Reef 250lt - Party is loading..

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Δευ 13 Αύγ 2018, 20:04

<r>Είδος ενυδρείου: Reef(άρα)<br/>
Διαστάσεις δεξαμενής: 1,2μήκος@0,60πλάτος@0,40ύψος. <br/>
Πόσο καιρό λειτουργει το ενυδρείο: ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ<br/>
Συνολικά λίτρα: 250λτ display κ 40λτ πλαϊνό φίλτρο-sump δύο διαμερισμάτων<br/>
Sump (ναι/όχι): φίλτρο-sump δύο διαμερισμάτων. μάλλον μόνο άλγη εδώ<br/>
Skimmer: εξωτερικό πλάτης Deltec 300 MCE<br/>
Φωτισμός: δεν έχω διαλέξει. από έρευνα κ συστάσεις μάλλον Aquael Leddy Slim Marine 36W κ Aquael Leddy Tube Sunny 18w<br/>
Κυκλοφορία: βρήκα σε καλές τιμές μεταχειρισμένα όλα:<br/>
# Boyu wavemaker nm 3(μόνο αντλία),<br/>
# Hydor Koralia 4,3,2 με ροή 4500, 3200 κ 2500 λτ/ω<br/>
Υπόλοιπος εξοπλισμός: Eheim Compact 1000lt/h στο sump-φίλτρο, εξωτερικό φίλτρο Eheim 2213 440lt/h (μάλλον θα βάλλω σφουγγάρια κ matrix seachem<br/>
Ρουτίνες συντήρησης (αλλαγές νερού, πρόσθετα κλπ): <B><s></s>τπτ ακόμα<e></e></B><br/>
Ριάκτορας ασβεστίου: <B><s></s>τπτ ακόμα<e></e></B><br/>
Δοσομετρική αντλία(Ναι/Οχι): <B><s></s>τπτ ακόμα<e></e></B><br/>
<br/>
<U><s></s>ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ - <B><s></s>τπτ ακόμα<e></e></B><e></e></U><br/>
<br/>
Ιχθύες(είδη και αριθμός):<br/>
Ασπόνδυλα(είδη και αριθμός):<br/>
Κοράλλια(είδη και αριθμός):<br/>
Soft corals:<br/>
LPS:<br/>
SPS:<br/>
Ρουτίνες συντήρησης ιχθύων-κοραλλιών<br/>
(τάισμα, πρόσθετα):<br/>
<br/>
ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΕΣΤ<br/>
(συμπληρώστε τις τιμές και με τι τεστ μετράτε και πόσο συχνά)<br/>
Αλατότητα: 1025 με ΡΕΦΡΑΚΤΟΜΕΤΡΟ Milwaukee MR100ATC<br/>
PH: 8.2<br/>
KH:<br/>
ΝΗ3/NH4: <br/>
ΝΟ2:<br/>
ΝΟ3:<br/>
PO4:<br/>
Ca:<br/>
Mg:<br/>
Θερμοκρασία: δωματίου <br/>
<br/>
<br/>
Άλλες πληροφορίες για το σύστημα: <br/>
Θα βάλω μικρά ψαράκια 3 νέμο, ένα copperband κ άλλες πεταλούδες, 3-4 ανθίες. θα προτιμούσα να αφήσω εκτός χαβανέζο γιατί γίνεται τσαμπουκάς κ θέλω ειρήνη στο ενυδρείο. ανεμώνες για τα νέμο, εύκολα κοράλια, μανιτάρια, ζωοανθίδες, euphyllia κτλ. Δεν θέλω να βιαστώ ούτε να το φορτώσω πολύ κ επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία</r>



Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Δευ 13 Αύγ 2018, 20:34

λίγο δύσκολο το upload εικόνας. δεν έχω καλή κάμερα (ακόμα)
Συνημμένα
7.PNG
6.PNG
2.PNG

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Δευ 13 Αύγ 2018, 20:49

χθες κόλλησα με AFix Glue της Aquaforest τα "δύσκολα" σημεία αλλά δεν έγινε σίγουρη δουλειά. διάβασα για το durostick d11 το οποίο χρησιμοποίησα σήμερα αλλά μάλλον έβαλα αρκετό=>πολύ τσιμέντο στους συνδέσμους. κατέληξε λίγο dark matter :)
Συνημμένα
dd.PNG

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 13 Αύγ 2018, 20:53

Καλώς ήρθες και απο εδω Κώστα και Καλη αρχη ...

Όποτε μπορεις να μας βάλεις και καμια φωτο απο το σαμπ πλάτης που εχεις να δούμε πως ακριβώς ειναι!

Πως προέκυψε το 40 ύψος, θα χρειαστεί μεγάλη προσοχη στο ύψος και την ένταση του φωτιστικου σου, οταν με το καλό το τοποθετήσεις...

Το σκίμμερ ειναι μια χαρά επίσης, τα δυο φίλτρα μονο με ροη 300 λιτρ/ωρ. ,στα οποία μπορεις να βάλεις τα υλικά ενεργού και αντιφωσφορου έκαστος στο καθε ενα, τα υπόλοιπα οπως βαμβάκι σιποραξ κτλ δεν χρειάζονται και περισσότερο κακό θα κανεις στην ισορροπία της βιολογία σου!

Θα χρειαστείς επίσης αυτομ. αναπλήρωση και εναν ελεγκτή θερμοκρασίας όπου εκει θα ρίξεις μια Diy ψύξη και τον θερμαντηρα!

Το scape σου αρκετά όμορφο, αν μπορούσες να σήκωνες ψηλότερα τις βάσης, διότι με την προσθήκη αραγωνιτη θα βυθιστούν!

Τα κομματια του βραχου τα εχεις κολλήσει ή σκέφτεσαι να τα κολλήσεις;

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 13 Αύγ 2018, 21:10

cathan έγραψε:
Δευ 13 Αύγ 2018, 20:49
χθες κόλλησα με AFix Glue της Aquaforest τα "δύσκολα" σημεία αλλά δεν έγινε σίγουρη δουλειά. διάβασα για το durostick d11 το οποίο χρησιμοποίησα σήμερα αλλά μάλλον έβαλα αρκετό=>πολύ τσιμέντο στους συνδέσμους. κατέληξε λίγο dark matter :)
Άφησε το ως εχει στα χαμηλά που σου έπεσε και μπορεις να το συφωναρεις πανεύκολα με ενα λαστιχάκι αεραντλιας και την επόμενη, αλλιώς με το δάχτυλο ή μια μικρη πλαστική σπάτουλα φεύγουν σε κομματια...

Το d11 ειναι παρα πολύ καλό και εαν ακολουθήσεις κάποιες βασικές αρχές, κολλάει νεκρό ή ζωντανό βράχο, εντός και εκτός νερου, οπως και οτι κοράλλι εχει σκληρό σκελετικό ιστό, οπως τα sps ...

Το δουλεύεις σε μικρές δώσεις και το κανεις πλαστελίνη και πολύ απλα και απαλά γεμίζεις την ένωση που θέλεις, πάντα με κλειστή ροη για κανενα δυο ώρες, ανάλογα την ποσότητα σε κολλήσεις!

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Δευ 13 Αύγ 2018, 21:14

η γυάλα είναι μεταχειρισμένη. ήταν από μαγαζί που έκλεισε γιαυτό έχει χαμηλό ύψος. το sump-φίλτρο είναι στο πλάϊ όχι πλάτης (όπως φωτό). όταν το αγόρασα είχε μόνο ένα χώρισμα στη μέση που έσπασα κ έκανα το σχέδιο όπως παρακάτω. Έχω chiller Hailea για 500λ αλλά δεν θα χρειαστεί φέτος γιατί μέχρι να τελειώσει το φτιάξιμο/συντήρηση εξοπλισμού, το "στρώσιμο" κ λίγο ξεκούραση οπότε πρώτα ψαράκια κ καθαριστές λέω να μπουν Σεπτ, μετά 2 ανεμώνες κ περιμένω 15μέρες να δω που κάθονται κ μετά κοράλι(α).
το εξωτερικό φίλτρο Eheim είναι ένα. Το άλλο Eheim είναι η αντλία που έβαλα στο sump-φίλτρο. Επειδή θα έχει μόνο άλγη κ αντιφως νομίζω ότι 1000λτ/ω είναι οκ(?) για την άμμο έχω 9κ Tropical Marine Sand που αρκεί για 1.5εκ άμμο το πολύ. από τα 40εκ ύψος το νερό θα είναι 35εκ οπότε παραπάνω άμμος θα την πιάνουν οι κυκλοφορητές.
Συνημμένα
sump44.PNG
sump22.PNG
sump33.PNG

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 13 Αύγ 2018, 21:31

cathan έγραψε:
Δευ 13 Αύγ 2018, 21:14
η γυάλα είναι μεταχειρισμένη. ήταν από μαγαζί που έκλεισε γιαυτό έχει χαμηλό ύψος. το sump-φίλτρο είναι στο πλάϊ όχι πλάτης (όπως φωτό). όταν το αγόρασα είχε μόνο ένα χώρισμα στη μέση που έσπασα κ έκανα το σχέδιο όπως παρακάτω. Έχω chiller Hailea για 500λ αλλά δεν θα χρειαστεί φέτος γιατί μέχρι να τελειώσει το φτιάξιμο/συντήρηση εξοπλισμού, το "στρώσιμο" κ λίγο ξεκούραση οπότε πρώτα ψαράκια κ καθαριστές λέω να μπουν Σεπτ, μετά 2 ανεμώνες κ περιμένω 15μέρες να δω που κάθονται κ μετά κοράλι(α).
το εξωτερικό φίλτρο Eheim είναι ένα. Το άλλο Eheim είναι η αντλία που έβαλα στο sump-φίλτρο. Επειδή θα έχει μόνο άλγη κ αντιφως νομίζω ότι 1000λτ/ω είναι οκ(?) για την άμμο έχω 9κ Tropical Marine Sand που αρκεί για 1.5εκ άμμο το πολύ. από τα 40εκ ύψος το νερό θα είναι 35εκ οπότε παραπάνω άμμος θα την πιάνουν οι κυκλοφορητές.

Μια χαρουλα εαν εχεις chiller, πολλά μπράβο σου....

Η παράμετρος θερμοκρασία ειναι παρα πολύ σημαντική στην διατήρηση ισορροπίας του υφαλου σου!

Οκ και με 1,5 ύψος στον αραγωνιτη, οπως και το φίλτρο μπορεις να το ρυθμίσεις σε χαμηλότερη ροη πιστεύω, για να γινεται σωστότερη ανάδευση του υλικού!

Το σαμπ μια χαρά το εκανες, ίσως θα μπορούσες να αποφύγεις το δυο μεσαία ενδιάμεσα χωρίσματα, αλλα οκ και ετσι!

Ενεργό άνθρακα δεν θα δουλέψεις;

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Δευ 13 Αύγ 2018, 21:36

στο sump-φίλτρο με αντιφως κ στο εξωτερικό φίλτρο θα βάλω. ταλαιπώρησα ψαράκια λόγω έλλειψης πείρας, ότι χρειάζονταν για 120λτ το πήρα. είχα κ έναν πανέμορφο χέλμον για 1.5 χρόνο περίπου μέχρι που (σνιφ σνιφ) έβρασαν και κλαίγαμε οικογενειακώς όταν γυρίσαμε από διακοπές.
αναπλήρωση δεν μπορώ να βάλω (?)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 13 Αύγ 2018, 21:45

Κρίμα για τον πεταλούδο, πανέμορφο ζωντανό και πολύ ιδιαίτερο..

Φυσικά και μπορεις να βάλεις αυτ. αναπλήρωση...

Φτηνή και τίμια ειναι της water waves με δυο φροτερ, στα οποία θα φτιάξεις μια βασουλα στο διαμέρισμα της αντλ. επιστροφής και θα τα βάλεις μεσα!

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Δευ 13 Αύγ 2018, 22:05

νομίζω δεν χωράει τπτ στο sump. έχει 15εκ πλάτος και κάθε διαμέρισμα έχει λιγότερο από 10εκ μήκος. ακόμα κ η αντλία μπήκε ίσα ίσα. αν βάλω θα πρέπει να γίνουν τρύπες τώρα, σωστά?

Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από nasos » Δευ 13 Αύγ 2018, 22:24

Η αυτοματη αναπλήρωση δεν σου τρώει χώρο απο το σαμπ, μόνο τα φλοτερακια μπαίνουν εκεί κρεμαστα ώστε να ρυθμίσεις την στάθμη σου. Όλα τα υπόλοιπα μπαίνουν από κάτω, δηλ. Δοχείο με νερό αντιστροφης όσμωσης αντλία και το πλακετακι.

Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από nasos » Δευ 13 Αύγ 2018, 22:26

nasos έγραψε:
Δευ 13 Αύγ 2018, 22:24
Η αυτοματη αναπλήρωση δεν σου τρώει χώρο απο το σαμπ, μόνο τα φλοτερακια μπαίνουν εκεί κρεμαστα ώστε να ρυθμίσεις την στάθμη σου. Όλα τα υπόλοιπα μπαίνουν από κάτω, δηλ. Δοχείο με νερό αντιστροφης όσμωσης αντλία και το πλακετακι.
Και ξέχασα και το σωληνάκι που ρίχνει το νερό αλλά δεν ακουμπάει ποτέ την στάθμη του νερού για να μη σου κάνει αναρρόφηση.

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Δευ 13 Αύγ 2018, 22:45

τότε θα το ψάξω. να θυμίσω ότι το "sump" είναι στο πλαϊ κ όχι κάτω. δεν πειράζει αυτό, έτσι?

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Karlos » Δευ 13 Αύγ 2018, 23:13

cathan έγραψε:
Δευ 13 Αύγ 2018, 22:45
τότε θα το ψάξω. να θυμίσω ότι το "sump" είναι στο πλαϊ κ όχι κάτω. δεν πειράζει αυτό, έτσι?
Όχι δεν πειραζει. Όπως στο είπαν τα παιδιά θα βάλεις κάτω ένα δοχείο και θα τραβάει η αυτόματη αναπλήρωση και θα συμπληρώνει πάνω στο Sump. Θα σου λύσει τα χέρια και θα κρατάς και σταθερή την αλάτοτητα.
Keep Reefing! :fish4:

Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από nasos » Τρί 14 Αύγ 2018, 00:09

cathan έγραψε:
Δευ 13 Αύγ 2018, 22:45
τότε θα το ψάξω. να θυμίσω ότι το "sump" είναι στο πλαϊ κ όχι κάτω. δεν πειράζει αυτό, έτσι?
Εγω σκέψου ακόμη δεν έχω σαμπ οποτε τα φλοτερακια τα έχω στο main tank.
Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!!

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Rayden » Τρί 14 Αύγ 2018, 01:52

Τα φλοτερακια της αναπληρωσης θα βαλεις μονο στο sump. Στο διαμερησμα της αντλιας επιστροφης. Ολα τα υπολοιπα θα τα εχεις καπου πιο μακρια αφου δεν εχεις χωρο

Καλη αρχη και απο εμενα

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Karlos » Τρί 14 Αύγ 2018, 21:47

Καλησπέρα..έχουμε κανένα νεότερο από την κατάσταση που είναι τώρα το ενυδρείο?
Keep Reefing! :fish4:

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Τρί 14 Αύγ 2018, 22:50

Ο βράχος κόλλησε καλά στις δύσκολες ενώσεις αλλά έβαλα πολύ τσιμέντο. Έπρεπε να περιμένω να μου πεις τη μέθοδο εφαρμογής.
Το χειρότερο είναι μία πολύ λεπτή σκόνη που έβγαλαν κομμάτια βράχου που έκοψα εκτός ενυδρείου κ τα έδεσα με tie wrap. Μόλις μπήκαν ξανά μέσα κόλλησε η ψιλή σκόνη με το υπόλοιπο τσιμέντο κ μου ήρθε ίλιγγος :mrgreen: σιφωνάρω από το πρωί να καθαρίσει. έχω βάλει δύο μικρά εσωτερικά φιλτράκια με γάζα κ σφουγγάρια κ τα αλλάζω από το πρωί (ίσα με 10 φορές).
επειδή οι βράχοι είναι από το παλιό ενυδρείο (είχαν κ) έχουν σε κάποια σημεία κυανοβακτήριο. πήρα chemiclean. να το ρίξω πριν την άμμο να καθαρίσουν τα βραχάκια πρώτα ή δεν έχει σημασία? θέλει μετά να σιφωνάρω ξανά υπολείματα?
Λέω την Παρασκευή να βάλω το marine φωτιστικό κ μετά να ρίξω γαρίδα για στρώσιμο :fish2:
# χρειάζεται κανονικά φως για τον κύκλο?
# δεν θα βάλω βιολογικό υλικό κατά τον κύκλο. λέω να ζορίσω τον βράχο να ξυπνήσει. βακτήρια λέω να ρίξω μετά από 5ημέρες με υψηλά νιτρικά. τι λέει η πείρα?
# η θεραπεία για το κυανό επηρεάζει (θετικά/αρνητικά) το στρώσιμο?

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 15 Αύγ 2018, 00:03

cathan έγραψε:
Τρί 14 Αύγ 2018, 22:50
Ο βράχος κόλλησε καλά στις δύσκολες ενώσεις αλλά έβαλα πολύ τσιμέντο. Έπρεπε να περιμένω να μου πεις τη μέθοδο εφαρμογής.

Άφησε το κανένα δίωρο να στεγνώσει και άνοιξε αντλία επ και κυκλοφωρητες σε χαλαρούς ρυθμούς

Το χειρότερο είναι μία πολύ λεπτή σκόνη που έβγαλαν κομμάτια βράχου που έκοψα εκτός ενυδρείου κ τα έδεσα με tie wrap. Μόλις μπήκαν ξανά μέσα κόλλησε η ψιλή σκόνη με το υπόλοιπο τσιμέντο κ μου ήρθε ίλιγγος

Βάλε στο φίλτρο ενεργό και άνοιξε σκίμμερ με οτι σου προείπα και θα καθαρίσει στο μισάωρο

:mrgreen: σιφωνάρω από το πρωί να καθαρίσει. έχω βάλει δύο μικρά εσωτερικά φιλτράκια με γάζα κ σφουγγάρια κ τα αλλάζω από το πρωί (ίσα με 10 φορές).

Περισσότερο κακό, παρα καλό κανεις κατ αυτόν τον τροπο, δεν χρειάζονται γάζες σφουγγάρια κτλ


επειδή οι βράχοι είναι από το παλιό ενυδρείο (είχαν κ) έχουν σε κάποια σημεία κυανοβακτήριο. πήρα chemiclean. να το ρίξω πριν την άμμο να καθαρίσουν τα βραχάκια πρώτα ή δεν έχει σημασία? θέλει μετά να σιφωνάρω ξανά υπολείματα?

Δεν χρειάζεται ακόμα να ρίξεις χεμι, περίμενε να τελειώσει το στρώσιμο πρώτα!

Λέω την Παρασκευή να βάλω το marine φωτιστικό

Μια χαρουλα, καλώς να δεχτείς...

κ μετά να ρίξω γαρίδα για στρώσιμο :fish2:

Ασπόνδυλα μετέπειτα, οταν βάλεις αραγωνιτη και στρώσει!

# χρειάζεται κανονικά φως για τον κύκλο?

Αναλόγως το φωτιστικο με τα βατ του ..

# δεν θα βάλω βιολογικό υλικό κατά τον κύκλο. λέω να ζορίσω τον βράχο να ξυπνήσει. βακτήρια λέω να ρίξω μετά από 5ημέρες με υψηλά νιτρικά. τι λέει η πείρα?

Ξεκινησε βακτήρια βάση στρωσιματος, αρκετά καλα για την παρούσα ειναι τα special blent

# η θεραπεία για το κυανό επηρεάζει (θετικά/αρνητικά) το στρώσιμο?

Εισαι λιγο μπερδεμένος ακόμα, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, ούτε να κανεις βεβιασμένες κινήσεις...

Η περίοδος του στρωσιματος ειναι χρονοβόρα και θελει υπομονη!

Απο μετρησεις που βρισκόμαστε, ποιας εταιρίας τεστ δουλεύεις;

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Τετ 15 Αύγ 2018, 01:35

@ Tο φωτιστικό είναι το Aquael leddy slim 1,2m που βγάζει 36w http://www.aquael.pl/en/products/akwary ... ifications.
@ Την γαρίδα εννοώ κομμάτι νεκρό για να βγάλει αμμωνία κ να ξεκινήσει ο κύκλος.
@ Το chemiclean γράφει στο κουτί "PROMOTES IDEAL ENZYME BALANCE" γιαυτό ρώτησα αν επηρεάζει η ενεργή ουσία του φάρμακου τον κύκλο. Επιπλέον, γράφει ότι χρειάζεται LARGE AIR STONE που δεν χρησιμοποιείται αν έχει ζωντανά μέσα. Επίσης, αναφέρει στις οδηγίες να αφαιρέσεις άνθρακα κ αντιφως κ να κλείσεις το skimmer. Η θεραπεία διαρκεί 48ώρες. γιαυτό θεώρησα λογικό να το καθαρίσω πριν ξεκινήσει το στρώσιμο ή βάλω ζωντανά.
@ Μετρήσεις έχω κάνει ph 8.2 (Red Sea), αλάτι 1026 με ρεφρακτόμετρο, νιτρικά με sera k API, αμμωνία sera που είναι μηδενικά.
οπότε να κάνω αύριο τη θεραπεία για κυανό κ Παρασκευή μια αλλαγή 20% (όπως οδηγίες), άμμο, φωτιστικό, στρώσιμο...??
δεν βιάζομαι. ένα μήνα έχω τη γυάλα στο σπίτι. έχω υπομονή να ξεκινήσει σωστά. ίσως να ρωτάω πράγματα γνωστά σε έμπειρους χομπίστες :)

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Karlos » Τετ 15 Αύγ 2018, 10:20

Καταρχήν δεν κουράζεις. Ρωταμε τα πάντα και δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις.

Και εγώ θεωρώ οτι δεν πρεπει να κάνεις ακομα χρήση του chemi clean, δώσε λίγο χρόνο στο σύστημα σου να στρώσει.

Βάλε άνθρακα και αντιφοσφωρο στο φιλτρο και αφαίρεσε γάζες σφουγγάρια και βιολογικό υλικό και κάνε και μια αλλαγή νερού έως 20%.

Ξεκινά βακτηρια όπως στις οδηγίες.Προτείνω και εγώ Special blend για αρχή.

Εγώ πήγα εξαρχής σε φουλ φωτοπεριοδο αλλά δεν είχα κυανό. Εδώ θα μας πουν και οι πιο έμπειροι.ίσως το καλύτερο θα ήταν να ξεκινήσεις και να το ανεβάζεις σταδιακά παρατηρωντας και το κυανό και η διατομικη πως παεί.
Keep Reefing! :fish4:

Άβαταρ μέλους
Kostas82
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 12:13
Τοποθεσία: Athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Kostas82 » Τετ 15 Αύγ 2018, 11:37

Καλή αρχή Κώστα :welcome:
Να σταθώ σε κάποια σημεία που ενδεχομένως σηκώνουν συζήτηση, το σαμπ που έφτιαξες στο πλάι του ενυδρείου είναι από πλέξι; Αν ναι πως το κόλλησες ; Εγώ θα πρότεινα να αφαιρεθεί εντελώς και να γίνει μια σωστή υπερχείλιση και να μπει σαμπ στην βάση αν είναι εφικτό.η ακόμα και να γινόταν η παρουσα γυάλα σαμπ που είναι χαμηλή και να κολλαγαμε ένα με πιο άνετες διαστάσεις και σωστές επιλογές από την αρχή.
Η λεντ μπαριτσα δεν μου γεμίζει το μάτι και πιστεύω ότι δεν θα σε καλύψει ούτε για ζωντανά με μικρές απαιτήσεις σε φώς.
Εφόσον έχεις βάλει σαμπ, εξωτερικό φίλτρο γιατί;
Ο βράχος που έχεις βάλει τι προέλευσης είναι;
main 850l,sub 200l,frag farm 200l, sub2 80l
Light: diy custom multichip led, R.o. ww , Top off: ww
Skinmer: Atb big econo
Reactors: shurran jetstream1 C.R., zeo reactor diy, active carbon diy
Circulation: jebao Dosing pump Marine color

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Τετ 15 Αύγ 2018, 22:18

σύμφωνα με τον πίνακα LED 18W=> 100W λάμπα πυρακτώσεως => 1300 lumens. στο link της aquael http://www.aquael.pl/en/products/akwary ... ifications μία MARINE (colour temperature of 10000 K) κ μία ACTINIC (20000 K) κ μήκος 1.2μ θα δώσουν από 36w@2=72w LED => 400WATT φως από λάμπα πυρακτώσεως ή 5200 lumen. σε 35εκ ύψος φοβάμαι μήπως κάψω τα κοράλια. δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά έτσι το υπολόγισα. Αν κάποιος με γνώση στο θέμα μπορεί να τσεκάρει το λινκ παραπάνω κ να με διορθώσει. :mrgreen:
μακάρι να μπορούσα να κάνω το δικό σου setup φίλε Κώστα με 850λ ενυδρείο κ 300λ σαμπ αλλά εγώ μπορώ να διαθέσω για τα 300λ.- αγόρασα την γυάλα μεταχειρισμένη 100€. Επίσης το έπιπλο που πατάει (φωτό όταν τελειώσει όλο) είναι δική μου κατασκευή πάνω στο παλιό έπιπλο κ στοίχισε 60€ όσο δηλ τα δοκάρια που έκοψα, η βελλατούρα, το χρώμα κ πινέλα. όλοι οι κυκλοφορητές που αναφέρω στην αρχή του πόστ (μεταχειρισμένοι) κόστοσαν €100. Θα επενδύσω λίγα χρήματα σε φως (όπως ανέφερα παραπάνω) κόστος περίπου €240-€280 (MARINE κ ACTINIC) μετά κοράλια κ ψαράκια. μου αρέσει να βλέπω άνετα ενυδρεία 800λτ αλλά δεν είναι για εμένα.
Το sump είναι φίλτρο πλάτης (στο πλάϊ όμως). Εγώ θα βάλω άλγη κ αντιφως/άνθρακα. Δεν χρειάζεται ένα μηχανικό φίλτρο για διαυγές νερό? Αυτό λέω να κάνω το εξωτερικό eheim με μικρή ροή 440λτ/ω κ μέσα matrix δύο στρώσεις που θα αλλάζω τη μία κάθε 3-4 μήνες, άνθρακα ομοίως κ κάποιο υλικό μηχανικής φίλτρανσης του νερού (υαλοβάμβακας?)
Το βράχο τον αγόρασα 10χρόνια πριν. Δεν θυμάμαι καθόλου προέλευση.
:blah: :blah:
θα προτιμούσα να έκανα τη θεραπεία για το κυανό πριν ξεκινήσει το στρώσιμο αλλά θα ακολουθήσω τη συμβουλή των εμπειρότερων του φόρουμ. τα σφουγγάρια κ τη γάζα τα πρόσθεσα να μαζέψουν το ίζημα που δημιουργήθηκε. δεν θα μείνει τπτ μέσα κ τα άλλαζα κάθε ώρα σχεδόν. αποκλειστικά μέσο φίλτρανσης για την περίπτωση.
:fishes:
Συνημμένα
led-lumens-to-watts-conversion-chart.png

Άβαταρ μέλους
Kostas82
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 12:13
Τοποθεσία: Athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Kostas82 » Τετ 15 Αύγ 2018, 23:22

Οκκ , το είχα τσεκαρει το λινκ του φωτιστικού αν βάλεις δυο λάμπες είσαι οκ για αρχή και βλέπεις στην πορεία αν χρειαστεί κάποια αναβάθμιση.
Το σαμπ τελικά με τι το κόλλησες;
Εξωτερικό φίλτρο και έξτρα βιολογικό υλικό δεν χρειάζεται. Έχεις τον βράχο για αυτή την δουλειά και είναι υπεραρκετά, ρώτησα για τον βράχο γιατί μοιάζει ζωντανός τουλάχιστον κάποια κόμματια του, επίσης η εμφάνιση κυανού σε ενυδρειο ημερών είναι κάπως περιεργη
main 850l,sub 200l,frag farm 200l, sub2 80l
Light: diy custom multichip led, R.o. ww , Top off: ww
Skinmer: Atb big econo
Reactors: shurran jetstream1 C.R., zeo reactor diy, active carbon diy
Circulation: jebao Dosing pump Marine color

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Τετ 15 Αύγ 2018, 23:50

ο βράχος είναι liverock που αγοράστηκε το 2007 κ έμεινε σε άδειο από ζωή ενυδρείο με κυκλοφορία από το 2013 μέχρι ένα μήνα πριν. έχει ήδη αρχίσει να βγάζει μικρά διάφανα "τριχίδια" (?) δύο καινούργια κομμάτια μόνο πρόσθεσα. το μεγάλο σαν φύλλο κ ένα μπροστά. το σαμπ ήταν ήδη κολλημένο. είναι με τζάμι κ το γύρω πλαστικό μαύρο. εγώ έφτιαξα μόνο τα χωρίσματα.
το κυανό υπήρχε από το 2007 αλλά δεν έκανα ποτέ θεραπεία. επειδή το liverock δεν στέγνωσε ποτέ από τότε θεωρώ ότι μόλις πέσει φως θα φουντώσει ξανά. δεν φαίνεται τώρα

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από golf » Πέμ 16 Αύγ 2018, 00:08

Καλή αρχή κ από μένα Κώστα.
Θα σταθώ λίγο στο φωτισμό σου γιατί το θεωρώ άσκοπο να δώσεις 200-300Ε κ στο τέλος να μην έχεις αρκετό κ σωστό φωτισμό στο ενυδρείο σου. Με τα ίδια χρήματα φτιάχνεις μόνος σου ένα σούπερ φωτιστικό με high power leds.
Για lps θα χρειαστείς 100-120w κ για Sps γύρω στα 200w.
Η συνδεσμολογία κ η κατασκευή είναι πολύ απλή κ θα ξενιαξεις για αρκετά χρόνια από θέμα φωτισμού.
Οι συγκεκριμένες λάμπες Απ’οτι είδα χρησιμοποιούμε μονοβατα λεντ κ δεν υπάρχει καθόλου ψύξη. Τις έχεις δει σε ενυδρείο να λειτουργούν; Στο site τους δεν αναφέρουν καθόλου χαρακτηριστικά.

Άβαταρ μέλους
Kostas82
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 12:13
Τοποθεσία: Athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Kostas82 » Πέμ 16 Αύγ 2018, 00:14

Ωχ έλα ρε συ τόσο καιρό τον είχες και τον κράταγες ζωντανό ; Αφού είχες την υπομονή να το κάνεις αυτό όλα τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε χάχαχα
Οκκ και η θεραπεία δεν πιστεύω να έχεις Θέμα.
Οκ και με το σαμπ, άνθρακα αντιφωσφορο κρατά μόνο και την σκόνη από τις κολλήσεις όπως είπε ο Νίκος με ένα σιφωναρισμα θα γίνει γυαλί.
Λογικά η διαδικασία στρωσιματος δεν θα πάρει πολύ,
Ρίξε και τον αραγωνιτη να ζωντανεύει και σε κάνα μήνα το πολύ πιστεύω πας για τα πρώτα ψάρια.
main 850l,sub 200l,frag farm 200l, sub2 80l
Light: diy custom multichip led, R.o. ww , Top off: ww
Skinmer: Atb big econo
Reactors: shurran jetstream1 C.R., zeo reactor diy, active carbon diy
Circulation: jebao Dosing pump Marine color

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Πέμ 16 Αύγ 2018, 00:19

golf έγραψε:
Πέμ 16 Αύγ 2018, 00:08
Καλή αρχή κ από μένα Κώστα.
Θα σταθώ λίγο στο φωτισμό σου γιατί το θεωρώ άσκοπο να δώσεις 200-300Ε κ στο τέλος να μην έχεις αρκετό κ σωστό φωτισμό στο ενυδρείο σου. Με τα ίδια χρήματα φτιάχνεις μόνος σου ένα σούπερ φωτιστικό με high power leds.
Για lps θα χρειαστείς 100-120w κ για Sps γύρω στα 200w.
Η συνδεσμολογία κ η κατασκευή είναι πολύ απλή κ θα ξενιαξεις για αρκετά χρόνια από θέμα φωτισμού.
Οι συγκεκριμένες λάμπες Απ’οτι είδα χρησιμοποιούμε μονοβατα λεντ κ δεν υπάρχει καθόλου ψύξη. Τις έχεις δει σε ενυδρείο να λειτουργούν; Στο site τους δεν αναφέρουν καθόλου χαρακτηριστικά.
δυστυχώς είμαι άσχετος με το ηλεκτρολογικό. γιατί λες ότι δεν θα είναι επαρκής φωτισμός? 250λτ ενυδρείο κ θα έχω 400watt σε ύψος 35εκ.?? υπάρχει άλλη πρόταση για αγορά? δεν ξέρω να το κατασκευάσω

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από golf » Πέμ 16 Αύγ 2018, 00:34

Εγώ που είμαι σχετικός δεν πιστεύω την εταιρεία ότι καλύπτει 400λτ κ τα χαρακτηριστικά της είναι ανεπαρκή, δηλ πόσα leds χρησιμοποιεί, τι μάρκα κ τι φάσμα;
Αν δεις όλες οι εταιρείες αναγράφουν αναλυτικά τι φοράνε. Ένα άλλο που θέλω να επισημάνω είναι ότι ο χειρότερος εχθρός των leds είναι η θερμοκρασία κ το συγκεκριμένο δεν έχει καθόλου ψύξη με αποτέλεσμα μετά από ένα διάστημα θα πέσουν πολύ οι λάμπες.
Δυστυχως τα επώνυμα φωτιστικά στοιχίζουν παρά πολύ. Αν θέλεις μπορούμε να σε βοηθήσουμε όλοι να φτιάξεις ένα σούπερ φωτιστικό με τα ίδια χρήματα. Μπορείς να δεις κ κατασκευές κ άλλων φίλων που έχουν φτιάξει εδώ μέσα.

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Πέμ 16 Αύγ 2018, 00:47

250lt νερό δεν έχω φίλε μου κανένα λόγο να πω όχι. μέχρι 250€ θα τα δώσω να κάνω κάτι αξιόλογο, αλλά δεν έχω γνώσεις σε αυτό (ηλεκτρολογικό). Ότι αφορά το κόψε, βίδωσε, πλανάρισε είμαι handy man. Αν μπορεί η παρέα να με βοηθήσει τότε ευχαριστώ θερμά :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”