Gmarbel's Reef tank

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τετ 19 Δεκ 2018, 20:41

παρέλαβα και το τεστ καλιου της salifert και φυσικά εγινε αμεσα μέτρηση.
Αρχικά να πώ οτι ειναι πιο ευκολο και πιο διακριτό το αποτελεσμα σε σχεση με της redsea.
Το μειονέκτημα ειναι οτι αφήνει ενα λευκό ιζημα στα τοιχώματα του δοχείου, το ποιο αφαιρειται σχετικά ευκολα με πανι και νερό. Η εταιρεια εχει και δευτερο δοχείο καθώς προτεινει περιοδικό καθαρισμό με ξυδι.

Το αποτελεσμα: 410

Ταυτοχρονα εκανα και τεστ με της red sea και το αποτελεσμα 460!

πολύ μεγάλη διαφορα.
Εχει καποιος αναλογη εμπειρία γιατι νομιζω καποιο ειναι μουφα και νομιζω ειναι της redsea.

Σιγουρα παντως το ξεθωριασμα στο κοκκινο δεν οφειλεται στο κάλιο (ειτε προς τα πάνω ειτε προς τα κάτω)
Ισως επηρεάζει ο χαμηλος σιδηρος. Συντομα περιμένω τα ιχνοστοιχεία να βελτιώσω την τιμή ενώ μιας και ο ελεγχος των θρεπτικών εινια πολύ καλός με το nopox ρίχνω συστηματικα πλεον αμινοξέα και κάνω και τατικά ταϊσματα στα κοράλια..


Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 20 Δεκ 2018, 09:48

καλημερα Γιώργο!

είναι όντως μεγάλη απόκλιση μεταξύ των δυο τεστ, μόνο με αποστολή δείγματος νερού σε εργαστήριο στην γερμάνια, θα είχαμε εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά και τα 80 ευρώ είναι αρκετά λεφτά για τέτοια ενέργεια!

το πρόβλημα το έχεις δει μόνο σε μοντι έτσι δεν είναι?

μια λύση εύκολη, θα ήταν να σου στείλω αντίστοιχα κοράλλια, ετσι ώστε να δούμε πως θα συμπεριφερθουν!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:15

Voas έγραψε:
Πέμ 20 Δεκ 2018, 09:48
καλημερα Γιώργο!

είναι όντως μεγάλη απόκλιση μεταξύ των δυο τεστ, μόνο με αποστολή δείγματος νερού σε εργαστήριο στην γερμάνια, θα είχαμε εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά και τα 80 ευρώ είναι αρκετά λεφτά για τέτοια ενέργεια!

το πρόβλημα το έχεις δει μόνο σε μοντι έτσι δεν είναι?

μια λύση εύκολη, θα ήταν να σου στείλω αντίστοιχα κοράλλια, ετσι ώστε να δούμε πως θα συμπεριφερθουν!
έχω άκρες να πάω δειγμα νερού εδώ θεσσαλονικη.. και να εχω γρηγορα και αξιοπιστα αποτελεματα σε εργαστήριο οπου πραγματοποιει αναλύσεις τοσο πόσιμου οσο και θαλασσίνου νερού... και λέω να το κάνω και ισως το βάλω και σε ρουτίνα. θα εχει μεγάλο ενδιαφερον.( Ειχα παει πλιοτερα νερό απο γλυκο) αλλά τώρα μαλλον μετά τις γιορτές...

κυρίως στη μόντι αλλα και μια red planet δεν εχει το χρωμα που ειχε αρχικά...ο νεος ιστος φαινεται μπλε!!

η εισαγωγή αντιστοιχων κοραλιων ειναι μια επιλογή αλλα δεν θα ξερουμε απο τι προκληθηκε...
πήρα και βιταμίνη C. θα κάνω την αλλαγή νερου και θα την ξεκινήσω να δώ διαφορές... σίγουρα θέλει πανω απο μήνα για να φανει διαφορά
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:21

Gmarbel έγραψε:
Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:15
Voas έγραψε:
Πέμ 20 Δεκ 2018, 09:48
καλημερα Γιώργο!

είναι όντως μεγάλη απόκλιση μεταξύ των δυο τεστ, μόνο με αποστολή δείγματος νερού σε εργαστήριο στην γερμάνια, θα είχαμε εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά και τα 80 ευρώ είναι αρκετά λεφτά για τέτοια ενέργεια!

το πρόβλημα το έχεις δει μόνο σε μοντι έτσι δεν είναι?

μια λύση εύκολη, θα ήταν να σου στείλω αντίστοιχα κοράλλια, ετσι ώστε να δούμε πως θα συμπεριφερθουν!
έχω άκρες να πάω δειγμα νερού εδώ θεσσαλονικη.. και να εχω γρηγορα και αξιοπιστα αποτελεματα σε εργαστήριο οπου πραγματοποιει αναλύσεις τοσο πόσιμου οσο και θαλασσίνου νερού... και λέω να το κάνω και ισως το βάλω και σε ρουτίνα. θα εχει μεγάλο ενδιαφερον.( Ειχα παει πλιοτερα νερό απο γλυκο) αλλά τώρα μαλλον μετά τις γιορτές...

κυρίως στη μόντι αλλα και μια red planet δεν εχει το χρωμα που ειχε αρχικά...ο νεος ιστος φαινεται μπλε!!

η εισαγωγή αντιστοιχων κοραλιων ειναι μια επιλογή αλλα δεν θα ξερουμε απο τι προκληθηκε...
πήρα και βιταμίνη C. θα κάνω την αλλαγή νερου και θα την ξεκινήσω να δώ διαφορές... σίγουρα θέλει πανω απο μήνα για να φανει διαφορά
πολύ καλό αν έχεις ανάλυση νερού απο εργαστήριο, θα δούμε και θα συγκρίνουμε αρκετά πράγματα! :bravo:

δοκίμασε και βιταμίνη c και το βλεπουμε για αργότερα!

Άβαταρ μέλους
freediver
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 16:36
Τοποθεσία: Βόλος
Έχει βάλει Like: 124 times
Του έχουν βάλει Like: 137 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από freediver » Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:23

+1!
Πάνω που ετοιμαζόμουν να σου προτείνω κι εγώ τη μέτρηση δείγματος σε χημείο.
Τώρα αν ο @Voas είναι (που είναι!!!) τόσο πρόθυμος... Νικόλα μου, έχω κι εγώ αποκλίσεις στα τεστ μου!!! :lol:
Γιάννης

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:37

@Voas να δουμε την αναλυση αρχικά.. προσθετω και βιτμαμινη C, θα τα μπουκώσω και στο φαι... και βλεπουμε. Τουλαχιστον φαινεται οτι αναπτυσσονται.. ας περιμενουμε να δουμε την εξελιξη και αν δεν, προσθετω και νεα φραγκ..(τοτε μαλλον θα φταιει ο φωτισμος)
Θέλω να βρω και parομετρο να τσεκάρω και το φωτιστικο..
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:54

freediver έγραψε:
Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:23
+1!
Πάνω που ετοιμαζόμουν να σου προτείνω κι εγώ τη μέτρηση δείγματος σε χημείο.
Τώρα αν ο @Voas είναι (που είναι!!!) τόσο πρόθυμος... Νικόλα μου, έχω κι εγώ αποκλίσεις στα τεστ μου!!! :lol:
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.................. αν σου στείλω, θα στα φέρω ο ίδιος...

κανόνισε τσιπουραδικο εκεί, που έχετε τα καλύτερα, να γίνουμε ντιρλα! :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:58

Gmarbel έγραψε:
Πέμ 20 Δεκ 2018, 11:37
@Voas να δουμε την αναλυση αρχικά.. προσθετω και βιτμαμινη C, θα τα μπουκώσω και στο φαι... και βλεπουμε. Τουλαχιστον φαινεται οτι αναπτυσσονται.. ας περιμενουμε να δουμε την εξελιξη και αν δεν, προσθετω και νεα φραγκ..(τοτε μαλλον θα φταιει ο φωτισμος)
Θέλω να βρω και parομετρο να τσεκάρω και το φωτιστικο..
ναι Γιώργο, καλύτερα έτσι!

μηπως τα συγκεκριμένα κομμάτια έφαγαν και το στρες την μετακόμισης?

parometro έχει ο Δημήτρης μας!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Πέμ 20 Δεκ 2018, 14:38

οι μοντι μπήκαν μετά τη μετακόμιση... απο διαφορετικούς χομπίστες...οι πρασινες ήταν κάτω απο led. Για την κοκκινη δεν ειμαι σίγουρος..

ποιος Δημητρης?
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 20 Δεκ 2018, 15:17

Gmarbel έγραψε:
Πέμ 20 Δεκ 2018, 14:38
οι μοντι μπήκαν μετά τη μετακόμιση... απο διαφορετικούς χομπίστες...οι πρασινες ήταν κάτω απο led. Για την κοκκινη δεν ειμαι σίγουρος..

ποιος Δημητρης?
ο @golf

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τετ 09 Ιαν 2019, 18:48

παιδια καλησπέρα.
Εκατσα και υπολογισα την ημερήσια χορηγηση των υγρών για τα ιχνοστοιχεια της redsea σύμφωνα με την ημερήσια καταναλωση ασβεστίου μιας και σταθεροποιήθηκε στο 400, γιατί με βαση τις μετρήσεις απο τα τεστ της εταιρείας δεν βλέπω προκοπή. Προσθέτω οσο λεει για να φτασω την επιθυμητή τιμή, ξαναμετράω μια μερα μετά και βγάζει παλι τις ιδιες χαμηλές τιμές. (εκτος απο το κάλιο που βγαει σταθερά υψηλές τιμές). Φυσικά δεν ξαναπροσθέτω μη γινει καμια πατατα! ετσι λεω να το πάω με βαση την καταναλωση ασβεστίου μιας και το προτεινει και η εταιρεία. Οι συγκεντρώσεις ειναι τετοιες που ρίχνεις την ιδια ποσοτητα απο καθε μπουκάλι. Παραλληλα θα γίνονται και τα τεστ βεβαια για να υπάρχει ενας ελεγχος τουλαχιστον μην ξεφύγουμε. Ομως θα χρειαστώ δοσομετρική ;)
τί προτεινετε jebao απλή ή wifi? Η αληθεια ειναι οτι την wifi θα την επελεγα γιατι ριχνει απο 0.1ml και για το συγχρονο! Την απλη ομως την προτιμώ για το παραδοσιακο...ολα πια wifi τα κανουμε!!! και δεν ξερω απο αποψη αξιοπιστις τι λένε. Εχει και διπλασια τιμή η wifi.

Επισης εδώ και 10 μέρες που ριχνω καθημερινά τα αμονοξέα της εταιρειας,η μοντιπορα spongoedes εχει παρει χρώμα και στο κεντρο που ήταν ασπρή. Ειχε ξεκινήσει απο πριν που αυξησα ταισματα στα κοραλια και τα αμονοξεα. Οι αλλες μοντιπορες ειναι στα ιδια νομίζω. Επισης κατω απο τα ακτινικά τα κοραλια φωσφοριζουν περισσοτερο.
Το σκιμμερ οταν ριχνω το κλεινω για 50λεπτα αφου μου το επιτρεπει ο κοντρολλερ, πάντα βραδύ αλλα το πρωι το κυπελλο εχει γεμισει απο 1/2 - 2/3 (παιζω λιγο wet ετσι και αλλιως).Ειναι φυσιολογικό?
Επίσης η εταιρεια προτεινει συντηρηση στο ψυγείο και αναδευση. Επομενως δεν παιζει χορηγηση με δοσομετρική. Ισχυει ή δεν υπαρχει προβλημα?
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τετ 23 Ιαν 2019, 22:02

εδώ και μια εβδομαδα τρέχω χωρις αντιφώσφορο και δεν μου λειπει καθόλου. Μετρησα σήμερα φωσφορικά 0 (!!!) και ταιζω δύο φορές την ημέρα τα ψαρια, αμινοξεα καθημερινά το βραδυ. και το πρωί αρχισα να ταιζω και τα κοράλια πριν αναψουν τα φωτά. Κατι ειχα υποψιαστει γιατι το σκιμμμερ σταματησε να βγαζει ζουμια καθε πρωι. ελλατωσα και το nopox για να αυξηθουν λιγο...
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 23
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Rayden » Πέμ 24 Ιαν 2019, 05:52

Καποια διαλυματα μπορεις να τα κανεις και να τα αραιωσεις ωστε να μπορεις να ρηχνεις και πανω απο ενα ml. Εχω κανει το ιδιο με το zeostart που πρεπει να πεφτει καθημερηνα γιατι η jabao οπως σωστα ειπες ριχνει 1μλ το μινιμουμ. Εγω θα πηγαινα στη wi-fi να σου πω την αληθεια παντως.

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Πέμ 24 Ιαν 2019, 09:20

Rayden έγραψε:
Πέμ 24 Ιαν 2019, 05:52
Καποια διαλυματα μπορεις να τα κανεις και να τα αραιωσεις ωστε να μπορεις να ρηχνεις και πανω απο ενα ml. Εχω κανει το ιδιο με το zeostart που πρεπει να πεφτει καθημερηνα γιατι η jabao οπως σωστα ειπες ριχνει 1μλ το μινιμουμ. Εγω θα πηγαινα στη wi-fi να σου πω την αληθεια παντως.
καλη ιδεα η αραιωση..δεν το ειχα σκεφτεί.
τελικά παρήγγειλα την απλή γιατι με τα ιδια λεφτά πήρα και μπαταρια για την επιστροφη σε περιπτωση δαικοπής ρευματος (κερδισε η ασφαλεια τον αυτοματισμο !!)
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 24 Ιαν 2019, 09:53

Gmarbel έγραψε:
Τετ 23 Ιαν 2019, 22:02
εδώ και μια εβδομαδα τρέχω χωρις αντιφώσφορο και δεν μου λειπει καθόλου. Μετρησα σήμερα φωσφορικά 0 (!!!) και ταιζω δύο φορές την ημέρα τα ψαρια, αμινοξεα καθημερινά το βραδυ. και το πρωί αρχισα να ταιζω και τα κοράλια πριν αναψουν τα φωτά. Κατι ειχα υποψιαστει γιατι το σκιμμμερ σταματησε να βγαζει ζουμια καθε πρωι. ελλατωσα και το nopox για να αυξηθουν λιγο...

ευχάριστες ειδήσεις.... :bravo: πάμε γερά φιλαρακι μου!

ρυθμιστής των φωσφορικών σου, τα αμινοξέα!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 24 Φεβ 2019, 20:21

up date...
κατέβασα το φωτιστικό στους 35 πόντους απο την επιφανεια του νερού μετα απο την παροτρυνση του @xristosxx Και με ενα tip στον τροπο. Βοηθησε πολύ!
Επίσης τροποποιησα λίγο την ενταση.
Μια ασταθεια που ειχε δημιουργηθει στο ΚΗ αποκατασταθηκε και λίγο ασπρισμα σε μια ακροπορα εμφανίστηκε, αλλα σημβαινουν αυτά.
Περιεμνω να πεσει και το MG που εφτασε 1500. (νομιζω φταιει και το αλάτι AF).Θα πάρω Tropic ξάνα να το αναμιγνύω.
Εβαλα back up battary της coral box στην αντλία επιστροφής και πρεπει να βρω χρονο να κανω ενα δοκιμαστικό για τη διαρκεια που με καλύπτει.
Πήρα δοσομετρική για τα ιχνοστοιχεία της redsea. τη σεταρισα αλλα πρεπει να την τοποθετήσω τις επομενες ημέρες.
Πήρα τον ριακτορα της Nyos και εβαλα ανθρακα.. Ανεβαζω βιντεο στο youtube και θα κανω μια παρουσιαση στην ενοτητα ''εξοπλισμός''.
Εβγαλα λίγο ακόμα βράχο απο το σαμπ. Πέταξα οριστικά την χαέτο και κατέβασα την σταθμη στο σαμπ ωστε το σκιμμερ να μη χρειαζεται βαση.
Εκανα και μια καθαριοτητα με την ευκαιρία αλλα το επίπεδο του @Voas δεν το εφτασα :( :(
Απο εξοπλισμό τέλος...του χρονου θα πάρω εναν θερμαντηρα τιτανίου
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 23
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Rayden » Κυρ 24 Φεβ 2019, 20:31

Δυνατες προσθηκες. Για πες τπτ ακομα για το battery pck. Σε τι αντλια θα το δοκημασεις?

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από golf » Κυρ 24 Φεβ 2019, 21:27

Μια συμβουλή Γιώργο για το battery back up, 1-2 φορές το μήνα να το βάζεις σε λειτουργία ώστε να αδειάζει η μπαταρία κ να ξαναγεμίσει. Με αυτόν τον τρόπο θα σου διαρκέσει παραπάνω κ θα την έχεις σε καλή κατάσταση όταν τη χρειαστείς. Καλοριζικα τα καλούδια σου!

AGAPI
Posts in topic: 16
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από AGAPI » Κυρ 24 Φεβ 2019, 21:28

Εγώ περιμένω νέα για τον ριάκτορα....

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 25 Φεβ 2019, 09:54

Το αλάτι γιατί το αναμιγνύεις ?
Γιατί δεν κρατάς κάποια συγκεκριμένη μάρκα ?
Το κάνεις για κάποιο λόγο ?
Λάμπρος.Τ

Salamander
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2018, 10:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 59 times
Του έχουν βάλει Like: 66 times
Επικοινωνία:

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Salamander » Δευ 25 Φεβ 2019, 10:00

Καλημέρα φίλε, το battery backup της coralbox πήρες; Κάνε καμία παρουσίαση να μας πεις πως σου φαίνεται. Έλεγα να το πάρω και εγώ!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 25 Φεβ 2019, 10:16

Καλημερα Γιωργο!

Το φωτιστικο σε τι ύψος το ειχες πριν, παντως πολύ καλα κανατε και το χαμηλόσατε στο ύψος που το βαλατε...

Μήπως εχεις και το συνολικό φάσμα που δουλεύεις το φωτιστικο;

Πολύ τον χαίρομαι τον ύφαλο σου Γιωργο, φοράει πολύ εξελιγμένο εξοπλισμό και το μονο που χρειάζεται ειναι χρόνο για να πάρει μπρος....μετα δεν θα τον προλαβαίνεις!

Για την καθαριότητα του, παρα πολύ κανεις, συμφωνώ και επαυξάνω... :shrug:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 25 Φεβ 2019, 10:18

Salamander έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 10:00
Καλημέρα φίλε, το battery backup της coralbox πήρες; Κάνε καμία παρουσίαση να μας πεις πως σου φαίνεται. Έλεγα να το πάρω και εγώ!
Rayden έγραψε:
Κυρ 24 Φεβ 2019, 20:31
Δυνατες προσθηκες. Για πες τπτ ακομα για το battery pck. Σε τι αντλια θα το δοκημασεις?

Για το b.backup αν μαζευτούμε μερικοί και επειδή ενδιαφέρει και εμένα, μπορουμε να στείλουμε πμ στον Eric στην fish str. να μας κανει καλύτερη τιμή!

Salamander
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2018, 10:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 59 times
Του έχουν βάλει Like: 66 times
Επικοινωνία:

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Salamander » Δευ 25 Φεβ 2019, 10:50

Voas έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 10:18
Salamander έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 10:00
Καλημέρα φίλε, το battery backup της coralbox πήρες; Κάνε καμία παρουσίαση να μας πεις πως σου φαίνεται. Έλεγα να το πάρω και εγώ!
Rayden έγραψε:
Κυρ 24 Φεβ 2019, 20:31
Δυνατες προσθηκες. Για πες τπτ ακομα για το battery pck. Σε τι αντλια θα το δοκημασεις?

Για το b.backup αν μαζευτούμε μερικοί και επειδή ενδιαφέρει και εμένα, μπορουμε να στείλουμε πμ στον Eric στην fish str. να μας κανει καλύτερη τιμή!
Μέσα είμαι αν και δεν ξέρω πόσοι πρέπει να μαζευτούμε για να πάρουμε εκτύπωση. Επίσης τι παίζει με εγγύηση στο συγκεκριμένο προϊόν δε βρήκα.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 25 Φεβ 2019, 11:45

Salamander έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 10:50
Voas έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 10:18



Για το b.backup αν μαζευτούμε μερικοί και επειδή ενδιαφέρει και εμένα, μπορουμε να στείλουμε πμ στον Eric στην fish str. να μας κανει καλύτερη τιμή!
Μέσα είμαι αν και δεν ξέρω πόσοι πρέπει να μαζευτούμε για να πάρουμε εκτύπωση. Επίσης τι παίζει με εγγύηση στο συγκεκριμένο προϊόν δε βρήκα.
θα του στείλω ένα mail σήμερα και θα τον ρωτήσω, αν αξίζει τον κόπο η έκπτωση που θα μας κάνει και με πόσα τεμάχια θα ισχύει!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 25 Φεβ 2019, 13:54

Salamander έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 10:00
Καλημέρα φίλε, το battery backup της coralbox πήρες; Κάνε καμία παρουσίαση να μας πεις πως σου φαίνεται. Έλεγα να το πάρω και εγώ!
αυτο πήρα.απλά το κουμπωσα πάνω αφου το φορτισα για 24 ώρες.. ακόμα δεν το εχω τσεκάρει να δώ τι παιζει..
πρπεει να ειμαι σπίτι αρκετές ώρες για να δώ πόσο θα κρατησει και μετα να το βάλω πάλι την πρίζα.
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 25 Φεβ 2019, 13:56

golf έγραψε:
Κυρ 24 Φεβ 2019, 21:27
Μια συμβουλή Γιώργο για το battery back up, 1-2 φορές το μήνα να το βάζεις σε λειτουργία ώστε να αδειάζει η μπαταρία κ να ξαναγεμίσει. Με αυτόν τον τρόπο θα σου διαρκέσει παραπάνω κ θα την έχεις σε καλή κατάσταση όταν τη χρειαστείς. Καλοριζικα τα καλούδια σου!
ναι αυτό ισχύει..αν θυμαμαμι καλά το αναφερει και στις οδηγίες
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 25 Φεβ 2019, 13:57

Rayden έγραψε:
Κυρ 24 Φεβ 2019, 20:31
Δυνατες προσθηκες. Για πες τπτ ακομα για το battery pck. Σε τι αντλια θα το δοκημασεις?
jebao 4000lt/h αλλά την δουλευω χαμηλοτερα
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 25 Φεβ 2019, 14:01

GodFather έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 09:54
Το αλάτι γιατί το αναμιγνύεις ?
Γιατί δεν κρατάς κάποια συγκεκριμένη μάρκα ?
Το κάνεις για κάποιο λόγο ?
τώρα θα το αναμίξω γιατι της AF εχει ψηλό μαγνήσιο..Γενικά δεν ξέρω και πολλους ευχαριτημένους με το συγκεκεριμένο αλάτι.
Ευκολο να λες να κρατήσεις μια μάρκα αλλα θεσσαλονικη δεν εχουν πάντα στοκ και αν ξεμίνεις πρεπει να παραγγειλεις απο αθηνα..25κιλά με τι να σταλούν μεταφορική κτελ και να τρεχεις να το παραλαβεις...
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 25 Φεβ 2019, 14:14

Voas έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 10:16
Καλημερα Γιωργο!

Το φωτιστικο σε τι ύψος το ειχες πριν, παντως πολύ καλα κανατε και το χαμηλόσατε στο ύψος που το βαλατε...

Μήπως εχεις και το συνολικό φάσμα που δουλεύεις το φωτιστικο;

Πολύ τον χαίρομαι τον ύφαλο σου Γιωργο, φοράει πολύ εξελιγμένο εξοπλισμό και το μονο που χρειάζεται ειναι χρόνο για να πάρει μπρος....μετα δεν θα τον προλαβαίνεις!

Για την καθαριότητα του, παρα πολύ κανεις, συμφωνώ και επαυξάνω... :shrug:
το φωτιστικό ήταν στα 50εκ.
μετά απο συζητηση με τον Κώστα @nwarr3n τώρα τρέχει 80% κοκκινα, 100% μπλε, 100% UV, 60% λευκό. επίσης προτεινε να τα γυρίσω προσανατολισμό και να τα βαλω οριζοντια και παραλληλα μεταξύ τους στο κέντρο ... αλλά ειπα να κάνω μια μια τις αλλαγές να δω αντιδρασεις.

όντως θελει χρόνο και σταθερές τιμες...να πάρει μπρος
η καθαριοτητα μαρέσει. ενα καθαρό ενυδρείο πρεπει να ειναι, και να φαινεται..απο μεσα και απο εξω απο πανω και απο κάτω!!

Διευκρινησε στον ερικ οτι θα τα παρεις απο ευρώπη γιατι αλλιώς θα περασουν τελωνείο
Γιώργος :drinkingbuddies:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”