Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 11 Σεπ 2019, 11:06

Κατά την γνώμη μου, και με βάση αυτά που είχα παρατηρήσει στο ενυδρείο μου και που είχα διαβάσει σχετικά, για αντίστοιχα θέματα, πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να επηρεάζουν τα κοράλια σου.
Μπορεί δηλαδή να μην είναι ένας μόνο αλλά κάποιος συνδιασμός αυτών.

Πχ..

εγώ είχα παρατηρήσει ότι η εφύλιες κλείνανε και μαζευόντουσαν όταν ερχόταν η ώρα σταδιακά να μειωθεί ο φωτισμός (προς το κλείσιμο των φωτων).
Συνεπώς το φώς παίζει κάποιο ρόλο.

επίσης μαζευόντουσαν όταν δεχόντουσαν συνεχομένη ροή νερού (σχεδόν άμεσα πάνω τους), Κατα συνέπεια άρχισα να βάζω τους κυκλοφορητές σε κατάσταση wave.

Ακόμη και η καφέ άλγη μαζί με το κυανό που έχεις τα επηρεάζει, όταν καθάρισε το ενυδρείο μου με την χρήση του χέμικλιν άρχισαν πάλι να φουντώνουν.

μπορεί επίσης να υπάρχει έλλειψη φαγητού για αυτά, ή να τα ενοχλεί κάποιο ψάρι ή κάποιο παράσιτο.

Είναι πολλοί οι λόγοι ....απλά σου έγραψα κάποιους από αυτούς και δυστυχώς ο μόνος τρόπος να βρεις το τι φταίει είναι να ξεκινήσεις τις δοκιμές και βασικότερα την παρατήρηση.
Αν βρεις το τι φταέι και τι τα ενοχλεί θα δεις διαφορά από την επόμενη κιόλας ημέρα. Μην περιμένεις πιο σύντομα να δεις τη διαφορά.
Συνεπώς καλό θα είναι οι αλλαγές που θα κάνεις να είναι καταγεγραμμένες και να τους δίνεις ένα χρονικό περιθώριο προκειμένου να δεις τα αποτελέσματα της αλλαγής.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GodFather για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Τετ 11 Σεπ 2019, 13:07)


Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τρί 24 Σεπ 2019, 14:55

Καλησπέρα παιδια!

Ενα μικρο update για το ενυδρείο... Εκανα την Κυριακή που μας πέρασε μια αλλαγη 115 λιτρα. Τα νιτρικά τίποτα, 25 με 50...
Το φωτιστικο θα είναι έτοιμο μεχρι την Παρασκευή πιστεύω.
Αυτές τις μέρες θα παρω και τα υλικά για τον ριακτορα για να μπει και αυτός. Να τον βαλω αφου μπει το φως η δεν ειναι απαραίτητο; Την χαετο και τον αντιφωσφορο να τα βγάλω αφου μπει;
Σκέφτομαι επισης να κανω και μια αναβάθμιση στο σαμπ... Να γίνει ένα με διαστάσεις 75 ή 80*30*40 γυρω στα 90 λίτρα... 2 χωρίσματα ειναι καλα; 1 για το σκιμμερ και ενα αλλο για την αντλια, στην μεση θα μπουν οι λοιποί ριακτορες. Θα βγουν και οι κάλτσες και θα μπει ριακτορας για τον άνθρακα.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Τρί 24 Σεπ 2019, 15:01)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 24 Σεπ 2019, 15:04

SweepingFish έγραψε:
Τρί 24 Σεπ 2019, 14:55
Καλησπέρα παιδια!

Ενα μικρο update για το ενυδρείο... Εκανα την Κυριακή που μας πέρασε μια αλλαγη 115 λιτρα. Τα νιτρικά τίποτα, 25 με 50...
Το φωτιστικο θα είναι έτοιμο μεχρι την Παρασκευή πιστεύω.
Αυτές τις μέρες θα παρω και τα υλικά για τον ριακτορα για να μπει και αυτός. Να τον βαλω αφου μπει το φως η δεν ειναι απαραίτητο; Την χαετο και τον αντιφωσφορο να τα βγάλω αφου μπει;
Σκέφτομαι επισης να κανω και μια αναβάθμιση στο σαμπ... Να γίνει ένα με διαστάσεις 75 ή 80*30*40 γυρω στα 90 λίτρα... 2 χωρίσματα ειναι καλα; 1 για το σκιμμερ και ενα αλλο για την αντλια, στην μεση θα μπουν οι λοιποί ριακτορες. Θα βγουν και οι κάλτσες και θα μπει ριακτορας για τον άνθρακα.
μια χαρουλα Γιαννη μου, κανε την αναβαθμιση του φωτιστικού και άλλαξε και σαμπ αν κρίνεις οτι θα είσαι καλύτερα, με δυο χωρίσματα θα εισαι κομπλε!

τι ριακτορα εννοεις θα βάλεις, χαετο δούλευες ολο αυτον τον καιρό, ειχε ανάπτυξη?

τι αντλια επ δουλεύεις?

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τρί 24 Σεπ 2019, 15:21

Νίκος έγραψε:
Τρί 24 Σεπ 2019, 15:04
SweepingFish έγραψε:
Τρί 24 Σεπ 2019, 14:55
Καλησπέρα παιδια!

Ενα μικρο update για το ενυδρείο... Εκανα την Κυριακή που μας πέρασε μια αλλαγη 115 λιτρα. Τα νιτρικά τίποτα, 25 με 50...
Το φωτιστικο θα είναι έτοιμο μεχρι την Παρασκευή πιστεύω.
Αυτές τις μέρες θα παρω και τα υλικά για τον ριακτορα για να μπει και αυτός. Να τον βαλω αφου μπει το φως η δεν ειναι απαραίτητο; Την χαετο και τον αντιφωσφορο να τα βγάλω αφου μπει;
Σκέφτομαι επισης να κανω και μια αναβάθμιση στο σαμπ... Να γίνει ένα με διαστάσεις 75 ή 80*30*40 γυρω στα 90 λίτρα... 2 χωρίσματα ειναι καλα; 1 για το σκιμμερ και ενα αλλο για την αντλια, στην μεση θα μπουν οι λοιποί ριακτορες. Θα βγουν και οι κάλτσες και θα μπει ριακτορας για τον άνθρακα.
μια χαρουλα Γιαννη μου, κανε την αναβαθμιση του φωτιστικού και άλλαξε και σαμπ αν κρίνεις οτι θα είσαι καλύτερα, με δυο χωρίσματα θα εισαι κομπλε!

τι ριακτορα εννοεις θα βάλεις, χαετο δούλευες ολο αυτον τον καιρό, ειχε ανάπτυξη?

τι αντλια επ δουλεύεις?
Ριακτορα ζεολιθου εννοούσα.

Το σαμπ ειναι λιγο μικρο το τωρινό, δεν με βολεύει και με τις αλλαγες νερού. Αλλαγες νερού κάνω απο το κυρίως ενυδρείο. Το σκιμμερ είναι ίσα ίσα στο πρωτο μερος του σαμπ, δεν αναπνέει πολυ η αντλια του. Αλλα αν βγει η χαετο και μπει ο ριακτορας δεν θα χωράνε αλλα πράγματα στο σαμπ, μονο ο ριακτορας ζεολιθου. Αν γινει ετσι δεν θα εχω θεμα και να μην το αλλαξω το σαμπ, βλέπουμε στο μελλον.

Αντλια επ εχω την sicce idra.

Η χαετο οχι, δεν ειχε καμια. Ειχα μια λαμπα οικονομίας
14w απο πανω της. Λες να ξερνάει νιτρικα αυτη;

antegeia7
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 05:27
Τοποθεσία: Αυστραλια
Έχει βάλει Like: 212 times
Του έχουν βάλει Like: 100 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από antegeia7 » Τρί 24 Σεπ 2019, 15:52

SweepingFish έγραψε:
Τρί 24 Σεπ 2019, 15:21
Νίκος έγραψε:
Τρί 24 Σεπ 2019, 15:04


μια χαρουλα Γιαννη μου, κανε την αναβαθμιση του φωτιστικού και άλλαξε και σαμπ αν κρίνεις οτι θα είσαι καλύτερα, με δυο χωρίσματα θα εισαι κομπλε!

τι ριακτορα εννοεις θα βάλεις, χαετο δούλευες ολο αυτον τον καιρό, ειχε ανάπτυξη?

τι αντλια επ δουλεύεις?
Ριακτορα ζεολιθου εννοούσα.

Το σαμπ ειναι λιγο μικρο το τωρινό, δεν με βολεύει και με τις αλλαγες νερού. Αλλαγες νερού κάνω απο το κυρίως ενυδρείο. Το σκιμμερ είναι ίσα ίσα στο πρωτο μερος του σαμπ, δεν αναπνέει πολυ η αντλια του. Αλλα αν βγει η χαετο και μπει ο ριακτορας δεν θα χωράνε αλλα πράγματα στο σαμπ, μονο ο ριακτορας ζεολιθου. Αν γινει ετσι δεν θα εχω θεμα και να μην το αλλαξω το σαμπ, βλέπουμε στο μελλον.

Αντλια επ εχω την sicce idra.

Η χαετο οχι, δεν ειχε καμια. Ειχα μια λαμπα οικονομίας
14w απο πανω της. Λες να ξερνάει νιτρικα αυτη;


Φίλε μου όπως ξέρεις εγώ έχω 2 μήνες στο θαλασσινό οπότε ίσως να πετάξω κ γκάφα. Το σκιμερ δουλεύει σωστά?
Το πρώτο που είχα μέσα όταν έστηνα το ενυδρείο ήτανε άχρηστο. Δεν έριχνε τα νιτρικά με τίποτα. Ως που άλλαξα κ βρήκα την υγειά μου. 😊
Τώρα έχω νιτρικά Αλλά μου εχουνε πεθάνει 2 ψαράκια δυστυχώς επομένως αναμενόμενο.
Παρακολουθώ πάντως το φόρουμ σου.
Καλή επιτυχία φιλε
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην antegeia7 για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Τρί 24 Σεπ 2019, 16:00)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τρί 24 Σεπ 2019, 15:58

antegeia7 έγραψε:
Τρί 24 Σεπ 2019, 15:52
SweepingFish έγραψε:
Τρί 24 Σεπ 2019, 15:21


Ριακτορα ζεολιθου εννοούσα.

Το σαμπ ειναι λιγο μικρο το τωρινό, δεν με βολεύει και με τις αλλαγες νερού. Αλλαγες νερού κάνω απο το κυρίως ενυδρείο. Το σκιμμερ είναι ίσα ίσα στο πρωτο μερος του σαμπ, δεν αναπνέει πολυ η αντλια του. Αλλα αν βγει η χαετο και μπει ο ριακτορας δεν θα χωράνε αλλα πράγματα στο σαμπ, μονο ο ριακτορας ζεολιθου. Αν γινει ετσι δεν θα εχω θεμα και να μην το αλλαξω το σαμπ, βλέπουμε στο μελλον.

Αντλια επ εχω την sicce idra.

Η χαετο οχι, δεν ειχε καμια. Ειχα μια λαμπα οικονομίας
14w απο πανω της. Λες να ξερνάει νιτρικα αυτη;


Φίλε μου όπως ξέρεις εγώ έχω 2 μήνες στο θαλασσινό οπότε ίσως να πετάξω κ γκάφα. Το σκιμερ δουλεύει σωστά?
Το πρώτο που είχα μέσα όταν έστηνα το ενυδρείο ήτανε άχρηστο. Δεν έριχνε τα νιτρικά με τίποτα. Ως που άλλαξα κ βρήκα την υγειά μου. 😊
Τώρα έχω νιτρικά Αλλά μου εχουνε πεθάνει 2 ψαράκια δυστυχώς επομένως αναμενόμενο.
Παρακολουθώ πάντως το φόρουμ σου.
Καλή επιτυχία φιλε
Δεν πειράζει, και εγω εχω πει πολλες μην ανησυχείς! Ετσι μαθαίνουμε!
Δουλεύει σωστα ναι, κάθε 10 μέρες γεμίζει το κύπελο διαλογής με παχυρευστο υγρο.
Ειχα φτασει να εχω νιτρικα 2, έριξα 1 ml αμινοξέα και απο τοτε τσ νιτρικά κολλημενα στο 25. Τωρα μου. Πηγαν στο 50 με την τελευταία μετρηση μετσ την αλλαγη, αυτο δεν καταλαβαίνω.

@Νικος μια σημειωση, την χαετο την εχω απο τον Φλεβάρη αν δεν κανω λαθος. Μεχρι και τον Μαιο ειχα 2 νιτρικα, τους τελευταίους μηνες εχω 25.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
antegeia7 (Τρί 24 Σεπ 2019, 16:09)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 25 Σεπ 2019, 10:08

καλημερα Γιάννη μου...

να φτιάξεις ενα μεγαλύτερο σαμπ να αναπνέει σωστά ο εξοπλισμός για να παίρνεις το μαξ της απόδοσης τους και θα δεις μεγαλες διαφορες!

αν η αντλία του σκιμμερ δεν εχει χώρο αναπνοής μειώνεται αισθητά η απόδοση του με ακόλουθες συνέπειες!

ποσο λιτρ/ωρ ειναι η sicce idra?

μην ξεχναμε οτι μεσολάβησαν και οι διακοπές και ολα έμειναν πίσω!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Τετ 25 Σεπ 2019, 13:29)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τετ 25 Σεπ 2019, 13:36

Νίκος έγραψε:
Τετ 25 Σεπ 2019, 10:08
καλημερα Γιάννη μου...

να φτιάξεις ενα μεγαλύτερο σαμπ να αναπνέει σωστά ο εξοπλισμός για να παίρνεις το μαξ της απόδοσης τους και θα δεις μεγαλες διαφορες!

αν η αντλία του σκιμμερ δεν εχει χώρο αναπνοής μειώνεται αισθητά η απόδοση του με ακόλουθες συνέπειες!

ποσο λιτρ/ωρ ειναι η sicce idra?

μην ξεχναμε οτι μεσολάβησαν και οι διακοπές και ολα έμειναν πίσω!
Καλησπέρα Νίκο μου,

Είναι 1300 ltr/h.

*Το κυανό αρχίζει και φεύγει απο τον βράχο, μονο στον αραγωνιτη βρίσκεται σε εξαρση.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Τετ 25 Σεπ 2019, 13:42)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 25 Σεπ 2019, 13:45

μια χαρουλα, θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει...

κάποια στιγμή να βάλεις στο πρόγραμμα να πάρεις μια αντλια επ. ανω των 3000 λιτρ/ωρ να κάνεις σωστή περιστροφή του νερού με βάση τα λίτρα σου!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Τετ 25 Σεπ 2019, 14:04)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τετ 25 Σεπ 2019, 14:13

Νίκος έγραψε:
Τετ 25 Σεπ 2019, 13:45
μια χαρουλα, θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει...

κάποια στιγμή να βάλεις στο πρόγραμμα να πάρεις μια αντλια επ. ανω των 3000 λιτρ/ωρ να κάνεις σωστή περιστροφή του νερού με βάση τα λίτρα σου!
Οκ σε ευχαριστώ! Σκέφτομαι καμια jebao να παρω αλλα αφου γινει το μεγαλύτερο sump, μπει ο ριακτορας ζεολιθου και το φως.

*Απο τοτε που ξεκινησα το θαλασσινο δινω πιο πολυ βαση σε αναβαθμίσεις εξοπλισμού, δεν ξερω κατα ποσο σωστο ειναι αυτο. Πχ το σκιμμερ στην αρχη με την λαθος επιλογή που ειχα κανει, ο φωτισμός, οι κυκλοφορητες που ειναι με συνεχή ροη 6.000 ltr/h έκαστος. Θα εχουν παει το ενυδρείο πισω και ολα αυτα μεχρι να στρώσουν (το σκιμμερ ή τωρα ο φωτισμός). Θελω να πιστεύω ότι θα δω αλλο ενυδρείο(και απο αποψη αλγων και κυανου που θα "φυγουν") και θα μπορω να αρχιζω να στοκαρω σε ζωντανούς οργανισμούς σιγα σιγα(κοραλλια κυρίως) μόλις πέσουν και τα θρεπτικά και ειναι σταθερά.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 25 Σεπ 2019, 14:16

SweepingFish έγραψε:
Τετ 25 Σεπ 2019, 14:13
Νίκος έγραψε:
Τετ 25 Σεπ 2019, 13:45
μια χαρουλα, θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει...

κάποια στιγμή να βάλεις στο πρόγραμμα να πάρεις μια αντλια επ. ανω των 3000 λιτρ/ωρ να κάνεις σωστή περιστροφή του νερού με βάση τα λίτρα σου!
Οκ σε ευχαριστώ! Σκέφτομαι καμια jebao να παρω αλλα αφου γινει το μεγαλύτερο sump, μπει ο ριακτορας ζεολιθου και το φως.

*Απο τοτε που ξεκινησα το θαλασσινο δινω πιο πολυ βαση σε αναβαθμίσεις εξοπλισμού, δεν ξερω κατα ποσο σωστο ειναι αυτο. Πχ το σκιμμερ στην αρχη με την λαθος επιλογή που ειχα κανει, ο φωτισμός, οι κυκλοφορητες που ειναι με συνεχή ροη 6.000 ltr/h έκαστος. Θα εχουν παει το ενυδρείο πισω και ολα αυτα μεχρι να στρώσουν (το σκιμμερ ή τωρα ο φωτισμός). Θελω να πιστεύω ότι θα δω αλλο ενυδρείο(και απο αποψη αλγων και κυανου που θα "φυγουν") και θα μπορω να αρχιζω να στοκαρω σε ζωντανούς οργανισμούς σιγα σιγα(κοραλλια κυρίως) μόλις πέσουν και τα θρεπτικά και ειναι σταθερά.
και πολύ καλά κάνεις που επικεντρώνεσαι σε αυτό!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Τετ 25 Σεπ 2019, 14:20)

G.Frag
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από G.Frag » Τετ 25 Σεπ 2019, 15:15

Έπεσα στο ενυδρείο σου και διάβασα λίγο τώρα για το κυανοβακτηριο. Θέλεις αν μπορείς να κάνεις μια σύνοψη. Μετρήσεων, σκευασμάτων και ρουτίνας;

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τετ 25 Σεπ 2019, 15:40

G.Frag έγραψε:
Τετ 25 Σεπ 2019, 15:15
Έπεσα στο ενυδρείο σου και διάβασα λίγο τώρα για το κυανοβακτηριο. Θέλεις αν μπορείς να κάνεις μια σύνοψη. Μετρήσεων, σκευασμάτων και ρουτίνας;
Φυσικά.

Αρχικά να πω ότι είχα κυανό πάλι τον χειμωνα που μας πέρασε, αρχές του χρόνου. Μου κράτησε γύρω στις 3 εβδομάδες και έφυγε μόνο του χωρίς να κάνω καποια θεραπεία. Τότε τα νιτρικά ήταν στο 10, kh 8.3, mg 1350 και ca 430.

Αλλαγες νερού κάνω κάθε 15 μέρες 40%, πρόσθετα καθε 2 μερες για το mg και kh. Απο τοτε που έχει βγει το κυανό για δεύτερη φορά εχουν μειωθεί οι καταναλώσεις και προσθέτω καθε 4 με 5 μερες kh και mg. Ca σταθερό χωρίς κατανάλωση. Τα νιτρικά από τον Μάιο είναι σταθερά στο 25, kh 8.3 (τωρα το εχω κατεβάσει στο 7.5 σταδιακά), mg 1350 (1450 για εναν μήνα γιατί τράβαγε πολυ ο βράχος) και ca 430 χωρίς κατανάλωση.

Το κυανό λοιπόν ξαναβγήκε τέλος Ιούνη με αρχές Ιούλη. Στις αρχές του είχε γεμίσει τους βράχους, απο τον Αύγουστο έχει μεγάλη εξαρση στον αραγωνιτη μεχρι και σήμερα. Ωστόσο στους βράχους αρχίζει και υποχωρεί σιγά σιγά.

Κάποια θεραπεία δεν έχω δοκιμάσει λόγω των υψηλών θρεπτικών. Θελω πρωτα να τα κατεβάσω σταθερά στο 5, να υπάρχει γενικά μια σταθερότητα στις τιμές και μετα, αν δεν φυγει μόνο του να αρχίσω με chemiclean. Σκεφτομαι οτι ακομα και να φύγει με θεραπεία ενω εχω υψηλά θρεπτικά θα ξανα υπάρξει εξαρση στο μελλον.

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Τετ 25 Σεπ 2019, 15:42

Παιδιά να ρωτήσω κάτι για τον ζεολιθο... Σαν υλικό να παρω της κοραλλεν τον ζεολιθο; Η αναλογία ειναι μισο γραμμάριο ανα λιτρο αρχικα και μετα 1 gr ανα λιτρο;
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Τετ 25 Σεπ 2019, 15:46)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 25 Σεπ 2019, 15:49

SweepingFish έγραψε:
Τετ 25 Σεπ 2019, 15:42
Παιδιά να ρωτήσω κάτι για τον ζεολιθο... Σαν υλικό να παρω της κοραλλεν τον ζεολιθο; Η αναλογία ειναι μισο γραμμάριο ανα λιτρο αρχικα και μετα 1 gr ανα λιτρο;
δεν έρχεται νομίζω και κάποιας άλλης εταιρίας Ελλάδα, μετά πας σε χύμα ζεο 25 κιλών 10 ευρω γεωργικής χρήσης κατά πολυ μικρότερης κοκομετριας!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Τετ 25 Σεπ 2019, 15:50)

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 29
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Tomas » Πέμ 26 Σεπ 2019, 16:57

Καλησπερα αλλαχτηκε ο ζεολιθος εγινε αλλαγουλα και καναμε και τα τεστακια μας
Νο3 5
Po4 0,03
Kh 7.5
Ca 410
Mg 1350
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 26 Σεπ 2019, 17:01

Tomas έγραψε:
Πέμ 26 Σεπ 2019, 16:57
Καλησπερα αλλαχτηκε ο ζεολιθος εγινε αλλαγουλα και καναμε και τα τεστακια μας
Νο3 5
Po4 0,03
Kh 7.5
Ca 410
Mg 1350
Καλησπέρα Θωμα μου... Νομίζω ανεβασες σε λαθος θεμα :hahaha:

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 29
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Tomas » Πέμ 26 Σεπ 2019, 18:49

SweepingFish έγραψε:
Πέμ 26 Σεπ 2019, 17:01
Tomas έγραψε:
Πέμ 26 Σεπ 2019, 16:57
Καλησπερα αλλαχτηκε ο ζεολιθος εγινε αλλαγουλα και καναμε και τα τεστακια μας
Νο3 5
Po4 0,03
Kh 7.5
Ca 410
Mg 1350
Καλησπέρα Θωμα μου... Νομίζω ανεβασες σε λαθος θεμα :hahaha:
Ooops!! Σορρυ!!!!!
Thomas oikonomou

G.Frag
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από G.Frag » Παρ 27 Σεπ 2019, 00:03

SweepingFish έγραψε:
Τετ 25 Σεπ 2019, 15:40
G.Frag έγραψε:
Τετ 25 Σεπ 2019, 15:15
Έπεσα στο ενυδρείο σου και διάβασα λίγο τώρα για το κυανοβακτηριο. Θέλεις αν μπορείς να κάνεις μια σύνοψη. Μετρήσεων, σκευασμάτων και ρουτίνας;
Φυσικά.

Αρχικά να πω ότι είχα κυανό πάλι τον χειμωνα που μας πέρασε, αρχές του χρόνου. Μου κράτησε γύρω στις 3 εβδομάδες και έφυγε μόνο του χωρίς να κάνω καποια θεραπεία. Τότε τα νιτρικά ήταν στο 10, kh 8.3, mg 1350 και ca 430.

Αλλαγες νερού κάνω κάθε 15 μέρες 40%, πρόσθετα καθε 2 μερες για το mg και kh. Απο τοτε που έχει βγει το κυανό για δεύτερη φορά εχουν μειωθεί οι καταναλώσεις και προσθέτω καθε 4 με 5 μερες kh και mg. Ca σταθερό χωρίς κατανάλωση. Τα νιτρικά από τον Μάιο είναι σταθερά στο 25, kh 8.3 (τωρα το εχω κατεβάσει στο 7.5 σταδιακά), mg 1350 (1450 για εναν μήνα γιατί τράβαγε πολυ ο βράχος) και ca 430 χωρίς κατανάλωση.

Το κυανό λοιπόν ξαναβγήκε τέλος Ιούνη με αρχές Ιούλη. Στις αρχές του είχε γεμίσει τους βράχους, απο τον Αύγουστο έχει μεγάλη εξαρση στον αραγωνιτη μεχρι και σήμερα. Ωστόσο στους βράχους αρχίζει και υποχωρεί σιγά σιγά.

Κάποια θεραπεία δεν έχω δοκιμάσει λόγω των υψηλών θρεπτικών. Θελω πρωτα να τα κατεβάσω σταθερά στο 5, να υπάρχει γενικά μια σταθερότητα στις τιμές και μετα, αν δεν φυγει μόνο του να αρχίσω με chemiclean. Σκεφτομαι οτι ακομα και να φύγει με θεραπεία ενω εχω υψηλά θρεπτικά θα ξανα υπάρξει εξαρση στο μελλον.
Λοιπόν για αρχή να σου πω ότι δεν φταίνε τα Νο3 για το κυανοβακτηριο. Σαφώς και συμφωνώ σε μια μη φαρμακευτική διαχείριση. Σαν πρόσθετα μου ανέφερες τα Kh Ca Mg. Όχι βακτήρια πχ η κάποιο άλλο σκεύασμα που να συνδέεται με τη μείωση θρεπτικών λόγου χάρη. Δεν ανέφερες πουθενά τιμές Po4. Μεγάλη σημασία για τη βιολογία έχει η σχέση άνθρακα νιτρικών αλάτων και φωσφορικών αλάτων. Να πω άλλα δύο πράγματα για να τοποθετηθώ, μπορεί να ξαναεχουν γραφτεί, συγνώμη αν θα επαναληφθω. Το κυανοβακτηριο είναι μια ανισορροπία του βακτηριακού προφίλ σε ένα ενυδρείο. Μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή, κυρίως σε μη ώριμα ενυδρεια, όπου η βιολογική διήθηση δεν έχει ακόμη ωριμάσει. Δηλαδή τα βακτήρια προσπαθούν ακόμα να εγκατασταθούν, και τότε κανένας δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τον άλλο για τις πηγές τροφών που υπάρχουν στο σύστημα. Το κυανοβακτηριο έχει την ιδιαίτερη ότι είναι και φωτοσυνθετικό σαν άλγη αλλά τρέφεται και με πηγές άνθρακα όπως και τα βακτήρια. Συνεπώς αν ρίχνεις κάποια μορφή άνθρακα σαν τροφή για να μειωθούν τα θρεπτικά σου, επί της ουσίας ταιζεις το κυανοβακτηριο. Επίσης το πρόβλημα μπορεί να ενταθεί αν χρησιμοποιείς κάποιο προβιωτικο αλάτι. Η χρήση βακτηρίων θεωρώ ότι είναι σημαντική γιατί κατ' αυτόν τον τρόπο με αργό ρυθμό θα συναγωνιστείς τα κυανοβακτήρια με άλλα βακτήρια. Χωρίς να θέλω να μειώσω αλλά σκευάσματα θεωρώ ότι τα microbater 7 της brightwell και τα zeobak της korallen αξίζουν. Ένα σκεύασμα θα χρησιμοποιείς και θα δώσεις χρόνο, θέλουν τουλάχιστον 20 μέρες για να πούμε ότι ξεκίνησαν να εδραιώνονται. Γενικές ενέργειες αντιμετώπισης:
Α) Βγάζεις με συφωναρησμα οσο το δυνατόν περισσότερο
Β) αυξημένες αλλαγές νερού χρησιμοποιώντας RO / DI για το σπάσιμο του αλατιού
Γ) Αυξημένο σκιμμαρισμα (δεύτερο skimmer ή wet skimming)
Δ) Αυξημένη κυκλοφορία ροής.
Ε) μειωμένα ταισματα
Στ) Χρησιμοποιήση μέσων απορρόφησης οργανικών ουσιών
Ζ) Εκτονωνε τα ditritus από τους πόρους των βράχων ενώ τρέχεις το μηχανικό σου φίλτρο
Η) Ισως να βοηθούσε η χρήση ενός ATS με μακροφύκη για την αύξηση των εξαγωγών
I) Χαμηλή ποσότητα αραγωνιτη για να μην έχεις πολύ οργανική ουσία αποθηκευμένη, που μπορεί να εκτονωθεί.
Σημαντικός παράγοντας είναι η σταθερότητα και η υπομονή για να αντιμετωπισθεί. Όταν πατήσει καλά η βιολογία σου θα φύγει μέσα σε ένα βράδυ. Θα πήγαινα σε εβδομαδιαίες αλλαγές. Το συφωναρισμα να γίνεται συστηματικά με σωληνάκι αέρος.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην G.Frag for the post (total 2):
SweepingFish (Παρ 27 Σεπ 2019, 00:14) • niknik (Παρ 27 Σεπ 2019, 19:57)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Παρ 27 Σεπ 2019, 00:20

G.Frag έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 00:03
SweepingFish έγραψε:
Τετ 25 Σεπ 2019, 15:40


Φυσικά.

Αρχικά να πω ότι είχα κυανό πάλι τον χειμωνα που μας πέρασε, αρχές του χρόνου. Μου κράτησε γύρω στις 3 εβδομάδες και έφυγε μόνο του χωρίς να κάνω καποια θεραπεία. Τότε τα νιτρικά ήταν στο 10, kh 8.3, mg 1350 και ca 430.

Αλλαγες νερού κάνω κάθε 15 μέρες 40%, πρόσθετα καθε 2 μερες για το mg και kh. Απο τοτε που έχει βγει το κυανό για δεύτερη φορά εχουν μειωθεί οι καταναλώσεις και προσθέτω καθε 4 με 5 μερες kh και mg. Ca σταθερό χωρίς κατανάλωση. Τα νιτρικά από τον Μάιο είναι σταθερά στο 25, kh 8.3 (τωρα το εχω κατεβάσει στο 7.5 σταδιακά), mg 1350 (1450 για εναν μήνα γιατί τράβαγε πολυ ο βράχος) και ca 430 χωρίς κατανάλωση.

Το κυανό λοιπόν ξαναβγήκε τέλος Ιούνη με αρχές Ιούλη. Στις αρχές του είχε γεμίσει τους βράχους, απο τον Αύγουστο έχει μεγάλη εξαρση στον αραγωνιτη μεχρι και σήμερα. Ωστόσο στους βράχους αρχίζει και υποχωρεί σιγά σιγά.

Κάποια θεραπεία δεν έχω δοκιμάσει λόγω των υψηλών θρεπτικών. Θελω πρωτα να τα κατεβάσω σταθερά στο 5, να υπάρχει γενικά μια σταθερότητα στις τιμές και μετα, αν δεν φυγει μόνο του να αρχίσω με chemiclean. Σκεφτομαι οτι ακομα και να φύγει με θεραπεία ενω εχω υψηλά θρεπτικά θα ξανα υπάρξει εξαρση στο μελλον.
Λοιπόν για αρχή να σου πω ότι δεν φταίνε τα Νο3 για το κυανοβακτηριο. Σαφώς και συμφωνώ σε μια μη φαρμακευτική διαχείριση. Σαν πρόσθετα μου ανέφερες τα Kh Ca Mg. Όχι βακτήρια πχ η κάποιο άλλο σκεύασμα που να συνδέεται με τη μείωση θρεπτικών λόγου χάρη. Δεν ανέφερες πουθενά τιμές Po4. Μεγάλη σημασία για τη βιολογία έχει η σχέση άνθρακα νιτρικών αλάτων και φωσφορικών αλάτων. Να πω άλλα δύο πράγματα για να τοποθετηθώ, μπορεί να ξαναεχουν γραφτεί, συγνώμη αν θα επαναληφθω. Το κυανοβακτηριο είναι μια ανισορροπία του βακτηριακού προφίλ σε ένα ενυδρείο. Μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή, κυρίως σε μη ώριμα ενυδρεια, όπου η βιολογική διήθηση δεν έχει ακόμη ωριμάσει. Δηλαδή τα βακτήρια προσπαθούν ακόμα να εγκατασταθούν, και τότε κανένας δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τον άλλο για τις πηγές τροφών που υπάρχουν στο σύστημα. Το κυανοβακτηριο έχει την ιδιαίτερη ότι είναι και φωτοσυνθετικό σαν άλγη αλλά τρέφεται και με πηγές άνθρακα όπως και τα βακτήρια. Συνεπώς αν ρίχνεις κάποια μορφή άνθρακα σαν τροφή για να μειωθούν τα θρεπτικά σου, επί της ουσίας ταιζεις το κυανοβακτηριο. Επίσης το πρόβλημα μπορεί να ενταθεί αν χρησιμοποιείς κάποιο προβιωτικο αλάτι. Η χρήση βακτηρίων θεωρώ ότι είναι σημαντική γιατί κατ' αυτόν τον τρόπο με αργό ρυθμό θα συναγωνιστείς τα κυανοβακτήρια με άλλα βακτήρια. Χωρίς να θέλω να μειώσω αλλά σκευάσματα θεωρώ ότι τα microbater 7 της brightwell και τα zeobak της korallen αξίζουν. Ένα σκεύασμα θα χρησιμοποιείς και θα δώσεις χρόνο, θέλουν τουλάχιστον 20 μέρες για να πούμε ότι ξεκίνησαν να εδραιώνονται. Γενικές ενέργειες αντιμετώπισης:
Α) Βγάζεις με συφωναρησμα οσο το δυνατόν περισσότερο
Β) αυξημένες αλλαγές νερού χρησιμοποιώντας RO / DI για το σπάσιμο του αλατιού
Γ) Αυξημένο σκιμμαρισμα (δεύτερο skimmer ή wet skimming)
Δ) Αυξημένη κυκλοφορία ροής.
Ε) μειωμένα ταισματα
Στ) Χρησιμοποιήση μέσων απορρόφησης οργανικών ουσιών
Ζ) Εκτονωνε τα ditritus από τους πόρους των βράχων ενώ τρέχεις το μηχανικό σου φίλτρο
Η) Ισως να βοηθούσε η χρήση ενός ATS με μακροφύκη για την αύξηση των εξαγωγών
I) Χαμηλή ποσότητα αραγωνιτη για να μην έχεις πολύ οργανική ουσία αποθηκευμένη, που μπορεί να εκτονωθεί.
Σημαντικός παράγοντας είναι η σταθερότητα και η υπομονή για να αντιμετωπισθεί. Όταν πατήσει καλά η βιολογία σου θα φύγει μέσα σε ένα βράδυ. Θα πήγαινα σε εβδομαδιαίες αλλαγές. Το συφωναρισμα να γίνεται συστηματικά με σωληνάκι αέρος.
Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για απάντηση σου.
Ξέχασα να αναφέρω οτι χρησιμοποιώ βακτήρια... Ρίχνω μετά απο καθε αλλαγη νερου, οπως και άνθρακα και αντιφωσφορο στο σαμπ. Βακτήρια ρίχνω τα special blend απο τοτε που ξεκίνησε να τρέχει το ενυδρείο, τωρα θα τα αλλαξω σε αυτα της brightwell, microbacter 7.
Για τις αλλαγες νερού το σκεφτόμουν να τις κανω καθε εβδομάδα οσο χωράει το σαμπ, γιατί τώρα κάνω απο το κυρίως ενυδρείο.
Απο αυτα που μου λες τηρω τα Β Γ Δ Ε.
Μακροαλγη εχω χαετο αλλα δεν είχα καθόλου ανάπτυξη τον τελευταίο καιρο.
PO4 δεν εχω την δυνατότητα να κανω αξιόπιστη μέτρηση καθώς δεν έχω το κατάλληλο όργανο αλλα θα είναι υψηλά και αυτα.
Σε αυτό που λες για την βιολογία συμφωνώ. Πιστεύω ομως οτι αν πέσουν τα θρεπτικά θα φύγει και το κυανό διότι το ενυδρείο ηδη τρεχει 1 χρονο κοντα και θα μπορεί να σταθεί στα πόδια της η βιολογία... Μπορεί να κανω και λάθος σε αυτο. Προσπαθώ να εχω σταθερότητα το τελευταίο 2μηνο αλλα δεν βοηθανε και τα υψηλά, σχετικά θρεπτικά.

*Άνθρακα και αντιφως αλλαζω καθε μηνα.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
niknik (Παρ 27 Σεπ 2019, 19:57)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 241
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 27 Σεπ 2019, 10:06

*μην ξεχνάμε και την ποιότητα φάσματος του φωτιστικού, είναι ικανό και προκαλεί εξάρσεις αλγεων και κυανού, ειδικά όταν υπάρχει ανισορροπία θρεπτικων στο σύστημα!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος for the post (total 2):
SweepingFish (Παρ 27 Σεπ 2019, 13:07) • antegeia7 (Δευ 30 Σεπ 2019, 16:57)

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 64
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Rayden » Παρ 27 Σεπ 2019, 10:41

SweepingFish έγραψε:
Τετ 25 Σεπ 2019, 15:42
Παιδιά να ρωτήσω κάτι για τον ζεολιθο... Σαν υλικό να παρω της κοραλλεν τον ζεολιθο; Η αναλογία ειναι μισο γραμμάριο ανα λιτρο αρχικα και μετα 1 gr ανα λιτρο;
Αυτο δεν ειναι σωστο, τωρα το ειδα Γιαννη. Η αναλογια ειναι ιδια. 1 λιτρο ζεολιθος για 400 λιτρα νερο
Η ροη ειναι που αλλαζει. Ξεκινα με 50λιτρα/ωρα, σε 6-8 εβδομαδες αλλαζεις υλικο, αυξανεις τη ροη σε 100-200 λιτρα/ωρα, παλι αλλαγη υλικου σε 6-8 εβδομαδες και αυξανεις σε 200-400 λιτρα.

Αυτα βεβαια ειναι στο περιπου Γιαννη. Πρεπει να βλεπεις πως αντιδρουν τα κοραλια γιατι ακομα και η αρχικη ροη μπορει να αποδειχθει μεγαλη
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Παρ 27 Σεπ 2019, 13:07)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Παρ 27 Σεπ 2019, 13:06

Rayden έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 10:41
SweepingFish έγραψε:
Τετ 25 Σεπ 2019, 15:42
Παιδιά να ρωτήσω κάτι για τον ζεολιθο... Σαν υλικό να παρω της κοραλλεν τον ζεολιθο; Η αναλογία ειναι μισο γραμμάριο ανα λιτρο αρχικα και μετα 1 gr ανα λιτρο;
Αυτο δεν ειναι σωστο, τωρα το ειδα Γιαννη. Η αναλογια ειναι ιδια. 1 λιτρο ζεολιθος για 400 λιτρα νερο
Η ροη ειναι που αλλαζει. Ξεκινα με 50λιτρα/ωρα, σε 6-8 εβδομαδες αλλαζεις υλικο, αυξανεις τη ροη σε 100-200 λιτρα/ωρα, παλι αλλαγη υλικου σε 6-8 εβδομαδες και αυξανεις σε 200-400 λιτρα.

Αυτα βεβαια ειναι στο περιπου Γιαννη. Πρεπει να βλεπεις πως αντιδρουν τα κοραλια γιατι ακομα και η αρχικη ροη μπορει να αποδειχθει μεγαλη
Αρα στα 230 λιτρα καθαρα θα βαλω γυρω στο μισο κιλό ζεολιθο; Ο πιο κύριος λόγος που η ροη θα πρεπει να αλλάζει ετσι σιγα σιγα είναι διοτι αν μπει απο την αρχη σε φουλ ροη θα υπάρχει ο κίνδυνος να στεγνώσει τον υφαλο;

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 64
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από Rayden » Παρ 27 Σεπ 2019, 13:11

Σωστα, 600γρ περιπου.

Ναι Γιαννη για να μην στεγνωσει και τα παρεις ολα στα χερια
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Παρ 27 Σεπ 2019, 13:16)

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 25
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από niknik » Παρ 27 Σεπ 2019, 20:00

SweepingFish έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 00:20
G.Frag έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 00:03


Λοιπόν για αρχή να σου πω ότι δεν φταίνε τα Νο3 για το κυανοβακτηριο. Σαφώς και συμφωνώ σε μια μη φαρμακευτική διαχείριση. Σαν πρόσθετα μου ανέφερες τα Kh Ca Mg. Όχι βακτήρια πχ η κάποιο άλλο σκεύασμα που να συνδέεται με τη μείωση θρεπτικών λόγου χάρη. Δεν ανέφερες πουθενά τιμές Po4. Μεγάλη σημασία για τη βιολογία έχει η σχέση άνθρακα νιτρικών αλάτων και φωσφορικών αλάτων. Να πω άλλα δύο πράγματα για να τοποθετηθώ, μπορεί να ξαναεχουν γραφτεί, συγνώμη αν θα επαναληφθω. Το κυανοβακτηριο είναι μια ανισορροπία του βακτηριακού προφίλ σε ένα ενυδρείο. Μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή, κυρίως σε μη ώριμα ενυδρεια, όπου η βιολογική διήθηση δεν έχει ακόμη ωριμάσει. Δηλαδή τα βακτήρια προσπαθούν ακόμα να εγκατασταθούν, και τότε κανένας δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τον άλλο για τις πηγές τροφών που υπάρχουν στο σύστημα. Το κυανοβακτηριο έχει την ιδιαίτερη ότι είναι και φωτοσυνθετικό σαν άλγη αλλά τρέφεται και με πηγές άνθρακα όπως και τα βακτήρια. Συνεπώς αν ρίχνεις κάποια μορφή άνθρακα σαν τροφή για να μειωθούν τα θρεπτικά σου, επί της ουσίας ταιζεις το κυανοβακτηριο. Επίσης το πρόβλημα μπορεί να ενταθεί αν χρησιμοποιείς κάποιο προβιωτικο αλάτι. Η χρήση βακτηρίων θεωρώ ότι είναι σημαντική γιατί κατ' αυτόν τον τρόπο με αργό ρυθμό θα συναγωνιστείς τα κυανοβακτήρια με άλλα βακτήρια. Χωρίς να θέλω να μειώσω αλλά σκευάσματα θεωρώ ότι τα microbater 7 της brightwell και τα zeobak της korallen αξίζουν. Ένα σκεύασμα θα χρησιμοποιείς και θα δώσεις χρόνο, θέλουν τουλάχιστον 20 μέρες για να πούμε ότι ξεκίνησαν να εδραιώνονται. Γενικές ενέργειες αντιμετώπισης:
Α) Βγάζεις με συφωναρησμα οσο το δυνατόν περισσότερο
Β) αυξημένες αλλαγές νερού χρησιμοποιώντας RO / DI για το σπάσιμο του αλατιού
Γ) Αυξημένο σκιμμαρισμα (δεύτερο skimmer ή wet skimming)
Δ) Αυξημένη κυκλοφορία ροής.
Ε) μειωμένα ταισματα
Στ) Χρησιμοποιήση μέσων απορρόφησης οργανικών ουσιών
Ζ) Εκτονωνε τα ditritus από τους πόρους των βράχων ενώ τρέχεις το μηχανικό σου φίλτρο
Η) Ισως να βοηθούσε η χρήση ενός ATS με μακροφύκη για την αύξηση των εξαγωγών
I) Χαμηλή ποσότητα αραγωνιτη για να μην έχεις πολύ οργανική ουσία αποθηκευμένη, που μπορεί να εκτονωθεί.
Σημαντικός παράγοντας είναι η σταθερότητα και η υπομονή για να αντιμετωπισθεί. Όταν πατήσει καλά η βιολογία σου θα φύγει μέσα σε ένα βράδυ. Θα πήγαινα σε εβδομαδιαίες αλλαγές. Το συφωναρισμα να γίνεται συστηματικά με σωληνάκι αέρος.
Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για απάντηση σου.
Ξέχασα να αναφέρω οτι χρησιμοποιώ βακτήρια... Ρίχνω μετά απο καθε αλλαγη νερου, οπως και άνθρακα και αντιφωσφορο στο σαμπ. Βακτήρια ρίχνω τα special blend απο τοτε που ξεκίνησε να τρέχει το ενυδρείο, τωρα θα τα αλλαξω σε αυτα της brightwell, microbacter 7.
Για τις αλλαγες νερού το σκεφτόμουν να τις κανω καθε εβδομάδα οσο χωράει το σαμπ, γιατί τώρα κάνω απο το κυρίως ενυδρείο.
Απο αυτα που μου λες τηρω τα Β Γ Δ Ε.
Μακροαλγη εχω χαετο αλλα δεν είχα καθόλου ανάπτυξη τον τελευταίο καιρο.
PO4 δεν εχω την δυνατότητα να κανω αξιόπιστη μέτρηση καθώς δεν έχω το κατάλληλο όργανο αλλα θα είναι υψηλά και αυτα.
Σε αυτό που λες για την βιολογία συμφωνώ. Πιστεύω ομως οτι αν πέσουν τα θρεπτικά θα φύγει και το κυανό διότι το ενυδρείο ηδη τρεχει 1 χρονο κοντα και θα μπορεί να σταθεί στα πόδια της η βιολογία... Μπορεί να κανω και λάθος σε αυτο. Προσπαθώ να εχω σταθερότητα το τελευταίο 2μηνο αλλα δεν βοηθανε και τα υψηλά, σχετικά θρεπτικά.

*Άνθρακα και αντιφως αλλαζω καθε μηνα.
Το ότι αλλάζεις κάθε μήνα τον αντιφωσφωρο δεν λέει κάτι. Αυτό είπε και ο Γιώργος, ανισοροποια. Πόσο αντιφωσφωρο έχεις βάλει? "Πιθανών, να θέλει αύξηση η συντομότερη αλλαγή Γιάννη.
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Παρ 27 Σεπ 2019, 20:21

niknik έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 20:00
SweepingFish έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 00:20


Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για απάντηση σου.
Ξέχασα να αναφέρω οτι χρησιμοποιώ βακτήρια... Ρίχνω μετά απο καθε αλλαγη νερου, οπως και άνθρακα και αντιφωσφορο στο σαμπ. Βακτήρια ρίχνω τα special blend απο τοτε που ξεκίνησε να τρέχει το ενυδρείο, τωρα θα τα αλλαξω σε αυτα της brightwell, microbacter 7.
Για τις αλλαγες νερού το σκεφτόμουν να τις κανω καθε εβδομάδα οσο χωράει το σαμπ, γιατί τώρα κάνω απο το κυρίως ενυδρείο.
Απο αυτα που μου λες τηρω τα Β Γ Δ Ε.
Μακροαλγη εχω χαετο αλλα δεν είχα καθόλου ανάπτυξη τον τελευταίο καιρο.
PO4 δεν εχω την δυνατότητα να κανω αξιόπιστη μέτρηση καθώς δεν έχω το κατάλληλο όργανο αλλα θα είναι υψηλά και αυτα.
Σε αυτό που λες για την βιολογία συμφωνώ. Πιστεύω ομως οτι αν πέσουν τα θρεπτικά θα φύγει και το κυανό διότι το ενυδρείο ηδη τρεχει 1 χρονο κοντα και θα μπορεί να σταθεί στα πόδια της η βιολογία... Μπορεί να κανω και λάθος σε αυτο. Προσπαθώ να εχω σταθερότητα το τελευταίο 2μηνο αλλα δεν βοηθανε και τα υψηλά, σχετικά θρεπτικά.

*Άνθρακα και αντιφως αλλαζω καθε μηνα.
Το ότι αλλάζεις κάθε μήνα τον αντιφωσφωρο δεν λέει κάτι. Αυτό είπε και ο Γιώργος, ανισοροποια. Πόσο αντιφωσφωρο έχεις βάλει? "Πιθανών, να θέλει αύξηση η συντομότερη αλλαγή Γιάννη.
85gr περίπου βάζω.

Για να τα συμμαζεψουμε λιγο, να αναφερω κάποια πράγματα από τα οποία πιστεύω ότι προκλήθηκε η ανισορροπία που έχω εδω και μήνες.
Καταρχάς, Η αντλία του σκιμμερ που δεν αναπνέει σωστά μεσα στο σαμπ και άρα δεν δουλεύει στο φουλ της αποδοτικοτητας του το σκιμμερ.
Η κακη κυκλοφορία. Εχω 2 κυκλοφορητες 6.000 λιτρα(χωρις controller, της sun sun ειναι) και δεν εχω τοσο καλη κυκλοφορία σε ολο το ενυδρείο.
Επίσης η αντλία επ. ειναι 1300ltr/h που πιθανόν να δουλεύει χαμηλότερα απο θεμα απόδοσης(γυρω στα 1100ltr/h).
Ο λαθος φωτισμός, εδω και 6 μήνες εχω λάθος φάσμα στο φωτιστικο που δεν την παραμικρή ανισορροπία είχα τεράστια εξαρση σε αλγη και κυανό.

Οι αναβαθμίσεις που σκέφτομαι να κάνω είναι οι εξής: Φωτιστικο το οποίο την Δευτέρα θα το εχω καθως και τον ριακτορα ζεολιθου τον οποίο θα φτιάξω μέσα στο σκ.
Επόμενη αναβάθμιση θα είναι το σαμπ. Θα κανω ενα μεγαλύτερο ωστε να υπάρχει και σωστότερη ροή του νερού μεταξύ ενυδρείο-σαμπ και για να δωσω χωρο στην αντλία του σκιμμερ. Επισης θα παρω και μια jebao για να αντικαταστήσω την τωρινή αντλία επ.
Τελευταία αναβάθμιση θα είναι ο rw15 στην θεση των 2 που εχω τωρα. Αυτα θα γίνουν σιγα σιγα (μεσα στο επόμενο δίμηνο μερικά απο αυτά που θα αρχιζω να βλεπω και την αλλαγη στο ενυδρείο λογω πτώσης των θρεπτικών, το νεο φως κλπ).
Γενικα προσπαθώ να αλλάξω τις λαθος επιλογές που ειχα κανει απο θεμα εξοπλισμού μήπως στρώσει σιγα σιγα το ενυδρείο.

*Αφού θα μπει ο ριακτορας ζεολιθου δεν θα χρειαστεί να βγει ο αντιφωσφωρος;

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 25
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από niknik » Παρ 27 Σεπ 2019, 21:23

Οκ, βρέθηκαν οι αιτίες, 85γρ?πόσα λίτρα είσαι? Ναι θα βγει, μόλις δουλέψει στο φουλ του.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην niknik για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Παρ 27 Σεπ 2019, 21:39)
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Παρ 27 Σεπ 2019, 21:40

niknik έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 21:23
Οκ, βρέθηκαν οι αιτίες, 85γρ?πόσα λίτρα είσαι? Ναι θα βγει, μόλις δουλέψει στο φουλ του.
220 περίπου

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 25
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από niknik » Παρ 27 Σεπ 2019, 21:54

Εγώ θα έβαζα 200 για αρχη.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην niknik για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Παρ 27 Σεπ 2019, 21:56)
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 538
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρωτο θαλασσινο ενυδρειο

Δημοσίευση από SweepingFish » Παρ 27 Σεπ 2019, 21:58

niknik έγραψε:
Παρ 27 Σεπ 2019, 21:54
Εγώ θα έβαζα 200 για αρχη.
Θα δοκιμάσω να το αυξήσω. Ευχαριστώ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”