Πρώτη απόπειρα...!

Απάντηση
Θανάσης Ζαφειριάδης
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 11 Νοέμ 2020, 13:42
Τοποθεσία: Γερμανία
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Θανάσης Ζαφειριάδης » Τετ 11 Νοέμ 2020, 23:54

Καλησπέρα στην ομάδα και ευχαριστώ για την αποδοχή...λοιπόν πρέπει από κάπου να ξεκινήσω γιατί είναι πολλά 😂
Δεν έχω την παραμικρή ιδέα από θαλασσινό και θέλω να το αρχίσω...προς το παρών έχω μόνο 3 φυτεμένα γλυκού στην κατοχή μου...έχω ψάξει και έχω διαβάσει γενικά αρκετά αλλά κάπου μπερδεύτηκα...θέλω να κάνω ένα ενυδρείο γύρω στα 100 λίτρα με εύκολα ψάρια και εύκολους «οργανισμούς» για αρχή...δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω reef πλάτης ή κάτω από ενυδρείο...δεν ξέρω τα υπέρ και τα κατά αυτής της επιλογής και πως να το στήσω και τι να αγοράσω γενικά...πρέπει όμως από κάπου να αρχίσω 😂😂
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη από τώρα για τις πολλές και ίσως χαζές κάποιες φορές απορίες που θα δημιουργηθούν...!
Υ.Γ. Ζω στο εξωτερικό (Γερμανία)



kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Πέμ 12 Νοέμ 2020, 00:29

Θανάση καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Εύχομαι κ πιστεύω πως η ενασχόληση σου με το χόμπι μεσω του φόρουμ θα είναι δημιουργική κ ευχάριστη!
Πάμε τωρα στο θέμα μας! Κατά την γνώμη μου επειδή είσαι λίγο στο " γενικά και στο περίπου " ως προς το τι θέλεις να κανεις και πως να το κάνεις ...ίσως θα σε βοηθούσε να μπεις λίγο στην ενότητα με τις παρουσιάσεις ενυδρείων μελών του φόρουμ και να ρίξεις μια ματιά στα ενυδρεία(φωτογραφίες) και στους τύπους ενυδρείων που παρουσιάζονται εκεί ώστε να πάρεις ιδέες για το τι θέλεις να στήσεις!
Αφού λοιπόν δεις κάποια πράγματα και δεις τι ακριβώς σου κεντρίζει το ενδιαφέρον μετά επιστρέφεις εδώ και το συζητάμε ξανά ....αλλά πάνω σε νέα βάση !
:fish4: Keep reefing

Θανάσης Ζαφειριάδης
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 11 Νοέμ 2020, 13:42
Τοποθεσία: Γερμανία
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Θανάσης Ζαφειριάδης » Πέμ 12 Νοέμ 2020, 02:12

Είμαι σίγουρος πως θα είναι Κοσμά και σ ευχαριστώ πολύ...λοιπόν αυτό που θέλω να κάνω είναι ένα sump κάτω από το ενυδρείο...απλά όπως προείπα επειδή δεν γνωρίζω από αυτόν τον κόσμο μου φαίνεται λίγο χάος το όλο σύνολο εκεί κάτω γιατί δεν γνωρίζω και το τι είναι το καθένα αλλά ούτε και τον ρόλο του και γενικά πως φτιάχνεται...!
Πάνω που άρχισα να σχηματίζω μια γνώμη με το διάβασμα κάπου το έχασα...😞

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Tomas » Πέμ 12 Νοέμ 2020, 03:33

Θανάσης Ζαφειριάδης έγραψε:
Πέμ 12 Νοέμ 2020, 02:12
Είμαι σίγουρος πως θα είναι Κοσμά και σ ευχαριστώ πολύ...λοιπόν αυτό που θέλω να κάνω είναι ένα sump κάτω από το ενυδρείο...απλά όπως προείπα επειδή δεν γνωρίζω από αυτόν τον κόσμο μου φαίνεται λίγο χάος το όλο σύνολο εκεί κάτω γιατί δεν γνωρίζω και το τι είναι το καθένα αλλά ούτε και τον ρόλο του και γενικά πως φτιάχνεται...!
Πάνω που άρχισα να σχηματίζω μια γνώμη με το διάβασμα κάπου το έχασα...😞
Καλησπερα θαναση και καλως μας ηρθες. Δεν ειναι τοσο δυσκολα βρε συ μην χανεσαι.
Κατ αρχη, τι κανεις sump πλατης τι sump απο κατω δεν εχει μεγαλη διαφορα. Το θεμα ειναι τι θα βολεψει εσενα στο βαλε βγαλε του εξοπλισμου και στο καθαρισμα του. Γνωμη μου ειναι το απο κατω ειναι πιο βολικο δεν φαινεται ο εξοπλισμος και εχεις λιγο παραπανω απλα.
Επειτα αυτο π θα κοιταξεις πρωτο και καλυτερο ειναι ενα απλο φιλτρο οσμωσης 3 σταδιων(δλδ φιλτρο ανθρακα σωματιδιων και μεμβρανη, στην ουσια αυτο που παιρνεις απο αυτξ ειναι νερο χωρις αλατα στην ουσια νεκρο νερο) να φτιαχνεις νερακι το οποιο υστερα με αλατακι τεχνιτο ενυδρειακο θα το φερνεις στα μετρα σου.
Απο εξοπλισμο για αρχη θα χρειαστεις φωτισμο στο θαλασσινο χρησιμοποιουμε μπλε φασμα κατα κυριο λογω γτ αυτο χρειαζονται τα κοραλλια μας.
λιγο βραχο που στην ουσια ειναι το βιολογικο σου υλικο και η βαση του υφαλου.
Σκιμμερ ειναι η καρδια του υφαλου καθως καθαριζει το νερο απο τις πρωτεινες. Στην ουσια προσομοιωνει το κυμα που σκαει και με τις μπουρμπουληθρες αποβαλλουμε τα οργανικα απο το νερο
Θερμοστατη
1 2 κυκλοφοριτες να προσομοιωνουν τα ρευματα (wavemakers)
Και μια αντλια επιστροφης. Δλδ αντλια που θα σ στελνει το νερο απο το σαμπ στο κυριως ενυδρειο.

Αυτα ειναι η αρχη μας. Απο εκει κ περα μετα μπαινοντας πιο βαθια θα δεις τις ζητας και με τι σ αρεσει ν ασχοληθεις απο κοραλλια και αναλογα εμπλουτιζεις τον εξοπλισμο σου καθως αυξανονται οι απαιτησεις.

Ελπιζω να μη σε κουρασα. Καλη αρχη να εχεις και καλως μας ηρθες
Thomas oikonomou

Θανάσης Ζαφειριάδης
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 11 Νοέμ 2020, 13:42
Τοποθεσία: Γερμανία
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Θανάσης Ζαφειριάδης » Πέμ 12 Νοέμ 2020, 08:30

Μακάρι να με κουρασουν όλοι κατ αυτόν τον τρόπο...σ ευχαριστώ πολύ για την περιγραφή σου Θωμά ήταν πολύ κατατοπιστική...ξεμπερδευω σιγά σιγά κάποια πράγματα...Υπάρχει κάποια αναλογία λίτρων του ενυδρείου μας με το sump;;;

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Tomas » Πέμ 12 Νοέμ 2020, 11:03

Θανάσης Ζαφειριάδης έγραψε:
Πέμ 12 Νοέμ 2020, 08:30
Μακάρι να με κουρασουν όλοι κατ αυτόν τον τρόπο...σ ευχαριστώ πολύ για την περιγραφή σου Θωμά ήταν πολύ κατατοπιστική...ξεμπερδευω σιγά σιγά κάποια πράγματα...Υπάρχει κάποια αναλογία λίτρων του ενυδρείου μας με το sump;;;
Το ιδανικο θα ειναι ενα 30% του ενυδρειου ωστε να κανεις αλλαγουλα απο κει μεσα κ ετσι να μην ενοχλεις κανεναν κατοικο. Με το καλο ν αρχισεις και παντα σιγα σιγα κ βημα βημα ωστε να μην γινουν λαθη.
Thomas oikonomou

Θανάσης Ζαφειριάδης
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 11 Νοέμ 2020, 13:42
Τοποθεσία: Γερμανία
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Θανάσης Ζαφειριάδης » Πέμ 12 Νοέμ 2020, 16:39

Έκανα σήμερα μια έρευνα στο μεγάλο κατάστημα της πόλης μου και βρήκα σε «καλή» τιμή το εξής ενυδρείο...δεν ξέρω αν το γνωρίζει κάποιος...λέγετε aqua medic armatus 300...
Αν την γνωρίζει κάποιο μελος ή μπορούσε να το γκουγκλαρει και να δει κάτι παραπάνω που ίσως να μην καταλαβαίνω εγώ από τα χαρακτηριστικά θα το εκτιμούσα πολύ...🙏🏼
Γιατί εδώ όλα καλά θα μου τα πουν για να το αγοράσω...!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Tomas » Παρ 13 Νοέμ 2020, 00:51

Ωραιο μοιαζει δεν ειναι κακο. Αλλα πολυ ακριβο νομιζω. Αν ησουν ελλαδα θα το λυναμε ευκολα με τα μισα λεφτα και λιγοτερα. Καποιος κατασκευαστης ενυδρειων κοντα σου δεν υπαρχει να παρεις μια προσφορα στις διαστασεις που θες γτ ομορφα τα εταιριων αλλα στην ουσια πληρωνεις την φιρμα και την λακα π εχει στο επιπλο.
Thomas oikonomou

Θανάσης Ζαφειριάδης
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 11 Νοέμ 2020, 13:42
Τοποθεσία: Γερμανία
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Θανάσης Ζαφειριάδης » Παρ 13 Νοέμ 2020, 11:44

Ναι δυστυχώς οι τιμές μας εδώ αυτές είναι...και αυτό θεωρείτε καλή τιμή...σκέφτηκα και εγώ μήπως πάρω κάτι από κάτω Ελλάδα και το μεταφέρω εδώ με φορτηγό...αλλά πάλι λίγο ρίσκο το φοβάμαι...τεσπα θα το ψάξω λίγο ακόμα ευχαριστώ όπως και να χει...θα ψάξω και εδώ στο φόρουμ για συγκεκριμένες μάρκες διπλής όσμωσης, για σκιμερ για θερμοστάτη για φωτισμό για αντλία επιστροφής νερού και γενικά ότι χρειάζομαι από εξοπλισμό γιατί στο μαγαζί μου δείχνανε όλα της ίδιας εταιρίας με το ενυδρείο και οι τιμές ήταν εξωφρενικές...γιατί δεν ξέρω μόνος αλλιώς τι να ψάξω και τι να διαλέξω...!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Tomas » Παρ 13 Νοέμ 2020, 12:34

Θανάσης Ζαφειριάδης έγραψε:
Παρ 13 Νοέμ 2020, 11:44
Ναι δυστυχώς οι τιμές μας εδώ αυτές είναι...και αυτό θεωρείτε καλή τιμή...σκέφτηκα και εγώ μήπως πάρω κάτι από κάτω Ελλάδα και το μεταφέρω εδώ με φορτηγό...αλλά πάλι λίγο ρίσκο το φοβάμαι...τεσπα θα το ψάξω λίγο ακόμα ευχαριστώ όπως και να χει...θα ψάξω και εδώ στο φόρουμ για συγκεκριμένες μάρκες διπλής όσμωσης, για σκιμερ για θερμοστάτη για φωτισμό για αντλία επιστροφής νερού και γενικά ότι χρειάζομαι από εξοπλισμό γιατί στο μαγαζί μου δείχνανε όλα της ίδιας εταιρίας με το ενυδρείο και οι τιμές ήταν εξωφρενικές...γιατί δεν ξέρω μόνος αλλιώς τι να ψάξω και τι να διαλέξω...!
δεν αξιζει λογικα θα σου βγουν πιο πολλα τα μεταφορικα. τωρα οσο αναφορα οσμωση θα παρεις μια φτηνη δεν χρειαζεσαι κατι εξιδεικευμενο 70 100 e max. κοιτα και στο αμαζον.de θα βρεις καλες τιμες. για αντλιες θα σου προτεινα jebao οικονομικες ειναι θα τις παραγγειλεις απο fishstreet απο uk warehouse.
Thomas oikonomou

Θανάσης Ζαφειριάδης
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 11 Νοέμ 2020, 13:42
Τοποθεσία: Γερμανία
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Θανάσης Ζαφειριάδης » Παρ 13 Νοέμ 2020, 13:12

Υπερευχαριστω...Από σκιμερ έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε;;;

Άβαταρ μέλους
GiannisFil
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 538
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 21:50
Τοποθεσία: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Έχει βάλει Like: 102 times
Του έχουν βάλει Like: 139 times

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από GiannisFil » Παρ 13 Νοέμ 2020, 17:47

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Θανάση!!!!

Καλή τύχη σου εύχομαι στο νέο σου εγχείρημα. Ο Θωμάς σου είπε πολύ σωστά όλα τα πράγματα. Και ειδικά για τον εξοπλισμό.

Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τζαμάς κοντά σου και αν αναλαμβάνει να σου φτιάξει ένα ενυδρείο.

Πιστεύω θα είναι πιο οικονομικό από αυτό που βρήκες, το οποίο όμως είναι ένα όμορφο ενυδρείο.

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Tomas » Παρ 13 Νοέμ 2020, 18:37

Θανάσης Ζαφειριάδης έγραψε:
Παρ 13 Νοέμ 2020, 13:12
Υπερευχαριστω...Από σκιμερ έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε;;;
Απο σκιμμερακι δες κανα deltec για τα λιτρα που θελεις.
Thomas oikonomou

Θανάσης Ζαφειριάδης
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 11 Νοέμ 2020, 13:42
Τοποθεσία: Γερμανία
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Θανάσης Ζαφειριάδης » Παρ 13 Νοέμ 2020, 18:45

Καλησπέρα και καλως σας βρήκα Γιάννη... αν ήμουν στην Ελλάδα θα ήταν εύκολη λύση αυτή...αλλά δυστυχώς εδώ παρόλο που μπορώ να βρω έναν τζαμά δεν έχω κάποιον «να με πάρει απ το χέρι» ώστε να φτιαχτούν όλα τα υπόλοιπα σωστά...οι σωλήνες δηλαδή που κατεβαίνουν από πάνω κάτω, ο σωστός διαχωρισμός και στήσιμο του σαμπ κάτω και γενικά το όλο στήσιμο που βρίσκεις έτοιμο στο αγορασμενο σε σχέση με το χειροποίητο...και δύσκολα θα βρεις εδώ κάποιον να σε βοηθήσει...όσο βοήθεια και να παίρνω από το φόρουμ και αυτό με χαροποιεί φυσικά, δεν νομίζω να καταφέρω να το κάνω με αυτόν τον τρόπο...όποτε αναγκαστικά «θα πληρώσω» την βοήθεια εδώ με αυτόν τον τρόπο...! 😞😞😞
Απλά μπορώ να αποφύγω το κόστος του λοιπού εξοπλισμού (σκιμερ, φίλτρα, αντλίες επιστροφής, θερμοστάτες φίλτρο όσμωσης) και γενικά ότι χρειάζομαι με τις συμβουλές σας ώστε να μην πάρω τα πανάκριβα που μου προτείνουν εδώ τα μαγαζιά...!

Θανάσης Ζαφειριάδης
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 11 Νοέμ 2020, 13:42
Τοποθεσία: Γερμανία
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Θανάσης Ζαφειριάδης » Παρ 13 Νοέμ 2020, 18:59

Tomas έγραψε:
Παρ 13 Νοέμ 2020, 18:37
Θανάσης Ζαφειριάδης έγραψε:
Παρ 13 Νοέμ 2020, 13:12
Υπερευχαριστω...Από σκιμερ έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε;;;
Απο σκιμμερακι δες κανα deltec για τα λιτρα που θελεις.
Εδώ μου πρότειναν το AquaMedic K2 (350€)

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Tomas » Σάβ 14 Νοέμ 2020, 01:04

Εγω θα σου προτεινα αυτο. https://www.whitecorals.com/en/dry-good ... immer-600i
Αξιζει τα λεφτα του.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas για αυτή τη δημοσίευση:
SweepingFish (Σάβ 14 Νοέμ 2020, 23:10)
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 15 Νοέμ 2020, 09:53

Καλώς μας ήρθες Θανάση και φόρουμ μας!

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Νικολακης » Κυρ 15 Νοέμ 2020, 09:57

Καλώς ήρθες Θανάση στην παρέα μας!!!
Το σκιμερακι που σου έβαλε ο Θωμάς είναι πολύ καλό αλλά θέλει κανονικό σαμπ! Έχω το πιο μεγάλο του και είναι πραγματικά πολύ καλό ποιοτικά και σε απόδοση φοβερό!!!!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από SweepingFish » Δευ 16 Νοέμ 2020, 18:26

Καλώς μας ήρθες Θανάση! Καλή αρχή εύχομαι στο νέο σου εγχείρημα!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 30 Νοέμ 2020, 09:57

Καλημέρα Θανάση τι νέα εχουμε προχώρησε καθόλου το project?

Θανάσης Ζαφειριάδης
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 11 Νοέμ 2020, 13:42
Τοποθεσία: Γερμανία
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Θανάσης Ζαφειριάδης » Δευ 30 Νοέμ 2020, 11:12

Καλημέρα Νίκο...έχουν γίνει κάποιες αγορές όπως το ενυδρείο, το σκιμερ, η αντλία επιστροφής, θερμοστάτης, κυκλοφορητές και όσμωση...αλλά όλα είναι στα κουτιά τους..😞😞 ψάχνομαι λίγο όσο μπορώ με το θέμα φωτισμού...είναι κάποιες μια εταιρία που μου προτείνουν εδώ με κλειστά μάτια λένε (Reed led 90) πήρα κάποιες άλλες γνώμες από το γκρουπ και σκέφτομαι τι να κάνω...(χαζή ερώτηση) το ενυδρείο δεν μπορώ να το βάλω να αρχίσει να τρέχει χωρίς φωτισμό για να στρώσει εεε;;;) 🙈🙈

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 30 Νοέμ 2020, 11:26

Θανάσης Ζαφειριάδης έγραψε:
Δευ 30 Νοέμ 2020, 11:12
Καλημέρα Νίκο...έχουν γίνει κάποιες αγορές όπως το ενυδρείο, το σκιμερ, η αντλία επιστροφής, θερμοστάτης, κυκλοφορητές και όσμωση...αλλά όλα είναι στα κουτιά τους..😞😞 ψάχνομαι λίγο όσο μπορώ με το θέμα φωτισμού...είναι κάποιες μια εταιρία που μου προτείνουν εδώ με κλειστά μάτια λένε (Reed led 90) πήρα κάποιες άλλες γνώμες από το γκρουπ και σκέφτομαι τι να κάνω...(χαζή ερώτηση) το ενυδρείο δεν μπορώ να το βάλω να αρχίσει να τρέχει χωρίς φωτισμό για να στρώσει εεε;;;) 🙈🙈
φυσικά και μπορεις να το βάλεις!

απο δοχειο προετ. και αναπλήρωσης είσαι κομπλε?

Θανάσης Ζαφειριάδης
Posts in topic: 10
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 11 Νοέμ 2020, 13:42
Τοποθεσία: Γερμανία
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Θανάσης Ζαφειριάδης » Δευ 30 Νοέμ 2020, 11:38

Πωωωωω αλήθεια;;;🥺
Το σαμπ που έχει το έπιπλο μέσα εννοείς δοχείο προετοιμασίας και αναπλήρωσης γιατί δεν κατάλαβα;;;ή ένα απλό «βαρέλι» που θα προετοιμάζω το νερό όπως αυτό που έχω όταν κάνω αλλαγές στα ενυδρεία γλυκού νερού εννοείς;;;

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Πρώτη απόπειρα...!

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 30 Νοέμ 2020, 11:53

Θανάσης Ζαφειριάδης έγραψε:
Δευ 30 Νοέμ 2020, 11:38
Πωωωωω αλήθεια;;;🥺
Το σαμπ που έχει το έπιπλο μέσα εννοείς δοχείο προετοιμασίας και αναπλήρωσης γιατί δεν κατάλαβα;;;ή ένα απλό «βαρέλι» που θα προετοιμάζω το νερό όπως αυτό που έχω όταν κάνω αλλαγές στα ενυδρεία γλυκού νερού εννοείς;;;
Στο δοχείο προετ θα ρίχνεις το νερο όσμωσης με αλατι και με εναν μικρο κυκλοφ/τη θα ετοιμάζεις το νερο για τις αλλαγές του!

Δοχείο αναπλήρωσης θα βάζεις νερο όσμωσης και θα βουτήξεις την αντλία αναπλήρωσης για να σου στέλνει νερο στο σαμπ κατα την εξάτμιση!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”