Gmarbel's Reef tank

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 02 Σεπ 2018, 17:36

Εφτασε ο καιρός να παρουιάσω το ενυδρείο μου. Βρισκεται στο ξεκίνημα αν και ασχολουμαι αρκετά χρόνια με το reef. To ενυδρείο είναι τοποθετημένο στο σαλόνι και προέρχεται απο παλιό χομπίστα. Ειναι rimlees με 15αρι τζάμι και διπλο πάτο, πάνω στον οποιο έχει τοποθετηθεί λευκό Plexi glass μιας και είναι barebottom (και θα παραμήνει!!), Η πλάτη είναι βαμμενη με πλαστικό χρωμα με αποχρωση ''Ωκεανός'' της vivechrom. Εχει υπερχέιληση diy στο πλάι και είναι τριφατσο.

Είδος ενυδρείου: reef
Διαστάσεις δεξαμενής: 120x80 x50 (Η) cm
Πόσο καιρό λειτουργει το ενυδρείο: 2.5 μήνες
Συνολικά λίτρα: 550λτ
Sump (ναι/όχι): ναι
Skimmer: coral box D700
Φωτισμός: προς το παρόν PopularGrow led wifi 165w σε 24ώρο πρόγραμμα Σύντομα αναμένω 1 Orphek Atlantik V4
Κυκλοφορία: 2x jecod cross flow cp-40, jecod 4000lt επιστροφή
Υπόλοιπος εξοπλισμός: Ριάκτορες με AF carbon και αντιφώσφορο,
Αναπλήρωση coral box
Jebao rw-4 στο σαμπ για κυκλοφορία + αεραντλία για τις άλγες (caulerpa + haeto)

προβολέας led 30w 6500K στο sump για τις άλγες με φωτοπερίοδο 21:00-09:00
θερμαντικό σώμα eheim 300w
ψυκτικό Arctica 150
αντίστροφη όσμωση 5 σταδίων με 150αρα μεμβράνη

Ρουτίνες συντήρησης (αλλαγές νερού, πρόσθετα κλπ): αλλαγή νερού 50λτ κάθε εβδομάδα με tropic marin pro ή AF reef salt, ΑF pro bio s καθημερινά, AF NP pro καθημερινά, βακτήρια special blend σε κάθε αλλαγή
Ριάκτορας ασβεστίου: οχι (ίσως στο μέλλον)
Δοσομετρική αντλία(Ναι/Οχι): ναι grotech με υλικά και ιχνοστοιχέια της Fauna marine

ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ

Ιχθύες(είδη και αριθμός): 2 ocellaris clownfish, A. phalena, P. squamipinnis male, Z. flavescens, Siganus virgatus, C. bispinosa, C cyanopleura, 4 C. virdis
Ασπόνδυλα(είδη και αριθμός): 2 L. amboinensis, 40 Trochus, turbo, tectus
Κοράλλια(είδη και αριθμός):
Soft corals: hairy mashroom, ricordea, sponges, bubble tip red, green anemone
LPS: wellsoephyllia, ephyllia ancora, caulastrea
SPS: acropora, montipora, seriatopora hytrix, poccilopora, stylophora, pavona, turbinaria
Ρουτίνες συντήρησης ιχθύων-κοραλλιών
(τάισμα, πρόσθετα): Artemia frozen + AF VitaF (κάθε εβδομάδα), ocean nutrition formula 2 pellet, formula 2 flakew, prime reef, spirullina flakes (καθημερινά ένα είδος την ήμερα εναλλασονται), νεοεκκολαφθησα αρτέμια μια φορά τον μήνα


ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΕΣΤ

(συμπληρώστε τις τιμές και με τι τεστ μετράτε και πόσο συχνά)


Αλατότητα:1.026
PH: 8.2-8.4 (πεχάμετρο τσέπης)
KH: 7.8 salifert μετραω καλθε 2 μέρες αυτή τη περίοδο
ΝΗ3/NH4:0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 1-2 salifert μέτρηση κάθε εβδομάδα
PO4: 0.03-0.04 (hanna ULP τιμές 10-15 ppb) μετράω κάθε εβδομάδα
Ca: 400 salifert μετράω 2 φορ΄ς την εβδομάδα αυτη τη περίοδο
Mg:1350 salifert μετράω 2 φορές την εβδομάδα μιας και υπάρχει εντονη αναπτυξη κοραλλίνης και θέλω να το ανεβάσω λίγο
Θερμοκρασία: 26.5 controller stc-1000



Άλλες πληροφορίες για το σύστημα:
τα ψαρια και καποια απο τα κοράλια προϋπηρχαν απο προηγούμενο set up.
σιγά σιγά θα αρχίσει το στοκάρισμα με καποια ψάρια (στο νου μoυ έχω Gramma loreto,Nemateleotris magnifica, Escenius bicolor, ενα κοπαδι P. squamipinnis, Blue tank, A. japonicus) και κοράλια που θέλω να μπουν, κυρίως sps. (σε λίγες μέρες θα βάλω αναλογη αγγελία ζήτησης)
Αναμένω εναγωνίως το καινουριο φωτιστικό μιας και εχω διαβάσει εξαιρετικές κριτικές. Για αρχη θα βάλω ενα πάνελ αλλα αργοτερα αν απαιτηθεί (απο το μεγεθος των κοραλιών κυριως) θα μπει και δευτερο.




ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
Συνημμένα
IMG_20180827_151810 2.jpg
IMG_20180825_210922 2.jpg
IMG_20180825_210914 2.jpg
IMG_20180825_210819 2.jpg
IMG_20180827_151734 2.jpg
IMG_20180827_151740 2.jpg
IMG_20180827_151802 2.jpg
IMG_20180827_151810 2.jpg


Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Karlos » Κυρ 02 Σεπ 2018, 17:39

Ωραια κατασκευή!Καλογεμιστο να είναι.με το νεο φωτιστικό θα είναι άλλη φάση
Keep Reefing! :fish4:

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 23
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Rayden » Κυρ 02 Σεπ 2018, 18:09

Πολυ ωραιο.

Άβαταρ μέλους
Ναταλία
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 795
Εγγραφή: Δευ 26 Φεβ 2018, 21:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 134 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Ναταλία » Κυρ 02 Σεπ 2018, 18:54

Υπέροχο!

Panioul
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Panioul » Κυρ 02 Σεπ 2018, 20:13

Πάρα πολύ ωραίο ενυδρείο και πολύ όμορφο και τακτοποιημένο ντουλάπι για το sump!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 02 Σεπ 2018, 20:51

Καλώς μας ήρθε ο ύφαλος σου Γιωργο, σου εύχομαι καθε επιτυχία και να τον χαρείς απολαμβάνοντας τον καθημερινά!

Πολύ όμορφος φιλαρακι, ευάερος με χαμηλό scape,"δένοντας" αρμονικά στο σύνολο!

Πανέμορφο και πολύ περιποιημένο ειναι και το σαμπ, οπως και ο χώρος αποθήκευσης των σκευασμάτων...

Πολύ χαίρομαι οταν βλέπω περιποιημένα ενυδρεία, δείχνουν θέληση και αγάπη για το χόμπι!

Πες μου αν θέλεις εντυπώσεις για τους κυκλοφορητές, τους εχει καιρό, κανουν θόρυβο, τι δύναμη έντασης σε μήκος έχουν συγκριτικά με τους sw ή rw 15 ή 8 ;

Η πλαινη τους στόχευση σε τι πλάτος έντασης κυμαίνεται;

Καλη συνεχεια να εχεις.

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 02 Σεπ 2018, 21:52

ευχαριστώ για τα σχόλια...
ναι το φωτιστικό το περιμενω σαν τα παιδιά τον Αι βασίλη...και αν ισχύουν τα χ΄ρωματα που βγαζει στα ενυδρια που εχω δει ....θα τρίβω τα μάτια μου...

το σαμπ θέλει λιγη δουλεια ακόμα..να συμμαζέψω τα σωληνάκια των δοσομετρητών και να φύγει λιγος βράχος οταν με το καλο ωριμάσει στο main μιας και ξκίνησα με νεκρό..

το συμμαζεμένο και λειτουργικο σαμπ είναι απωθημένο ( ο @Voas με καταλαβαίνει σίγουρα).

το scape εγινε αυτόματα...σε μόλις 10 λεπτά...το χέρι πηγαινε μόνο του... είναι οντως αεράτο αν και απο τις φωτογραφίες δεν φαινεται καλά... ομορφο αποτελεσμα και φυσικό τόσο για reef οσο και για fish only

το ενυδρείο είναι περιποιημένο και το προσαπθώ τουλαχιστον( και εδώ μιλάει η ''εμπειρία'')..εχω αλλαξει 3 ενυδρεία μεχρι να φτάσω σε αυτό με επιτυχίες και αποτυχίες. Δεν εφταιγα απαραιτητα εγω για τις αλλαγές αλλα οι μετακομίσεις...αλλα αυτο μου έδωσε την ευκαιρία να πειραματιστώ και να φτάσω στο τωρινο απο το οποιο περιμμένω πολλά ειναι η αλήθεια...
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 02 Σεπ 2018, 22:21

οι κυκλοφορητές με εχουν βγαλει ασπροπρόσωπο τουλαχιστον μεχρι τώρα... απαλλαχτηκα απο τους πλαϊνούς αντιαισθητικούς που επιαναν χωρο και όγκο. ηθελα να το καμαρώνω απο πατου χωρις να πεφτει το μάτι μου σε αυτούς και η λύη ηταν οι συγκεκριμένοι...σσυμαζζεμένοι αλλα και απλωμένοι ωστε να καλυπτουν ολο το μήκος...και ευκολοι στη ρυθμισει μεσω wifi. δεν ξέρω αν είναι ευκολοι στο καθαρισμα μιας και δεν τους εχω καθαρίσει ακόμα... θα το δουμε στη πορεία...

εχουν μηκος 30 εκ. ο καθλενας επομένως το μηκος των 60εκ το καλύπτουν ανετα...
θα τους συγκρινα με τους rw15 ...(εχω και τετοιον απο το προηγουμενο setup). o rw νομίζω δίνει πιο πολύ ένταση σε μήκος αλλα οχι σε πλατος... εννοω οτι ο rw θα επρεπε να μπει στο πλαϊνο τζαμι για να αποδώσει και οχι στο πίσω (φυσικά οχι ενας) αλλα και πάλι σε 80 εκ πλάτος θα ηταν λίγος..
Οι συγκεκριμενοι δίνουν καλή ενταση...την πρωτη μέρα πλυμμηρισα λίγο καθως τους ρυθμιζα.
στο μελλον που θα μεγαλώσουν τα κοράλια δεν ξέρω αν θα είναι αρκετοι ή θα χρειαστουν ενισχυση.. γενικά μαρέσει η κυκλοφορία...και σε bb παιζεις ανετα...
ενα αλλο καλο είναι οτι δεν αφήνουν ακαλυπτη την επιφάνεια απο κάτω τους.. (μπορείς να αλλαξεις τη φορά που γυρίζουν οι προπέλες) ετσι καλύπτουν και τον βράχο απο πίσω...αλλα και την επιφάνεια του ενυδρείου την καλύπτουν ανετα μιας και πουθενα δεν υπάρχει φιλμ
Επίσης επειδή είναι μικρο το πλατος τους δεν κάνουν σκιά απο κάτω τους...
αλλα και η ανεση της wifi ρυθμισης είναι στα +. Ενναλασεται σε 24ωρη βάση η ροή με διαφορα στυλ και εντασεις και τα κοράλια και ψάρια δεν ξέρουν απο που τους έρχεται καθε φορά... και φυσικά αν βαριεσαι μπορείς να παιζεις με τις ροές και τα κύμματα... ετσι το ενυδρέιο γίνεται διαδραστικο ;)

Γενικά το αναφέρουν και στα σαιτ οτι δεν μπορείς να συγκρίνεις την ροή τους με τους κλασικκους κυκλοφορητές γιατι έχουν αλλη φιλοσοφία. και ισχυει
Εγω βέβαια να πω την αλήθεια τους περιμενα πιο δυνατούς....αλλα οπως είπα μαρεσει το κύμα... αν και σε πληρη ενταση σηκώνονται λίγο ''σουζα''...

Τελος, απο θορύβο τίποτα... οι rw νομίζω ακουγονται περισσότερο
Γιώργος :drinkingbuddies:

Μακης68
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 650 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Μακης68 » Κυρ 02 Σεπ 2018, 23:25

Παρα πολυ ωραιο Γιωργο! Καλογεμιστο και απροβληματιστο!!
:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
freediver
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 16:36
Τοποθεσία: Βόλος
Έχει βάλει Like: 124 times
Του έχουν βάλει Like: 137 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από freediver » Δευ 03 Σεπ 2018, 07:56

Πολύ όμορφη δουλειά, προσεγμένη τόσο στο στήσιμο, όσο και στη φροντίδα. Καλά επιλεγμένος εξοπλισμός. Το αποτέλεσμα σε δικαιώνει. Μπράβο.
Γιάννης

Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από nasos » Δευ 03 Σεπ 2018, 08:48

Πολύ όμορφο Γιώργο και με το νέο φωτιστικό που περιμένεις θα δεις απίστευτα χρώματα.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 03 Σεπ 2018, 10:09

Όμορφα και νοικοκυρεμένα πράγματα.
Σε λίγο καιρό βλέπω διαγωνισμό για το ποιός έχει το πιο νοικοκυρεμένο σαμπ.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Παρ 05 Οκτ 2018, 10:37

καλημέρα, εχω καιρό να κάνω ενα update.
Λοιπόν σχεδόν ολα βαινουν καλώς...
1. Μπήκαν κάποια κοράλια που πάνε εξαιρετικά...
2. Μπήκαν τα περισσότερα ψάρια που ήθελα (απομένουν 2 ταγκ) και είνια καλά προς το παρόν. Ομως οι ανθιες είχαν ικ, καραντίνα δεν είχα και ενώ αυτές είναι μια χαρά (8/10) κόλλησαν ικ τα υπόλοιπα (κυρίως το yellow tang & το foxface) αλλα πλέον είναι καλύτερα.
Σε αυτό μπορει να επαιξε ρόλο και η θερμοκρασία που έπεσε καθώς εβγαλα το chiller και πήρε μπρος ο θερμαντήρας αλλα για λογους οικονομιάς τον είχα ρυθμίσει (απο πέρσι) στους 25-26 απο 26-27 που ήταν πριν 9με το chiller). Ανέβασα τη θερμοκρασία στο 26-27 πλέον και αρχισε τάισμα 2 φορές την ημέρα (και για τις ανθιες) με προσθήκη βιταμινών ή σκορδόζουμου. σιγά σιγά καθαρίζουν ενω δεν εχασαν ποτε την ορεξη και διαθεσή τους.
3. Είχα μια εξαρση κυανού (σαν φρεσκο ενυδρείο). Ειπα να δοκιμάσω αλλα βακτηρια και προσθεσα mb7. To κυανό εφυγε αλλα δεν ξέρω αν φταινε αυτά ή εκανε τελικά τον κύκλο του.
4. Ενώ ειχα καθαρίσει με τη διατομικλή στον πυθμένα εμφανιστηκε ξάνα και εχει κατσικωθεί..Προσθεσα μια dollabella η οποια άνει φιλοτιμή προσπάθεια αλλα μεσα σε 2 μερές το πολύ οπου καθαρίζει ξαναεμφανιζεται. Θρεπειτικά δεν εχω σε τετοιο βαθμό για να τη δικαιολογεί και πιστεύω οτι φταιει το φάσμα του φωτιστικού.
5. Οι τιμές εχουν σταθεροποιηθεί με τις δοσομετρικές.
6. Σταματησα το ΝP pro της AF και ξεκίνησα ΝΟPOX της RedSea. 3 ml στην αρχη αλλα καθώς μπηκαν τα ψάρια και αρχισα το ταισμα πρωί βράδυ πήγα στα 5 ml την ημέρα. Ειναι στο πλάνο να πάρω μια δοσομετρική για είναι κουραστικό να μετράω ml κάθε μέρα. Πολύ αποτελεσματικό προιόν φάινεται ενώ ελέγχει καλά και τα φωσφορικά (αν και συνεχίζω να χρησιμοποιώ αντιφώσφορο). Πλέον νιτρικά εχω στο 1 και φωσφορικά 0.03-0.04. (Δεν ξέρω αν αυτή η αναλογία πυροδοτεί τη διατομική). Οι άλγες στο σαμπ έχουν περιορισμένη ανάπτυξη πλέον
7. Θέλω να προσθέσα μερικά σαλιγκάρια ακομά για να την ελεγξουν καλύτερα.
8. Αρχισα σιγά σιγά να αφαιρω τον βράχο απο το σαμπ γιατί κρατα βρωμια στον πυθμένα και θα με πηγαίνουν πίσω στον έλεγχο των θρεπτικών
9. Απο στιγμή σε στιγμή περιμένω τα φωτιστικά (orphek atlantik v4 gen2). Μόλις τα στησω θα κάνω αναλυτική παρουσίαση..
10. Πρεπει να βρώ μια φωτογραφική της προκοπής να βγαλω καμια φωτογραφία της προκοπής
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Σάβ 06 Οκτ 2018, 00:14

Gmarbel έγραψε:
Παρ 05 Οκτ 2018, 10:37
καλημέρα, εχω καιρό να κάνω ενα update.
Λοιπόν σχεδόν ολα βαινουν καλώς...
1. Μπήκαν κάποια κοράλια που πάνε εξαιρετικά...

Καλοριζικα να ειναι, εύχομαι να τα δεις δέντρα!

2. Μπήκαν τα περισσότερα ψάρια που ήθελα (απομένουν 2 ταγκ) και είνια καλά προς το παρόν. Ομως οι ανθιες είχαν ικ, καραντίνα δεν είχα και ενώ αυτές είναι μια χαρά (8/10) κόλλησαν ικ τα υπόλοιπα (κυρίως το yellow tang & το foxface) αλλα πλέον είναι καλύτερα.
Σε αυτό μπορει να επαιξε ρόλο και η θερμοκρασία που έπεσε καθώς εβγαλα το chiller και πήρε μπρος ο θερμαντήρας αλλα για λογους οικονομιάς τον είχα ρυθμίσει (απο πέρσι) στους 25-26 απο 26-27 που ήταν πριν 9με το chiller). Ανέβασα τη θερμοκρασία στο 26-27 πλέον και αρχισε τάισμα 2 φορές την ημέρα (και για τις ανθιες) με προσθήκη βιταμινών ή σκορδόζουμου. σιγά σιγά καθαρίζουν ενω δεν εχασαν ποτε την ορεξη και διαθεσή τους.

Μια χαρά, πολύ καλα εκανες, Μακαρι να ειναι παροδικό και να καθαρίσουν, πιο είδος ανθιας έβαλες, τρώνε φλεικς;

3. Είχα μια εξαρση κυανού (σαν φρεσκο ενυδρείο). Ειπα να δοκιμάσω αλλα βακτηρια και προσθεσα mb7. To κυανό εφυγε αλλα δεν ξέρω αν φταινε αυτά ή εκανε τελικά τον κύκλο του.

Ίσως οφείλετε και στην πτώση της θερμοκρασίας στην ατμόσφαιρα, σε οτι αφορά τον μικρο κύκλο έξαρσης...

Αντίστοιχο φαινόμενο αντιμετώπισα και εγω αυτές τις μερες !

Εκανες ταιμ αουτ μεταξυ της εναλλαγής των βακτηρίων;

4. Ενώ ειχα καθαρίσει με τη διατομικλή στον πυθμένα εμφανιστηκε ξάνα και εχει κατσικωθεί..Προσθεσα μια dollabella η οποια άνει φιλοτιμή προσπάθεια αλλα μεσα σε 2 μερές το πολύ οπου καθαρίζει ξαναεμφανιζεται. Θρεπειτικά δεν εχω σε τετοιο βαθμό για να τη δικαιολογεί και πιστεύω οτι φταιει το φάσμα του φωτιστικού.

Μήπως εννοείς η ένταση του φωτιστικού, αυξήθηκε καθόλου;

5. Οι τιμές εχουν σταθεροποιηθεί με τις δοσομετρικές.

Σούπερ πολύ σημαντικό η σταθερότητα
!


6. Σταματησα το ΝP pro της AF και ξεκίνησα ΝΟPOX της RedSea. 3 ml στην αρχη αλλα καθώς μπηκαν τα ψάρια και αρχισα το ταισμα πρωί βράδυ πήγα στα 5 ml την ημέρα. Ειναι στο πλάνο να πάρω μια δοσομετρική για είναι κουραστικό να μετράω ml κάθε μέρα. Πολύ αποτελεσματικό προιόν φάινεται ενώ ελέγχει καλά και τα φωσφορικά (αν και συνεχίζω να χρησιμοποιώ αντιφώσφορο). Πλέον νιτρικά εχω στο 1 και φωσφορικά 0.03-0.04. (Δεν ξέρω αν αυτή η αναλογία πυροδοτεί τη διατομική). Οι άλγες στο σαμπ έχουν περιορισμένη ανάπτυξη πλέον

Μια χαρά εισαι εκει, ιδανικά!

7. Θέλω να προσθέσα μερικά σαλιγκάρια ακομά για να την ελεγξουν καλύτερα.

Πολύ καλα θα κανεις και ένας ολοθουριος θα βοηθούσε αρκετά!

8. Αρχισα σιγά σιγά να αφαιρω τον βράχο απο το σαμπ γιατί κρατα βρωμια στον πυθμένα και θα με πηγαίνουν πίσω στον έλεγχο των θρεπτικών

Πολύ σωστή κίνηση αυτή, συμφωνώ και ειναι κατι που το επισημαίνω οταν το βλέπω συνέχεια!


9. Απο στιγμή σε στιγμή περιμένω τα φωτιστικά (orphek atlantik v4 gen2). Μόλις τα στησω θα κάνω αναλυτική παρουσίαση..

Περιμένω με ανυπομονησία, εχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές!

10. Πρεπει να βρώ μια φωτογραφική της προκοπής να βγαλω καμια φωτογραφία της προκοπής
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ ........Μακαρι βρε Γιωργο..

Να εισαι καλα, καλό βράδυ!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Σάβ 06 Οκτ 2018, 09:21

squamipinis εβαλα.... εγγύηση..πάντα τρώνε εύκολα τουλαχιστον οι περισσότερες.. και σιγά σιγά παρακινουνται και τρώνε όλες...
οταν λες ταιμ αουτ μεταξύ των βακτηριών τι εννοεις? (εγώ τα χρησιμοποιώ ενναλαξ με τα special plend).
ολουθουριο πού να τον βάλω στο barebattom?

Για να δουλεψει ο βραχος στο σαμπ πρπει να έχεις χώρο να τον εχεις αεράτα και πολύ κυκλοφορία... Στηβαζοντας τον εναν πάνω στον αλλο γινεται ενα νταμάρι και οση κυκλοφορία και να εχεις δεν επαρκει για να καθαρίζει τον πυθμένα

συνδεσα στο wifi τα φωτιστικά και τα δοκίμασα...τώρα πρεπει να κάνω την παλικαρια να τα κρεμάσω...και μετά φωτογραφηση...
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Σάβ 06 Οκτ 2018, 09:56

Gmarbel έγραψε:
Σάβ 06 Οκτ 2018, 09:21
squamipinis εβαλα.... εγγύηση..πάντα τρώνε εύκολα τουλαχιστον οι περισσότερες.. και σιγά σιγά παρακινουνται και τρώνε όλες...


Α ωραία, μια χαρά απο τις πιο ανθεκτικές της οικογενείας!

οταν λες ταιμ αουτ μεταξύ των βακτηριών τι εννοεις? (εγώ τα χρησιμοποιώ ενναλαξ με τα special plend).
ολουθουριο πού να τον βάλω στο barebattom?

Συνήθως οταν αλλάζουμε εταιρία βακτηρίων, κανουμε μια παύση χορήγησης τους για 15 ημέρες...

Ετσι διασφαλίζουμε μια ομαλή εισαγωγή στην δεξαμενή των νέων βακτηρίων μας, δημιουργώντας καινούργιες αποικίες ωφέλιμων!

Η ενναλαξ χρήση βακτηρίων, δεν νομιζω να σε οφελεί πουθενά, αντιθέτως μπορει να σου δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα, με ανισορροπίες πληθυσμών, βακτηριακές μόλυνσης με συνέπεια το r/s.t.n!

Με τον ολοθουριο το σκέφτηκα μετα οτι δεν εχεις αραγωνιτη, αλλα με πήρε ο ύπνος και το ξέχασα.......Χαχαχαχαχαχαχαχ



Για να δουλεψει ο βραχος στο σαμπ πρπει να έχεις χώρο να τον εχεις αεράτα και πολύ κυκλοφορία... Στηβαζοντας τον εναν πάνω στον αλλο γινεται ενα νταμάρι και οση κυκλοφορία και να εχεις δεν επαρκει για να καθαρίζει τον πυθμένα

Εαν εχεις συγκριτικά με τα λίτρα σου μια σωστή αναλογία ζωντανού βραχου στο main, δεν υπάρχει λόγος υπάρξεις στο σαμπ, περισσότερη βρόμα με οτι συνεπάγεται, για την συνολική ευημερία του υφάλου!

συνδεσα στο wifi τα φωτιστικά και τα δοκίμασα...τώρα πρεπει να κάνω την παλικαρια να τα κρεμάσω...και μετά φωτογραφηση...

Με το καλό σου εύχομαι Γιωργο, αναμένουμε να δούμε το όπλο, θα ανεβάσει πολλες ταχύτητες αλλα και επίπεδο ο ύφαλος σου!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Σάβ 06 Οκτ 2018, 11:14

αυτο για τα βακτήρια δεν το ήξερα... νομιζα οτι αν χρησιμοιπούμε διαοφερτικά βακτήρια είναι καλύτερα για το σύστημα....
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Kostas82
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 12:13
Τοποθεσία: Athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Kostas82 » Κυρ 07 Οκτ 2018, 22:27

Να σου ζήσουν τα ζωντανά σου φιλε,
Με μέτρο τα βακτήρια Γιώργο το πολύ πάντα πειράζει , τελικά την θερμοκρασία την ανέβασες τώρα που κρυώνει ο καιρός;
main 850l,sub 200l,frag farm 200l, sub2 80l
Light: diy custom multichip led, R.o. ww , Top off: ww
Skinmer: Atb big econo
Reactors: shurran jetstream1 C.R., zeo reactor diy, active carbon diy
Circulation: jebao Dosing pump Marine color

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 07 Οκτ 2018, 22:57

Kostas82 έγραψε:
Κυρ 07 Οκτ 2018, 22:27
Να σου ζήσουν τα ζωντανά σου φιλε,
Με μέτρο τα βακτήρια Γιώργο το πολύ πάντα πειράζει , τελικά την θερμοκρασία την ανέβασες τώρα που κρυώνει ο καιρός;
ευχαριστώ
Δεν έβαλα περισσότερη ποσότητα, ουτε πιο συχνά απλά τα πάω ενναλαξ... Ηδη το κυανό έφυγε...
Η θερμοκρασία το καλοκαιρι επαιζς 26- 27. Περσι το χειμώνα επεφτε 25 και ανεβαινε μεχρι 26 . Ετσι τωρα που επεσε η θερμοκρασια ο θερμαντήρας πήρε μπρος οταν εφτασε 25 και πήγαινε μεχρι 26. Τα ψαρια κολλήσαν ικ και για να βοηθησω τον μεταβολισμό (παρασιτου και ψαριών) ανέβασα την θερμοκρασία στο 26-27.
Ηδη τα ψαρια ειναι καλύτερα
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 19 Νοέμ 2018, 20:01

καλησπέρα,
προχωράμε δυναμικά
Οι ακροπορες πάνε σουπερ...τεντα οι πολυποδες και φουλ αναπτυξη και ωραια χρώματα. Η hystrix τριπλασιαστηκε αλλα οι μοντιπορες παρόλη την αναπτυξη και την εμφανη παρουσία πολυπόδων! το χρωμα τους εχει ξεθοριασει... οι πρασινες εχουν ενα αδιαφορο χρώμα και οι κοκκινη εχει γινει ροζ. Η μωβ ειναι σε καλη κατασταση. Αναφερομαι στις plate. Οι digitata ειναι μια χαρα νομιζω. Ριχνω αμινοξεα μια φορά την εβδομαδα και af energy πάλι μια φορα την εβδομάδα. Χρειαζονται περισσοτερα θρεπτικά? φταιει ο φωτισμός σε φασμα ή ενταση? Ιχνοστοιχεια δεν μετράω. μήπως χρειαζονται Κάλιο ή κατι αλλο?
Μετρήσεις:
Ph 8.4
alk 9
ca 380
mg 1400
no3 1
po4 0.04
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 20 Νοέμ 2018, 00:59

Gmarbel έγραψε:
Δευ 19 Νοέμ 2018, 20:01
καλησπέρα,
προχωράμε δυναμικά
Οι ακροπορες πάνε σουπερ...τεντα οι πολυποδες και φουλ αναπτυξη και ωραια χρώματα. Η hystrix τριπλασιαστηκε αλλα οι μοντιπορες παρόλη την αναπτυξη και την εμφανη παρουσία πολυπόδων! το χρωμα τους εχει ξεθοριασει... οι πρασινες εχουν ενα αδιαφορο χρώμα και οι κοκκινη εχει γινει ροζ. Η μωβ ειναι σε καλη κατασταση. Αναφερομαι στις plate. Οι digitata ειναι μια χαρα νομιζω. Ριχνω αμινοξεα μια φορά την εβδομαδα και af energy πάλι μια φορα την εβδομάδα. Χρειαζονται περισσοτερα θρεπτικά? φταιει ο φωτισμός σε φασμα ή ενταση? Ιχνοστοιχεια δεν μετράω. μήπως χρειαζονται Κάλιο ή κατι αλλο?
Μετρήσεις:
Ph 8.4
alk 9
ca 380
mg 1400
no3 1
po4 0.04
Μπράβο σου βρε Γιωργο, πολύ χαίρομαι που πανε σφαίρα οι άκρο και τις χαιρεσαι..

Οσο για τις Μόντι μου κανει εντύπωση που δεν σου αναπτύσονται, δοκίμασε να αυξήσεις το ca στο 430-450 ppm φυσιολογικά θα τις τονώσει αρκετά!

επίσης λόγο χαμηλών θρεπτικών, κατω απο led προσπάθησε να χαμηλωσεις λίγο το Κχ σου, αυξάνοντας τα ταισματα σου!

Καλό επίσης αν μπορεις να τους κανεις και κανενα ταρκετ με ροτις ή αβγά αστακού!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τρί 20 Νοέμ 2018, 09:51

Νικο αναπτύσσονται.αν και για monti περίμενα περισσοτερη αναπτυξη.. αλλα απο χρωμα πάσχουν...
Το KH ήδη το μειώνω γιατι ξεφυγε λίγο.
Το Ca θα το αυξήσω!
Και πλεον λέω να αυξησω ταισμα στα κοράλια γιατι με το NoPox ο ελεγχος τους αποδίδει...
Γιώργος :drinkingbuddies:

AGAPI
Posts in topic: 16
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από AGAPI » Τρί 20 Νοέμ 2018, 21:06

Ωραίο Γιώργο!
Θα σου πω τι έχω παρατηρήσει στο δικό μου ενυδρείου όσον αφορά τις μόντι...
Μόλις τις βάζω μέσα κ για αρκετό διάστημα είναι χάλια...
Για πέταμα...
Κ ξαφνικά μετά από καιρό παίρνουν μπροστά κ δεν τις προλαβαίνω...
Στο δικό μου ενυδρείο θεωρώ ότι θέλουν τον περισσότερο χρόνο προσαρμογής από οποιοδήποτε άλλο ζωντανό!
Ίσως κ οι δικές σου να θέλουν τον χρόνο τους!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τρί 20 Νοέμ 2018, 23:34

AGAPI έγραψε:
Τρί 20 Νοέμ 2018, 21:06
Ωραίο Γιώργο!
Θα σου πω τι έχω παρατηρήσει στο δικό μου ενυδρείου όσον αφορά τις μόντι...
Μόλις τις βάζω μέσα κ για αρκετό διάστημα είναι χάλια...
Για πέταμα...
Κ ξαφνικά μετά από καιρό παίρνουν μπροστά κ δεν τις προλαβαίνω...
Στο δικό μου ενυδρείο θεωρώ ότι θέλουν τον περισσότερο χρόνο προσαρμογής από οποιοδήποτε άλλο ζωντανό!
Ίσως κ οι δικές σου να θέλουν τον χρόνο τους!
Αυτο το εχω παρατηρήσει στις digitata...και δεν τους δίνω σημασία..αλλα οι Plate παντα εδειχνΝ πο την αρχή.. με το προηγουμενο φωτιστικό (αν και δεν τις ειχα και πολύ καιρο ) εδειχνανα καλυτερα... Με το νεο φωτιστικο έχασαν χρώμα και εχουν μια μετρια αναπτυξη.. Ισως θέλουν χρονο να προσαρμοστουν..εχει να κάνει τι φωτισμο εχουν συνηθίσει πιστεύω.. προς το παρον φτιαχνω λίγο τις μετρήσεις που ειπε και ο Νίκος και προσφερω φαι...
Με τοσες ακροπορες και εγώ ταϊζω τις μοντιπόρες...
Γιώργος :drinkingbuddies:

AGAPI
Posts in topic: 16
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από AGAPI » Τετ 21 Νοέμ 2018, 01:32

Γιώργο.. Εγώ λέω να συνεχισουν να σου πηγαινουν καλά οι ακρο σου...
Φτιάχνουν κάτι plates αυτές... Μούρλια!!!!!! :thumbup:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τετ 21 Νοέμ 2018, 08:45

AGAPI έγραψε:
Τετ 21 Νοέμ 2018, 01:32
Γιώργο.. Εγώ λέω να συνεχισουν να σου πηγαινουν καλά οι ακρο σου...
Φτιάχνουν κάτι plates αυτές... Μούρλια!!!!!! :thumbup:
χαχα... αλλα θέλω και τις μοντι..
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 23 Νοέμ 2018, 11:44

AGAPI έγραψε:
Τετ 21 Νοέμ 2018, 01:32
Γιώργο.. Εγώ λέω να συνεχισουν να σου πηγαινουν καλά οι ακρο σου...
Φτιάχνουν κάτι plates αυτές... Μούρλια!!!!!! :thumbup:
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.............. :clap: :clap: :dance: :viol:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 26 Νοέμ 2018, 12:57

Διαβάζοντας για την απώλεια χρωματος σε μοντιπόρες πολλοι υποστηριζουν οτι οφειλεται σε ελειψη ιχνοστοιχείων και συγκεκριμένα αν χανει χρωμα η κοκκινη οτι χρειαζεται κάλιο και οτι αν χάνουν χρωμα οι πρασινες χρειάζονται σιδηρο. Να σημειώσω οτι δεν κάνω και τις τεραστιες αλλαγές νερού και στο σαμπ αναπτυσεται χαέτο επομένως υπάρχει λογική να έχω ελειψη τουλαχιστον σε αυτα τα δύο στοιχεία. Ετσι αποφασισα να ξεκινησω μετρήσεις. Για το κάλιο υπάρχουν τεστ αλλα για το σιδηρο δεν υπάρχει καποιο τεστ παρα μονο της sera (που σιγουρα δεν ειναι αξιοπιστο). Η Red sea εχει το κιτ για τα χρωματα που μετρα Ι, Κ , Fe αλλα σε ερώτηση σε καταστημα μου έιπαν οτι ο προμηθευτής δεν το φερνει πια και δεν ειναι διαθεσιμο. Γνωρίζει κανεις καποια εναλλακτική?
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 26 Νοέμ 2018, 15:16

Gmarbel έγραψε:
Δευ 26 Νοέμ 2018, 12:57
Διαβάζοντας για την απώλεια χρωματος σε μοντιπόρες πολλοι υποστηριζουν οτι οφειλεται σε ελειψη ιχνοστοιχείων και συγκεκριμένα αν χανει χρωμα η κοκκινη οτι χρειαζεται κάλιο και οτι αν χάνουν χρωμα οι πρασινες χρειάζονται σιδηρο. Να σημειώσω οτι δεν κάνω και τις τεραστιες αλλαγές νερού και στο σαμπ αναπτυσεται χαέτο επομένως υπάρχει λογική να έχω ελειψη τουλαχιστον σε αυτα τα δύο στοιχεία. Ετσι αποφασισα να ξεκινησω μετρήσεις. Για το κάλιο υπάρχουν τεστ αλλα για το σιδηρο δεν υπάρχει καποιο τεστ παρα μονο της sera (που σιγουρα δεν ειναι αξιοπιστο). Η Red sea εχει το κιτ για τα χρωματα που μετρα Ι, Κ , Fe αλλα σε ερώτηση σε καταστημα μου έιπαν οτι ο προμηθευτής δεν το φερνει πια και δεν ειναι διαθεσιμο. Γνωρίζει κανεις καποια εναλλακτική?
καλησπερα Γιωργο!

δεν νομίζω να υπάρχει έλλειψη σε κάλιο και σίδηρο, αν κάνεις έστω και τυπικές αλλαγές νερού, με αλάτι πλούσιο σε ιχνοστοιχεία!

συνήθως τα δουλεύουν ύφαλοι, που δεν κάνουν συχνές αλλαγές και προσθέτουν μάλιστα και ιώδιο, βορακα και στρόντιο επίσης!

το καλιο θα συμφωνήσω οτι τονώνει τα χρώματα σε είδη υγιείς αποικίες, δίνοντας ένα έξτρα μπουστ, αλλά θέλει μεγάλη προσοχή, γιατί σε άνοδο πάνω από το επιτρεπτό, χάνεις εν μια νυκτί τον ύφαλο!

θα σου πρότεινα να ισορροπήσεις τις τιμές σου και να πάρεις επίσης της brightwell vitamin c που βοηθάει στην ανάπλαση ιστών!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 26 Νοέμ 2018, 16:00

δεν ξέρω αν ειναι τυπικές οι αλλαγές μου...
γιαυτο ελεγα να παρω τα τεστ τουλαχιστον να εχω μια εικόνα... σε καμια περιπτωση δεν θα ριξω χυμα υγρα μέσα...
Αν δεν βρω την τριπλετα σκεφτομαι να παρω το τεστ καλιου της σαλιφερτ..ειναι και οικονομικό. Αν ειναι μειωμένο να προσθεσω λιγο καλιο σταδιακα και να δω αν θα επανελθει η κοκκινη. Αν φτιαξει το χρωμα της και σε συνδυασμμο με τις αλλες παραμέτρους δεν υπαρξει αλλαγη στις πρασινες..τοτε πολύ πιθανό να υπαρχει και ελλειψη σιδηρου και να δω σε δευτερη φαση την αποκαταστασή του..
Γιώργος :drinkingbuddies:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”