 Ιούλ 2019, 18:31

Καλησπέρα παιδια...

Καθως εκανα αλλαγη νερου σημερα μαντέψτε τι βρηκα μεσα στο sump... Μια κατσαρίδα. Δεν εχω ιδεα πως μπηκε και το κακο είναι ότι πριν την αλλαγή νερού δεν την πηρα χαμπαρι... Μηπως μπηκε κατα την αλλαγή αλλα δεν πιστευω οτι υπάρχει τέτοια περίπτωση... Θα την έβλεπα.
IMG_20190715_182518-992x744.jpg

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”