επιχείρηση "reef"

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 87
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από mixalisdarras » Σάβ 23 Νοέμ 2019, 11:28

niknik έγραψε:
Σάβ 23 Νοέμ 2019, 10:20
mixalisdarras έγραψε:
Σάβ 23 Νοέμ 2019, 09:52


Εγω Νίκο δεν είπα για το δικό μου ενυδρείο που είναι 600 πλυς για αυτό έβαλα και το ριακτορα του ζεολιθου έβγαλα και το αντιφωσφορο και δουλεύω και τα 2 και χαετο και ριακτορα μέχρι να την βγάλω απλώς είναι αλλά τα λίτρα τα δικά μου και άλλα του Κοσμά που πιστεύω ότι σε αυτά τα λιτρα θα τον βοηθούσε η χαετο και δεν θα έψαχνε τώρα τρόπο να αναιβασει τα νητρικα που έφτασαν στο 0 και ξέρεις πολύ καλά εσύ σαν έμπειρος στο χώρο ότι όλες οι απότομες αυξωμιωσεις αν όχι κατευθείαν εν καιρό φέρνουν λάθος αποτελέσματα όπως νεκρωματα στα κοράλλια κυανό και άλλα!!!
Δεν μιλώ για σένα μόνο Μιχάλη μιλώ για όλα τα ενυδρεία. Σαφώς όσο ποιο μικρό τόσο ποιο αποδοτική είναι χαέτο. Επισεις προσφέρει οξυγόνο στο σύστημα και παραγωγή σπίτι εκατομμυρίων κοπιποδων.
Η απάντηση είναι ότι φυσικός τρόπος αντιμετωπίσει νιτρικων-φωσφωρικων σε κλειστό δεν υφιστατε, εκτός εάν μιλάμε για κάτι άλλο.
Τώρα εάν τον ζεολιθο τον θεωρούμε φυσικό τρόπο πάσο. Βεβαίως είναι ένας τρόπος. Ναι φίλε Μιχάλη τα σκαμπανεβαδματα μπορεί να αποβουν μοιραία κάποιες στιγμές.
Άρα καταλήξουνμε άποψη μου και για να μην χαλάμε και το θέμα του κοσμα ότι ο χρόνος είναι ο καλητερος γιατρός. ο χημικός τρόπος αποδηδει πιο γρήγορα αλλα με συνέπειες που δεν έχουν γυρισμό και αν κάνουμε υπομονή με φυσικούς τρόπους αποδίδει πιο αργά και σταθερά βέβαια χωρίς να έχουμε απότομα σκαμπανεβάσματα και απώλειες που μας στοιχίζουν!!



Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από niknik » Σάβ 23 Νοέμ 2019, 11:58

Δεν είπα εγώ αυτό, φυσικός τρόπος διατήρησης ενυδρείου (χαέτο) με χαμηλά νιτρικά και φωσφωρικά δεν υφίσταται. Ο χημικός είναι safe όταν γνωρίζεις τ θες με υπομονή παρατήρηση και διορθωτικές κινήσεις.
Αυτό λέω εγώ Μιχάλη. Αποψη μου.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην niknik για αυτή τη δημοσίευση:
mixalisdarras (Σάβ 23 Νοέμ 2019, 12:55)
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 431
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Σάβ 23 Νοέμ 2019, 13:27

Οκ παιδιά ευχαριστώ κ τους δύο για τις απόψεις σας ,νομίζω έγινε κατανοητό το τι υποστηρίζει ο καθένας...ο διάλογος ανάμεσα σε χομπίστες πάντα βοηθάει να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην kosmas kleidas για αυτή τη δημοσίευση:
mixalisdarras (Σάβ 23 Νοέμ 2019, 14:43)
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 206
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 24 Νοέμ 2019, 10:22

καλημερα σας!

πολύ σωστά διατυπώθηκαν οι γνώμες σας, κρατώντας τα επίπεδα ευγένειας υψηλά, πολλά μπραβο σας!

η γνώμη μου και ο τρόπος λειτουργίας του ύφαλο μου, είναι λίγο πολύ γνωστές και πολλοστά γραμμένες....

δυνατός εξοπλισμός από την αρχη του στησίματος χωρίς συμψηφισμούς και πισωγυρισματα, προσθήκη βακτηρίων κατά το στρώσιμο και με σύνεση κατά την εβδομαδιαία αλλαγη νερού που συντελείται ευλαβικα και φυσικά πολύ καλό καθάρισμα στον χώρο του σαμπ, κρατώντας και τον εξοπλισμό σε υψηλά επίπεδα!

οτι αφορά τον πολυμερής άνθρακα και την χρήση του, προσωπικά έχω να ρίξω μέσα κοντά στα 3 χρόνια συστηματικά, διότι δεν υπήρχε κανένας λόγος, μιας και κρατούσα τις ωφέλιμες αποικίες βακτηρίων μου σε επιθυμητά επίπεδα, τα sps μου είχαν ρυθμούς ανάπτυξης φύσης, φτάνοντας στα ορια της δεξαμενής, ενώ η ιχθυοφόρτωση μου ήταν και είναι δόξα τον θεό μεγάλη με 5 τανκ και αρκετά μικροψαρα...
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Κυρ 24 Νοέμ 2019, 13:36)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 206
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 24 Νοέμ 2019, 10:56

kosmas kleidas έγραψε:
Πέμ 21 Νοέμ 2019, 20:05
Φίλοι μου εξαρτημένοι καλησπέρα.... βάζω μερικές φωτογραφίες....αυτό που λείπει από το ενυδρείο μου (κυρίως)είναι μια 4πλη δοσομετρικη αντλία....μόλις την προσθέσω κ αυτή θα σταματήσω να έχω " "ups and downs" σε παραμέτρους κλπ ...κ πιστεύω θα σταματήσω να έχω νεκρωματα που ερχονται και παρέχονται....
χαχαχαχαχαχαχαχα..... καλημερα βρε Κοσμα μου...

τα νεκρώματα δεν προέρχονται απο τις αυξομείωσες των ιχνοστοιχείων εκτός και αν δεν προλαβαινες να κανεις μετρήσεις και πήραν συνολικα την κάτω βόλτα....

νεκρώματα στις βάσεις σε μετρήσιμο ύφαλο, θα δεις από στέγνωμα θρεπτικων, βακτηριακες μολύνσεις όπως rtn stn κτλ, αλλα και απο μεγάλες μεταβολές του ph κατά την διάρκεια του 24ωρου, αν και στην περιπτωση σου το θεωρv αρκετά δυσκολο λογο μη ύπαρξης δύσκολων sps!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Κυρ 24 Νοέμ 2019, 13:35)

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 431
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Κυρ 24 Νοέμ 2019, 13:37

Νίκος έγραψε:
Κυρ 24 Νοέμ 2019, 10:56
kosmas kleidas έγραψε:
Πέμ 21 Νοέμ 2019, 20:05
Φίλοι μου εξαρτημένοι καλησπέρα.... βάζω μερικές φωτογραφίες....αυτό που λείπει από το ενυδρείο μου (κυρίως)είναι μια 4πλη δοσομετρικη αντλία....μόλις την προσθέσω κ αυτή θα σταματήσω να έχω " "ups and downs" σε παραμέτρους κλπ ...κ πιστεύω θα σταματήσω να έχω νεκρωματα που ερχονται και παρέχονται....
χαχαχαχαχαχαχαχα..... καλημερα βρε Κοσμα μου...

τα νεκρώματα δεν προέρχονται απο τις αυξομείωσες των ιχνοστοιχείων εκτός και αν δεν προλαβαινες να κανεις μετρήσεις και πήραν συνολικα την κάτω βόλτα....

νεκρώματα στις βάσεις σε μετρήσιμο ύφαλο, θα δεις από στέγνωμα θρεπτικων, βακτηριακες μολύνσεις όπως rtn stn κτλ, αλλα και απο μεγάλες μεταβολές του ph κατά την διάρκεια του 24ωρου, αν και στην περιπτωση σου το θεωρv αρκετά δυσκολο λογο μη ύπαρξης δύσκολων sps!
Νίκο εσύ πως θα έλεγες να διαχειριστω το στέγνωμα?
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 206
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 24 Νοέμ 2019, 13:55

kosmas kleidas έγραψε:
Κυρ 24 Νοέμ 2019, 13:37
Νίκος έγραψε:
Κυρ 24 Νοέμ 2019, 10:56


χαχαχαχαχαχαχαχα..... καλημερα βρε Κοσμα μου...

τα νεκρώματα δεν προέρχονται απο τις αυξομείωσες των ιχνοστοιχείων εκτός και αν δεν προλαβαινες να κανεις μετρήσεις και πήραν συνολικα την κάτω βόλτα....

νεκρώματα στις βάσεις σε μετρήσιμο ύφαλο, θα δεις από στέγνωμα θρεπτικων, βακτηριακες μολύνσεις όπως rtn stn κτλ, αλλα και απο μεγάλες μεταβολές του ph κατά την διάρκεια του 24ωρου, αν και στην περιπτωση σου το θεωρv αρκετά δυσκολο λογο μη ύπαρξης δύσκολων sps!
Νίκο εσύ πως θα έλεγες να διαχειριστω το στέγνωμα?
να κόψεις την χορήγηση πηγής άνθρακα, να αυξήσεις αμινοξέα, ταισματα και με σωστές αλλαγές νερού με χρήση βακτηρίων, θα βρει την ισορροπία του το σύστημα σου....

αν συνεχίσουν να νεκτρωνουν απο τις βάσεις τους τα sps, καλο θα ηταν να ξεκινήσεις να τα φραγκαρεις κόβοντας τα πάνω σε ζωντανό ιστό...

τα πολλαπλά νεκρώματα δημιουργούν πρόσφορο έδαφος σε βακτηριακες εξάρσεις μολύνσεων με απρόβλεπτες και καταστροφικες συνέπειες!

AGAPI
Posts in topic: 41
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από AGAPI » Κυρ 24 Νοέμ 2019, 15:53

Κοσμα μου κ τη δικη μου άποψη τη γνωρίζεις! :mrgreen:
Όπως κ οτι τα νιτρικά μου παίζουν στο 2-5 χωρις χαετο κ ματζουνια!
Αλλα οτι κ αν ακολουθήσεις... μαζί σου θα ειμαι! :heart2:
Πες μου όμως κατι...
Που νομίζω θα έχει ενδιαφέρον...
Όταν είχες ανεβασμενα νιτρικά (κοντά στο 25 αν θυμαμαι καλα), τα κοράλλια σου δεν ήταν σε καλύτερη κατασταση;
'Η ιδέα μου ειναι; :??:
P.S.
Πες μου ότι η μικρουλα ακρο που βαλαμε για δοκιμή στην αρχή, ζει ακομα; Valida νομίζω...

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 431
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Κυρ 24 Νοέμ 2019, 18:18

AGAPI έγραψε:
Κυρ 24 Νοέμ 2019, 15:53
Κοσμα μου κ τη δικη μου άποψη τη γνωρίζεις! :mrgreen:
Όπως κ οτι τα νιτρικά μου παίζουν στο 2-5 χωρις χαετο κ ματζουνια!
Αλλα οτι κ αν ακολουθήσεις... μαζί σου θα ειμαι! :heart2:
Πες μου όμως κατι...
Που νομίζω θα έχει ενδιαφέρον...
Όταν είχες ανεβασμενα νιτρικά (κοντά στο 25 αν θυμαμαι καλα), τα κοράλλια σου δεν ήταν σε καλύτερη κατασταση;
'Η ιδέα μου ειναι; :??:
P.S.
Πες μου ότι η μικρουλα ακρο που βαλαμε για δοκιμή στην αρχή, ζει ακομα; Valida νομίζω...
Ζει και βασιλεύει στην κυριολεξία ,δεν καταλαβαίνει τίποτα και μεγαλώνει φτου φτου σκόρδα.....
Ναι δεν είχα κάποιο προβλημα όταν τα νιτρικά ήταν 25....απλά μου έλεγαν κάποια παιδιά από δω ότι αν συνεχίσουν να είναι 25 τα νιτρικά κάποια στιγμή θα τα πάρω παρά μασχαλα τα sps...
:fish4: Keep reefing

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 431
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Κυρ 24 Νοέμ 2019, 18:22

Νίκος έγραψε:
Κυρ 24 Νοέμ 2019, 13:55
kosmas kleidas έγραψε:
Κυρ 24 Νοέμ 2019, 13:37


Νίκο εσύ πως θα έλεγες να διαχειριστω το στέγνωμα?
να κόψεις την χορήγηση πηγής άνθρακα, να αυξήσεις αμινοξέα, ταισματα και με σωστές αλλαγές νερού με χρήση βακτηρίων, θα βρει την ισορροπία του το σύστημα σου....

αν συνεχίσουν να νεκτρωνουν απο τις βάσεις τους τα sps, καλο θα ηταν να ξεκινήσεις να τα φραγκαρεις κόβοντας τα πάνω σε ζωντανό ιστό...

τα πολλαπλά νεκρώματα δημιουργούν πρόσφορο έδαφος σε βακτηριακες εξάρσεις μολύνσεων με απρόβλεπτες και καταστροφικες συνέπειες!

@Nikos Νικόλα για τα νεκρωματα στις βάσεις που λες....το λες επειδή το πρόσεξες στις φωτογραφίες?
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από niknik » Κυρ 24 Νοέμ 2019, 20:14

kosmas kleidas έγραψε:
Κυρ 24 Νοέμ 2019, 18:18
AGAPI έγραψε:
Κυρ 24 Νοέμ 2019, 15:53
Κοσμα μου κ τη δικη μου άποψη τη γνωρίζεις! :mrgreen:
Όπως κ οτι τα νιτρικά μου παίζουν στο 2-5 χωρις χαετο κ ματζουνια!
Αλλα οτι κ αν ακολουθήσεις... μαζί σου θα ειμαι! :heart2:
Πες μου όμως κατι...
Που νομίζω θα έχει ενδιαφέρον...
Όταν είχες ανεβασμενα νιτρικά (κοντά στο 25 αν θυμαμαι καλα), τα κοράλλια σου δεν ήταν σε καλύτερη κατασταση;
'Η ιδέα μου ειναι; :??:
P.S.
Πες μου ότι η μικρουλα ακρο που βαλαμε για δοκιμή στην αρχή, ζει ακομα; Valida νομίζω...
Ζει και βασιλεύει στην κυριολεξία ,δεν καταλαβαίνει τίποτα και μεγαλώνει φτου φτου σκόρδα.....
Ναι δεν είχα κάποιο προβλημα όταν τα νιτρικά ήταν 25....απλά μου έλεγαν κάποια παιδιά από δω ότι αν συνεχίσουν να είναι 25 τα νιτρικά κάποια στιγμή θα τα πάρω παρά μασχαλα τα sps...
Σε καμία περίπτωση δεν θα χάσεις τα sps λόγο των 25 νιτρικών. Το πολύ πολύ κάποια να σκουρυνουν.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην niknik για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Κυρ 24 Νοέμ 2019, 20:53)
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 67
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 24 Νοέμ 2019, 20:50

Ειχα μπει κ γω στη λουμπα να θελω συστημα low nutrients αλλα μετα απο διαβασμα καταλαβα πως ειναι πολυ πιο ευκολο να παρεις στο χερι ολο το ενυδρειο παρα να χεις 25 μεχρι κ 50 θα τολμησω να πω νιτρικα. Σιγουρα μια ισορροπία πρεπει να υπαρχει ωστε ολα να ζοτν σωστα μεσα στον υφαλο αλλα δεν ειναι πως με λιγα τσιμπημενα νιτρικα δεν θα χεις αναπτυξη η κατι τετοιο. Σιγουρα τα χρωματα οταν παιζεις μεταξυ φθορας και αυθαρσιας ειναι συγκλονιστικα αλλα αν δεν εχεις την πειρα να διαχειριστεις το συστημα τοτε αρχιζει να γινετε επικίνδυνο. Στην δικη μ περιπτωση θα πω πως παλευα παλευα να ριξω νιτρικα κ στην ουσια δεν καταφερα τιποτα. Μολις ο υφαλος βρηκε τις ρουτινες του και υπηρξε σταθεροτητα(αυτο εγινε περιπου στο 7 μηνο λειυουργιας?) ολα εγιναν απο μονα τοτς χωρις κοπο.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Κυρ 24 Νοέμ 2019, 20:53)
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 206
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 24 Νοέμ 2019, 20:59

kosmas kleidas έγραψε:
Κυρ 24 Νοέμ 2019, 18:22
Νίκος έγραψε:
Κυρ 24 Νοέμ 2019, 13:55


να κόψεις την χορήγηση πηγής άνθρακα, να αυξήσεις αμινοξέα, ταισματα και με σωστές αλλαγές νερού με χρήση βακτηρίων, θα βρει την ισορροπία του το σύστημα σου....

αν συνεχίσουν να νεκτρωνουν απο τις βάσεις τους τα sps, καλο θα ηταν να ξεκινήσεις να τα φραγκαρεις κόβοντας τα πάνω σε ζωντανό ιστό...

τα πολλαπλά νεκρώματα δημιουργούν πρόσφορο έδαφος σε βακτηριακες εξάρσεις μολύνσεων με απρόβλεπτες και καταστροφικες συνέπειες!

@Nikos Νικόλα για τα νεκρωματα στις βάσεις που λες....το λες επειδή το πρόσεξες στις φωτογραφίες?

Το αναφέρεις σε ποστ σου βρε, ποιο πανω!

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 431
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Κυρ 24 Νοέμ 2019, 21:24

Νίκος έγραψε:
Κυρ 24 Νοέμ 2019, 20:59
kosmas kleidas έγραψε:
Κυρ 24 Νοέμ 2019, 18:22


@Nikos Νικόλα για τα νεκρωματα στις βάσεις που λες....το λες επειδή το πρόσεξες στις φωτογραφίες?

Το αναφέρεις σε ποστ σου βρε, ποιο πανω!
Το ξέρω ότι το αναφέρω ,απλά για τα νεκρωματακια που έχω σε κάποια sps θα πρέπει να διευκρινίσω ότι
Ήταν έτσι από την πρώτη/δεύτερη μέρα που τα έβαλα στο ενυδρειο και ενώ είχαν αρχίσει, με την βιταμίνη c και τα αμινοξέα που έβαζα (και βάζω ακόμα) ,να ανακάμπτουν, ήρθε η ταλαιπωρία της μετακόμισης και τα χειροτέρεψε ....τώρα είναι σε μια φάση που συνέρχονται ξανά(παίζει ρόλο πιστεύω που άλλαξα και φωτιστικό)...εν τέλει Θέλω να πω πως κατά την δική μου εκδοχή δεν προέκυψαν νεκρωματα ενώ τα κοράλλια ήταν υγιη...
:fish4: Keep reefing

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 431
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Κυρ 24 Νοέμ 2019, 21:38

Επίσης παιδιά πήρα αυτό το φωτιστικό μεταχειρισμένο...είναι το maxspect razor r420r 160 watt και σε σχέση με αυτό που είχα είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί τα κοράλλια δείχνουν να το εκτιμούν δεόντως...από τις πρώτες μέρες...αν δω ότι χρειάζεται πιθανόν να προσαρμόσω 2 ή 4 t5 που τις έχω ήδη έτοιμες προς χρήση ...
Αν κάποιος το έχει ή το είχε θα ήθελα να μου πει τις ρυθμίσεις με τις οποίες το έτρεχε...
Συνημμένα
IMG_20191124_212927.jpg
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 206
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 24 Νοέμ 2019, 22:05

Καλορίζικο να το χαρείς φιλαράκι μου!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Κυρ 24 Νοέμ 2019, 22:23)

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 431
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Δευ 25 Νοέμ 2019, 13:13

Παιδιά πείτε μου κάτι άλλο γιατί έχω μπερδευτεί, έχω μια αντλία επιστροφής η οποία επιστρεφει στο ενυδρείο περίπου 2300 λίτρα την την ώρα ...υπάρχει λόγος να πάρω μεγαλύτερη ? Αν ναι τι θα κερδίσω? Και αυτό που με μπερδεύει είναι το εξής :αν πάρω μια αντλία η οποία θα ανεβάζει στο ενυδρείο π.χ. 4.000 λίτρα την ώρα θα αλλάξει η στάθμη στο ενυδρείο ή ισχύει το ότι όσα ανεβάζει η αντλία τόσα κατεβάζει η υπερχείλιση?
:fish4: Keep reefing

gs33
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ 28 Φεβ 2019, 16:15
Τοποθεσία: Attiki
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 39 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από gs33 » Δευ 25 Νοέμ 2019, 15:21

Όταν η υπερχείλιση έχει μεγαλύτερο capacity από την αντλία επιστροφής , ισχύει
Όμως , η επιστροφή έχει πάνω όριο (capacity) ,τα λίτρα που μπορεί να κατεβάσει , λόγω διατομής , κατασκευής(γωνίες κλπ) και κατάστασης (αν είναι καθαρή ή όχι)
Όταν το φτάσεις και το ξεπεράσεις με την αντλία , θα γεμίζεις το ενυδρείο μέχρι να ξεχειλίσει .
Γνώμη μου , με τις ρυθμιζόμενες DC αντλίες πλέον , να έχεις μια σχετικά μεγάλη και να τη δουλεύεις κάτω από το 100%
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην gs33 for the post (total 2):
kosmas kleidas (Δευ 25 Νοέμ 2019, 17:49) • niknik (Δευ 25 Νοέμ 2019, 19:26)

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 431
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Δευ 25 Νοέμ 2019, 17:52

gs33 έγραψε:
Δευ 25 Νοέμ 2019, 15:21
Όταν η υπερχείλιση έχει μεγαλύτερο capacity από την αντλία επιστροφής , ισχύει
Όμως , η επιστροφή έχει πάνω όριο (capacity) ,τα λίτρα που μπορεί να κατεβάσει , λόγω διατομής , κατασκευής(γωνίες κλπ) και κατάστασης (αν είναι καθαρή ή όχι)
Όταν το φτάσεις και το ξεπεράσεις με την αντλία , θα γεμίζεις το ενυδρείο μέχρι να ξεχειλίσει .
Γνώμη μου , με τις ρυθμιζόμενες DC αντλίες πλέον , να έχεις μια σχετικά μεγάλη και να τη δουλεύεις κάτω από το 100%
Οκ έτσι τα είχα κ γω στο μυαλό μου ...απλά η υπερχείλιση μου δεν είναι εργοστασιακή ,είναι diy , 2 τρύπες στην γυάλα φ32 , σωλήνες PVC φ32 κλπ....άρα πως μπορώ να υπολογίσω το πόσο νερό μπορεί να κατεβάσει????
:fish4: Keep reefing

gs33
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ 28 Φεβ 2019, 16:15
Τοποθεσία: Attiki
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 39 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από gs33 » Δευ 25 Νοέμ 2019, 19:03

δεν έχω τρόπο υπολογισμού , μόνο εμπειρικά με δοκιμές υπολογίζω τη δική μου υπερχείλιση , από τις αντλίες που έχω χρησιμοποιήσει .

Η αντλία που υπολογίζεις ότι σου ανεβάζει 2300λτ/ώρα τί ονομαστική παροχή έχει ?
Αν σκέφτεσαι να την αλλάξεις , υπολόγισε αν μελλοντικά θα τροφοδοτήσει και κάτι άλλο (ψυκτικό,ριάκτορες κλπ) .
Το σύνολο της τροφοδοσίας όλων, και αφού αφαιρέσεις απώλειες (μανομετρικά , γωνίες κλπ) , κατά τη γνώμη μου πάντα καλό θα ήταν να είναι κάτω από το 75% της ονομαστικής παροχής της αντλίας , ώστε να δουλεύει χωρίς ζόρι , να μην ζεσταίνεται

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 431
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Δευ 25 Νοέμ 2019, 21:25

gs33 έγραψε:
Δευ 25 Νοέμ 2019, 19:03
δεν έχω τρόπο υπολογισμού , μόνο εμπειρικά με δοκιμές υπολογίζω τη δική μου υπερχείλιση , από τις αντλίες που έχω χρησιμοποιήσει .

Η αντλία που υπολογίζεις ότι σου ανεβάζει 2300λτ/ώρα τί ονομαστική παροχή έχει ?
Αν σκέφτεσαι να την αλλάξεις , υπολόγισε αν μελλοντικά θα τροφοδοτήσει και κάτι άλλο (ψυκτικό,ριάκτορες κλπ) .
Το σύνολο της τροφοδοσίας όλων, και αφού αφαιρέσεις απώλειες (μανομετρικά , γωνίες κλπ) , κατά τη γνώμη μου πάντα καλό θα ήταν να είναι κάτω από το 75% της ονομαστικής παροχής της αντλίας , ώστε να δουλεύει χωρίς ζόρι , να μην ζεσταίνεται
Αυτή η αντλία που δουλεύω τώρα έχει ονομαστική 2300 την ώρα...
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 39
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από Νικολακης » Δευ 25 Νοέμ 2019, 21:33

Καλησπέρα Κοσμά μου. Κάποιος τρόπος νομίζω υπάρχει για να υπολογίσεις πόσα λίτρα κατεβάζει η υπερχείληση σου! Κάτσε να μας πει κανένας πιο έμπειρος! Πάντως νομίζω ότι με την 4000 λίτρα και λίγο πνιγμενη στην ροή να μην δουλεύει στο 100% θα είσαι εντάξει! Το κέρδος σου από την αλλαγή της αντλίας θα είναι πιο δυνατή ροή και με ότι αυτό συνεπάγεται πχ σκληρά κοράλλια και καθόλου νεκρά σημεία!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νικολακης για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Δευ 25 Νοέμ 2019, 22:16)

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 67
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από Tomas » Τρί 26 Νοέμ 2019, 00:49

Νικολακης έγραψε:
Δευ 25 Νοέμ 2019, 21:33
Καλησπέρα Κοσμά μου. Κάποιος τρόπος νομίζω υπάρχει για να υπολογίσεις πόσα λίτρα κατεβάζει η υπερχείληση σου! Κάτσε να μας πει κανένας πιο έμπειρος! Πάντως νομίζω ότι με την 4000 λίτρα και λίγο πνιγμενη στην ροή να μην δουλεύει στο 100% θα είσαι εντάξει! Το κέρδος σου από την αλλαγή της αντλίας θα είναι πιο δυνατή ροή και με ότι αυτό συνεπάγεται πχ σκληρά κοράλλια και καθόλου νεκρά σημεία!!!
Νικολα μου νομιζω η αντλια δεν παιζει τοσο ρολο στη ροη του main απλα συμμετεχει. Το θεμα ειναι να εχεις τετοια ωστε να προλαβαινουν τα μηχανηματα να δουλευουν και να καθαριζουν το νερο σωστα. Με x5 τα λιτρα ειναι μια χαρα νομιζω
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas for the post (total 2):
Νικολακης (Τρί 26 Νοέμ 2019, 10:38) • kosmas kleidas (Τρί 26 Νοέμ 2019, 13:57)
Thomas oikonomou

AGAPI
Posts in topic: 41
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από AGAPI » Τρί 26 Νοέμ 2019, 08:30

niknik έγραψε:
Κυρ 24 Νοέμ 2019, 20:14
kosmas kleidas έγραψε:
Κυρ 24 Νοέμ 2019, 18:18

Ζει και βασιλεύει στην κυριολεξία ,δεν καταλαβαίνει τίποτα και μεγαλώνει φτου φτου σκόρδα.....
Ναι δεν είχα κάποιο προβλημα όταν τα νιτρικά ήταν 25....απλά μου έλεγαν κάποια παιδιά από δω ότι αν συνεχίσουν να είναι 25 τα νιτρικά κάποια στιγμή θα τα πάρω παρά μασχαλα τα sps...
Σε καμία περίπτωση δεν θα χάσεις τα sps λόγο των 25 νιτρικών. Το πολύ πολύ κάποια να σκουρυνουν.
Αυτο ακριβώς Νικο μου!
Συμφωνώ!
Κ εκεί ήθελα να καταλήξω!
Οτι στην περίπτωση του Κοσμά με μετακόμιση κλπ θα προτιμούσα να κρατήσω ζωντανούς τους ιστούς κ μετα να ασχοληθώ με το να παίξω στα όρια!
Το θεωρω πιο safe!
Αν κ είμαι η τελευταία που μπορώ να μιλήσω για υπομονή γιατί είναι γνωστο οτι δεν εχω καθόλου! :mrgreen:
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην AGAPI for the post (total 2):
Νικολακης (Τρί 26 Νοέμ 2019, 10:38) • kosmas kleidas (Τρί 26 Νοέμ 2019, 13:57)

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 431
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Τρί 17 Δεκ 2019, 21:32

Φίλοι μου εξαρτημένοι στο αλάτι την ζωοξανθελη και την παλιτοξινη καλησπέρα!!!!
Από το Σάββατο έχω αγοράσει μια jebao dp5 αλλά λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου ακόμα δεν έχω κατορθώσει να την βάλω σε πλήρη λειτουργία.... θέλω να την χρησιμοποιήσω για χορηγήση διαλειμμάτων ασβεστίου μαγνησίου kh και νοποξ... Μπορείτε να με καθοδηγησετε με συμβουλές - κατευθύνσεις και tips ως βιρτουόζοι του χόμπι ??? Ώστε να αρχίσω επιτέλους να την δουλεύω....
ως τώρα
1 μετράω,
2 υπολογίζω μέσω ενος προγράμματος
3 αραιωνω βάσει υπολογισμού π.χ. 10 γρ χλ. ασβεστίου(από Καλογερόπουλο) σε νερό όσμωσης
4 το πετάω μέσα και το φτάνω 420,
Τώρα όμως δεν ξέρω πόσο ασβέστιο σε πόσο νερό πρέπει να αραίωσω και με τι ποσότητα ανά ημέρα πρέπει να ξεκινήσω την χορήγηση....ωστεε μετά ανάλογα τις μετρήσεις να το διορθώνω...
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από niknik » Τετ 18 Δεκ 2019, 00:59

kosmas kleidas έγραψε:
Τρί 17 Δεκ 2019, 21:32
Φίλοι μου εξαρτημένοι στο αλάτι την ζωοξανθελη και την παλιτοξινη καλησπέρα!!!!
Από το Σάββατο έχω αγοράσει μια jebao dp5 αλλά λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου ακόμα δεν έχω κατορθώσει να την βάλω σε πλήρη λειτουργία.... θέλω να την χρησιμοποιήσω για χορηγήση διαλειμμάτων ασβεστίου μαγνησίου kh και νοποξ... Μπορείτε να με καθοδηγησετε με συμβουλές - κατευθύνσεις και tips ως βιρτουόζοι του χόμπι ??? Ώστε να αρχίσω επιτέλους να την δουλεύω....
ως τώρα
1 μετράω,
2 υπολογίζω μέσω ενος προγράμματος
3 αραιωνω βάσει υπολογισμού π.χ. 10 γρ χλ. ασβεστίου(από Καλογερόπουλο) σε νερό όσμωσης
4 το πετάω μέσα και το φτάνω 420,
Τώρα όμως δεν ξέρω πόσο ασβέστιο σε πόσο νερό πρέπει να αραίωσω και με τι ποσότητα ανά ημέρα πρέπει να ξεκινήσω την χορήγηση....ωστεε μετά ανάλογα τις μετρήσεις να το διορθώνω...
Η ποσότητα θα είναι εκτίμησης, πχ 5 ml κάθε 12 ώρες. Σε 24 ώρες μετράς ξανα και ξανά για 7 με 14 μέρες μέχρι να σιγουρευτείς.
Εξαλου το ασβέστιο δύσκολα κατεβαίνει, θέλει χρόνο, άρα μην ανχωνεσε.
Δες τις δοσολογίες εδω
viewtopic.php?t=604
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην niknik για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Τετ 18 Δεκ 2019, 12:06)
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 431
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Τετ 18 Δεκ 2019, 07:11

niknik έγραψε:
Τετ 18 Δεκ 2019, 00:59
kosmas kleidas έγραψε:
Τρί 17 Δεκ 2019, 21:32
Φίλοι μου εξαρτημένοι στο αλάτι την ζωοξανθελη και την παλιτοξινη καλησπέρα!!!!
Από το Σάββατο έχω αγοράσει μια jebao dp5 αλλά λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου ακόμα δεν έχω κατορθώσει να την βάλω σε πλήρη λειτουργία.... θέλω να την χρησιμοποιήσω για χορηγήση διαλειμμάτων ασβεστίου μαγνησίου kh και νοποξ... Μπορείτε να με καθοδηγησετε με συμβουλές - κατευθύνσεις και tips ως βιρτουόζοι του χόμπι ??? Ώστε να αρχίσω επιτέλους να την δουλεύω....
ως τώρα
1 μετράω,
2 υπολογίζω μέσω ενος προγράμματος
3 αραιωνω βάσει υπολογισμού π.χ. 10 γρ χλ. ασβεστίου(από Καλογερόπουλο) σε νερό όσμωσης
4 το πετάω μέσα και το φτάνω 420,
Τώρα όμως δεν ξέρω πόσο ασβέστιο σε πόσο νερό πρέπει να αραίωσω και με τι ποσότητα ανά ημέρα πρέπει να ξεκινήσω την χορήγηση....ωστεε μετά ανάλογα τις μετρήσεις να το διορθώνω...
Η ποσότητα θα είναι εκτίμησης, πχ 5 ml κάθε 12 ώρες. Σε 24 ώρες μετράς ξανα και ξανά για 7 με 14 μέρες μέχρι να σιγουρευτείς.
Εξαλου το ασβέστιο δύσκολα κατεβαίνει, θέλει χρόνο, άρα μην ανχωνεσε.
Δες τις δοσολογίες εδω
viewtopic.php?t=604
Θενξ Νικ πολύ χρήσιμο το τοπικ και το ποσταρισμα σου!!!
:fish4: Keep reefing

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 431
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Σάβ 21 Δεκ 2019, 15:34

Παιδιά πείτε μου και κάτι άλλο...πως καταφέρνετε να μην παίρνουν αέρα μέσα τα σωληνάκια (από την μεριά που πέφτουν τα υγρά στο σαμπ) ωστε να μήν επιρεαζεται η δοσολογία?
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 67
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από Tomas » Σάβ 21 Δεκ 2019, 16:40

Χρειαζεται ανεπιστροφη βαλβιδα στην πριν την εξοδο των υγρων. Ανεπιστροφη βαλβιδα υγρου ομως οχι αερα π πλασαρουν βαζουν οι περισσοτεροι
Thomas oikonomou

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 431
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: επιχείρηση "reef"

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Σάβ 21 Δεκ 2019, 22:05

Tomas έγραψε:
Σάβ 21 Δεκ 2019, 16:40
Χρειαζεται ανεπιστροφη βαλβιδα στην πριν την εξοδο των υγρων. Ανεπιστροφη βαλβιδα υγρου ομως οχι αερα π πλασαρουν βαζουν οι περισσοτεροι
Έχεις ιδέα που μπορώ να βρω Θωμά?
Στα πετ σοπ έχει μόνο για αέρα...
:fish4: Keep reefing

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”