Reef 250lt - Party is loading..

Άβαταρ μέλους
Kostas82
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 12:13
Τοποθεσία: Athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Kostas82 » Κυρ 19 Αύγ 2018, 20:52

cathan έγραψε:
Κυρ 19 Αύγ 2018, 20:31
διάβαζα κ για το στρώσιμο με βότκα κ σκέφτηκα τι ωραία εμπειρία να τα πίνεις παρέα με το ενυδρείο σου χικ! :)
:hahaha: :hahaha:


main 850l,sub 200l,frag farm 200l, sub2 80l
Light: diy custom multichip led, R.o. ww , Top off: ww
Skinmer: Atb big econo
Reactors: shurran jetstream1 C.R., zeo reactor diy, active carbon diy
Circulation: jebao Dosing pump Marine color

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 19 Αύγ 2018, 21:02

Καλό ξεκίνημα Κωστα και ολα να πανε κατ ευχήν...

Θα συμφωνήσω με τον Κωστα και τον Γιωργο, για οτι σου προαναφέρανε, για το στρώσιμο και την κυκλοφορία!

Τον δεξιά χαμήλωσε τον λιγο στο ύψος της κορυφογραμμής του βραχου και δώσε του κλίση 40 μοιρών προς τα εμπρός και πλάι, το ίδιο και στον άλλον, ετσι θα πετύχεις κυκλική ροη στον βράχο!

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Κυρ 19 Αύγ 2018, 23:02

Voas έγραψε:
Κυρ 19 Αύγ 2018, 21:02
...
Τον δεξιά χαμήλωσε τον λιγο στο ύψος της κορυφογραμμής του βραχου και δώσε του κλίση 40 μοιρών προς τα εμπρός και πλάι, το ίδιο και στον άλλον, ετσι θα πετύχεις κυκλική ροη στον βράχο!
...
κ το πρόβλημα ΠΑΕΙ! :thumbup:
Συνημμένα
sfinos.jpg

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 19 Αύγ 2018, 23:06

cathan έγραψε:
Κυρ 19 Αύγ 2018, 23:02
Voas έγραψε:
Κυρ 19 Αύγ 2018, 21:02
...
Τον δεξιά χαμήλωσε τον λιγο στο ύψος της κορυφογραμμής του βραχου και δώσε του κλίση 40 μοιρών προς τα εμπρός και πλάι, το ίδιο και στον άλλον, ετσι θα πετύχεις κυκλική ροη στον βράχο!
...
κ το πρόβλημα ΠΑΕΙ! :thumbup:
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα ........Ωραιος Κωστα...

Τόνις θεος... :dance:

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Δευ 27 Αύγ 2018, 21:09

καλησπέρα σε όλους! αφού κατάφερα να μην έχω μετακίνηση άμμου είπα να λείψω 4 μέρες. έβαλα χρονοδιακόπτη στο φωτισμό για 3ω την ημέρα. σήμερα που γύρισα ανακάλυψα ότι αντί 3ω/ημέρα φως είχα 3ω/ημέρα σκοτάδι κ 21ω ΦΩΣ!!!. είχα ανάποδα τα δοντάκια στον χρονοδιακόπτη. :shock: :shock: ο βράχος μου έχει γεμίσει πράσινη άλγη (μου θύμισε μία "φίλη" που είχα από Γιουγκοσλαβία το 1985 :) ) ανέβασε λίγο αμμωνία κ νιτρικά.
Αλατότητα: 1021
PH: 8.4
KH: μέτρησα Alk 0-1.6 πολύ χαμηλό (βάζω eskalarin στο νερό που χρησιμοποιώ για αναπλήρωση)
ΝΗ3/NH4: 0.5 mg/l
ΝΟ2: χωρίς μέτρηση
ΝΟ3: 5.0 mg/l
PO4: 0
Ca: χωρίς μέτρηση
Mg: χωρίς μέτρηση
Θερμοκρασία: 28 (δωματίου επειδή ήταν κλειστό το σπίτι)
έχω κλείσει το φως εντελώς κ αφού ανέβασε κ αμμωνία (πιθανόν λόγω της άλγης ?) έριξα κ λίγο τροφή να αρχίσει κ το στρώσιμο (που υπολόγιζα να ξεκινήσω επιστρέφοντας) . η άλγη έχει πιάσει μόνο πάνω πάνω στα ψηλά βράχια κ όχι στην άμμο κ δεν είναι γλίτσα.
νομίζω είναι Green Turf Algae. σκέφτηκα να αγοράσω "καθαριστές" αλλά δεν έχω κάνει ακόμα "στρώσιμο" κ φοβήθηκα μην χάσω κανένα σαλιγκάρι από πιθανή έξαρση αμμωνίας κατά τη διάρκεια του κύκλου.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 28 Αύγ 2018, 09:58

κρίμα για την ατυχία που σε βρήκε...

ρύθμισε για αρχη την αλατότητα και την χαμήλωσε την θερμοκρασία σου, δεν έχει νόημα να παίρνεις τιμές στο 1,021...

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Τρί 16 Οκτ 2018, 22:55

Καλησπέρα σε όλους! :mrgreen:
τελικά αφαίρεσα τους μεγάλους κυκλοφορητές κ έλυσα τα προβλήματα με την ανάδευση της άμμου
[s]# Boyu wavemaker nm 3(μόνο αντλία),
# Hydor Koralia 4,3,2 με ροή 4500,[/s] 3200 κ 2500 λτ/ω - κράτησα τις δύο τελευταίες μόνο

ένα μήνα μετά οι μετρήσεις μου είναι αμμωνία κ νιτρώδη 0 αλλά τα νιτρικά παραμένουν υψηλά στο 40 (μετρήσεις με API & Sera). έβαλα 3 κλόουν κ μια ομάδα καθαριστών (3 blue hermits καβούρια, 4 σαλιγκάρια nassarius κ 2 γαρίδες lysmata). Από τη πρώτη μέρα ένα καβούρι κ ένα κλόουν φάνηκαν να μην το διασκεδάζουν όσο οι άλλοι. την επόμενη μέρα βρήκα ένα καβούρι να κανιβαλίζει το άλλο καβούρι (nature's way). το μεγαλύτερο κλόουν κρύβονταν κ δεν έτρωγε ενώ τα δύο μικρότερα κολυμπούσαν ύπτιο κ πρόσθιο κ βρήκαν τη γωνία που ταϊζω κ κάθε φορά που πλησιάζω εκεί έρχονται αμέσως.

Λίγο πριν βρήκα το ένα κλόουν να ψυχοραγγεί. πήγα να το βγάλω, κολύμπησε λίγο αλλά ήταν το τελευταίο του. ήδη έχουν αναλάβει τα σαλιγκάρια κ τα καβούρια τη συνέχεια. μπλα μπλα μπλα αλλά πολύ με χάλασε :cry: :cry: :cry:

Να το αφήσω μέσα το βράδυ κ να το βγάλω αύριο, να το βγάλω πάραυτα ή να αφήσω τη φύση να κλείσει τον κύκλο - κ να τεσταριστεί η βιολογία στο ενυδρείο-?

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 16 Οκτ 2018, 23:17

Καλησπέρα Κωστα...

Κρίμα φιλαρακι μου, μην απελπίζεσαι ομως ειναι μέρος της ζωής μας και αυτα!

Θα σου πρότεινα καλυτερα να το βγάλεις!

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Τρί 16 Οκτ 2018, 23:18

να το βγάλω αμέσως ή να αφήσω το βράδυ να τραφούν οι καθαριστές? τα σαλιγκάρια έχουν κολλήσει πάνω

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 16 Οκτ 2018, 23:38

cathan έγραψε:
Τρί 16 Οκτ 2018, 23:18
να το βγάλω αμέσως ή να αφήσω το βράδυ να τραφούν οι καθαριστές? τα σαλιγκάρια έχουν κολλήσει πάνω
Μπα δεν χρειάζεται και ούτε θα το αποτελειώσουν, πολύ πιθανό να το βρεις στον κυκλοφορητή!

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Τρί 16 Οκτ 2018, 23:40

οκ. πρέπει να προσθέσεις κ ένα RIP emoji :)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 16 Οκτ 2018, 23:49

cathan έγραψε:
Τρί 16 Οκτ 2018, 23:40
οκ. πρέπει να προσθέσεις κ ένα RIP emoji :)
Χαχαχεχαχαχαχχαχ.....σωστός!

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Κυρ 30 Ιουν 2019, 14:23

καλημέρα σε όλους. σε συνέχεια της προηγούμενης ενημέρωσης από τον Οκτ 2018...
# μετά τα πειράματα που μου στοίχισαν 3 κλόουν τον Οκτ βρήκα μια μικρή ομάδα από 5 πολύ μικρά aquacultrured Ocellaris κλόουν. 3 ίδιο μέγεθος και 2 μικρότερα (300 λτ ενυδρείο)
# έχω προσθέσει 1 mithrax crab, 1 boxer shrimp, 2 lysmata, 3 red hermit crabs και αρκετά σαλιγκάρια και δεν έχω χάσει ψυχή από τότε
# αντιμετώπισα 80% επιτυχώς τις άλγες και το κυανό ακόμα και τώρα με τη ζέστη
# οι μετρήσεις μου είναι σταθερές με μηδέν αμμωνία και νιτρώδη και μέχρι 20 νιτρικά πριν τις τακτικές αλλαγές, PH 8, salinity 1023
# δεν χρησιμοποιώ ΑΟ για λόγους οικονομίας του νερού (πετάς 3-4 λτ νερό για κάθε 1λτ που χρησιμοποιείς- οικολογική σπατάλη) αντ' αυτού χρησιμοποιώ το PRIME SEACHEM.
# έχω ένα Hailea chiller για 500 λτ αλλά δεν το χρησιμοποιώ ακόμα αφού δεν έχω κοράλια. ήθελα να βάλω ανεμώνη για τα κλόουν αλλά θα περιμένω από Σεπτ-Οκτ να δροσίσει. τα περισσότερα "ατυχήματα" γίνονται το καλοκαίρι με τη ζέστη και τις διακοπές κ τις διακοπές ρεύματος
μπλα μπλα μπλα... στο προκείμενο ...
τα ψαράκια μου λοιπόν μεγάλωσαν αναλογικά (3 μεγαλύτερα 2 μικρότερα) ΥΠΟΘΕΤΩ (από όσα διάβασα για τα κλόουν) ότι τα 3 είναι θηλυκά και τα μικρότερα αρσενικά. άρχισαν λοιπόν οι χοροί και τα φλέρτ... και το ΞΥΛΟ.. !!! πολύ ΞΥΛΟ!!! :box: τα 3 μεγαλύτερα κυνηγάνε συνεχώς το μεγαλύτερο από τα δύο μικρότερα αρσενικά (?). το βρήκα 3-4 φορές στο πλαϊνό σαμπ και ευτυχώς ήμουν μπροστά όταν τον πέταξαν έξω από το ενυδρείο εντελώς.!!!
ΕΡΩΤΗΣΗ : υπάρχει περίπτωση να κυνηγάνε το μεγαλύτερο αρσενικό γιατί είναι μέρος της διαδικασίας? λέω να βάλω σίτα από πάνω γιατί είναι ρηχό ενυδρείο. αν έχουν επιλέξει αυτόν για ζευγάρι και τον κοπανάν μέχρι να ζευγαρώσουν οκ με τη σίτα σώθηκε ΑΛΛΑ αν έχουν επιλέξει τον μικρότερο αρσενικό (?) τότε και με τη σίτα θα το τσιμπάνε μέχρι να ψοφήσει (?)
ΕΡΩΤΗΣΗ : ΑΝ πρόκειται για territory dominance και προσθέσω και άλλα ψάρια λίγο πιο επιθετικά μήπως ηρεμήσει η κατάσταση? είμαι στο όριο με τους τσαμπουκάδες !!!
ευχαριστώ για κάθε άποψη :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 01 Ιούλ 2019, 11:35

cathan έγραψε:
Κυρ 30 Ιουν 2019, 14:23
καλημέρα σε όλους. σε συνέχεια της προηγούμενης ενημέρωσης από τον Οκτ 2018...
# μετά τα πειράματα που μου στοίχισαν 3 κλόουν τον Οκτ βρήκα μια μικρή ομάδα από 5 πολύ μικρά aquacultrured Ocellaris κλόουν. 3 ίδιο μέγεθος και 2 μικρότερα (300 λτ ενυδρείο)
# έχω προσθέσει 1 mithrax crab, 1 boxer shrimp, 2 lysmata, 3 red hermit crabs και αρκετά σαλιγκάρια και δεν έχω χάσει ψυχή από τότε
# αντιμετώπισα 80% επιτυχώς τις άλγες και το κυανό ακόμα και τώρα με τη ζέστη
# οι μετρήσεις μου είναι σταθερές με μηδέν αμμωνία και νιτρώδη και μέχρι 20 νιτρικά πριν τις τακτικές αλλαγές, PH 8, salinity 1023
# δεν χρησιμοποιώ ΑΟ για λόγους οικονομίας του νερού (πετάς 3-4 λτ νερό για κάθε 1λτ που χρησιμοποιείς- οικολογική σπατάλη) αντ' αυτού χρησιμοποιώ το PRIME SEACHEM.
# έχω ένα Hailea chiller για 500 λτ αλλά δεν το χρησιμοποιώ ακόμα αφού δεν έχω κοράλια. ήθελα να βάλω ανεμώνη για τα κλόουν αλλά θα περιμένω από Σεπτ-Οκτ να δροσίσει. τα περισσότερα "ατυχήματα" γίνονται το καλοκαίρι με τη ζέστη και τις διακοπές κ τις διακοπές ρεύματος
μπλα μπλα μπλα... στο προκείμενο ...
τα ψαράκια μου λοιπόν μεγάλωσαν αναλογικά (3 μεγαλύτερα 2 μικρότερα) ΥΠΟΘΕΤΩ (από όσα διάβασα για τα κλόουν) ότι τα 3 είναι θηλυκά και τα μικρότερα αρσενικά. άρχισαν λοιπόν οι χοροί και τα φλέρτ... και το ΞΥΛΟ.. !!! πολύ ΞΥΛΟ!!! :box: τα 3 μεγαλύτερα κυνηγάνε συνεχώς το μεγαλύτερο από τα δύο μικρότερα αρσενικά (?). το βρήκα 3-4 φορές στο πλαϊνό σαμπ και ευτυχώς ήμουν μπροστά όταν τον πέταξαν έξω από το ενυδρείο εντελώς.!!!
ΕΡΩΤΗΣΗ : υπάρχει περίπτωση να κυνηγάνε το μεγαλύτερο αρσενικό γιατί είναι μέρος της διαδικασίας? λέω να βάλω σίτα από πάνω γιατί είναι ρηχό ενυδρείο. αν έχουν επιλέξει αυτόν για ζευγάρι και τον κοπανάν μέχρι να ζευγαρώσουν οκ με τη σίτα σώθηκε ΑΛΛΑ αν έχουν επιλέξει τον μικρότερο αρσενικό (?) τότε και με τη σίτα θα το τσιμπάνε μέχρι να ψοφήσει (?)
ΕΡΩΤΗΣΗ : ΑΝ πρόκειται για territory dominance και προσθέσω και άλλα ψάρια λίγο πιο επιθετικά μήπως ηρεμήσει η κατάσταση? είμαι στο όριο με τους τσαμπουκάδες !!!
ευχαριστώ για κάθε άποψη :mrgreen:
ελα βρε Κώστα τι εγινε πως είσαι φιλαρακι μου, ολα οκ?

οσμωση να βάλεις βρε συ και με τον ακάθαρτο νερο, πότιζε τα λουλούδια σου που λεει ο λόγος, ειναι βασικό εργαλείο στον εξοπλισμό σου και μακροπροθεσμα θα έχεις αρκετα προβλήματα στην σωστή διατήρηση του βραχου σου κυρίως!

θα δημιουργηθουν μεταξύ τους ζευγάρια σε βάθος χρόνου και συμβιώσουν αρμονικά, αρκει να έχουν τα σπιτάκια τους, από ανεμώνες ή και εφυλιες, μέχρι και ρικο!

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Δευ 01 Ιούλ 2019, 22:59

ευχαριστώ Νίκο. Θα κάνω υπομονή τότε μέχρι Σεπτ για να βάλω ανεμώνες, δεν βιάζομαι. δυο μηνάκια είναι ακόμα. πόσο ξύλο να φάει ακόμα??
θα βάλω και ΑΟ και λουλούδια στο μπαλκόνι. :)
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην cathan για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Πέμ 04 Ιούλ 2019, 10:26)

AGAPI
Posts in topic: 2
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από AGAPI » Τρί 02 Ιούλ 2019, 09:29

Κώστα γεια σου!
Θα μπορούσες να βάλεις καμιά φωτογραφία από τα κλοουνάκια σου;
Γνωρίζεις το είδος τους;
Αυτό που γράφεις ότι πηδάει για να ξεφύγει.. Η δική μου εμπειρία λέει ότι δεν θα την παλέψει! Δυστυχώς!
Εγώ στη θέση σου, θα το έδινα!
Δεν θέλω να σε στεναχωρώ κ μακάρι να σου πάνε πολύ καλά, αλλά έχω περάσει αρκετά δυσάρεστες καταστάσεις με τα κατά τα άλλα συμπαθέστατα κλοουνάκια μας!
Στα 600 λίτρα μικτά με ανεμώνη κ εφύλλιες!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 04 Ιούλ 2019, 10:27

cathan έγραψε:
Δευ 01 Ιούλ 2019, 22:59
ευχαριστώ Νίκο. Θα κάνω υπομονή τότε μέχρι Σεπτ για να βάλω ανεμώνες, δεν βιάζομαι. δυο μηνάκια είναι ακόμα. πόσο ξύλο να φάει ακόμα??
θα βάλω και ΑΟ και λουλούδια στο μπαλκόνι. :)
ευκαιρία βρε συ να το εκμεταλλευτείς, θα χαροποιήσεις και την σύζυγο! :bravo:

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Σάβ 09 Νοέμ 2019, 19:33

καλησπέρα σε όλους...
ΑΞΙΩΜΑ 1ο:
Τη φύση ΔΕΝ μπορείς να την ελέγχεις. μια χαρά είναι στο φυσικό περιβάλλον της.
ΑΞΙΩΜΑ 2ο:
Τη φύση ΔΕΝ μπορείς να την ελέγχεις. Όοοσα λεφτά και προσπάθεια να ξοδέψεις πάλι θα υστερεί το αποτέλεσμα. άστην εκεί στην ησυχία της...
ΑΞΙΩΜΑ 3ο:
παρατάω τα ενυδρεία ξεκινάω scuba, πρέφα και τάβλι.
σνιφ σνιφ σνιφ...
δεν με πάει μία παίδες. δεν είμαι παραπονιάρης αλλά έχω σκάσει :!@#: :!@#: :!@#: :bangh: :bangh: :bangh:
μπλα μπλα μπλα (ακολουθεί..)
:blah: :blah: :blah:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cathan την Σάβ 09 Νοέμ 2019, 19:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Σάβ 09 Νοέμ 2019, 19:45

σε συνέχεια του μνμ από Ιούλιο..
τελικά έδωσα στο μαγαζί το ένα κλόουν που το κυνηγούσαν τα άλλα τρία. γυρνώντας από το μαγαζί βρήκα τον αρχηγό των κλόουν (και βασανιστή αυτού που έδιωξα) έξω από το ενυδρείο, 2μέτρα μακρυά μάλιστα. από τα 5 κλόουν λοιπόν ένα έδωσα πίσω, δύο βρήκα εκτός ενυδρείου και έμειναν δύο. το μικρότερο σε μέγεθος και ένα από τα μεγαλύτερα. ΤΟΣΟ ΒΑΡΙΕΣΤΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ ψάρια δεν υπάρχουν. κολυμπάνε συνεχώς σε μία γωνία κρυμμένα από όλο το ενυδρείο, δεν έχει άλλα ψάρια αλλά αυτά τα δύο είναι συνεχώς στη γωνία. παγωμένα λες και έριξα τον Κάρχα μέσα στο ενυδρείο.. Εικόνα
τους λείπει η ανεμώνη (λέω).. διαβάζω και την τρέλα της Αγάπης για τις ανεμώνες... αποφασίζω να βάλω τελικά μία ανεμώνη. να δω που θα καθίσει, πότε και πως και ΑΝ την πλησιάσουν τα κλόουν. και επιτέλους χθες ήρθε. έκανα εγκλιματισμό (σωστά νομίζω) και πήγα για ύπνο. πρωί με καφεδάκι σήμερα χάζευα τα βλαμμένα κλόουν στη γωνία και την ανεμώνη που άρχιζε να κυκλοφορεί στο ενυδρείο.
ΚΑΙ ΠΙΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΡΕ Γ@Μ#Τ@
:censored: :censored: :censored: :censored:

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από mixalisdarras » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 00:27

Φίλε μου Καλησπέρα δλδ έλεος από όλα τα σημεία του ενυδρείου στον κυκλοφοριτη βρήκε να πάει???? Πολύ κρίμα και για το ζωντανό κσι για το ενυδρείο!!!!!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 01:32

Πφφφφφ πως τ σντιμευωπισες?? Σ φερε τουμπα το ενυδρειο η το γλιτωσες??
Thomas oikonomou

AGAPI
Posts in topic: 2
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από AGAPI » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 03:34

Παλι η Αγάπη φταίει... ε; :+1:
Αν διάβαζες όμως λίγο πιο προσεχτικά, εκτός απο την τρελα της, έχει κ κυκλοφορητες που φοράνε προφυλακτικά! :dance:
Κώστα....
Απο τη μια γελάω κ απο την άλλη στεναχωριέμαι!
Πες τι έγινε...
Πως εισαι; Πως είναι το ενυδρείο; Ηταν μεγάλη η ανεμωνη;
Το σίγουρο είναι πως τα κλοουνακια δεν χαμπαριασαν τίποτα!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 10:46

κρίμα βρε συ, εύχομαι να τελειωσε η κακοδαιμονία σου, για πες μας την συνεχεία...

@AGAPI φταίει για όλα! :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 11:00

Πραγματικά κριμα για αυτο που σου έτυχε. Τι σκέφτεσαι να κανεις στην συνέχεια;

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Δευ 11 Νοέμ 2019, 11:37

Καλημέρα σε όλους. Τελικά όλα καλά.
Έκλεισα τον κυκλοφορητή και τον ακούμπησα μαζί με την ανεμώνη πάνω σε ένα βράχο στη μέση του ενυδρείου που δεν έχει πολύ κυκλοφορία. όλο το βράδυ σκεφτόμουν πως θα ελευθερώσω την ανεμώνη. τελικά το έκανε μόνη και πήγε σε μια γωνιά, ανοιχτή όμως που το βρήκα θετικό.
Αγάπη, κατόπιν εορτής, διάβασα για τα προφυλακτικά στους κυκλοφορητές. έβαλα διχτάκια που είχα για τον άνθρακα.
Δεν άνοιξα χθες καθόλου φώτα. σήμερα θα ανάψω το μπλέ ακτινικό φως.
Τελικά όλα καλά. γέμισε το ενυδρείο λίγο χλαπάτσα από τα κομμένα πλοκάμια αλλά μέχρι στιγμής ΟΚ. ούτε αμμωνία ανέβασε. Μόνο η πίεσή μου ανέβηκε στο 30+++ τα νιτρικά 0 :mrgreen:
Η ανεμώνη είναι μεγάλη bubble tip μωβ. ανοιχτή είναι μεγάλη σαν μούτζα. Θα περιμένω καμιά βδομάδα και θα στοκάρω και άλλα ψαράκια.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 11 Νοέμ 2019, 12:07

άντε με το καλό να ηρεμήσεις!

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από mixalisdarras » Δευ 11 Νοέμ 2019, 22:08

Πολύ καλή τροπή πήρε η φάση σου όλα μια χαρά αφού δεν σου τίναξε όλο το σύστημα στον αέρα ευτηχως!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 23:38

τη σκότωσα. τα κομμάτια από το σώμα της βρίσκονται στη λεκάνη της τουαλέτας. μιας εβδομάδας σχέση κατέληξε σε τραγωδία. δεν ήμουν έτοιμος και το ήξερα αλλά τα κλόουν επέμεναν με τα ψυχοσωματικά τους. ήταν τόσο όμορφη όταν τη είδα στο πετ σοπ :heart2: :heart2: :heart2: !!
μπαμπάτσικη με πράσινα bubbles τούμπανο και φλούρεσαντ άκρες.

Εικόνα

λικνίζονταν ανέμελα στη ροή του νερού..! πλήρωσα €60 και έγινε δική μου. για λίγο όμως. κάθε μέρα που περνούσε μετά το ατύχημα με την τουρμπίνα έχανε χρώμα και στο τέλος έμειναν ελάχιστα πλοκάμια. περισσότερο φαίνονταν ο άσπρος δίσκος σε κομμάτια. πήγα να κάνω αλλαγή νερού και το λάστιχο άρχισε να τραβάει ότι έμεινε. τότε την πέταξα. στο WC.
το ενυδρείο έγινε ένα χάλι. το κυανό είχε έξαρση και το νερό έγινε θολό και βρωμούσε. έκανα αλλαγή 150λτ από τα 300λτ. έκανα την άμμο με τη σκούπα. πριν βάλω άλλο ζωντανό πρέπει να καθαρίσει το κυανό. έριξα πάλι CHEMICLEAN και αγόρασα το BLUE EXIT. θα το χρησιμοποιήσω σε 10 μέρες. αν δεν καθαρίσει σε 15 μέρες έχω πάρει και πυρηνικές κεφαλές. αν δεν έχω αποτέλεσμα και μετά τα Χμας θα στήσω πάλι το ενυδρείο. έχω ένα μικρότερο άδειο 120λτ. δύο κλόουν, 3 γαρίδες κ 7 σαλιγκάρια έχω. θα μείνουν στο 120λτ για 15 μέρες και στο 300λτ θα τα αλλάξω όλα. βράχο, άμμο, βιολογικό υλικό και πάμε ξανά με νέα υλικά. βλέπουμε

R.I.P. GBT

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από niknik » Δευ 18 Νοέμ 2019, 22:50

Βιάζεσαι νομίζω, πως είναι τώρα το σύστημα?
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Σάβ 14 Δεκ 2019, 20:53




Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”