Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τετ 09 Μάιος 2018, 14:50

Voas έγραψε:
Δευ 07 Μάιος 2018, 16:21
Revolution1925 έγραψε:
Δευ 07 Μάιος 2018, 16:15


Ευχαριστώ Νίκο να σαι καλά!

Εχεις να προτείνεις κάποιον αχινό?
Δεν θα ενοχλεί τα κοράλλια όπως θα τριγυρνάει?


δεν νομίζω να έχεις θέμα, γνωρίζοντας υφάλους που φιλοξενούσαν, δεν είχαν αναφερθεί ποτέ σε προβλήματα

για δες αυτόν κάνει καλή δουλειά και έρχεται συχνά Ελλάδα!
Ωραίο ζωντανό! Φίλε αν βάλω έναν κυκλοφοριτη να χτυπάει κατευθείαν πάνω στον βράχο πιστεύεις να ελαττώθει η εξάπλωση της κοραλλινης?

Βλέπω ότι η κοραλλινη καλύπτει και τους πόρους του βράχου. Δεν χάνεται η βιολογική ικανότητα του βράχου έτσι?



Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Δευ 14 Μάιος 2018, 14:59

Καλησπέρα παιδιά! Διάβαζα σήμερα ένα άρθρο που έλεγε ότι ο άνθρακας αφαιρεί και οφελημα μικροστοιχεια απ το νερό μας. Έχει δοκιμάσει κάποιος να τρέχει το reef του χωρίς καθόλου χημική φιλτρανση? (άνθρακα αντιφωσφορο)

Και αν ναι είδε θετικά στην ζωή του υφάλου του?

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 75
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 14 Μάιος 2018, 16:12

Revolution1925 έγραψε:
Δευ 14 Μάιος 2018, 14:59
Καλησπέρα παιδιά! Διάβαζα σήμερα ένα άρθρο που έλεγε ότι ο άνθρακας αφαιρεί και οφελημα μικροστοιχεια απ το νερό μας. Έχει δοκιμάσει κάποιος να τρέχει το reef του χωρίς καθόλου χημική φιλτρανση? (άνθρακα αντιφωσφορο)

Και αν ναι είδε θετικά στην ζωή του υφάλου του?

καλησπερα Αρη....

μεγάλη κουβέντα άνοιξες, με διαμάχες χομπιστων που κρατά πολλά χρόνια....

ο ενεργός άνθρακας στα θαλασσινά ενυδρεία στην ουσία είναι η χημική φίλτρανση, που μπορεί να απορρόφησει και να απομακρύνει ενώσεις στο νερό, όπως οργανικά μόρια, φαρμακευτικες θεραπείες, χλώριο, ρύπους και τοξίνες, καθώς και πολλούς άλλους τύπους χημικών στοιχείων που ένα skimmer ή άλλο μέσο φιλτραρίσματος δεν μπορεί να αφαιρέσει πλήρως!

αφαιρεί όμως και αρκετά από τα ιχνοστοιχεία και μέταλλα που είναι σημαντικά για τα ψάρια, τα ασπόνδυλα και τα κοράλλια, σε σαφώς μικρότερο βαθμό από την εβδομαδιαία τροφοδότηση μας!

κάποιοι λένε ότι σε ένα σταθερό και υγείες σύστημα, δεν είναι απαραίτητη η χρήση του και χρειαζεται κατά περίσταση, γιατί λειτουργεί αντιστρεπτικά, κάποιοι άλλοι όμως λένε ότι η απορρόφηση που κάνει σε συνδυασμό με την τροφοδότηση φρέσκων ιχνοστοιχείων, λειτουργεί καταπραυντικά ως προς τον ύφαλο!


ο αντιφωσφορος είναι ένα χημικό υλικό που μας βοηθάει στην εξαγωγή φωσφορικών άλατων (P04), silicates και άλλα βαρέα μέταλλα, από το ενυδρείο μας...

μερικοί υποστηρίζουν ότι είναι επιβεβλημένη η χρήση του σε όλους τους τύπους συστημάτων θαλασσινού νερού...

όσοι όμως ξεκινούν την προβιοτικη με χρήση ζεολίθου αφαιρούν τον αντιφωσφορο και βρίσκουν ισορροπία κάτω απο την κλίμακα του 0,100 ppm!

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τρί 15 Μάιος 2018, 09:38

Voas έγραψε:
Δευ 14 Μάιος 2018, 16:12
Revolution1925 έγραψε:
Δευ 14 Μάιος 2018, 14:59
Καλησπέρα παιδιά! Διάβαζα σήμερα ένα άρθρο που έλεγε ότι ο άνθρακας αφαιρεί και οφελημα μικροστοιχεια απ το νερό μας. Έχει δοκιμάσει κάποιος να τρέχει το reef του χωρίς καθόλου χημική φιλτρανση? (άνθρακα αντιφωσφορο)

Και αν ναι είδε θετικά στην ζωή του υφάλου του?

καλησπερα Αρη....

μεγάλη κουβέντα άνοιξες, με διαμάχες χομπιστων που κρατά πολλά χρόνια....

ο ενεργός άνθρακας στα θαλασσινά ενυδρεία στην ουσία είναι η χημική φίλτρανση, που μπορεί να απορρόφησει και να απομακρύνει ενώσεις στο νερό, όπως οργανικά μόρια, φαρμακευτικες θεραπείες, χλώριο, ρύπους και τοξίνες, καθώς και πολλούς άλλους τύπους χημικών στοιχείων που ένα skimmer ή άλλο μέσο φιλτραρίσματος δεν μπορεί να αφαιρέσει πλήρως!

αφαιρεί όμως και αρκετά από τα ιχνοστοιχεία και μέταλλα που είναι σημαντικά για τα ψάρια, τα ασπόνδυλα και τα κοράλλια, σε σαφώς μικρότερο βαθμό από την εβδομαδιαία τροφοδότηση μας!

κάποιοι λένε ότι σε ένα σταθερό και υγείες σύστημα, δεν είναι απαραίτητη η χρήση του και χρειαζεται κατά περίσταση, γιατί λειτουργεί αντιστρεπτικά, κάποιοι άλλοι όμως λένε ότι η απορρόφηση που κάνει σε συνδυασμό με την τροφοδότηση φρέσκων ιχνοστοιχείων, λειτουργεί καταπραυντικά ως προς τον ύφαλο!


ο αντιφωσφορος είναι ένα χημικό υλικό που μας βοηθάει στην εξαγωγή φωσφορικών άλατων (P04), silicates και άλλα βαρέα μέταλλα, από το ενυδρείο μας...

μερικοί υποστηρίζουν ότι είναι επιβεβλημένη η χρήση του σε όλους τους τύπους συστημάτων θαλασσινού νερού...

όσοι όμως ξεκινούν την προβιοτικη με χρήση ζεολίθου αφαιρούν τον αντιφωσφορο και βρίσκουν ισορροπία κάτω απο την κλίμακα του 0,100 ppm!
Οποτε απ ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση και ο καθένας κρίνει τον ύφαλο του και πρατει ανάλογα. Εσύ Νίκο έχεις δοκιμάσει να τρέξεις χωρίς χημική φιλτρανση?

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 75
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 15 Μάιος 2018, 15:02

πολύ σωστά Αρη, έτσι ακριβώς.......κατ εμε εάν αναπτύσσεται υγειής ο ύφαλος, χωρίς προβλήματα ανάπτυξης, δεν συντρέχει λόγος να πειραματιζόμαστε.....

οι ρυθμοί ανάπτυξης των ζωντανών φτάνουν πολλές φορές στο πικ τους σε κλειστά συστήματα, το κακό είναι όταν προσπαθούμε να δώσουμε το κάτι παραπάνω, εκεί πολλές φορές χαλάμε την ισορροπία με καταστροφικες συνέπειες και πισωγυρίσματα!

εγώ εδώ και σχεδόν δυο χρόνια δεν λειτουργώ αντιφωσφορο, "παίζοντας" προβιοτικη μέθοδο με τροφοδότηση βακτηρίων, πολύ δυνατά ταΐσματα και χρήση ριακτορα ζεολιθου....

κρατάω χαμηλά φορφωρικα χωρίς προβλήματα!

ενεργό άνθρακα έχω μόνιμα μέσα σε ριακτορα υλικών, με μηνιαία αλλαγη!

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τρί 15 Μάιος 2018, 15:17

Voas έγραψε:
Τρί 15 Μάιος 2018, 15:02
πολύ σωστά Αρη, έτσι ακριβώς.......κατ εμε εάν αναπτύσσεται υγειής ο ύφαλος, χωρίς προβλήματα ανάπτυξης, δεν συντρέχει λόγος να πειραματιζόμαστε.....

οι ρυθμοί ανάπτυξης των ζωντανών φτάνουν πολλές φορές στο πικ τους σε κλειστά συστήματα, το κακό είναι όταν προσπαθούμε να δώσουμε το κάτι παραπάνω, εκεί πολλές φορές χαλάμε την ισορροπία με καταστροφικες συνέπειες και πισωγυρίσματα!

εγώ εδώ και σχεδόν δυο χρόνια δεν λειτουργώ αντιφωσφορο, "παίζοντας" προβιοτικη μέθοδο με τροφοδότηση βακτηρίων, πολύ δυνατά ταΐσματα και χρήση ριακτορα ζεολιθου....

κρατάω χαμηλά φορφωρικα χωρίς προβλήματα!

ενεργό άνθρακα έχω μόνιμα μέσα σε ριακτορα υλικών, με μηνιαία αλλαγη!
Ευχαριστώ. Θα τα μελετήσω λίγο να δω τι παίζει. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου φίλε!

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τρί 29 Μάιος 2018, 18:15

Καλησπέρα παιδιά. Update!
Μ αυτά και μ αυτά έφτασα το φωτιστικό στο 90% ενταση. Τα κοράλλια δείχνουν πιο καλά από ποτέ οπότε επειδή δεν μπορώ να ησυχάσω με τίποτα παρήγγειλα ακόμα ένα kessil a160we.

Το σκέφτηκα πολύ να βάλω τ5, και κατά βάθος αυτό ήθελα, αλλά δεν έβρισκα καλή λύση στο πως να τις τοποθετήσω και να μην κόβουν απ τα Led αλλά και να είναι όμορφο στο μάτι καθώς το ενυδρείο είναι ακριβώς μπροστά στην πόρτα και είναι το πρώτο πράγμα που βλέπεις όταν μπεις στο σπίτι.

Μου αρέσει πολύ το πως δείχνουν τα κεσσιλ πάνω απ το ενυδρείο και είμαι ευχαριστημένος και με τα χρώματα που βλέπω στα κοράλλια μου όποτε ήταν το πιο βολικό.

Έκανα μερικές συχνότερες αλλαγές νερού οπότε και έριξα τα νιτρικά στο 2-5 και σ αυτην την τιμή θα παραμείνω από εδώ και πέρα.

Επίσης έχω αποφασίσει να αλλάξω αλάτι μόλις τελειώσει ο κουβάς γιατί οι τιμές που παίρνω είναι πιο μικρές από αυτές που θέλω να κρατάω. Έχω καιρό ακόμα να το ψάξω παραπάνω έχω περίπου 10 κιλά ακόμα.

Απο κοράλλια μπήκαν μερικά chalice και κάποια μανιτάρια. Κόλλησα επιτέλους και τους ζοανθους στον βράχο.

Επίσης είμαι στην αναζήτηση ενός Pseudocheilinops ataenia (Pink-Streaked Wrasse).
Βρήκα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη και το παρήγγειλα αλλά το ψάρι ήρθε ψόφιο οπότε και το ξανά παρήγγειλε και ελπίζω να έρθει καλά αυτήν την φορά.

Γενικα το ενυδρείο μου είναι ξεκούραστο αυτήν την στιγμή και κρατιέται πολύ καλά με τις εβδομαδιαίες αλλαγές μου (με μικρές αυξομειώσεις στα στοιχεία) τις οποίες αν και όποτε χρειαστούν τις κάνω χερατα!

Αν έχετε στα υπόψη κάποιο αλάτι που να δείχνει kh8-9 Ca 420 - 450 Mg 1400-1450 μου λέτε!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 75
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 30 Μάιος 2018, 20:11

Revolution1925 έγραψε:
Τρί 29 Μάιος 2018, 18:15
Καλησπέρα παιδιά. Update!
Μ αυτά και μ αυτά έφτασα το φωτιστικό στο 90% ενταση. Τα κοράλλια δείχνουν πιο καλά από ποτέ οπότε επειδή δεν μπορώ να ησυχάσω με τίποτα παρήγγειλα ακόμα ένα kessil a160we.

Το σκέφτηκα πολύ να βάλω τ5, και κατά βάθος αυτό ήθελα, αλλά δεν έβρισκα καλή λύση στο πως να τις τοποθετήσω και να μην κόβουν απ τα Led αλλά και να είναι όμορφο στο μάτι καθώς το ενυδρείο είναι ακριβώς μπροστά στην πόρτα και είναι το πρώτο πράγμα που βλέπεις όταν μπεις στο σπίτι.

Μου αρέσει πολύ το πως δείχνουν τα κεσσιλ πάνω απ το ενυδρείο και είμαι ευχαριστημένος και με τα χρώματα που βλέπω στα κοράλλια μου όποτε ήταν το πιο βολικό.

Καλορίζικο και καλώς να το δεχτείς Άρη, πολύ καλα έπραξες, δεν το συζητάμε οτι ήταν η ενδεδειγμένη και καλύτερη πρωτη επιλογή! :+1:

Έκανα μερικές συχνότερες αλλαγές νερού οπότε και έριξα τα νιτρικά στο 2-5 και σ αυτην την τιμή θα παραμείνω από εδώ και πέρα.

Μια χαρά, αν ταΐζεις με ταρκετ και βρεις την ισορροπία, ειναι το ιδανικό! :bravo:

Επίσης έχω αποφασίσει να αλλάξω αλάτι μόλις τελειώσει ο κουβάς γιατί οι τιμές που παίρνω είναι πιο μικρές από αυτές που θέλω να κρατάω. Έχω καιρό ακόμα να το ψάξω παραπάνω έχω περίπου 10 κιλά ακόμα.

Το εχεις καιρό τον κουβα, το ανακατεύεις καθουλου πριν το δουλέψεις, τι τιμές σου έδωσε;

Απο κοράλλια μπήκαν μερικά chalice και κάποια μανιτάρια. Κόλλησα επιτέλους και τους ζοανθους στον βράχο.

Μπράβο Καλορίζικο να ειναι, όποτε μπορέσεις φωτο! :dance:

Επίσης είμαι στην αναζήτηση ενός Pseudocheilinops ataenia (Pink-Streaked Wrasse).
Βρήκα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη και το παρήγγειλα αλλά το ψάρι ήρθε ψόφιο οπότε και το ξανά παρήγγειλε και ελπίζω να έρθει καλά αυτήν την φορά.

Απο εξωτερικό δεν το βρίσκεις να το φέρεις;

Γενικα το ενυδρείο μου είναι ξεκούραστο αυτήν την στιγμή και κρατιέται πολύ καλά με τις εβδομαδιαίες αλλαγές μου (με μικρές αυξομειώσεις στα στοιχεία) τις οποίες αν και όποτε χρειαστούν τις κάνω χερατα!

Μπράβο Άρη πολύ χαίρομαι, ύφαλο δημιουργούμε για να τον απολαμβάνουμε και Οχι για να μας καταβάλει.

Αν έχετε στα υπόψη κάποιο αλάτι που να δείχνει kh8-9 Ca 420 - 450 Mg 1400-1450 μου λέτε!
Της κοραλεν ειναι πολύ καλό το αλατι, αλλα και ακριβούτσικο..
Η prodibio στο επομενο διάστημα θα βγάλει νέο αλατι σε αυτές τις τιμές!

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Παρ 01 Ιουν 2018, 09:35

Ευχαριστώ Νίκο θα τα κοιτάξω!

Και εδώ μερικές φωτογραφίες από το πως δείχνει το ενυδρείο αυτήν την στιγμή!
Με άσπρα και μπλε φώτα.










Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Παρ 01 Ιουν 2018, 09:40

Πολύ όμορφο. Θα φουντώσουν και τα κοραλλάκια και θα γίνει κουκλί. Θέλω κι εγώ να βάλω στην έξοδο του φίλτρου αυτό το διπλό που έχεις εσύ. Που το βρήκες; Ξαχνω και δε βρίσκω.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Παρ 01 Ιουν 2018, 10:21

Undertaker έγραψε:
Παρ 01 Ιουν 2018, 09:40
Πολύ όμορφο. Θα φουντώσουν και τα κοραλλάκια και θα γίνει κουκλί. Θέλω κι εγώ να βάλω στην έξοδο του φίλτρου αυτό το διπλό που έχεις εσύ. Που το βρήκες; Ξαχνω και δε βρίσκω.
Ευχαριστώ πολύ. Από fish street το πήρα φίλε. Στην κατηγορία water movement θα τα βρεις. Πρόσεχε λίγο τις διαστάσεις της τρύπας να πάρεις την σωστή. Επίσης θα χρειαστείς και έναν connector, πάλι εκεί θα το βρεις.

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Παρ 01 Ιουν 2018, 10:23

Ωραίος. Ευχαριστώ
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Παρ 01 Ιουν 2018, 10:32

Ο connector σε τι χρησιμεύει; Δε κατάλαβα.......ωπα, εσύ μιλάς για όταν έχουμε σαμπ. Εγώ δε έχω, έχω φίλτρο πλάτης και θα μπει στη έξοδο του φίλτρου.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Παρ 01 Ιουν 2018, 11:13

Undertaker έγραψε:
Παρ 01 Ιουν 2018, 10:32
Ο connector σε τι χρησιμεύει; Δε κατάλαβα.......ωπα, εσύ μιλάς για όταν έχουμε σαμπ. Εγώ δε έχω, έχω φίλτρο πλάτης και θα μπει στη έξοδο του φίλτρου.
Και εγώ σαμπ πλάτης έχω. Αυτό αν το δεις στις φώτο δεν έχει κάποιο 'παξιμαδι' ώστε να στερεώνεται στην τρύπα του τζαμιού.
Ο connector ( https://www.fish-street.com/aquarium-ta ... -connector) μπαίνει στην τρύπα του τζαμιού(μπες να δεις φωτογραφίες του connector να καταλάβεις) . Στην πίσω του μεριά βάζεις τον σωλήνα απ την αντλία επιστροφης και στην μπροστά βάζεις το Dual Nozzle Loc Line.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις έτσι όπως τα γράφω. Αν όχι μου λες!

Πρέπει να έχω ένα μονό τέτοιο καινούριο αλλά για πιο μεγάλη τρύπα. Τι τρύπα έχεις στο τζάμι? Να δω αν σου κάνει να στο στείλω.

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Παρ 01 Ιουν 2018, 11:19

Η έξοδος του φίλτρου πλάτης έχει ενα προεξεχον σωληνάκι ένα εκατοστό περίπου. Δηλαδή από πίσω έρχεται ο σωλήνας της αντλίας και κουμπώνει εκει. Από τη άλλη μεριά έχει την έξοδο σε σχήμα V που κουμπώνει κι αυτή. Θα αφαιρεσω το V αυτο και θα βάλω το dual nozzle loc line. Αν δε ταιριάζει η διάμετρος του dual nozzle με τη διάμετρο του σωλήνα για να κουμπώσει πάνω του, θα κάνω καμιά πατέντα.....τώρα αν σε μπέρδεψα τι να σου κάνω.....

...ουσιαστικά έχει κατά κάποιο τρόπο ήδη έναν fix connector η πλάτη στο σημείο της εξόδου.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Παρ 01 Ιουν 2018, 11:26

Undertaker έγραψε:
Παρ 01 Ιουν 2018, 11:19
Η έξοδος του φίλτρου πλάτης έχει ενα προεξεχον σωληνάκι ένα εκατοστό περίπου. Δηλαδή από πίσω έρχεται ο σωλήνας της αντλίας και κουμπώνει εκει. Από τη άλλη μεριά έχει την έξοδο σε σχήμα V που κουμπώνει κι αυτή. Θα αφαιρεσω το V αυτο και θα βάλω το dual nozzle loc line. Αν δε ταιριάζει η διάμετρος του dual nozzle με τη διάμετρο του σωλήνα για να κουμπώσει πάνω του, θα κάνω καμιά πατέντα.....τώρα αν σε μπέρδεψα τι να σου κάνω.....

...ουσιαστικά έχει κατά κάποιο τρόπο ήδη έναν fix connector η πλάτη στο σημείο της εξόδου.
Ναι οκ το κατάλαβα. Εμένα δεν είχε τέτοιο πράγμα μόνο τρύπα στο τζάμι είχα. Οπότε εσύ δεν χρειάζεσαι connector. Τι διάμετρο σωλήνα έχεις? Να δω αν ταιριάζει αυτό που έχω να στο δώσω για μην αγοράζεις.

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Παρ 01 Ιουν 2018, 11:33

Δε θυμάμαι. Πρέπει να το δω. Θα το βγάλεις εσύ;
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Παρ 01 Ιουν 2018, 11:40

Undertaker έγραψε:
Παρ 01 Ιουν 2018, 11:33
Δε θυμάμαι. Πρέπει να το δω. Θα το βγάλεις εσύ;
Όχι. Είχα πάρει δύο. Αυτό που δουλεύω και ακόμα ένα με μόνη έξοδο που το έχω καινούριο και κάθεται. Είναι για πιο μεγάλη τρύπα απ την δική μου και δεν μπορώ να το δουλέψω. Αν σου κάνει στο στέλνω.

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Παρ 01 Ιουν 2018, 11:47

Θέλω με διπλή κι εγώ. Ευχαριστώ πολυ πάντως.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Παρ 01 Ιουν 2018, 11:49

Τίποτα να σαι καλά!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 75
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 06 Ιουν 2018, 15:25

καλησπερα Αρη.....

τι νέα φιλαρακι, πότε με το καλό έρχεται το νεο όπλο?

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Πέμ 07 Ιουν 2018, 10:43

Voas έγραψε:
Τετ 06 Ιουν 2018, 15:25
καλησπερα Αρη.....

τι νέα φιλαρακι, πότε με το καλό έρχεται το νεο όπλο?
Καλημέρα Νίκο. Το περιμένω. Φαντάζομαι μέσα στην άλλη βδομάδα θα το έχω στα χέρια μου!

Άβαταρ μέλους
Kostas82
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 12:13
Τοποθεσία: Athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Kostas82 » Πέμ 07 Ιουν 2018, 14:20

Άρη θεωρείς ότι δεν έφτανε το φως για τα λπς;
Ρωτάω γιατί εγώ προσπαθώ να τα έχω σε σημεία με λιγότερο φως και δείχνουν ότι τα πάνε καλύτερα εκεί.
Ένα τσαλις που το είχα ερωτευτεί το έχασα σίγουρα από πολύ φως ενώ το είχα κάτω από τις ακροπορες , βέβαια ήταν Φράγκ της white corral οπότε καταλαβαίνεις και το μέγεθος του αλλά όπως και να έχει πόνεσε.
main 850l,sub 200l,frag farm 200l, sub2 80l
Light: diy custom multichip led, R.o. ww , Top off: ww
Skinmer: Atb big econo
Reactors: shurran jetstream1 C.R., zeo reactor diy, active carbon diy
Circulation: jebao Dosing pump Marine color

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Πέμ 07 Ιουν 2018, 19:26

Kostas82 έγραψε:
Πέμ 07 Ιουν 2018, 14:20
Άρη θεωρείς ότι δεν έφτανε το φως για τα λπς;
Ρωτάω γιατί εγώ προσπαθώ να τα έχω σε σημεία με λιγότερο φως και δείχνουν ότι τα πάνε καλύτερα εκεί.
Ένα τσαλις που το είχα ερωτευτεί το έχασα σίγουρα από πολύ φως ενώ το είχα κάτω από τις ακροπορες , βέβαια ήταν Φράγκ της white corral οπότε καταλαβαίνεις και το μέγεθος του αλλά όπως και να έχει πόνεσε.
Καλησπέρα Κώστα. Θα γράψω πολλά άλλα θα σου εξηγήσω ακριβώς το σκεπτικό μου μιας και άσχετος να μου πεις και εσύ την γνώμη σου.

Αρχικά στα 60 λίτρα το φωτιστικό το δούλευα στο 45-50% με ποιο πολύ ώρα τα μπλε φώτα. Όλα τα κοράλλια πήγαιναν καλά εκτός απ τους ζοανθους που κατά καιρούς κλεινανε και έλιωναν. Βέβαια όχι όλοι μερικά φραγκ.
Επίσης κάποιες ακανθαστρεες rainbow που έχω έχασαν τα rainbow χρώματα τους και έγιναν κόκκινες (σημάδι που σημαίνει ότι έπαιρναν πολύ φως απ ότι διάβαζα) εκτός απ τα κεφάλια που έβγαιναν κάτω στον βράχο τα οποία κρατούσαν κάποια rainbow χρώματα.
Οποτε και εγώ χαμηλωνα την ένταση του φωτιστικού θεωρώντας ότι στο υπόστρωμα έφτανε πολύ φως.

Όλον αυτόν τον καιρό έχανα ζοανθακια και αυτά που ζούσαν είχαν γίνει πιο μικρά τα κεφάλια τους.

Επίσης όλον αυτόν τον καιρό έβλεπα τα κοράλλια μου καλά αλλά δεν έβλεπα και τρομερή ανάπτυξη. Εδώ να πω ότι καθώς αρχάριος δεν ήξερα πιο μπορεί να θεωρείτε γρηγορη ανάπτυξη η αργή ανάπτυξη.


Όταν πήγα στα 130 λίτρα ξεκίνησα να δουλεύω 50-65% και κατέβασα και το φως λίγο πιο χαμηλά από πριν. Επίσης έβαλα τις ακανθαστρεες τις έβαλα δεξιά και αριστερά του ενυδρείου οπότε και θεωρητικά επερναν ακόμα πιο λίγο φως απ ότι στο 60αρι.
Δεν έβλεπα κάποια διαφορά στα χρώματα παρόλα αυτά. Τα ζοανθακια συνέχιζαν σιγά σιγά να χάνονται και να μικρενουν σε μέγεθος.
Εκτός από ένα φραγκ με ραστα ζοας τα οποία τα είχα βάλει σε έναν βράχο ψηλά και στο κέντρο του ενυδρείου (σημείο με θεωρητικά πολύ φωτισμό) τα οποία μεγαλωναν γρήγορα με ωραία χρώματα.

Βλέποντας όλα αυτά με τον καιρό και μην βλέποντας αλλαγή προς το καλύτερο στα χρώματα απ τις ακαν ξανά αποφάσισα να αρχίσω να δίνω σιγά σιγά πιο πολύ φως στο ενυδρείο. Αυτήν την στιγμή είμαι στο 90% και τα ζωντανά δείχνουν να γουστάρουν τρελά!
Βλέπω τρομερή ανάπτυξη σε σχέση με πριν.
Η εφιλια από δύο κεφάλια που την πήρα και ήταν έτσι 1.5 χρόνο τώρα έχει πετάξει αλλά 4.

Ενα chalice έχει σχεδόν διπλασιάσει το μέγεθος του μέσα σε ένα μήνα κτλ.
Τα ζοανθους πετάνε κεφάλια σαν τρελά πλέον.


Οποτε μ'αυτα και με εκείνα αποφάσισα να πάρω άλλο ένα για να τα δουλεύω ταυτόχρονα σε πιο λίγη ενταση να μην ζορίζονται.

Επίσης βρήκα και κάποιες μετρήσεις par από το φωτιστικό μου όποτε και θεώρησα ότι καλό θα έκανε να πάρω άλλο ένα.

Τελος να πω και τι νομίζω πλέον.
Θεωρώ ότι τι φωτιστικό μπορεί να κρατήσει άνετα lps κοράλλια στα λίτρα μου. Απλά εμένα δεν μου φτάνει να μπορώ να κρατήσω κάτι. Θέλω αυτό που κρατάω να είναι όσο πιο όμορφο μπορεί να γίνει.

Ότι γράφω παραπάνω ισχύει για το 80% των κοραλλιών που κρατάω. Πχ τα hornet zoas είναι πανέμορφα στον πατο και άκρη του ενυδρείου, ενώ λίγο πιο ψηλά στο κέντρο δεν πάνε καλά. Κάτι το οποίο δείχνει αυτό που διάβαζα παντού ότι το κάθε ενα είδος μπορεί να είναι άνετα σε διαφορετικά σημεία.

Τέλος να πω ότι θεωρώ το χειρότερο για τα κοράλλια είναι η μετάβαση από τ5 σε Led (η στα kessil δεν εχω άποψη από άλλα φώτα) και θεωρώ ότι το στρες που περνάνε τον πρώτο καιρό είναι πολύ δυνατό οχι τόσο απ την ένταση αλλά φαντάζομαι απ το είδος του φωτός.

Αυτά μέχρι στιγμής. Με το καλό να έρθει το φωτιστικό και να ξαναπαρατηρησω αντιδράσεις μετά από λίγο καιρό και θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη. Μπορεί και όσα έγραψα να είναι βλακιες.!

Σύμφωνα με τις μετρήσεις par που βρήκα σε ενυδρείο με παρόμοιες διαστάσεις έπερνε από δύο κεσσιλ στο 100% τους 100par στο υπόστρωμα. Οπότε δεν είναι και τίποτα σούπερ δυνατά φώτα.

Το δικό σου φωτιστικό είναι τούμπανο. Μπορεί στο υπόστρωμα να παίρνεις 200par χαλαρά οπότε και να του έπεσε πολύ φως του chalice.
Γενικα απ ότι διαβάζω τα chalice (πάντα ανάλογα με το είδος βέβαια) θέλουν γύρο στα 80-120 par

Άβαταρ μέλους
Kostas82
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 12:13
Τοποθεσία: Athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Kostas82 » Πέμ 07 Ιουν 2018, 20:33

Ωραίος και κατατοπιστικός Άρη, είχα δανειστεί ένα senye, κάποια στιγμή και είχα μετρήσει 170 par στον πάτο όταν το φωτιστικό δούλευε με τα 8 πενηνταβατα μουλτιτσιπ τα οποία φοράνε ίδιας νοοτροπίας λεντ σαν του κεσιλ , τώρα έχω προσθέσει ακόμα 4 λευκά πενηνταβατα λεντ στα 10κ και δέκα περιφερειακά δεκαβατα σποτ με υβριδικά λεντ μισό λευκό μισό μπλε για να καλύψουν τις νεκρές γωνίες .
Όπως τα λες ναι σίγουρα χρειάζεται ακόμα λίγο φως . ποτε θα το πάρεις λες;
main 850l,sub 200l,frag farm 200l, sub2 80l
Light: diy custom multichip led, R.o. ww , Top off: ww
Skinmer: Atb big econo
Reactors: shurran jetstream1 C.R., zeo reactor diy, active carbon diy
Circulation: jebao Dosing pump Marine color

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Παρ 08 Ιουν 2018, 00:38

Kostas82 έγραψε:
Πέμ 07 Ιουν 2018, 20:33
Ωραίος και κατατοπιστικός Άρη, είχα δανειστεί ένα senye, κάποια στιγμή και είχα μετρήσει 170 par στον πάτο όταν το φωτιστικό δούλευε με τα 8 πενηνταβατα μουλτιτσιπ τα οποία φοράνε ίδιας νοοτροπίας λεντ σαν του κεσιλ , τώρα έχω προσθέσει ακόμα 4 λευκά πενηνταβατα λεντ στα 10κ και δέκα περιφερειακά δεκαβατα σποτ με υβριδικά λεντ μισό λευκό μισό μπλε για να καλύψουν τις νεκρές γωνίες .
Όπως τα λες ναι σίγουρα χρειάζεται ακόμα λίγο φως . ποτε θα το πάρεις λες;
170par είναι πολλά για chalice νομίζω.
Το έχω παραγγείλει Κώστα, πιστεύω μέσα στην άλλη βδομάδα να το έχω στα χέρια μου!

Άβαταρ μέλους
Kostas82
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 12:13
Τοποθεσία: Athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Kostas82 » Σάβ 09 Ιουν 2018, 02:27

:bravo: Άντε με το καλό Άρη
main 850l,sub 200l,frag farm 200l, sub2 80l
Light: diy custom multichip led, R.o. ww , Top off: ww
Skinmer: Atb big econo
Reactors: shurran jetstream1 C.R., zeo reactor diy, active carbon diy
Circulation: jebao Dosing pump Marine color

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 154
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Revolution1925 » Σάβ 09 Ιουν 2018, 07:57

Ευχαριστώ φίλε. Το φωτιστικό ήρθε τελικα εχθες.! Σήμερα λογικά θα το βάλω!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 75
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από Νίκος » Σάβ 09 Ιουν 2018, 19:27

Καλορίζικο Άρη, καλώς το δέχτηκες φιλαρακι μου!

Παμε να ανεβάσουμε τα γκάζια και το επίπεδο...

Αναμένουμε φωτοοοο.

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Το μικρό μεγάλωσε.! Reef 160 lt

Δημοσίευση από golf » Δευ 18 Ιουν 2018, 18:30

Καλησπέρα Άρη. Εντυπώσεις από το φωτιστικό;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”