Gmarbel's Reef tank

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Σάβ 15 Δεκ 2018, 14:59

Σήμερα ήρθαν τα τεστάκια για σιδηρο ιώδιο και κάλιο της redsea. λίγο μπελαλίδικα αλλα θα τα μάθω...
Φυσικά στήθηκε το εργαστήριο χημείας....και τα αποτελέσαμτα:
Ιωδιο 0.03 (χαμηλο)
Σιδηρος 0-0.05 (χαμηλό)
Κάλιο 450 (υψηλο)

Η αναγνωση του σιδήρου ειναι λιγο δύσκολη καθως το φυσιολογικό διαφέρει λίγο απο το χαμηλό αλλα ξεχωριζει σιγουρα απο το υψηλό.
Για το ιώδιο είναι οκ καθώς έχει και μάρτυρα
Για το κάλιο μοιαζει με τα κλασικά τεστ της salifert αλλα εχει διαδικασία στην προετοιμασία του δείγματος και διατήρω μια επιφύλαξη ως προς το αποτέλεσμα. Μαλλον θα το επαναλάβω αυριο


Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 23
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Rayden » Κυρ 16 Δεκ 2018, 03:25

Τι αλατι χρησιμοποιεις? Οποτε ακυρο το ποστ για το χα,ηλο καλιο και την κοκκινη μοντι? Γιατι και εμενα η κοκκινη εχει γινει ροζ

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 16 Δεκ 2018, 09:09

μια χαρα Γιώργο, είδες καθόλου βελτίωση με την αύξηση του ασβεστίου?

μπορείς να βοηθήσεις την ανάπλαση ιστού και με βιταμίνη c

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 16 Δεκ 2018, 09:21

Το tropic marine pro χρησιμοποιούσα. Τώρα πήρα το aquaforest αλλα μονο μια αλλαγή έκανα και στη συσκευασία γράφει οτι εχει 380-400 κάλιο.
ναι απο οτι φαινεται δεν φταιει το κάλιο. Αποσο διαβασα το χαμηλό κάλιο καφετίζει τα χρώματα. ενώ το υψηλό τα κάνει πιο αχνά..εξου και το ροζ!. Η αλλαγή στο χρώμα ήρθε με το νεο φωτιστικο καθλως εβλεπα φωτογραφίες και πριν ήταν μια χαρα αν και δεν την ειχα πολυ καιρο μεσα στο ενυδρείο. Ισως ειναι τυχαίο..
Διαβαζα βέβαια οτι πολλοι ανεβαζουν το καλιο σε τετοιες τιμες ή ακομα και πιο ψηλα (650) για να τονίσουν τα χρώματα!!! αλλοι πάλι με καλιο 450 υποστιριζαν οτι ειχαν θεματα με νεκρωσεις (αλλα εριχναν KNO στην τύχη)...αν και ανταπαντουσαν οτι δεν υπαρχει προβλημα με τετοια τιμή αν η αλλαγη γίνει σταδιακά.
το προβλημα ειναι οτι δεν ξέρω απο τι προήλθε... μιας και δεν εριξα ποτέ καλιο. Ισως η τροφή ή τα υλικά της ballling? δεν ξέρω και αυτο με αγχωνει γιατι αν συστημαατοποιήσω τις αλλαγές νερου θα πέσει ή θα κανω μια τρύπα στο νερό;
ολοι βεβεαια ειχαν το τεστ τις redsea και δεν ξέρω αν τιθεται θεμα αξιοπιστιας. Λεω να πάρω και τις salifert να δοκιμάσω.
Εκανα ξανα τη μέτρηση χθες μηπως ειχα κανει λαθος και μου έδωσε την ιδια τιμή.. (τελικά δεν ειναι τοσο δυσκολο αλλα θελει προσοχή στην αλλαγή του χρώματος ειδικα σε υψηλές τιμες που καταναλωνει λιγο υγρο στην ογκομέτρηση)
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 16 Δεκ 2018, 09:26

Voas έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 09:09
μια χαρα Γιώργο, είδες καθόλου βελτίωση με την αύξηση του ασβεστίου?

μπορείς να βοηθήσεις την ανάπλαση ιστού και με βιταμίνη c
Νικο οι υπολοιπες τιμές ήρθαν στα ισια τους. αλλα βελτιωση δεν έχω δει. Το κάλιο δεν σε αγχωνει σε τετοια τιμή?
Η βιταμίνη C δεν βοηθά στις νεκρωσεις? εγω νεκρωση δεν έχω...αναπτυσσονται ικανοποιητικά νομίζω. Αλλα γενικα εχω διαβάσει οτι βοηθά. Σε τι μορφή; απο το φαρμακείο και σε τι δοσολογία?
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 16 Δεκ 2018, 09:38

Gmarbel έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 09:26
Voas έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 09:09
μια χαρα Γιώργο, είδες καθόλου βελτίωση με την αύξηση του ασβεστίου?

μπορείς να βοηθήσεις την ανάπλαση ιστού και με βιταμίνη c
Νικο οι υπολοιπες τιμές ήρθαν στα ισια τους. αλλα βελτιωση δεν έχω δει. Το κάλιο δεν σε αγχωνει σε τετοια τιμή?
Η βιταμίνη C δεν βοηθά στις νεκρωσεις? εγω νεκρωση δεν έχω...αναπτυσσονται ικανοποιητικά νομίζω. Αλλα γενικα εχω διαβάσει οτι βοηθά. Σε τι μορφή; απο το φαρμακείο και σε τι δοσολογία?
400 - 440 ppm δίνουν σαν ενδεδειγμένη μέτρηση, πάνω από το 450 αρχίζουν προβλήματα... τώρα σε νούμερα της τάξεως 600 650 μου μοιάζει δύσκολο να ευδοκιμούν!

μήπως το προηγούμενο διάστημα είχε ξεφύγει κατά καποιο τρόπο είτε προς τα κάτω, είτε προς τα πάνω, χαετο δουλεύεις στο σύστημα?

vitamin-C της brightwell είναι πολύ καλό!...https://www.brightwellaquatics.com/prod ... arinct.php

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 16 Δεκ 2018, 09:50

Voas έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 09:38
Gmarbel έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 09:26


Νικο οι υπολοιπες τιμές ήρθαν στα ισια τους. αλλα βελτιωση δεν έχω δει. Το κάλιο δεν σε αγχωνει σε τετοια τιμή?
Η βιταμίνη C δεν βοηθά στις νεκρωσεις? εγω νεκρωση δεν έχω...αναπτυσσονται ικανοποιητικά νομίζω. Αλλα γενικα εχω διαβάσει οτι βοηθά. Σε τι μορφή; απο το φαρμακείο και σε τι δοσολογία?
400 - 440 ppm δίνουν σαν ενδεδειγμένη μέτρηση, πάνω από το 450 αρχίζουν προβλήματα... τώρα σε νούμερα της τάξεως 600 650 μου μοιάζει δύσκολο να ευδοκιμούν!

μήπως το προηγούμενο διάστημα είχε ξεφύγει κατά καποιο τρόπο είτε προς τα κάτω, είτε προς τα πάνω, χαετο δουλεύεις στο σύστημα?

vitamin-C της brightwell είναι πολύ καλό!...https://www.brightwellaquatics.com/prod ... arinct.php
Εχω χαετο που μεγσλώνει αργά πλεον γιατι τα θρεπτικά εχουν πέσει. Βεβαια είχα και caulerpa και διαλυθηκε..κυριολεκτικά.(πριν 3 μήνες που ξεκινησα το nopox) και τοτε περιπου δεν αλλαξα και το φωτιστικό..χμμμ λές αυτή να αυξησε το καλιο?
η βιταμίνη C μια χαρά..κανει δουλεια στο φραγκαρισμα :dance:
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 16 Δεκ 2018, 21:23

Λέω να ξεκινήσω το red sea energy A&B. μιας και τελειώνουν τα αμινοξέα της Aquaforest που είχα, χρειαζεται να προσθέτω επιπλεον αμινοξέα και αν ναι ποια προτείνετε?
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 16 Δεκ 2018, 21:50

Gmarbel έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 09:50
Voas έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 09:38


400 - 440 ppm δίνουν σαν ενδεδειγμένη μέτρηση, πάνω από το 450 αρχίζουν προβλήματα... τώρα σε νούμερα της τάξεως 600 650 μου μοιάζει δύσκολο να ευδοκιμούν!

μήπως το προηγούμενο διάστημα είχε ξεφύγει κατά καποιο τρόπο είτε προς τα κάτω, είτε προς τα πάνω, χαετο δουλεύεις στο σύστημα?

vitamin-C της brightwell είναι πολύ καλό!...https://www.brightwellaquatics.com/prod ... arinct.php
Εχω χαετο που μεγσλώνει αργά πλεον γιατι τα θρεπτικά εχουν πέσει. Βεβαια είχα και caulerpa και διαλυθηκε..κυριολεκτικά.(πριν 3 μήνες που ξεκινησα το nopox) και τοτε περιπου δεν αλλαξα και το φωτιστικό..χμμμ λές αυτή να αυξησε το καλιο?
η βιταμίνη C μια χαρά..κανει δουλεια στο φραγκαρισμα :dance:
Να το χαμήλωσαν εννοείς οι Αλγες, καθώς οπως και τα φυτά απορροφούν αρκετό κάλιο, πολύ πιθανό Γιωργο!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 16 Δεκ 2018, 21:56

οχι εννοώ να αυξηθηκε γιατι η caulerpa διαλυθηκε μέσα στο νερό και να το αυξησε...
και εγω περιμενα να ειναi χαμηλο λογω της καταναλωσης απο την αλγη
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 16 Δεκ 2018, 22:00

Gmarbel έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 21:23
Λέω να ξεκινήσω το red sea energy A&B. μιας και τελειώνουν τα αμινοξέα της Aquaforest που είχα, χρειαζεται να προσθέτω επιπλεον αμινοξέα και αν ναι ποια προτείνετε?
Οχι δεν χρειάζεσαι, αν πάρεις και ξεκινήσεις το reef energy a/b..

Ειναι ολοκληρωμένο σκεύασμα με αμινοξέα, βιταμίνες και αρκετά ακόμη θρεπτικά συστατικά!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 16 Δεκ 2018, 22:06

Voas έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 22:00
Gmarbel έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 21:23
Λέω να ξεκινήσω το red sea energy A&B. μιας και τελειώνουν τα αμινοξέα της Aquaforest που είχα, χρειαζεται να προσθέτω επιπλεον αμινοξέα και αν ναι ποια προτείνετε?
Οχι δεν χρειάζεσαι, αν πάρεις και ξεκινήσεις το reef energy a/b..

Ειναι ολοκληρωμένο σκεύασμα με αμινοξέα, βιταμίνες και αρκετά ακόμη θρεπτικά συστατικά!
Τέλεια
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 16 Δεκ 2018, 22:07

Gmarbel έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 21:56
οχι εννοώ να αυξηθηκε γιατι η caulerpa διαλυθηκε μέσα στο νερό και να το αυξησε...
και εγω περιμενα να ειναi χαμηλο λογω της καταναλωσης απο την αλγη
Πολύ πιθανό αν έλιωσε στην στήλη νερου, να υπήρξαν αυξομειώσεις σε ιχνοστοιχεία που έχουν άμεση αλληλεπίδραση οπως το κάλιο!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 16 Δεκ 2018, 22:13

Voas έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 22:07
Gmarbel έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 21:56
οχι εννοώ να αυξηθηκε γιατι η caulerpa διαλυθηκε μέσα στο νερό και να το αυξησε...
και εγω περιμενα να ειναi χαμηλο λογω της καταναλωσης απο την αλγη
Πολύ πιθανό αν έλιωσε στην στήλη νερου, να υπήρξαν αυξομειώσεις σε ιχνοστοιχεία που έχουν άμεση αλληλεπίδραση οπως το κάλιο!
ειναι μια λογικη εξηγηση για την αυξηση του... θα συνεχισω τις αλλαγές νερού και θα το παρακολουθω πλεον...
Γιώργος :drinkingbuddies:

AGAPI
Posts in topic: 16
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από AGAPI » Τρί 18 Δεκ 2018, 12:25

Voas έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 22:00
Gmarbel έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 21:23
Λέω να ξεκινήσω το red sea energy A&B. μιας και τελειώνουν τα αμινοξέα της Aquaforest που είχα, χρειαζεται να προσθέτω επιπλεον αμινοξέα και αν ναι ποια προτείνετε?
Οχι δεν χρειάζεσαι, αν πάρεις και ξεκινήσεις το reef energy a/b..

Ειναι ολοκληρωμένο σκεύασμα με αμινοξέα, βιταμίνες και αρκετά ακόμη θρεπτικά συστατικά!
Εγώ γιατί αγνοώ την ύπαρξη του συγκεκριμένου σκευάσματος; Ε; :ee:
Θεωρείς ότι είναι καλύτερο από τις βιταμίνες κ αμινοξέα της korallen zucht που ρίχνω;

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τρί 18 Δεκ 2018, 20:48

AGAPI έγραψε:
Τρί 18 Δεκ 2018, 12:25
Voas έγραψε:
Κυρ 16 Δεκ 2018, 22:00


Οχι δεν χρειάζεσαι, αν πάρεις και ξεκινήσεις το reef energy a/b..

Ειναι ολοκληρωμένο σκεύασμα με αμινοξέα, βιταμίνες και αρκετά ακόμη θρεπτικά συστατικά!
Εγώ γιατί αγνοώ την ύπαρξη του συγκεκριμένου σκευάσματος; Ε; :ee:
Θεωρείς ότι είναι καλύτερο από τις βιταμίνες κ αμινοξέα της korallen zucht που ρίχνω;
Η korallen zucht εχει αποδειξει την αξια της μέσα στα χ΄ρονια...αλλά εχει πολλά μπουκλακια οπως και η φθινοτερη aquaforest και δεν μπορώ να μετράω σταγόνες... ετι παω σε κατι ποιο συγκεντρωμένο και ολοκληρωμένο... και βλέπουμε
Γιώργος :drinkingbuddies:

AGAPI
Posts in topic: 16
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από AGAPI » Τετ 19 Δεκ 2018, 09:54

Gmarbel έγραψε:
Τρί 18 Δεκ 2018, 20:48
AGAPI έγραψε:
Τρί 18 Δεκ 2018, 12:25

Εγώ γιατί αγνοώ την ύπαρξη του συγκεκριμένου σκευάσματος; Ε; :ee:
Θεωρείς ότι είναι καλύτερο από τις βιταμίνες κ αμινοξέα της korallen zucht που ρίχνω;
Η korallen zucht εχει αποδειξει την αξια της μέσα στα χ΄ρονια...αλλά εχει πολλά μπουκλακια οπως και η φθινοτερη aquaforest και δεν μπορώ να μετράω σταγόνες... ετι παω σε κατι ποιο συγκεντρωμένο και ολοκληρωμένο... και βλέπουμε
Γιώργο μήπως μαζί με σένα να πάω κ εγώ;
Μ' αρέσει η ιδέα του όλα σε ένα!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τετ 19 Δεκ 2018, 10:01

γιατι να κάνουμε τι ζωή μας δυσκολη?
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 23
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Rayden » Τετ 19 Δεκ 2018, 13:58

Καλη δοκιμη! Μπορεις να μας πεις τι εβαζες απο ΚΖ οπου θα τα αντικαταστησεις με της Red Sea? Αν και με το ζεολιθο και την Zeovit απο καποια μικρα μπουκαλια δεν ξεμπερδευω, αλλα μηπως αντικαταστησω τα υπολειπα

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τετ 19 Δεκ 2018, 14:46

Rayden έγραψε:
Τετ 19 Δεκ 2018, 13:58
Καλη δοκιμη! Μπορεις να μας πεις τι εβαζες απο ΚΖ οπου θα τα αντικαταστησεις με της Red Sea? Αν και με το ζεολιθο και την Zeovit απο καποια μικρα μπουκαλια δεν ξεμπερδευω, αλλα μηπως αντικαταστησω τα υπολειπα
απο ΚΖ δεν εχω ριξει ποτε τιποτα..... χαχα...
αλλα βλπεποντας απο την αρχή το ποσα σκευασματα εχει ...την εκανα στην άκρη...
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τετ 19 Δεκ 2018, 20:41

παρέλαβα και το τεστ καλιου της salifert και φυσικά εγινε αμεσα μέτρηση.
Αρχικά να πώ οτι ειναι πιο ευκολο και πιο διακριτό το αποτελεσμα σε σχεση με της redsea.
Το μειονέκτημα ειναι οτι αφήνει ενα λευκό ιζημα στα τοιχώματα του δοχείου, το ποιο αφαιρειται σχετικά ευκολα με πανι και νερό. Η εταιρεια εχει και δευτερο δοχείο καθώς προτεινει περιοδικό καθαρισμό με ξυδι.

Το αποτελεσμα: 410

Ταυτοχρονα εκανα και τεστ με της red sea και το αποτελεσμα 460!

πολύ μεγάλη διαφορα.
Εχει καποιος αναλογη εμπειρία γιατι νομιζω καποιο ειναι μουφα και νομιζω ειναι της redsea.

Σιγουρα παντως το ξεθωριασμα στο κοκκινο δεν οφειλεται στο κάλιο (ειτε προς τα πάνω ειτε προς τα κάτω)
Ισως επηρεάζει ο χαμηλος σιδηρος. Συντομα περιμένω τα ιχνοστοιχεία να βελτιώσω την τιμή ενώ μιας και ο ελεγχος των θρεπτικών εινια πολύ καλός με το nopox ρίχνω συστηματικα πλεον αμινοξέα και κάνω και τατικά ταϊσματα στα κοράλια..
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 20 Δεκ 2018, 09:48

καλημερα Γιώργο!

είναι όντως μεγάλη απόκλιση μεταξύ των δυο τεστ, μόνο με αποστολή δείγματος νερού σε εργαστήριο στην γερμάνια, θα είχαμε εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά και τα 80 ευρώ είναι αρκετά λεφτά για τέτοια ενέργεια!

το πρόβλημα το έχεις δει μόνο σε μοντι έτσι δεν είναι?

μια λύση εύκολη, θα ήταν να σου στείλω αντίστοιχα κοράλλια, ετσι ώστε να δούμε πως θα συμπεριφερθουν!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:15

Voas έγραψε:
Πέμ 20 Δεκ 2018, 09:48
καλημερα Γιώργο!

είναι όντως μεγάλη απόκλιση μεταξύ των δυο τεστ, μόνο με αποστολή δείγματος νερού σε εργαστήριο στην γερμάνια, θα είχαμε εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά και τα 80 ευρώ είναι αρκετά λεφτά για τέτοια ενέργεια!

το πρόβλημα το έχεις δει μόνο σε μοντι έτσι δεν είναι?

μια λύση εύκολη, θα ήταν να σου στείλω αντίστοιχα κοράλλια, ετσι ώστε να δούμε πως θα συμπεριφερθουν!
έχω άκρες να πάω δειγμα νερού εδώ θεσσαλονικη.. και να εχω γρηγορα και αξιοπιστα αποτελεματα σε εργαστήριο οπου πραγματοποιει αναλύσεις τοσο πόσιμου οσο και θαλασσίνου νερού... και λέω να το κάνω και ισως το βάλω και σε ρουτίνα. θα εχει μεγάλο ενδιαφερον.( Ειχα παει πλιοτερα νερό απο γλυκο) αλλά τώρα μαλλον μετά τις γιορτές...

κυρίως στη μόντι αλλα και μια red planet δεν εχει το χρωμα που ειχε αρχικά...ο νεος ιστος φαινεται μπλε!!

η εισαγωγή αντιστοιχων κοραλιων ειναι μια επιλογή αλλα δεν θα ξερουμε απο τι προκληθηκε...
πήρα και βιταμίνη C. θα κάνω την αλλαγή νερου και θα την ξεκινήσω να δώ διαφορές... σίγουρα θέλει πανω απο μήνα για να φανει διαφορά
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:21

Gmarbel έγραψε:
Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:15
Voas έγραψε:
Πέμ 20 Δεκ 2018, 09:48
καλημερα Γιώργο!

είναι όντως μεγάλη απόκλιση μεταξύ των δυο τεστ, μόνο με αποστολή δείγματος νερού σε εργαστήριο στην γερμάνια, θα είχαμε εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά και τα 80 ευρώ είναι αρκετά λεφτά για τέτοια ενέργεια!

το πρόβλημα το έχεις δει μόνο σε μοντι έτσι δεν είναι?

μια λύση εύκολη, θα ήταν να σου στείλω αντίστοιχα κοράλλια, ετσι ώστε να δούμε πως θα συμπεριφερθουν!
έχω άκρες να πάω δειγμα νερού εδώ θεσσαλονικη.. και να εχω γρηγορα και αξιοπιστα αποτελεματα σε εργαστήριο οπου πραγματοποιει αναλύσεις τοσο πόσιμου οσο και θαλασσίνου νερού... και λέω να το κάνω και ισως το βάλω και σε ρουτίνα. θα εχει μεγάλο ενδιαφερον.( Ειχα παει πλιοτερα νερό απο γλυκο) αλλά τώρα μαλλον μετά τις γιορτές...

κυρίως στη μόντι αλλα και μια red planet δεν εχει το χρωμα που ειχε αρχικά...ο νεος ιστος φαινεται μπλε!!

η εισαγωγή αντιστοιχων κοραλιων ειναι μια επιλογή αλλα δεν θα ξερουμε απο τι προκληθηκε...
πήρα και βιταμίνη C. θα κάνω την αλλαγή νερου και θα την ξεκινήσω να δώ διαφορές... σίγουρα θέλει πανω απο μήνα για να φανει διαφορά
πολύ καλό αν έχεις ανάλυση νερού απο εργαστήριο, θα δούμε και θα συγκρίνουμε αρκετά πράγματα! :bravo:

δοκίμασε και βιταμίνη c και το βλεπουμε για αργότερα!

Άβαταρ μέλους
freediver
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 16:36
Τοποθεσία: Βόλος
Έχει βάλει Like: 124 times
Του έχουν βάλει Like: 137 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από freediver » Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:23

+1!
Πάνω που ετοιμαζόμουν να σου προτείνω κι εγώ τη μέτρηση δείγματος σε χημείο.
Τώρα αν ο @Voas είναι (που είναι!!!) τόσο πρόθυμος... Νικόλα μου, έχω κι εγώ αποκλίσεις στα τεστ μου!!! :lol:
Γιάννης

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:37

@Voas να δουμε την αναλυση αρχικά.. προσθετω και βιτμαμινη C, θα τα μπουκώσω και στο φαι... και βλεπουμε. Τουλαχιστον φαινεται οτι αναπτυσσονται.. ας περιμενουμε να δουμε την εξελιξη και αν δεν, προσθετω και νεα φραγκ..(τοτε μαλλον θα φταιει ο φωτισμος)
Θέλω να βρω και parομετρο να τσεκάρω και το φωτιστικο..
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:54

freediver έγραψε:
Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:23
+1!
Πάνω που ετοιμαζόμουν να σου προτείνω κι εγώ τη μέτρηση δείγματος σε χημείο.
Τώρα αν ο @Voas είναι (που είναι!!!) τόσο πρόθυμος... Νικόλα μου, έχω κι εγώ αποκλίσεις στα τεστ μου!!! :lol:
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.................. αν σου στείλω, θα στα φέρω ο ίδιος...

κανόνισε τσιπουραδικο εκεί, που έχετε τα καλύτερα, να γίνουμε ντιρλα! :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:58

Gmarbel έγραψε:
Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:37
@Voas να δουμε την αναλυση αρχικά.. προσθετω και βιτμαμινη C, θα τα μπουκώσω και στο φαι... και βλεπουμε. Τουλαχιστον φαινεται οτι αναπτυσσονται.. ας περιμενουμε να δουμε την εξελιξη και αν δεν, προσθετω και νεα φραγκ..(τοτε μαλλον θα φταιει ο φωτισμος)
Θέλω να βρω και parομετρο να τσεκάρω και το φωτιστικο..
ναι Γιώργο, καλύτερα έτσι!

μηπως τα συγκεκριμένα κομμάτια έφαγαν και το στρες την μετακόμισης?

parometro έχει ο Δημήτρης μας!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Πέμ 20 Δεκ 2018, 14:38

οι μοντι μπήκαν μετά τη μετακόμιση... απο διαφορετικούς χομπίστες...οι πρασινες ήταν κάτω απο led. Για την κοκκινη δεν ειμαι σίγουρος..

ποιος Δημητρης?
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 20 Δεκ 2018, 15:17

Gmarbel έγραψε:
Πέμ 20 Δεκ 2018, 14:38
οι μοντι μπήκαν μετά τη μετακόμιση... απο διαφορετικούς χομπίστες...οι πρασινες ήταν κάτω απο led. Για την κοκκινη δεν ειμαι σίγουρος..

ποιος Δημητρης?
ο @golf

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”