Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από GodFather » Πέμ 30 Μάιος 2019, 12:48

Εγά πάντως για LPS έχω βάλει μια Blue plus και μια Pure Actinic


Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 30 Μάιος 2019, 13:18

Θα το συνεχίσω, αργα αργα μεσα στο καλοκαίρι μεχρι τον ιουλη πιστεύω να εχει ολοκληρωθεί. Η μονη βοηθεια που θα χρειαστώ θα ειναι στην σύνδεσμολογια μην γινει καποιο λαθος. Θα το δουμε αυτο οταν ερθει εκεινη η ωρα!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 02 Ιουν 2019, 09:31

SweepingFish έγραψε:
Πέμ 30 Μάιος 2019, 13:18
Θα το συνεχίσω, αργα αργα μεσα στο καλοκαίρι μεχρι τον ιουλη πιστεύω να εχει ολοκληρωθεί. Η μονη βοηθεια που θα χρειαστώ θα ειναι στην σύνδεσμολογια μην γινει καποιο λαθος. Θα το δουμε αυτο οταν ερθει εκεινη η ωρα!
καλημερα Γιάννη μου!

να κάνεις την προσπαθεια σου αν θελεις να κάνεις ένα απλό LED φωτιστικό χωρίς κοντρολερ!

αν όμως θελεις να το κάνεις πλήρης, θα σου πρότεινα να το δώσεις στον Δημήτρη, γιατί θα τα πληρώσεις διπλά και τριπλά κάποια εξαρτήματα που θα σου καούν + τις μέρες που θα κάνουν να έρχονται!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Κυρ 02 Ιουν 2019, 10:19)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 02 Ιουν 2019, 10:22

Voas έγραψε:
Κυρ 02 Ιουν 2019, 09:31
SweepingFish έγραψε:
Πέμ 30 Μάιος 2019, 13:18
Θα το συνεχίσω, αργα αργα μεσα στο καλοκαίρι μεχρι τον ιουλη πιστεύω να εχει ολοκληρωθεί. Η μονη βοηθεια που θα χρειαστώ θα ειναι στην σύνδεσμολογια μην γινει καποιο λαθος. Θα το δουμε αυτο οταν ερθει εκεινη η ωρα!
καλημερα Γιάννη μου!

να κάνεις την προσπαθεια σου αν θελεις να κάνεις ένα απλό LED φωτιστικό χωρίς κοντρολερ!

αν όμως θελεις να το κάνεις πλήρης, θα σου πρότεινα να το δώσεις στον Δημήτρη, γιατί θα τα πληρώσεις διπλά και τριπλά κάποια εξαρτήματα που θα σου καούν + τις μέρες που θα κάνουν να έρχονται!
Καλημερα Νικο!

Αυτο ακριβώς θα κανω τελικα. Ασε μην γινει τιποτα και τρέχουμε οπως λες, μου το ειπε και ο Δημήτρης. Εγω θα κανω το φωτιστικο με τις τ5 αρχικα οταν χρειαστεί και στο μελλον ενα φωτιστικο μικρότερου βελινεκους με led να δω αν θα βγει!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 02 Ιουν 2019, 17:46

Kαλησπερα παιδια!

Να ρωτησω κατι σχετικα με το scape, ειναι απαραίτητο να κολλησω τους βραχους; Οπως ειναι τωρα, οι βραχοι ειναι στερεωμένοι μεταξύ τους. Ομως εάν προσπαθήσω να αφαιρέσω πχ καποιο sps κοραλλι απο κάποιον βραχο που βρίσκεται πιο κοντά στην επιφάνεια, μπορει να πεσει.

Το ενυδρειο θελω να το στοκαρω με lps κοραλλια στα χαμηλά και sps στα ψηλα (αναλογα βεβαια με το αν τα lps που εχω στο μυαλό μου μπορουν να συνυπάρξουν με τα sps. Τα lps σκεφτομαι να ειναι κυριως acanthastrea...). Ρωταω για το αν πρέπει να τους κολλησω τους βραχους πριν αρχιζω στοκαρισμα σε sps και χρειαστει μετα λογω κατολίσθησεων κλπ...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 02 Ιουν 2019, 23:41

SweepingFish έγραψε:
Κυρ 02 Ιουν 2019, 17:46
Kαλησπερα παιδια!

Να ρωτησω κατι σχετικα με το scape, ειναι απαραίτητο να κολλησω τους βραχους; Οπως ειναι τωρα, οι βραχοι ειναι στερεωμένοι μεταξύ τους. Ομως εάν προσπαθήσω να αφαιρέσω πχ καποιο sps κοραλλι απο κάποιον βραχο που βρίσκεται πιο κοντά στην επιφάνεια, μπορει να πεσει.

Το ενυδρειο θελω να το στοκαρω με lps κοραλλια στα χαμηλά και sps στα ψηλα (αναλογα βεβαια με το αν τα lps που εχω στο μυαλό μου μπορουν να συνυπάρξουν με τα sps. Τα lps σκεφτομαι να ειναι κυριως acanthastrea...). Ρωταω για το αν πρέπει να τους κολλησω τους βραχους πριν αρχιζω στοκαρισμα σε sps και χρειαστει μετα λογω κατολίσθησεων κλπ...
Καλό ειναι το scape να ειναι σταθερο για πολλους λόγους και τα κοράλλια σταθερά!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Κυρ 02 Ιουν 2019, 23:45)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τρί 04 Ιουν 2019, 20:03

Καλησπερα παιδια!

Εχω μερικες ερωτήσεις... Καταρχας, τις τελευταίες μερες εχω πολλες καταναλωσεις. Ειχα ριξει προσθετα πριν 3 μερες mg ca και σοδα για το kh και μετρουσα 1350 περιπου mg 430 ca και 8.6 περιπου kh. Σήμερα εκανα μετρησεις και ειδα οτι εχω 1130 mg, 360 ca και 6.9 kh. Θα ριξω παλι προσθετα. Ειναι φυσιολογικές αυτες οι καταναλωσεις και αυτην την φαση του ενυδρειο; Θα το παρακολουθω μεχρι να παρω δοσομετρικη... Δεν θελω να εχω τόσα σκαμπανεβασματα.

Επισης, το κυανο ξανα εξαπλώνεται σιγα σιγα (δεν ειχε φυγει ολοκληρωτικά) τι μπορω να κανω γι αυτο περα απο την λυση του χεμι κλιν;

Απταιζιες. Εχω τσιμεντωσει 4 αλλα τωρα ειδα αλλη μια μικρή (2 σε νεκρο βραχο)... Δεν ξερω που αλλου θα εχει εκει που δεν βλεπω, μπορω να κανω κατι για να τις αντιμετωπισω και να μην ξαναβγουν; προς το παρον οσες βλεπω, τις τσιμεντωνω.

Τελος, εχει ξεφυτρωσει σε εναν βραχο η ''αλγη'' της φωτογραφιας... Τι ειναι αυτο; τις τελευταίες 2 εβδομαδες εχω και μια πρασινη αλγη και διατομικη σε σημεια που δεν υπάρχει τοσο καλη κυκλοφορια.

*Η δοσομετρικη με τον ριακτορα ασβεστιου κανουν την ιδια δουλεια;

** Χιλια συγγνωμη αν κουρασε το ποστ μου.
Συνημμένα
IMG_20190604_195726-992x744.jpg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Τετ 05 Ιουν 2019, 13:38)

AGAPI
Posts in topic: 86
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από AGAPI » Τετ 05 Ιουν 2019, 20:41

Το κυανό, μέχρι ένα σημείο, το θεωρώ φυσιολογικό όταν πιάνουν οι ζέστες!
Εγώ δεν του δίνω σημασία...
Δεν μου δίνει κ αυτό..
Κ πάντα φεύγει μόνο του!
Για τις απταισιες, αφού ψάχνεσαι για ζωντανά, ίσως θα βοηθούσε καμία γαριδουλα!
Δεν είμαι σίγουρη ότι κάνεις δουλειά με το να τις τσιμεντωνεις απλά...
Θα προτιμούσα πρώτα σκότωμα...

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 28
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από mixalisdarras » Πέμ 06 Ιουν 2019, 09:46

Και εγώ ψηφίζω γαριδουλα βέβαια να ξέρεις δεν τις εξαφανίζουν απλά τις έχουν υπό ελενχο να μην ξεφύγουν άμα βγάλεις τις γαρίδες θα δεις πάλι άκου απταιζιες οπότε συνηπαρχεις δυστηχως με αυτές όσο για τη δοσομετρικη και το ριακτορα θα ακούσεις πολλές απόψεις εγώ είμαι προς ριακτορα μεριά λόγω χρόνου!!!!

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 64
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Rayden » Πέμ 06 Ιουν 2019, 10:06

Καλημερα Γιαννη. Οπως ειπε και ηα αγαπη, το κυανο λογο ζεστης μπορει να εμφανιστηκε.
Η αλγη απο οτι νομιζω ειναι Caulerpa racemosa. Ποσα ειναι τα φωσφορικα σου? Προσπαθησε να ειναι οσο πιο χαμηλα γινετε και να την αφαιρεσεις προσεκτικα (αν και σπαει ευκολα)

Δοσομετρικη vs Ριακτορα, εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Εγω σε ενυδρεια απο 200 εως 350 λιτρα θα προτεινα δοσομετρικη. Σε μεγαλητερα παλι εξαρταται απο τι κοραλια εχεις και απο τις καταναλωσεις που εχεις

Για τις απταιζιες δοκημασε joys juice η' καπως ετσι, εχω ακουσει καλα λογια

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 06 Ιουν 2019, 10:12

βάλε δυο πεπερμιντ να υπαρχουν, καλο ειναι να υπαρχουν!

αν τσιμεντάρεις, πρέπει πρώτα να καυτηριάσεις!

οι καταναλώσεις είναι φυσιολογικές!

ανεβασε λίγο την ροή να μην έχει νεκρά σημεία στο βράχο!

η μια άλγη είναι καουλεπρα και είναι αρκετά επιθετική θέλει προσοχή, μην προσπαθησεις να την αφαιρεσεις, αφοδεύει σπόρους, ενα μυθριξ καβούρι μπορει να κάνει δουλειά, η άλλη είναι απλή και ήπια, αστην ετσι θα ξεραθεί και θα φύγει οταν χαμηλώσεις θρεπτικά!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 06 Ιουν 2019, 10:19

Voas έγραψε:
Πέμ 06 Ιουν 2019, 10:12
βάλε δυο πεπερμιντ να υπαρχουν, καλο ειναι να υπαρχουν!

αν τσιμεντάρεις, πρέπει πρώτα να καυτηριάσεις!

οι καταναλώσεις είναι φυσιολογικές!

ανεβασε λίγο την ροή να μην έχει νεκρά σημεία στο βράχο!

η μια άλγη είναι καουλεπρα και είναι αρκετά επιθετική θέλει προσοχή, μην προσπαθησεις να την αφαιρεσεις, αφοδεύει σπόρους, ενα μυθριξ καβούρι μπορει να κάνει δουλειά, η άλλη είναι απλή και ήπια, αστην ετσι θα ξεραθεί και θα φύγει οταν χαμηλώσεις θρεπτικά!
Rayden έγραψε:
Πέμ 06 Ιουν 2019, 10:06
Καλημερα Γιαννη. Οπως ειπε και ηα αγαπη, το κυανο λογο ζεστης μπορει να εμφανιστηκε.
Η αλγη απο οτι νομιζω ειναι Caulerpa racemosa. Ποσα ειναι τα φωσφορικα σου? Προσπαθησε να ειναι οσο πιο χαμηλα γινετε και να την αφαιρεσεις προσεκτικα (αν και σπαει ευκολα)

Δοσομετρικη vs Ριακτορα, εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Εγω σε ενυδρεια απο 200 εως 350 λιτρα θα προτεινα δοσομετρικη. Σε μεγαλητερα παλι εξαρταται απο τι κοραλια εχεις και απο τις καταναλωσεις που εχεις

Για τις απταιζιες δοκημασε joys juice η' καπως ετσι, εχω ακουσει καλα λογια
mixalisdarras έγραψε:
Πέμ 06 Ιουν 2019, 09:46
Και εγώ ψηφίζω γαριδουλα βέβαια να ξέρεις δεν τις εξαφανίζουν απλά τις έχουν υπό ελενχο να μην ξεφύγουν άμα βγάλεις τις γαρίδες θα δεις πάλι άκου απταιζιες οπότε συνηπαρχεις δυστηχως με αυτές όσο για τη δοσομετρικη και το ριακτορα θα ακούσεις πολλές απόψεις εγώ είμαι προς ριακτορα μεριά λόγω χρόνου!!!!
Καλημερα.

Φωσφορικά δεν γνωριζω ποσα εχω, ακομα δεν εχω παρει το φωτόμετρο. Για την αλγη πρεπει να βρω τροπο για να ξεριζωσω και τους δρομεις καθώς θα ξαναβγουν... Εχω αφαιρέσει λίγη πολυ προσεκτικά αλλα παραμένει ακομα. Θα βαλω ενα μυθριξ για αυτήν.


Θα δοκιμασω και μερικες γαριδες και το Joyce's juice και βλεπουμε...

Ανέφερα τον ριακτορα γιατί έχω ολοκληρωμένο σύστημα co2 για το γλυκο... Αλλα τελικα δεν το χρησιμοποιήσα εκει και ειπα να το βαλω στο θαλασσινο μέσω του ριακτορα.

Ροες δεν μπορω να ανεβασω, εχω σταθερά 12.000 λιτρα ανα ωρα. Δεν έχουν controller οι κυκλοφορητες.

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 09 Ιουν 2019, 17:59

Καλησπερα παιδια!

Αυριο με το καλο θα μπει το καβουρι και 2 μοντι και birdnest. Να ρωτησω κατι ομως σχετικά με την υγεια των κοραλλιων... Πως θα μπορέσω να καταφέρω τα κοραλλακια που βαζω (απο την τραπεζα σχεδον ολα... Να δω πως θα πανε πριν αρχισω να αγοραζω) να κρατανε τα χρώματα τους; Περα απο τον φωτισμο μπορω να κανω κατι η απλα να περιμένω να ωριμασει το ενυδρειο η κατι αλλο; ατο ενυδρειο τρεχει γυρω στους 8 μηνες...

*Τα σκληρα που εχω τωρα έχουν αναπτυχθεί λιγο παντως χωρις να εχουν εντονο χρωμα.

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Δευ 10 Ιουν 2019, 12:00

Καλημερα παιδια,

Να σας ρωτησω κατι.... Υπαρχει καποια αλλη κολλα που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για τα σκληρα κοραλλια; Δεν με παει το τσιμεντο... Ειτε θα θρουλαει ειτε δεν θα πιάνει...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 10 Ιουν 2019, 12:27

SweepingFish έγραψε:
Κυρ 09 Ιουν 2019, 17:59
Καλησπερα παιδια!

Αυριο με το καλο θα μπει το καβουρι και 2 μοντι και birdnest. Να ρωτησω κατι ομως σχετικά με την υγεια των κοραλλιων... Πως θα μπορέσω να καταφέρω τα κοραλλακια που βαζω (απο την τραπεζα σχεδον ολα... Να δω πως θα πανε πριν αρχισω να αγοραζω) να κρατανε τα χρώματα τους; Περα απο τον φωτισμο μπορω να κανω κατι η απλα να περιμένω να ωριμασει το ενυδρειο η κατι αλλο; ατο ενυδρειο τρεχει γυρω στους 8 μηνες...

*Τα σκληρα που εχω τωρα έχουν αναπτυχθεί λιγο παντως χωρις να εχουν εντονο χρωμα.
να κρατάς σταθερές τις τιμές σου, στην στήλη νερού και μαζί με την ανάπτυξη θα έρθει και το πραγματικό τους χρώμα!

είναι ακόμα φρέσκος ο ύφαλος σου!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Δευ 10 Ιουν 2019, 12:30)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 10 Ιουν 2019, 12:29

SweepingFish έγραψε:
Δευ 10 Ιουν 2019, 12:00
Καλημερα παιδια,

Να σας ρωτησω κατι.... Υπαρχει καποια αλλη κολλα που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για τα σκληρα κοραλλια; Δεν με παει το τσιμεντο... Ειτε θα θρουλαει ειτε δεν θα πιάνει...
υπάρχει η κόλλα δυο συστατικών, θα την βρεις σε πετ σοπ
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Δευ 10 Ιουν 2019, 12:30)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Δευ 10 Ιουν 2019, 14:10

Voas έγραψε:
Δευ 10 Ιουν 2019, 12:27
SweepingFish έγραψε:
Κυρ 09 Ιουν 2019, 17:59
Καλησπερα παιδια!

Αυριο με το καλο θα μπει το καβουρι και 2 μοντι και birdnest. Να ρωτησω κατι ομως σχετικά με την υγεια των κοραλλιων... Πως θα μπορέσω να καταφέρω τα κοραλλακια που βαζω (απο την τραπεζα σχεδον ολα... Να δω πως θα πανε πριν αρχισω να αγοραζω) να κρατανε τα χρώματα τους; Περα απο τον φωτισμο μπορω να κανω κατι η απλα να περιμένω να ωριμασει το ενυδρειο η κατι αλλο; ατο ενυδρειο τρεχει γυρω στους 8 μηνες...

*Τα σκληρα που εχω τωρα έχουν αναπτυχθεί λιγο παντως χωρις να εχουν εντονο χρωμα.
να κρατάς σταθερές τις τιμές σου, στην στήλη νερού και μαζί με την ανάπτυξη θα έρθει και το πραγματικό τους χρώμα!

είναι ακόμα φρέσκος ο ύφαλος σου!
Περα απο αυτο, και το φασμα του φωτιστικου μου δεν ειναι το ιδανικο. 2 καναλια το ενα μπλε και το αλλο άσπρο, κοκκινο, πορτοκαλί. Μεχρι και οταν παρω το νεο φωτιστικο θα εχω αλλη ανάπτυξη φαντάζομαι.

Σε αυτο που εχω μπορω να το ''σώσω'' εχοντας τα μπλρ στο 90 τοις εκατό και τα λευκα στο 40 με 60;

*Τον τελευταίο καιρο κραταω τις τιμές οσο πιο σταθερες μπορω χωρις την δοσομετρικη και εχω δει μια μικρη ανάπτυξη από τα κοραλλια, εχει μεγαλωσει ο ιστος στην βαση κυρίως.

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Δευ 10 Ιουν 2019, 18:19

Τα κολλησα τελικα... Δεν ξέρω κατά ποσο σωστες είναι οι θεσεις που μπηκαν, θα μου πείτε και εσείς.
Συνημμένα
IMG_20190610_155720-744x992.jpg
IMG_20190610_155717-744x992.jpg
IMG_20190610_155701-744x992.jpg
IMG_20190610_155728-744x992.jpg

AGAPI
Posts in topic: 86
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από AGAPI » Τετ 12 Ιουν 2019, 11:41

Γιάννη..
Πάρε μία κόλλα 2 συστατικών (πλαστελίνη) κ μία κυανοακρυλική τζελ!
"Πλαστελίνη" θα έπαιρνα της aquaforest. Είναι λίγο πιο ακριβή από τις άλλες!
Επίσης κάποιοι δεν την θέλουν επειδή είναι ανοιχτόχρωμη κ μέχρι να πιάσει κοραλλίνη, φαίνεται κάπως...
Κυανοακρυλική χρησιμοποιώ της hencel gel από μαγαζί που πουλάει χρώματα ή logo gel!
Όταν ήθελα να κολλήσω ένα sps...
Έβγαζα το φραγκ εκτός νερού..
στη βάση του, αφού την σκούπιζα να είναι όσο γίνεται στεγνή, έβαζα μια σταγόνα κυανοακρυλική.
Μετά το τοποθετούσα πάνω σε ένα μικρό μπαλάκι από "πλαστελίνη".
Στην άκρη από το "μπαλάκι" έβαζα άλλη μία σταγόνα κόλλα κ μετά το κολλούσα στο βράχο!
Δηλαδή το μπαλάκι της "πλαστελίνης" να έχει μπροστά κ πίσω από μία σταγόνα κόλλας!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην AGAPI for the post (total 2):
Rayden (Τετ 12 Ιουν 2019, 11:53) • SweepingFish (Τετ 12 Ιουν 2019, 13:37)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τετ 12 Ιουν 2019, 13:39

Σε ευχαριστώ Αγαπη! Καπως ετσι θα το κανω τις επόμενες φορες.

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 25
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από niknik » Τετ 12 Ιουν 2019, 19:53

Για πες εντυπώσεις? Κολλησες?
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τετ 12 Ιουν 2019, 20:34

niknik έγραψε:
Τετ 12 Ιουν 2019, 19:53
Για πες εντυπώσεις? Κολλησες?
Ναι, ολα οσα εχω κολλησει ειναι με τσιμεντο. Την τελευταία φορα δεν ξερω γιατί δεν επιανε το τσιμεντο αλλα γίνεται και λιγο χαλια το ενυδρειο. Πιστευω με την κυανοακρυλική και με την κολλα 2 συστατικων θα ειναι πιο καλα.

Ενα προβλημα που εχω με το κόλλημα με τσιμέντου ειναι οτι δεν κολλαω και το κοραλλι σωστα. Το στρεσάρω, νεκρωνει σε καποια σημεια και βαζω τσιμεντο κατά λαθος και σε ζωντανο ιστο.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
niknik (Τετ 12 Ιουν 2019, 20:58)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:16

SweepingFish έγραψε:
Τετ 12 Ιουν 2019, 20:34
niknik έγραψε:
Τετ 12 Ιουν 2019, 19:53
Για πες εντυπώσεις? Κολλησες?
Ναι, ολα οσα εχω κολλησει ειναι με τσιμεντο. Την τελευταία φορα δεν ξερω γιατί δεν επιανε το τσιμεντο αλλα γίνεται και λιγο χαλια το ενυδρειο. Πιστευω με την κυανοακρυλική και με την κολλα 2 συστατικων θα ειναι πιο καλα.

Ενα προβλημα που εχω με το κόλλημα με τσιμέντου ειναι οτι δεν κολλαω και το κοραλλι σωστα. Το στρεσάρω, νεκρωνει σε καποια σημεια και βαζω τσιμεντο κατά λαθος και σε ζωντανο ιστο.

νεκρώνει γιατί το πιάνεις με το χέρι που μόλις κρατούσες το τσιμεντο....

όταν κολλάς την μπίλια στον βράχο, πριν πιάσεις το κοράλλι, καθαρίζεις το χέρι σου!

μην ξεχνάς την σκαλωσιά για 24ωρες!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:17)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:22

SweepingFish έγραψε:
Τρί 04 Ιουν 2019, 20:03
Καλησπερα παιδια!


Τελος, εχει ξεφυτρωσει σε εναν βραχο η ''αλγη'' της φωτογραφιας... Τι ειναι αυτο; τις τελευταίες 2 εβδομαδες εχω και μια πρασινη αλγη και διατομικη σε σημεια που δεν υπάρχει τοσο καλη κυκλοφορια.

Γιάννη αν μπορείς κανε καλλιέργεια της αλγης σε ενα βραχάκι και οταν βρεθούμε να μου την δώσεις...

θα την χρειαστούμε για τους ίππους!

ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:36

Voas έγραψε:
Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:22
SweepingFish έγραψε:
Τρί 04 Ιουν 2019, 20:03
Καλησπερα παιδια!


Τελος, εχει ξεφυτρωσει σε εναν βραχο η ''αλγη'' της φωτογραφιας... Τι ειναι αυτο; τις τελευταίες 2 εβδομαδες εχω και μια πρασινη αλγη και διατομικη σε σημεια που δεν υπάρχει τοσο καλη κυκλοφορια.

Γιάννη αν μπορείς κανε καλλιέργεια της αλγης σε ενα βραχάκι και οταν βρεθούμε να μου την δώσεις...

θα την χρειαστούμε για τους ίππους!

ευχαριστω!
Την καουλεπρα εννοεις;
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:39)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:39

SweepingFish έγραψε:
Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:36
Voas έγραψε:
Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:22


Την καουλεπρα εννοεις;
ναι

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:41

Voas έγραψε:
Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:39
SweepingFish έγραψε:
Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:36


ναι
Ωραια! Εχει μεγαλώσει λιγο ακομα... Θα την αφησω να μεγαλώσει και αλλο μεχρι να την χρειαστείς. Πες μου οταν ειναι

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:43

SweepingFish έγραψε:
Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:41
Voas έγραψε:
Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:39


Ωραια! Εχει μεγαλώσει λιγο ακομα... Θα την αφησω να μεγαλώσει και αλλο μεχρι να την χρειαστείς. Πες μου οταν ειναι
οποτε θελεις και μπορεις πεσ μου να κανονισουμε!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:46

Voas έγραψε:
Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:43
SweepingFish έγραψε:
Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:41


οποτε θελεις και μπορεις πεσ μου να κανονισουμε!
Εγινε! Αυτη οταν ειναι πως θα την αφαίρεσω χωρις να σπασει; Η δεν υπάρχει πρόβλημα αν σπασει;

*Αυτη θα την χρειαστείς η να την αφαιρώ;
Συνημμένα
IMG_20190613_114246-744x992.jpg

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:50

αυτήν δεν θα την χρειαστώ, κάνει θάμνους, ευχαριστω πάντως!

ξερίζωσε την με κλειστή ροή, αν δεν μπορείς να την αφαιρεσεις με το βραχάκι της!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Πέμ 13 Ιουν 2019, 11:52)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”