Reefακι

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Τρί 12 Μαρ 2019, 09:04

Καλησπέρα στην παρέα.
Επιστρέφω στον καταπληκτικο κοσμο του ενυδρείου μετα απο απουσια πολλων ετων, εχω αρκετα μεγαλη εμπειρία σαν χομπίστας με κατασκευή ενος αρκετα μεγαλου ενυδρείου γλυκου νερου στο παρελθόν ως το τελευταίο ενυδρείου μου, επίσης και σαν ημιεπαγγελματίας διοτι δούλεψα στα τελευταια του υδρόκοσμου που ηταν στην γαλατσίου, λογικά καποιοι θα τον ξερουν απο τοτε!
Γραφω λοιπον εδώ γιατι μπηκα στο τριπακι να ξεκινήσω ενα ριφακι.
Τα δεδομενα έχουν ως εξης :
Το ενυδρείου θα είναι απο 160-200 λίτρα, με χρήση sump + refug.
Θα ειναι ιδιοκατασκευή τα πάντα, εκτός απο το καπάκι το οποιο το εχω ήδη παραγείλει με led φωτισμό, ουσιαστικά ειναι ενα καπακι για reef ενυδρείο απο την ιταλική croci. Οταν λοιπον θα έρθει το καπάκι, εκεί επάνω θα "χτίσω" την γυάλα, μετά το έπιπλο και φυσικά το sump. Με οδηγο το καπακι, οι πλευρες του ενυδρείου θα ειναι 55Χ55, για το υψος ειναι υπο συζήτηση, θελω να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας, διοτι μεγαλο ρολο παιζει ο φωτισμός εαν εχω παραπανω υψος απο το φυσιολογικο...
Οσο αναφορά το sump σκεφτομαι να παω στην λύση με 2 τρυπες στο πισω τζαμι οπου εκει θα εχω μια υπερχείληση εντός του ενυδρείου, απο γυαλι ή απο ακρυλικο, δεν εχω αποφασίσει ακομα, και φυσικά εξω απο το ενυδρείο θα εχω το box με 3 εξόδους, το σύστημα του beananimal, εαν το γνωρίζει καποιος.
Η μια θα ειναι για την κυρια εξοδο του νερου, η αλλη θα ειναι για βελτιστοποιηση του syphon και η τριτη για την περίπτωση εκτακτης αναγκης.
Στο κομματι του sump θα παιξω με 3 διαμερίσματα, εισαγωγη/επιστροφή/refugium.
Η ερώτηση ειναι, να παω οπως αναφερω παραπάνω ή να παω με εισαγωγη/refugium/επιστροφή? Απο οτι εχω δει οι αποψεις διιστανται!
Επίσης θελω απο εσας να μου προτείνεται skimmer για τα λιτρα μου, τα οποια θα σας τα αναφέρω με ακρίβεια στην πορεία του project, καθως επίσης και εαν εχει νοημα να βαλω εναν η δυο κυκλοφορητές για την επιστροφή. Το ξερω πως θα μου πείτε MCE300 καποιοι, αλλα θα ηθελα και αλλες αποψεις budget oriented...
Εχω βρεί ενα μαγαζι στο ίλιον που ειναι και κοντα μου που απο οτι εχω δει εχει τα παντα για θεματα DIY, απλα λογω απουσιας απο τον χωρο δεν ξερω πια τι ειναι ακομα καλο οπως τοτε, πχ eheim pumps? Ειναι ακομα καλες?

Οι ερωτήσεις και οι απορίες που έχω φυσικά ειναι αρκετες και γιαυτο θα χρειαστώ την πολύτιμη βοηθεια σας απο την στιγμή που το project ειναι ακομα στο μηδέν.
Ξεκιναμε με αυτα και στην πορεία σιγουρα θα βγουν και αλλα.
Καλως σας βρηκα και ευχαριστώ εκ των προτέρων!



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 15
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 12 Μαρ 2019, 09:29

Καλώς μας ήρθες στο φόρουμ μας...... :welcome: και Καλη επανεκκίνηση στο χόμπι!

Για τι χρονιά μιλάς στην γαλατσιου, πήγαινα την δεκαετία του 90, μάχιμα χρόνια για το χόμπι τότε!

Οταν λες καπάκι τι εννοείς με το φωτιστικο μαζι, μήπως θα ήταν καλυτερα να το άφηνες ανοιχτό απο πανω!

Μια χαρά μου ακούγεται η υπερχείλιση οπως και η διαμόρφωση στα διαμερίσματα του σαμπ!

Σκίμμερ για τα λίτρα σου εχεις πολλες επιλογές...

Πολύ καλα ειναι τα nyos και τα deltec με αρκετές επιλογές!

Αντλία επ σου προτείνω να βάλεις μια, δυο το θεωρώ υπερβολή!

Κυκλοφ/τες να βάλεις δυο!

Καλη συνεχεια να εχεις, όλη η παρέα του φόρουμ θα σε βοηθήσει να σου λυθούν οτι απορίες εχεις!

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Τρί 12 Μαρ 2019, 09:51

Τοσο παλια ο υδροκοσμος ηταν για τους λιγους..... Ηταν πολυ καλος ο δεν θυμαμαι πως τον ελεγαν, αλλα ηταν για τα πολλα βαλαντια, μετα πηρε την κατω βολτα το μαγαζι και εγω ημουν εκει 2011-12, και εφυγα λιγο πριν κλεισει, οταν ημουν εγω εκει πραγματικά προσπαθουσα να κανω οτι καλυτερο μπορω με τις γνωσεις μου και την αγαπη μου για τον χωρο, αλλα δυστυχώς είχα εναν "προισταμενο" και καλα ιχθυολογο που τα εκανε πραγματικα μαντάρα τα πράγματα και οσο αναφορά το συμφέρον του μαγαζιου αλλα πιο πολυ και πιο σημαντικο τα ενυδρεία των πελατών, ίσως καποιος απο εδω να εχει κατ ιδιαν εμπειρία... Τελος παντων περασμενα ξεχασμενα, κραταμε μονο την εμπειρία και τα θετικά, την γνωνη δλδ...
Ναι το καπακι ειναι απο reef ενυδρείο, δλδ σειρα ενυδρείων για Reef, θα ερθει μαζι με φωτισμο LED, προτιμώ να ειναι κλειστο γιατι εχω χασει ψαρι απο ανοιχτο καπακι και εχω ψυχολογικο... Ασε που προσωπικα εμενα δεν μου αρεσει το ανοιχτο...
Οσο αναφορά τα διαμερισματα? Skim/Ref/Return ή Skim/return/Ref? Φυσικά θα έχω την βασική είσοδο του νερού στο 1ο διαμερισμα που θα ειναι και το skimmer, και μια 2η για το Refug... Και οι δυο θα υπερχειλίζουν στο μεσαιο διαμερισμα της επιστροφής και φυσικά θα δώ πως θα εχω οσο το δυνατον αποκλεισμένο των φωτισμό στο Refug....
Deltec, πχ το MCX300??? Ειναι καλο? Στα Nyos εριξα μια ματια.... Ουφφφφφφ, ψιλο πανακριβα.....
Για τις 2 αντλιες το σκεφτομαι για να εχω backup σε περιπτωση βλαβης της μιας... Λαθος σκέψη? Brand για αντλία? Η Eheim ειναι ακομα καλη???
Κυκλοφορητες σιγουρα θα βαλω 2!!!
Ευχαριστώ για όλα τα καλα σου λογια και οχι μονο!
Αναμενω για την συνεχεια με μεγαλη χαρα!!!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 15
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 12 Μαρ 2019, 10:20

Εχω αρκετές εμπειρίες απο το συγκεκριμένο κατάστημα, άλλαζα δυο συγκοινωνίες για να παω εκει τότε και το θεωρούσα την μεγάλη μου ενυδρειακη βόλτα! :shrug:

Για το καπάκι θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς λιγο, μιας και ο κλειστός ύφαλος μπορει να μας εξασφαλίζει την σωματική ακεραιότητα των ζωντανών μας απο τυχών άλματα, αλλα απο την αλλη μας ρίχνει το ph πολύ χαμηλά δημιουργώντας μεγαλα προβλήματα κυρίως στα κοράλλια...

Μπορεις να κανεις ενα πλέγμα και να σου λυθεί το πρόβλημα!


Το σαμπ μια χαρά το σκέφτεσαι και θα γίνει λειτουργικό ετσι!

Σκίμμερ υπάρχουν και νεα μοντέλα της deltec, να κοιτάξεις στα τεχν. χαρακτ. τα λίτρα αέρα της αντλίας που δίνει!

Αντλία επ. Παρε δυο ίδιες και αν σου χαλάσει ποτε η μια βάζεις την άλλην που θα ειναι του κουτιού!

Η Jebao ειναι αρκετά τίμια για κυκλοφ. και αντλίες για το κόστος τους, μετα υπάρχουν και ακριβότερες και σαφώς καλύτερες οπως οι vortech!

Moved from Φτιάξτο μόνος σου (DΙΥ) to Reef on Τρί 12 Μαρ 2019, 10:23 by Νίκος

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από niknik » Τρί 12 Μαρ 2019, 17:53

Σκιμερ απλά Mc 600 εσωτερικό η εξωτερικό για μένα στα λίτρα σου. Σοβαρό και καλό.
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

tzekis
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 21:52
Τοποθεσία: Α. Ι. Ρέντη
Mood:
Έχει βάλει Like: 25 times
Του έχουν βάλει Like: 71 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από tzekis » Τρί 12 Μαρ 2019, 18:36

Καλώς ήρθες φίλε μου, μην το κλείσεις απο πάνω είμαι σίγουρος οτι μετά θα το μετανιώσεις!!! θα έχεις θέματα με το ph κ με την θερμοκρασία!! άσε 8 με 10 πόντους περιθώριο απο την στάθμη του νερού με το ύψος του ενυδρείου κ δεν νομίζω να έχεις θέμα. Το deltec mcx300 το είχα παλιότερα, ωραίο σκιμμερ, για 250 λίτρα σύνολο με medium stock θα είσαι μια χαρά. Για κυκλοφορητες κ αντλία κοίτα jebao, καλές τιμές για αυτο που προσφέρουν.

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Τετ 13 Μαρ 2019, 11:36

Καλημέρα παιδες, λοιπον σκιμερ το κλεισαμε Deltec, τωρα εαν θα ειναι MC300 ή 600 το βλεπουμε, μεχρι στιγμής στα χαρτιά ειμαι στα 180 λιτρα ενυδρειο και 90 λιτρα sump, στα χαρτιά όμως, στην πραξη με την στάθμη του νερού και στα 2 θα το δω στην πορεία.
Η μεγαλη μου απορία ειναι η εξής διοτι εχω διλημμα, και θελω απάντηση για να ξεκινησω κολληματα.
Οσο αναφορά το sump και τα διαμερισματα, 3 ή 4 διαμερίσματα για να ειμαι και Future proof για την χρήση κανενος reactor???
Επίσης υπάρχει μεγαλος διχασμός απο οτι εχω παρατηρήσει για το που πρεπει να ειναι το Refugium....
Στην μέση και να τροφοδοτείται με νερο απο την ροή ή στην άκρη και να τροφοδοτείται ξεχωριστά? Και εαν ειναι στην άκρη απο που να τροφοδοτείται? Απο την εισαγωγή του νερού στο sump ή απο την εξαγωγή απο το Sump?
Οσο αναφορά το σκιμμερ, ποτε το χρειάζομαι? Απο την αρχή? Αργότερα? Οταν θα μπούν τα πρώτα ζωντανα? Το λεω για να διαμορφώσω και το budget...

Ευχαριστώ ρε παιδια!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από SweepingFish » Τετ 13 Μαρ 2019, 13:38

Το σκιμμερ δεν ειναι απαραιτητο να μπει απο την αρχη εκτος και αν εχεις ζωντανο βραχο. Με λιγα λογια μπαινει απαραίτητα λιγο πριν βαλεις κατι ζωντανο. Εγώ το ειχα βαλει απο την αρχη.

Το refugium θα το εκανα πριν την επιστροφη, δεν μου ακούγεται πολυ πρακτικο να μπει πριν (δεν το εχω δοκιμάσει να ειναι μετα...)

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 13 Μαρ 2019, 14:04

figuregr έγραψε:
Τετ 13 Μαρ 2019, 11:36
Καλημέρα παιδες, λοιπον σκιμερ το κλεισαμε Deltec, τωρα εαν θα ειναι MC300 ή 600 το βλεπουμε, μεχρι στιγμής στα χαρτιά ειμαι στα 180 λιτρα ενυδρειο και 90 λιτρα sump, στα χαρτιά όμως, στην πραξη με την στάθμη του νερού και στα 2 θα το δω στην πορεία.
Η μεγαλη μου απορία ειναι η εξής διοτι εχω διλημμα, και θελω απάντηση για να ξεκινησω κολληματα.
Οσο αναφορά το sump και τα διαμερισματα, 3 ή 4 διαμερίσματα για να ειμαι και Future proof για την χρήση κανενος reactor???
Επίσης υπάρχει μεγαλος διχασμός απο οτι εχω παρατηρήσει για το που πρεπει να ειναι το Refugium....
Στην μέση και να τροφοδοτείται με νερο απο την ροή ή στην άκρη και να τροφοδοτείται ξεχωριστά? Και εαν ειναι στην άκρη απο που να τροφοδοτείται? Απο την εισαγωγή του νερού στο sump ή απο την εξαγωγή απο το Sump?
Οσο αναφορά το σκιμμερ, ποτε το χρειάζομαι? Απο την αρχή? Αργότερα? Οταν θα μπούν τα πρώτα ζωντανα? Το λεω για να διαμορφώσω και το budget...

Ευχαριστώ ρε παιδια!
Αν βάλεις ένα πολύ καλό και δυνατό σκίμερ, το refugium σε τι θα το χρειαστείς ?
Λάμπρος.Τ

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Τετ 13 Μαρ 2019, 15:15

Godfather, σιγουρα δεν ειμαι γνώστης επι του θεματος, αλλα αλλο δεν ειναι το skimmer και αλλο το refugium?
Απο αυτα που ξερω, το σκιμερ κανει περισυλλογη των οργανικών αποβλήτων των ζωντανων του ενυδρείου,
ενω το refug ουσιαστικά συμβάλει στην συνολική φίλτρανση του ενυδρείου, προσφέρει παραπάνω υλικο για τα νιτροβακτηρια,
μεγαλώνεις χαετο, κοπιποδα κλπ μικροοργανισμούς που με την σειρά τους "ταϊζουν" τα ζωντανα του ενυδρείου και αλλα πολλα ισως...
Χανω κάτι?

Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από nasos » Τετ 13 Μαρ 2019, 16:34

Καλώς ήρθες φίλε μου και καλή επάνοδο !!! Αυτός ο " ιχθυολόγος " είχε κάψει πολύ κόσμο!!!!!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 13 Μαρ 2019, 20:44

figuregr έγραψε:
Τετ 13 Μαρ 2019, 15:15
Godfather, σιγουρα δεν ειμαι γνώστης επι του θεματος, αλλα αλλο δεν ειναι το skimmer και αλλο το refugium?
Απο αυτα που ξερω, το σκιμερ κανει περισυλλογη των οργανικών αποβλήτων των ζωντανων του ενυδρείου,
ενω το refug ουσιαστικά συμβάλει στην συνολική φίλτρανση του ενυδρείου, προσφέρει παραπάνω υλικο για τα νιτροβακτηρια,
μεγαλώνεις χαετο, κοπιποδα κλπ μικροοργανισμούς που με την σειρά τους "ταϊζουν" τα ζωντανα του ενυδρείου και αλλα πολλα ισως...
Χανω κάτι?
Η περιγραφη Του refugium που εκανες ειναι πολυ σωστη...εκτος απο το κομματι της καλυτερης συνολικης φιλιτρανσης.
Ομως εσυ ακομη αν δεν κανω λαθος δεν το εχεις ξεκινησει καλα καλα το reef.
Θεωρω λοιπον οτι αν βαλεις Ενα πολυ δυνατο σκιμερ θα σε βοηθησει και τωρα αλλα και στο μελλον.
Επισης ενα δυνατο σκιμερ βοηθαει και στην απονιτροποιηση (μαζευοντας οπως ειπες τις ακαθαρσιες και οχι μονο ) και σιγουρα εγω προσωπικα θα ξεκινουσα με αυτο και εκει θα εριχνα το μεγαλυτερο βαρος μου.
Θελω να πω οτι καλυτερα να ξεκινησεις με αυτο πρωτα.
Επισης σημαντικο ρολο παιζει και το καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και ποση θα ειναι αυτη.
Γιατι αν πχ..κανεις αλλαγη το 1/4 με 1/3 των συνολικων λιτρων σου καθε βδομαδα και εχεις και ενα δυνατο σκιμερ...τοτε το refugium για μενα ειναι αχρηστο....εκτος αντε ισως απο τη βοηθεια στην αποικιση με μικροοργανισμους (κοπιποδα...κτλ)
Εν ολιγης...ασε να στηθει το ενυδρειο...να κανει τον κυκλο του..να δεις τι νιτρικα εχεις κατα μεσο ορο αναλογα την ιχθυοφορτωση σου και τα ταισματα να φτιαξεις τις ρουτινες σου...και μετα αν δεις οτι το σκιμερ δεν επαρκει βλεπεις και για refugium.
Λάμπρος.Τ

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Τετ 13 Μαρ 2019, 23:08

Godfather, συμφωνω με ολα οσα ειπες και ετσι ακριβως θα γινει, κανω απλα τις ερωτησεις μου προς τους πιο ειδικους στο θεμα, εσας όλους, απλα για να δω τι θα στησω ειτε τωρα που ειναι ακομα αρχή, είτε στο εγγυς, είτε στο μακρυ μελλον, με σκοπο να ολοκληρώσω τα σχεδια που έχω στο μυαλο μου ή και στα χαρτια, για να μπορέσω να ξεκινησω κολληματα τζαμιων, να ξεκαθαρίσω τις μετρήσεις των αποστάσεων στο sump και γενικά να στηθεί το όλο πραγμα οσο πιο σωστα γίνεται, όπως είπα και παραπάνω και για την αρχή αλλα και για το μέλλον.
Οσο αναφορά τις αλλαγές νερού θα ηθελα να φτάσω σε σημείο που δεν χρειάζονται αλλαγές νερού, εφόσον κατι τετοιο ειναι εφικτό σε τοσα λιγα λιτρα νερού και φυσικά με τον αναλογο εξοπλισμο, αυτη την στιγμή αυτο ακριβως μελεταω.... πως θα καταφέρω κατι τετοιο... Οχι οτι με χαλανε οι αλλαγες νερου, απλα ειδα οτι ειναι εφικτο κατι τετοιο, ακομα βεβαια οπως ειπα το μελεταω...

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 13 Μαρ 2019, 23:27

figuregr έγραψε:
Τετ 13 Μαρ 2019, 23:08
Godfather, συμφωνω με ολα οσα ειπες και ετσι ακριβως θα γινει, κανω απλα τις ερωτησεις μου προς τους πιο ειδικους στο θεμα, εσας όλους, απλα για να δω τι θα στησω ειτε τωρα που ειναι ακομα αρχή, είτε στο εγγυς, είτε στο μακρυ μελλον, με σκοπο να ολοκληρώσω τα σχεδια που έχω στο μυαλο μου ή και στα χαρτια, για να μπορέσω να ξεκινησω κολληματα τζαμιων, να ξεκαθαρίσω τις μετρήσεις των αποστάσεων στο sump και γενικά να στηθεί το όλο πραγμα οσο πιο σωστα γίνεται, όπως είπα και παραπάνω και για την αρχή αλλα και για το μέλλον.
Οσο αναφορά τις αλλαγές νερού θα ηθελα να φτάσω σε σημείο που δεν χρειάζονται αλλαγές νερού, εφόσον κατι τετοιο ειναι εφικτό σε τοσα λιγα λιτρα νερού και φυσικά με τον αναλογο εξοπλισμο, αυτη την στιγμή αυτο ακριβως μελεταω.... πως θα καταφέρω κατι τετοιο... Οχι οτι με χαλανε οι αλλαγες νερου, απλα ειδα οτι ειναι εφικτο κατι τετοιο, ακομα βεβαια οπως ειπα το μελεταω...
Τσαμπα παιδευεσαι !!!!!
Δεν γινεται να μην κανεις αλλαγες νερου.
Οσοι το προσπαθησανε παθανε μεγαλες ζημιες.
Η αλλαγη νερου ειναι το καλυτερο φαρμακο και το καλυτερο φαγητο γιατα κοραλια και ψαρια μας.
Δεν γινεται να μην το αλλαζουμε....οσα μαντζουνια και να ριχνουμε.
Λάμπρος.Τ

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Πέμ 14 Μαρ 2019, 09:20

Καλημέρα, μα γιαυτο ηρθα εδώ για να μην παιδευομαι, οπως ειπα ακομα το μελεταω και δεν ειναι κατι που θα το παρω αψηφιστα, απλα το συζητάμε και μου δίνεται κατευθυνσεις ως οι πιο εμπειροι.
θα εχω σκιμμερ οπως επίσης και refugium ακομα και εαν δεν το χρειάζομαι οπως λες και εσυ εαν εχω ενα πολυ καλο σκιμμερ, κατι που δεν ξερω εαν μπορω να εχω γιατι εαν πχ ενα καλο σκιμμερ ειναι της ταξεως των 500 ευρω, απλα δεν μπορω να το παρω, οποτε budget oriented δεν θα εχω το καλυτερο δυνατο σκιμμερ που πρεπει να εχω.
Απο εκει και περα, δεν θα φορτώσω το οικοσύστημα, εαν θελω να φορτώσω απλα θα αλλαξω ενυδρείο, όπως και στο παρελθόν που ξεκίνησα απο 120 λίτρα, πήγα στα 180, μετα στα 300 και κατεληξα στα 1400.
Αυτο λοιπον που δεν έχω ακομα σαφή απάντηση, ειναι που πρεπει να ειναι το refug, στην μέση, ή ανεξάρτητα απο την ροή της εισόδου-εξόδου?

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Πέμ 14 Μαρ 2019, 09:58

nasos έγραψε:
Τετ 13 Μαρ 2019, 16:34
Καλώς ήρθες φίλε μου και καλή επάνοδο !!! Αυτός ο " ιχθυολόγος " είχε κάψει πολύ κόσμο!!!!!
Ευχαριστώ Νασο, φαντάσου οτι απο το μαγαζι έφυγα οταν επιασα τον ιδιοκτήτη, ο οποιος ηταν ασχετος με τον χωρο του ενυδρείου, και του ειπα οτι ή εγω ή αυτος! Και φυσικα το πηρε ώς εκβιασμο και εφυγα εγω! Δεν λεω οτι εγω ημουν ο φωστήρας της κατάστασης, αλλα δεν έκανα αυτα που έκανε αυτος ο ανθρωπος! Και σε τελικη ανάλυση δουλευουν ακομα ενυδρεία που κολλησα και έστησα εγώ, μετα απο 15 χρόνια, ως και σημερα! Κατι λεει αυτο νομιζω...
Θυμαμαι μαλιστα μια περίπτωση που είχε έρθει μια ιχθυολογος απο τα pet city με το πτυχίο στο χέρι, γιατι της ειχε "παρει" εναν πελάτη λεγοντάς του οτι αυτη δεν ειναι ιχθυολογος και γενικά την ειχε καψει την κοπελα και ειχε έρθει για εξηγήσεις, ευτυχώς ελειπε εκείνη την ημερα απο το μαγαζι ο λεγαμενος και εγω την καθυσήχασα λεγοντας της οτι απλα ειναι προβληματικο ατομο και για το καλο του χωρου να το ξεχασει και απλα να μιλησει στους πελατες της, οσο κακο και αν ηταν αυτο για την εργασία μου την δεδομένη στιγμή!!! Τι να πεις.... Μακαρι να μην δουλευει καπου αυτος ο ανθρωπος ακομα και σημερα, πραγματικα θα ηταν κριμα για τους πελατες του....

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Πέμ 14 Μαρ 2019, 10:01

SweepingFish έγραψε:
Τετ 13 Μαρ 2019, 13:38
Το σκιμμερ δεν ειναι απαραιτητο να μπει απο την αρχη εκτος και αν εχεις ζωντανο βραχο. Με λιγα λογια μπαινει απαραίτητα λιγο πριν βαλεις κατι ζωντανο. Εγώ το ειχα βαλει απο την αρχη.

Το refugium θα το εκανα πριν την επιστροφη, δεν μου ακούγεται πολυ πρακτικο να μπει πριν (δεν το εχω δοκιμάσει να ειναι μετα...)
Η θεωρία στο να μπει ξεχωριστά απο την κυριως ροη, έχει να κάνει, σας λεω οτι διαβαζω στο νετ, με την ροη του νερου, δλδ καποιοι λενε οτι το refug δεν πρεπει να ειναι στο ενδιαμεσο διαμερισμα μεταξυ εισοδου και εξοδου διοτι εκει η ροη ειναι αυξημένη, ενώ εαν το εχεις στο ακρο του sump και παιρνει ροη απο ξεχωριστό σωλήνα με βανα για να ρυθμίζεις την ροη, και υπερχειλίζει στο μεσαιο διαμέρισμα που βρίσκεται και η έξοδος, εχεις καλύτερα αποτελεσματα....

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Πέμ 14 Μαρ 2019, 10:03

SweepingFish έγραψε:
Τετ 13 Μαρ 2019, 13:38
Το σκιμμερ δεν ειναι απαραιτητο να μπει απο την αρχη εκτος και αν εχεις ζωντανο βραχο. Με λιγα λογια μπαινει απαραίτητα λιγο πριν βαλεις κατι ζωντανο. Εγώ το ειχα βαλει απο την αρχη.

Το refugium θα το εκανα πριν την επιστροφη, δεν μου ακούγεται πολυ πρακτικο να μπει πριν (δεν το εχω δοκιμάσει να ειναι μετα...)
Ζωντανος βραχος θα μπει μετα τα πρωτα 24ωρα.... Αρα σκιμερ απο την αρχή απο οτι κατάλαβα...
Ερώτηση.... Καποτε καναμε στρώσιμο με αμμωνια στα γλυκα... Στο αλατι τι γινεται??? Καμμια σχέση?

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 14 Μαρ 2019, 14:16

figuregr έγραψε:
Πέμ 14 Μαρ 2019, 10:03
SweepingFish έγραψε:
Τετ 13 Μαρ 2019, 13:38
Το σκιμμερ δεν ειναι απαραιτητο να μπει απο την αρχη εκτος και αν εχεις ζωντανο βραχο. Με λιγα λογια μπαινει απαραίτητα λιγο πριν βαλεις κατι ζωντανο. Εγώ το ειχα βαλει απο την αρχη.

Το refugium θα το εκανα πριν την επιστροφη, δεν μου ακούγεται πολυ πρακτικο να μπει πριν (δεν το εχω δοκιμάσει να ειναι μετα...)
Ζωντανος βραχος θα μπει μετα τα πρωτα 24ωρα.... Αρα σκιμερ απο την αρχή απο οτι κατάλαβα...
Ερώτηση.... Καποτε καναμε στρώσιμο με αμμωνια στα γλυκα... Στο αλατι τι γινεται??? Καμμια σχέση?
Ποσο ζωντανο βραχο θα βαλεις; Εαν ειναι ολος ζωντανος μπορεις να βαλεις αμεσα ψαρια (αφου αφησεις λιγη τροφη σε ενα τουλι, μετρας μετα απο 24 ωρες για να είσαι σίγουρος και βλεπεις).

Φια το στρωσιμο βαζεις λιγη τροφη σε τουλι και το αλλάζεις ανα 2 μερες...

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Πέμ 14 Μαρ 2019, 14:28

SweepingFish έγραψε:
Πέμ 14 Μαρ 2019, 14:16
figuregr έγραψε:
Πέμ 14 Μαρ 2019, 10:03


Ζωντανος βραχος θα μπει μετα τα πρωτα 24ωρα.... Αρα σκιμερ απο την αρχή απο οτι κατάλαβα...
Ερώτηση.... Καποτε καναμε στρώσιμο με αμμωνια στα γλυκα... Στο αλατι τι γινεται??? Καμμια σχέση?
Ποσο ζωντανο βραχο θα βαλεις; Εαν ειναι ολος ζωντανος μπορεις να βαλεις αμεσα ψαρια (αφου αφησεις λιγη τροφη σε ενα τουλι, μετρας μετα απο 24 ωρες για να είσαι σίγουρος και βλεπεις).

Φια το στρωσιμο βαζεις λιγη τροφη σε τουλι και το αλλάζεις ανα 2 μερες...

Στα χαρτιά ακομα, ο βραχος που λεω να βαλω θα ειναι 10kg, επειδη θα τον παρω χονδρική δεν ξέρω ακομα τι σχημα θα έχει, τι μεγεθη και πως θα κανω την συνθεση, οποτε ειναι μεγαλη η πιθανότητα να μπει και νεκρός για να εχω το αποτέλεσμα που έχω στο μυαλο μου. Συνολο βραχου ζωντανού νεκρού στο DT θα κυμαίνεται απο 10-15kg αναλογα με το πως θα βγει η συνθεση, οτι περισεψει σκεφτομαι να μπεί στο Sump.
Ουσιαστικά με την τροφή ξεκινάμε τον κύκλο ετσι? Οσο αναφορά πλυθησμό βακτηρίων τι ειναι καλο αυτη την στιγμή? Αμπούλα? Η δεν βαζουμε πλυθησμό απο την στιγμή που μπαίνει ο ζωντανός?

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από SweepingFish » Πέμ 14 Μαρ 2019, 14:32

Ναι με τροφη. Βακτηρια θα πρεπει να βαζεις ειτε καθε εβδομαδα ειτε μετα την καθε αλλαγη νερου. Εγω δουλεύω τα Micro-lift special blend και ειναι πολυ καλα. Για αλλες προτασεις θα σου πουν τα παιδια.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 15
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 14 Μαρ 2019, 22:34

Καλυτερα να ξεκινήσεις το στρώσιμο με νεκρό, βακτήρια και να προσθέσεις ενα 5% ζωντανού για μπόλι...ο βράχος στο σαμπ ειναι περιττός και λειτουργεί αντιστρεπτικά πολλες φορες!

Το refugium θα σου δωσει μεγαλύτερη ποικιλομορφία ζωής με πλουσιότερο νερο, θα χρειαστεί ομως να βρεις ισορροπία μεταξύ ανάπτυξης αλγεων και εξαγωγής θρεπτικών!

Σκίμμερ και μετα απο εναν μηνα μετα την έναρξη του, δεν υπάρχει πρόβλημα!

Αλατια υπάρχουν αρκετά καλα και πλουσια σε ιχνοστοιχεία, να κοιτάς να πλησιάζουν τις τιμές των φυσικών υφάλων!

Σιγα σιγα ολα θα γίνουν, απόλαυσε την ωραιότερη περίοδο του στησιματος ενός reef!

Καλη συνεχεια!

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Παρ 15 Μαρ 2019, 10:01

Καλημέρα, 5% απο τι? Απο το συνολο των βραχων? Εαν βαλω μονο ζωντανο τι προβληματα θα έχω? Θυμαμαι οτι στησιματα ειχα δει παλαιοτερα στο GAB απο φιλους συνχομπιστες, ο βραχος ηταν ολος ζωντανος και εβαζαν και καποιο νεκρο πιο πολυ για να φτιάξουν το landscape στα μετρα τους. Βεβαια υπηρχαν και οι χομπιστες που έβαζαν νεκρο και λιγο ζωντανο για μπολι, αλλα γινόταν καθαρα για λόγους μειωσης του κόστους. Στην δική μου περίπτωση επειδη ειναι μικρο το ενυδρείο και εχω και την ακρη για χονδρική αγορα, δεν με απασχολεί το κοστος. Αλλα σιγουρα με απασχολεί να μην παθω κατι σοβαρο γιατι ειμαι λιγο αμπαλος ακομα στο θαλλασινο!!!
Εγω μεχρι στιγμής οσα διαβαζω στο νετ, και εχω ριξει πολυ διαβασμα μπορω να πω, δινουν πολυ μεγαλη σημασία στο refug, απο την αλλη με ενδιαφερει και εμενα ως ενα ξεχωριστο κομματι απο το κυρίως ενυδρείο....
Αυτο το σουκου ξεκινάνε οι κατασκευες.... Φυσικά θα έχετε και φωτογραφικο υλικο για να μου λετε το οτιδηποτε, κυρίως εαν κατι το κανω λαθος!
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από Rayden » Παρ 15 Μαρ 2019, 10:25

Καλημερα. Η ταση πριν απο καποια χρονια στο χομπι ηταν νταμαρια μεσα στα ενυδρεια με πολυ βραχο. Σιγα σιγα, με μελετες και παρατηρηση καταλειξαν οτι αυτο δεν βοηθαει γιατι δεν υπαρχει καλη κυκλοφορια παντου και μετα μαζευει ευκολα detritus. Δεν χρειαζεται κιολας, ενα 10 με 15% του συνολου των λιτρων ειναι μια χαρα θεωρω.

Νεκρο βαζουμε, εκτος της μειωσης του κοστους, για να αποφυγουμε την εισοδο στο συστημα μας διαφορων ανεπυθημιτων οργανισμων. Παρολα αυτα καποια στιγμη, σιγουρα κατι θα περασει μεσα, ολοι μας την εχουμε πατησει. Αν εισαι σιγουρος για την ποιοτητα του βραχου που θα παρεις, προχωρα με ζωντανο. Καλη παρατηρηση στην αρχη, και το βλεπεις πως θα παει

Καλες κατασκευες και να ,ας βαζεις φωτο να βλεπουμε
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden for the post (total 2):
Νίκος (Παρ 15 Μαρ 2019, 10:35) • SweepingFish (Παρ 15 Μαρ 2019, 14:10)

AGAPI
Posts in topic: 1
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Reefακι

Δημοσίευση από AGAPI » Σάβ 16 Μαρ 2019, 17:52

Καλώς ήρθες στην παρέα!!!
Όσο για τις κατασκευές, εδώ μέσα υπάρχουν άτομα που είναι αστέρια σ΄αυτόν τον τομέα!
(κ πολύ τους ζηλεύω :mrgreen: )!!!
Οπότε σίγουρα θα έχεις μεγάλη κ ουσιαστική βοήθεια!!! :thumbup:

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Πέμ 03 Δεκ 2020, 14:42

Γεια σας ρε παιδια! Ελπιζω να εισαστε ολοι καλα!!!
Αργησα αλλα τα καταφερα! Μετα απο πολλες περιπετειες απο τοτε που ξεκινησα το θεμα το reefακι ειναι ετοιμο!!!
Εαν αναρωτιέστε, περαν των τελευταιων γεγονοτων με τους ιους και τα αντιικα που περιμενουμε, απο τον μαρτιο του
19 που ξεκινησα το θεμα, δυστυχως ειχα 2 ατυχηματα με την μοτοσυκλετα το ενα πισω απο το αλλο και οπως καταλαβαινετε
πηγε πισω το ολο πραμα...
Τελος καλο ολα καλα με τα παραπανω, εχουμε και λεμε τωρα στο θεμα μας.
Το ενυδρειο τελικα βγηκε 160 λιτρα με 45 λιτρα sump. Η υπερχειληση φτιαχτηκε απο πλεξι
χωρις καπακι απλα εφτιαξα ενα πλαισιο γυρω γυρω απο πλεξι, και ο φωτισμος ο οποιος δεν εχει ολοκληρωθει ακομα η κατασκευη του
θα αποτελειται απο 20 Cool White, 20 Bright Blue & 10 Full Spectrum LED των 3 Watt το καθε ενα και με 5 διαφορετικους Drivers.
Ολα επανω σε ψυκτρα αλουμινιου με ψυξη απο 2 ή 3 120αρηδες ανεμιστηρες.
Ειναι τα παντα ετοιμα εκτός απο τον νεκρο βραχο που ειναι στην φαση κολληματος με τσιμεντο D11 και δεματικα...(ακομα προσπαθω να
βρω το βελτιστο Aquascape...)
Οποτε επαναφερω το θεμα και στην πορεία θα βαλω και καμια φωτο να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας!
Για αρχη πειτε μου πως βλεπετε το συγκεκριμενο Aquascape το οποιο ειναι για τα γουστα μου και το πιο ωραιο απο οσα
εχω συνθεσει μεχρι τωρα....



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από Νικολακης » Πέμ 03 Δεκ 2020, 19:41

Welcome Back φίλε στην όμάδα!!!
Αφού τα θέματα υγείας σου ήταν περαστικά αυτό είναι που μετράει πραγματικά!!!
Το προχωρήσες αρκετά βλέπω και το φωτιστικό ακούγεται ότι θα είναι πολύ δυνατό!
Το σκειπ σου μαρεσει πολύ και θα το άφηνα ακριβώς έτσι απλά εννοείτε με τσιμέντο στις ενώσεις μην έχεις κανένα θέμα με κατολισθησεις και με ότι αυτό συνεπάγεται!

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Παρ 04 Δεκ 2020, 09:29

Καλημερα! Ευχαριστώ Νικολα! Εννοειτε οτι ο βραχος θα κολληθει με τσιμεντο και δεματικα και πλεξι καβιλιες...
Ειδικα για το φωτιστικο εχω ριξει και πολυ ψαξιμο και πολυ μελετη! Ελπιζω να κανει την δουλεια του!
Αν και δεν εχω σαν σκεψη τα πολυ δυσκολα κοραλια αλλα σιγουρα μου αρεσουν!
Αργοτερα βλεπουμε, προς στιγμη αυτο που θελω ειναι να ξεκινησω κυκλο, που οπως θα καταλαβες θα βαλω νεκρο βραχο για ευνοητους λογους,
και αφου περασω το σταδιο διατομικων, αλγης κλπ, να μπουν τα πρωτα ζωντανα, εννοω την ομαδα καθαρισμου....
Εεεε και μετα τα πρωτα ψαρακια και για τα κοραλια εχουμε χρονο....
Καμια συμβουλη για τα σημεια που θα μπουν τα κοραλια αργοτερα? Ειμαι οκ? Εχω ψιλα σημεια? Εχω αποστασεις ασφαλειας μεταξυ τους?

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 15
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 04 Δεκ 2020, 10:01

Καλη επανεκκίνηση σου εύχομαι, υγεία και ολα περαστικά να ναι...

Πολυ όμορφο το scape μικρο προσθέσεις μικρών κομματιών βράχου για εξέδρες και ειναι κομπλέ, μπορεις να το σηκώσεις αν θες προσθέτοντας του βάσεις με κομματια βραχου για ποδια!

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από Rayden » Παρ 04 Δεκ 2020, 10:15

Καλως ηρθες και παλι. Εμενα μου αρεσει το scape. Με μερικες πινελιες οπως σου εγραψε και ο Νικος πιο πανω θα γινει σουπερ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”