Reef 250lt - Party is loading..

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 01:32

Πφφφφφ πως τ σντιμευωπισες?? Σ φερε τουμπα το ενυδρειο η το γλιτωσες??


Thomas oikonomou

AGAPI
Posts in topic: 2
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από AGAPI » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 03:34

Παλι η Αγάπη φταίει... ε; :+1:
Αν διάβαζες όμως λίγο πιο προσεχτικά, εκτός απο την τρελα της, έχει κ κυκλοφορητες που φοράνε προφυλακτικά! :dance:
Κώστα....
Απο τη μια γελάω κ απο την άλλη στεναχωριέμαι!
Πες τι έγινε...
Πως εισαι; Πως είναι το ενυδρείο; Ηταν μεγάλη η ανεμωνη;
Το σίγουρο είναι πως τα κλοουνακια δεν χαμπαριασαν τίποτα!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 10:46

κρίμα βρε συ, εύχομαι να τελειωσε η κακοδαιμονία σου, για πες μας την συνεχεία...

@AGAPI φταίει για όλα! :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 11:00

Πραγματικά κριμα για αυτο που σου έτυχε. Τι σκέφτεσαι να κανεις στην συνέχεια;

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Δευ 11 Νοέμ 2019, 11:37

Καλημέρα σε όλους. Τελικά όλα καλά.
Έκλεισα τον κυκλοφορητή και τον ακούμπησα μαζί με την ανεμώνη πάνω σε ένα βράχο στη μέση του ενυδρείου που δεν έχει πολύ κυκλοφορία. όλο το βράδυ σκεφτόμουν πως θα ελευθερώσω την ανεμώνη. τελικά το έκανε μόνη και πήγε σε μια γωνιά, ανοιχτή όμως που το βρήκα θετικό.
Αγάπη, κατόπιν εορτής, διάβασα για τα προφυλακτικά στους κυκλοφορητές. έβαλα διχτάκια που είχα για τον άνθρακα.
Δεν άνοιξα χθες καθόλου φώτα. σήμερα θα ανάψω το μπλέ ακτινικό φως.
Τελικά όλα καλά. γέμισε το ενυδρείο λίγο χλαπάτσα από τα κομμένα πλοκάμια αλλά μέχρι στιγμής ΟΚ. ούτε αμμωνία ανέβασε. Μόνο η πίεσή μου ανέβηκε στο 30+++ τα νιτρικά 0 :mrgreen:
Η ανεμώνη είναι μεγάλη bubble tip μωβ. ανοιχτή είναι μεγάλη σαν μούτζα. Θα περιμένω καμιά βδομάδα και θα στοκάρω και άλλα ψαράκια.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 11 Νοέμ 2019, 12:07

άντε με το καλό να ηρεμήσεις!

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από mixalisdarras » Δευ 11 Νοέμ 2019, 22:08

Πολύ καλή τροπή πήρε η φάση σου όλα μια χαρά αφού δεν σου τίναξε όλο το σύστημα στον αέρα ευτηχως!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 23:38

τη σκότωσα. τα κομμάτια από το σώμα της βρίσκονται στη λεκάνη της τουαλέτας. μιας εβδομάδας σχέση κατέληξε σε τραγωδία. δεν ήμουν έτοιμος και το ήξερα αλλά τα κλόουν επέμεναν με τα ψυχοσωματικά τους. ήταν τόσο όμορφη όταν τη είδα στο πετ σοπ :heart2: :heart2: :heart2: !!
μπαμπάτσικη με πράσινα bubbles τούμπανο και φλούρεσαντ άκρες.

Εικόνα

λικνίζονταν ανέμελα στη ροή του νερού..! πλήρωσα €60 και έγινε δική μου. για λίγο όμως. κάθε μέρα που περνούσε μετά το ατύχημα με την τουρμπίνα έχανε χρώμα και στο τέλος έμειναν ελάχιστα πλοκάμια. περισσότερο φαίνονταν ο άσπρος δίσκος σε κομμάτια. πήγα να κάνω αλλαγή νερού και το λάστιχο άρχισε να τραβάει ότι έμεινε. τότε την πέταξα. στο WC.
το ενυδρείο έγινε ένα χάλι. το κυανό είχε έξαρση και το νερό έγινε θολό και βρωμούσε. έκανα αλλαγή 150λτ από τα 300λτ. έκανα την άμμο με τη σκούπα. πριν βάλω άλλο ζωντανό πρέπει να καθαρίσει το κυανό. έριξα πάλι CHEMICLEAN και αγόρασα το BLUE EXIT. θα το χρησιμοποιήσω σε 10 μέρες. αν δεν καθαρίσει σε 15 μέρες έχω πάρει και πυρηνικές κεφαλές. αν δεν έχω αποτέλεσμα και μετά τα Χμας θα στήσω πάλι το ενυδρείο. έχω ένα μικρότερο άδειο 120λτ. δύο κλόουν, 3 γαρίδες κ 7 σαλιγκάρια έχω. θα μείνουν στο 120λτ για 15 μέρες και στο 300λτ θα τα αλλάξω όλα. βράχο, άμμο, βιολογικό υλικό και πάμε ξανά με νέα υλικά. βλέπουμε

R.I.P. GBT

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από niknik » Δευ 18 Νοέμ 2019, 22:50

Βιάζεσαι νομίζω, πως είναι τώρα το σύστημα?
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Σάβ 14 Δεκ 2019, 20:53




Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Σάβ 14 Δεκ 2019, 20:57

σαν να είσαι στο γήπεδο και σκάει η φωτοβολίδα αλλά κίτρινη και underwater. αντιμετώπισε κανείς τέτοιο χάλι?
αμμωνία, νιτρικά, φώσφορο όλα τζετ. κατάσταση απελπισία.

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Σάβ 14 Δεκ 2019, 21:05

υπάρχει συνεχώς ένα κίτρινο ίζημα. χρησιμοποιώ και άνθρακα. πήρα τελικά RO έκανα 20% χθες.
Συνημμένα
20191214_195910_δυο.jpg
20191214_185414_δυο.jpg

G.Frag
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από G.Frag » Δευ 16 Δεκ 2019, 11:15

Καλημέρα αν το βίντεο το ακολουθούσαν και κάποιες άλλες πληροφορίες όπως μετρήσεις θα ήταν πιο εύκολο για κάποιες απαντήσεις. Το ομιχλώδες θολό νερό μπορεί να προέρχεται από κάποιες εξάρσεις. Η βακτηριακη πχ λεγόμενη bacteria bloom δεν χρωματίζει μένει άσπρη. Άλλη περίπτωση μπορεί να είναι διαλυμένες οργανικές ενώσεις DOC (Dissolved orgsanic compounds). Eίναι οργανική ύλη που έχει διασπαστεί στο νερό. Θα μπορούσε να είναι τα απόβλητα ψαριών, τροφες που έχουν αποσυντεθεί, η κοραλλια η φυτα,νεκρο ενυδρειο εν ολιγης σε αυτη την εικονα. Όλες αυτές οι πηγές μπορούν να οδηγήσουν σε οργανικές ενώσεις που διαλύονται στο νερό. Οι διαλυμένες οργανικές ενώσεις θα προκαλέσουν επίσης δυσάρεστες οσμές. Το άλλο που θα μπορουσε, ειναι διατομικη εξαρση diatom bloom. H εικόνα και τα βίντεο σε αυτήν περίπτωση αποδίδουν εικόνα καλλιέργειας πλαγκτού. Σιγουρα
υπάρχει πρόβλημα θρεπτικών ουσιών. Τα θρεπτικά συστατικά, τα μελεταμε ως νιτρικά και φωσφορικά άλατα, και μπορούν να προέρχονται από διάφορες αιτίες πολλα ψαρια πολλυ ταισμα. Η μη χρήση RO / DI νερό για να αναμίξεις το αλάτι. Θέλουμε υψηλής ποιότητας νερό. Ο βραχος και ο αραγωνιτης μπορούν επίσης να συμβάλουν στα θρεπτικά συστατικά σε αυτη την περιπτωση θα έβλεπες φύκια - αλγες να αναπτύσσονται στα βράχια και την άμμο, όχι στο νερό. Έλεγξε το ενυδρείο για πιθανές νεκρές ζώνες και οργανισμους. Καθάρισε τα φίλτρα σου όλα και ότι είναι λειτουργικά. Θα πρέπει να κάνεις μερικές μεγάλες αλλαγές νερού, περίπου ενα 50% την εβδομάδα για μερικές εβδομάδες. Και κάτι που θα βοηυησει σαν θεραπεια και οχι σαν μόνιμη χρήση στο ενυδρείο βοηθώντας τη στήλη νερού είναι ένας αποστειρωτής UV. Με την προσθήκη ενός, θα σκοτώσει πχ τα φύκια περνώντας μέσα από αυτό. Συνήθως δεν τους συνιστώ, αλλά για την επίλυση του προβλήματος σου θα βοηθούσε σε μεγάλο βαθμό. Και εννοείτε κάποιος κτήτορας η φίλτρο με άνθρακα.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 16 Δεκ 2019, 11:29

το πιο φρόνιμο θα ήταν να γίνει ένα update και να ξεκινήσει από την αρχη με όσμωση μιας και αγόρασες και σωστό στρώσιμο....

θεωρώ οτι είναι η καλύτερη επιλογή στην περιπτωση του υφάλου σου!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
niknik (Δευ 16 Δεκ 2019, 20:03)

G.Frag
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από G.Frag » Δευ 16 Δεκ 2019, 13:29

Προσωπικά διαφωνώ με την αντιμετώπιση τύπου "πονάει χέρι, το κόβουμε". Η εμφάνιση δύσκολων καταστάσεων αλλά συνάμα και η θέληση για αντιμετώπιση τους, μας δίνει επιπρόσθετη εμπειρία και γνώση η οποία μας διαφυλάσσει σε μελλοντικές καταστάσεις. Γενικά μας ωριμάζει και μας εξελίσσει. Στο τέλος μπορεί όντως να οδηγηθείς σε μια επανεκκίνηση, αλλά είναι ευκαιρία να έχεις καταλάβει τους λόγους που συνέβη και το πώς το αντιμετώπισες, είτε με ή μη επιτυχία. Όλοι μιλάμε σε τέτοιες καταστάσεις εκ του ασφαλούς γιατί είμαστε έξω από το χορό. Για τις τιμές και το μέγεθος των νιτρικών φωσφορικών και αμμωνίας αναφέρεις "κομπλέ" χωρίς τιμή. Πάνω σε αυτό να προσθέσω ότι ακόμα και αν οι ενδείξεις σου είναι όπως παρουσιάζονται "σωστές" υπάρχει υπαρκτό πρόβλημα θρεπτικών ουσιών. Ο λόγος που έχεις χαμηλές (ή κομπλέ όπως αναφέρεις) αναγνωσεις είναι επειδή η άλγη καταναλώνει τα θρεπτικά.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 16 Δεκ 2019, 13:52

Γιώργο συμφωνώ και είμαι υπέρμαχος του ψαξίματος, βλέποντας όμως κάθε περιπτωση διαφορετικά....

εδώ ο ύφαλος είναι σχεδόν άδειος και με εκ γενετής παθογένειες, προτιμότερο θα ήταν να κάνει μια σωστή επανεκκίνηση, χωρίς συμψηφισμούς και με τον απαιτούμενο απαραίτητο εξοπλισμό, όπως πχ όσμωση που δεν είχε!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος for the post (total 2):
Gmarbel (Δευ 16 Δεκ 2019, 16:05) • niknik (Δευ 16 Δεκ 2019, 20:04)

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Τρί 17 Δεκ 2019, 13:26

καλησπέρα σε όλους. ευχαριστώ για τα σχόλια. οι μετρήσεις είναι με API και μετράω αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδη, ΡΗ, και φώσφορο και είναι μηδενικές (εκτός του ΡΗ 8). Δεν προσθέτω κανένα χημικό. Μέχρι στιγμής δεν έχω χάσει ψαράκι (εκτός από αυτά που πήδηξαν εκτός γυάλας προς την ελευθερία). Συμφωνώ ότι με τις δυσκολίες αρχίζεις και ασχολείσαι πραγματικά με το χόμπι και μαθαίνεις (?) τι γίνεται μέσα στη γυάλα. έψαξα πολύ στο ιντερνετ και βρίσκω τις ίδιες πιθανές απαντήσεις.
Δεν έχω άλγες πράσινες ή χόρτο turf ή γλίτσα σε βράχο και άμμο. τα αντιμετώπισα με χεμικλιν. ον Απρίλιο είχε στρώμα κυανό και άλγες πάνω στα βράχια και άμμο. τώρα καθάρισαν αλλά δεν φαίνεται λόγω νερού. Επίσης αφαίρεσα και ένα κομμάτι βράχου που ίσως μείωνε τη κυκλική ροή του νερού χαμηλότερα.
Τελικά Νίκο πήρα ΑΟ, έβαλα λεμονιές και δυο ελιές στο μπαλκόνι και έκανα μέχρι στιγμής 20% αλλαγή με νερό όσμωσης. έριξα και αμπούλα με βακτήρια. θα κάνω το ΣΚ άλλο 30% αλλαγή με νερό όσμωσης και θα καθαρίσω ένα μικρό εξωτερικό ΕΗΕΙΜ που έχω μόνο μακαρόνια και πελετ και θα ρίξω πάλι αμπούλα BIODIGEST. και προσθήκη άνθρακα και αντι φωσ στη ροή του sump. άλλαξα θέση το σκίμερ να τραβάει νερό απευθείας από το ενυδρείο και όχι μέσα από τη φίλτρανση του sump. θέλω να αποκλείσω πιθανά προβλήματα πριν φτάσω στο φορμάτ και ξανά πάλι νέα άμμο, βράχο, βιολογία και κύκλο κτλ.
Θέλω να πιστεύω ότι σταδιακά θα καθαρίζει με το νερό ΑΟ. το νερό της περιοχής έχει αρκετό ίζημα λόγω υψομετρικής διαφοράς με το υδραγωγείο.
Δεν θέλω να βιαστώ. έχω 17 μήνες που ξεκίνησε το ενυδρείο 300λτ με μερικά κλόουν και καθαριστές. Άντε να μην είναι στοκαρισμένο αλλά να βλέπω τουλάχιστο τα ψαράκια . Αυτό ζήτησα στο γράμμα μου φέτος. ούτε καν παγκόσμια ειρήνη :D :D :D

G.Frag
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από G.Frag » Τρί 17 Δεκ 2019, 17:57

Κάποια πράγματα θέλουν συγκεκριμένη σειρά για συγκεκριμένους σκοπούς. Η παρουσία του πέλλετ κατ εμέ θέλει την έξοδο του ριάκτορα στην είσοδο του σκίμμερ ώστε να σηκώνει όσο περισσότερο παραγόμενο βακτηριακό πλανκτόν από το πέλλετ. Για να έχεις τέτοιο diatom bloom θες σίγουρα βελτίωση και σταθεροποιηση της βιολογίας σου. Είμαι κατα της χρήσης μακαρονιού σε reef, και από οτι καταλαβαίνω τα πελλετ είναι χωρίς ανάδευση. Θεωρώ θα πρέπει να επαναπροσδιοριζεις ριζικά τον τρόπο που δουλεύεις το ενυδρείο, δηλαδή γιατί και για ποιο λόγο κάνεις η χρησιμοποιεις το οτιδήποτε.

Άβαταρ μέλους
cathan
Posts in topic: 33
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 18:19
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από cathan » Τρί 17 Δεκ 2019, 19:12

πέλετ εννοώ substrate τις μπίλιες. βάζω μόνο μπίλιες και μακαρόνι. ίσως θέλει βελτίωση της βιολογίας για να χαθεί η αιτία αλλά λέω να κάνω πρώτα τις αλλαγές με ΑΟ για κανένα μήνα. άλλαξα και αλάτι από Aquaforest σε Red Sea. να κάνω μία αλλαγή γίγας 80% ή εβδομαδιαία με 30%?
εγώ είμαι υπέρ της δεύτερης επιλογής για να βλέπω εξέλιξη.

G.Frag
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: Reef 250lt - Party is loading..

Δημοσίευση από G.Frag » Πέμ 09 Ιαν 2020, 22:01

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Τι έγινε τελικά με το σύστημα;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”