My MixedReef (g.frag.reef)

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από Rayden » Παρ 08 Φεβ 2019, 11:07

Καλως ηρθες. Πολυ καλη δουλεια, φοβερα χρωματα.



G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Παρ 08 Φεβ 2019, 11:10

GodFather έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 10:28
Καλημέρα και από μένα.
Φοβερές οι φωτογραφίες και τα χρώματα των κοραλιών. :clap: :clap: :clap:
Περιμένουμε να μάθουμε περισσότερες λεπτομέρειες για τον τρόπο, τις ρυθμίσεις, κτλ...που χρησιμοποιείς για να βγάλεις αυτές τις φωτό.
Αυτό όμως που πραγματικά μου έχει κάνει εντύπωση είναι το γεγονός ότι μεγαλώνεις και SPS (ιδιαίτερα κομμάτια με απαιτήσεις) αλλά και LPS (ιδιαίτερα κομμάτια με απαιτήσεις).
Αυτό πως το καταφέρνεις ?
Τι θέλω να πω....
1. Πες μας λίγο για το φωτισμό σου, πόσες ώρες την ημέρα είναι αναμένα τα φώτα, και σε ποιά ποσοστά Blue, UV, λευκά, κτλ..?
2. Πως έχεις ρυθμίσει τους κυκλοφορητές σου (που βαρανε δηλαδή και σε ποια ένταση) και έχεις και δυνατή ένταση για τα SPS αλλά και χαμηλή για τις Acan ?
3. Αφού έχεις τόσο χαμηλά Νιτρικά, πως τα ταίζεις και κάθε πότε τα κοράλια (ειδικά τα LPS, Acan κτλ..)?
4. Γιατί επέλεξες να μην έχεις άμμο τώρα, ενώ σε παλιότερες φωτό, βλέπω ότι είχες ?

Αυτές τι λίγες ερωτησούλες για αρχή...... :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Καλημέρα ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τις απορίες. Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι δεν είχα αραγωνιτη εξ αρχής :) και δεν ξέρω που τον είδες κιόλας :) Η επιλογή για εμένα ήταν εύκολη όταν είχα δει τον όγκο οργανικών που συγκεντρώνει ο αραγωνιτης, από το νάνο που είχα, και σε τι χρονική διάρκεια, ήταν μονόδρομος η δοκιμή για ένα σύστημα εύκολο σε καθαριότητα με πιο φτωχή στήλη νερού. Δεδομένης της έκτασης του scape και ότι παντού θα έμπαιναν κοραλια και αισθητικά δεν με ενοχλούσε. Αυτο το οποίο με προβληματιζε ήταν η αντανάκλαση του φωτισμού και οι σκιές που υπάρχουν ελπίζω η υβριδική με επιπλέον 4 Τ5 να βοηθήσει. Τάιζα σταθερά target τα LPS μια φορά την εβδομάδα παράλληλα με broadcast. Πλέον ταιζω broadcast κάθε 2η μέρα και όποτε μου έρθει target pellet τα LPS (σχετικό το όποτε μου έρθει επί της ουσίας βλέπω τη συμπεριφορά των κοραλλιών). Η χαμηλή ιχθυοφορτωση βοηθάει στην πιο φτωχή στήλη νερού. Και μετά είναι θέμα χειρισμών σίγουρα δεν είναι τα πιο καλοταισμενα ψάρια, αλλά είναι υγιή. Εβδομαδιαίες αλλαγές 10% με βακτήρια, και κάθε 4η αλλαγή 25%.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.Frag την Παρ 08 Φεβ 2019, 12:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Παρ 08 Φεβ 2019, 11:32

G.Frag έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 11:10
GodFather έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 10:28
Καλημέρα και από μένα.
Φοβερές οι φωτογραφίες και τα χρώματα των κοραλιών. :clap: :clap: :clap:
Περιμένουμε να μάθουμε περισσότερες λεπτομέρειες για τον τρόπο, τις ρυθμίσεις, κτλ...που χρησιμοποιείς για να βγάλεις αυτές τις φωτό.
Αυτό όμως που πραγματικά μου έχει κάνει εντύπωση είναι το γεγονός ότι μεγαλώνεις και SPS (ιδιαίτερα κομμάτια με απαιτήσεις) αλλά και LPS (ιδιαίτερα κομμάτια με απαιτήσεις).
Αυτό πως το καταφέρνεις ?
Τι θέλω να πω....
1. Πες μας λίγο για το φωτισμό σου, πόσες ώρες την ημέρα είναι αναμένα τα φώτα, και σε ποιά ποσοστά Blue, UV, λευκά, κτλ..?
2. Πως έχεις ρυθμίσει τους κυκλοφορητές σου (που βαρανε δηλαδή και σε ποια ένταση) και έχεις και δυνατή ένταση για τα SPS αλλά και χαμηλή για τις Acan ?
3. Αφού έχεις τόσο χαμηλά Νιτρικά, πως τα ταίζεις και κάθε πότε τα κοράλια (ειδικά τα LPS, Acan κτλ..)?
4. Γιατί επέλεξες να μην έχεις άμμο τώρα, ενώ σε παλιότερες φωτό, βλέπω ότι είχες ?

Αυτές τι λίγες ερωτησούλες για αρχή...... :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Καλημέρα ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τις απορίες. Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι δεν είχα αραγωνιτη εξ αρχής :) και δεν ξέρω που τον είδες κιόλας :) Η επιλογή για εμένα ήταν εύκολη όταν είχα δει των όγκο οργανικών που συγκεντρώνει ο αραγωνιτης, από το νάνο που είχα, και σε τι χρονική διάρκεια, ήταν μονόδρομος η δοκιμή για ένα σύστημα εύκολο σε καθαριότητα με πιο φτωχή στήλη νερού. Δεδομένης της έκτασης του scape και ότι παντού θα έμπαιναν κοραλια και αισθητικά δεν με ενοχλούσε. Αυτο το οποίο με προβληματιζε ήταν η αντανάκλαση του φωτισμού και οι σκιές που υπάρχουν ελπίζω η υβριδική με επιπλέον 4 Τ5 να βοηθήσει. Τάιζα σταθερά target τα LPS μια φορά την εβδομάδα παράλληλα με broadcast. Πλέον ταιζω broadcast κάθε 2η μέρα και όποτε μου έρθει target pellet τα LPS (σχετικό το όποτε μου έρθει επί της ουσίας βλέπω τη συμπεριφορά των κοραλλιών). Η χαμηλή ιχθυοφορτωση βοηθάει στην πιο φτωχή στήλη νερού. Και μετά είναι θέμα χειρισμών σίγουρα δεν είναι τα πιο καλοταισμενα ψάρια, αλλά είναι υγιή. Εβδομαδιαίες αλλαγές 10% με βακτήρια, και κάθε 4η αλλαγή 25%.
Για την κυκλοφορία τώρα, φτάνω * 100+ φορές τα λίτρα του main. Στις φωτογραφίες φαίνεται η ένταση των κυκλοφορητων, στη δεύτερη φαίνονται κάποια προγράμματα που έχω σχεδιάσει για να πετυχαίνω διάφορους κυματισμούς και ταλαντώσεις. Οι κυκλοφορητες είναι στημένοι ο ένας απέναντι από τον άλλον με 9ποντους βύθιση από την επιφάνεια, και οριζόντια κατεύθυνση. Τους λειτουργώ χωρίς προστατευτικά για να έχω την μεγαλύτερη δυνατή ροή. Επίσης η εταιρεία δίνει και κάτι πρόσθετα δαχτυλίδια που συγκεντρώνουν τη ροή, δεν τα χρησιμοποιώ ώστε να έχω τη μεγαλύτερη δυνατή γωνία. Καλή ανατάραξη με απομάκρυνση του πρωτεϊνικό θα φίλμ, καλή οξυγόνωση της στήλης, καλή απομάκρυνση και συγκέντρωση detritus.
Συνημμένα
Screenshot_20190208-111433-800x450.jpg
Screenshot_20190208-111420-800x450.jpg

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Παρ 08 Φεβ 2019, 12:01

G.Frag έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 11:32
G.Frag έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 11:10


Καλημέρα ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τις απορίες. Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι δεν είχα αραγωνιτη εξ αρχής :) και δεν ξέρω που τον είδες κιόλας :) Η επιλογή για εμένα ήταν εύκολη όταν είχα δει των όγκο οργανικών που συγκεντρώνει ο αραγωνιτης, από το νάνο που είχα, και σε τι χρονική διάρκεια, ήταν μονόδρομος η δοκιμή για ένα σύστημα εύκολο σε καθαριότητα με πιο φτωχή στήλη νερού. Δεδομένης της έκτασης του scape και ότι παντού θα έμπαιναν κοραλια και αισθητικά δεν με ενοχλούσε. Αυτο το οποίο με προβληματιζε ήταν η αντανάκλαση του φωτισμού και οι σκιές που υπάρχουν ελπίζω η υβριδική με επιπλέον 4 Τ5 να βοηθήσει. Τάιζα σταθερά target τα LPS μια φορά την εβδομάδα παράλληλα με broadcast. Πλέον ταιζω broadcast κάθε 2η μέρα και όποτε μου έρθει target pellet τα LPS (σχετικό το όποτε μου έρθει επί της ουσίας βλέπω τη συμπεριφορά των κοραλλιών). Η χαμηλή ιχθυοφορτωση βοηθάει στην πιο φτωχή στήλη νερού. Και μετά είναι θέμα χειρισμών σίγουρα δεν είναι τα πιο καλοταισμενα ψάρια, αλλά είναι υγιή. Εβδομαδιαίες αλλαγές 10% με βακτήρια, και κάθε 4η αλλαγή 25%.
Για την κυκλοφορία τώρα, φτάνω * 100+ φορές τα λίτρα του main. Στις φωτογραφίες φαίνεται η ένταση των κυκλοφορητων, στη δεύτερη φαίνονται κάποια προγράμματα που έχω σχεδιάσει για να πετυχαίνω διάφορους κυματισμούς και ταλαντώσεις. Οι κυκλοφορητες είναι στημένοι ο ένας απέναντι από τον άλλον με 9ποντους βύθιση από την επιφάνεια, και οριζόντια κατεύθυνση. Τους λειτουργώ χωρίς προστατευτικά για να έχω την μεγαλύτερη δυνατή ροή. Επίσης η εταιρεία δίνει και κάτι πρόσθετα δαχτυλίδια που συγκεντρώνουν τη ροή, δεν τα χρησιμοποιώ ώστε να έχω τη μεγαλύτερη δυνατή γωνία. Καλή ανατάραξη με απομάκρυνση του πρωτεϊνικό θα φίλμ, καλή οξυγόνωση της στήλης, καλή απομάκρυνση και συγκέντρωση detritus.
Giesemann VerVve το φωτιστικό 180watt. Μεγάλη ένταση χωρίς φακούς, αλλά με ανακλαστήρες και έμφαση στο μπλέ. Έχει 4 κανάλια UV blue spectrum και άλλα 2 λευκό και κόκκινο.
Στις φωτογραφίες φαίνονται 3 διαγράμματα το ένα με τις κεντρικές αυξομειώσεις του λευκού και του θερμού το προοριζω για την υβριδική λειτουργία (2 ακτινικές Τ5 & 2 πλήρους φάσματος 1 λευκή & 1 μωβ). Τα άλλα 2 είναι αυτά που δουλεύω. Το ένα έχει 2 κύκλους μέσα σε μία ημέρα, μια πλήρους φάσματος και μια UV blue λειτουργία. Και το άλλο είναι πλήρους λειτουργίας με έμφαση στο να φαίνεται λευκό το φως την περιστροφή ώρα. Σε όλα τα προγράμματα ακολουθεί σεληνιακός κύκλος με τη χρήση του UV καναλιού ο οποίος dimαρει με τις φάσεις της σελήνης με μέγιστη ένταση το 30% και για 2 ώρες. Το λάθος μου ήταν ότι έπαιζα χαμηλά το φωτιστικό με μικρή βύθιση στο πάνω τμήμα του scape η πλειοψηφία των κοραλλιών πήγαινε εξαιρετικά εκτός από montipora Digidata και acropora millepora. Τώρα που ψήλωσα αρκετά το φώς οι montipora ανακαμψαν το ίδιο και oι millepora ( αν και για τις millepora θεωρώ τα μεσονερα θα ήταν εξαιρετική λύση)
Συνημμένα
Screenshot_20190206-010505-800x450.jpg
Screenshot_20190106-123910-450x800.jpg
Screenshot_20190206-151617-800x450.jpg

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Παρ 08 Φεβ 2019, 12:07

G.Frag έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 12:01
G.Frag έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 11:32


Για την κυκλοφορία τώρα, φτάνω * 100+ φορές τα λίτρα του main. Στις φωτογραφίες φαίνεται η ένταση των κυκλοφορητων, στη δεύτερη φαίνονται κάποια προγράμματα που έχω σχεδιάσει για να πετυχαίνω διάφορους κυματισμούς και ταλαντώσεις. Οι κυκλοφορητες είναι στημένοι ο ένας απέναντι από τον άλλον με 9ποντους βύθιση από την επιφάνεια, και οριζόντια κατεύθυνση. Τους λειτουργώ χωρίς προστατευτικά για να έχω την μεγαλύτερη δυνατή ροή. Επίσης η εταιρεία δίνει και κάτι πρόσθετα δαχτυλίδια που συγκεντρώνουν τη ροή, δεν τα χρησιμοποιώ ώστε να έχω τη μεγαλύτερη δυνατή γωνία. Καλή ανατάραξη με απομάκρυνση του πρωτεϊνικό θα φίλμ, καλή οξυγόνωση της στήλης, καλή απομάκρυνση και συγκέντρωση detritus.
Giesemann VerVve το φωτιστικό 180watt. Μεγάλη ένταση χωρίς φακούς, αλλά με ανακλαστήρες και έμφαση στο μπλέ. Έχει 4 κανάλια UV blue spectrum και άλλα 2 λευκό και κόκκινο.
Στις φωτογραφίες φαίνονται 3 διαγράμματα το ένα με τις κεντρικές αυξομειώσεις του λευκού και του θερμού το προοριζω για την υβριδική λειτουργία (2 ακτινικές Τ5 & 2 πλήρους φάσματος 1 λευκή & 1 μωβ). Τα άλλα 2 είναι αυτά που δουλεύω. Το ένα έχει 2 κύκλους μέσα σε μία ημέρα, μια πλήρους φάσματος και μια UV blue λειτουργία. Και το άλλο είναι πλήρους λειτουργίας με έμφαση στο να φαίνεται λευκό το φως την περιστροφή ώρα. Σε όλα τα προγράμματα ακολουθεί σεληνιακός κύκλος με τη χρήση του UV καναλιού ο οποίος dimαρει με τις φάσεις της σελήνης με μέγιστη ένταση το 30% και για 2 ώρες. Το λάθος μου ήταν ότι έπαιζα χαμηλά το φωτιστικό με μικρή βύθιση στο πάνω τμήμα του scape η πλειοψηφία των κοραλλιών πήγαινε εξαιρετικά εκτός από montipora Digidata και acropora millepora. Τώρα που ψήλωσα αρκετά το φώς οι montipora ανακαμψαν το ίδιο και oι millepora ( αν και για τις millepora θεωρώ τα μεσονερα θα ήταν εξαιρετική λύση)
Τώρα για την φωτογραφία δεν υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας. Σαν βασική λειτουργία και χρήση μπορεί να πω ότι ορίζω το λευκό το οποίο κάνω μέσα από επιλογή της κάμερας το οποίο το δίνω κάτω από το φωτισμό με λευκή Α4 σελίδα. επιλέγω να φωτογραφίζω σε πλήρες φάσμα για να μην καίγονται από την ακτινική ακτινοβολία. Αν βγάλω με ακτινικο φωτισμό ρυθμίζω το WB γύρω στα 8000Κ και χρησιμοποιώ το Lee filter. Τώρα ανάλογα το αν θα τραβήξω Macro η όχι η ανάλογα τη λήψη που θέλω να κάνω ρυθμίζω αντίστοιχα διάφραγμα ταχύτητα και ISO. Εννοείται ότι πάντα σε χειροκίνητη εστίαση μιας και οι φακοί που διαθέτω δεν έχουν αυτόματη και γενικότερα ηλεκτρονικες επαφές.

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Παρ 08 Φεβ 2019, 12:08

Μπάμπης έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 10:45
Εγω ειμαι ασχετος απο τεχνικα και διαδικαστικα θεματα. Απλα αυτο που βλέπω ειναι παρα πολυ ωραιο. Συγχαρητήρια
Σε ευχαριστώ πολύ :)

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Παρ 08 Φεβ 2019, 12:10

Rayden έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 11:07
Καλως ηρθες. Πολυ καλη δουλεια, φοβερα χρωματα.
ευχαριστώ πολύ :D

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 08 Φεβ 2019, 13:01

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 08 Φεβ 2019, 14:23

Εμένα πάντως θα μου επιτρέψεις να έχω ζηλέψει αυτό το κοράλι σου.
_DSC2484-01-800x533.jpeg
Acan echinata δεν είναι ?
Λάμπρος.Τ

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Παρ 08 Φεβ 2019, 14:34

GodFather έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 14:23
Εμένα πάντως θα μου επιτρέψεις να έχω ζηλέψει αυτό το κοράλι σου.
_DSC2484-01-800x533.jpeg

Acan echinata δεν είναι ?
Ναι acanthastrea echinata, και πολύ επιθετική μάλιστα!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 08 Φεβ 2019, 14:43

G.Frag έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 14:34
GodFather έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 14:23
Εμένα πάντως θα μου επιτρέψεις να έχω ζηλέψει αυτό το κοράλι σου.
_DSC2484-01-800x533.jpeg

Acan echinata δεν είναι ?
Ναι acanthastrea echinata, και πολύ επιθετική μάλιστα!
Φτου φτου...κούκλα είναι.
Από εξωτερικό την πήρες ?
Λάμπρος.Τ

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Παρ 08 Φεβ 2019, 15:33

GodFather έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 14:43
G.Frag έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 14:34


Ναι acanthastrea echinata, και πολύ επιθετική μάλιστα!
Φτου φτου...κούκλα είναι.
Από εξωτερικό την πήρες ?
Όχι από εδώ 2 κεφάλια από Ινδονησία είχε έρθει, τότε καφέ αλλά κάτι είχα διακρίνει για την προοπτική του :)

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από niknik » Παρ 08 Φεβ 2019, 20:46

Γειά σου Γιώργο, οι φώτο μιλάνε από μόνες τους. Η εχινατα όπως και να το πουμε κλέβει την παράσταση. Ένα τεράστιο μπράβο, για την υπομονής σου, (τον άλλον τον έλεγαν ο σφαχτης της καρυδας, εσένα, πρέπει να σε λένε, και νεκρούς αναστενει, 😂 😂 😂 😂
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από Karlos » Παρ 08 Φεβ 2019, 20:53

Καταπληκτικά κοράλλια και χρώματα!σφύζει από υγεία ο υφαλος σου!Να το χαίρεσαι και να το καμαρώνεις!πολλά μπραβο
Keep Reefing! :fish4:

Poweredbikes
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 20 Ιαν 2019, 22:40
Τοποθεσία: Καισαριανή
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από Poweredbikes » Κυρ 10 Φεβ 2019, 23:09

Απίστευτα όλα!!! Φοβερο αποτέλεσμα , δεν υπάρχουν λόγια!!! Να το χαίρεσαι!!!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 19 Φεβ 2019, 11:16

G.Frag έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 14:34

Καλημερα Γιωργο..... :P

τι νεα φιλαρακι μου απο τον ύφαλο σου, εχουμε τπτ προς συζήτηση...

Πως πανε τα ζωντανά σου στην καρδιά του χειμώνα, παρατηρείς καμια αυξομείωση στις καταναλώσεις σου;

Άβαταρ μέλους
freediver
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 16:36
Τοποθεσία: Βόλος
Έχει βάλει Like: 124 times
Του έχουν βάλει Like: 137 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από freediver » Πέμ 21 Φεβ 2019, 01:42

Πολύ όμορφες λήψεις.
Μπράβο για τις επιλογές και την υπομονή σου, που σε αντάμειψαν με το υπέροχο πολύχρωμο αποτέλεσμα!
Γιάννης

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Σάβ 23 Φεβ 2019, 12:58

niknik έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 20:46
Γειά σου Γιώργο, οι φώτο μιλάνε από μόνες τους. Η εχινατα όπως και να το πουμε κλέβει την παράσταση. Ένα τεράστιο μπράβο, για την υπομονής σου, (τον άλλον τον έλεγαν ο σφαχτης της καρυδας, εσένα, πρέπει να σε λένε, και νεκρούς αναστενει, 😂 😂 😂 😂
Ευχαριστώ Νίκο! Ότι μπορώ φίλε :)

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Σάβ 23 Φεβ 2019, 12:59

Karlos έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 20:53
Καταπληκτικά κοράλλια και χρώματα!σφύζει από υγεία ο υφαλος σου!Να το χαίρεσαι και να το καμαρώνεις!πολλά μπραβο
Ευχαριστώ πολύ :)

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Σάβ 23 Φεβ 2019, 13:03

Voas έγραψε:
Τρί 19 Φεβ 2019, 11:16
G.Frag έγραψε:
Παρ 08 Φεβ 2019, 14:34

Καλημερα Γιωργο..... :P

τι νεα φιλαρακι μου απο τον ύφαλο σου, εχουμε τπτ προς συζήτηση...

Πως πανε τα ζωντανά σου στην καρδιά του χειμώνα, παρατηρείς καμια αυξομείωση στις καταναλώσεις σου;
Καλημέρα μια μείωση του pH αναμενόμενη με το σπίτι σφραγισμένο. Και μια μικρή μείωση της κατά του Kh. Τώρα είναι κλειδωμένο :) έχω αυξήσει τα Νο3 μου στο 4 μιας και ταιζω πολύ και συχνά. Κατά τα άλλα όλα καλά. Προσθήκη φωτισμού Τ5 παράλληλα με το Led και προσαρμογή :)

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Σάβ 23 Φεβ 2019, 13:03

freediver έγραψε:
Πέμ 21 Φεβ 2019, 01:42
Πολύ όμορφες λήψεις.
Μπράβο για τις επιλογές και την υπομονή σου, που σε αντάμειψαν με το υπέροχο πολύχρωμο αποτέλεσμα!
Σε ευχαριστώ πολύ :)

Salamander
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2018, 10:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 59 times
Του έχουν βάλει Like: 66 times
Επικοινωνία:

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από Salamander » Σάβ 23 Φεβ 2019, 14:54

Πανέμορφο ενυδρειο 1000 μπράβο!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Salamander για αυτή τη δημοσίευση:
G.Frag (Τετ 22 Μάιος 2019, 23:37)

tzekis
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 21:52
Τοποθεσία: Α. Ι. Ρέντη
Mood:
Έχει βάλει Like: 25 times
Του έχουν βάλει Like: 71 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από tzekis » Σάβ 23 Φεβ 2019, 15:41

Τα σπάει!!!! Πανέμορφο!!!!!! :bow: :bow:
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην tzekis για αυτή τη δημοσίευση:
G.Frag (Τετ 22 Μάιος 2019, 23:38)

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Σάβ 18 Μάιος 2019, 23:59

Έχω για διάστημα να ανεβάσω κάτι λόγω αυξημένου φόρτου εργασίας, Όλα βαίνουν όμορφα. Keep Reefing. Ακολουθεί φωτο γραφικό υλικό.
Συνημμένα
_DSC5608-01-533x800.jpeg
_DSC5596-01-800x533.jpeg
_DSC5591-01-800x533.jpeg
_DSC5577-01-533x800.jpeg
_DSC5567-01-01-800x1196.jpeg
_DSC5564-01-01-800x1196.jpeg
_DSC5304-01-800x800.jpeg
_DSC5291-01-533x800.jpeg
_DSC5260-01-01-01-800x564.jpeg
_DSC5617-01-800x533.jpeg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην G.Frag για αυτή τη δημοσίευση:
Μπάμπης (Τετ 05 Ιουν 2019, 12:17)

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Κυρ 19 Μάιος 2019, 00:02

συνέχεια...
Συνημμένα
_DSC5802-01-800x533.jpeg
_DSC5801-01-800x533.jpeg
_DSC5800-01-800x533.jpeg
_DSC5799-01-800x533.jpeg
_DSC5798-01-800x533.jpeg
_DSC5797-01-800x533.jpeg
_DSC5795-01-800x533.jpeg
_DSC5794-01-800x533.jpeg
_DSC5730-01-800x533.jpeg
_DSC5674-01-800x533.jpeg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην G.Frag για αυτή τη δημοσίευση:
Μπάμπης (Τετ 05 Ιουν 2019, 12:18)

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Κυρ 19 Μάιος 2019, 00:04

συνέχεια...
Συνημμένα
_DSC5823-01-800x533.jpeg
_DSC5819-01-800x533.jpeg
_DSC5817-01-800x533.jpeg
_DSC5815-01-800x533.jpeg
_DSC5814-01-800x533.jpeg
_DSC5813-01-800x533.jpeg
_DSC5812-01-800x533.jpeg
_DSC5809-01-533x800.jpeg
_DSC5808-01-800x533.jpeg
_DSC5807-01-533x800.jpeg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην G.Frag για αυτή τη δημοσίευση:
Μπάμπης (Τετ 05 Ιουν 2019, 12:18)

G.Frag
Posts in topic: 58
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από G.Frag » Κυρ 19 Μάιος 2019, 00:05

συνέχεια...
Συνημμένα
_DSC5672-01-800x533.jpeg
_DSC5671-01-800x533.jpeg
_DSC5806-01-800x533.jpeg
_DSC5803-01-800x533.jpeg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην G.Frag για αυτή τη δημοσίευση:
Μπάμπης (Τετ 05 Ιουν 2019, 12:18)

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από Rayden » Κυρ 19 Μάιος 2019, 00:10

Πανεμορφο. Ολα προσεγμενα και φωτο απιστευτες
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden για αυτή τη δημοσίευση:
G.Frag (Τετ 22 Μάιος 2019, 23:38)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 19 Μάιος 2019, 00:47

Υπέροχο! Φανταστικές φωτογραφίες επισης. Να χαίρεσαι σου ευχομαι!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
G.Frag (Τετ 22 Μάιος 2019, 23:38)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: My MixedReef (g.frag.reef)

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 19 Μάιος 2019, 10:01

πανέμορφα ζωντανά Γιώργο που σφύζουν από υγεία..... πολλααααα :bravo:

ύφαλος που κράτα το επίπεδο του χόμπι μας, σε υψηλό επίπεδο!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
G.Frag (Τετ 22 Μάιος 2019, 23:38)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”